Home Blog Page 560

Šćepanović: Inicijalna kapisla krenula iz Španije, sreća je što nemamo slučajne žrtve

0

„Obećavam da će službenici UP nastaviti da rade na razbijanju organizovanih kriminalnih grupa. I zemlje EU se suočavaju sa sličnim izazovima“, poručio je v.d. direktora Uprave policije

Vršilac dužnosti direktora Uprave policije (UP) Lazar Šćepanović rekao je da je policija blokirala pravovremeno grad i izuzela pojedine dokaze nakon pucnjave u lokalu „Taormina“ u Podgorici do koje je došlo uoči ponoći u subotu veče, a u kojoj je ubijen Ivan Milačić.

On je kazao da ne može saopštiti više detalja, ali je podsjetio da je ubijeni bio 2020. hapšen jer je bio osumnjičen za stvaranje kriminalne organizacije.

Šćepanović je ocijenio da je inicijalna kapisla krenula iz Španije nakon ubistva crnogorskog državljanina, ali da zvaničnog obavještenja o ubistvu tog mladića iz Španije još nema.

Šćepanović je kazao da sada imamo 11 kriminalnih grupa, te da dvije najveće broje više od 300 članova.

„Stojim pred crnogorskom javnošću i kada se bezbjednosna situacija usložnjava. Nadam se da ćemo rasvijetliti i ovo djelo“, kazao je on.

Saopštio je da je naredio pojačano angažovanje svih policijskih jedinica.

„Obećavam da će službenici UP nastaviti da rade na razbijanju organizovanih kriminalnih grupa. I zemlje EU se suočavaju sa sličnim izazovima. Uzimajući u obzir drskost, sreća je što nemamo slučajne žrtve“, kazao je on.

UP, kako je naveo Šćepanović, nije sama u sistemu. On je naglasio da će državne institucije i međunarodne agencije dati odgovarajući odgovor.

Na pitanje zašto je prvobitno iz policije saopšteno da je jedna osoba povrijeđena u pucnjavi, Šćepanović je naglasio da su sinoć u saopštenju napisali osnovne podatke, ali da se nakon toga u Kliničko bolnički centar javila žena sa okrznućem od projektila.

NSD Budva: Saopštenje Jovanovića pisano sinoć u jednom DPS-ovom podgoričkom hotelu

0

„Niko tebi Jovanoviću ne želi zlo, ti si napao ovaj grad, ove ljude, podijelio i zavadio sve da bi postao predsjednik“, navodi se u saopštenju

Opštinski odbor Nove srpske demokratije Budva optužio je predsjednika Opštine Nikolu Jovanovića da mu je saopštenje pisao Milan Roćen, poručujući mu da nema srama. Oni su reagovali na optužbu Jovanovića da iza napada na njega stoji lično Andrija Mandić.

„Obistinilo se ono u šta smo sumnjali od samog početka, OKG DPS samo koristi Nikolu Jovanovića i njegov lični sukob sa porodicom Mitrović kako bi otvorio novu fabriku laži i bljuvotina. Zna Budva da je saopštenje Jovanovića pisao DPS jer se vrlo lako prepoznaje stil Milana Roćena. Prema informacijama sa kojima raspolažemo, saopštenje koje se prije par sati pojavilo pod potpisom Nikole Jovanovića napisano je sinoć u jednom DPS-ovom podgoričkom hotelu. Jasno je da Jovanović kao najslabija karika pobjednika od 30. avgusta 2020. godine, vjeruje da je Budva naivna i da njeni građani ne znaju da je on izdao većinsku volju ovog grada i na velika vrata ponovo uveo DPS i SDP u vlast u Budvi, te da ga ta OKG sada drži u šaci. Tu sramotnu poziciju neće nimalo popraviti ni obrušavanje na našeg predsjednika Andriju Mandića, dokazanog borca protiv režima i najjaču kariku parlamentarne većine, a sve po nalogu OKG DPS“, navode u reagovanju.

Iz NSD Budva poručuju da “još jednom želimo da osudimo svaku upotrebu sile u razmjericama ovdašnjih ljudi, jer zakon mora da bude iznad svih nas i jedino po tim pravilima koja su obavezajuća za sve moguće je rešavati sve nesporazume”.

“Niko ne smije da krši zakon, niko ne može da, smijući se nadmeno našem gradu i Crnoj Gori, tvrdi da je iznad zakona. Upravo se Jovanović bio izdigao ne samo iznad volje građana nego i zakona. Potpisivao je nezakonite odluke, što je sud nedvosmisleno utvrdio, istjerivao i smjenjivao potpredsjednicu opštine gospođu Dokić, protivzakonito smjenjivao izabrane opštinske funkcionere, a i danas izruguje se sa zakonom ne dozvoljavajući da se izabere onaj odbornik kome je narod dao povjerenje. Kad tad će morati da odgovara za kršenje zakona Crne Gore, za sve što je učinio našem gradu i za sve laži koje je bezočno iznio.Što se tiče nas iz Nove srpske demokratije, niko tebi Jovanoviću ne želi zlo, ti si napao ovaj grad, ove ljude, podijelio i zavadio sve da bi postao predsjednik. Što se nisi kandidovao u Mojkovcu za predsjednika. Tamo te neće, a i ti nećeš jer je korisnije biti na čelu Budve sa DPS-om. U Mojkovcu bi bio izviždan kada bi pokušao da uradiš ono što si uradio u Budvi, jer i oni su tamo oborili DPS i svakog prevaranta koji bi pokušao da ih vrati, suprotno volji naroda, bi teško politički kaznili”, navodi se u reagovanju i dodaje:

“A što se tiče sukoba sa porodicom Mitrović, svi u Budvi znaju da je on lične prirode. Ona potiče još iz vremena kampanje za lokalne izbore, kada si Nikola Jovanoviću visoko poštovao tu porodicu, a Vidaka Mitrovića iz milošte oslovljavao sa „Čika Vido“. Ko vas je upoznao, ko je šta kome obećavao, ko je lagao i petljao te 2022. godine, to Andrija Mandić sigurno ne zna, niti ga interesuje i sigurno je da on ne želi da ima ikakve veze sa tim što je Nikola Jovanović Budvi vratio titulu prestonice korupcije u Crnoj Gori”, ističu iz NSD Budva.

Sramotno je, kako naglašavaju, “da Jovanoviću koristiš ovaj lični sukob i fizičke povrede koje si zadobio prilikom istog da sebi nametneš oreol sveca i velikomučenika, dodatno po nalogu DPS-a i OKG-a napadajući Andriju Mandića”.

“Znamo mi da ti i tvoje novo društvo nećete prestati, jer služenje DPS-u podrazumijeva stalno dokazivanje da ste svi vi trajno raskinuli sa prošlošću Demokratskog fronta čiji si pripadnik bio, zajedno sa tvojom grupom. I upravo zbog toga ćemo sve buduće polemike voditi sa DPS-om koji naručuje i objavljuje ove tekstove, dok si ti samo obična platforma za njihove prljave poslove. Svakoga koga si u zagrljaj prihvatio Jovanoviću izdao si, svakoga koga si poljubio u obraz kasnije si pljunuo poput Jude, srami se, iako svakim danom dokazuješ da srama nemaš”, zaključuje se u saopštenju.

Laković: Kompleksan fenomen organizovanog kriminala ne može se riješiti u kratkom roku  

0

Poslanik Pokreta Evropa sad Miodrag Laković osvrnio se na bezbjednosnu situaciju istakavši da, nažalost, kompleksan fenomen organizovanog kriminala nije pitanje koje može u kratkom roku da riješi bilo koja vlada.  

„I pored toga što se ova tema ponekad na banalan način eksploatiše u političkom diskursu, kompleksan fenomen organizovanog kriminala nije pitanje koje može u kratkom roku da riješi bilo koja vlada, nažalost. Međutim, važno je konstantno jačati kapacitete za njegovo efikasno suzbijanje u svim segmentima i jednako važno, jačati rezistentnost bezbjednosnog sistema, pravosuđa i kompletne državne administracije na upliv i uticaj struktura organizovanog kriminala, čemu smo svjedočili kroz neke aktuelne, javnosti poznate slučajeve“, naveo je Laković.

Dodao je i da je vitalni resurs organizovanog kriminala novac, jer raspolaganje ogromnim količinama prljavog novca omogućava sve pojavne oblike nasilja, korupcije i kriminala od strane klanova.

„Stoga, tokovi novca treba da budu jedno od glavnih težišta istražnih i pravosudnih postupaka, a veoma je važan i budući Zakon o porijeklu imovine i njegova efikasna implementacija“, zaključio je Laković.

Milatović traži hitnu sjednicu Savjeta za odbranu i bezbjednost

0

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović odlučio je da sazove hitnu sjednicu Savjeta za odbranu i bezbjednost, zbog, kako je kazao, eskalacije nasilja na našim uliacama i sukoba kriminalnih klanova.

– Povodom posljednjih događaja, eskalacije nasilja na našim ulicama i sukoba kriminalnih klanova, koji s pravom izazivaju zabrinutost i osjećaj straha među građanima, donio sam odluku da sazovem hitnu sjednicu Savjeta za odbranu i bezbjednost. Sjednica će biti održana u najkraćem zakonom predviđenom roku – naglasio je Jakov Milatović u objavi na mreži X.

Pored članova Savjeta – predsjednika Skupštine i predsjednika Vlade, na sjednicu će biti pozvani i predstavnici Vlade u čijoj su nadležnosti resori bezbjednosti, kao i rukovodioci ključnih bezbjednosnih institucija – Uprave policije i Agencije za nacionalnu bezbjednost.

– Od nadležnih institucija tražim: detaljan uvid u trenutno stanje, ⁠jasne, odlučne i odmah primjenjive mjere za očuvanje i zaštitu javne bezbjednosti i sigurnosti. Građani moraju imati osjećaj da država stoji iza njih snažno, organizovano i bez oklijevanja. Zbog ozbiljnosti situacije, očekujem prisustvo svih pozvanih članova i učesnika sjednice – poručio je Milatović.

Jovanović: Napad planiran i politički motivisan od strane mafijaške grupe

0

Predsjednik opštine Budva Nikola Jovanović obratio se javnosti putem platforme Fejsbuk, prvi put nakon brutalnog napada na njega.

Obraćanje Nikole Jovanovića prenosimo integralno:

– Koristeći prvu priliku kada sam u mogućnosti da se obratim javnosti želim da se zahvalim rukovodstvu i osoblju Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Budva i Domu zdravlja Budva, a posebno timu i osoblju Kliničkog centra Crne Gore Aleksandru Radoviću i u prvom redu ministru zdravlja Vojislavu Šimunu na ukazanoj medicinskoj pomoći i medicinskom tretmanu koji mi je pružen nakon brutalnog i organizovanog napada od strane mafijaške grupe. Uprkos tome što mi je konstatovana teška tjelesna povreda zbog koje sam hospitalizovan, odlučio sam i insistirao da samoinicijativno i uz sopstveni rizik napustim bolničko liječenje u KCCG.

Razlog tome je jer nisam želio da dopustim da me napad kriminalaca iz OKG Budvanska koji pripadaju Novoj srpskoj demokratiji, spriječe da prisustvujem obilježavanju godišnjice od smrti mog pokojnog oca Veselina koji se čitav svoj radni i životni vijek, kroz Upravu policije, borio protiv istih takvih kriminalaca i mafijaških grupi kakve su napale i mene. Odgovornost za moje zdravstveno stanje od tog trenutka je isključivo na meni i izvinjavam se ministru i direktoru KCCG kao i svom mediscinskom osoblju koje je brinulo o meni ali se nadam da razumiju moje motive.

Napad koji se desio 18. jula nakon što sam gostovao u jutarnjem programu RTCG je očigledno bio planiran i politički je motivisan. Već dvije godine sam upozoravao javnost na povezanost mafijaške grupe “ OKG Budvanska” i političke strukture Nove srpske demokratije i Andrije Mandića lično. Po prvi put sada iznosim dodatne činjenice u prilog ovim istinama a to je da su se vinovnici ovog nasilnog događaja, “čuvena” braća Mitrović koji su svi označeni kao BIL ili sada OIL lica, odmah po određivanju pritvora bivšem predsjedniku opštine, više puta sastajali lično sa Mandićem i planirali kako da preuzmu vlast u Budvi. Neki od sastanaka su se organizovali i u sjedištu NSD u ulici “Hercegovačka” br. 18”. Tu je i dogovoren plan da Mandić dekretom raspusti stari odbor NSD Budva, formira novi u kojem funkcioner postaje jedan od njih Vidak Mitović, a nakon toga ga NSD predlaže za izbor na javnu funkciju člana Upravnog odbora JP Morsko dobro. I tada i sada sam znao da se ovoj mafijaško-političkoj tvorevini ne smije dozvoliti da zaposjedne upravljanje gradom zbog čega sam čitavoj javnosti Crne Gore saopštio istinu i nisam dozvolio da kriminal preuzme opštinu.

To je isključivi razlog zašto se u Budvi išlo na izbore jer su građani morali da znaju istinu o mafijaškim strukturama i da u skladu sa tim odluče. To je bila moja moralna, politička i ljudska obaveza. Vjerujem da se sada svaki čovjek, koji iole drži do morala i dostojanstva osjeća nelagodno ako mi nije povjerovao u tim trenutcima. Kako to i biva u životu, u istine su uvjerimo onda kada je kasno. A da li je kasno za Crnu Goru, to ćemo tek da vidimo. To zavisi od nas samih i da li želimo povratak u ružnu prošlost “crnih trojki”, likvidacija, montiranih sudskih procesa….

Radi otklanjanja svake sumnje, iza organizovanog i brutalnog napada na mene stoji lično Andrija Mandić i njegovi kerberi “braća Mitrović” kao članovi organizovane kriminalne grupe koja se u SOCTA dokumentu Uprave policije vode kao bezbjednosno interesantna lica. Mediji su pogrešno prenijeli da se samo jedan od njih vodi kao BIL lice ali je istina da su sva petorica zavedena u policijsku evidenciju kao takva i članovi su OKG Budvanska. Radi se o licima koja iza sebe imaju izvršenja i optužbe za najteža krivična djela. Svi oni su nesumnjivo članovi, simpatizeri i funkcioneri Nove srpske demokratije a njihov šef Andrija Mandić koji se kukavički krije iza njih.

Kritičnog dana, dok sam sjedio u društvu sa odbornikom u SO Budva Srđanom Pribilovićem i prijateljem Zoranom Liješevićem, neposredno nakon gostovanja u jutarnjem programu RTCG, organizovani napad na mene izvršilo je više lica među kojima su trojica Mitrovića, Jovo, Vidak i Milorad. Javnosti želim da ukažem da se ovdje nije radilo o “fizičkom obračunu” kako to puleni Andrije Mandića žele da prikažu jer je jedan od napadača, Jovo Mitrović tom prilikom bio naoružan i više puta je pokušava da potegne pištolj prema meni. Postavljam javno pitanje Upravi policije, kako je moguće da u sred bijelog dana, BIl lice koje 30 godina vrši najteža krivična djela među kojima je i kamatašenje kojim se bavi dan danas, šeta slobodno budvanskim ulicama i to naoružan a da mu niko ne smije ništa. Takođe postavljam javno pitanje zašto je u teritorijalno maloj Budvi pojedinim pripadnicima policije toliko dugo trebalo da uhapse napadača Jova Mitrovića i da li je neko nožda davao logistiku da se oslobodi pištolja i sakrije ga van domašaja istražnih organa….

Nedopustivo je da nadležno tužilaštvo u Kotoru kritični događaj kvalifikuje kao nanošenje teških tjelesnih povreda i nasilnično ponašanje a da dva od tri vinovnika događaja pusti na slobodu. Institucije pravosudnog sistema su dokazale da su pale na koljena pred Andrijom Mandićem i NSD koji prikriva neuspjeli napad likvidacije “crnih trojki” koje je poslao na mene. To što nije bilo gorih posledica od postojećih je samo iz razloga jer se ne plašimo pretorijanaca NSD što im je vrlo brzo postalo jasno kada je napad započeo.

Zahvaljujem se predsjedniku države Jakovu Milatoviću i predsjedniku Vlade Milojku Spajiću na reakcijama i osudama koje su izrekli kao i onim političkim subjektima i pojedincima koji su iskazali dobronamjernu zabrinutost i osudili čin ove političko-mafijaške agresije. Onima koji su reagovanjem na ovu temu pokušali da iskoriste da jeftino političko profitiraju želim da poručim samo jedno a to je da su postali mjerna jedinica za političko i ljudsko dno.

Iskrenu zahvalnost dugujem i brojnim predstavnicima međunarodnih institucija i diplomatskog kora u našoj zemlji na interesovanju za moje zdravstveno stanje i ponudama za pomoć. Koristim priliku da se zahvalim svima koji danonoćno upućuju pozive i šalju poruke podrške. Ne zamjerite ako se ne javim ili ne odgovorim svima. Ono što mogu suditi po obimu podrške koju mi upućuju jeste da je većinska Crna Gora protiv toga da mafijaška klika njome upravlja i da danas može da napadne a sjutra likvidira predsjednika opštine, ministra ili nekoga od predsjednika. Ako institucije nastave u pokušaju da prikriju ovu politički motivisanu mafijašku hajku, onda sjutra možemo da očekujemo sve. Prisjetimo se samo kako su ranije u CG ali i u zemljama okruženje počinjale političke likvidacije. Prvo su na potezu bila zastrašivanja, pa prebijanja…Crna Gora nažalost ponovo korača tim putem.

Kao neko ko se do 2020 zajedno sa svojom porodicom borio protiv bivšeg režima, sa sigurnošću imam pravo da kažem da je narod prevaren i da nijesmo dobili demokratske promjene. Primjer za to su i napadači na mene koji su bio dio prošlog režima da bi se ‘20 prešaltali kod Andrije Mandića. Isti su 90-tih i početkom 20-tih godina dužili puške od strane struktura drżavne bezbjednosti kako bi “branili državu” od nas koji smo bili za očuvanje državne zajdnice. Mitrovići su tako od Branovih momaka 90-ih postali Andrijini kerberi 2020-tih. Ništa se nije promijenilo već samo zamijenilo.

Ovom prilikom želim javno da protestujem protiv nedopustivog postupanja tužioca ODT Kotora koji čak nije ni tražio određivanje pritvora za sve učesnike organizovanog napada i tražim od VDT da preispita njegovo postupanje i uključi se u postupak. Ako napad na predsjednika opštine nije dovoljno važan za njega i institucije i ako to nije napad na ustavni i državni poredak, onda im se unaprijed izvinjavam na uznemiravanju. Indikativna je ćutnja mnogobrojnih pojedinaca koji sjede na čelu bezbjednosnih institucija u Crnoj Gori. Lično je tumačim kao odobravanje i afirmaciju ovakvog obračuna sa političkim neistomišljenicima. Danas u Crnoj Gori mnogi po ovom pitanju ćute, a ćutnja je opasna stvar jer znači odobravanje. Zato Crna Gora treba da razumije i razluči zvukove tišine i protivljenja ovom fašističko terorističkom činu napada na instituciju predsjednika jedne opštine. Šta nas kao društvo sjutra očekuje ako je ovo prihvatljivo, ako se ćuti ili ako su neki toliko osioni i bolesni da se obraduju ovom činu i to javno demonstriraju.

Sva saznanja koja posjedujem o napadima kao i o budućim aktivnostima kriminalne grupe koja me je napala a koja je pod dirigentskom palicom Mandića saopštiću nadležnim državnim organima. Samo ću im ovom prilikom poručiti da znam za kriminalce i kriminalne grupe iz BIH i Novog Sada koje regrutujete da dođu u Budvu i da pomognu ostatku OKG Budvanska da preuzmete grad. Sve vam je uzalud. Mene nećete nikada zaustaviti niti uplašiti.

Smijem vam se u lice kao što sam se uvijek smijao. Udarate u čoporu, mučki i podlo kako samo i umijete. Što se mene tiče, samo ste takli u osinje gnjezdo jer ste me motivisali da se do kraja borim da Crnu Goru izvučem iz kandži mafijaško-kriminalne hobotnice. Uopšte me ne zanima koju ću cijenu platiti za to. Kao što vidite, postoje oni koji se ne mogu uplašiti, kupiti, obeshrabriti… a za takve, vi nemate rešenje. Oni su rešenje za bolju Crnu Goru.

Još jedna košarkaška legenda uživa u crnogorskom primorju (FOTO)

0

Legendarni bivši košarkaš i jedan od najtraženijih trenera današnjice, Litvanac Šarunas Jasikevičijus. boravi na odmoru u Crnoj Gori. 

Jasikevičijus je sa suprugom i djecom na odmoru u Bokokotorskom zalivu.

Sudeći po fotografijama koje je objavio na Instagramu, čini se kako litvanskoj legendi izuzetno prija boravak na našem moru.

Inače, Jasikevičijus je kao igrač osvajao brojne trofeje, od kojih Evroligu tri puta.

Litvanski stručnjak je trenutno na klupi Fenerbahčea.

Podsjetimo, crnogorsko primorje u posljednjih nekoliko nedjelja postjetila je košarkaška ikona Majkl Džordan, kao i čuveni Medžik Džonson.

U saobraćajnoj nesreći u Đenovićima poginula jedna osoba

0

Na magistralnom putu kroz Đenoviće jedna osoba je stradala, a nesreća se desila oko sat iza ponoći, prenosi Portal RTHN.

Kako su naveli, oko 4.40 časova u bolnici „Vaso Ćuković“ u Risnu Z.Š. (56) je podlegla povredama.

U nesreći je teže povrijeđena jedna osoba, dok su četiri osobe lakše povrijeđene.

U saobraćajnoj nesreći učestovali su vozač Đ.M. (2004) iz Berana, koji je upravljao vozilom marke Audi, a putnici u ovom vozilu bili su L.M. (2009) iz Berana, D.N. (2007) iz Berana), kao i drugi vozač Z.I. (1957) iz Tivta, koji je upravljao vozilom marke Fiat Punto, a sa njim su bili putnici Z.T. (1949) iz Tivta i Z.Š. (1969) iz Tivta).

Do pomenute saobraćajne nezgode, kako navode, došlo je tako što se Audi kretao iz pravca Kamenara i dolaskom na kritično mjesto, iz za sada neutvrđenih razloga prešao na suprotnu kolovoznu traku u momentu kada se, istom, iz pravca Herceg Novog kretao Fiat, pa je došlo do direktnog kontakta između pomenutih vozila.

„Ovom prilikom teže tjelesne povrede zadobili su vozač Đ.M. i putnica Z.Š. koji su prevezeni u bolnicu Meljine a zatim , na dalje liječenje u bolnicu u Risnu. Ostali učesnici su lakše povrijeđeni“, navedeno je u obavještenju iz Odjeljenja bezbjednosti Herceg Novi.

Vatrogasci-spasioci su izvukli povređene iz vozila i asistirali službenicima Hitne medicinske pomoći prilikom transporta u bolnicu Meljine.

Medojević: Vlast u CG gubi kontrolu, mafija jača

0

VLAST U CG GUBI KONTROLU!!! MAFIJA JAČA!!

DRSKOST IZVRŠENJA LIKVIDACIJA UKAZUJE NA POTPUNI IZOSTANAK STRAHA NARKO KARTELA OD DRŽAVE. ILI JE NESPOSOBNOST NAŠIH BEZBJEDNOSNIH SLUŽBI ILI NEKO IZ VLASTI ŠTITI JEDAN OD NARKO-KARTELA!!!

ZA MIR I STABILNOST POTREBNI RADIKALNI REZOVI.

Berane: Izgradnja obaloutvrde sprovodi se u skladu sa planiranim dinamikom

0

Prva faza radova na izgradnji obaloutvrda između dva gradska mosta u Beranama sprovodi se u skladu sa planiranim dinamikom.

Na taj način stiču se uslovi da se, u okviru započetog projekta „Integrisani razvoj koridora rijeka Save i Drine“ u Beranama krene sa drugom i trećom fazom radova na regulaciji rijeke Lim, uz finansiranje Svjetske banke. To je potvrđeno prilikom sastanka predsjednika Opštine Berane Đola Lutovca i šefa kancelarije Svjetske banke za BiH i Crnu Goru Kristofera Šeldona. Tom prilikom analiziran je dosadašnji tok radova u okviru ovog infrastrukturnog projekta, kao i planovi za njegovu drugu i treću fazu. Naglašeno je da je krajnji rok za završetak svih aktivnosti u okviru ovog projekta novembar 2027. godine. Ocijenjeno je da će dosadašnje iskustvo značajno doprinijeti unapređenju budućih faza, kao i budućih projekata koji će se zajednički realizovati.

– Izražavam zadovoljstvo postignutim napretkom, jer su dosadašnji rezultati izuzetno ohrabrujući. Vjerujem da će se, uz nastavak dobre saradnje i predanog rada sve planirane aktivnosti uspješno privesti kraju, u predviđenom roku i na korist svih građana Berana – kazao je Lutovac.

Iz lokalne uprave navode da će ubrzo biti završeni radovi na izgradnji obaloutvrda između dva mosta u Beranama, čime će se, kao tvrde, uz sprečavanje daljeg izlivanja Lima iz svog korita, stvoriti novo gradsko-građevinsko zemljište koje će dati mogućnost da se tamo sprovedu brojne korisne investicije.

– Raduje što će radovi na izgradnji obaloutvrda na rijeci Lim na lokaciji urbane gradske zone, ukupne dužine od 1.600 metara biti završeni prije roka. Tim prije, jer će realizacija ovog projekta donijeti višestruke benefite opštini Berane. Prije svega spriječiće se da rijeka, za vrijeme porasta njenog vodostaja, pravi štete, a doći će i do uređenja i modernizacije ovog komletnog prostora koje pruža šansu da se grad razvija u pozitivnom pravcu – naglasili su iz lokalne uprave.

foto: najnovije.me

Regulisaće Makvu

Iz lokalne uprave su potvrdili da će se na istom potezu gdje se gradi obaloutvrda sa lijeve strane Lima nastaviti sa izgradnjom gradske zaobilaznice, što podrazumijeva i regulaciju tzv. Makve u prigradskom naselju Talum. Kazali su da se radi o dva uzajamno povezana projekta čijom će se realizaciom u značajnoj mjeri dati na urbanizaciji grada. Naveli su da će se tu graditi i svavremena gradska tržnica kao i drugi brojni sadržaji.

– Mi smo do sada imali jedan veliki prostor između dva gradska mosta koji je, u dobroj mjeri, bio zapušten i neupotrebljiv. Izgradnjom obaloutvrda i zaobilaznice u potpunosti se mijenja slika ovog lokaliteta, jer će se između ostalog pristupiti i regilaciji Makve odnosno otpadnih voda pored Lima, zašta su planirana izdvajanja od 3,5 miliona eura – naveli su iz lokalne uprave.

foto: najnovije.me

Radovi se izvode u sklopu projekta regulacije rijeka Lim i Grnčar koji sprovodi Svjetska banka u okviru Programa Sava-Drina koridor. Radi se o projektu koji predstavlja jednu od najvećih investicija Svjetske banke u oblasti upravljanja vodama, u vrijednosti od oko 15 miliona eura. Radovi prve faze u Beranama, vrijedni 4.400.000 eura povjereni su konzorcijumu Kolubara i HSV iz Srbije. Za projektovanje druge i treće faze izgradnje obaloutvrda u Beranama, ostaje i dalje uključena Svjetska banka u saradnji sa Opštinom. Tim radovima biće obuhvaćena izgradnja obaloutrcda na rijeci Lim i ti iznad mosta „Nika Strugara“ i u naselju Talum.

Iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Crne Gore, koje je zaduženo za realizaciju projekta, navode da je cilj aktivnosti poboljšanje zaštite od poplava i omogućavanje saradnje u prekograničnim područjima koja pripadaju slivovima i koridorima rijeka Save i Drine. Dodaju daće se izgradnjom obaloutvrde na Limu i Grnčaru, kao zaštite od poplava koje izazivaju ove bujične rijeke, dobiće i moderne šetališne zone, koje će građanima i turistima omogućiti prijatan boravak i rekreaciju uz rijeke.

Dva razorna zemljotresa pogodila istok Rusije: Postoji rizik od cunamija MAPA

0

Zemljotres jačine 7,4 stepeni registrovan je danas u Rusiji, kod istočne obale Kamčatke u 16.49 sati po lokalnom vremenu, saopštio je Evro-mediteranski seizmološki centar (EMSC).

Epicentar jačeg zemljotresa registrovan je na dubini od 20 kilometra, 133 kilometara istočno od Petropavlovska Kamčatskog.

Još jedan zemljotres u istom području, jačine 6,7 stepeni registrovan je 20 minuta ranije, u 16.28 sati po lokalnom vremenu.

Prema izjavama svjedoka iz mjesta na Kamčatki, koje su objavljene na sajtu EMSC-a, prvi potres se osjetio „prilično primjetno i dugo“, dok je drugi potres opisan kao „katastrofa“, nakon koje su ljudi istrčali napolje iz kuća.

Rusko regionalno Ministarstvo za vanredne situacije je saopštilo da je epicentar zemljotresa bio u Tihom okeanu.