Nakon saslušanja u Osnovnom državnom tužilaštvu u Beranama određeno je zadržavanje do 72 sata osumnjičenom S.M. koji se tereti za krivično djelo nasilje u porodici ili u porodičnoj zajednici.
“Osumnjičeni S.M. je 23. marta 2026. godine, tokom popodnevnih časova, u porodičnoj kući u naselju Donje Luge, opština Berane, u alkoholisanom stanju, lako tjelesno povrijedio svoju suprugu, oštećenu S.M. i ugrozio sigurnost oštećene prijetnjom da će napasti na njen život i tijelo. Dolaskom u kuhinju porodične kuće, naredio joj je da pokupi ručak, koji je on prethodno bacio, a zatim joj više puta uputio uvredljive i prijeteće riječi, zbog čega je oštećena pokušala da pobjegne, kada ju je okrivljeni dohvatio za lijevu ruku, stežući je jako, kojom prilikom joj je nanio lake tjelesne povrede”, navode iz ODT Berane.
Osumnjičenom je određeno zadržavanje zbog postojanja okolnosti koje ukazuju da će ponoviti krivično djelo.
Budvanska policija uhapsila je državljanina Azerbejdžana zbog prijetnji Budvaninu i vožnje pod dejstvom alkohola, nakon čega je priveden sudiji za prekršaje u Budvi i osuđen na 27 dana zatvora, saopšteno je iz Uprave policije (UP).
Naime, službenici Odjeljenja bezbjednosti Budva postupali su po prijavi oštećenog lica iz Budve da mu je V.G. (35), državljanin Azerbejdžana sa turističkim boravkom u Crnoj Gori, na javnom mjestu uputio prijetnje po život i tijelo, što je kod oštećenog izazvalo osjećaj ugroženosti.
– Preduzimajući mjere i radnje iz svoje nadležnosti, policijski službenici su ovo lice ubrzo zaustavili i kontrolisali u saobraćaju. Izvršenim alkotestiranjem utvrđeno je da je V.G. upravljao vozilom pod dejstvom alkohola – navode iz UP..
Nakon sprovedenih mjera i radnji, V.G. je lišen slobode zbog počinjenog prekršaja iz člana 318 Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima – upravljanje vozilom pod dejstvom alkohola, dok je protiv njega podnijeta prekršajna prijava u skraćenom postupku zbog prekršaja iz člana 8 Zakona o javnom redu i miru – izazivanje osjećaja ugroženosti kod drugog lica prijetnjom napada na život ili tijelo.
– Prijavljeni je od strane sudije za prekršaje u Budvi oglašen krivim i osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 27 dana, nakon čega je sproveden u Upravu za izvršenje krivičnih sankcija u Spužu – navodi se u saopštenju.
Takođe, kako su naveli iz UP, sa događajem je upoznat i inspektor za strance, koji će preduzeti dalje mjere i radnje iz svoje nadležnosti u odnosu na ovo lice.
Predsjednica Sjeverne Makedonije Gordana Siljanovska-Davkova boravi u službenoj posjeti Hrvatskoj, gdje se na Pantovčaku sastala s predsjednikom ZoranomMilanovićem.
Predsjednik Milanović komentarisao je dugogodišnji proces pristupanja Sjeverne Makedonije Evropskoj uniji, istaknuvši kako se pred tu zemlju postavlja previše zahtjeva i uslova.
Poručio je kako Sjeverna Makedonija samostalno odlučuje o svom putu.
“Makedonija sama odlučuje o tome što joj je bolje i koji put bira, pretpostavljam da je to put blagostanja, mira i spokoja građana Makedonije. A ovo drugo, uključujući EU i NATO, je fasada, neka vrsta energetske obnove, ali ono što čini kuću je iznutra. Ovo su moja razmišljanja, nisu savjeti ni prvom susjedu kraj kojeg živim, kamoli cijeloj državi i narodu. To vrijedi i za Hrvatsku, EU je nadgradnja, ali nikako zgrada. Naša kuća i tradicija su na našem zemljištu, a EU je dobrodošla sezonska priča dok traje. To je to. Ima života i bez EU i to uspješnog i dostojanstvenog”, rekao je Milanović.
Iz Opštinskog odbora Demokratske partije socijalista u Bijelom polju saopšteno je da je postignut dogovor sa Bošnjačkom strankom o nastavku saradnje u tom gradu.
Kako su kazali, u prethodnom periodu vođeni su intenzivni i sadržajni razgovori, sa ciljem pronalaženja rješenja koja će obezbijediti stabilno funkcionisanje lokalne vlasti i nastavak razvoja Opštine.
“Postignuti dogovor zasnovan je na principima odgovornosti, međusobnog uvažavanja i, prije svega, interesa građana Bijelog Polja”, navodi se u saopštenju.
Prioritet u narednom periodu biće usvajanje budžeta i realizacija planiranih projekata, posebno u oblasti infrastrukture, podrške poljoprivredi, razvoja privrede i unapređenja komunalnih usluga.
“Obje strane su saglasne da politički dijalog mora biti u funkciji stabilnosti i razvoja, a ne blokada i zastoja. U tom duhu, postignuti dogovor predstavlja važan korak ka obezbjeđivanju kontinuiteta rada institucija i daljem unapređenju kvaliteta života građana”, saopšteno je iz tog odbora.
Kako su zaključili, o svim narednim koracima javnost će biti blagovremeno informisana.
Vlada će, ukoliko cijena nafte eskalira do velikih negativnih razmjera, razmotriti i uvođenje novih mjera, kao što je puštanje naftnih rezervi ili ograničenja potrošnje nafte i naftnih derivate, saopštio je ministar energetike i rudarstva Admir Šahmanović.
„Skeniramo sve što rade druge države i razmatramo druge mjere, ali dajte da se nadamo da do toga neće doći“, rekao je Šahmanović u Bojama jutra na Televiziji Vijesti.
On je kazao da je snabdjevenost benzinskih pumpi u Crnoj Gori stabilna i nema nikakvih problema, prenosi portal Vijesti.
„Sa strateškim rezervama kojima trenutno raspolažemo Crna Gora može normalno funkcionisati mjesec i po, da ne uvezemo nijedan litar goriva od današnjeg dana. Zajedno sa komercijalnim rezervama naših privatnih partnera, taj period može da ide i na dva mjeseca. Uz racionalizaciju, taj period može da se razvuče na mnogo duže vrijeme“, rekao je Šahmanović.
On je ukazao da se, ukoliko se situacija na Bliskom istoku nastavi razvijati u negativnom pravcu, definitivno može očekivati novo poskupljenje goriva.
„Ali, smanjenjem akciza smo napravili buffer prostor za svako dalje povećanje. To znači da ćemo u odnosu na region i ostale zemlje uvijek imali prostora za nižu cijenu“, istakao je Šahmanović.
On je naveo da je Crna Gora i u prethodne dvije sedmice imala relativno povoljnu cijenu goriva u odnosu na region ili Evropu.
„Imali smo slučaj da državljani susjednih zemalja toče gorivo u našim sjevernim opštinama“, rekao je Šahmanović i dodao da su državljani Srbije bili najevidentniji na benzinskim pumpama u Crnoj Gori.
Šahmanović je, govoreći o odluci Vlade da smanji akcize i skrati period obračuna cijena goriva na sedam dana, kazao da su imali sastanke sa naftnim kompanijama i došli do zaključka da bi to moglo dati najbolje rezultate.
Na pitanje koja je to cijena goriva koja bi dovela do uvođenja novih mjera, kazao je da se u ovom trenutku to ne može reći, ali da Vlada neće „nikako dozvoliti nagli skok cijena preko noći“.
Šahmanović je, upitan kakva su očekivanja za naredno usklađivanje, kazao da je cijena barela nafte danas ponovo skočila.
„Mislim da ne postoji osoba na svijetu koja može dati preciznu informaciju povodom toga”, smatra Šahmanović.
On je istakao da je potrošnja goriva u Crnoj Gori trenutno na uobičajenom nivou.
Male naftne kompanije imaju velike probleme u poslovanju zbog nedostatka skladišnih kapaciteta, a Vlada će u narednom periodu gledati kako da im pomogne.
„Postoji ta opcija puštanja strateških rezervi, što mislim da bi trebalo da bude posljednja opcija”, rekao je Šahmanović.
On je naglasio da je tržište stabilno i da vjeruje da snabdjevenost gorivom neće biti ugrožena.
Idealno bi bilo, kako je rekao, da su rezerve goriva u stoprocentnom iznosu, ali da je time što su one trenutno na 40 odsto postignut veliki posao, s obzirom na to da se s akumulacijom rezervi počelo prošle godine.
Šahmanović je poručio da odluka Vlade da ipak smanji akcize „nije bila rezultat pritiska, populizma i politikantstva“.
„Bila je isključivo rezultat detaljne analize i odgovorne politike Vlade, koja se dala veoma veliki efekat i sačuvala budžete građana“, tvrdi Šahmanović.
Opštinski odbor Demokratske partije socijalista Andrijevica podnio je krivičnu prijavu protiv predsjednika SO Andrijevica Veska Raketića zbog, kako navode, sumnje da je izvršio krivična djela zloupotreba službenog položaja i falsifikovanje isprave.
„Podsjećanja radi, Raketić je zloupotrijebio službeni položaj onda kada je vršio neprimjereni uticaj na službenike Službe Skupštine opštine Andrijevica da ne izvrše službenu radnju neposrednog prijema pismena – Prijedlog za razrješenje predsjednika SO Andrijevica. Takođe, Raketić je zloupotrijebio službeni položaj time što, nakon što mu je predmetna inicijativa dostavljena putem pošte, nije postupio po istoj, jer kao predsjednik Skupštine u dnevni red prve naredne sjednice nije uvrstio prijedlog o svom razrješenju, uprkos tome što je to bio dužan da uradi“, naveli su u saopštenju.
Raketić je u ispravu koju je, na zahtjev nadležnog inspekcijskog organa, sačinio i ovjerio pečatom i potpisom kao predsjednik Skupštine opštine, unio, kako tvrde iz DPS-a, neistinit sadržaj u pogledu činjenica o postojanju prijema pismena, u namjeri da prikrije zloupotrebu službenog položaja i dovede inspekcijski organ u zabludu.
„Pozivamo Specijalno državno tužilaštvo da prestane da pod ključem u fiokama drži krivične prijave protiv prvaka aktuelne vlasti i u Andrijevici i na državnom nivou i da konačno počne da radi svoj posao. Ukoliko ne postupi ni po ovoj krivičnoj prijavi, biće jasno da tužilaštvo služi samo i isključivo kao bič za obračun vlastodržaca sa političkim neistomišljenicima“ saopšteno je iz DPS-a.
Uprava policije saopštila je da je u Budvi uhapšen šesnaestogodišnjak osumnjičen da je sinoć iz kladionice u Kotoru ukrao 3.500 eura.
“Službenicima Regionalnog centra bezbjednosti “Jug”, Odjeljenja bezbjednosti Kotor, sinoć je osoba zaposlena kao menadžer jedne sportske kladionice prijavila da je iz jedne njihove poslovnice u Kotoru ukraden novac u iznosu od 3.500 eura”, navode u saopštenju.
Kako su kazali, na lice mjesta su odmah upućeni policijski službenici koji su preduzeli niz aktivnosti iz svoje nadležnosti, u službenim prostorijama prikupljena su obavještenja od zaposlene i od poslovođe pomenute sportske kladionice, te je sa događajem upoznat tužilac u Osnovnom državnom tužilaštvu u Kotoru.
“Preduzimajući niz operativno taktičkih mjera i radnji iz svoje nadležnosti ova osoba je ubrzo nakon izvršenja djela, identifikovana i locirana u Budvi, a riječ je o maloljetniku starom 16 godina iz Podgorice, kod kojeg je prilikom pregleda pronađen dio novca koji je ukraden iz navedene sportske kladionice u Kotoru”, istakli su.
Dalje preduzetim detaljnim radnjama iz nadležnosti policije utvrđeno je da su za ovom osobom tragali i službenici odjeljenja bezbjednosti Herceg Novi, Budva i Cetinje zbog sumnje da je na teritoriji ovih opština izvršio takođe krivična djela iz oblasti imovinskog kriminaliteta.
“Šesnaestogodišnjak je uhapšen po nalogu tužioca za maloljetnike u Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici zbog sumnje da je izvršio krivično djelo krađa u produženom trajanju i to jer je, kako se sumnja, u periodu od 3. do 21. marta ukrao novac iz jednog automat kluba i iz jednog marketa u Budvi. Osim toga, protiv njega su podnijete krivične prijave od strane službenika Odjeljenja bezbjednosti Kotor, zbog sumnje da je izvršio krivično djelo teška krađa na štetu gore pomenute sportske kladionice, zatim, krivična prijava od strane službenika Odjeljenja bezbjednosti Herceg Novi zbog sumnje da je izvršio četiri krivična djela krađa na teritoriji toga grada, kao i krivična prijava od strane službenika Odjeljenja bezbjednosti Cetinje zbog krađe koju je počinio na teritoriji Prijestonice”, dodali su.
Kako su zaključili, on će u zakonom predviđenom roku biti priveden postupajućem tužiocu za maloljetnike u Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici na dalju nadležnost.
Uprava policije objavila je na mreži X da je mobilna jedinica saobraćajne policije na auto-putu kontrolisala i uhapsila dvije osobe zbog prekoračenja maksimalne dozvoljene brzine.
Kako su naveli K.D. iz Rusije vozio je brzinom od 180 km/h.
Istom brzinom kretao se i P.D. iz Ulcinja.
🚔Mobilna jedinica saobraćajne @PolicijaCG je na auto-putu 🛣️kontrolisala i lišila slobode 2 lica zbog prekoračenja maksimalne dozvoljene brzine⚠️:
🔹K.D. iz 🇷🇺 – vozio brzinom od 180 km/h 🔹P.D. iz #UL – vozio brzinom od 180 km/h
— Uprava policije Crne Gore (@PolicijaCG) March 24, 2026
Na današnji dan, 24. marta, sjećamo se početka NATO agresije na Saveznu Republiku Jugoslaviju – brutalnog čina koji je pogazio međunarodno pravo, dostojanstvo jednog naroda i samu ideju pravde.
I baš zato što znamo šta se desilo, zato što pamtimo i zato što ne pristajemo na zaborav, danas se nameće jedno jednostavno, ali suštinsko pitanje – zašto crnogorska vlast ne obilježava dan početka NATO agresije na našu zemlju?
Bez odluke Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija, bez legitimiteta, ali uz podršku onih koji su danas spremni da nam drže lekcije o demokratiji i vrijednostima, punih 78 dana bombe su padale na naše gradove, ostavljajući iza sebe razaranje, strah i trajne ožiljke. Gađani su mostovi, bolnice, škole, fabrike – ali suštinski, gađani su ljudi.
Oko 2.500 civila je ubijeno, među njima 89 djece. Više od 6.000 ljudi je ranjeno. Ubijen je i 1.031 pripadnik vojske i policije. Iako su za neke to samo brojevi – to su bili životi, porodice i sudbine koje nikada neće biti vraćene. 27 godina kasnije, postavlja se ključno pitanje: šta smo naučili i na čijoj smo strani?
Danas živimo u paradoksu koji istorija teško može objasniti – država koja je bila meta NATO postala je član tog istog saveza i to kao jedina država kojoj je, kako nam se govorilo, „sloboda donešena“ bombama. I dok se taj paradoks slavi kao uspjeh – istina se gura pod tepih, a sjećanje postaje nepoželjno.
Ne smijemo i nemamo pravo da zaboravimo ni žrtve u Crnoj Gori. Prva NATO bomba na teritoriji Crne Gore pala je u Danilovgradu, gdje je u kasarni život izgubio mladi vojnik Saša Stajić, simbol svih onih koji su, braneći svoju zemlju, platili najvišu cijenu. U Murini su stradali nedužni civili – djeca Julija Brudar (10), Olivera Maksimović (12) i Miroslav Knežević (13), kao i Vukić Vuletić, Manojlo Komatina i Milka Kovačević.
Svako od tih imena nosi težinu jednog uništenog svijeta – porodice, snova i budućnosti koja nikada nije dobila priliku da se ostvari. Zato pamćenje nije izbor, već naša obaveza. Istina nikada neće nestati zato što je neko gura u stranu – ona živi i živjeće u pamćenju naroda, u porodičnim pričama, u sjećanju na sirene, skloništa i noći bez sna koje su obilježile jedno vrijeme.
Zato ne govorimo iz mržnje, već iz dužnosti. Ne govorimo da bismo dijelili, već da bismo podsjetili. Ne govorimo da bismo ostali u prošlosti, već da bismo znali kuda idemo.
Danas govorimo u ime onih koji više ne mogu da govore. U ime svih onih koji su živjeli pod sirenama, u ime onih koji su stradali, ali i u ime generacija koje dolaze i koje imaju pravo da znaju istinu.
Poslanik Evropskog saveza Boris Mugoša podnio je inicijativu za održavanje skupštinskog saslušanja resornog ministra na temu rada socijalno-ljekarskih komisija odnosno efikasnosti sistema u obezbjeđivanju zakonskih prava građanima (prava koja im pripadaju po osnovu Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti).
– Kontaktiraju me građani i žale se da mjesecima čekaju odluke nadležnih o ostvarivanju njihovih zakonom definisanih prava. Među njima su brojni oni kojima je zakonska podrška neophodna za zadovoljavanje osnovnih egzistencijalnih potreba. Radi se i o onkološkim pacijentima, starijim slabopokretnim ljudima, roditeljima djece sa invaliditetom i dr. – naveo je Mugoša.
Podnio sam inicijativu da održimo skupštinsko saslušanje resornog ministra na temu rada socijalno-ljekarskih komisija odnosno efikasnosti sistema u obezbjedjivanju zakonskih prava gradjanima (prava koja im pripadaju po osnovu Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti).
Да бисмо пружили најбоље искуство, користимо технологије попут колачића за чување и/или приступ информацијама о уређају. Сагласност са овим технологијама ће нам омогућити да обрађујемо податке као што су понашање при прегледању или јединствени ИД-ови на овој веб локацији. Непристанак или повлачење сагласности може негативно утицати на одређене карактеристике и функције.
Функционално
Увијек активан
Техничко складиштење или приступ је стриктно неопходан за легитимну сврху омогућавања коришћења одређене услуге коју изричито захтева претплатник или корисник, или за једину сврху обављања преноса комуникације преко електронске комуникационе мреже.
Преференце
Техничко складиштење или приступ су неопходни за легитимну сврху чувања преференција које не захтевају претплатник или корисник.
Статистика
Техничко складиште или приступ који се користи искључиво у статистичке сврхе.Техничко складиште или приступ који се користи искључиво у анонимне статистичке сврхе. Без судског позива, добровољне сагласности од стране вашег Интернет провајдера или додатне евиденције треће стране, информације сачуване или преузете само за ову сврху се обично не могу користити за вашу идентификацију.
Маркетинг
Техничко складиште или приступ су потребни за креирање корисничких профила за слање реклама или за праћење корисника на веб локацији или на неколико веб локација у сличне маркетиншке сврхе.