Home Blog Page 147

Abazović: Najmanje što EU interesuje je da li neko ispunjava neke standarde, mi treba to da iskoristimo i da budemo 28 članica

0

Predsjednik GP URA Dritan Abazović kazao je u emisiji Press Plus Adria TV da sjutra neće doći na razgovor o evropskim zakonima koje je, uoči dolaska evropske komesarke Marte Kos, zakazao premijer Milojko Spajić jer za taj poziv sada, kako je obrazložio, ne vidi razlog „kada su oni već ušli u fazu destrukcije vezano za evropske integracije, iako im je to bila jedina karta na koju su igrali“.

„Ne vidimo svrhu tog sastanka, a nismo ni dio većine, iako smo se trudili da budemo konstruktivni, glasamo brojna zakonska rješenja koja su se odnosila na evropsku agendu, glasamo ljude u pravosuđu. Činili smo što smo mogli, a Vlada i premijer se nijesu potrudili da to dovoljno cijene. Sada neka sastanče sami sa sobom“, poručio je Abazović.

Ocijenio je da Crnu Goru na putu ka Evropskoj uniji jedino može preteći Island.

„Treba da znamo da standardi više nijesu važni, EU se našla u velikom problemu, naročito kada je počeo rat između Rusije i Ukrajine, a i sada na Bliskom istoku. I najmanje što ih interesuje je da li neko ovdje ispunjava neke standarde. To je njihova agenda o primanju novih članica, a mi treba da iskoristimo takvu situaciju i da budemo 28 članica. To bih volio, mada je manje važno da li 28 ili 29, bitno je da se nađemo u tom društvu i završimo veliku temu“, kazao je Abazović.

Govoreći o budućnosti Evropske unije, Abazović je ukazao da je u ozbiljnim dokumentima, naročito njemačke bezbjednosne službe, navedeno da svaka članica treba da se pripremi do 2030. godine za snažniji sukob sa Rusijom.

„Ne mogu da kažem da će to biti konflikt većih razmjera. Sada se situacija malo mijenja zbog dešavanja na Bliskom istoku i političkih dešavanja u SAD-u. Kako god bilo, mi kao manja država ne možemo da dijelimo geopolitičke lekcije, ali treba da budemo članica EU. Više od toga ne možemo da uradimo i treba da se okrenemo sebi“, ocijenio je Abazović.

Prema njegovim riječima, o razvoju unutrašnje demokratije i domaćih institucija treba da brinu Vlada i parlament, i da ako sami sebi ne pomognemo, teško će ta pomoć stići i sa strane jer EU više nije ono što je bila.

„I mislim da to svi znaju u Crnoj Gori. Nijesam evroskeptik, nego evrooptimistima i lično, to je moja procjena, kao politikologa, mislim da će od 2030. pa naprijed doći do značajnije reforme EU. Ili će sistem otići u neku labaviju opciju ili će se neke stvari popraviti“, rekao je Abazović i podsjetio da EU nije jedinstvena u svojim stavovima.

Naveo je primjer sadašnje situacije na Bliskom istoku i različite stavove nekih zemalja i ukazao da se svijet reformiše i da je možda sada biti prednost mala zemlja.

Na pitanje da li se dobro sada snalazimo u tome, kazao je da će nas možda kao malu zemlju zaobići neki veliki vjetrovi.

„Svi smo svjedoci da su, počev od korone, svake dvije – tri godine, neke veće turbulencije, ali se ne bih previše time preokupirao. Građani Crne Gore treba da znaju da nam niko sa strane neće omogućiti niti slobodu, ni jake institucije, ni jaku ekonomiju. Pitanje je koliko se mi snalazimo u svemu tome i treba da više mislimo o sebi, naravno i gradimo partnerstva sa svima, a naročiti sa EU. Ali ne možemo da mislimo da će neko pretjerano držati fakus na Zapadnom Balkanu“, rekao je Abazović.

Na pitanje Raičević, s obzirom da sjutra na sastanak kod Spajića neće otići ni DPS, znači li to da im je ta partija sada prirodni saveznik jer su sada obje opozicija, Abazović je odrečno odgovorio.

„DPS sada zbog neke svoje lične frustracije koju imaju sa Vladom, vjerovatno zbog Zakona o ANB-u i MUP-u, sada odjednom postali opozicija. Ja sam često govorio da su oni lažna opozicija u Crnoj Gori. Kada sam rekao danas da nećemo doći i da govorim u ime opozicije, mislio sam na pravu opoziciju. A nemam ništa proitiv da DPS sjutra tamo ode“, rekao je Abazović.

Upitan da li poziva na neki opozicioni blok i zajednički nastup na izborima 2027. kazao je da će URA nastupati samostalno i da, umjesto političkih opcija, poziva dobronamjerne građane koji su drugačije doživjeli 30. avgust, ali i generalno koji su za pomirenu Crnu Goru, da se na neki način okupe i to artikulišu.

„Da ispravimo neke greške koje su bile i nakon 30. avgusta“, rekao je Abazović.

Na pitanje koga vide kao eventualnog koalicionog partera, jer se pominjao i DNP i Jakov Milatović, rekao je da nema stav ko će da se okupi i šta će da uradi.

„Srećan sam i zadovoljan što je DNP pojačao opozicione redove. I to govori u prilog tezi koju sam imao da, od kada je formirana, nova Vlada ne valja ništa i da nema kapaciteta da napravi dobre rezultate. Mislim da je razočarala. Izlaskom DNP-a i Milana Kneževića dobili smo jako opoziciono pojačanje. Hoće li još neko krenuti tim putem, ne znam, mada često pozivam manjinske partije, koje trenutno drže većinu na okupu. Nije važno ko u ovom trenutku kakvu politiku vodi, već treba da se shvati da ovo sada što je na sceni nije ono što su željeli ni u političkom, ni ekonomskom smislu, ni u jačanju institucija“, poručio je Abazović.

Govoreći o DPS-u kazao je da bi volio da ta stranka iskorači i istakao da i dalje misli da su zarobljenici onih svojih prethodnih struktura, od Mila Đukanovića, pa nadalje. Abazović je ocijenio da imaju pukotine i u PES-u i podsjetio da je već sada sedam nezavisnih poslanika.

„Mislim da će politička čorba sve više da se zakuvava“, ukazao je Abazović i ocijenio da nas sigurno čekaju zanimljiviji izbori.

Početkom radova na Bulevaru, danas počinje gradnja kompleksa Velje brdo

0

Predsjednik Vlade Milojko Spajić, sa saradnicima, ozvaničiće  danas  početak izgradnje kompleksa Velje brdo, saopšteno je iz Vlade.

Obilježavanju početka radova na Bulevaru Velje brdo, koje je planirano za 12 sati, a koje je ujedno i početak izgradnje cijelog kompleksa.

Osim premijera Spajića, prisustvovaće ministarka javnih radova  Majda Adžović, ministar prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Slaven Radunović i gradonačelnik Glavnog grada Saša Mujović 

Knežević: Da je NSD prva izašla iz Vlade, DNP bi krenuo za njima

0

Da je Nova srpska demokratija (NSD) prva izašla sa zahtjevima oko identitetskim temama i izašla iz Vlade, sazvao bih Predsjedništvo Demokratske narodne partije (DNP) i iz Vlade bismo izašli i mi, saopštio je lider DNP-a Milan Knežević.

“To ne znači da ja NSD kritikujem, ali za mene bi ovo bili dovoljni razlozi da mi napustimo Vladu”, rekao je predsjednik DNP-a, gostujući u emisiji “Klub Aplus”.

Knežević smatra da NSD ima pravo da se opredijeli onako kako misli da treba i da toj partiji na čelu sa Andrijom Mandićem ništa ne zamjera.

“Oni su samostalan i autonoman politički subjekt”, poručio je sagovornik Aplus televizije.

“Neću saopštavati kraj koalicije ZBCG, lično sam uveo Srbe u Vladi i razbio tabue”

Upitam kakav će biti model nastupanja koalicije “Za budućnost Crne Gore”, Knežević je odgovorio da će se dogovoriti oko toga, ali da on neće preuzimati ulogu da saopšti kraj koalicije.

Knežević je podvukao da je njegov stav potpuno jasan: neuobičajeno je da jedan dio koalicije bude dio vlasti, a drugi da bude opozicija.

“Ostajem pri tom stavu, iako sam upravo ja bez lažne skromnosti bio nosilac te liste. Ja sam prvi političar koji je uveo Srbe u Vladu. Ako mogu nečim da se pohvalim, to je da sam razbio tabu da Srbi iz Demokratskog fronta ne mogu biti u Vladi”, smatra Knežević.

Predsjednik DNP-a je podsjetio da je bio na čelu koalicije ZBCG u trenutku kad niko nije bio u stanju da preuzme tu odgovornost.

“Uhapsili su Mila Božovića mjesec dana prije održavanja izbora, a tada je nastupio rast rejtinga Pokreta Evropa sad”, predočio je Knežević.

Predsjednik DNP-a je istakao da pojedini žele da upravo on saopšti kraj koalicije ZBCG ali će odluku o njihovom daljem nastupu donijeti stranački organi.

“Moj predlog biće da se formira radno tijelo koje će razgovarati sa kolegama iz NSD”, najavio je Knežević.

“Spajićeva Vlada ima ozbiljan antisrpski narativ, tako sam mogao biti u vlasti i sa DPS-om”

Prema njegovim riječima, DNP se nije prepoznavalo u Vladi, na čelu sa Milojkom Spajićem koja je, kako tvrdi, imala ozbiljan antisrpski narativ.

“Moje stranačke kolege su više puta javno saopštavali da ćemo pokrenuti identitetske teme. Kada sam vidio da je spoljna politika Vlade Crne Gore na fonu DPS-a, došao sam do zaključka da sam tako mogao da budem i sa istim tim DPS-om u Vladi. Nema razlike, na isto bih došao”, zaključio je Knežević.

Stanje na putevima: Saobraća se nesmetano

0

U većem dijelu Crne Gore danas se saobraća nesmetano. Dodatna pažnja se preporučuje u klisurama i usjecima zbog mogućih sitnijih odrona. Na dionicama gdje se izvode radovi izmijenjen režim vožnje a obavezno je poštovanje postavljene saobraćajne signalizacije, saopšteno je iz Auto moto saveza Crne Gore AMSCG.

Do 1. aprila obavezna je pneumatika za zimsku upotrebu za sva motorna vozila na putevima gdje je to naznačeno signalizacijom bez obzira da li na tom putu postoje zimski uslovi. Kada na ostalim djelovima i dionicama puta koji nijesu obuhvaćeni Naredbom postoje zimski uslovi ( sniježne padavine, snijeg, led ili poledica na kolovozu) na vozilu moraju biti pneumatici za zimsku upotrebu na svim točkovima. Minimalna dubina šare na gazećoj površini pneumatika koji se koriste u ovom periodu je 4mm.

Na regionalnom putu R-10 Đurđevića Tara -Mojkovac, na lokalitetu Sokolovina došlo je do odrona uslijed čega je saobraćaj obustavljen.

Zbog izvođenja radova na rekonstrukcijí mosta „Đurdevića Tara“ na magistralnom putu M-6 Dionica Pljevlja – Žabljak, lokalitet „Đurdevića Tara“, odobrava se promjena režima saobraćaja na sledeći način:

-totalna obustava saobraćaja za teretni saobraćaj (kamioni, šleperi, kamioni sa prikolicom, šleperi sa prikolicom, itd.) nosívosti preko 3,5 tone,do završetka radova.

-za putnički saobraćaj i autobuse, totalna obustava saobraćaja od 08:30 do 12:30 i od 14:00 do 17:00 časova do 1. aprila. Van ovih termina odobrava se promjena režima sa dvosmjernog na naizmjeničrio odvijanje saobraćaja.

Do 31. marta odobrava se potpuna obustava saobraćaj od 08.00 do 12.00 sati i od 13.00 do 17.00 sati zbog izvođenja radova na regionalnom putu R-30 dionica Petnjica -Bioča, potez Bioča-Lješnica .

U toku je rekonstrukcija regionalnog puta R-29 Bar-Kamenički most-Krute i dolazi do obustave saobraćaja za sve vrste vozila od 08.00 do 11.00 i od 13.00 do 16.00 sati.

Odobrava se totalna obustava saobraćaja za sve vrste vozila od 08.00 do 14.00 časova na regionalnom putu R-17 dionica Čevo-Riđani zbog izvođenja radova na adaptaciji puta.

Zbog izvođenja radova na rekonstrukciji saobraćajnice Petnjica-Bioča odobrava se promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja na mjestima izvođenja radova, kao i povremena obustava saobraćaja ne duža od 60 minuta. Obustave saobraćaja ne duže od 60 minuta ne mogu se koristiti radnim danima (ponedjeljak-petak) od 07.00 do 09.00 i od 12.00 do 14.00 sati.

Na magistralnom putu M-3 dionica Plužine-Jasenovo Polje, lokalitet Zaborje – Jasenovo Polje saobraćaj se obavlja naizmjenično jednom trakom na mjestima izvođenja radova i regulisan je svjetlosnom saobraćajnom signalizacijom.

Odobrava se promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja zbog izvođenja radova na rekonstrukciji prilaznih saobraćajnica mostu Đurđevica Tara.

Odobrava se promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja zbog izvođenja radova na rekonstrukciji mosta Đurđevica Tara na magistralnom putu M-6 dionica Žabljak -Pljevlja.

Do 15. juna dolazi do izmjene režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenični kao i mogućnost potpune obustave saobraćaja u kraćim terminima u tunelu Sozina u vremenu od 22.00 do 06.00 časova. U pitanju su radovi na sanaciji pukotina u tunelu Sozina injektiranjem sa završnim farbanjem obloge. Radovi će se izvoditi ručno pomoću lake opreme i mašina.

Zbog radova na sanaciji kosina na dionici puta između raskrsnice Sutomore (Bar)-Petrovac i južnog portala tunela Sozina do 28. februara saobraćaj se obavlja naizmjeničnim propuštanjem vozila uz odgovarajuću privremenu signalizaciju. Tokom radova može doći do povremene kratkotrajne obustave saobraćaja na navedenoj dionici.

Privremeno se od 13. marta pa do završetka radova, odobrava promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja zbog izvođenja radova na adaptacoji dijela saobraćajnice u centru Tuzi, od marketa,Voli do katoličke crkve, na magistralnom putu M-4 dionica Podgorica- Božaj.

Do završetka radova odobrava se promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na jednosmjerni uz povremenu obustavu saobraćaja ne dužu od 10 minuta od 22.30 do 06.00 sati zbog izvođenja radova na pranju i farbanju unutrašnjosti tunela na magistralnom putu M-8 Lipci-Grahovo-Vilusi 1.

U Podgorici se odobrava se potpuna obustava zbog izvođenja radova na izgradnji Bulevara Vojislavljevića -Faza II-u dijelu od ulice Kralja Nikole do ulice Princeze Ksenije. Saobraćaj se obavlja alternativnim putnim pravcima u skladu sa postavljenom saobraćajnom signalizacijom.

U protekla 24 sata dogodilo se 12 saobraćajnih nezgoda u kojima je jedna1 osoba zadobila teže, a sedam lakše povrede.

Saobraćaj je umjerenog intenziteta.

Auto moto savez Crne Gore pruža učesnicima u saobraćaju tehničku pomoć na javnim putevima koja podrazumijeva pružanje usluge pomoći na putu, otklanjanje manjih kvarova i besplatnog šlepanja vozila do prvog servisa za sva vozila registrovana u Crnoj Gori.

Informativni centar zajedno sa službom pomoći na putu na usluzi je građanima 24 sata. Informacije se mogu dobiti putem telefona 19807, 020234999 i 063239987.

Knežević: Turci nudili stanove članu Vlade, bojkot Volija prekinut nakon poruke Bokana biznismenu

0
Fabriku cigareta u Mojkovcu, koja je bila okosnica šverca u Crnoj Gori papirom je snadbijevao vlasnik firme Lutreks Vlado Bojović, koji je ujedno i generalni sekretar Pokreta Evropa sad (PES), tvrdi predsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević.
“Ta fabrika se vezuje za Aleksandra Mrkića koji je u bjekstvu. Ovo nije porno Vlada, već i lopovska Vlada i srećan sam što nisam dio nje”, rekao je Knežević u emisiji “Klub Aplus”.
Knežević je tokom gostovanja na Aplus televiziji otkrio da je nedavno organizovan sastanak kom je prisustvovao upravo Bojović i Sreten Kankaraš, istaknuti član Pokreta Evropa sad i ujak premijera Milojka Spajića.
Na sastanak je, tvrdi Knežević, pozvan i on,  a Kankaraš i Bojović su tražili da im objasni svoje političke poteze, preciznije zašto ne želi da glasa za rekonstrukciju Vlade.
“Ja treba sad da objašnjavam Bojoviću zašto neću da glasam za rekonstrukciju Vlade? Čovjeku koji snadbijeva papirom fabriku cigareta u Mojkovcu? Pa taj čovjek vodi Fejsbuk stranice gdje pljuju mene i moju porodicu! On je stekao milione za vrijeme vladavine Mila Đukanovića. Sa njima ne želim nikakve dilove i poslove, i zato im i smetam. Ni sa bivšima, ni sa sadašnjima ne želim kombinacije”, poručio je Knežević.
Knežević je tokom emisije izrekao i šokantne tvrdnje da je Bojović suvlasnik zemljišta sa biznismenom i preduzetnikom Stankom Canem Subotićem, a da im je u Prvoj banci, čiji je vlasnik nedavno uhapšeni biznismen Aco Đukanović, brat bivšeg predsjednika i bivšeg lidera DPS-a Mila Đukanovića, odobren kredit od nekoliko stotina hiljada eura.
“I onda je Milan Knežević retrogradni nacionalista koji ne želi Crnu Goru u Evropsku uniju. Posle se čude što ih na sastancima pošaljem u tri lijepe. PES ima odličnu saradnju sa Mrkićem i sa Subotićem, koji je bio medijski i finansijski saradnik DPS-a još iz doba 200-tih godina”, uvjeren je lider DNP-a.
“Bojkot Volija prekinut nakon poruke Bokana biznismenu”
Knežević je tokom gostovanja na Aplus televiziji iznio niu šokantnih tvrdnji, između ostalog da je bojkot trgovačkog lanca Voli prekinut nakon što je njegov vlasnik, Dragan Bokan, uputio poruku jednom biznismenu u vezi sa poslovnim potezima koji bi mogli uticati na tržište.
Govoreći o bojkotu lanaca Voli i Laković, koji je organizovala Alternativa Crna Gora, Knežević je podsjetio da je akcija bila trajala tek nekoliko dana.
Prema njegovim riječima, preokret se dogodio nakon što je Bokan, kako tvrdi, poslao poruku poznatom biznismenu u kojoj je naveo da planira nabavku papira iz Kine u vrijednosti od deset miliona eura, uz snižavanje cijene, što bi, kako je rekao, moglo ugroziti poslovanje kompanije Lutreks, čiji je vlasnik pomenuti Bojović.
„Čim je ta poruka poslata, odmah je prekinut bojkot Volija i Lakovića“, kazao je Knežević.
On je dodao da taj potez vidi kao jasnu poruku političkim akterima, posebno pokretu Pokret Evropa sad (PES).
„Čestitam Bokanu na toj akciji jer je PES-u poslao poruku – ‘ako ćete vi mene da bojkotujete, da vidite kako ću ja da uništim ljude koji su stekli milione za vrijeme DPS-a’“, naveo je Knežević.
Podsjetimo, bojkot trgovačkih lanaca Voli i Laković pokrenut je od strane Alternative Crna Gora kao vid pritiska i izražavanja nezadovoljstva, a trajao je nekoliko dana prije nego što je obustavljen.
“Članu Vlade turska kompanija nudila stanove u kondo hotelu u zamjenu za oslobađanje od plaćanja poreza i komunalija”
Lider DNP-a je tokom gostovanja na Aplus televiziji iznio i tvrdnje o pokušaju zloupotrebe projekta kondo hotela na crnogorskom primorju.
Knežević je iznio ozbiljne optužbe u vezi sa planiranom investicijom turske kompanije na crnogorskom primorju, navodeći moguće pokušaje izbjegavanja zakonskih obaveza i političkog uticaja.
“Turska kompanija planirala je izgradnju kondo hotela sa četiri ili pet zvjezdica, koji su prema važećim zakonima oslobođeni plaćanja komunalija i poreza. Međutim, investitor je istovremeno nastojao da promijeni namjenu objekta kako bi se stanovi mogli prodavati na tržištu. Ukoliko želite da prodajete stanove, onda morate plaćati komunalije i poreze, što je ova kompanija pokušala da izbjegne, a da ipak prodaje stanove“, naveo je Knežević.
On je dodao da je zastupnik turske firme advokat koji je u bračnoj zajednici sa članom Vlade, te da postoje spekulacije da je kompanija, vođena takvim interesom, tom članu Vlade navodno ponudila tri stambene jedinice.
Knežević je istakao da do realizacije takvog aranžmana nije došlo, zbog čega su, kako tvrdi, predstavnici kompanije nezadovoljni.
Takođe je naveo da je jedan državni službenik odbio da učestvuje u, kako je ocijenio, nezakonitim radnjama.
„Neki državni službenik, koji je mnogo pošten, rekao je da to ne dolazi u obzir i da je to kriminal“, kazao je Knežević.
Uprkos tome, tvrdi lider DNP-a pojedini visoko pozicionirani članovi Vlade vršili su pritisak da se „taj posao završi“.
“Na kraju, dolazimo do priče zašto PES šalje poruku Acu Đukanoviću da nisu nadležni za njegov slučaj, to jest Specijalno državno tužilaštvo i Specijalno policijsko odjeljenje. Zato tovare Demokrate i loptu prebacuju na Osnovni sud u Nikšiću”, zaključio je Knežević.

Nikšić: Tuča navijača na trgu, policija spriječila veći sukob

0

Večeras je u Nikšiću došlo do incidenta koji baca veliku mrlju na sjutrašnji događaj koji je trebalo da bude praznik fudbala. Uoči meča posvećenom Andriji Delibašiću došlo je do sukoba između navijača Sutjeske i Partizana.

Sukob je izbio na Trgu Šaka Petrovića, gdje je došlo do fizičkog obračuna više osoba. Na snimcima koji kruže društvenim mrežama vidi se da su učesnici koristili i pirotehnička sredstva.

 (Foto: Balkanski navijaci/Facebook)

Iz Uprave policije saopšteno je da je brzom reakcijom spriječen veći incident.

„Brzom i efikasnom reakcijom policijskih službenika Regionalnog centra bezbjednosti ‘Zapad’, Odjeljenja bezbjednosti Nikšić, večeras je oko 20:40 časova spriječen fizički sukob između pripadnika suprotstavljenih navijačkih grupa“, navodi se u saopštenju.

Policija je dodala da su u toku dalje aktivnosti na terenu.

„Policijski službenici preduzimaju aktivnosti u cilju identifikacije, pronalaska i privođenja lica za koja se sumnja da su večeras pokušala da izazovu incident, radi njihovog procesuiranja“, saopšteno je.

Takođe, ističu da će preduzeti sve zakonom propisane mjere kako bi se spriječili slični događaji.

„Službenici Uprave policije će preduzeti sve zakonom propisane mjere i radnje u cilju sprečavanja narušavanja javnog reda i mira i izazivanja sličnih incidenata“, navodi se u saopštenju.

Za sada nema zvaničnih informacija o povrijeđenima niti o privođenjima.

Podsjećamo, u Nikšiću sjutra počinje prvi memorijalni turnir „Andrija Delibašić“, na kojem učestvuju Sutjeska, Budućnost i Partizan. Iz policije su najavili da će događaj biti sniman i da će javnost blagovremeno informisati o svim daljim aktivnostima.

Danas pretežno sunčano vrijeme, do 20 stepeni

0

Na sjeveru malo do umjerno oblačno, prijepodne duži sunčani periodi. Vjetar uglavnom slab, promjenljiv. Temperatura do 15 stepeni.

U južnim i centralnim oblastima pretežno sunčano. Tokom dana mjestimično slab do umjeren razvoj oblačnosti. Vjetar uglavnom slab, promjenljiv. Temperatura do 20 stepeni.

More malo do umjereno talasasto. Vjetar slab do umjeren, ujutru sjeveroistočni, tokom dana zapadni i sjeverozapadni. 

U južnim predjelima u četvrtak pretežno oblačno s kišom povremeno, popodne lokalno i pljuskovi s grmljavinom.

U petak promjenljivo oblačno, s uslovima za kišu kratkotrajno. Vjetar u četvrtak umjeren do jak, pretežno južni. Temperatura u četvrtak niža.  

U centralnim predjelima u četvrtak pretežno oblačno, povremeno s kišom, pljuskovima i grmljavinom, naročito poslijepodne.

I u petak uglavnom oblačno, mjestimično slaba kiša. Vjetar u četvrtak umjeren do jak južni, u petak će oslabiti. Od četvrtka niža temperatura.  

Na sjeveru u četvrtak pretežno oblačno, s kišom povremeno, intenzivnijom poslijepodne, a krajem dana u višim predjelima susnježica i snijeg.

U petak pretežno oblačno s uslovima za kišu kratkotrajno u nižim predjelima, i slab snijeg i susnježicu u višim. Vjetar u četvrtak umjeren do jak, ponegdje i veoma jak, južni.

Berancu određeno zadržavanje: Suprugu vrijeđao, tukao i prijetio joj smrću

0

Nakon saslušanja u Osnovnom državnom tužilaštvu u Beranama određeno je zadržavanje do 72 sata osumnjičenom S.M. koji se tereti za krivično djelo nasilje u porodici ili u porodičnoj zajednici.

“Osumnjičeni S.M. je 23. marta 2026. godine, tokom popodnevnih časova, u porodičnoj kući u naselju Donje Luge, opština Berane, u alkoholisanom stanju, lako tjelesno povrijedio svoju suprugu, oštećenu S.M. i ugrozio sigurnost oštećene prijetnjom da će napasti na njen život i tijelo. Dolaskom u kuhinju porodične kuće, naredio joj je da pokupi ručak, koji je on prethodno bacio, a zatim joj više puta uputio uvredljive i prijeteće riječi, zbog čega je oštećena pokušala da pobjegne, kada ju je okrivljeni dohvatio za lijevu ruku, stežući je jako, kojom prilikom joj je nanio lake tjelesne povrede”, navode iz ODT Berane.

Osumnjičenom je određeno zadržavanje zbog postojanja okolnosti koje ukazuju da će ponoviti krivično djelo.

Azerbejdžancu 27 dana zatvora zbog prijetnji Budvaninu i vožnje pod dejstvom alkohola

0

Budvanska policija uhapsila je državljanina Azerbejdžana zbog prijetnji Budvaninu i vožnje pod dejstvom alkohola, nakon čega je priveden sudiji za prekršaje u Budvi i osuđen na 27 dana zatvora, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Naime, službenici Odjeljenja bezbjednosti Budva postupali su po prijavi oštećenog lica iz Budve da mu je V.G. (35), državljanin Azerbejdžana sa turističkim boravkom u Crnoj Gori, na javnom mjestu uputio prijetnje po život i tijelo, što je kod oštećenog izazvalo osjećaj ugroženosti.

– Preduzimajući mjere i radnje iz svoje nadležnosti, policijski službenici su ovo lice ubrzo zaustavili i kontrolisali u saobraćaju. Izvršenim alkotestiranjem utvrđeno je da je V.G. upravljao vozilom pod dejstvom alkohola – navode iz UP..

Nakon sprovedenih mjera i radnji, V.G. je lišen slobode zbog počinjenog prekršaja iz člana 318 Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima – upravljanje vozilom pod dejstvom alkohola, dok je protiv njega podnijeta prekršajna prijava u skraćenom postupku zbog prekršaja iz člana 8 Zakona o javnom redu i miru – izazivanje osjećaja ugroženosti kod drugog lica prijetnjom napada na život ili tijelo.

– Prijavljeni je od strane sudije za prekršaje u Budvi oglašen krivim i osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 27 dana, nakon čega je sproveden u Upravu za izvršenje krivičnih sankcija u Spužu – navodi se u saopštenju.

Takođe, kako su naveli iz UP, sa događajem je upoznat i inspektor za strance, koji će preduzeti dalje mjere i radnje iz svoje nadležnosti u odnosu na ovo lice.

Milanović: Ima života i bez Evropske unije

0

Predsjednica Sjeverne Makedonije Gordana Siljanovska-Davkova boravi u službenoj posjeti Hrvatskoj, gdje se na Pantovčaku sastala s predsjednikom Zoranom Milanovićem.

Predsjednik Milanović komentarisao je dugogodišnji proces pristupanja Sjeverne Makedonije Evropskoj uniji, istaknuvši kako se pred tu zemlju postavlja previše zahtjeva i uslova.

Poručio je kako Sjeverna Makedonija samostalno odlučuje o svom putu.

“Makedonija sama odlučuje o tome što joj je bolje i koji put bira, pretpostavljam da je to put blagostanja, mira i spokoja građana Makedonije. A ovo drugo, uključujući EU i NATO, je fasada, neka vrsta energetske obnove, ali ono što čini kuću je iznutra. Ovo su moja razmišljanja, nisu savjeti ni prvom susjedu kraj kojeg živim, kamoli cijeloj državi i narodu. To vrijedi i za Hrvatsku, EU je nadgradnja, ali nikako zgrada. Naša kuća i tradicija su na našem zemljištu, a EU je dobrodošla sezonska priča dok traje. To je to. Ima života i bez EU i to uspješnog i dostojanstvenog”, rekao je Milanović.