Home Blog Page 561

Stanje na putevima: Na ovim dionicama su radovi

0

U Crnoj Gori danas se saobraća nesmetano uz umjerenu frekvenciju vozila. Savjetuje se maksimalno oprezna vožnja prilagođjena uslovima na putu i poštovanje pravila saobraćaja, a zbog visokih temperatura vazduha neophodno je izbjegavati duža putovanja u najtoplijem dijelu dana,  saopšteno je iz Auto moto saveza Crne Gore AMSCG.

Na regionalnom putu R-10 Đurđevića Tara – Mojkovac, u mjestu Sokolovina na snazi je totalna obustava saobraćaja za sve vrste vozila zbog odronjavanja stijenske mase u okviru sanacije kritične tačke Sokolovine.

Do 1. avgusta zbog izvođenja radova na rekonstrukciji regionalnog puta R-29 Bar -Kamenički most Krute odobrava se totalna obustava saobraćaja za sve vrste vozila u terminima od 08.00 do 11.00 sati i od 13.00 do 16.00 sati.

Na magistralnom putu M-2 dionica Ribarevine-Poda i Poda-Berane saobraćaj će se zbog radova obavlja jednom trakom naizmjenično.

Na magistralnom putu M-3 dionica Plužine-Jasenovo Polje, lokalitet Zaborje -Jasenovo Polje saobraćaj se obavlja naizmjenično jednom trakom na mjestima izvodjđe]enja radova i regulisan je svjetlosnom saobraćajnom signalizacijom.

Odobrava se promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na jednosmjerni, na mjestu izvođenja radova, zbog adaptacije regionalnog puta R-19 dionica Trešnjevik – Andrijevica.

Zbog izvođenja radova na izgradnji bulevara biće saobraćaj obustavljen u ulici Vojislavljevića-Podgorica. Saobraćaj će se odvijati alternativnim putnim pravcima u skladu sa postavljenom saobraćajnom signalizacijom.

Na magistralnom putu M-6 dionica Pljevlja-Đurđevića Tara odobrava se promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na jednosmjerni na mjestu izvođenja radova.

Od 07.00 do 17.00 sati odobrava se povremena promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na jednosmjerni zbog izvođenja radova na sanaciji klizišta „Provalija“na magistralnom putu M-6 dionica Žabljak-Šavnik.

Na magistralnom putu M-3 dionica Šćepan Polje-Danilovgrad zbog presvlačenja asfaltnog kolovoza na državnim putevima u Sekciji Nikšić saobraća se naizmjenično na mjestima izvođenja radova.

Promijenjen je režim saobraćaj sa dvosmjernog na jednosmjern zbog izvođenja radova u okviru investicionog presvlačenja magistralnih i regionalnih puteva u sekciji Nikšić, na magistralnom putnom pravcu M-6 dionica Šavnik-Jasenovo Polje.

Do završetka radova saobraćaj se obavlja naizmjeničnim saobraćanjem, zbog asfalterskih radova u sekciji Nikšić, na regionalnom putu R-23 dionica Bogetići-Glava Zete.

Privremeno se 07. avgusta odobrava promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenčno odvijanje saobraćaja zbog izvođenja radova na rekonstrukciji prilaznih saobraćajnica mostu Đurđevića Tara.

Na autoputu se saobraćaj obavlja bez izmjena u režimu saobraćaja.

Zabranjuje se saobraćaj teretnih motornih vozila čija najveća dozvoljena masa prelazi 7,5 tona u periodu od 15. juna do 15. septembra svakim danom na sljedećim magistralnim i regionalnim putevima

M-1 GP Debeli brijeg-Herceg-Novi-Kotor-Tivat (Krtolska raskrsnica)-Budva-Bar-Ulcinj -GP Sukobin
M-2 Podgorica -Sotonići-Petrovac
M-2 Podgorica-Mioska-Kolašincdmputevi
M-10 Podgorica-Cetinje-Budva
u vremenu od 17.00 do 22.00 sata

U periodu od 09. maja do 15. septembra zabranjen je saobraćaj teretnih motornih vozila čija najveća dozvoljena masa prelazi 7.5 tona na sljedećim djelovima regionalnih puteva

R-1 Kotor -Trojica(raskrsnica sa M-1)opština Kotor do mjesta Krstac(raskrsnica sa R25) opština Cetinje
R-29 Bar 2(tunel Ćafe,raskrsnica sa M-1)opština Bar do mjesta Kamenički most-Krute (raskrsnica sa M-1)opština Ulcinj svakim danom u vremenu od 07.00 do 22.00 sata.

Zabranjuje se saobraćaj autobusa kategorije M-2 i M3 (laki i teški autobusi i tzv.kombi vozila)i specijalnih putničkih vozila za stanovanje -tzv kampera ,u periodu od 09. maja do 15. septembra svakim danom u vremenu od 00.00 do 24.00 sata na dionicama regionalnih puteva

R-1 od mjesta Krstac (raskrsnica sa R-25 ) opština Cetinje do mjesta Trojica-Kotor(raskrsnica sa M-1)opština Kotor, iz smjera Njeguša u smjeru Kotora.

R-29 dionica Bar 2 (tunel Ćafe,raskrsnica sa M-1) opština Bar, do mjesta Kamenički most-Krute (raskrsnica sa M-1) opština Ulcinj, u oba smjera ,osim autobusa koji obavljaju javni gradski prevoz putnika.

R-25.1 dionica Međuvršje-Lovćen od parkinga do Mauzoleja u oba smjera.

Zabrana iz tačke 1 podtačke 1,2,3,4 i 6 iz ove Naredbe se ne odnosi na vozila sa pravom prvenstva prolaza, vozila za održavanje puteva i ptt instalacija,vozila za pomoć na putu, specijalna vozila za prevoz životinja, betona, asfaltne mase i hladnjače koje prevoze lako kvarljivu robu,vozila koja vrše transport vode kao ni vozila za prevoz opasnih materija na dijelu magistralnog puta M-1 od GP Debeli Brijeg preko Herceg Novog i Kamenara do kružnog toka u mjestu Lipci, dok se zabrana iz tačke 1podtačka 5 ne odnosi na vozila sa prvenstvom prolaza i vozila za pružanje pomoći na putu.

Saobraćaj je umjerenog do pojačanog intenziteta.

U protekla 24 sata dogodilo se 16 saobraćajnih nezgoda u kojima je jedna osoba poginula, četiri su zadobile teže, a pet lake povrede.

Auto moto savez Crne Gore pruža učesnicima u saobraćaju tehničku pomoć na javnim putevima, koja podrazumijeva pružanje usluge pomoći na putu, otklanjanja manjih kvarova i besplatnog šlepanja vozila do prvog servisa ili radionice za sva vozila registrovana u Crnoj Gori.

Informativni centar zajedno sa službom pomoći na putu na usluzi je građanima 24 sata. Informacije se mogu dobiti putem telefona 19807, 020234999 i 063239987.

Vučević: Kad god smo zalutali sa puta Svetog Save, mi smo pravili kardinalne državne i nacionalne greške

0

„Neki su nedavno htjeli da odavde protjeraju Svetog Savu“

Bez obzira na granice i zakone, jedan smo narod kojeg povezuje svetosavski put, poručio je danas lider Srpske napredne stranke u selu Dapsiće kod Berana.

Podsjetimo, on je tamo danas od Mitropolita SPC Metodija primio orden namijenjen predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću.

„Porodica Vučić je jedan od najvećih ktitora ovog novoosvećenog Hrama posvećenog prvom srpskom arhiepiskopu Svetom Savi. Srećan sam što se ovdje okupilo mnogo naših sunarodnika jer mi smo, bez obzira na teritorije, granice i zakone, jedan narod istog jezika i kulture koji povezuje svetosavski put“, saopštio je Vučević. 

Srce mi je puno, kaže on. 

„Jer je hram posvećen Svetom Savi, a ne tako davno neko je pokušao Svetog Savu da protjera odavde i da ga zabrani. To je kao da hoćete da zabranite i protjerate narod, da mu iščupate dušu. Svetosavlje je naš put. Kad god smo zalutali sa puta Svetog Save, mi smo pravili kardinalne državne i nacionalne greške. Kad god smo bili na putu Svetog Save – bili smo na pravom putu. Živio naš narod, živjelo Berane“, istakao je on.

Danas sunčano i toplo, do 37 stepeni

0

U Crnoj Gori danas će biti pretežno sunčano i toplo.

Kako je saopšteno iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju, ponegdje umjerena oblačnost, a poslijepodne u sjevernim predjelima lokalno je moguća i kratkotrajna kiša i grmljavina. Vjetar slab do umjeren, uglavnom, južni i zapadni.

Jutarnja temperatura vazduha od 10 do 23, a najviša dnevna od 25 do 36 stepeni.

U Podgorici će biti sunčano, uz povremeno slabu ili umjerenu oblačnost. Vjetar slab do umjeren pretežno južni.

Jutarnja temperatura vazduha oko 23, najviša dnevna do 37 stepeni.

Skakač sa Kosova diskvalifikovan zbog pokazivanja dvoglavog orla

0

Na manifestacija „Skokovi u vodu sa Vezirovog mosta” dogodio se incident, kada je takmičar sa Kosova Škeljzen Goći gestikulirao u pravcu publike i pokazao dvoglavog orla.

To je simbol Velike Albanije.

On je zbog toga diskvalifikovan sa takmičenja.

„Tačno je da je tokom nastupa jednog od takmičara došlo do neprikladnog gestikuliranja, kada je pokazivanjem znaka dvoglavog orla prekršio pravila ponašanja na sportskim događajima. Reagovao je žiri, koji je donio odluku o diskvalifikaciji takmičara isključivo na osnovu kršenja pravila manifestacije, koja jasno ne dozvoljavaju unošenje političkih, nacionalnih ili bilo kojih drugih neprimjerenih simbola i poruka. Važno je istaći da ovakvom ponašanju nema mjesta u sportu i da su skokovi sa Vezirovog mosta, kao i sve aktivnosti koje podržava Glavni grad, prostor isključivo za fer-plej, sportsku hrabrost i međusobno poštovanje svih učesnika i publike. Takođe, vjerujem da ste imali priliku da primijetite i izvanrednu organizaciju ovog veoma kompleksnog događaja, koji je okupio veliki broj takmičara, gostiju i građana, uz besprijekornu koordinaciju svih nadležnih službi“, kazao je za RTCG sekretar za sport Glavnog grada, Darko Nikčević.

Oglasili su se i iz Glavnog grada. Poručuju da organizatori i žiri ostaju čvrsto opredijeljeni da tradicionalni skokovi ostanu sportska i kulturna manifestacija koja promoviše zajedništvo.

„Takmičar koji je, prilikom nastupa, na neprimjeren način koristio sportski nastup za ispoljavanje političkih poruka – odmah je diskvalifikovan od strane stručnog žirija. Organizatori i žiri ostaju čvrsto opredijeljeni da tradicionalni skokovi ostanu sportska i kulturna manifestacija koja promoviše zajedništvo, fer plej i međusobno poštovanje. Svako odstupanje od tih pravila, kao u ovom slučaju, biće sankcionisano – bez izuzetaka“, naveli su iz Glavnog grada.

Edval Krnić, pobjednik današnje manifestacije, bio je ljut zbog takvog postupka kosovskog takmičara.

„Odmah sam intervenisao kod stručnog žirija koji je donio odluku o njegovoj disvalifikaciji. On je nakon toga dobio i zabranu takmičenja na ovakvim manifestacijama u Podgorici“, rekao je za Pobjedu Krnić.

Pucnjava u Podgorici: Jedna osoba ubijena, jedna ranjena

0

U Podgorici se sinoć dogodila pucnjava u kojoj je ubijena jedna osoba a jedna ranjena, potvrđeno je za portal Dan.

Prema nezvaničnim saznanjima napadač je sa crnim kačketom ušao na terasu kafića i ispalio oko osam metaka i pobjegao. Osoba koja je ubijena je sjedala u bašti kafića.

Prema nezvaničnim saznanjima portala Dan, osoba koja je ubijna prema evidenciji policije dovodila se u vezu sa škaljarskim klanom. Prema saznanjima RTCG ubijen je Ivan Milačić a ranjen je S.R.

– Večeras je oko pet minuta prije ponoći došlo do upotrebe vatrenog oružja u ulici Svetozara Markovića u Podgorici, kojom je prilikom jedno lice stradalo, dok je jedno lice ranjeno. Službenici Uprave policije preduzimaju hitne, sveobuhvatne mjere i radnje u saradnji sa tužiocem u Višem državnom tužilaštvu u Podgorici u cilju utvrđivanja svih činjenica i okolnosti događaja, identifikacije, lociranja i lišenja slobode izvršioca i rasvjetljavanja cjelokupnog dogaðaja. Sa daljim tokom preduzetih aktivnosti javnost ćemo obavještavati fazno – navode iz Uprave policije.

Podsjećamo, ovo je za tri dana drugo ubistvo koje je izvršeno u Podgorici. Igor Nedović 16. jula ubijen je tokom dana ispred svoje kuće. Za to ubistvo je osumnjičen Arijan Rečković (22) za kojim policija traga od maja, kada je u Siti kvartu pokušao takođe da ubije Nedovića.

Bečić: Demokratama pripalo da uvijek u ovih deset godina vode najteže i najizazovnije procese

0

Naše najveće bogatstvo je što su naši ljudi razumjeli poruku sa samog početka postojanja ove partije, a to je da budemo i ostanemo slobodni ljudi, kazao je predsjednik Demokrata Aleksa Bečić.

Iz te partije su saopštili da je povodom desetogodišnjice postojanja, pokrenuta akcija reevidencije članstva Demokrata širom zemlje, a taj proces Bečić je započeo posjetom opštinskom odboru u Mojkovcu.

Nove članske karte Bečić je uručio Mojkovčankama i Mojkovčanima. Tom prilikom, navodi se, izrazio je zahvalnost što su mojkovačke Demokrate uvijek bile spremne na žrtvu da bi došli do istorijskih ciljeva i slobode.

“Naše najveće bogatstvo je što su naši ljudi razumjeli poruku sa samog početka postojanja ove Partije, a to je da budemo i ostanemo slobodni ljudi. Malo je partija koje mogu reći da vrše vlast u skoro 80 odsto opština, da su jedan od ključnih stubova državne vlasti, da imaju na stotine javnih funkcionera koji obavljaju najodgovornije funkcije, a da u odnosu na tu partiju ili bilo kojeg njenog funkcionera nikada niste vidjeli krivično procesuiranje zbog kriminala i korupcije”, poručio je Bečić.

Bečić je naglasio da je Demokratama pripalo da uvijek u ovoh deset godina vode najteže i najizazovnije procese.

,,Polako, ali sigurno vidimo pravdu i vidimo da nema nedodirljivih. Hiljade i hiljade je onih koji su procesuirani, brojni čija imena do prije par godina nisu mnogi smjela pomenuti sada su uhapšeni ili procesuirani. Iz nedelje u nedelju vidimo brojne akcije, procesuiranja i hapšenja jer nikada više Crna Gora i njene institucije neće biti ispostave krimalnih struktura”, rekao je Bečić.

Bečić je, dodaje se, iskoristio priliku da “okupljene uputi u istorijske uspjehe sektora bezbjednosti”.

“Da su institucije i hrabri profesionalci odlučni da istjeraju kriminal i iz posljednje ćelije ovog društva jasno govore podaci koji su neumoljivi: rasvijetljenost svih krivičnih djela oko 90 odsto, rasvijetljenost teških krivičnih djela protiv života i tijela gotovo 100% uz sprječavanje na desetina istih, na hiljade procesuiranja u odnosu na članove organizovanih kriminalnih grupa i operativno interesantna lica, desetak puta bolji rezultati u oblasti borbe protiv ekonomskog kriminaliteta, istorijski rezultati na suzbijanju ekološkog kriminaliteta, vraćeno više oružja i municije nego za prethodnih deset godina i mnogo čega drugog. Zbog ovakvih rezultata svjedočite kontinuiranom hirbidnom djelovanju i podmetanju od strane ugroženih, kriminalnih struktura i onih koji se plaše pravde, ali to samo nas dodatno motiviše da ovaj proces dovedemo do kraja”, naveo je Bečić.

Bečić je dodao da su rezultati brojni i da upućuju samo na jedno – niko neće biti zaštićen.

“Ili ste sa držvaom ili ste sa mafijom. Nema izmedju jer u ovoj utakmici moramo pobijediti svaku kriminalnu kariku, zato što jedino zemlja jakih institucija može biti vječna. Zato stati nećemo dok svi ne budu dovedeni licu pravde, i dok ne sprovedemo veting u cjelosti, jer ovoj zemlji nema sigurne budućnosti dok se svaka institucija države Crne Gore ne očisti od kompromitovanih pojedinaca i uticaja organizovanog kriminala i korupcije. To je naš sveti zadatak”, rekao je Bečić.

U saopštenju se navodi da je Bečić zahvalio na prijateljstvu, istrajnosti, hrabrosti i upornosti da ovo budu samo prvih 10 godina, a da se, kako je dodao, u novim pobjedama i dobrima koje će donijeti i Mojkovcu i Crnoj Gori gledaju i okupljaju.

Predsjednik Opštinskog odbora Marko Janketić i podsjetio je na početke Demokrata i obećanje dato na Trgu nezavisnosti 2015. godine.

“Tada smo rekli da je misija Demokratske Crne Gore da ovu državu oslobodimo od diktatorskog režima, da donese željene promjene, ali i demokratizuje željeno društvo. Tu misiju smo ostvarili i to drvo neslobode slomili ”, poručio je Janketić.

Naglasio je da su ih u Mojkovcu su sačekali brojni problemi.

,,Ali 2021. godine smo zacrtali da ćemo donijeti brojne projekte koji će zaposliti naše sugrađane, da ćemo se boriti za interese građana, a protiv interesa tajkuna i privilegovanih pojedinaca. Zato nastavljamo još jače i još snažnije”, zaključio je Janketić.

Posjetu Mojkovcu, predsjednik Demokrata Aleksa Bečić iskoristio je i za posjetu i druženje sa porodicom Jovanović u Stevanovcu, ali i obilazak jednog od najstarijih članova Demokrata.

Leković: Abazoviću, da si zaista želio da se boriš protiv sistema, ne bi sklapao paktove sa đavolom

0

Poslanik Demokrata Momčilo Leković poručio je Dritanu Abazoviću da je imao istorijsku šansu i priliku nakon 2020. godine da otpočne obračun sa organizovanim kriminalom i korupcijom.

– Umjesto toga, izabrali ste potpuno drugi put. Put kalkulacija i dilova. Umjesto da čistite sistem od organizovanog kriminala, vi ste ga dodatno zagadili tražeći i dobijajući podršku onih koji su ga decenijama razarali – kazao je Leković.

Poslanik Demokrata je kazao da smo umjesto vetinga dobili klasičnu trgovinu.

– Umjesto hrabrosti i konkretnih rezultata dobili smo masku i jeftine performanse za javnost. Umjesto Lazara Šćepanovića dobili smo „mitsko biće“ i po vas, kako to rekoste, nekada „crvenu liniju“ preko koje nećete preći – kaže Leković.

Na Abazovićevu izjavu da tokom njegovog jako kratnog mandata nije bilo likvidacija, Leković je kazao da ih nije bilo ne zato što su ga se kriminalci plašili, nego zato što je formirao vlast sa partijom koja je godinama bila komandni centar organizovanog kriminala u Crnoj Gori.

– Lazovići koji u skaj prepiskama kriminalcima govori da prije izbora uspore sa ubijanjima da ne nanesu štetu partiji kojoj propada, a da nakon izbora deru, vam je bio slobodan čovjek, i išao na priredbe Vlade. E tu je bio mir jer ste sklopili pakt. Kriminal nije nestao samo je bio na pauzi, dok se nova raspodjela moći ne završi – kazao je Leković.

Na Abazovićevu tvrdnu da „samo oni koji imaju moral mogu da preuzmu odgovornost“ poslanik Demokrata ističe da je to trenutak kada bivši premijer nehotice progovori baš o sebi.

– A gdje je bio vaš moral i gdje je bila vaša odgovornost kada vam je do depoa Višeg suda prokopan tunel? Kad ste kao premijer ušetali u sudski depo i kontaminirali ključne dokaze? Gdje je bio moral dok ste u onoj pica peći spalili dvije šteke švercovanih cigareta bez evidencije, bez procesa, bez kontrole da bi se kasnije otkrilo da je sve to bila samo farsa i predstava za javnost i da je vaš najbliži saradnik, prema nalazu SDT, ostatak poslao na sivo tržište? Gdje su bili moral i odgovornost za sve one kriminalce koji su slobodno šetali Crnom Gorom, a neki i slobodno odšetali iz iste? Gdje bio moral i gdje je bila vaša odgovornost za Rada Miloševića, Artana Kurtija, ali i ono čuveno mitsko biće i crvenu liniju preko koje nećete preći? Gdje je bio moral i gdje je bila odgovornost za suprugu Veselina Veljovića koja vam je ispred nosa primala platu, a da nije ni dolazila na posao? Gdje vam je sada moral i odgovornost za desetine pohapšenih policijskih rukovodica koji su postavljani upravo u vašem mandatu kao pomoćnici, načelnici i komandiri?

Gdje vam je bio moral i gdje vam je bila odgovornost dok ste svim silama pokušavali da od zaslužene smjene odbranite omiljenog Milovog načelnika generalštaba Vojske Crne Gore Lazarevića? 

Kako se tada ne sjetiste morala i odgovornosti – upitao je Leković Abazovića.

On je kazao da moral nije nešto što se koristi kao ukras u govoru.

– Moral se dokazuje djelima, a vi nijedno niste imali. Zatim kažete da oni koji nemaju moral, nikada neće ni preuzeti odgovornost. Znate kako to ide, neko moral unese u politiku, neko ga izgubi tokom kandidature, neko tokom sazrijevanja, a vi ste, izgleda, rođeni bez njega.

Zbog jedne likvidacije u Podgorici, između dva kriminalna klana, vaša bivša koalicija predvođena DPS-om proglašava opštu bezbjednosnu krizu. A istog dana član istog klana biva ubijen u Španiji. Da li to znači da je i Španija u bezbjednosnoj krizi – upitao je Leković Abazovića.

Leković je naveo i primjer u Vašingtonu, gradu veličine Novog Sada, administrativnom centru,  gdje su dvije osobe ubijene, na ulici, nadomak najvažnijih institucija.

– Da li je i Amerika postala nesigurna država? U Italiji, klanovi pucaju po Napulju. U Francuskoj, organizovani kriminal koristi granice EU kao tranzitnu rutu. Nijedna država nije imuna, ali nijedna se ne pretvara da je sve bilo idealno dok je Dritan držao mikrofon – kazao je Leković.

Leković je naveo još primjera.

– U Švedskoj, više desetina likvidacija i bombaških napada povezanih sa balkanskim klanovima. U Njemačkoj masovna ubistva i pucnjave u školama. I niko tamo ne koristi kriminal za sitne političke poruke, to radite samo vi, predstavnici propale koalcije koju je predvodio DPS.

Ne, Abazoviću, nije Crna Gora u krizi. Jedini koji je u krizi, to si ti. Jer se sa samim sobom nikad nijesi ni pitao. Da jesi, nikada ne bi formirao vlast sa onima protiv kojih si se navodno borio. Da si zaista želio da se boriš protiv sistema, ne bi sklapao paktove sa đavolom – kazao je u saopštenju Leković.

Joković: Jedinu štetu zbog nesprovođenja Zakona o šumama pretpjeli su vlasnici privatnih šuma

0

Jedinu štetu zbog nesprovođenja Zakona o šumama pretpjeli su vlasnici privatnih šuma jer nisu rađene doznake stabala, kazao je juče na kontrolnom saslušanju u parlamentu ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vladimir Joković.

Njega i direktora Uprave za gazdovanje šumama Miloša Rajkovića saslušavali su članovi Odbora za turizam, poljoprivredu, ekologiju i prostorno planiranje, po inicijativi poslanice Demokratske partije socijalista (DPS) Aleksandre Despotović na temu alarmantnog stanja u crnogorskim šumama nakon stupanja na snagu Zakona o šumama 1. januara ove godine.

Vladimir Joković je ocijenio da sada brigu o šumama brinu oni koji su godinama ćutali na pustošenje crnogorskih šuma radi desetak privilegovanih pojedinaca i oni koji, kako je kazao, nisu riječ progovarali na uništavanje šumarskih preduzeća.

– Ako već neko toliko brine što nije formirano šumarsko preduzeće, kako je onda svako preduzeće uništeno za vrijeme vlasti DPS-a, kad su koncesije opustošile šume… Isti ti koji su bili koncesionari i dobijali sirovinu za 11 eura, sada je na tenderima plaćaju i po 70-80 eura, pa zamislite sad kakva je to razlika i šta je neko dozvolio. Ako bismo počeli sa time ko je kriv za sve stanje u šumarstvu, odgovor ne treba ni tražiti – ocijenio je on.

Poslanica Despotović kazala je da je kontrolno saslušanje zakazano kako bi poslije godinu dana odbili objašnjenje od predlagača Zakona o šumama zašto nije došlo do implementacije zakona, zašto nije formirano privredno preduzeće.

– Niko nije protiv promjene načina korišćenja šuma, ali jeste da se tako ubrzano i preko koljena radi – poručila je ona.

Despotović je poručila da je šteta nanesena, da neko mora ponijeti odgovornost i da Uprava za šume nije zaslužila to što je godinu dana bila van sistema.

Joković je ukazao da su za vrijeme „stare vlasti“ staračke naknade bile 78 eura, te da su sada 315 eura, da su uvećane subvencije, izdvajanje za poljoprivredu…

Izvinjavam se svim privatnim vlasnicima šuma što smo u kašnjenju za doznakom, predate su izmjene i dopune zakona o šumama. Sljedeće nedjelje će biti usvojeno – rekao je on.

Kada sagleda kako su se ranije eksploatisali drvni sortimenti, Joković je rekao da je „ovo sjajna situacija“.

– Bar Crnu Goru sad niko ne pljačka i nema privilegovanih, već ko da više na tenderu. Nikad veća borba protiv organizovanog kriminala i korupcije u šumarstvu nije bila nego sad – naglasio je on.

Ministar je dodao da zakon očigledno nije bio najbolji, te da zbog blokade rada Skupštine nisu mogli da produže rokove za stupanje na snagu ovog zakona.

Direktor Uprave za šume Miloš Rajković poručio je da ovo „alarmantno stanje u šumarstvu“ nije počelo ni 2024. ni 2025. već ono traje decenijama, dodajući da tu pojedinačno ne bi optuživao nijednu vlast i da je svaka kriva za ponešto i da su se problemi godinama nasljeđivali.

– Suština je da sada riješimo problem privatnih šuma, pitanje ogreva za stanovnike ruralnih područja jer ide grejna sezona, da se pozabavimo kako će mnoga privredna društva moći da se snabdijevaju sirovinom – naglasio je on.

On je ukazao da od 2017. do 2024. imaju značajno smanjenje bespravne sječe u državnim šumama – od 8.223 kubika u 2017. do 3.367 kubika u 2024, a blagi rast u privatnim šumama. Rajković je ukazao da je 2017. prodaja u državnim šumama bila mnogo veća nego što je to 2024, ali da su 2024. ostvareni veći prihodi po tom osnovu.

Predstavnik sindikata Danko Milikić kazao je da je zaposlenima žao što se došlo u ovu situaciju, napominjući da oni nisu protiv preduzeća, već protiv načina na koji se predlagalo njegovo osnivanje.

„Šampion evropskih fondova“

Ministar Joković je na sjednici odbora kazao da je ponosan što ga svi iz evropskih fondova nazivaju šampionom evropskih fondova na zapadnom Balkanu, što se tiče potrošnje i rada u odnosu na ostale ministre i ministarstva na Balkanu. Poslanicima je odgovorio da nije ljutito nastupao, da je uvijek relaksiran i da ga je sport tome naučio.

– Moj cilj je da se napravi reforma šumarstva. Formiraće se preduzeće, pokrenućemo inicijativu da se formira. Treba da postoji, makar da siječe sanitar – rekao je on.

Poslanik DPS-a Oskar Huter kazao je da je rad ministra bez strategijskog pristupa, bez vizije, te da to može da proizvede zaključak i da je bez znanja.

– Danas ovdje imamo ministra koji jedno priča danas, a drugo je pričao prošle godine. Danas ste čak nastupili ljuto. Naročito ne treba da budete ljuti na struku. Nemojte da se ljutite što mi brinemo – rekao je on.

Raniji zakon ostavljao mogućnost za zloupotrebu

Potpredsjednik parlamenta Mirsad Nurković (BS), koji je ranije bio na funkciji vršioca dužnosti (v.d.) direktora Uprave za šume, kazao je da je raniji Zakon o šumama bio takav da ga je vrlo teško sprovoditi sa mjesta direktora Uprave.

– Zakon je ostavljao mogućnost za zloupotrebu od strane svih aktera uključenih u proces eksploatacije šumskih sortimenata, od koncesionara pa nadalje – ukazao je on, dodajući da smatra pogrešnim centralizaciju šumarstva i ističući da su svi drvni kombinati doživjeli krah kada je došlo do centralizacije.

Poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Milan Zečević kazao je da je zajedno sa kolegom Danom Markovićem juče u skupštinsku proceduru predao predlog izmjena Zakona o šumama, cijeneći da bi do kraja ovog mjeseca trebalo da ih izglasaju. On je kao najveći problem ocijenio to što nije osnovano novo šumarsko preduzeće, pitajući Jokovića da li je realno da se do 30. septembra formira.

Poslanica Despotović je ocijenila da Joković želi prošlošću da prikrije i zamagli sadašnjost, te da je to njegov problem.

– Današnja tema nije ni prošlost, ni budućnost, već sadašnjost. Doprinijeli ste tome da šumarstvo godinu dana zapadne u krizu u koju nije trebalo da zapadne – poručila je ona, ocjenjujući da Joković nije imao odgovore na pitanja koja su mu poslali.

Poslanik Nove srpske demokartije (Nova) Milan Lekić kazao je da je koncesiju nad pljevaljskim šumama dobijala „Vektra Jakić“, iako je konzorcijum od devet firmi iz Pljevalja na tenderu nudio duplo bolje cijene za eksploataciju drvnih sortimenata, cijeneći da su na izbor koncesionara uticale kumovsko-prijateljske veze.

Zaplijenjena droga u Tivtu, uhapšen osumnjičeni

0

Službenici Odjeljenja bezbjednosti Tivat uhapsili I.G. (34) iz Tivta, koje se sumnjiči za ulično distribuiranje droge, saopšteno je iz Uprave policije.

Prilikom pretresa stana koji koristi osumnjičeni, kako navode, policija je pronašla 44 pakovanja marihuane i kokaina, ukupne mase oko 135 grama, kao i digitalne vage za precizno mjerenje.

„Postupajući po naredbi suda, službenici Odjeljenja bezbjednosti Tivat su pretresli stan koji koristi I.G. i tom prilikom pronašli 30 pvc pakovanja biljne materije nalik na marihuanu, mase oko 125 grama, i 14 pakovanja bijele praškaste materije za koju se sumnja da je kokain, mase oko 10 grama“, saopštila je Uprava policije.

Kako je precizirano, prilikom pretresa pronađene su i tri digitalne vage, kao i mobilni telefon marke iPhone koji je, kako se sumnja, korišćen za komunikaciju u vezi sa nelegalnom aktivnošću.

„Na osnovu prikupljenih dokaza i operativnih saznanja, postoji osnov sumnje da se I.G. bavio uličnom prodajom narkotika“, navodi se u saopštenju Uprave policije.

Osumnjičeni je, po nalogu državnog tužioca u Višem državnom tužilaštvu u Podgorici, lišen slobode zbog sumnje da je počinio krivično djelo neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga.

Uprava policije ističe da će i u narednom periodu nastaviti intenzivne aktivnosti usmjerene ka suzbijanju svih oblika trgovine narkoticima, u cilju zaštite zdravlja i bezbjednosti građana.

Prijem kod Njegove Svetosti Patrijarha moskovskog i sve Rusije nije stvar slučajnosti

0

U vremenu kada je pristup najvišim crkvenim i političkim zvaničnicima ograničen i strogo protokolaran, prijem kod Njegove Svetosti Patrijarha moskovskog i sve Rusije nije stvar slučajnosti. To je znak dubokog poštovanja, prepoznavanja značaja i, što je najvažnije — povjerenja.

Vladislav Dajković nije samo političar. On je čovjek koji godinama dosledno brani srpski identitet, pravoslavnu vjeru i istorijsko jedinstvo naroda u Crnoj Gori i širem srpskom prostoru. Njegov glas, često smatran neugodnim za globalističke i antisrpske centre moći, odjekuje sve jače među običnim ljudima, ali očigledno i u najvišim duhovnim institucijama.

foto: SCG

Dajkovićev prijem kod Ruskog patrijarha nije samo lična čast — to je simboličan čin kojim se priznaje njegov rad na duhovnom, nacionalnom i kulturnom polju povezivanja srpskog i ruskog naroda. To je poruka da pravoslavni svijet budno prati dešavanja na Balkanu i prepoznaje autentične predstavnike srpskog naroda koji ne odustaju od istine, časti i vjere.

U trenutku kada mnogi gube kompas, a neki ga nikad nisu ni imali, Dajković ostaje jedan od rijetkih koji se ne koleba. Upravo zato ga prima Patrijarh — jer je on više od pojave, on je glas pravoslavne Vaseljene naroda koja se ne miri sa narativom koji nameće zapad našoj vjeri.