Home Blog Page 559

Ulcinj: Uhapšeno šest vozača, vozili pod dejstvom alkohola, odbili testiranje na psihoaktivne supstance

0

U okviru akcije pojačane kontrole saobraćaja “Alkohol- psiho aktivne supstance

Saobraćajna policija je u Ulcinju, u okviru akcije pojačane kontrole saobraćaja “Alkohol- psiho aktivne supstance”, uhapsila šest vozača.

“Naime, uhapšeni su A.P. (41) iz Ukrajine koji je vozio pod dejstvom alkohola od 1.78 g/kg, N.M. (30) iz Srbije koji je vozio pod dejstvom alkohola od 1.49 g/kg, M.R. (23) i P.A. (26) iz Srbije koji su vozili pod dejstvom alkohola od po 1.11 g/kg”, saopštila je Uprava policije (UP) na mreži Iks.

Takođe uhapšeni su S.M. (23) i A.P. (22) iz Srbije koji su odbili testiranje na psihoaktivne supstance.

“Kažnjeni su novčano i zaštitnom mjerom zabrane upravljanja motrnim vozilom”, kazali su iz policije.

Čestitke povodom Dana opštine Berane

0

Danas se obilježava Dan opštine Berane. Tim povodom čestitke su uputili ministri, poslanici, partije i mnogi drugi.

Joković čestitao Dan opštine Berane

Povodom Dana opštine Berane, u ime Socijalističke narodne partije Crne Gore i u svoje lično ime, upućujem srdačne čestitke svim građankama i građanima ove slobodarske opštine, saopštio je predsjednik te partije, Vladimir Joković. 

Kako je kazao, Berane je kroz istoriju bila simbol istrajnosti, otpora i borbe za slobodu, a danas, uprkos brojnim izazovima, ostaje snažan stub sjevera Crne Gore, sa ogromnim razvojnim potencijalom i ljudima koji su ponos ove zemlje.

Foto: MJUFoto: MJU

“SNP ostaje posvećen politici koja brani tradicionalne vrijednosti, podržava ravnomjeran regionalni razvoj i zalaganje za pravednije društvo. Vjerujemo da Berane zaslužuje više – više ulaganja, više pažnje, više poštovanja”, naveo je Joković u čestitki.

Socijalistička narodna partija će, poručujr, u narednom periodu učiniti sve što je u njenoj moći da se stvore uslovi za nova ulaganja u Berane, otvaranje proizvodnih pogona i zapošljavanje mladih ljudi, jer bez njih nema budućnosti ni razvoja.

“Svim Berancima želim da ovaj dan provedu ponosno i dostojanstveno, u duhu zajedništva, sa vjerom u bolje sjutra za njihovu opštinu i cijelu Crnu Goru”, zaključio je Joković u čestitki.

Nedić čestitao Dan opštine Berane

Predsjednik Opštinskog odbora DPS Berane Miro Nedić, uputio je čestitku sugrađanima povodom DanaOpštineBerane.

“Poštovane sugrađanke i sugrađani, u ime Opštinskog odbora Demokratske partije socijalista i u svoje lično ime, upućujem vam iskrene čestitke povodom 21. jula, Dana opštine Berane”, naveo je on u čestiki.

Kako je istakao, ovaj dan je prilika da se podsjetimo koliko je važno da svi radimo za dobrobit našeg grada. Dugogodišnje zanemarivanje stvarnih potreba građana ne smije da postane prihvatljiva praksa.

“Lokalna vlast ima odgovornost da pažljivo sluša svoje građane i rješava probleme koji su im zaista važni. Uvjeren sam da naše Berane zaslužuje savremeniju infrastrukturu, pouzdane i kvalitetne usluge, kao i prilike koje će omogućiti svakom pojedincu da se razvija i napreduje”, kazao je on.

Kao opoziciona partija, zakljuluje Nedić, nastavićemo da ukazujemo na propuste, da predlažemo konkretna rješenja i da budemo istrajni u borbi za Berane – za moderan, otvoren i evropski grad u kojem će interesi njegovih stanovnika biti na prvom mjestu.

Borovinić Bojović: Želim da Berane i ove godine ostvari vidljiv napredak u svim oblastima

Predsjednica Skupštine Glavnog grada dr Jelena Borovinić Bojović uputila je čestitku predsjednici Skupštine opštine Berane Vidi Ivanović i predsjedniku Opštine Đolu Lutovcu povodom 21. jula, Dana opštine:

“U ime Skupštine Glavnog grada i u svoje lično ime, upućujem najsrdačnije čestitke povodom Dana opštine Berane – praznika koji simbolizuje slobodarski duh i trajnu posvećenost vrijednostima slobode, pravde i zajedništva”, kazala je ona u čestitki.

Poručila je kako želi da Berane i ove godine ostvari vidljiv napredak u svim oblastima, od infrastrukturnog razvoja i obrazovanja, do unapređenja zdravstvene zaštite i kulturnog života.

“Uvjerena sam da će Berane, zahvaljujući odgovornoj politici vaše uprave i aktivnom učešću građana, nastaviti da se razvija i napreduje. Bogati prirodni resursi i snažan ljudski potencijal dodatno će osnažiti poziciju Berana kao jedne od istaknutih i prosperitetnih opština Crne Gore. Uz iskrene čestitke, želim vam mnogo uspjeha u daljem radu – u interesu svih građanki i građana Berana”, zaključila je Borovinić Bojović.

Šćekić: Neka ovaj praznik bude podsjetnik na sve ono što nas povezuje i inspiriše da zajedno gradimo Berane 

Povodom Dana opštine Berane, upućujem iskrene čestitke sa željom da i dalje zajednički gradimo Berane kao moderno, otvoreno i snažno mjesto koje će biti ponos svih nas, saopštio je ministar sporta i mladih, Dragoslav Šćekić. 

Kako je kazao, Berane je, kao centar sjevera Crne Gore u kulturnom, prosvetnom, zdravstvenom, ekonomskom i sportskom smislu, grad bogate istorije, čestitih i vrijednih ljudi, ali i mladih koji su njegova snaga i njegova budućnost. Posebno mi je zadovoljstvo i čast, kao nekome kome je Berane rodni grad, da svjedočim napretku koji se ogleda ne samo u infrastrukturnom razvoju, već i u uspjesima naših mladih sugrađana – sportista, učenika, studenata i svih onih koji svojom energijom, znanjem i kreativnošću doprinose da Berane ide naprijed.

“Kao ministar sporta i mladih, ali prije svega kao vaš sugrađanin, ostaću čvrsto posvećen stvaranju boljih uslova za mlade generacije da ostanu u Beranama, da uspijevaju u Beranama, da Berane bude mjesto gdje će graditi svoju budućnost”, naveo je Šćekič u čestitki.

Kako je zaključio, neka ovaj praznik bude podsjetnik na sve ono što nas povezuje i inspiriše da zajedno gradimo Berane koje je dostojno svoje prošlosti i spremno za budućnost.

Dukaj: Ovaj značajan datum, podsjeća na bogatu istoriju, kulturnu baštinu i tradiciju Berana

“Povodom Dana opštine Berane, u ime Ministarstva javne uprave i u svoje lično ime upućujem iskrene čestitke svim građankama, građanima i rukovodstvu Opštine Berane”, saopštio je ministar javne uprave Maraš Dukaj.

On je istakao kako ovaj značajan datum, podsjeća na bogatu istoriju, kulturnu baštinu i tradiciju Berana, ali i na važnost našeg zajedničkog rada na razvijanju savremene, održive i inkluzivne lokalne zajednice, po mjeri svih građana beranskog kraja.

“Ministarstvo javne uprave ostaje posvećeno jačanju saradnje lokalnih i centralnih vlasti, u cilju ostvarivanja zajedničkih ciljeva, sa akcentom na digitalizaciju i decentralizaciju”, naveo je on u čestitki.

Kako je zaključio, uvjereni da će Berane nastaviti da se razvija kao snažna i perspektivna opština, još jednom vam srdačno čestitam Dan opštine, uz želje za dalji napredak, stabilnost i uspjeh na svim poljima.

Uhapšen Senad Mujević, bivši direktor „Vodovoda i kanalizacije“ Rožaje

0

Rožajska policija uhapsila je bivšeg direktora Doo „Vodovod i kanalizacija“ Rožaje Senada Mujevića (57) zbog osnovane sumnje da je izvršio krivično djelo zloupotreba službenog položaja, čime je sebi pribavio protivpravnu imovinsku korist, na direktnu štetu budžeta ovog preduzeća u iznosu od skoro 160.000 eura, saopštila je Uprava policije.

Mujević je, kako se sumnja, ovo krivično djelo izvršio na način što je kao službeno lice – direktor doo Vodovoda i kanalizacije, čiji je osnivač Opština Rožaje, iskorišćavanjem svog službenog položaja u periodu od 2021. do druge polovine 2024. godine, pribavio sebi protivpravnu imovinsku korist.

„Tako što je, bez pravnog osnova i službene potrebe pravnog lica čiji je bio direktor: kupovao materijal i drugu robu od raznih privrednih društava, omogućavao fizičkom licu da registruje više vozila na račun Vodovoda, omogućio zapošljavanje novog kadra u Vodovodu, protivzakonito i bez javnog oglasa, na nesistematizovano radno mjesto omogućavajući zaposlenom da ne dolazi na posao, a da mu je pritom isplaćivana zarada i protivpravno prenosio sredstva sa računa Vovodova i kanalizacije na svoje račune kod više poslovnih banaka u Rožajama, na taj način pribavljajući sebi ili drugima protivpravnu imovinsku korist u iznosu od 158.179,88 eura, što ujedno predstavlja i materijalnu štetu koju je pričinio preduzeću DOO Vodovod i kanalizacija Rožaje“, navode u saopštenju.

Dajković za rusku Solovljev TV, istina je jača od laži

0

Dok druge političke figure kukaju šta će reći neki službenik iz Brisela, Vladislav jasno i glasno kaže ono što mnogi misle, a ne smiju da izgovore: Rusija nije neprijatelj srpskog naroda, niti je kriva za haos koji nam NATO kreira već decenijama.

„Dok narod nema za hljeb, njihovi mediji nam svakog dana pričaju o tome kako je Rusija kriva za sve. E pa, neće moći!“
Dajković podsjeća da je Crna Gora istorijski i duhovno vezana za Rusiju, te da je bratski odnos dva naroda svetinja koju ne mogu poništiti ni Vašington, ni Brisel, ni lokalni NATO aktivisti.

„Antiruska propaganda u Crnoj Gori služi isključivo za odvraćanje pažnje naroda od stvarnih problema – korupcije, pljačke države i ponižavanja pravoslavne vjere i srpskog naroda“

Stanje na putevima: Radovi na više dionica

0

U Crnoj Gori danas se saobraća po uglavnom suvim kolovozima i uz dobru vidljivost. Savjetuje se maksimalno oprezna vožnja prilagođjena uslovima na putu i poštovanje pravila saobraćaja, a zbog visokih temperatura vazduha neophodno je izbjegavati duža putovanja u najtoplijem dijelu dana,  saopšteno je iz Auto moto saveza Crne Gore AMSCG.

Zbog protesta na Cetinju saobraćaj će biti u prekidu na magistralnom putu od 17.20 do 20.30 sati.

Na regionalnom putu R-10 Đurđevića Tara – Mojkovac, u mjestu Sokolovina na snazi je totalna obustava saobraćaja za sve vrste vozila zbog odronjavanja stijenske mase u okviru sanacije kritične tačke Sokolovine.

Do 1. avgusta zbog izvođenja radova na rekonstrukciji regionalnog puta R-29 Bar -Kamenički most Krute odobrava se totalna obustava saobraćaja za sve vrste vozila u terminima od 08.00 do 11.00 sati i od 13.00 do 16.00 sati.

Na magistralnom putu M-2 dionica Ribarevine-Poda i Poda-Berane saobraćaj će se zbog radova obavlja jednom trakom naizmjenično.

Na magistralnom putu M-3 dionica Plužine-Jasenovo Polje, lokalitet Zaborje -Jasenovo Polje saobraćaj se obavlja naizmjenično jednom trakom na mjestima izvodjđe]enja radova i regulisan je svjetlosnom saobraćajnom signalizacijom.

Odobrava se promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na jednosmjerni, na mjestu izvođenja radova, zbog adaptacije regionalnog puta R-19 dionica Trešnjevik – Andrijevica.

Zbog izvođenja radova na izgradnji bulevara biće saobraćaj obustavljen u ulici Vojislavljevića-Podgorica. Saobraćaj će se odvijati alternativnim putnim pravcima u skladu sa postavljenom saobraćajnom signalizacijom.

Na magistralnom putu M-6 dionica Pljevlja-Đurđevića Tara odobrava se promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na jednosmjerni na mjestu izvođenja radova.

Od 07.00 do 17.00 sati odobrava se povremena promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na jednosmjerni zbog izvođenja radova na sanaciji klizišta „Provalija“na magistralnom putu M-6 dionica Žabljak-Šavnik.

Na magistralnom putu M-3 dionica Šćepan Polje-Danilovgrad zbog presvlačenja asfaltnog kolovoza na državnim putevima u Sekciji Nikšić saobraća se naizmjenično na mjestima izvođenja radova.

Promijenjen je režim saobraćaj sa dvosmjernog na jednosmjern zbog izvođenja radova u okviru investicionog presvlačenja magistralnih i regionalnih puteva u sekciji Nikšić, na magistralnom putnom pravcu M-6 dionica Šavnik-Jasenovo Polje.

Do završetka radova saobraćaj se obavlja naizmjeničnim saobraćanjem, zbog asfalterskih radova u sekciji Nikšić, na regionalnom putu R-23 dionica Bogetići-Glava Zete.

Privremeno se 07. avgusta odobrava promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenčno odvijanje saobraćaja zbog izvođenja radova na rekonstrukciji prilaznih saobraćajnica mostu Đurđevića Tara.

Na autoputu se saobraćaj obavlja bez izmjena u režimu saobraćaja.

Zabranjuje se saobraćaj teretnih motornih vozila čija najveća dozvoljena masa prelazi 7,5 tona u periodu od 15. juna do 15. septembra svakim danom na sljedećim magistralnim i regionalnim putevima

M-1 GP Debeli brijeg-Herceg-Novi-Kotor-Tivat (Krtolska raskrsnica)-Budva-Bar-Ulcinj -GP Sukobin
M-2 Podgorica -Sotonići-Petrovac
M-2 Podgorica-Mioska-Kolašincdmputevi
M-10 Podgorica-Cetinje-Budva
u vremenu od 17.00 do 22.00 sata

U periodu od 09. maja do 15. septembra zabranjen je saobraćaj teretnih motornih vozila čija najveća dozvoljena masa prelazi 7.5 tona na sljedećim djelovima regionalnih puteva

R-1 Kotor -Trojica(raskrsnica sa M-1)opština Kotor do mjesta Krstac(raskrsnica sa R25) opština Cetinje
R-29 Bar 2(tunel Ćafe,raskrsnica sa M-1)opština Bar do mjesta Kamenički most-Krute (raskrsnica sa M-1)opština Ulcinj svakim danom u vremenu od 07.00 do 22.00 sata.

Zabranjuje se saobraćaj autobusa kategorije M-2 i M3 (laki i teški autobusi i tzv.kombi vozila)i specijalnih putničkih vozila za stanovanje -tzv kampera ,u periodu od 09. maja do 15. septembra svakim danom u vremenu od 00.00 do 24.00 sata na dionicama regionalnih puteva

R-1 od mjesta Krstac (raskrsnica sa R-25 ) opština Cetinje do mjesta Trojica-Kotor(raskrsnica sa M-1)opština Kotor, iz smjera Njeguša u smjeru Kotora.

R-29 dionica Bar 2 (tunel Ćafe,raskrsnica sa M-1) opština Bar, do mjesta Kamenički most-Krute (raskrsnica sa M-1) opština Ulcinj, u oba smjera ,osim autobusa koji obavljaju javni gradski prevoz putnika.

R-25.1 dionica Međuvršje-Lovćen od parkinga do Mauzoleja u oba smjera.

Zabrana iz tačke 1 podtačke 1,2,3,4 i 6 iz ove Naredbe se ne odnosi na vozila sa pravom prvenstva prolaza, vozila za održavanje puteva i ptt instalacija,vozila za pomoć na putu, specijalna vozila za prevoz životinja, betona, asfaltne mase i hladnjače koje prevoze lako kvarljivu robu,vozila koja vrše transport vode kao ni vozila za prevoz opasnih materija na dijelu magistralnog puta M-1 od GP Debeli Brijeg preko Herceg Novog i Kamenara do kružnog toka u mjestu Lipci, dok se zabrana iz tačke 1podtačka 5 ne odnosi na vozila sa prvenstvom prolaza i vozila za pružanje pomoći na putu.

Saobraćaj je umjerenog do pojačanog intenziteta.

U protekla 24 sata dogodilo su se 24 saobraćajne nezgode u kojima je jedna osoba su zadobile teže, a osam lake povrede.

Auto moto savez Crne Gore pruža učesnicima u saobraćaju tehničku pomoć na javnim putevima, koja podrazumijeva pružanje usluge pomoći na putu, otklanjanja manjih kvarova i besplatnog šlepanja vozila do prvog servisa ili radionice za sva vozila registrovana u Crnoj Gori.

Informativni centar zajedno sa službom pomoći na putu na usluzi je građanima 24 sata. Informacije se mogu dobiti putem telefona 19807, 020234999 i 063239987.

Pretežno sunčano i veoma toplo

0

U Crnoj Gori danas će biti pretežno sunčano i veoma toplo, a maksimalna temperatura iznosiće 38 stepeni, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju,

Vjetar će biti uglavnom slab do umjeren, tokom dana najčešće južni.

Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od 12 do 24, a najviša dnevna od 28 do 38 stepeni.

Leković: DPS je ne samo političko krilo mafije – DPS je njen servis i operativna ruka

0

Nakon što je od strane Alekse Bečića objelodanjeno da je bivši režim na čelu kojeg je bio DPS davao lične karte i oružne listove vođama Zemunskog i Surčinskog klana, nema više bilo kakve sumnje: DPS je ne samo političko krilo mafije – DPS je njen servis i operativna ruka, saopštio je poslanik Demokratske Crne Gore Momčilo Leković. 

„U tom kontekstu, njihovo najnovije saopštenje protiv direktora UP Lazara Šćepanovića nije ništa drugo nego otvorena odbrana organizovanog kriminala i pokušaj da se, po ko zna koji put, kriminal zaštiti od institucija. Jer ko to napada direktora koji po prvi put u Upravi policije pokreće borbu protiv mafije, ko udara po čovjeku koji raskida veze bezbjednosnog sektora sa kriminalom? Samo onaj ko bi da se te veze vrate. DPS se ovim sramnim i providnim saopštenjem ali i kontinuiranim, histeričnim i upornim napadima tokom dana, potpuno deklarisao kao politička podrška mafije. Njihov jedini cilj je sada potpuno jasan: da se umjesto Bečića, Šaranovića i Šćepanovića, u bezbjednosni sektor vrate Zoran Lazović, Veselin Veljović i Duško Golubović, kako bi se mafiji ponovo otvorila vrata institucija“, kazao je Leković.

Pokušaji su im, dodaje, providni, način jeftin, izvođenje bijedno, a rezultat unaprijed poznat: želja će vas biti.

„Nikada više nećete podavati Crnu Goru mafiji i organizovanom kriminalu. Jer Crna Gora danas ima čvrst bezbjednosno institucionalni bedem protiv organizovanog kriminala – bedem koji vi ne možete probiti, jer više nema ni šverca, ni mafijaša u kabinetima i institucijama, ali ni Zvicera da rukovodi policijom. Vi ne želite jaku državu vi želite državu pod šapom mafije. Ne želite funkcionalne institucije vi želite poslušnike koji vam prenose informacije iz istraga. Ali ta vremena su prošla. Nećete više nikada zapošljavati kriminalce u policiji, nećete više švercovati kokain i cigarete pod zaštitom države, nećete više komandovati policijom iz Grahova i drugih štekova kavačkog i škaljarskog klana koje ste vi stvarali. Ima Crna Gora ko da je brani. I od mafije, ali i od vas“, kazao je Leković. 

Od 149 kandidata: Niko nije dobio peticu iz biologije na prijemnom ispitu Medicinskog fakulteta

0

Komisija vodi računa o tome da ispitna pitanja budu u skladu sa zvaničnim nastavnim planovima i programima srednjih škola, prvenstveno gimnazije. Sva pitanja i odgovori nalaze se u udžbenicima Biologije i Hemije od I do IV razreda gimnazije. Zašto neki nosioci Diplome „Luča“ nijesu položili prijemni – pitanje je koje bi trebalo da analiziraju u institucijama obrazovanja, kao i sami kandidati, istakli su iz uprave fakulteta 

Niko od brucoša nije dobio peticu iz biologije na prijemnom ispitu za upis studijskog programa Medicina na Univerzitetu Crne Gore, a bilo je ukupno 149 kandidata. Iz uprave fakulteta kažu da prijemni nije bio zahtjevan, te da testovi zahtijevaju primjenu znanja, dok školski sistem favorizuje reprodukciju činjenica.

Od 149 kandidata, biologiju je, kako ističu, položilo njih 73. Od kandidata koji nijesu bili nosioci Diplome ,,Luča“, 11 je položilo prijemni, a 13 je položilo biologiju. Dva kandidata sa vrlodobrim uspjehom su položila prijemni.

– Tačan je podatak da niko nije položio prijemni ispit iz biologije sa peticom. Više razloga može biti u osnovi ovog rezultata. Vjerovatno je to kombinacija težine ispita, ozbiljne evaluacije i djelimične nepripremljenosti kandidata sa usredsređenošću na ispit iz hemije. Pitanja za prijemni ispit su bila reprezentativna tako da je svima data jednaka šansa da dobiju visoke ocjene – naveli su oni.

Pitanja za prijemni ispit, prema njihovim riječima, sastavlja komisija koju čine eminentni profesori iz oblasti na katedrama Hemije i Biologije na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta Crne Gore.

Sve je u udžbenicima

Sa Medicinskog fakulteta kažu da komisija vodi računa o tome da ispitna pitanja budu u skladu sa zvaničnim nastavnim planovima i programima srednjih škola, prvenstveno gimnazije. Oni ističu da prijemni nije bio zahtjevan, te da se sva pitanja i odgovori nalaze u udžbenicima Biologije i Hemije od I do IV razreda gimnazije.

– Zašto neki dobitnici Diplome ,,Luča“ nijesu položili prijemni – pitanje je koje bi trebalo da analiziraju u institucijama obrazovanja, a i sami kandidati. Zadovoljstvo je da iz godine u godinu najveći broj ,,lučonoša“ položi prijemni, što govori o ozbiljnom i sistematskom pristupu učenju i samom prijemnom ispitu – rekli su sa fakulteta.

Dodaju da je koncept formulacije pitanja identičan kao i prethodnih godina i obrazložili da nije bilo nekih različitosti.

Odlikašima i jedinice

Pobjeda je pisala nedavno da je brucoš Aleksa Damjanović, koji je odlikaš, jedini za odličan uspjeh položio prijemni ispit od ukupno 149 kandidata za upis na studijskom programu Medicina Univerziteta Crne Gore. On je iz hemije dobio peticu, a iz biologije četvorku. Kako rang lista pokazuje, čak je 25 „lučonoša“, koji su u srednjoj imali prosjek pet, dobilo jednu ili obje jedinice iz ova dva predmeta. Njih sedmoro je dobilo jedinice iz oba predmeta.

Od ukupno 149 kandidata, test nije položilo njih 83. Vrlodobar uspjeh na prijemnom ispitu ostvarilo je njih 26, dobar – 24, a dovoljan – 15.

Među kandidatima koji su polagali prijemni evidentirano je njih 66 koji su imali prosjek pet u svim razredima srednje škole.

Zanimljivo je da se među onima koji su položili i koji su primljeni nalaze pojedine „lučonoše“ koje su dobile dvojke na testu iz hemije i biologije.

Na rang listi je 40 primljenih kandidata za upis na prvu godinu studija u junskom upisnom roku, ali je Senat Univerziteta Crne Gore juče usvojio prijedlog Medicinskog fakulteta da se na studijskom program Medicina odobri upis za još 26 kandidata koji su uspješno položili prijemni ispit, ali su se nalazili ispod crte nakon okončanja konkursnog roka.

Problemi se ne rješavaju

Brucoši koji su imali Diplomu „Luča“ i prošle godine pokazali su loše znanje kada su polagali prijemni ispit. Tada je zabilježeno da 41 odlikaš nije položio test, a polagalo je ukupno 120 kandidata.

Tadašnji dekan Medicinskog fakulteta prof. dr Miodrag Radunović kazao je Pobjedi da je od prijavljenih kandidata nosilaca „Luče I“ bilo njih 55, a „Luče II“ 32 – ukupno 87.

– Analizom rezultata uvidjeli smo da kandidati, nosioci diploma „Luča I“ ili ,,Luča II“ nijesu opravdali u velikoj mjeri to priznanje za uspjeh u prethodnom školovanju. Smatram da je neophodna reforma cjelokupnog obrazovanja u Crnoj Gori – kazao je tada Radunović.

Radunović je komentarisao da u posljednjih pet godina imaju značajan napredak u broju onih koji su položili u prvom roku prijemni ispit. Isticao je da je nakon ukidanja ,,brošure“ koja je bila osnov za polaganje testa znanja u prethodnom periodu i uvođenja ispitnih pitanja iz udžbenika Biologije i Hemije iz kojih su učili u gimnaziji, ozbiljnijim pristupom u savlađivanju znanja, prisustvom na konsultacijama koje organizuje Medicinski fakultet, prijemni ispit položio veći broj kandidata od traženog konkursom.

Godinama se ukazuje na problem da odlikaši ne mogu da savladaju test na Medicinskom fakultetu. Stručnjaci su upozoravali i korijen problema vidjeli u ,,crtanju“ ocjena u osnovnim i srednjim školama, navodeći da đaci dođu do fakulteta, a da nemaju osnove znanja iz određenih oblasti.

Iz Centra za građansko obrazovanje tada su isticali da rezultat prijemnog na Medicinskom fakultetu u Podgorici na kome, od 120 đaka koji su polagali, gdje su uglavnom svi odlični učenici, čak njih 67 ne položi, predstavlja porazno stanje našeg obrazovanja. Svakim novim testiranjima nanovo se potvrđuje koliko su ,,crtane“ odlične ocjene, rekla je tada Pobjedi viša pravna savjetnica u Centru za građansko obrazovanje Snežana Kaluđerović.

Isticala je da je jasno da se strateški nešto mora mijenjati i ozbiljno pristupati pripremama za prijemni ispit u višegodišnjem trajanju u vidu akademije za polaganje prijemnog ispita u medicini na nivou fakulteta, kao što pravnici pripremaju pravosudni ispit.

Pretprošle godine za upis na studijskom programu Medicina prijavilo se ukupno 99 kandidata. Prijemni ispit položilo je njih 35, od kojih je 33 „lučonoša“. Čak njih 32 nije položilo prijemni, a imali su „Luču“.

Takođe, u posljednjih pet godina, od 2018. do 2022, 216 kandidata, dobitnika „Luče“, nije položilo prijemni ispit za upis Medicine i Stomatologije na Medicinskom fakultetu UCG, a položilo je njih 235.

Prošle godine su iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija reagovali i najavili da je nužno da se koriguju kriterijumi za dobijanje Diplome „Luča“, nakon što su đaci pokazali loše znanje na testovima u sklopu eksterne provjere znanja. Tu su bilježili primjere da su učenici, koji su tokom školovanja imali petice, dobijali jedinice, konkretno na testovima iz matematike i nadležni su saopštili da ih takve situacije brinu.

Ministarka Anđela Jakšić-Stojanović govorila je da ne treba svako da bude odlikaš. Tada je najavila da će kroz projekat određeni stručnjak da sagleda stanje, analizirajući i rad nastavnika, te će uticati na sporne kriterijume kojih očito ima u određenim školama.

Prošle godine, kako statistika pokazuje, na kraju školske godine u Crnoj Gori 937 polumaturanata i 263 maturanta dobili su diplomu „Luča“.

Na kraju prethodne školske (2022/23) godine, u osnovnim školama imali smo 1.037 dobitnika Diplome „Luča“, dok su na kraju srednje škole tokom iste školske godine ovo priznanje dobila 363 učenika.

Da bi ostvarili dobre rezultate, kandidati ne treba da „uče više“, već racionalnije

Prijemni ispit na Medicini položilo je 66 kandidata od prijavljenih 149. Konkursom je tražen prijem 40 kandidata. Uprava fakulteta navodi da su izuzetno zadovoljni uspjehom srednjoškolaca što je i potvrda da se za upis na studijskim programima na Medicinskom fakultetu prijavljuju najbolji učenici srednjih škola.

Podsjećaju da je u cilju bolje pripreme kandidata organizovana pretprijemna nastava vikendom na Medicinskom fakultetu koju drže nastavnici koji učestvuju u pripremi pitanja. To se, kako navode, pokazalo kao izvanredan potez, jer kroz pripremu profesori usmjeravaju kandidate ka ključnim segmentima gradiva. Potvrda tog rada jeste da je nakon uvođenja pretprijemne nastave, 2023. godine, prijemni položilo 53 kandidata, 2024. godine njih 57, a ove godine 66.

– Sjećate se, ne tako davno, da bi kvota za upis traženih 40 kandidata bila popunjena, moralo se polagati iz dva ili tri puta. Da bi ostvarili dobre rezultate, kandidati ne treba da ,,uče više“, već racionalnije, usmjereno i sa razumijevanjem uz podršku nastavnika srednjih škola i zahtjevima prijemnog ispita svakog fakulteta, kao i Medicinskog – istakli su iz uprave fakulteta.

DPS: Skandalozna konferencija Šćepanovića pokazala da u bezbjednosnom sektoru vlada opšte rasulo

0

Iz DPS Crne Gore saopštili su da današnja skandalozna pres konferencija direktora Uprave policije Lazara Šćepanovića najbolje odslikava ono na šta Demokratska partija socijalista u kontinuitetu ukazuje – da u bezbjednosnom sektoru vlada opšte rasulo, neznanje i nedostatak profesionalnog integriteta koje za posljedicu ima haos na ulicama, a da njegovim čelnici ne namjeravaju da podnesu bilo kakvu odgovornost uprkos činjenici što zahvaljujući njihovoj nesposobnosti živote gube građani Crne Gore.

„Da napuštanje fotelja ne dolazi u obzir kada su u pitanju funkcioneri Demokrata, pokazao je i direktor Uprave policije Lazar Šćepanović tokom pres konferencije na kojoj je ostavljen sam da brani nemoguće kroz nemušta opravdanja za katastrofalnu bezbjednosnu situaciju u zemlji. Ni nakon dva ubistva, koja su nastavak obračuna kriminalnih klanova, dva ranjavanja i brutalnog prebijanja predsjednika Opštine Budva u svega tri dana, ni Aleksa Bečić, koji kordinira službama bezbjednosti, ni Danilo Šaranović, ministar unutrašnjih poslova, ni Lazar Šćepanović, direktor Uprave policije nijesu našli za shodno da izađu pred crnogorsku javnost i podnesu ostavke iz moralnih, profesionalnih i objektivnih razloga. Na ostavku očigledno ne pomišlja ni Goran Jokić koji je kao šef Regionalnog centra ,,Centar” nadležan i za Podgoricu i za Cetinje, a samo na teritoriji ove dvije opštine ubijeno je oko 40 lica u prethodne tri godine“, izjavili su iz DPS-a. 

Podsjećanja radi, dodaju, u vrijeme vlasti Demokratske partije socijalista, zbog pogoršanja bezbjednosne situacije u zemlji, više čelnika iz bezbjednosnog sektora je podnosilo ostavke, razumijući pojam moralne, objektivne ali i profesionalne odgovornosti.

„Ipak, ta su vremena pod novom vlašću očigledno prošlost i zbog toga je danas svaki građanin Crne Gore sa pravom zabrinut za svoju i sigurnost svoje porodice, jer sektorom bezbjednosti upravljaju beskrupulozni i isfrustrirani karijeristi limitiranih profesionalnih, ljudskih i intelektualnih kapaciteta“, dodaje se u saopštenju DPS-a. 

Berane: Od udara groma stradala jedna osoba, jedna povrijeđena

0

Iz policije Portalu RTCG potvrđeno je da je danas Đorđije Mihailović (46) iz beranskog sela Zagrađe stradao od udara groma, dok je Aleksa Cikić (21) lakše povrijeđen.

Iz beranske policije Portalu RTCG je saopšteno da je nekoliko građana na planini danas zateklo nevrijeme kada su plastili sijeno. 

– Potom su se od kiše sklonili u obližnju kolibu. Onda je uslijedio udar groma. Prava je sreća da nije bilo više stradalih i povrijeđenih jer je na istom mjestu bilo više mještana tog beranskog sela – saopštili su nam iz policije. 

Oko 17 časova, kada je i došlo do tragedije, djelove teritorije Berana zahvatilo je veliko nevrijeme sa kišom, grmljavinom, gradom i olujnim vjetrom.