Home Blog Page 562

Joković: Jedinu štetu zbog nesprovođenja Zakona o šumama pretpjeli su vlasnici privatnih šuma

0

Jedinu štetu zbog nesprovođenja Zakona o šumama pretpjeli su vlasnici privatnih šuma jer nisu rađene doznake stabala, kazao je juče na kontrolnom saslušanju u parlamentu ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vladimir Joković.

Njega i direktora Uprave za gazdovanje šumama Miloša Rajkovića saslušavali su članovi Odbora za turizam, poljoprivredu, ekologiju i prostorno planiranje, po inicijativi poslanice Demokratske partije socijalista (DPS) Aleksandre Despotović na temu alarmantnog stanja u crnogorskim šumama nakon stupanja na snagu Zakona o šumama 1. januara ove godine.

Vladimir Joković je ocijenio da sada brigu o šumama brinu oni koji su godinama ćutali na pustošenje crnogorskih šuma radi desetak privilegovanih pojedinaca i oni koji, kako je kazao, nisu riječ progovarali na uništavanje šumarskih preduzeća.

– Ako već neko toliko brine što nije formirano šumarsko preduzeće, kako je onda svako preduzeće uništeno za vrijeme vlasti DPS-a, kad su koncesije opustošile šume… Isti ti koji su bili koncesionari i dobijali sirovinu za 11 eura, sada je na tenderima plaćaju i po 70-80 eura, pa zamislite sad kakva je to razlika i šta je neko dozvolio. Ako bismo počeli sa time ko je kriv za sve stanje u šumarstvu, odgovor ne treba ni tražiti – ocijenio je on.

Poslanica Despotović kazala je da je kontrolno saslušanje zakazano kako bi poslije godinu dana odbili objašnjenje od predlagača Zakona o šumama zašto nije došlo do implementacije zakona, zašto nije formirano privredno preduzeće.

– Niko nije protiv promjene načina korišćenja šuma, ali jeste da se tako ubrzano i preko koljena radi – poručila je ona.

Despotović je poručila da je šteta nanesena, da neko mora ponijeti odgovornost i da Uprava za šume nije zaslužila to što je godinu dana bila van sistema.

Joković je ukazao da su za vrijeme „stare vlasti“ staračke naknade bile 78 eura, te da su sada 315 eura, da su uvećane subvencije, izdvajanje za poljoprivredu…

Izvinjavam se svim privatnim vlasnicima šuma što smo u kašnjenju za doznakom, predate su izmjene i dopune zakona o šumama. Sljedeće nedjelje će biti usvojeno – rekao je on.

Kada sagleda kako su se ranije eksploatisali drvni sortimenti, Joković je rekao da je „ovo sjajna situacija“.

– Bar Crnu Goru sad niko ne pljačka i nema privilegovanih, već ko da više na tenderu. Nikad veća borba protiv organizovanog kriminala i korupcije u šumarstvu nije bila nego sad – naglasio je on.

Ministar je dodao da zakon očigledno nije bio najbolji, te da zbog blokade rada Skupštine nisu mogli da produže rokove za stupanje na snagu ovog zakona.

Direktor Uprave za šume Miloš Rajković poručio je da ovo „alarmantno stanje u šumarstvu“ nije počelo ni 2024. ni 2025. već ono traje decenijama, dodajući da tu pojedinačno ne bi optuživao nijednu vlast i da je svaka kriva za ponešto i da su se problemi godinama nasljeđivali.

– Suština je da sada riješimo problem privatnih šuma, pitanje ogreva za stanovnike ruralnih područja jer ide grejna sezona, da se pozabavimo kako će mnoga privredna društva moći da se snabdijevaju sirovinom – naglasio je on.

On je ukazao da od 2017. do 2024. imaju značajno smanjenje bespravne sječe u državnim šumama – od 8.223 kubika u 2017. do 3.367 kubika u 2024, a blagi rast u privatnim šumama. Rajković je ukazao da je 2017. prodaja u državnim šumama bila mnogo veća nego što je to 2024, ali da su 2024. ostvareni veći prihodi po tom osnovu.

Predstavnik sindikata Danko Milikić kazao je da je zaposlenima žao što se došlo u ovu situaciju, napominjući da oni nisu protiv preduzeća, već protiv načina na koji se predlagalo njegovo osnivanje.

„Šampion evropskih fondova“

Ministar Joković je na sjednici odbora kazao da je ponosan što ga svi iz evropskih fondova nazivaju šampionom evropskih fondova na zapadnom Balkanu, što se tiče potrošnje i rada u odnosu na ostale ministre i ministarstva na Balkanu. Poslanicima je odgovorio da nije ljutito nastupao, da je uvijek relaksiran i da ga je sport tome naučio.

– Moj cilj je da se napravi reforma šumarstva. Formiraće se preduzeće, pokrenućemo inicijativu da se formira. Treba da postoji, makar da siječe sanitar – rekao je on.

Poslanik DPS-a Oskar Huter kazao je da je rad ministra bez strategijskog pristupa, bez vizije, te da to može da proizvede zaključak i da je bez znanja.

– Danas ovdje imamo ministra koji jedno priča danas, a drugo je pričao prošle godine. Danas ste čak nastupili ljuto. Naročito ne treba da budete ljuti na struku. Nemojte da se ljutite što mi brinemo – rekao je on.

Raniji zakon ostavljao mogućnost za zloupotrebu

Potpredsjednik parlamenta Mirsad Nurković (BS), koji je ranije bio na funkciji vršioca dužnosti (v.d.) direktora Uprave za šume, kazao je da je raniji Zakon o šumama bio takav da ga je vrlo teško sprovoditi sa mjesta direktora Uprave.

– Zakon je ostavljao mogućnost za zloupotrebu od strane svih aktera uključenih u proces eksploatacije šumskih sortimenata, od koncesionara pa nadalje – ukazao je on, dodajući da smatra pogrešnim centralizaciju šumarstva i ističući da su svi drvni kombinati doživjeli krah kada je došlo do centralizacije.

Poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Milan Zečević kazao je da je zajedno sa kolegom Danom Markovićem juče u skupštinsku proceduru predao predlog izmjena Zakona o šumama, cijeneći da bi do kraja ovog mjeseca trebalo da ih izglasaju. On je kao najveći problem ocijenio to što nije osnovano novo šumarsko preduzeće, pitajući Jokovića da li je realno da se do 30. septembra formira.

Poslanica Despotović je ocijenila da Joković želi prošlošću da prikrije i zamagli sadašnjost, te da je to njegov problem.

– Današnja tema nije ni prošlost, ni budućnost, već sadašnjost. Doprinijeli ste tome da šumarstvo godinu dana zapadne u krizu u koju nije trebalo da zapadne – poručila je ona, ocjenjujući da Joković nije imao odgovore na pitanja koja su mu poslali.

Poslanik Nove srpske demokartije (Nova) Milan Lekić kazao je da je koncesiju nad pljevaljskim šumama dobijala „Vektra Jakić“, iako je konzorcijum od devet firmi iz Pljevalja na tenderu nudio duplo bolje cijene za eksploataciju drvnih sortimenata, cijeneći da su na izbor koncesionara uticale kumovsko-prijateljske veze.

Zaplijenjena droga u Tivtu, uhapšen osumnjičeni

0

Službenici Odjeljenja bezbjednosti Tivat uhapsili I.G. (34) iz Tivta, koje se sumnjiči za ulično distribuiranje droge, saopšteno je iz Uprave policije.

Prilikom pretresa stana koji koristi osumnjičeni, kako navode, policija je pronašla 44 pakovanja marihuane i kokaina, ukupne mase oko 135 grama, kao i digitalne vage za precizno mjerenje.

„Postupajući po naredbi suda, službenici Odjeljenja bezbjednosti Tivat su pretresli stan koji koristi I.G. i tom prilikom pronašli 30 pvc pakovanja biljne materije nalik na marihuanu, mase oko 125 grama, i 14 pakovanja bijele praškaste materije za koju se sumnja da je kokain, mase oko 10 grama“, saopštila je Uprava policije.

Kako je precizirano, prilikom pretresa pronađene su i tri digitalne vage, kao i mobilni telefon marke iPhone koji je, kako se sumnja, korišćen za komunikaciju u vezi sa nelegalnom aktivnošću.

„Na osnovu prikupljenih dokaza i operativnih saznanja, postoji osnov sumnje da se I.G. bavio uličnom prodajom narkotika“, navodi se u saopštenju Uprave policije.

Osumnjičeni je, po nalogu državnog tužioca u Višem državnom tužilaštvu u Podgorici, lišen slobode zbog sumnje da je počinio krivično djelo neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga.

Uprava policije ističe da će i u narednom periodu nastaviti intenzivne aktivnosti usmjerene ka suzbijanju svih oblika trgovine narkoticima, u cilju zaštite zdravlja i bezbjednosti građana.

Prijem kod Njegove Svetosti Patrijarha moskovskog i sve Rusije nije stvar slučajnosti

0

U vremenu kada je pristup najvišim crkvenim i političkim zvaničnicima ograničen i strogo protokolaran, prijem kod Njegove Svetosti Patrijarha moskovskog i sve Rusije nije stvar slučajnosti. To je znak dubokog poštovanja, prepoznavanja značaja i, što je najvažnije — povjerenja.

Vladislav Dajković nije samo političar. On je čovjek koji godinama dosledno brani srpski identitet, pravoslavnu vjeru i istorijsko jedinstvo naroda u Crnoj Gori i širem srpskom prostoru. Njegov glas, često smatran neugodnim za globalističke i antisrpske centre moći, odjekuje sve jače među običnim ljudima, ali očigledno i u najvišim duhovnim institucijama.

foto: SCG

Dajkovićev prijem kod Ruskog patrijarha nije samo lična čast — to je simboličan čin kojim se priznaje njegov rad na duhovnom, nacionalnom i kulturnom polju povezivanja srpskog i ruskog naroda. To je poruka da pravoslavni svijet budno prati dešavanja na Balkanu i prepoznaje autentične predstavnike srpskog naroda koji ne odustaju od istine, časti i vjere.

U trenutku kada mnogi gube kompas, a neki ga nikad nisu ni imali, Dajković ostaje jedan od rijetkih koji se ne koleba. Upravo zato ga prima Patrijarh — jer je on više od pojave, on je glas pravoslavne Vaseljene naroda koja se ne miri sa narativom koji nameće zapad našoj vjeri.

Podgorica: Za dva sata izdata 101 kazna zbog nevezivanja pojasa

0

Ozbiljan nivo nepoštovanja saobraćajnih propisa u glavnom gradu

Podgorička saobraćajna policija izdala je juče čak 101 novčani nalog za vozače i putnike koji nijesu koristili sigurnosni pojas, saopštila je Uprava policije na zvaničnom nalogu na mreži Iks.

Imajući u vidu da je kontrola sprovedena u vremenskom intervalu od samo dva sata, broj kažnjenih vozačaka ukazuje na ozbiljan nivo nepoštovanja saobraćajnih propisa u glavnom gradu.

Pored toga, sankcionisano je i 15 vozača koji su upravljali vozilima Ulicom slobode uprkos zabrani saobraćaja koja je na snazi u toj zoni.

SLOBODNA CRNA GORA: ČVRSTO STOJIMO UZ PREDSJEDNIKA SKUPŠTINE ANDRIJEVICA VESKA RAKETIĆA

0

Slobodna Crna Gora najoštrije osuđuje hajku koju protiv predsjednika Skupštine opštine Andrijevica, gospodina Veska Raketića, vodi Centar za građansko potčinjavanje – poznat javnosti kao Centar za građansko pravo (CGP), a pod izgovorom navodne “mržnje” u njegovom govoru povodom Dana opštine Andrijevica.

Gospodin Raketić je u svom obraćanju izgovorio istinu koju zna i osjeća svaki Srbin u Crnoj Gori: da oni koji su simbol progona Srba, srpskog jezika, crkve i pravoslavlja – koji su klicali „E viva Montenegro“ dok su zabranjivali trobojku i rušili temelje identiteta srpskog naroda – ne mogu i ne smiju više nikada odlučivati o sudbini naše države. Nazvati takve politike fašističkim nije govor mržnje, već precizna politička i istorijska dijagnoza.

Naša obaveza da stanemo uz Veska Raketića nije samo stvar političkog partnerstva kroz potpisani memorandum o saradnji sa listom „Vasojevićki pokret “. To je pitanje časti, istine i identiteta. On je rekao ono što svi Srbi u Crnoj Gori misle, ali mnogi ne smiju javno da izgovore zbog stalne prijetnje medijskog linča, tužilačkih progona i organizovanih nevladinih struktura koje služe kao batina bivšeg režima.

Napad na Raketića je samo nastavak institucionalnog progona Srba u Crnoj Gori. Dok CGP i njima slični nikada nisu podnijeli krivične prijave protiv onih koji su prijetili klanjem Srba, koji su rušili crkve i manastire, sada dižu galamu jer je jedan častan čovjek, predsjednik Skupštine opštine Andrijevica, izgovorio stav većinske Crne Gore – da više nikada nećemo dozvoliti povratak onih koji su Crnu Goru držali zarobljenom u antisrpskom ludilu.

Slobodna Crna Gora jasno i bez oklijevanja poručuje: mi stojimo uz Veska Raketića. Njegove riječi su riječi naroda, njegove misli su misli obespravljenih, i njegov stav je stub slobodne, časne i srpske Crne Gore.

Ako zbog toga treba da budemo meta – neka budemo, ali nas nećete ućutkati.

Medijski tim Slobodne Crne Gore

Vlast i opozicija dogovorili lokalne izbore u jednom danu?

0

Parlamentarna većina i opozicija načelno su dogovorili da svi lokalni izbori u državi budu održani u jednom danu 2027. godine, rečeno je Portalu RTCG nezvanično u Parlamentu. Kako nam je objašnjeno, ukoliko politički uslovi to dozvole u istom danu kada i lokalni izbori, bili bi održani i parlamentarni, jer je to redovni termin njihovog održavanja.

O tome će se, kako se očekuje, razgovarati u okviru nastavka rada na izbornoj reformi.

Evropska komisija i ranije je isticala da je važno imati sve izbore u jednom danu, i da to rješenje treba ozbiljno razmotriti. Interesantno je da je Evropska komisija još u Izvještaju za Cmu Goru za 2019. godinu, u poglavlju koje se odnosi na izbore, ocijenila “da su lokalni izbori nastavili da se odvijaju jedni za drugima, što čini posmatranje sa međunarodnog nivoa teškim“. 

Odbor za izbornu reformu u Parlamentu već je razmatrao nekoliko modela koji bi mogli biti korisni kada je u pitanju održavanje izbora u jednom danu. 

Skupština Crne Gore usvojila je predlog članova Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu da se rok za rad tog tijela produži do 31. decembra ove godine.

U obrazloženju Predloga izmjene Odluke o formiranju Odbora navodi se da je Odbor intezivno radio na Predlogu zakona o finansiranju politickih subjekata i izbornih kampanja i da postoji značajan broj zakonskih tekstova koje treba uraprijediti.

Izmjenom Odluke o formiranju Odbora predviđeno je i povećanje broja članova tog tijela. Odbor će, umjesto dosadašnjih 14, imati 16 članova – po osam iz vlasti i opozicije.

Odbor je formiran 29. decembra 2023. godine.

Abazović: Vratiti bezbjednost na ulice – više niko ne preza od fizičkog napada

0

Lider GP URA zabrinut za stanje u državi

Predsjednik Građanskog pokreta URA, Dritan Abazović, poručio je u autorskom podkastu „Petak sa Dritanom“ da je neophodno učiniti sve kako bi se u Crnoj Gori ponovo uspostavila fizička bezbjednost građana.

Istakao je da se na ulicama ponovo dešavaju obračuni kriminalnih klanova, te da više niko ne preza od fizičkog napada – čak ni na javne funkcionere.

Abazović je osudio napad na predsjednika Opštine Budva, Nikolu Jovanovića i kazao da se ne sjeća sličnih situacija u prošlosti, što, prema njegovim riječima, govori o dubokoj bezbjednosnoj i moralnoj krizi u kojoj se Crna Gora nalazi. Pozvao je na temeljnu transformaciju bezbjednosnog sektora.

„Nažalost, tome doprinosi aktuelna vlast. Vratili smo obračune kriminalnih klanova na ulice, vlast je poništila sve što je bilo dobro iz prethodnog perioda. Danas više niko nije pošteđen – ni obični građani ni ljudi na javnim funkcijama. Više niko ne preza da nekoga napadne ili likvidira usred bijela dana pred očima građana“, rekao je Abazović.

Abazović je podsjetio i na nedavno ubistvo u podgoričkoj Staroj Varoši, kada je usred dana likvidirana osoba koja je već ranije bila meta napada.

On je dodao da u 2023. godini nije bilo nijednog kriminalnog ubistva, dok ih je 2024. bilo skoro deset.

„Da li će neko snositi odgovornost? Neće. Više puta sam ponovio, i opet ću reći: samo ljudi koji imaju moral mogu da preuzmu odgovornost. Oni koji ga nemaju, neće je nikada ni snositi. Opet ćemo slušati hvalospjeve o sektoru bezbjednosti, o direktoru policije, ministru unutrašnjih poslova, da je neko suspendovan, da je neko dobio otkaz ili da je pokrenut disciplinski postupak… a onda nas kao hladan tuš dočeka ubistvo u Podgorici ili napad na gradonačelnika Budve. Nalazimo se u dubokoj bezbjednosnoj i moralnoj krizi. Ljudi koji danas upravljaju državom šalju poruku da živimo u nefunkcionalnom društvu u kojem institucije ništa ne znače. U narednom periodu moramo učiniti sve da se ponovo uspostavi fizička bezbjednost građana, a potom da gradimo veze i zajedništvo među ljudima, bez obzira na političke, etničke, vjerske i druge razlike“, poručio je lider URE.

Dodao je da je politika posvećenosti državi i građanima tokom svih 365 dana u godini sadržana u programu „Crna Gora 365“, usvojenom na nedavnom kongresu Građanskog pokreta URA i da će se raditi na dodatnom približavanju građanima.

„Atmosfera koju danas živimo ne donosi ništa dobro, bez obzira na sitne kratkoročne političke ili finansijske dobitke“, rekao je.

Komentarišući odluku Vlade da proda dva broda, „21. maj“ i „Kotor“, rekao je da je riječ o namjeri gašenja crnogorske pomorske tradicije i da ga je, kao građanina primorske zemlje, sramota zbog toga.

(FOTO) Ministar Radulović o Crnogorskoj plovidbi: Moramo rješavati višedecenijske izazove pa i kada su ta rješenja bolna

(FOTO) Ministar Radulović o Crnogorskoj plovidbi: Moramo…

Podsjetio je i na odluku prethodne vlade, kojom je rukovodio, da država preuzme trajektnu liniju od privatnika i kupi nove trajekte, što je donijelo višemilionski profit.

„Mi bismo uradili sve suprotno od sadašnje vlasti. Na primjer, ranije smo preuzimanjem trajektne linije omogućili državi deset miliona eura profita godišnje. Uz to, danas država posjeduje osam trajekata. Spajanje Barske i Crnogorske plovidbe trebalo je da se desi ranije, a država je mogla koristiti i trajekte kojima sada upravlja Javno preduzeće ‘Morsko dobro’. Time bi se stvorili uslovi za kupovinu feribota za liniju Bar–Bari, koja je u međuvremenu stopirana, a koja bi pomogla Crnogorskoj plovidbi. Ako ministar Radulović ostane na funkciji nakon svega, onda su premijer i oni koji ga podržavaju, još gori od njega“, rekao je.

Abazović je podsjetio na dugu pomorsku tradiciju Crne Gore, čuvene kapetane duge plovidbe i brodove koje su upravljali svjetskim okeanima. Odluku o prodaji dva broda nazvao je „epskom brukom“.

„Imali smo dva broda u Crnogorskoj plovidbi, još uvijek nisu otplaćeni, i dalje se plaća kineski kredit od 35 miliona eura. Umjesto restrukturiranja i proširenja flote, da od dva broda napravimo četiri ili šest, ministar predlaže da prodamo jedina dva broda koja imamo. Kakva laž premijera Spajića da je Crna Gora završila s rasprodajom državne imovine! Meni bi to bilo najveće poniženje, da kao premijer prisustvujem prodaji jedinih državnih brodova. Radulović ne smije biti ministar, on ne zna što radi“, istakao je.

Smatra da su u Ministarstvu pomorstva počinjena krivična djela i da je to posao za Specijalno državno tužilaštvo. Istakao je da je veliki skandal što je brod „Kotor“ u jednom trenutku bio zadržan u SAD, zbog čega sada treba platiti penale.

„Sve što se desilo u Crnogorskoj plovidbi posljedica je ljudskog faktora. Svi koji govore suprotno iznose neistine i pokušavaju da prikriju svoje ili tuđe propuste. Brod ‘Kotor’ je nedavno remontovan, prosto je nemoguće da je opet imao veliki kvar. Pravila nalažu stalne kontrole i inspekcijske izvještaje, na osnovu kojih se ozbiljni kvarovi mogu izbjeći. Mi to nismo uradili. Sada ćemo plaćati penale i zbog neisporučene robe“, naglasio je.

Govoreći o turističkoj sezoni, kazao je da „ona nikako da počne“, iako je već druga polovina jula.

„Razloga je mnogo: Crna Gora nije agresivna u marketingu, zaostajemo za državama regiona, Nacionalna turistička organizacija gotovo da ne postoji, a ni Vlada nije prisutna. Infrastruktura je loša, putovanje od Budve do Kotora je prava avantura, avio povezanost je slaba. Ali glavni razlog su previsoke cijene, koje su veće za 20 do 30 odsto i iritiraju goste“, rekao je.

Dodao je da ove sezone više nema vremena da se problemi isprave, ali da se nada boljem avgustu koji bi mogao da poveća prihode.

„Žanjemo ono što smo posijali. Čudimo se, a niko se turizmom ne bavi ozbiljno. Treba da budemo konkurentni, i u marketingu i u cijenama. Ako to ne uradimo, biće sve gore. Nismo završili tendere, nismo opremili kupališta, neka ni danas nisu u funkciji. Imamo i bezbjednosne probleme. Pojedini mediji iz regiona vode negativnu kampanju protiv nas“, naveo je.

Na kraju je najavio da će URA od septembra promovisati program „Crna Gora 365“, koji će ponuditi ideje za promociju države na najeminentnijim svjetskim tržištima.

Prekršajna protiv Beranca koji je prijetio Petru Odžiću na društvenoj mreži

0

Policija je po nalogu tužioca u Osnovnom državnom tužilaštvu u Beranama, podnijela prekršajnu prijavu protiv Z.B iz Berana koji je uputio prijeteći i uvredljivi komentar predsjedniku Skupštine opštine Budva Petru Odžiću na jednoj društvenoj mreži.

Kako navode u saopštenju, službenici Uprave policije, Odjeljenja bezbjednosti Budva i Odjeljenja bezbjednosti Berane su u odnosu na komentar prijeteće i uvredljive sadržine postavljen na jednoj društvenoj mreži koji je upućen predsjedniku Skupštine oštine Budva Petru Odžiću, sproveli koordinisane aktivnosti iz svoje nadležnosti i u saradnji i po nalogu tužioca u Osnovnom državnom tužilaštvu u Beranama, podnijeli prekršajnu prijavu protiv lica Z.B iz Berana.

„Naime, nakon što su policijski službenici došli do saznanja o komentaru prijeteće i uvredljive sadržine upućen u odnosu na predsjednika Skupštine opštine Budva, a koji je objavljen od strane lica Z.B., sa istim je upoznat tužilac u Osnovnom državnom tužilaštvu u Beranama koji se izjasnio da se u radnjama Z.B. ne stiču elementi krivičnog djela za čije se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti već da se protiv ovog lica podnese prekršajna prijava zbog prekršaja iz člana 7 Zakona o javnom redu i miru“, naglašavaju u policiji.

SAD odbile sporazum Svjetske zdravstvene organizacije o odgovoru na pandemiju

0

Sjedinjene Američke Države odbile su sporazum koji su usvojile članice Svjetske zdravstvene organizacije(SZO), a koji ima za cilj unapređenje priprema za buduće pandemije, nakon što je globalni odgovor na pandemiju korona virusa bio haotičan – saopštila je američka vlada.

Stejt department i Ministarstvo zdravlja SAD saopštili su da su zvanično prenijeli odbijanje SAD da sprovedu sporazum, koji je usvojen u maju u Ženevi, nakon tri godine pregovora.

Cilj sporazuma je da obezbijedi da ljekovi, terapije i vakcine budu dostupni širom svijeta u slučaju neke buduće pandemije.

Dokument obavezuje farmaceutske kompanije koje učestvuju u sporazumu da garantuju da će 20 odsto vakcina, ljekova i testova biti podijeljeno Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (SZO) tokom pandemije, kako bi siromašne zemlje imale pristup tim sredstvima.

Američki pregovarači su napustili pregovore nakon što je predsjednik SAD, Donald Tramp, pokrenuo 12-mjesečni proces povlačenja SAD iz ove agencije, ubrzo po početku svog novog predsjedničkog mandata.

Sjedinjene Američke Države su najveći finansijski donator SZO-a.

„Terminologija korišćena u amandmanima iz 2024. godine je nejasna i opšta, što ugrožava koordinisani međunarodni odgovor SZO-a, jer se fokusira na političke pojmove poput solidarnosti, a ne na brze i efikasne akcije“, navodi se u zajedničkoj izjavi američkog državnog sekretara Marka Rubija i sekretara za zdravstvo Roberta F. Kenedija Mlađeg.

Svjetska zdravstvena organizacija proglasila je korona virus pandemijom 11. marta 2020. godine.

Od tada je više od 7 miliona ljudi preminulo širom svijeta.

Sjedinjene Države bilježe najveći broj žrtava, a slijede Indija i Brazil.

AMSCG: Izbjegavati duža putovanja u najtoplijem dijelu dana

0

U Crnoj Gori jutros se saobraća nesmetano i uz umjerenu frekvenciju vozila, saopštili su iz Auto-moto saveza (AMSCG).

Iz AMSCG su vozačima savjetovali maksimalno opreznu vožnju prilagođenu uslovima na putu i poštovanje pravila saobraćaja i poručili da je zbog visokih temperatura vazduha neophodno izbjegavati duža putovanja u najtoplijem dijelu dana.

Na regionalnom putu Đurđevića Tara – Mojkovac, u mjestu Sokolovina, saobraćaj je obustavljen za sva vozila zbog odronjavanja stijene u okviru sanacije kritične tačke Sokolovine.

Zbog rekonstrukcije regionalnog puta R-29 Bar – Kamenički most Krute, saobraćaj će biti obustavljen od osam do 11 i od 13 do 16 sati.

Na magistralnom putu M-2, na dionicama Lepenac -Ribarevina, Ribarevine – Poda i Poda – Berane, saobraćaj se obavlja jednom trakom naizmjenično i povremeno je obustavljen, ne duže od 30 minuta.

Na magistralnom putu M-3 Plužine – Jasenovo polje, na dionici Zaborje – Jasenovo polje, saobraća se jednom trakom naizmjenično na mjestima radova, a saobraćaj je regulisan svjetlosnom saobraćajnom signalizacijom.

Zbog adaptacije regionalnog puta R-19, dionica Trešnjevik – Andrijevica, saobraćaj je na mjestu radova promijenjen sa dvosmjernog na jednosmjerni.

Iz AMSCG-a su kazali da je saobraćaj u ulici Vojisavljevića u Podgorici obustavljen zbog izgradnje bulevara i da će vozila saobraćati alternativnim putevima.

Na magistralnom putu M-6 Pljevlja-Đurđevića Tara režim saobraćaja je promijenjen sa dvosmjernog na jednosmjerni na mjestima radova.

Na magistralnom putu M-6, na dionici Šavnik – Žabljak, saobraćaj će od sedam do 17 sati povremeno biti promijenjen sa dvosmjernog na jednosmjerni, zbog sanacije klizišta Provalija.

Iz AMSCG su kazali da će privremeno biti promijenjen saobraćaj sa dvosmjernog na naizmjenični zbog rekonstrukcije prilaznih saobraćajnica mostu Đurđevića Tara.