Home Blog Page 82

Bečić: Obnavljamo bezbjednosni sistem koji je decenijama planski urušavan

0

Iz Demokratske Crne Gore saopšteno je da je njihova snaga uvijek bila u ljudima, principima i moralnoj vertikali koja nije napuštena ni u najtežim vremenima.

“Desetine skupova širom Crne Gore već su iza Demokratske Crne Gore, a ovog puta snažna poruka zajedništva i istrajnosti poslata je iz Tivta. U susret jedanaest godina postojanja Demokrata, razgovarali smo sa našim članstvom, prijateljima i građanima, i uručili nove članske karte onima koji vjeruju u politiku čistih ruku, čistog obraza i slobodne Crne Gore”, navedeno je u saopštenju.

Susret u Tivtu, kako je ocijenjeno, bio je prilika da se podsjete puta kojim su prošli.

“Puta koji nije bio lak, ali je bio častan. Puta na kojem su Demokrate, zajedno sa građanima, imale jednu od ključnih uloga u velikoj pobjedi 2020. godine nad režimom koji je, iz današnje perspektive, bio još dublje urušen, opasniji i pogubniji po društvo nego što smo tada mogli i da zamislimo”, predočeno je.

Predsjednik Demokrata Aleksa Bečić poručio je da je najveća snaga Demokratske Crne Gore uvijek bila u ljudima, principima i moralnoj vertikali koja nije napuštena ni u najtežim vremenima.

„Mi smo imali prijateljstvo koje smo čuvali i koje smo očuvali. Imali smo, imamo i imaćemo čiste ruke, čist obraz i slobodu. Ta moralnost, čuvanje principa, dostojanstvo u djelovanju, armija ljudi, veliki broj funkcionera i članova, to je naš najveći kapital. To je ono na šta sam najviše ponosan i hvala vam na tome”, kazao je Bečić.

Prema njegovim riječima, danas, kada se javnosti uporno pokušava nametnuti teza da su svi isti, vrijeme je pokazalo ono što su znali od prvog dana, nijesu svi isti.

Bečić je istakao da nijesu isti oni koji su držali građane na mizernim penzijama i platama od kojih se nije moglo živjeti, koji su uvodili namete na namete, takse na brojila, takse na telefone, euro po euro, neustavne takse pored akciza na gorivo, i oni koji su nakon 2020. povećali zarade i penzija, uveli dječije dodatke, besplatne udžbenike i brojne mjere podrške porodicama.

„Slušam ovih dana razne pojedince, gledam i razmišljam: jesu li to one partije koje su penzionere držale na 120 eura penzije, a radnike na 190 eura minimalne plate? Tada nas je Đukanović ubjeđivao da je gorivo luksuz. Sa takvim platama i penzijama građani su finansirali razne ‘Limenke’ i brojne afere bivšeg režima”, naglasio je Bečić.

Ukazao je da danas posebno licemjerno zvuči kada upravo oni koji su građane decenijama siromašili pokušavaju da govore o standardu.

Naveo je da su struja i gorivo u Crnoj Gori danas među najnižima u Evropi, a mogu se i uporediti sa cijenama u vrijeme bivše vlasti, i to bez globalnih kriza i ratova kakve danas svijet pamti.

“Razlika je u tome što su tada plate i penzije bile višestruko manje, što tada nije bilo ni dječijih dodataka, ni besplatnih udžbenika, ni sadašnje podrške porodicama za novorođenu djecu, ni mnogih mjera koje su nakon 2020. postale stvarnost. Mi nijesmo zatekli livadu, pa da sa nje gradimo sistem. Zatekli smo bunar. Zatekli smo dubinu dugova, urušene institucije, razoren sistem vrijednosti, zapuštene sektore, neplaćene račune prošlosti i posljedice neodgovornosti koje i danas osjećaju građani Crne Gore. Zatekli smo jamu, a ne temelj. I zato svaki korak naprijed nije samo reforma, nego izvlačenje države iz dubine u koju je bila gurnuta”, kazao je.

Posebno teško nasljeđe, kako je ukazao, zatečeno je u sektoru bezbjednosti.

Prema njegovim riječima, decenijama je taj sistem planski urušavan, slabljene su institucije, obesmišljavana hijerarhija, potkopavan moral časnih službenika, a prostor prepuštan kriminalnim organizacijama da jačaju svoj uticaj u društvu.

Podsjetio je da je falilo na hiljade policajaca, vozila su bila slika zapuštenosti i neodgovornosti, uniforme nijesu obnavljane godinama, sistem vrijednosti bio je ozbiljno narušen, a evropski put godinama blokiran.

„Zatekli smo teško nasljeđe, izuzetno teško nasljeđe. Ali danas, nakon dvije i po godine, mnoge stvari koje su tada u sektoru bezbjednosti djelovale nemoguće, danas su realne i danas se sprovode. Došli smo u sistem u kojem je neko decenijama ciljano urušavao sektor bezbjednosti kako bi kriminalne organizacije mogle da preuzimaju prostor i utiču na društvo. Mi taj sistem obnavljamo, korak po korak, odgovorno, ozbiljno i odlučno”, kazao je Bečić.

Ocijenio je da su, pored časnih i sposobnih ljudi, državi potrebni i savremena oprema, moderna tehnologija i institucije koje mogu da odgovore izazovima novog vremena.

“Zato se u sektoru bezbjednosti i odbrane ulaže u ono što Crnoj Gori dugo nije bilo prioritet, a moralo je biti, u snagu države, zaštitu građana i sigurnost sistema. Zato nabavljamo savremene dronovske i antidronovske sisteme, radarske sisteme, biometrijske sisteme i mobilne čitače. U sistemu odbrane svjedočimo istorijskim investicijama u patrolne brodove, brze patrolne čamce, elektronski nadzor mora, bespilotne letjelice, balističku opremu i sve ono što treba da podigne kapacitete države. Želimo moderan, snažan i pouzdan sistem. To se ne može izgraditi preko noći, ali se može graditi predano, pošteno i odlučno i upravo to radimo”, poručio je Bečić.

Istraživanje agencije Spektrum: DPS bi glasalo 26,3 procenta, PES 20 odsto, NSD 15,1 odsto, DNP 7,5 procenata…

0

Izlaznost na izborima bila bi 61 odsto

„Kada bi sjutra bili parlamentarni izbori DPS bi glasalo 26,3 odsto građana, dok bi Pokret Evropa sad bio na 20, 2 procenata podrške“, pokazuju rezultati novog istraživanja Spektrum Analitike metodologa Miloša Bešića.

Nova srpska demokratija Andrije Mandića dobila bi 15,1 odsto glasova, Demokratska narodna partija Milana Kneževića – 7,5 odsto.

Bošnjačku stranku glasalo bi 6,7 odsto, Demokrate 6,4 odsto, dok bi Građanski pokret URA imao bi 5,4 procenata.

Evropski savez, prema ovim podacima, ima podršku 4,6 odsto glasača.

SNP je na 1,9 odsto, Pokret narodnog povjerenja imao bi 1,4 odsto, a Albanski Forum 1,2 odsto.

Izlaznost na izborima bila bi 61 odsto.

Uzorak je reprezentativan za sve punoljetne građane Crne Gore, a u istraživanju je učestvovalo ukupno 1.008 ispitanika.

Đurović prisustvovao otvaranju izložbe “Jasenovac, sjećanje i opomena” u Evropskom parlamentu

0

U Evropskom parlamentu u Strazburu otvorena je izložba posvećena sjećanju na žrtve logora Jasenovac, sa ciljem očuvanja kulture pamćenja i opomene da se tragedije prošlosti ne ponove. Izložbi je prisustvovao i poslanik Skupštine Crne Gore Dejan Đurović, koji je ovih dana gost Evropskog parlamenta.

Izložba „Jasenovac, sjećanje i opomena“, na kojoj je predstavljeno 17 panoa sa dokumentima iz istorijskih arhiva, fotografijama i svjedočenjima preživjelih iz tog logora smrti, otvorena je 27. aprila u Evropskom parlamentu u Strazburu.

FOTO: NOVA

Izložbu je organizovao poslanik Evropskog parlamenta iz francuske stranke Nacionalno okupljanje Aleksandar Nikolić.

Na otvaranju je istaknuto da se odaje počast svim žrtvama, posebno srpskim, jevrejskim i romskim, bez pravljenja razlika i bez bilo kakve instrumentalizacije.

“Nema političke poruke, niti veze sa aktuelnim dešavanjima. U pitanju je isključivo građanska inicijativa posvećena kulturi sjećanja, u njenom najosnovnijem i najiskrenijem obliku“, navedeno je.

Evropski parlament, dodaju, nije slučajno izabran za mjesto održavanja izložbe.

“To je institucija koja, pored svoje političke uloge, simbolizuje ideju Evrope izgrađene upravo na želji da se tragedije prošlosti nikada ne ponove. Organizovati ovakvu izložbu na tom mjestu znači podsjetiti da je sjećanje dio temelja evropskog projekta“, saopštio je organizator.

Jasenovac je, navode,bio logor smrti koji su vlasti marionetske Nezavisne Države Hrvatske osnovale u avgustu 1941, a koji je uništen u aprilu 1945. godine.

“O broju ubijenih u Jasenovcu decenijama se iznose različite tvrdnje, koje se često koriste u dnevno-političke svrhe”, ističu.

Izložbi su prisustvovali predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, kao i poslanik Skupštine Crne Gore Dejan Đurović, koji je ovih dana gost Evropskog parlamenta.

Događaju je prisustvovao i veći broj evropskih poslanika.

MPNI: Još jedna krivična prijava zbog sumnje na falsifikovanu diplomu

0

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija podnijelo je još jednu krivičnu prijavu Osnovnom državnom tužiocu u Podgorici zbog osnovane sumnje da je lice J.Đ. dostavilo lažnu diplomu.

Kako su naglasili u saopštenju, Ministarstvo je u postupku priznavanja inostrane obrazovne isprave utvrdila da nije vjerodostojna.

„Osnovano se sumnja da je lice izvršilo krivično d‌jelo falsifikovanje isprava iz člana 412 Krivičnog zakonika. Očekujemo od nadležnih organa da postupaju u skladu sa svojim nadležnostima i ovlašćenjima, u cilju rješavanja ovog značajnog institucionalnog problema“, naglasili su u saopštenju.

Povoljni uslovi za vožnju, duž klisura i usjeka mogući sitniji odroni

0

Povoljne vremenske prilike omogućavaju da se saobraćaj obavlja nesmetano na većini puteva u zemlji. Duž klisura i usjeka mogući su nailasci na sitnije odrone. Iz Auto-moto saveza Crne Gore (AMSCG) vozačima savjetuju opreznu vožnju prilagođenu vremenskim i saobraćajnim uslovima.

Na regionalnom putu R-10 Djurdjevića Tara -Mojkovac, na lokalitetu Sokolovina došlo je do odrona uslijed čega je saobraćaj obustavljen.

Zbog izvođenja radova na rekonstrukcijí mosta „Đurdevića Tara“ na magistralnom putu M-6 Dionica Pljevlja – Žabljak, lokalitet Đurdevića Tara, odobrava se promjena režima saobraćaja na sledeći način:

1.totalna obustava saobraćaja za teretni saobraćaj (kamioni, šleperi, kamioni sa prikolicom, šleperi sa prikolicom, itd.) nosívosti preko 3,5 tone, od 04.03.2026.godine do završetka radova.

2.za putnički saobraćaj i autobuse, sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja, kao i totalna obustava saobraćaja od 6.00 do 8.00, od 10.00 do 12.30 i od 14.00 do 18.00 časova u periodu od 1.04.2026.godine do 1.5.2026.godine..

U toku je rekonstrukcija regionalnog puta R-29 Bar-Kamenički most-Krute i dolazi do obustave saobraćaja za sve vrste vozila u terminima od 8.00 do 11.00 i od 13.00 do 16.00 sati.

U periodu od 16.12.2025.godine pa do završetka radova odobrava se totalna obustava saobraćaja za sve vrste vozila u terminu od 08.00 do 14.00 časova na regionalnom putu R-17 dionica Čevo-Ridjani zbog izvodjenja radova na adaptaciji puta.

Kojim se za period od 17.04.2026.godine  pa do završetka radova, odobrava promjena  rezima saobracaja sa dvosmjernog na neizmjenično odvijanje saobraćaja, u terminima od putu 08:00 do  17:00 časova zbog izvođenja radova na izgradnji potpornog zida na ragionalnom putu R-30 dionica ulaz u Petnjicu.

Do 01.05.2026.godine odobrava se totalna obustava saobraćaja u intervalu od 08.00 do 12.00 sati i od 13.00 do 17.00 sati zbog izvodjenja radova na regionalnom putu R-30 dionica Petnjica-Bioča, potez Bioča-Lješnica.

Zbog izvodjenja radova na rekonstrukciji saobraćajnice Petnjica-Bioča odobrava se promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja na mjestima izvodjenja radova,kao i povremena obustava saobraćaja ne duža od 60 minuta. Obustave saobraćaja ne duže od 60 minuta ne mogu se koristiti radnim danima (ponedjeljak-petak)u intervalima od 07.00 do 09.00 i od 12.00 do 14.00 sati. 

Na magistralnom putu M-3 dionica Plužine-Jasenovo Polje, lokalitet Zaborje -Jasenovo Polje saobraćaj se obavlja naizmjenično jednom trakom na mjestima izvodjenja radova I regulisan je svjetlosnom saobraćajnom signalizacijom. 

Odobrava  se promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja zbog izvodjenja radova na rekonstrukciji prilaznih saobraćajnica mostu Djurdjevica Tara.

Za period od 19.01.2026. god do 15.06.2026. god doći će do izmjene režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenični kao i mogućnost potpune obustave saobraćaja u kraćim terminima u tunelu Sozina u vremenu od 22.00 do 06.00 časova. U pitanju su radovi na sanaciji pukotina u tunelu Sozina injektiranjem sa završnim farbanjem obloge,kao i radovi na čišćenju kanala odvodnje.Radovi će se izvoditi ručno pomoću lake opreme i mašina.

Privremeno se period od 13.03.2026.godine pa do završetka radova, odobrava promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja na mjestu izvođenja radova zbog izvođenja radova na adaptacoji dijela saobraćajnice u centru Tuzi, od marketa,Voli“ do katoličke crkve, na magistralnom putu M-4 dionica Podgorica- Božaj. 

Privremeno se za period od 6.03.2026.godine pa do završetka radova, odobrava promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja na mjestima izvođenja radova, zbog izvođenja radova na poboljšanju bezbjednosti saobraćaja, (vertikalne i horizontalne saobraćajne signalizacije) na regionalnom putu R-13 dionica Mateševo-Kolašin. 

Za period od 17.04.2026.godine pa do završetka radova, odobrava promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na neizmjenično odvijanje saobraćaja, u terminima od 23:00 do 05:00 časova, zbog izvođenja radova na pranju i krečenju zidova u tunelima ,Budoš“,, Mali Budoš“,,, Paprati“ i,, Drenoštica“ na magistralnog puta M-3 dionica Nikšić – Danilovgrad. 

U Podgorici se odobrava se potpuna obustava zbog izvodjenja radova na izgradnji Bulevara Vojislavljevića -Faza II-u dijelu od ulice Kralja Nikole do ulice Princeze Ksenije. Saobraćaj se obavlja alternativnim putnim pravcima u skladu sa postavljenom saobraćajnom signalizacijom.

Za period od 7.04.2026godine pa do 30.05.2026 godine u vremenskom intervalu  od 08.00 do 16.00 sati odobrava se zauzimanje dijela kolovozne povrsine magistralnog puta ,zbog izvodjenja radova na izgradnji pristupne saobraćajnice za novu autobusku stanicu na lokaciji Šištet-Igalo. 

U protekla  24 sata  dogodilo se 14   saobracajnIh  nezgoda u kojima  je 1 osoba zadobila  lakse povrede. 

Auto moto savez Crne Gore pruža učesnicima u saobraćaju tehničku pomoć na javnim putevima koja podrazumijeva pružanje usluge pomoći na putu, otklanjanje manjih kvarova i besplatnog šlepanja vozila do prvog servisa za sva vozila registrovana u Crnoj Gori.

Informativni centar zajedno sa službom pomoći na putu na usluzi je gradjanima 24 sata. Informacije se mogu dobiti putem telefona 19807, 020234999 i 063239987.

Od danas skuplji benzin, jeftinija nafta i lož ulje

0

Od sjutra će u Crnoj Gori važiti nove cijene goriva.

Litar Eurosupera 98 poskupiće za 5 centi, te će koštati 1,61 euro (bez smanjenje akcize 1,77 eura), dok će cijena Eurosupera 95 porasti za četiri cesta i iznosiće 1,57 eura (bez smanjenje akcize 1,74 eura), saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva.

Eurodizel će pojeftiniti jedan cent, a njegova cijena će iznositi 1,68 eura (bez smanjenje akcize 1,84 eur).

Cijena lož ulja takođe će biti cent manja i iznosiće 1,78 eura.

„Obračun cijena urađen je u skladu sa novom Odlukom o umanjenju iznosa akciza za promet bezolovnog benzina i gasnih ulja, po kojoj je iznos akzice za:

– bezolovni benzin 412 eura na 1000 litara (0,412 eura po litru),

– gasna ulja koja se koriste kao motorno gorivo, 308 eura na 1000 litara (0,308 eura po litru)“, kazali su iz Ministarstva.

Ova odluka stupa na snagu danom objavljivanja u „Službenom listu Crne Gore”, a primjenjivaće se do 26. maja 2026. godine.

„Saglasno odredbama Uredbe o načinu obračuna maksimalnih maloprodajnih cijena određenih vrsta naftnih derivata koja je stupila na snagu 24.marta 2026.godine naredni obračun će se obaviti 4.maja 2026. godine, a eventualno izmjenjene cijene naftnih derivata važiće od 5. maja 2026.godine“, saopštili su iz resora energetike i rudarstva.

Danas sunčano i toplo, temperatura do 27 stepeni

0

U Crnoj Gori pretežno sunčano i toplo, uz slab do umjeren razvoj oblačnosti, dok se na sjeveru poslijepodne ponegdje očekuje kratkotrajna kiša, uz temperature do 27 stepeni.

U sjevernim predjelima malo do umjereno oblačno. Prijepodne duži sunčani periodi i uglavnom suvo. Popodne samo ponegdje kiša kratkotrajno. Vjetar uglavnom slab, promjenljiv. Temperatura do 23 stepena.

U južnim i centralnim predjelima pretežno sunčano, mjestimično slab do umjeren razvoj oblačnosti. Vjetar slab, promjenljiv. Temperatura do 27 stepeni.

More mirno do malo talasasto. Vjetar uglavnom slab, promjenljiv, zapadni i jugozapadni. Temperatura mora oko 16 stepeni.

U južnim predjelima i preksjutra sunčano. U četvrtak promjenljivo oblačno. Prijepodne uslovi za kišu kratkotrajno, poslijepodne razvedravanje. Vjetar i preksjutra slab, od četvrtka jača sjeverni i sjerveroistočni. Temperatura u padu.

U centralnim predjelima i sjutra pretežno sunčano uz slab do umjeren razvoj oblačnosti. U četvrtak promjenljivo oblačno. Kiša mjestimično prijepodne, dok će popodne biti dužih sunčanih perioda. Sjeverni i sjerveroistočni vjetar od četvrtka jačaju, a temperatura u padu.

Na sjeveru pretežno oblačno i preksjutra, s tim da će prijepodne biti dužih perioda sunčanog vremena. Poslijepodne ponegdje uslovi za kišu kratkotrajno, naročito u srijedu. U četvrtak oblačno, ali tokom jutra povremeno i kiša. Od četvrtka jača sjeverni vjetar, pa će i temperatura biti niža.

Iznad većeg dijela Evrope suvo i pretežno ili djelimično sunčano. Povećana oblačnost i mjestimično padavine očekuju se iznad Pirinejskog poluostrva, juga Francuske i šireg regiona Alpa, i na krajnjem sjeveroistoku kontinenta.

Najhladnije će biti na sjeveru i sjeveroistoku Evrope, a najtoplije na jugu i jugozapadu.
Moskva najhladniji glavni grad sa oko 4 stepena, a Podgorica najtopliji sa oko 27 stepeni.

Na Balkanskom poluostrvu pretežno sunčano uz slab do umjeren razvoj oblačnosti tokom dana. Poslijepodne tek ponegdje u kontinentalnim predjelima i na jugu kratkotrajno kiša.

Čarapić: Dekan Pravnog fakulteta zaradio 120.000 eura zastupajući zakupca Svetog Stefana u borbi protiv države

0

Poslanik Pokreta Evropa sad, Vasilije Čarapić, objavio je na svom Fejsbuk profilu da je dekan Pravnog fakulteta u Podgorici, Vladimir Savković, zaradio 120.000 eura da se za potrebe advokatske kancelarije koja je zastupala investitora/zakupca u arbitraži za Sveti Stefan, kako je kazao, bori protiv države.

„Na kraju se spor završio poravnanjem u kom se pravne pozicije zakupca nisu održale jer je zakupac napravio mudre kompromise, što znači da ta pravna ekspertiza i nije baš bila najbolja.

Da li je ovo patriotizam ili ne, neka građani sami procijene“, naveo je Čarapić.

BiH uputila protestnu notu Hrvatskoj zbog skupa o uspostavljanju „trećeg entiteta“ u Bosni

0

Ministarstvo spoljnih poslova Bosne i Hercegovine (MSP BiH) uputilo je danas protestnu notu Ministarstvu spoljnih i evropskih poslova Hrvatske iskazujući nezadovoljstvo zbog skupa koji je proteklog vikenda održan u Zagrebu i na kojem je predstavljena zamisao o uspostavi „trećeg etniteta“ u BiH, javila je agencija Hina.

U noti u koju je Hina imala uvid navodi se da MSP BiH izražava ozbiljnu zabrinutost povodom izjava i poruka tokom TradFest-a održanog 25. aprila u Zagrebu i organizovanog pod okriljem civilnog sektora „ali uz prisustvo predstavnika vlasti“.

Ističe da su na tom skupu „izneseni stavovi koji impliciraju težnje ka promenama ustavnog uređenja Bosne i Hercegovine“, što MSP BiH smatra „nedopustivim i protivnim njenom ustavnom poretku“.

„Bosna i Hercegovina ostaje čvrsto opredijeljena za zaštitu svog suvereniteta i teritorijalnog integriteta te smatra da ovakve poruke ne doprinose dobrosusedskim odnosima niti međusobnom poverenju“, naglašeno je u noti.

Navedena je i ocena da su građani BiH „uznemireni i zabrinuti takvim izjavama“ i da one mogu negativno uticati na stanje u zemlji.

U ministarstvu koje vodi Elmedin Konaković te izjave ocenjuju štetnim za regionalnu stabilnost i za bilateralne odnose s Hrvatskom.

Ministarstvo spoljnih poslova BiH stoga očekuje zvaničnu reakciju nadležnih tela Republike Hrvatske i „jasno ograđivanje od iznetih stavova“.

„Ministarstvo ističe da su navedene izjave neprihvatljive i za svaku osudu“, navedeno je u noti.

Bosna i Hercegovina, kako je istaknuto na kraju note, ostaje posvećena evropskim i evroatlantskim integracijama, pri čemu naglašava da eventualne ustavne reforme mogu voditi isključivo njene institucije, u skladu s presudama Evropskog suda za ljudska prava, preporukama Venecijanske komisije i standardima Evropske konvencije o ljudskim pravima.

Bogdanović: Saopštenje Apelacionog suda je sramno, prethodni režim nam nije ostavio sudsku vlast, nego sudsku kastu

0

Boris Bogdanović, generalni sekretar i šef Kluba poslanika Demokrata oštro je reagovao na saopštenje Apelacionog suda, ocjenjujući ga kao pokušaj skretanja pažnje sa suštine slučaja ukidanja pritvora osuđenom za ubistvo. Poručio je da problem nije u pogrešno navedenom prezimenu, već u činjenici da pravosudni sistem nije donio odluku u zakonskom roku, čime je, kako tvrdi, nanesena šteta pravdi i povjerenju građana.

“Saopštenje Apelacionog suda je sramno. Ne zbog mene, nego zbog istine. Ne zbog politike, nego zbog porodica žrtava. Ne zbog jednog prezimena, nego zbog jednog sistema koji je decenijama građanima objašnjavao da ne vide ono što vide, da ne pamte ono što pamte i da ne pitaju ono što imaju pravo da pitaju”, naveo je Bogdanović u reagovanju.

Apelacioni sud je, tvrdi on, danas pokušao da grešku u dva slova prezimena pretvori u demanti istine koja se desila u Apelacionom sudu.

“Pokušali su da se sakriju iza toga što je u javnom obraćanju pomenuto prezime Šaponjić, umjesto Šapurić, kao da dva slova brišu jedan predmet, jednu prvostepenu presudu, jedan ukinuti pritvor, jednu porodicu žrtve, jednu sramotu pravosuđa i jednu činjenicu koju Crna Gora ne smije da zaboravi”, naveo je Bogdaanović.

A činjenica je, tvrdi on, jednostavna i porazna.

“Riječ je o slučaju Zorana Šapurića, čovjeka koji je zbog ubistva Milutina Kankaraša prvostepeno osuđen na 14 godina zatvora, a kojem je pritvor ukinut jer u zakonom predviđenom roku nije donijeta drugostepena presuda. To nije moja politička konstrukcija. To nije ničija izmišljotina. To je javno objavljena činjenica, zabilježena u medijima, potkrijepljena navodima o sudskom postupku i posljedicama koje su nastale zbog sporosti i neodgovornosti sistema”, dodaje on.

Zato pita Apelacioni sud da li je suština u tome što je rekao Šaponjić umjesto Šapurić, ili je suština u tome što je čovjek osuđen za ubistvo došao u situaciju da mu se ukida pritvor jer sudski sistem nije uradio svoj posao u zakonom propisanom roku.

“Da li je problem u dva slova, ili u tome što je u predmetu ubistva zakazala država? Da li je problem greška u prezimenu, ili greška sistema koja je ponizila pravdu, porodicu žrtve i svakog građanina koji očekuje da sudovi štite zakon, a ne ubice”, pita Bogdanović.

Prema njegovim riječima, ovo saopštenje Apelacionog suda najbolje pokazuje šta nam je prethodni režim ostavio u nasljeđe.

“Nije nam ostavio sudsku vlast, nego sudsku kastu. Nije nam ostavio institucije koje polažu račune građanima, nego zatvoreni krug nedodirljivih koji misle da je važnije zaštititi ugled suda nego istinu o propustima suda. A ugled se ne štiti saopštenjima. Ugled se štiti presudama u roku, odgovornošću, profesionalizmom i spremnošću da se prizna greška kada je greška očigledna”, ističe Bogdanović.

Posebno je, tvrdi on, sramno što se iz Apelacionog suda govori o „urušavanju povjerenja u pravosuđe“.

“Povjerenje u pravosuđe ne urušava onaj ko pita zašto predmet ubistva nije okončan u razumnom roku. Povjerenje urušava onaj ko dozvoli da rokovi prođu, da pritvor bude ukinut, da porodice žrtava ostanu bez odgovora, a zatim se, godinama kasnije, skriva iza administrativne dosjetke o pogrešno navedenom prezimenu”, kazao je Bogdanović.

Ako je, dodaje on, Apelacioni sud želio da demantuje, trebalo je da kaže: nije tačno da je Zoranu Šapuriću ukinut pritvor zbog toga što nije donijeta drugostepena presuda.

“Ali to nijesu rekli. Jer to ne mogu reći. Umjesto toga, rekli su da ne postoji predmet za lice „Šaponjić“. To nije demanti. To je sramota Apelacionog. To je birokratska magla kojom se pokušava sakriti ono što javnost ima pravo da zna”, navodi Bogdanović.

I zato im poručuje.

“Građani Crne Gore nijesu dužni da ćute pred sudskim propustima. Poslanici nijesu dužni da se povuku pred saopštenjima koja vrijeđaju zdrav razum. A sudovi nijesu iznad javnosti, iznad istine i iznad odgovornosti. Sudska vlast je vlast samo dok služi pravdi. Kada počne da štiti samu sebe od istine, ona prestaje da bude vlast i postaje kasta”, poručio je Bogdaanović.