Home Blog Page 78

Više od 300 građana i predstavnika lokalne uprave učestvovalo u akciji čišćenja Berana

0

Opština Berane organizovala je akciju čišćenja grada pod sloganom „Ako voliš ovaj grad – dokaži to!“, u kojoj je učestvovalo više od 300 građana i predstavnika lokalne uprave, u cilju uklanjanja divljih deponija, unapređenja komunalnog reda i podizanja svijesti o značaju očuvanja životne sredine.

Predsjednik Opštine Berane Đole Lutovac kazao je da je cilj akcije prije svega, podizanje svijesti građana o zaštiti životne sredine, ali i postizanje konkretnih rezultata koji će se ogledati u urednijem i čistijem gradu.

On je naglasio da je problem upravljanja otpadom jedan od ključnih izazova sa kojima se suočavaju lokalne samouprave u Crnoj Gori, posebno kada je riječ o komunalnom redu i nepropisnom odlaganju otpada.

„Prema državnom planu upravljanja otpadom, procijenjeno je da u Crnoj Gori nema prekomjernih količina otpada, već da se radi o količinama od oko 300.000 tona, što nije preveliko. Međutim, suštinski problem predstavlja nepropisno odlaganje otpada“, istakao je Lutovac.

Govoreći o samoj akciji, naveo je da će biti obuhvaćeno kompletno gradsko, ali i prigradsko područje.

FOTO: PR Centar

„Ono što ćemo tokom prvog dana uraditi jeste obilazak čitavog gradskog i prigradskog područja. Akcija će biti nastavlja i drugog dana, kada ćemo se fokusirati na mjesne zajednice“, kazao je Lutovac.

Cilj je, kako je dodao, da se grad u potpunosti očisti, uklone divlje deponije, ali i da se nakon toga obezbijedi kontinuitet u održavanju čistoće.

„Namjera nam je da očistimo grad u potpunosti, uklonimo divlje deponije i da nakon toga nastavimo sa održavanjem svih tih lokacija, uz redovnu kontrolu, kako bismo higijenu našeg grada održali na najvišem nivou“, poručio je Lutovac.

On se zahvalio svim sugrađanima i sugrađankama, kao i predstavnicima opštinskih preduzeća koji su doprinijeli ovoj akciji.

„Takođe se zahvaljujemo preduzetnicima i privatnim kompanija koji su finansijski podržali akciju: Igoru Radunoviću, Dušku Komatini, DOO Lumer, Maste promet, Gold grading, Mladenu Premoviću, DOO Granit, Alter modusu, DOO Okov, DOO Desetka, Diskontu pića Dobrašinović, Diskontu pića Novović , Diskontu pića Pešić, Hotel il Sole“, rekao je Lutovac.

Odgovarajući na pitanje o funkcionisanju video-nadzora, Lutovac je naveo da će za taj segment biti zadužena komunalna policija, kao i da se očekuje njegovo stavljanje u funkciju u narednom periodu.

„Planirano je da komunalna policija bude zadužena za kontrolu, a cilj je da uz te mjere održavamo čistoću grada na zadovoljavajućem nivou“, zaključio je Lutovac.

Direktor Agencije za izgradnju i razvoj Berana Ivan Radević kazao je da mu je posebno drago što se veliki broj učesnika odazvao akciji, uključujući i lokalne preduzetnike.

On je naglasio da Agencija redovno pruža podršku komunalnom preduzeću, sa ciljem unapređenja uslova života građana i uređenja grada.

„Uvijek smo tu da pomognemo komunalnom preduzeću kako bismo obezbijedili što ljepše uslove za život naših građana, očistili grad od takozvanih divljih deponija i dali puni doprinos ovakvim aktivnostima“, rekao je Radević.

Prema njegovim riječima, Agencija je u akciji učestvovala sa značajnim resursima.

„Većina mašina koje su uključene u akciju su naše. Dali smo sve kamione na teren i svu građevinsku mehanizaciju kojom raspolažemo, kako bismo uklonili divlje deponije“, naveo je Radević.

Poručio je će Agencija i ubuduće učestvovati u sličnim inicijativama i dati doprinos, „kako bi naš grad bio čistiji i ljepši, a uslovi za život naših građana što bolji“.

Direktor Komunalnog preduzeća Berane Žarko Radić ocijenio je da ovakve akcije imaju veliki značaj, kako za unapređenje čistoće grada, tako i za jačanje zajedništva među institucijama i građanima.

Podsjetio je da su aktivnosti na održavanju čistoće grada dio redovnog rada Komunalnog preduzeća.

„Naši zaposleni su svakodnevno angažovani na čišćenju grada, održavanju higijene i uklanjanju deponija, uz korišćenje raspoložive mehanizacije“, istakao je Radić.

Govoreći o učešću u aktuelnoj akciji, naveo je da je angažovan veliki broj radnika i opreme.

„U akciju je uključen i veliki dio administrativnog osoblja, kao i vozači i mehanizacija. Ukupno je angažovano više od 60 zaposlenih iz Komunalnog preduzeća“, rekao je Radić.

Ukazao je i na planove za unapređenje komunalne infrastrukture, o kojima je nedavno govorio na sjednici Skupštine.

„Ušli smo u proceduru nabavke od 20 do 30 polupodzemnih kontejnera. Sredstva su predviđena budžetom Opštine, a konkurisali smo i kod Eko-fonda“, naveo je Radić.

Kako je objasnio, uvođenje ovih kontejnera donijeće i konkretne uštede.

„Jedan polupodzemni kontejner zamjenjuje četiri klasična kontejnera od 1,1 kubni metar, što će doprinijeti smanjenju troškova odvoza i unapređenju kvaliteta usluge“, kazao je Radić.

Vesko Pejak podnio krivičnu prijavu protiv Zarije Pavićevića: Ispitajte ili privodite!

0

Koordinator Alternative Crna Gora Vesko Pejak podnio je Upravi policije krivičnu prijavu protiv drugog koordinatora te organizacije Zarije Pavićevića.

Prijava je uslijedila povodom njegovih javno iznesenih tvrdnji u televizijskim emisijama o sumnjivim diplomama jednog ljekara i više medicinskih sestara u Kliničkom centru Crne Gore. Pejak je zatražio provjeru navoda Pavićevića, na osnovu uvida u dokumentaciju kojom raspolaže.

Prema našim informacijama iz Alternative Crna Gora, iz UP su pozvali Pavićevića da se danas izjasni povodom navoda iz prijave.

– Ukoliko je Pavićević svoje tvrdnje iznosio bez dokaza, samo radi izazivanja panike i u cilju destabilizacije Crne Gore, onda Uprava policije treba da mu, uz postupanje nadležnog tužioca, odredi zadržavanje zbog počinjenog krivičnog djela. S druge strane, ako je on iznio istinite tvrdnje, koje se temelje na dokazima i dokumentima koje je moguće provjeriti uvidom u dokumentaciju kojom raspolaže, onda nadležni tužilac mora pri saznanju tih krivičnih djela odrediti istražne radnje, kao i eventualno zadržavanje za lica koja je Zarija (eventualno neosnovano) optužio.

Ne postoji treća opcija, tj. ne postoji mogućnost ignorisanja koje je do sada Uprava policije činila u desetinama slučajeva koje smo mi objavljivali, saopštio je Pejak.

Pavićević je u emisijama na dvjema televizijama iznio navode da u Kliničkom centru radi onkolog sa lažnom specijalizacijom, kao i više medicinskih sestara koje su do diploma došle na krajnje sumnjiv način.

U isto vrijeme na dva mjesta?

Alternativa Crna Gora juče je objavila novu dokumentaciju, koja pokazuje da je još jedna glavna medicinska sestra u KCCG u mjesecu kada je diplomirala van Crne Gore, na svom radnom mjestu u Podgorici imala više od 200 sati rada. To, kako ističu, otvara ozbiljna pitanja, u prvom redu kako je moguće ispuniti toliki broj radnih sati i istovremeno uredno završavati akademske obaveze.

– Da li je neko provjerio preklapanje radnog vremena, prisustva na poslu i obaveza vezanih za diplomiranje, pitaju iz Alternative.

Oni su pozvali KCCG da jasno odgovori u vezi sa ovim sumnjama, a nadležne inspekcije i tužilaštvo da utvrde činjenice.

Vesko Pejak se obratio policiji, kako piše u prijavi, „sa zahtjevom za hitno i neposredno postupanje privođenje lica Zarija Pavićević, koji je u posljednjim danima iznio niz uznemirujućih informacija u vezi sa navodnim lažnim diplomama zaposlenih u Kliničkom centru Crne Gore“. On ukazuje na sadržaj emisija u kojima su iznijeti konkretni navodi i podaci koji se odnose na medicinske radnice u okviru KCCG, a koji po svojoj prirodi zahtijevaju bezodložno institucionalno provjeravanje.

– Radi se o tvrdnjama koje,

ukoliko su tačne, ukazuju na moguće postojanje krivičnih djela sa direktnim posljedicama po zdravlje građana i njihovu bezbjednost. Ukoliko nijesu tačne, njihovo javno iznošenje proizvodi ozbiljne posljedice po integritet institucija i javni red i mir.

U tom smislu, smatram da postoji jasna obaveza Uprave policije da bez odlaganja pozove Zariju Pavićevića radi prikupljanja obavještenja, zahtijeva dostavljanje konkretnih dokaza i identifikacionih podataka na koje se navodi odnose, preduzme radnje radi utvrđivanja postojanja osnova sumnje za krivična djela ili, u suprotnom, postupi u skladu sa zakonom ukoliko se utvrdi da navodi nijesu potkrijepljeni, navodi se u prijavi.

On naglašava da bi eventualno nepostupanje ili odlaganje u ovakvom slučaju otvorilo pitanje odgovornosti za propuštanje da se reaguje na navode koji se tiču javnog zdravlja i zakonitosti rada u jednoj od ključnih zdravstvenih institucija.

– Očekujem da Uprava policije postupi odmah i bez odlaganja, u skladu sa svojim zakonskim ovlašćenjima, stoji u prijavi policiji.

(Dan)

Ovo su dežurne apoteke Montefarma za vrijeme prvomajskih praznika

0

Državna apotekarska ustanova Montefarm organizovala je rad svojih apoteka tokom prvomajskih praznika, kako bi građanima širom Crne Gore bila obezbijeđena kontinuirana i dostupna zdravstvena zaštita. Dežurne apoteke u Podgorici i Nikšiću radiće non-stop, dok će ostale poslovne jedinice raditi po izmijenjenom radnom vremenu 1. i 2. maja, u zavisnosti od lokacije. Već od nedjelje, 3. maja, apoteke se vraćaju na redovan režim rada.

Raspored 1.maj (petak)

Apoteke – radno vrijeme od 07-14h
„Andrijevica”- Andrijevica   „Zdravlje“- Plav
„Gusinje“– Gusinje„Plužine“- Plužine
„Higija“– Danilovgrad„Jatros“– Rožaje
„Golubovci”- Zeta „Tuzi“- Tuzi
„Dobrota“- Kotor„Vladimir“- Ulcinj
„Farmakon“- Mojkovac„Jovo Dreč“- Cetinje
„Petnjica“- Petinjica„Topla“- Herceg Novi
Petrovac“ – Petrovac„Šavnik“- Šavnik
„Jadran“ – Ulcinj„ Sutomore“- Bar
  
Apoteke – radno vrijeme od 07-20h
„Hipokrat”- Berane  „Remedija“- Kolašin
„Topolica”- Bar„Gojko Darić“– Nikšić
„Eskulap“– Bijelo Polje„Risto Vukotić“– Pljevlja
„Mogren“– Budva„Riva“- Tivat
„Stari grad” – Kotor„Žabljak“- Žabljak od 09-19h

Raspored 2.maj (subota) 

Apoteke – radno vrijeme od 07-12h
„Gusinje“– Gusinje 
Apoteke – radno vrijeme od 07-14h
„Andrijevica”- Andrijevica   „Zdravlje“- Plav
„Hipokrat”- Berane   „Plužine“- Plužine
„Higija“– Danilovgrad„Jatros“– Rožaje
„Golubovci”- Zeta „Tuzi“- Tuzi
„Dobrota“- Kotor„Vladimir“- Ulcinj
„Farmakon“- Mojkovac„Jovo Dreč“- Cetinje
„Mogren“– Budva„Eskulap“– Bijelo Polje
Risto Vukotić“– Pljevlja„Stari grad” – Kotor
Petrovac“ – Petrovac„Šavnik“- Šavnik
„Jadran“ – Ulcinj„Remedija“- Kolašin
„Petnjica“- Petinjica„Topla“- Herceg Novi
Apoteke – radno vrijeme od 07-17h
„Gojko Darić“– Nikšić„Riva“- Tivat
„Topolica”- Bar„Žabljak“- Žabljak od 09-19h

Apoteke dežurne u Podgorici:

  • „Kruševac“Svetog Petra Cetinjskog br.45/a, radno vrijeme 00-24h tel. 067/148-331
  • „Podgorica“Slobode br.24 , radno vrijeme od 07-22h, tel. 067/ 148-471

Apoteka 24h dežurna u Nikšiću:

  • „Gojko Darić 1“– ul.Narodnih heroja br.8, od 00-24h, tel. 067/148-355

Nedjelja 03.maj, apoteke će raditi prema ustaljenom rasporedu.

Stanje na putevima: Radovi na više dionica, poštovati saobraćajnu signalizaciju

0

U Crnoj Gori danas učesnike u saobraćaju očekuju nestabilne vremenske prilike sa povremenim padavinama. Duž klisura i usjeka mogući su nailasci na sitnije odrone. Vozačima savjetujemo da poštuju sva ograničenja i zabrane definisane postavljenom signalizacijom, saopšteno je iz Auto moto saveza Crne Gore AMSCG.

Na regionalnom putu R-10 Đurđevića Tara -Mojkovac, na lokalitetu Sokolovina došlo je do odrona uslijed čega je saobraćaj obustavljen.

Zbog izvođenja radova na rekonstrukciji mosta „Đurđevića Tara“ na magistralnom putu na M-6 Dionica Pljevlja – Žabljak, lokalitet „Đurđevića Tara”, odobrava se promjena režima saobraćaja sljedeći način:

– totalna obustava saobraćaja za teretni saobraćaj (kamioni, šleperi, kamioni sa prikolicom, šleperi sa prikolicom, itd) nosivosti preko 3,5 tone, do završetka radova.

-za putnički saobraćaj i autobuse, sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja, kao i totalna obustava saobraćaja od 06:00 do 08:00, od 10:00 do 12:30 i od 14:00 do 18:00 časova u periodu do 01. maja. Za vrijeme trajanja obustave saobraćaja, učesnici u saobraćaju mogu koristiti alternativne putne pravce.

Do 1. maja odobrava se potpuna obustava saobraćaj od 08.00 do 12.00 sati i od 13.00 do 17.00 sati zbog izvođenja radova na regionalnom putu R-30 dionica Petnjica -Bioča, potez Bioča-Lješnica.

U toku je rekonstrukcija regionalnog puta R-29 Bar-Kamenički most-Krute i dolazi do obustave saobraćaja za sve vrste vozila od 08.00 do 11.00 i od 13.00 do 16.00 sati.

Odobrava se totalna obustava saobraćaja za sve vrste vozila od 08.00 do 14.00 časova na regionalnom putu R-17 dionica Čevo – Riđani zbog izvođenja radova na adaptaciji puta.

Zbog izvođenja radova na rekonstrukciji saobraćajnice Petnjica-Bioča odobrava se promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja na mjestima izvođenja radova, kao i povremena obustava saobraćaja ne duža od 60 minuta. Obustave saobraćaja ne duže od 60 minuta ne mogu se koristiti radnim danima (ponedjeljak-petak) od 07.00 do 09.00 i od 12.00 do 14.00 sati.

Na magistralnom putu M-3 dionica Plužine-Jasenovo Polje, lokalitet Zaborje – Jasenovo Polje saobraćaj se obavlja naizmjenično jednom trakom na mjestima izvođenja radova i regulisan je svjetlosnom saobraćajnom signalizacijom.

Odobrava se promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja zbog izvođenja radova na rekonstrukciji prilaznih saobraćajnica mostu Đurđevica Tara.

Odobrava se promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja zbog izvođenja radova na rekonstrukciji mosta Đurđevica Tara na magistralnom putu M-6 dionica Žabljak – Pljevlja.

Do 15. juna dolazi do izmjene režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenični kao i mogućnost potpune obustave saobraćaja u kraćim terminima u tunelu Sozina u vremenu od 22.00 do 06.00 časova. U pitanju su radovi na sanaciji pukotina u tunelu Sozina injektiranjem sa završnim farbanjem obloge. Radovi će se izvoditi ručno pomoću lake opreme i mašina.

Do 15. juna doći će do izmjene režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenični kao i mogućnost potpune obustave saobraćaja u kraćim terminima u tunelu Sozina u vremenu od 22.00 do 06.00 časova. U pitanju su radovi na sanaciji pukotina u tunelu Sozina injektiranjem sa završnim farbanjem obloge. Radovi će se izvoditi ručno pomoću lake opreme i mašina.

Privremeno se dobrava promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja zbog izvođenja radova na adaptacoji dijela saobraćajnice u centru Tuzi, od marketa,Voli do katoličke crkve, na magistralnom putu M-4 dionica Podgorica- Božaj.

Privremeno se odobrava promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja na mjestima izvođenja radova, zbog izvođenja radova na poboljšanju bezbjednosti saobraćaja, (vertikalne i horizontalne saobraćajne signalizacije) na regionalnom putu R-13 dionica Mateševo-Kolašin.

U Podgorici se odobrava se potpuna obustava zbog izvođenja radova na izgradnji Bulevara Vojislavljevića -Faza II-u dijelu od ulice Kralja Nikole do ulice Princeze Ksenije. Saobraćaj se obavlja alternativnim putnim pravcima u skladu sa postavljenom saobraćajnom signalizacijom.

Do 30. maja od 08.00 do 16.00 sati odobrava se zauzimanje dijela kolovozne površine magistralnog puta. zbog izvođenja radova na izgradnji pristupne saobraćajnice za novu autobusku stanicu na lokaciji Šištet – Igalo.

2. i 3. maja, zbog odrzavanja Međunarodne brske trke na regionalnom putu R-1 dionica Kotor (Novo Naselje)-Trojica- Krstac (Pržice), odobrava se totalna obustava saobraćaja za sve vrste vozila u terminu od 08:30-18 :00 časova.

U protekla 24 sata dogodila se 21 saobraćajna nezgoda u kojima su 3 osobe zadobile teže, a sedam lakše povrede.

Auto moto savez Crne Gore pruža učesnicima u saobraćaju tehničku pomoć na javnim putevima koja podrazumijeva pružanje usluge pomoći na putu, otklanjanje manjih kvarova i besplatnog šlepanja vozila do prvog servisa za sva vozila registrovana u Crnoj Gori.

Informativni centar zajedno sa službom pomoći na putu na usluzi je građanima 24 sata. Informacije se mogu dobiti putem telefona 19807, 020234999 i 063239987.

Danas naoblačenje, mjestimično kiša, temperatura do 20 stepeni

0

U sjevernim predjelima umjereno do pretežno oblačno s kišom povremeno. Snijeg i susnježica u višim planinskim predjelima. Popodne prestanak padavina i razvedravanje. Vjetar mjestimično umjeren do jak, sjeverni i sjeveroistočni. Temperatura do 13 stepeni. U južnim i centralnim oblastima promjenljivo. Uz prolazno naoblačenje mjestimično se očekuje kiša, ali poslijepodne razvedravanje i duži periodi sunčanog vremena. Sjeverni vjetar i dalje mjestimično umjeren do jak. Temperatura do 20 stepeni.

Zbog jakog sjeveroistočnog vjetra more talasasto, a temperatura oko 16 stepeni.

U južnim predjelima u petak i subotu sunčano, samo ponegdje umjerena oblačnost. Jak sjeverni vjetar u subotu će oslabiti. Nakon kraćeg pada temperature, od petka toplije.

U centralnim predjelima u petak i subotu će biti oblaka, ali I dužih sunčanim perioda. I u ovim predjelima slabljenje sjevernog vjetra tako da od subote slijedi osjetni porast temperature.

I na sjeveru u petak i subotu smjena oblaka i sunca, i uglavnom suvo. Od petka sjeverni vjetar slabi što će pratiti porast temperature.

EVROPA

Uz povećanu oblačnost, sjutra mjestimično padavine iznad Apeninskog i Balkanskog poluostrva, zapadnom djelu Evrope i na istoku kontinenta. Uglavnom iznad većeg dijela Evrope suvo i djelimično sunčano.
Najhladnije na sjeveroistoku kontinenta, a najtoplije na jugu i zapadu Evrope.
Moskva sjutra nahladniji glavni grad sa oko 10 stepeni, a Rim najtopliji sa 25.

BALKAN

Iznad većeg dijela Balkanskog poluostrva sjutra prolazna oblačnost, koja će usloviti mjestimično padavine i svježije vrijeme.
Najhladniji glavni grad biće Bukurest i Sofija sa 13 stepeni, a najtopliji Tirana sa 22.

Murino – 27 godina zločin bez kazne

0

Navršava se 27 godina od NATO bombardovanja mosta u mjestu Murino, smještenom između Andrijevice i Plava, na sjeveru Crne Gore. U tom napadu poginulo je šest civila, među kojima troje djece, dok je osam osoba povrijeđeno.

NATO bombardovanje na nekadašnju Saveznu Republiku Jugoslaviju trajao je 78 dana. Udari na tadašnju zajedničku državu Crne Gore i Srbije počeli su predveče  24. marta 1999. godine, a okončani su u junu.

Tokom bombardovanja stradali su civili, pripadnici vojske i policije, a posljedice su pogodile cijeli region.

Na današnji dan, prije 27 godina, miran aprilski dan u ovoj varošici prekinule su bombe i projektili kada je bombardovan most u centru Murine, mirnoj varošici na sjeveru Crne Gore.

Prema podacima Akcije za ljudska prava (HRA) poginuli su: Miroslav Knežević (14), Olivera Maksimović (13), Julija Brudar (11), Vukić Vuletić (46), Milka Kočanović (69) i Manojlo Komatina (72).

U vrijeme bombarodovanja, u Murinu se nije nalazila nijedna jedinica vojske niti vojni objekti koji bi mogli predstavljati NATO cilj. Osim mosta u ovom mjestu oštećeni su i drugi civilni objekti, kao što su prodavnica i Dom kulture. 

Oštećene porodice su tužile Crnu Goru za naknadu štete jer ih niko nije upozorio na opasnost od bombardovanja, iako je NATO obavještavao nadležne o planiranim ciljevima.

Prema podacima iz medija, porodice žrtava iz Murina tužile su državu Crnu Goru, tvrdeći da stanovništvo nije bilo upozoreno na opasnost, iako je NATO unaprijed obavještavao nadležne o ciljevima koje će gađati.

Tužba je odbačena kao zastarjela. Tek nakon više od dvije decenije porodicama žrtava iz Murina priznat je status civilnih žrtava rata kroz izmjene Zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti, a donijeta je i odluka da im se isplate jednokratne naknade.

Danas, sam centar Murina poslije 1999. godine dobio je novo ime – „Trg NATO žrtava“.

„Najteže mi je bilo da gledam svoje učenike kao žrtve“

Profesor umjetnosti u penziji Vuk Marsenić, prilikom obilježavanja 25 godina od bombardovanja za Portal RTCG, sa 85 godina, sa tugom i mukom prisjećao se tog dana, ističući da je to bio najteži trenutak u njegovom životu, ispunjen bolom.

Kako je kazao i sam je bio sam svjedok žalosnih prizora koji je zabilježio fotoaparatom. Ipak, profesor je rekao da mu je najteže bilo kada je među stradalima vidio njegove učenike.

Vuk je u izjavi za Portal RTCG  kazao da je prva granata pala negdje na području Gornje Ržanice, uzvodno, pored Lima, na nekoj pustoj poljani.

„Mislim da je to bila opomena. Ja sam bio krenuo u Plav sa prijateljima, ali smo tog trenutka odlučili da se vratimo u Murinu, kao da smo naslutili da se na ovoj prvoj granati neće završiti. Onda je počelo bombradovanje varoši i sve je trajalo oko dva sata, počevši od te prve granate“, priča danas ovaj čovjek u dubljoj starosti.

Koliko je granata palo, dok stari kameni most nije do kraja srušen, ne zna ni sam tačno da kaže.

„Neko priča 12, neko 18. Sjećam se da je jedna bila ispod mosta neaktivirana. Bila je dužine oko dva metra. Vojska i policija su je nekako izvukli, odnijeli daleko od varoši, i aktivirali je“, kaže Marsenić.

Prema njegovim riječima, narod koji je uspio da pobjegne bio je visoko u šumi iznad varoši, odakle su posmatrali i čekali da se bombardovanje završi.

Osim što je likovni umjetnik, ovaj čovjek je pasionirani fotograf, i ni tog dana nije se odvajao od fotoaparata, sa kojim je napravio oko dvjesta fotografija najstravičnijeg događaja u bližoj istoriji Crne Gore.

„Pedeset fotografija sam poklonio Domu kulture, gdje čine stalnu postavku i sklanjaju se privremeno samo u vrijeme organizovanja nekih drugih izložbi. Ostale fotografije su kod mene. Imam i jedan manji album ovdje u kući, kada dođe neki znatiželjnik.

Iako se sa tugom svega sjeća, zadovoljan je kada danas čuje kako se priča, da nije bilo njega, skoro da se ne bi znalo kako se sve dogodilo.

Crna Gora je od 2017. godine članica NATO i prva je država u svijetu koju je alijansa bombardovala, a koja je kasnije postala njen punopravni član. Tokom bombardovanja u Crnoj Gori je stradalo devet osoba, od čega sedam civila i dva pripadnika VJ/MUP.

Prvog dana napada, 24. marta 1999. godine, stradao je vojnik Saša Stajić iz Beograda.

On je poginuo u krugu kasarne u Danilovgradu.

U napadima koji su uslijedili početkom aprila 1999. godine snage NATO-a bacile su bombe na aerodrom u Golubovcima.

 Vazdušni napadi na tadašnju Saveznu Republiku Jugoslaviju okončani su potpisivanjem Kumanovskog sporazuma 9. juna, poslije koga je uslijedilo povlačenje snaga jugoslovenske vojske i policije sa Kosova, na čijoj teritoriji je uspostavljena civilna misija Ujedinjenih nacija (UNMIK).

Gutić: Socijalno – ljekarske komisije ponovo zasijedaju, u aprilu obrađeno 2.500 zahtjeva

0

Nakon višemjesečnog zastoja, socijalno-ljekarske komisije ponovo su počele sa radom. Iz resornog Ministarstva poručuju za RTV Podgorica da se zaostali predmeti ubrzano rješavaju, ali pojedinačni slučajevi i dalje otvaraju pitanja o funkcionisanju sistema.

Socijalno-ljekarske komisije ponovo zasijedaju nakon zastoja izazvanog izmjenama pravilnika i reorganizacijom rada. U Ministarstvu socijalnog staranja tvrde da je proces stabilizovan.

„Dakle, pravilnik koji je mijenjan u decembru i u januaru zahtijevao je da unesemo određene nove dijagnoze, kako bismo ispratili upravo one potrebe koje postoje u javnosti. Tako da je došlo do kratkotrajnog zastoja, ali sad smatram da ćemo vrlo brzo riješiti stvari na način da se ostvari kontinuitet“, kazao je Damir Gutić, ministar socijalnog staranja, brige o porodici i demografije, prenosi RTV Podgorica.

Tokom aprila radilo je pet komisija koje su obradile oko dvije i po hiljade zahtjeva. Najavljuje se i dodatno ubrzanje procedura.

„Norma zahtjeva je 250, ali isto tako smo pominjali da ukoliko se desi neki hitni slučaj koji treba da bude razmatran, preko tog broja smo dozvoljavali hitne slučajeve, tako da smo po 5 ili 10 zahtjeva išli preko toga. Dakle, u aprilu smo imali 2.500 zahtjeva. Obilazili smo gradove gdje imamo najveći broj zahtjeva i gradove gdje smo imali duži vremenski period u kojima nijesu zasijedale komisije”, rekao je Gutić.

Ministarstvo navodi da su izmjenama pravilnika proširena prava djece sa autizmom. Međutim, uvid u raniji pravilnik pokazuje da su djeca iz autističnog spektra već bila obuhvaćena postojećim pravima. Sve to otvara direktno pitanje: da li je problem u zakonima, ili u njihovom sprovođenju u praksi.

Dodatno, slučaj porodice Sokolov ukazuje na moguće poteškoće u primjeni propisa. Iako njihovo dijete ima dijagnozu, pravo na invalidninu nije mu priznato u prvom postupku, ali je sud nakon žalbe presudio u njihovu korist i naložio ponovno odlučivanje.

„Nerazumijevanje institucija, njihovo neodgovaranje na mejlove, na naše pozive, želje da ta drugostepena komisija vidi naše dijete. Oni nijesu ni pogledali Pavla u tom procesu, već su donijeli istovjetno rješenje, odnosno koriste istovjetne rečenice i u drugostepenom zaključku. Ostvarivanje ovog prava ne znači samo novčanu nadoknadu“, kaže Žarko Sokolov.

Iz Ministarstva navode da se komisije oslanjaju na medicinsku dokumentaciju i da je moguće tražiti dodatna mišljenja, ali ne i da same vrše preglede. Međutim, ostaje nejasno kako je u konkretnom slučaju doneseno istovjetno rješenje bez dodatnih konsultacija stručnjaka i uz osporavanje dijagnoze koja je zvanično postavljena u Kliničkom centru Crne Gore.

„Ja bih naveo sastav te komisije – specijalista interne medicine, specijalista patologije, reanimatologije, neufrologije I zamislite predsjednik komisije oftamolog. Znači ni jedan od ovih specijalista koji su dali mišljenje, koji su negirali zvaničnu dijagnozu moga djeteta – ne spada u oblasti, odnosno u te specijaliste kojima mi vodimo našeg Pavla“, kazao je Sokolov.

Ministar Gutić pojašnjava da je moguće da u određenom momentu nema u toj komisiji i tog stručnjaka.

„Ali to nije problem da se prevaziđe, u smislu da kolege mogu uvijek pozvati nekoga ako im je potreban neko dodatno objašnjenje“, kazao je Gutić.

Uprkos mogućnosti traženja dodatnih objašnjenja, u ovom slučaju ona nijesu tražena, već je potvrđena odluka prvostepene komisije.

U međuvremenu, Upravni sud Crne Gore presudio je u korist porodice Sokolov, poništio rješenje Ministarstva i naložio ponovno odlučivanje, uz ocjenu da odluka nije bila zakonito obrazložena.

Kao dugoročno rješenje, ministar najavljuje reformu jedinstvenog vještačenja invaliditeta, koja bi trebalo da unaprijedi transparentnost i ujednači praksu.

„Gdje više neće biti vještačenja invaliditeta samo na osnovu medicinskih indikacija, nego će biti vještačeno i u skladu sa modelom ljudskih prava, u skladu sa Konvencijom Ujedinjenih nacija“, kaže Gutić.

Dok se čeka potpuna reforma sistema, građani očekuju brže procedure i dosljedniju primjenu prava, posebno kada su u pitanju najosjetljivije kategorije, jer se izgubljeno vrijeme ne može nadoknaditi.

Tragedija na Cetinju, dijete stradalo u balon sali

0

Na Cetinju je večeras došlo do tragedije u kojoj je stradalo dijete, saopšteno je CdM-u iz policije.

Nesreća se dogodila u balon sali. Stradao je dvanaestogodišnji J.K.

Prema nezvaničnim saznanjima iz policije, na njega je, dok se igrao, pala konstrukcija gola.

Istraga je u toku.

Laković: Uhapšena dva lica za pomaganje u nečemu što nije ni krivično djelo, ni prekršaj

0

Doskorašnji poslanik PES-a, a odnedavno nezavisni poslanik Miodrag Laković, reagovao je na postupanje nadležnih oragana u slučaju odbjeglog šefa kriminalne grupe Miloša Medenice, ističući niz, kako navodi, nelogičnosti u dosadašnjim objašnjenjima.

Laković je podsjetio da su iz Ministarstva unutrašnjih poslova i Uprave policije u više navrata tvrdili da Medenica, kršenjem mjere zabrane napuštanja stana, nije počinio ni krivično djelo ni prekršaj

„U više navrata su nas iz MUP-a i UP ubjeđivali da Miloš Medenica kršenjem mjere zabrane napuštanja stana nije napravio ni krivično djelo ni prekršaj. Čak ni da policija, i da ga je zatekla u kršenju mjere, nije imala ovlašćenje da ga liši slobode. Nismo čuli ni da se isti tereti za krivično djelo u vezi sa samom radnjom bjekstva. Sad su uhapšena dva lica za pomaganje u nečemu što nije ni krivično djelo, ni prekršaj?“, upitao je Laković na mreži X.

Knežević: Neću se odazvati pozivu suda zbog događaja u Botunu, moraće da me privode

0

„ASANOVIĆ I JA SMO SPREMNI DA IDEMO U ZATVOR, AKO TREBA“

Osnovni sud u Podgorici ovih dna intenzivno saslušava građane Botuna i Zete, jer su krajem decembra prošle godine pružali pasivni otpor jednom zlokobnom i visokokoruptivnom naumu Glavnog grada i države, saopštio je danas lider DNP-a Milan Knežević. Poručuje da su i on i predsjednik Opštine Zeta Mihailo Asanović dobili sudske pozive, ali da se neće odazvati.

“Svakom je poznato koliko i kako je trajala borba građana Botuna već dvije i po decenije, koji su se borili za zdravu životnu sredinu. Međutim, država je odlučila da upotrijebi silu, zbog čega je DNP odlučila da napusti vlast. Ono što želim da podijelim sa javnošću, kako bih eliminisao sve konstrukcije da je DNP na čelu sa mnom i predsjednikom Opštine Zeta Mihailom Asanovićem, nešto kalkulisala ili izbjegla odgovornost dok se saslušavaju i kažnjavaju građani Zete, jeste da sam ja 20. aprila dobio poziv od Suda za prekršaje, po prijavi CB Podgorica”, rekao je on.

On je istakao da je prijavu podnio Milan Radusinović, čovjek koji je, kako je rekao, 30. januara 2020. godine hapsio moju majku i sve građane koji su bili u litijama i protestovali protiv sramnog Zakona o slobodi vjeroispovijesti.

“Prema informacijama koje imam, pojedine sudije koje se pojavljuju na saslušanju traže da se izvine Radusinoviću, što su toga dana branili vodu, vazduh i zemlju u Botunu. To je sraman pokušaj pritiska i represije, da se od žrtve napravi zločinac i obrnuto. Ja posebno poručujem sudiji koji treba da me sasluša 1. juna u 16 časova, da nemam namjeru da se pojavim na tom saslušanju i da će morati da me privedu i primijene Zakon na meni. Neću dozvoliti da naša referendumska volja bude završena u Sudu za prekšaje na način da mi budemo kažnjeni jer je Saša Mujović poslao 700 policajca na goloruki narod”, rekao je on.

Tačno je, kako je rekao, da se u kolektor gradi, ali protiv volje građana. Poručio je i da do sada nije došlo do sanacije bazena crvenog mulja, kako je bilo obećano.

“Lažovi, ostaju lažovi. To nemam problem da kažem. Mi ćemo korisiti sve insitucije da zaustavimo ovaj sramni projekat. To pričam i u ime Asanovića, koji je takođe dobio poziv od suda 5. juna, ali se neće ni on pojaviti i moraće i njega da privedu. Ako treba, spremni smo nas dvojica da idemo u zatvor, ako treba. Za ono u šta vjerujemo”, zaključuje Knežević.