Home Blog Page 92

Femić oslobođen optužbi za napad na fotoreportere „Vijesti“ i „Pobjede“

0

Osnovni sud u Beranama oslobodio je Danka Femića optužbe da je izvršio krivično djelo prinuda na štetu fotoreportera „Vijesti“ i „Pobjede“, Borisa Pejovića i Steva Vasiljevića.

U obrazloženju presude navodi se da sud nije mogao na pouzdan način izvesti zaključak i utvrditi da je optuženi izvršio predmetna krivična djela na način predstavljen optužnicom. U odnosu na krivično djelo prema Borisu Pejoviću sud nije mogao na pouzdan način da utvrdi da je Femić na bilo koji način primijenio silu ili ozbiljnu prijetnju prema oštećenom, stoji u obrazloženju.

Suđenje Femiću počelo je u oktobru 2025. godine, dok se pred beranskim Osnovnim sudom zbog istog krivičnog djela vodi zaseban postupak protiv Nikole Raičevića i Milića Ralevića, podsjeća SafeJournalists. Zbog incidenta do kojeg je došlo u avgustu 2025. prilikom uklanjanja spomenika četničkom vojvodi Pavlu Đurišiću, vodila su se i dva prekršajna postupka protiv više osoba.

Iz Osnovnog državnog tužilaštva (ODT) Berane danas su, u završnoj riječi, kazali da su Pejović i Vasiljević napadnuti dok su obavljali svoj posao i to uprkos tome što nisu imali nikakvu zabranu fotografisanja.

„Okrivljeni je silom otrgao oštećenom fotoaparat uz prijetnje ‘Ako fotografije budu obljavljene, pronaći ću te i ubiti’. Utvrđeno je da je preuzeo radnje koje sadrže elemente prinude“, kazali su.

Prema ocjeni ODT Berane, prenosi SafeJournalists, dodatna težina ovog krivičnog djela je u tome što je počinjeno nad novinarima i to dok su obavljali posao od javnog značaja.

„Ukoliko ne bi došlo do presuđujuće presude, u javnosti bi se poslala poruka da bilo ko, uz sredstva prinude, može drugom da određuje šta smije, a šta ne smije da radi“, naveli su.

Iz beranskog ODT-a od suda su zatražili da se Femić proglasi krivim za krivično djelo prinuda, za čiji je osnovni oblik zaprijećena zatvorska kazna od tri mjeseca do tri godine.

Femićevi branioci kazali su da su od tužioca očekivali da tokom postupka odustane od krivičnog gonjenja njihovog branjenika, ali da pošto do toga nije došlo traže oslobađajuću presudu.

Kazali su da nema dokaza koji idu u prilog optužnom aktu, već da se iz saslušanja svjedoka, te nalaza vještaka može zaključiti da Femić nije kriv.

„U medicinskoj dokumentaciji nema dokaza da je Pejović zadobio povrede, dok kod Vasiljevića povrede nisu dijagnostikovane. S druge strane, javnost je od nedobronamjernih medija obaviještena da su oni linčovani i prebijani. Da je bilo tako, policajci koji su bili u civilu bi reagovali“, rekli su Femićevi branioci.

Oni su zaključili da je jedina žrtva u ovom postupku njihov branjenik, čiji je pritvor, kako su ocijenili, toliko trajao da se pretvorio u kaznu.

Femić je na ročištu u ponedjeljak ponovo negirao djela koja mu se stavljaju na teret i zatražio oslobađajuću presudu.

Rožaje: Četiri osobe uhapšene zbog nasilničkog ponašanja, u tuči koristili sjekire i drvene štapove

0

Policija u Rožajama je uhapsila četiri osobe zbog sumnje da su počinili krivično djelo nasilničko ponašanje. Oni su u mjesti Klanac učestvovali u tuči koja je uslijedila nakon verbalne rasprave.

Kako navode u saopštenju, policijski službenici Regionalnog centra bezbjednosti „Sjever“ – Odjeljenja bezbjednosti Rožaje postupali su po prijavi da je juče oko 17.30 časova, u mjestu Klanac, nakon kraće verbalne rasprave, a zbog, kako se sumnja, ranije poremećenih odnosa, došlo do tuče između više lica. Sa jedne strane su bili E.M. (25), A.M. (27) i E.M. (19), a sa druge S.M. (47), N.M. (20) i S.M. (46), svi iz Rožaja.

„Kako se sumnja, nakon razmjene udaraca pesnicama u predjelu glave i tijela, S.M. (47) je zadao udarac E.M. (25) sjekirom u predjelu glave, dok je N.M. licu A.M. zadao udarac drvenim štapom, takođe u predjelu glave, usljed čega su zadobili tjelesne povrede. Oštećenim licima E.M. i A.M. je ukazana ljekarska pomoć u Hitnoj medicinskoj pomoći u Rožajama, nakon čega su upućeni u Kliničko-bolnički centar u Beranama, gdje su zadržani na daljem liječenju zbog zadobijenih povreda“, navode u saopštenju policije.

Svi učesnici događaja su od policijskih službenika Odjeljenja bezbjednosti Rožaje pronađeni i dovedeni u službene prostorije, gdje su od njih, kao i od očevidaca događaja, prikupljena obavještenja.

Po nalogu državnog tužioca u Osnovnom državnom tužilaštvu u Rožajama lica S.M., S.M., N.M. i E.M. su lišeni slobode zbog sumnje da su počinili krivično djelo nasilničko ponašanje.

Cetinjanin vozio motor drogiran, kažnjen 1.000 eura

0

V.M. (24) izrečena zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom A kategorije u trajanju od četiri mjeseca

Budvanska policija uhapsila je Cetinjanina V. M. (24) koji je upravljao motociklom bez registarskih oznaka pod dejstvom narkotika.

On je danas uz prekršajnu prijavu priveden u Sud za prekršaje u Budvi, gdje mu je, kako je „Vijestima“ potvrdio predsjednik tog Suda Marko Đukanović, sutkinja Katarina Vujačić Vuksanović izrekla novčanu kaznu od 1.000 eura.

Policijska patrola juče oko 17.50 časova, na Jadranskom putu na zaustavila je Cetinjanina koji je upravljao motociklom „Nas“, bez registarskih oznaka i pod dejstvom psihoaktivnih supstanci.

Naime, test za utvrđivanje prisustva psihoaktivnih supstanci je pokazao prisustvo psihoaktivnih supstanci u organizmu i to THC (kanabis), čime je učinio prkeršaj iz Zakona o bezbijednosti saobraćaja na putevima.

Izrečena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom A kategorije u trajanju od četiri mjeseca.

UP: Šćepanović naložio da policija u saradnji sa upravama škola sat prije početka nastave vrši provjeru

0

Direktor Uprave policije Lazar Šćepanović naložio je svim načelnicima regionalnih centara i odjeljenja bezbjednosti da, u saradnji sa upravama škola, nastavnim osobljem i Ministarstvom prosvjete nauke i inovacija, najmanje sat vremena prije početka nastave izvrše provjeru pristigle elektronske pošte.

– Povodom učestalih dojava o navodno postavljenim eksplozivnim napravama u obrazovnim ustanovama širom Crne Gore, koje se najčešće upućuju putem elektronske pošte na adrese državnih organa i škola, direktor Uprave policije naložio je svim načelnicima regionalnih centara i odjeljenja bezbjednosti da, u saradnji sa upravama škola, nastavnim osobljem i Ministarstvom prosvjete nauke i inovacija, najmanje sat vremena prije početka nastave izvrše provjeru pristigle elektronske pošte, dok će policijski službenici, do kraja školske godine, vršiti preventivne operativne preglede školskih objekata i površina oko škola, u cilju stvaranja uslova za nesmetano i bezbjedno odvijanje nastave, uz preduzimanje hitnih i pojačanih preventivnih mjera i radnji – saopštila je Uprava policije.

Policijski službenici će u ranim jutarnjim časovima u saradnji sa zaštitarskim agencijama koje obezbjeđuju škole, najmanje sat vremena prije početka nastave, svakodnevno i do kraja školske godine, pojačano djelovati i vršiti preventivne preglede prostorija obrazovnih ustanova, kako bi se spriječilo hibridno djelovanje pojedinaca i interesnih grupa koje imaju za cilj uznemiravanje javnosti, stvaranje osjećaja nesigurnosti i narušavanja povjerenja građana u institucije.

– Službenici Grupa za suzbijanje krivičnih djela visokotehnološkog kriminala (VTK) Sektora za borbu protiv kriminala će, u saradnji sa međunarodnim partnerima, nastaviti intenzivne aktivnosti na identifikaciji pošiljalaca i kriminalističkoj obradi do sada zaprimljenih prijava i formiranih predmeta – navodi se.

Policija apeluje na roditelje da obrate posebnu pažnju na aktivnosti djece u sajber prostoru, te da sa njima razgovaraju o značaju poštovanja zakona i mogućim posljedicama ovakvog nezakonitog ponašanja.

– Zajednički cilj Uprave policije, Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija i uprava škola jeste da se ovakve situacije rješavaju brzo i efikasno, uz minimalan uticaj na nastavni proces i uz očuvanje bezbjednosti učenika i zaposlenih – istakli su.

Uprava policije će preduzeti sve zakonom propisane mjere i radnje kako bi se spriječilo ometanje nastave i ispita, te kako bi sva lica koja eventualno pokušaju da izazovu paniku ili prekinu obrazovni proces bila brzo identifikovana i procesuirana.

Marković: Anketni odbor o Možuri politički alat vlasti, nema potrebe da mu se odazovem

0

„Ne vidim nikakvu mogućnost da pomognem u toj priči“

Radi o ozbiljnom i vrijednom projektu u koje je tada uloženo oko 90 miliona eura bez jednog centa ulaganja države. Pratim da su benefiti EPCG ozbiljni kad je u pitanju taj energetski projekat, a takođe i benefiti opština, kazao je Marković

„Anketni odbor o vjetroelektrani Možura je formiran s ciljem da se uđe s jednom važnom i osjetljivom temom u izbornu kampanju kako bi to bio politički alat nekim strankama vlasti na izborima naredne godine. Ali mislim, po onome što sam do sada gledao, da nijesu uspjeli u tom svom naumu“, kazao je jutros na TV Vijesti predsjednik Stranke evropskog progresa (SEP) Duško Marković.

Podsjeća da lično nije učestvovao ni u jednom dijelu toga procesa – od pripreme, procjene i donošenja odluke do zaključivanja ugovora, jer je to sve, napominje on, završeno u 2015. a 41. Vlada je izabrana u novembru u 2016.

„Kao predsjednik Vlade dobio sam prijedlog predsjednika vlade Malte da njegovu posjetu Crnoj Gori iskoristimo za puštanje vjetroelektrane u rad, i to je tako bilo. Ponosan sam na tu činjenicu. Radi o ozbiljnom i vrijednom projektu u koje je tada uloženo oko 90 miliona eura bez jednog centa ulaganja države. Pratim da su benefiti EPCG ozbiljni kad je u pitanju taj energetski projekat, a takođe i benefiti opština“, kazao je Marković.

Poručio je kako nema potrebe da se odazove pozivu Anketnog odbora. „Ja sam uvijek odgovoran prema državi i institucijama. Jedini sam zvaničnik koji se odazvao i poziv Anketnog odbora u jednom drugom slučaju. Ovdje zaista ne vidim nikakvu mogućnost da pomognem u toj priči jer nijesam bio faktor tog procesa“, zaključio je predsjednik SEP-a. 

(VIDEO) Pogledajte kako teku radovi na bulevaru Tivat – Jaz

0

Uprava za saobraćaj objavila je na svom YouTube kanalu video koji prikazuje trenutnu dinamiku radova na bulevaru Tivat-Jaz.

Kako su kazali, radovi se izvode u tri smjene kako bi sve četiri saobraćajne trake bile pod asfaltom do početka ljetnje turističke sezone, a do sada je završeno oko 90 odsto radova na saobraćajnici.

– Riječ je o jednom od najznačajnijih infrastrukturnih projekata u Crnoj Gori, čijim će završetkom biti značajno smanjene gužve na ovom pravcu, posebno tokom ljetnjih mjeseci – naveli su iz Uprave za saobraćaj.

Božović: Nedemokratski je nametati proslavu 21. maja nekom ko ne želi da taj datum slavi

0

U Crnoj Gori ima pripadnika srpskog naroda koji ne podržavaju u potpunosti politiku Nove srpske demokratije i ima Srba koji su ranije glasali Demokratsku partiju socijalista (DPS), smatra poslanica NSD Jelena Božović.

“Da ih nisu glasali, ne bi DPS toliko dugo bio na vlasti. Sada se te stvari polako mijenjaju. Ima i pripadnika srpskog naroda koji glasaju Demokrate i Pokret Evropa sad”, rekla je Božović u emisiji “Klub Aplus” na Aplus televiziji.

Božović, koja je i predsjednica Ustavnog odbora Skupštine Crne Gore, tvrdi da i dalje ima političkih struktura koje bi, kako je rekla, rado vidjele šefa parlamenta i lidera NSD Andriju Mandića u opoziciji.

“Ima i onih koji bi voljeli da se DPS vrati na pozicije moći i odlučivanja, ali odupiremo se brojnim pritiscima”, poručila je poslanica NSD.

“Nedemokratski je nametati proslavu 21. maja nekom ko ne želi da taj datum slavi”

Govoreći o proslavi Dana nezavisnosti Crne Gore, Božović je rekla da je taj datum “nekom bitan, a nekom ne”.

“Ko želi da ga proslavlja, neka izvoli, meni neće smetati. Suština je da se pokušava nametnuti volja pojedinih da se taj datum mora obilježiti i da svi moramo da budemo srećni što je Crna Gora 2006. godine stekla nezavisnost. To je nedemokratski”, kategorična je sagovornica Aplus televizije.

Prema njenim riječima, “Srbi imaju taj inat koji im se javlja kad im neko pokušava nametnuti nešto što ne žele”.

“Ne može me niko natjerati da proslavljam i obilježavam ono što ne želim da proslavljam”, predočila je Božović.

Poslanica NSD tvrdi da mnogi ljudi i dan danas osjećaju gorak ukus u ustima zbog, kako je rekla, “nasilnog odvajanja Srbije od Crne Gore”.

“Kao studentkinja sam 2006. godine učestvovala u protestima koji su se organizovali kako bi se iskazalo nezadovoljstvo zbog odvajanja Srbije od Crne Gore. Ja 21. maj ne želim da proslavljam. To je moj izbor, ko hoće da ga poštuje – neka ga poštuje, ko neće – ne mora”, naglasila je Božović tokom gostovanja na Aplus televiziji.

Božović je napomenula da crnogorsku državnost, pak, ne dovodi u pitanje.

“Problem je u tome što je DPS sebe poistovjetio sa državom i agresivno su nametali svoju politiku i proslavu referenduma, ne mareći za osjećanja ljudi koji nisu bili na njihovoj strani”, ukazala je Božović.

Poslanica NSD je napomenula da “svi koji nisu podržavali njihovu politiku su, nakon referenduma 2006. godine, marginalizovani i ostavljani bez posla”.

“Mnogo toga lošeg se dešavalo nakon te godine i pravilo razdor u državi. DPS je svojom politikom polarizovao društvo”, ocijenila je poslanica NSD.

Božović primjećuje da trenutno političari u Crnoj Gori građane ne opterećuju tenzijama.

“U Crnoj Gori je mir od 2020. gogode. Tenzija nema, a to je upravo vrijednost koja nas je i okupila”, smatra ona.

“Srpski političari i dalje moraju da dokazuju da mogu da budu partneri”

Osvrnuvši se na položaj srpskog naroda u Crnoj Gori, Božović je konstatovala da Srbe uvijek prati dugoročna stigma.

“Srpski političari su morali da dokazuju da mogu da budu dio vlasti u Crnoj Gori. To je bilo upitno i potpuno neprihvatljivo da neki srpski političar može da bude na čelnoj poziciji na vlasti”, ukazala je Božović.

Poslanica NSD tvrdi da se srpski političari još uvijek nalaze u procesu dokazivanja da mogu da budu partneri u vlasti, a da to ne ugrožava nijednog građanina Crne Gore.

“Predugo smo kao političari bili stigmatizovani, ali uspjeli smo otkako smo na vlasti da ostvarimo neke nacionalne interese. Nikako ne bismo mogli ih da ostvarimo da smo ostali u opoziciji. Tu prije svega mislim na usvajanje Rezolucije o Jasenovcu, što je u ranijem periodu bilo nezamislivo. O tome se ranije nije govorilo”, pojasnila je Božović.

“Izjave Grlića Radmana su politikanstvo”

Govoreći o reakcijama iz Hrvatske na obilježavanje Dana sjećanja na genocid  Jasenovcu u Crnoj Gori,  Božović se osvrnula na izjave šefa hrvatske diplomatije Gordan Grlić Radman, koji je taj potez Podgorice okarakterisao kao politikanstvo.

„Ono što Gordan Grlić Radman naziva politikanstvom, trebalo bi sam da preispita. I od Hrvatske se očekuje da izrazi pijetet prema nevino stradalim žrtvama. Upravo su njegove izjave politikanstvo i ne doprinose dobrosusjedskim odnosima“, rekla je Božović.

Podsjetimo, nakon što je Skupština Crne Gore najavila da će 21. aprila simboličnim programom, u Muzičkom centru Crne Gore obilježiti Dan sjećanja na žrtve genocida u sistemu logora Jasenovac, Mauthauzen i Dahau, oglasio se Grlić Radman sa izjavom da “takva politika ne gradi mostove nego kopa rovove”.

Božović, međutim, smatra da je riječ o civilizacijskom pitanju.

„Logor Jasenovac jedan je od najmonstruoznijih zločina i genocida koji su se desili na tlu Evrope. Kada je riječ o toj temi, dugo je postojala tišina. Crna Gora je jedina država koja je usvojila Rezoluciju o Jasenovcu i taj zločin nazvala pravim imenom. Ne smijemo zatvarati oči pred takvim zločinima“, zaključila je ona.

Stanje na putevima: Radovi na više dionica

0

U Crnoj Gori danas se saobraćaj odvija nesmetano. Na dionicama gdje se izvode radovi važi izmijenjen režim vožnje pa je neophodna dodatna pažnja i poštovanje saobraćajne signalizacije, saopšteno je iz Auto moto saveza Crne Gore AMSCG.

Na regionalnom putu R-10 Đurđevića Tara -Mojkovac, na lokalitetu Sokolovina došlo je do odrona uslijed čega je saobraćaj obustavljen.

Zbog izvođenja radova na rekonstrukciji mosta „Đurđevića Tara“ na magistralnom putu na M-6 Dionica Pljevlja – Žabljak, lokalitet „Đurđevića Tara”, odobrava se promjena režima saobraćaja sljedeći način:

– totalna obustava saobraćaja za teretni saobraćaj (kamioni, šleperi, kamioni sa prikolicom, šleperi sa prikolicom, itd) nosivosti preko 3,5 tone, do završetka radova.

-za putnički saobraćaj i autobuse, sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja, kao i totalna obustava saobraćaja od 06:00 do 08:00, od 10:00 do 12:30 i od 14:00 do 18:00 časova u periodu do 01. maja. Za vrijeme trajanja obustave saobraćaja, učesnici u saobraćaju mogu koristiti alternativne putne pravce.

Do 1. maja odobrava se potpuna obustava saobraćaj od 08.00 do 12.00 sati i od 13.00 do 17.00 sati zbog izvođenja radova na regionalnom putu R-30 dionica Petnjica -Bioča, potez Bioča-Lješnica.

U toku je rekonstrukcija regionalnog puta R-29 Bar-Kamenički most-Krute i dolazi do obustave saobraćaja za sve vrste vozila od 08.00 do 11.00 i od 13.00 do 16.00 sati.

Odobrava se totalna obustava saobraćaja za sve vrste vozila od 08.00 do 14.00 časova na regionalnom putu R-17 dionica Čevo – Riđani zbog izvođenja radova na adaptaciji puta.

Zbog izvođenja radova na rekonstrukciji saobraćajnice Petnjica-Bioča odobrava se promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja na mjestima izvođenja radova, kao i povremena obustava saobraćaja ne duža od 60 minuta. Obustave saobraćaja ne duže od 60 minuta ne mogu se koristiti radnim danima (ponedjeljak-petak) od 07.00 do 09.00 i od 12.00 do 14.00 sati.

Na magistralnom putu M-3 dionica Plužine-Jasenovo Polje, lokalitet Zaborje – Jasenovo Polje saobraćaj se obavlja naizmjenično jednom trakom na mjestima izvođenja radova i regulisan je svjetlosnom saobraćajnom signalizacijom.

Odobrava se promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja zbog izvođenja radova na rekonstrukciji prilaznih saobraćajnica mostu Đurđevica Tara.

Odobrava se promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja zbog izvođenja radova na rekonstrukciji mosta Đurđevica Tara na magistralnom putu M-6 dionica Žabljak – Pljevlja.

Do 15. juna dolazi do izmjene režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenični kao i mogućnost potpune obustave saobraćaja u kraćim terminima u tunelu Sozina u vremenu od 22.00 do 06.00 časova. U pitanju su radovi na sanaciji pukotina u tunelu Sozina injektiranjem sa završnim farbanjem obloge. Radovi će se izvoditi ručno pomoću lake opreme i mašina.

Do 15. juna doći će do izmjene režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenični kao i mogućnost potpune obustave saobraćaja u kraćim terminima u tunelu Sozina u vremenu od 22.00 do 06.00 časova. U pitanju su radovi na sanaciji pukotina u tunelu Sozina injektiranjem sa završnim farbanjem obloge. Radovi će se izvoditi ručno pomoću lake opreme i mašina.

Privremeno se dobrava promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja zbog izvođenja radova na adaptacoji dijela saobraćajnice u centru Tuzi, od marketa,Voli do katoličke crkve, na magistralnom putu M-4 dionica Podgorica- Božaj.

Privremeno se odobrava promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja na mjestima izvođenja radova, zbog izvođenja radova na poboljšanju bezbjednosti saobraćaja, (vertikalne i horizontalne saobraćajne signalizacije) na regionalnom putu R-13 dionica Mateševo-Kolašin.

U Podgorici se odobrava se potpuna obustava zbog izvođenja radova na izgradnji Bulevara Vojislavljevića -Faza II-u dijelu od ulice Kralja Nikole do ulice Princeze Ksenije. Saobraćaj se obavlja alternativnim putnim pravcima u skladu sa postavljenom saobraćajnom signalizacijom.

Do 30. maja od 08.00 do 16.00 sati odobrava se zauzimanje dijela kolovozne površine magistralnog puta. zbog izvođenja radova na izgradnji pristupne saobraćajnice za novu autobusku stanicu na lokaciji Šištet – Igalo.

Saobraćaj je umjerenog intenziteta.

U protekla 24 sata dogodilo se 25 saobraćajnih nezgode u kojima su tri osobe zadobile teže, a devet lakše povrede.

Auto moto savez Crne Gore pruža učesnicima u saobraćaju tehničku pomoć na javnim putevima koja podrazumijeva pružanje usluge pomoći na putu, otklanjanje manjih kvarova i besplatnog šlepanja vozila do prvog servisa za sva vozila registrovana u Crnoj Gori.

Informativni centar zajedno sa službom pomoći na putu na usluzi je građanima 24 sata. Informacije se mogu dobiti putem telefona 19807, 020234999 i 063239987.

I danas moguća kiša, temperatura do 21 stepen

0

U sjevernim predjelima umjereno do pretežno oblačno, povremeno slaba kiša, a tokom jutra u planinama može biti slabog snijega ili susnježice. Vjetar umjeren do jak sjeverni. Temperatura do 14 stepeni.

U južnim i centralnim predjelima promjenljivo oblačno sa sunčanim periodima, a rano ujutru i poslijepodne lokalno uslovi za kišu kratkotrajno. Vjetar povremeno umjeren do jak sjeverni. Temperatura do 21 stepen.

More danas umjereno talasasto. Vjetar povremeno umjeren do jak sjeverni.

U južnim predjelima u četvrtak i petak uglavnom sunčano. Sjeverni vjetar u četvrtak povremeno umjeren do jak, u petak slab do umjeren promjenljiv. Temperatura u blagom porastu.

U centralnim predjelima u četvrtak i petak pretežno sunčano. Vjetar umjeren do jak sjeverni, u petak slab do umjeren promjenljiv. Temperatura postepeno raste.

Na sjeveru u četvrtak i petak promjenljivo oblačno sa sunčanim periodima. Sjeverni vjetar u petak će znatno oslabiti, a temperatura svakodnevno u porastu.

Tmuran i kišovit dan je za nama, a prisjetićemo se da su slične vremenske prilike obilježile i 21. april 2014 godine. Tada je u Crkvicama izmjereno 206 litara kiše po metru kvaratnom, u Grahovu 112 i na Cetinju 63.

Velika Britanija zabranjuje „pametne telefone“ u školama

0

Vlada Velike Britanije najavila uvođenje zakonske zabrane upotrebe pametnih telefona u školama u Engleskoj, saopšteno je iz Ministarstva za obrazovanje, prenosi danas BBC.

Ministarka za obrazovanje, baronica Džeki Smit, rekla je u Domu lordova u ponedeljak da će vlada podnijeti amandman na Zakon o dobrobiti djece i školama, kojim se uvodi jasna zakonska obaveza za škole po tom pitanju. Kako je navelo Ministarstvo za obrazovanje, ovaj potez će dati „pravnu snagu onome što škole već primjenjuju u praksi“.

Sekretarka za obrazovanje Bridžit Filipson je ranije ove godine pisala školama i podsticala ih da se pridržavaju novih smjernica prema kojima škole treba da budu bez telefona tokom cijelog dana.

Vlada sada namjerava da te smjernice stavi na zakonsku osnovu, što znači da ih škole moraju poštovati. Prema rečima Ministarstva, većina škola već zabranjuje telefone, a politike će se ubuduće pratiti i kroz inspekcije Ofsteda.