Home Blog Page 558

Bogdanović: Ko god napada one koji čiste državu, a ćuti pred onima koji su je trovali, već je izabrao stranu

0

U trenucima kada pravna država prvi put udara na korijene kriminalnih grupa, svaki poziv na ostavku direktora Uprave policije, ministra unutrašnjih poslova ili potpredsjednika Vlade, nije politički neutralan čin, kazao je Boris Bogdanović, predsjednik Kluba poslanika Demokrata.

„U trenucima kada se kriminalne organizacije međusobno sukobljavaju sa ciljem eliminisanja suprotstavljenih članova kriminalnih organizacija, kada pravna država prvi put udara na njihove korijene u bezbjednosnom sektoru, svaki poziv na ostavku direktora Uprave policije, ministra unutrašnjih poslova ili potpredsjednika Vlade, nije politički neutralan čin. Zato svi koji takve zahtjeve izgovaraju, prije nego to ponove, neka se dobro pogledaju u ogledalo i zapitaju da li njihov poziv koristi interesima države ili ciljevima kriminalnih grupa koje žele da sruše one koji su ih konačno počeli čistiti iz državnog aparata“, navodi Bogdanović.

Dodaje da ako bezbjednosni sektor vodi borbu protiv mafije u sopstvenim redovima, a kriminalnim grupama to ne odgovara, jasno je da će pokušati da zastraše, diskredituju ili uklone one koji vode obračun sa njihovim saradnicima u uniformama, djelovanjem i upotrebom vatrenog oružja na javnom mjestu.

„U takvom kontekstu, politički napadi koji dolaze odmah nakon obračuna kriminalnih klanova, dobijaju dimenziju koja se više ne može ignorisati i koja moža biti zabrinjavajuća. Upozoravamo da dalje političko djelovanje pojedinih subjekata koje ide u pravcu osporavanja ili destabilizacije bezbjednosnog sektora u trenutku kada on prvi put otvara front protiv mafije, navodi on.

„Ovo je borba koja razdvaja dvije strane: jedna želi državu. Druga želi državu pod kontrolom mafije. Ko god napada one koji čiste državu, a ćuti pred onima koji su je trovali, već je izabrao stranu. I biće zapamćen po tom izboru i procesuiran od strane države – zaključuje Bogdanović.

Eraković: Ako se ovako nastavi, bojim se da ne postanemo prije država Južne Amerike nego Evrope

0

U državi gdje su fotelje prioritet, a gdje je bezbjednost građana na drugom mjestu, ne može se ni očekivati bilo kakva odgovornost, kaže u izjavi za Antenu M potpredsjednik Demokratske partije socijalista Jevto Eraković, komentarišući bezbjednosnu situaciju u zemlji nakon dva ubistva i brutalnog fizičkog napada na predsjednika Opštine Budva Nikolu Jovanovića, u jednoj sedmici.

– To je naravno sa jedne strane, a sa druge, čini mi se, ne samo u bezbjednosnom sektoru, nego i u svim sferama društva danas imamo ljude koji su tu, zahvaljujući političkim podjelama i preraspodjelama, bez ikakvih referenci stručnih ili profesionalnih, i bez bilo kakvog autoriteta da pokrivaju pozicije na kojima se nalaze. Zahvaljujući tome svjedočimo sunovratu države, a ono što izaziva veliku zebnju i veliku brigu svih nas jeste usložnjavanje bezbjednosne situacije u Crnoj Gori. Vidimo šta se sve desilo samo u posljednjih nekoliko dana, dva ubistva, a jedno je bilo najavljeno još unazad nekoliko mjeseci. Policija iako je znala ko je bio prethodni izvršilac pokušaja ubistva, nije učinila ništa da taj isti svoj naum do kraja ne završi. Vidimo šta se desilo sinoć u centru Podgorice, u neposrednoj blizini zgrade Uprave policije. Vidimo kako prolaze ljudi koji otvoreno pričaju o organizovanim kriminalnim grupama i njihovoj direktnoj povezanosti sa vlašću u Crnoj Gori. Ti ljudi, poput predsjednika Opštine Budva, bivaju brutalno pretučeni sa jasnom porukom da onaj ko pokuša da na bilo koji način ukaže na vezu između organizovanih kriminalnih grupa i političkih struktura u Crnoj Gori, će tako proći, a da postoji sprega između kriminala i vlasti, ja mislim da je to svima više jasno u Crnoj Gori, poručio je Eraković.

Kako je dodao, sa druge strane, jedini argumenti koji se koriste u odbrani neodbranjivog jeste “šta se sve dešavalo u doba DPS-a”.

– To je jedna jedina argumentacija, ali, naravno, samo pseudo-argumentacija jer ne možete braniti ono što se sad dešava nečim što se dešavalo nekada, u mnogo manjoj mjeri. Ono što je neophodno trenutno u Crnoj Gori jeste da profesionalci zauzmu pozicije, da ljudi koji nemaju kompetencije se maknu, ne samo iz bezbjednosnog sektora nego iz svih važnih resora u ovoj našoj državi, i da zajedno krenemo u oporavak, jer čini mi se zaista da je Crna Gora u ovom trenutku dotakla dno i dalje nema, nego se mora nešto što hitnije raditi, kazao je potpredsjenik DPS-a.

Upitan za blage reakcije Pokreta Evropa sad na aktuelna dešavanja, a koja se tiču njihovih koalicionih partnera koji vode bezbjednosni sektor, te partnera čiji su članovi napali Jovanovića, Eraković kaže:

– Navikli smo na politiku premijera i njegove partije da se samo deklarativno trude da saopšte stavove kojima osuđuju ono što je potpuno jasno i što treba osuditi u Crnoj Gori. To urade prije podne, a popodne su zajedno sa onima koji su direktni izvršioci tih prekršaja. Mislim da je građanima Crne Gore potpuno jasno da se politika Pokreta Evropa sad potpuno utopila u politiku Demokratskog fronta i da se oni nalaze u smrtonosnom zagrljaju iz kojeg, čini mi se, da neće moći da se izvuku. Tako da ta politika, igra dobrog i lošeg momka, mislim da više ne prolazi kod građana. Ako želite da se bavite politikom, a politika je jedna ozbiljna profesija i jedna velika obaveza prema građanima, vi morate da pokažete odlučnost i morate da pokažete da znate šta hoćete. Oni definitivno ne znaju, tako da sa takvom politikom nećemo nigdje stići.

Komentarišući to što je v.d. direktora Uprave policije na jučerašnjoj konferenciji za medije krivca tražio u pravosuđu navodeći da UP ne može da preuzme apsolutnu odgovornost za stanje bezbjednosti u državi, te je ukazao na lošu kaznenu politiku i nedonošenje presuda u zakonski propisanom roku, ističući da žali što druge institucije nisu jednako efikasne u svim kriznim situacijama kao Uprava policije, Eraković navodi:

-Što se tiče prebacivanja odgovornosti na sudstvo ili na neke druge grane u Crnoj Gori, to je klasičan primjer zamjene teza. Prema tome, potpuno je jasno za šta u svakoj normalnoj demokratskoj državi se snosi odgovornost, u svakoj, osim u Crnoj Gori.

Što se tiče Demokratske partije socijalista, Eraković je istakao, da apsolutno podržavaju svaku borbu protiv organizovanog kriminala.

– Ko je god imao bilo kakve kriminalne aktivnosti, taj zaslužuje da bude samo na jednom mjestu – u zatvoru. Ne interesuje nas da li je neko pripadnik ove ili one kriminalne grupe, ali očigledno da postoje neki koji su veći kriminalci od drugih kriminalaca. Mislim da to je nešto što treba što prije da se prekine, i da se krene odlučno i bez ikakvih predrasuda u borbu protiv kriminala. Jer ako se ovako nastavi, bojim se da ne postanemo prije država Južne Amerike nego Evrope, zaključio je Eraković.

Kaluđerović: Pretpostavljam da softver DPS ima veze sa Sky; Živković: Pitajte Jokovića koliko je puta htio da se vidi sa Đukanovićem

0

„Brine me što tamo ima više od 20.000 članova“

Tokom današnje sjednice Odbora za bezbjednost i odbranu bilo je mnogo digresija.

Jedna takva dogodila se i na kraju, kada su diskusiju vodili poslanici Socijalističke narodne partije Slađana Kaluđerović i Demokratske partije socijalista Danijel Živković.

Sve je počelo od toga što je Kaluđerović isticala kako je DPS bio povezan sa kriminalnim strukturama. Živković je naglašavao kako DPS ima više članova nego što SNP ima glasača, ističući kako je prilikom glasanja za predsjednika DPS-a više od 20.000 članova imalo pravo da to učini putem softvera.

„Najviše me brine što je kolega Živković govorio o softveru, a ja pretpostavljam da on ima veze sa aplikacijom Sky. I mene brine da tamo ima više od 20.000 članova. Tako da je ovo prilično zabrinjavajuć podatak, nadam se da je ovo čuo i direktor policije“, rekla je Kaluđerović.

Miodrag Laković (PES) kazao je kako smatra da nije korektna aluzija da „20.000 članova neke partije proglase korisnicima Sky aplikacije“.

„Dragocjeno je da članovi DPS-a čuju šta Kaluđerović misli o njima. Ali, evo Vam i jedna ekskluziva – pitajte Vladimira Jokovića koliko je puta imao interesovanje da se sastane sa Milom Đukanovićem“, naglasio je on.

Kaluđerović je kazala kako je to spinovanje, te da nikad nije željela da uvrijedi članove i birače DPS-a, te da tamo ima ljudi sa čistom biografijom.

Osnovni sud: Nije traženo pretresanje noću u predmetu Danila Mandića, policija je pretres mogla izvršiti bez naredbe suda

0

U predmetu Danila Mandića od suda nije traženo pretresanje noću. Sud je naredbu donio odmah po prijemu zahtjeva, policija je mogla da izvrši pretresanje bez naredbe suda, naveli su iz Osnovnog suda u Podgorici.

– Policijski službenici imaju zakonska ovlašćenja da uđu u tuđi stan i bez naredbe suda i izvrše pretresanje, na šta ih izričito ovlašćuje član 83 stav 1 Zakonika o krivičnom postupku – istakli su u reagovanju.

Zahtjev za donošenje naredbe tužilaštvo je podnijelo sudu samo pola sata prije isteka časa do kojeg se po zakonu može vršiti pretresanje (do 21 sat) a nakon više od 17 časova od kritičnog događaja, dodaju iz Osnovnog suda.

– Od sudije za istragu nije traženo donošenje naredbe za pretresanje koja će se izvršavati noću. Sud donio naredbu odmah po prijemu zahtjeva za donošenje naredbe, a tužilac naveo da pretresanju treba pristupiti odmah po prijemu naredbe, a najkasnije u roku od 24 časa, što implicira na odsustvo hitnosti – piše u saopštenju za medije.

U cilju objektivnog i pravovremenog informisanja javnosti, upoznali su javnost da je u predmetu okrivljenog Danila Mandića, pisarnici Osnovnog suda u Podgorici dana 19.04.2025. godine, u 20:30 časova predat Zahtjev za izdavanje naredbe za pretresanje stana i drugih prostorija koje koriste dva lica na teritoriji Glavnog grada.

– Nakon što je Zahtjev administrativno zaveden kroz Pravosudni informacioni sistem u 20:32 časa, a potom i fizički uveden u upisnike i tek nakon toga predat sudiji za istragu, isti je u najkraćem mogućem roku pročitao spise predmeta i donio dvije Naredbe o pretresanju koje su otkucane u 20:50 i u 20:58 časova. Policijski službenici su pristupili u kancelariju sudije za istragu i preuzeli naredbu u 21:00 čas. U samom Zahtjevu za izdavanje naredbe, ali ni u policijskoj inicijativi, nije jednom jedinom riječju pomenuto da postoji opasnost od odlaganja, niti je traženo da pretresanje bude izvršeno noću. Naprotiv, tužilac je tražio da pretresanju treba pristupiti odmah po prijemu naredbe, a najkasnije u roku od 24 časa. Taj rok od 24 časa, koji je naveden u Zahtjevu, upravo implicira da nema bilo kakve opasnosti od odlaganja – poručili su iz Osnovnog suda.

Iz tog razloga, ističe se, sudija za istragu nije ni mogao donijeti naredbu koja će se izvršavati noću.

– Dakle, netačno je da je predmetni Zahtjev predat ovom sudu u 19:58 časova već u 20:30 časova, dakle pola sata prije isteka zakonom predviđenog časa do kojeg se pretresanje može vršiti (do 21 čas). Sudija za istragu je u rekordno kratkom vremenu obradio predmetni Zahtjev, iz razloga što se toga dana kao dežurni sudija nalazio u sudu od 14:00 časova i zato što mu je državna tužiteljka u telefonskom razgovoru koji je vođen oko 16:00 časova najavila bez ulaženja u bilo kakve detalje da će podnijeti određeni Zahtjev za donošenje naredbe za pretresanje, ali tek kad joj za to stigne inicijativa policije – navodi se.

Iz tog razloga je sudija za istragu boravio u sudu, očekujući predmetni zahtjev. Zašto je inicijativa podnijeta tek relativno dugo nakon toga i zašto je predmetni zahtjev tužilaštvo dostavilo sudu tek u 20:30 časova, Osnovni sud ne može odgovoriti niti o tome informisati javnost, ali dodaju da javnost može sama zaključiti da li su kod takvog postupanja postojali tako hitni razlozi koji su upućivali na opasnost od odlaganja.

Na kraju, ali ne manje bitno, ukoliko je bilo neophodno neposredno uhvatiti učinioca krivičnog djela, policijskim službenicima uopšte nije bila potrebna naredba sudije za istragu i u tom slučaju su imali zakonska ovlašćenja da pretresanje vrše noću – zaključili su.

Krapović: Snažna i moderno obučena vojska garant sigurnosti građana Crne Gore

0

Snažna i moderno obučena vojska je garant sigurnosti građana Crne Gore, saopštio je ministar odbrane Crne Gore Dragan Krapović, koji se sa načelnikom Generalštaba Vojske Crne Gore, brigadnim generalom Miodragom Vuksanovićem, sastao sa oficirkom i oficirima Vojske Crne Gore koji su tokom 2024/2025. godine završili usavršavanje na operativno-strategijskom i komandno-štabnom nivou na prestižnim vojnim obrazovnim institucijama u inostranstvu.

Kako su naveli u saopštenju, Krapović im je čestitao na uspješno završenom školovanju, ističući da ulaganje u obrazovanje i profesionalni razvoj pripadnika Vojske Crne Gore predstavlja ulaganje u sigurnost i budućnost države.

“Snažna i moderno obučena vojska je garant sigurnosti svih građanki i građana Crne Gore. Znanje i iskustvo koje ste stekli na prestižnim vojnim koledžima u inostranstvu doprinose jačanju naših odbrambenih kapaciteta i pozicioniranju Vojske Crne Gore kao pouzdanog saveznika u okviru NATO-a. Očekujem da stečeno znanje pretočite u rad sa vašim kolegama i u dalji razvoj sistema odbrane Crne Gore”, poručio je Krapović.

Foto: Ministarstvo odbrane

Kako se dodaje u saopštenju Vuksanović je zahvalio oficirki i oficirima na predanom radu i odabiru da svojim usavršavanjem doprinesu jačanju sistema odbrane Crne Gore.

“Znanje koje ste stekli sada je dio znanja Vojske Crne Gore, a očekujem da ga koristite kroz svakodnevno rukovođenje i obuku svojih jedinica. Iskustva koja stičemo na usavršavanjima, školovanjima i u međunarodnim misijama i operacijama temelj su unapređenja sposobnosti Vojske Crne Gore da odgovori na savremene bezjednosne izazove”, istakao je general Vuksanović.

Kako su pojasnili iz ovog Vladinog resora, stečeno znanje i iskustva na prestižnim obrazovnim institucijama u Sjedinjenim Američkim Državama, Velikoj Britaniji, Estoniji i Hrvatskoj doprinijeće daljem jačanju operativnih kapaciteta Vojske Crne Gore i unapređenju njene interoperabilnosti sa saveznicima, čime Vojska Crne Gore nastavlja da gradi svoju spremnost i sposobnost da odgovori savremenim bezbjednosnim izazovima u zemlji i u okviru kolektivne bezbjednosti.

“Usavršavanje na operativno-strategijskom nivou završili su kapetan fregate Radoš Đurđić, koji je pohađao Ratni koledž kopnenih snaga u Karlajlu u Pensilvaniji, potpukovnik Bojan Popadić na Vazduhoplovnom ratnom koledžu u Montgomeriju u Alabami, kapetan fregate Goran Đurković na Kraljevskom koledžu za odbrambene studije u Londonu i kapetan fregate Radosav Nikolić na Baltičkom odbrambenom koledžu u Estoniji”, navode iz Ministarstva odbrane.

Na komandno-štabnom nivou školovanje su, kako su zaključili, završili kapetanica Kristina Krivokapić na Vazduhoplovnom komandno-štabnom koledžu u Alabami, major Bojan Janjuš na Komandnom i generalštabnom koledžu u Fort Levenvortu u Kanzasu, kapetan Dušan Rudović na združenom komandno-štabnom kursu na Baltičkom odbrambenom koledžu u Estoniji i major Milan Mitrović u Komandno-štabnoj školi u Zagrebu.

Za vikend uhapšeno 79 vozača: Vozili pod dejstvom alkohola i droge

0

Tokom proteklog vikenda, odnosno od 18. do 20. jula 2025. godine, na teritoriji cijele države, uhapšeno je 79 vozača, saopštila je Uprava policije (UP).

Takođe, eevidentirano je 76 saobraćajnih nezgoda u kojima je jedna osoba poginula, dok je sedam osoba zadobilo teške, a 24 lake tjelesne povrede.

“Službenici saobraćajne policije izdali su 1.516 prekršajnih naloga učesnicima u saobraćaju, podnijeli 193 prekršajne prijave i privremeno oduzeli 14 pari registarskih oznaka”, navode iz policije.

Od ukupnog broja, 50 vozača je uhapšeno zbog vožnje pod dejstvom alkohola u organizmu, 15 vozača zbog vožnje pod dejstvom opojnih droga i 14 vozača zbog počinjenih drugih težih prekršaja iz oblasti Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima.

“Od ovog broja, najviše osoba uhapšeno je u Podgorici, njih 24, zatim u Baru i Ulcinju po sedam, u Nikšiću šest i u Budvi pet vozača.

Iz policije podsjećaju da je od 9. maja do 15. septembra 2025. godine na snazi Naredba o privremenoj zabrani saobraćaja teretnih motornih vozila, autobusa i specijalnih putničkih vozila za stanovanje (tzv. kampera) na pojedinim dionicama puteva u Crnoj Gori, pa apelujemo na vozače koji upravljaju ovim kategorijama vozila da se upoznaju sa tekstom Naredbe i poštuju ograničenja iz iste.

“Uprava policije nastavlja sa planskim lokalnim i nacionalnim akcijama u sklopu pojačane kontrole učesnika u saobraćaju, sa posebnim akcentom na kontrolu motociklista i motocikala, kao i mladih vozača”, dodaju u saopštenju.

Iz policiej apeluju na vozače da poštuju saobraćajne propise i vode računa o tehničkoj ispravnosti svojih vozila, imajući u vidu opasnosti od saobraćajnih nezgoda izazvanih istim, kao i zakonskih sankcija koje se odnose na upravljanje putničkim motornim vozilima i motociklima bez odgovarajuće važeće dokumentacije ili opreme.

Dvoje ljudi, jedna uniforma, dvije potpuno različite slike

0

Dugo sam se dvoumio da li da uopšte govorim o ovoj temi, kako ne bi delovalo da pokušavam da se opravdam ili da iz ličnih razloga kritikujem sistem. Ipak, vjerujem da iskustvo koje sam imao može poslužiti kao važna poruka o odgovornosti — i pojedinca i institucija.

Prošle nedelje, u noći između ponedeljka i utorka, zadržan sam u prostorijama Centra bezbjednosti zbog prekoračenja dozvoljene brzine. Sudija za prekršaje mi je već sledećeg jutra odredio kaznu, koju sam platio bez prigovora. Smatram je čak i blagom, jer istina je da vozimo prebrzo, a broj saobraćajnih nesreća i stradalih na ulicama sve je veći.

Važno mi je da naglasim — nisam bio pod dejstvom alkohola, nisam se trkao, niti sam ugrožavao druge namjerno. Bio sam na poslu, završio obaveze i žurio kući. Ipak, pogrešio sam, i za to sam snosio odgovornost.

Ali ono što me je posebno potreslo i što smatram važnijim za širu javnost jeste ponašanje pojedinih policijskih službenika. Prekršaj se može desiti svakome, ali način na koji se građanin tretira prilikom intervencije mora biti profesionalan, bezbjedan i ljudski.

Zaustavljanje se dogodilo u mrklom mraku, bez bilo kakve svjetlosne signalizacije, presjecanjem puta službenim vozilom. U toj situaciji sam mogao da odreagujem pogrešno, misleći da sam u opasnosti, i da izazovem saobraćajni udes. Ipak, prihvatio sam postupanje, ali sam imao jednu molbu.

Kada sam obaviješten da ću biti zadržan, pokušao sam da pozovem suprugu kako bih je obavijestio da neću doći kući — kod kuće nas čekaju dvije male bebe, jedna od svega 40 dana, druga od dve godine. Supruga i ja se noću dijelimo: jedna beba je sa mnom, druga s njom. Pokušao sam da dobijem dozvolu da patrola nakratko stane ispred naše zgrade kako bih joj lično objasnio situaciju. Umesto odgovora “da” ili “ne”, dobio sam podsmeh i bahatu poruku od službenice Ane Bošković:

Nismo ti mi taksi, druže.“

Takav odgovor nije samo nepotreban, već duboko neprofesionalan. Posebno u situaciji kada je građanin već pod stresom i zabrinut zbog porodice. Njen kolega, koji je bio prisutan, nijednom rečju nije reagovao. Nije se usprotivio, nije pokazao ni trunku profesionalne odgovornosti. Ćutao je i gledao u stranu.

A onda — kontrast koji vrijedi istaći.

Kada su me kasnije sproveli u stanicu, došao je mlađi policajac, Luka. Njegova profesionalnost, mirnoća i ljudskost učinili su ono što ni propisi ni kazne ne mogu: pokazao je šta znači biti policajac. Bez mnogo reči, u okviru svojih ovlašćnja potrudio se da uradi sve što je bilo moguć da mi olakša da stupim i kontakt sa suprugom, čak se i ponudio da lično obavijesti moju suprugu, i to je uradio tiho, dostojanstveno, onako kako bi trebalo da izgleda uniforma u službi građanina.

Smatram da je uniforma odgovornost, a ne dozvola za nadmenost. Policijski službenici su tu da štite građane, i u tom trenutku nije bilo pitanje da li treba štititi mene, već moju suprugu i naše dvoje male djece, ostavljene bez informacija, u noćnim satima.

Uniforma ne čini čoveka boljim. Čini ga odgovornijim. Biti čovek, biti profesionalan, to je ono što razlikuje autoritet od sile. Ne zaboravimo — uniformu su nosili i oni koji se danas nalaze na potjernicama. Ono što vas čini boljim nije to što nosite značku, već kako se ponašate dok je nosite. Policajac Luka zaslužuje pohvalu i priznanje za svoje ponašanje. A Ana Bošković neka se zapita šta znači služiti građanima.

Janko Plavšić

Ulcinj: Uhapšeno šest vozača, vozili pod dejstvom alkohola, odbili testiranje na psihoaktivne supstance

0

U okviru akcije pojačane kontrole saobraćaja “Alkohol- psiho aktivne supstance

Saobraćajna policija je u Ulcinju, u okviru akcije pojačane kontrole saobraćaja “Alkohol- psiho aktivne supstance”, uhapsila šest vozača.

“Naime, uhapšeni su A.P. (41) iz Ukrajine koji je vozio pod dejstvom alkohola od 1.78 g/kg, N.M. (30) iz Srbije koji je vozio pod dejstvom alkohola od 1.49 g/kg, M.R. (23) i P.A. (26) iz Srbije koji su vozili pod dejstvom alkohola od po 1.11 g/kg”, saopštila je Uprava policije (UP) na mreži Iks.

Takođe uhapšeni su S.M. (23) i A.P. (22) iz Srbije koji su odbili testiranje na psihoaktivne supstance.

“Kažnjeni su novčano i zaštitnom mjerom zabrane upravljanja motrnim vozilom”, kazali su iz policije.

Čestitke povodom Dana opštine Berane

0

Danas se obilježava Dan opštine Berane. Tim povodom čestitke su uputili ministri, poslanici, partije i mnogi drugi.

Joković čestitao Dan opštine Berane

Povodom Dana opštine Berane, u ime Socijalističke narodne partije Crne Gore i u svoje lično ime, upućujem srdačne čestitke svim građankama i građanima ove slobodarske opštine, saopštio je predsjednik te partije, Vladimir Joković. 

Kako je kazao, Berane je kroz istoriju bila simbol istrajnosti, otpora i borbe za slobodu, a danas, uprkos brojnim izazovima, ostaje snažan stub sjevera Crne Gore, sa ogromnim razvojnim potencijalom i ljudima koji su ponos ove zemlje.

Foto: MJUFoto: MJU

“SNP ostaje posvećen politici koja brani tradicionalne vrijednosti, podržava ravnomjeran regionalni razvoj i zalaganje za pravednije društvo. Vjerujemo da Berane zaslužuje više – više ulaganja, više pažnje, više poštovanja”, naveo je Joković u čestitki.

Socijalistička narodna partija će, poručujr, u narednom periodu učiniti sve što je u njenoj moći da se stvore uslovi za nova ulaganja u Berane, otvaranje proizvodnih pogona i zapošljavanje mladih ljudi, jer bez njih nema budućnosti ni razvoja.

“Svim Berancima želim da ovaj dan provedu ponosno i dostojanstveno, u duhu zajedništva, sa vjerom u bolje sjutra za njihovu opštinu i cijelu Crnu Goru”, zaključio je Joković u čestitki.

Nedić čestitao Dan opštine Berane

Predsjednik Opštinskog odbora DPS Berane Miro Nedić, uputio je čestitku sugrađanima povodom DanaOpštineBerane.

“Poštovane sugrađanke i sugrađani, u ime Opštinskog odbora Demokratske partije socijalista i u svoje lično ime, upućujem vam iskrene čestitke povodom 21. jula, Dana opštine Berane”, naveo je on u čestiki.

Kako je istakao, ovaj dan je prilika da se podsjetimo koliko je važno da svi radimo za dobrobit našeg grada. Dugogodišnje zanemarivanje stvarnih potreba građana ne smije da postane prihvatljiva praksa.

“Lokalna vlast ima odgovornost da pažljivo sluša svoje građane i rješava probleme koji su im zaista važni. Uvjeren sam da naše Berane zaslužuje savremeniju infrastrukturu, pouzdane i kvalitetne usluge, kao i prilike koje će omogućiti svakom pojedincu da se razvija i napreduje”, kazao je on.

Kao opoziciona partija, zakljuluje Nedić, nastavićemo da ukazujemo na propuste, da predlažemo konkretna rješenja i da budemo istrajni u borbi za Berane – za moderan, otvoren i evropski grad u kojem će interesi njegovih stanovnika biti na prvom mjestu.

Borovinić Bojović: Želim da Berane i ove godine ostvari vidljiv napredak u svim oblastima

Predsjednica Skupštine Glavnog grada dr Jelena Borovinić Bojović uputila je čestitku predsjednici Skupštine opštine Berane Vidi Ivanović i predsjedniku Opštine Đolu Lutovcu povodom 21. jula, Dana opštine:

“U ime Skupštine Glavnog grada i u svoje lično ime, upućujem najsrdačnije čestitke povodom Dana opštine Berane – praznika koji simbolizuje slobodarski duh i trajnu posvećenost vrijednostima slobode, pravde i zajedništva”, kazala je ona u čestitki.

Poručila je kako želi da Berane i ove godine ostvari vidljiv napredak u svim oblastima, od infrastrukturnog razvoja i obrazovanja, do unapređenja zdravstvene zaštite i kulturnog života.

“Uvjerena sam da će Berane, zahvaljujući odgovornoj politici vaše uprave i aktivnom učešću građana, nastaviti da se razvija i napreduje. Bogati prirodni resursi i snažan ljudski potencijal dodatno će osnažiti poziciju Berana kao jedne od istaknutih i prosperitetnih opština Crne Gore. Uz iskrene čestitke, želim vam mnogo uspjeha u daljem radu – u interesu svih građanki i građana Berana”, zaključila je Borovinić Bojović.

Šćekić: Neka ovaj praznik bude podsjetnik na sve ono što nas povezuje i inspiriše da zajedno gradimo Berane 

Povodom Dana opštine Berane, upućujem iskrene čestitke sa željom da i dalje zajednički gradimo Berane kao moderno, otvoreno i snažno mjesto koje će biti ponos svih nas, saopštio je ministar sporta i mladih, Dragoslav Šćekić. 

Kako je kazao, Berane je, kao centar sjevera Crne Gore u kulturnom, prosvetnom, zdravstvenom, ekonomskom i sportskom smislu, grad bogate istorije, čestitih i vrijednih ljudi, ali i mladih koji su njegova snaga i njegova budućnost. Posebno mi je zadovoljstvo i čast, kao nekome kome je Berane rodni grad, da svjedočim napretku koji se ogleda ne samo u infrastrukturnom razvoju, već i u uspjesima naših mladih sugrađana – sportista, učenika, studenata i svih onih koji svojom energijom, znanjem i kreativnošću doprinose da Berane ide naprijed.

“Kao ministar sporta i mladih, ali prije svega kao vaš sugrađanin, ostaću čvrsto posvećen stvaranju boljih uslova za mlade generacije da ostanu u Beranama, da uspijevaju u Beranama, da Berane bude mjesto gdje će graditi svoju budućnost”, naveo je Šćekič u čestitki.

Kako je zaključio, neka ovaj praznik bude podsjetnik na sve ono što nas povezuje i inspiriše da zajedno gradimo Berane koje je dostojno svoje prošlosti i spremno za budućnost.

Dukaj: Ovaj značajan datum, podsjeća na bogatu istoriju, kulturnu baštinu i tradiciju Berana

“Povodom Dana opštine Berane, u ime Ministarstva javne uprave i u svoje lično ime upućujem iskrene čestitke svim građankama, građanima i rukovodstvu Opštine Berane”, saopštio je ministar javne uprave Maraš Dukaj.

On je istakao kako ovaj značajan datum, podsjeća na bogatu istoriju, kulturnu baštinu i tradiciju Berana, ali i na važnost našeg zajedničkog rada na razvijanju savremene, održive i inkluzivne lokalne zajednice, po mjeri svih građana beranskog kraja.

“Ministarstvo javne uprave ostaje posvećeno jačanju saradnje lokalnih i centralnih vlasti, u cilju ostvarivanja zajedničkih ciljeva, sa akcentom na digitalizaciju i decentralizaciju”, naveo je on u čestitki.

Kako je zaključio, uvjereni da će Berane nastaviti da se razvija kao snažna i perspektivna opština, još jednom vam srdačno čestitam Dan opštine, uz želje za dalji napredak, stabilnost i uspjeh na svim poljima.

Uhapšen Senad Mujević, bivši direktor „Vodovoda i kanalizacije“ Rožaje

0

Rožajska policija uhapsila je bivšeg direktora Doo „Vodovod i kanalizacija“ Rožaje Senada Mujevića (57) zbog osnovane sumnje da je izvršio krivično djelo zloupotreba službenog položaja, čime je sebi pribavio protivpravnu imovinsku korist, na direktnu štetu budžeta ovog preduzeća u iznosu od skoro 160.000 eura, saopštila je Uprava policije.

Mujević je, kako se sumnja, ovo krivično djelo izvršio na način što je kao službeno lice – direktor doo Vodovoda i kanalizacije, čiji je osnivač Opština Rožaje, iskorišćavanjem svog službenog položaja u periodu od 2021. do druge polovine 2024. godine, pribavio sebi protivpravnu imovinsku korist.

„Tako što je, bez pravnog osnova i službene potrebe pravnog lica čiji je bio direktor: kupovao materijal i drugu robu od raznih privrednih društava, omogućavao fizičkom licu da registruje više vozila na račun Vodovoda, omogućio zapošljavanje novog kadra u Vodovodu, protivzakonito i bez javnog oglasa, na nesistematizovano radno mjesto omogućavajući zaposlenom da ne dolazi na posao, a da mu je pritom isplaćivana zarada i protivpravno prenosio sredstva sa računa Vovodova i kanalizacije na svoje račune kod više poslovnih banaka u Rožajama, na taj način pribavljajući sebi ili drugima protivpravnu imovinsku korist u iznosu od 158.179,88 eura, što ujedno predstavlja i materijalnu štetu koju je pričinio preduzeću DOO Vodovod i kanalizacija Rožaje“, navode u saopštenju.