Home Blog Page 79

Gutić: Socijalno – ljekarske komisije ponovo zasijedaju, u aprilu obrađeno 2.500 zahtjeva

0

Nakon višemjesečnog zastoja, socijalno-ljekarske komisije ponovo su počele sa radom. Iz resornog Ministarstva poručuju za RTV Podgorica da se zaostali predmeti ubrzano rješavaju, ali pojedinačni slučajevi i dalje otvaraju pitanja o funkcionisanju sistema.

Socijalno-ljekarske komisije ponovo zasijedaju nakon zastoja izazvanog izmjenama pravilnika i reorganizacijom rada. U Ministarstvu socijalnog staranja tvrde da je proces stabilizovan.

„Dakle, pravilnik koji je mijenjan u decembru i u januaru zahtijevao je da unesemo određene nove dijagnoze, kako bismo ispratili upravo one potrebe koje postoje u javnosti. Tako da je došlo do kratkotrajnog zastoja, ali sad smatram da ćemo vrlo brzo riješiti stvari na način da se ostvari kontinuitet“, kazao je Damir Gutić, ministar socijalnog staranja, brige o porodici i demografije, prenosi RTV Podgorica.

Tokom aprila radilo je pet komisija koje su obradile oko dvije i po hiljade zahtjeva. Najavljuje se i dodatno ubrzanje procedura.

„Norma zahtjeva je 250, ali isto tako smo pominjali da ukoliko se desi neki hitni slučaj koji treba da bude razmatran, preko tog broja smo dozvoljavali hitne slučajeve, tako da smo po 5 ili 10 zahtjeva išli preko toga. Dakle, u aprilu smo imali 2.500 zahtjeva. Obilazili smo gradove gdje imamo najveći broj zahtjeva i gradove gdje smo imali duži vremenski period u kojima nijesu zasijedale komisije”, rekao je Gutić.

Ministarstvo navodi da su izmjenama pravilnika proširena prava djece sa autizmom. Međutim, uvid u raniji pravilnik pokazuje da su djeca iz autističnog spektra već bila obuhvaćena postojećim pravima. Sve to otvara direktno pitanje: da li je problem u zakonima, ili u njihovom sprovođenju u praksi.

Dodatno, slučaj porodice Sokolov ukazuje na moguće poteškoće u primjeni propisa. Iako njihovo dijete ima dijagnozu, pravo na invalidninu nije mu priznato u prvom postupku, ali je sud nakon žalbe presudio u njihovu korist i naložio ponovno odlučivanje.

„Nerazumijevanje institucija, njihovo neodgovaranje na mejlove, na naše pozive, želje da ta drugostepena komisija vidi naše dijete. Oni nijesu ni pogledali Pavla u tom procesu, već su donijeli istovjetno rješenje, odnosno koriste istovjetne rečenice i u drugostepenom zaključku. Ostvarivanje ovog prava ne znači samo novčanu nadoknadu“, kaže Žarko Sokolov.

Iz Ministarstva navode da se komisije oslanjaju na medicinsku dokumentaciju i da je moguće tražiti dodatna mišljenja, ali ne i da same vrše preglede. Međutim, ostaje nejasno kako je u konkretnom slučaju doneseno istovjetno rješenje bez dodatnih konsultacija stručnjaka i uz osporavanje dijagnoze koja je zvanično postavljena u Kliničkom centru Crne Gore.

„Ja bih naveo sastav te komisije – specijalista interne medicine, specijalista patologije, reanimatologije, neufrologije I zamislite predsjednik komisije oftamolog. Znači ni jedan od ovih specijalista koji su dali mišljenje, koji su negirali zvaničnu dijagnozu moga djeteta – ne spada u oblasti, odnosno u te specijaliste kojima mi vodimo našeg Pavla“, kazao je Sokolov.

Ministar Gutić pojašnjava da je moguće da u određenom momentu nema u toj komisiji i tog stručnjaka.

„Ali to nije problem da se prevaziđe, u smislu da kolege mogu uvijek pozvati nekoga ako im je potreban neko dodatno objašnjenje“, kazao je Gutić.

Uprkos mogućnosti traženja dodatnih objašnjenja, u ovom slučaju ona nijesu tražena, već je potvrđena odluka prvostepene komisije.

U međuvremenu, Upravni sud Crne Gore presudio je u korist porodice Sokolov, poništio rješenje Ministarstva i naložio ponovno odlučivanje, uz ocjenu da odluka nije bila zakonito obrazložena.

Kao dugoročno rješenje, ministar najavljuje reformu jedinstvenog vještačenja invaliditeta, koja bi trebalo da unaprijedi transparentnost i ujednači praksu.

„Gdje više neće biti vještačenja invaliditeta samo na osnovu medicinskih indikacija, nego će biti vještačeno i u skladu sa modelom ljudskih prava, u skladu sa Konvencijom Ujedinjenih nacija“, kaže Gutić.

Dok se čeka potpuna reforma sistema, građani očekuju brže procedure i dosljedniju primjenu prava, posebno kada su u pitanju najosjetljivije kategorije, jer se izgubljeno vrijeme ne može nadoknaditi.

Tragedija na Cetinju, dijete stradalo u balon sali

0

Na Cetinju je večeras došlo do tragedije u kojoj je stradalo dijete, saopšteno je CdM-u iz policije.

Nesreća se dogodila u balon sali. Stradao je dvanaestogodišnji J.K.

Prema nezvaničnim saznanjima iz policije, na njega je, dok se igrao, pala konstrukcija gola.

Istraga je u toku.

Laković: Uhapšena dva lica za pomaganje u nečemu što nije ni krivično djelo, ni prekršaj

0

Doskorašnji poslanik PES-a, a odnedavno nezavisni poslanik Miodrag Laković, reagovao je na postupanje nadležnih oragana u slučaju odbjeglog šefa kriminalne grupe Miloša Medenice, ističući niz, kako navodi, nelogičnosti u dosadašnjim objašnjenjima.

Laković je podsjetio da su iz Ministarstva unutrašnjih poslova i Uprave policije u više navrata tvrdili da Medenica, kršenjem mjere zabrane napuštanja stana, nije počinio ni krivično djelo ni prekršaj

„U više navrata su nas iz MUP-a i UP ubjeđivali da Miloš Medenica kršenjem mjere zabrane napuštanja stana nije napravio ni krivično djelo ni prekršaj. Čak ni da policija, i da ga je zatekla u kršenju mjere, nije imala ovlašćenje da ga liši slobode. Nismo čuli ni da se isti tereti za krivično djelo u vezi sa samom radnjom bjekstva. Sad su uhapšena dva lica za pomaganje u nečemu što nije ni krivično djelo, ni prekršaj?“, upitao je Laković na mreži X.

Knežević: Neću se odazvati pozivu suda zbog događaja u Botunu, moraće da me privode

0

„ASANOVIĆ I JA SMO SPREMNI DA IDEMO U ZATVOR, AKO TREBA“

Osnovni sud u Podgorici ovih dna intenzivno saslušava građane Botuna i Zete, jer su krajem decembra prošle godine pružali pasivni otpor jednom zlokobnom i visokokoruptivnom naumu Glavnog grada i države, saopštio je danas lider DNP-a Milan Knežević. Poručuje da su i on i predsjednik Opštine Zeta Mihailo Asanović dobili sudske pozive, ali da se neće odazvati.

“Svakom je poznato koliko i kako je trajala borba građana Botuna već dvije i po decenije, koji su se borili za zdravu životnu sredinu. Međutim, država je odlučila da upotrijebi silu, zbog čega je DNP odlučila da napusti vlast. Ono što želim da podijelim sa javnošću, kako bih eliminisao sve konstrukcije da je DNP na čelu sa mnom i predsjednikom Opštine Zeta Mihailom Asanovićem, nešto kalkulisala ili izbjegla odgovornost dok se saslušavaju i kažnjavaju građani Zete, jeste da sam ja 20. aprila dobio poziv od Suda za prekršaje, po prijavi CB Podgorica”, rekao je on.

On je istakao da je prijavu podnio Milan Radusinović, čovjek koji je, kako je rekao, 30. januara 2020. godine hapsio moju majku i sve građane koji su bili u litijama i protestovali protiv sramnog Zakona o slobodi vjeroispovijesti.

“Prema informacijama koje imam, pojedine sudije koje se pojavljuju na saslušanju traže da se izvine Radusinoviću, što su toga dana branili vodu, vazduh i zemlju u Botunu. To je sraman pokušaj pritiska i represije, da se od žrtve napravi zločinac i obrnuto. Ja posebno poručujem sudiji koji treba da me sasluša 1. juna u 16 časova, da nemam namjeru da se pojavim na tom saslušanju i da će morati da me privedu i primijene Zakon na meni. Neću dozvoliti da naša referendumska volja bude završena u Sudu za prekšaje na način da mi budemo kažnjeni jer je Saša Mujović poslao 700 policajca na goloruki narod”, rekao je on.

Tačno je, kako je rekao, da se u kolektor gradi, ali protiv volje građana. Poručio je i da do sada nije došlo do sanacije bazena crvenog mulja, kako je bilo obećano.

“Lažovi, ostaju lažovi. To nemam problem da kažem. Mi ćemo korisiti sve insitucije da zaustavimo ovaj sramni projekat. To pričam i u ime Asanovića, koji je takođe dobio poziv od suda 5. juna, ali se neće ni on pojaviti i moraće i njega da privedu. Ako treba, spremni smo nas dvojica da idemo u zatvor, ako treba. Za ono u šta vjerujemo”, zaključuje Knežević.

Spajić: Napravljen je važan korak ka izgradnji još jedne dionice auto-puta

0

Sa riječi na djela! Napravljen je važan korak ka izgradnji još jedne dionice auto-puta, od Smokovca do Tološa, saopštio je premijer Vlade Crne Gore Milojko Spajić na mreži X.

Kako navodi, dok se pripremamo za početak radova na drugoj dionici auto-puta od Mateševa do Andrijevice, Monteput d.o.o. danas je, u skladu sa standardima Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), objavio tender za izbor ponuđača za pružanje konsultantskih usluga nad projektovanjem i izgradnjom dionice od Smokovca do Tološa.

– Riječ je o dionici dugoj 10,5 kilometara, koja predstavlja važan infrastrukturni poduhvat imajući u vidu da je planirana kao obilaznica Podgorice – zaključio je Spajić.

Vozač đačkog autobusa vozio pod dejstvom alkohola

0

Vozač autobusa M.R. (33)  koji je prevozio učenike jedne podgoričke osnovne škole zatečen je pod dejstvom alkohola tokom pojačane policijske kontrole, nakon čega je odmah isključen iz saobraćaja i zamijenjen drugim vozačem, čime je spriječena potencijalno opasna situacija po bezbjednost djece, saopštili su iz Uprave policije.

Kako navode, podgorička policija u kontinuitetu sprovodi aktivnosti preventivnog karaktera, sa ciljem unapređenja bezbjednosti svih učesnika u saobraćaju, sa posebnim akcentom na zaštitu najmlađih i povećanje sigurnosti djece u zonama škola i vrtića.

“Ove aktivnosti podrazumijevaju pojačane kontrole vozača, tehničke ispravnosti vozila, kao i prisustvo policijskih službenika u blizini obrazovnih ustanova, kako bi se preventivno djelovalo i spriječile situacije rizične po bezbjednost djece”, piše u saopštenju.

Dodaju da u okviru navedenih aktivnosti, podgorička saobraćajna policija, imajući u vidu povećan rizik i odgovornost koju između ostalog nosi organizovani prevoz djece, sprovela je ciljanu kontrolu ispred jedne osnovne škole u Podgorici, kojom prilikom je izvršeno alkotestiranje vozača autobusa angažovanog za prevoz učenika od strane škole, a u vlasništvu turističke agencije sa sjedištem u Budvi.

“Kontrolom je utvrđeno da je vozač autobusa – M.R. (33) upravljao vozilom pod dejstvom alkohola, pri čemu mu je izmjerena nedozvoljena koncentracija alkohola u organizmu.”, ističe se u saopštenju.

Dodaju da je odmah isključen iz saobraćaja, nakon čega je organizovani prevoz djece preuzeo drugi vozač, čime je spriječena potencijalno rizična situacija.

“Policija će i u narednom periodu, koristeći sve raspoložive kapacitete, nastaviti sa pojačanim kontrolama i preventivnim aktivnostima, kako bi se spriječile saobraćajne nezgode sa najtežim posljedicama i dodatno unaprijedila bezbjednost svih učesnika u saobraćaju, a posebno djece”, zaključuje se u saopštenju.

Alternativa: Još jedna lažna diploma, novo pitanje za KCCG!

0

Organizacija Alternativa Crna Gora saopštila je danas da javnosti dostavlja dokument za koji tvrde da otvara ozbiljna pitanja u vezi sa radnim angažmanom i akademskim obavezama jedne zaposlene u Kliničkom centru Crne Gore (KCCG).

Foto: Fejsbuk

Kako navode, riječ je o platnoj listi glavne sestre u KCCG iz mjeseca u kojem je diplomirala, a prema kojoj je imala preko 200 sati radnih obaveza.

„Preko 200 sati radnih obaveza u jednom mjesecu. Kako je moguće ispuniti toliki broj radnih sati i istovremeno uredno završavati akademske obaveze? Da li je neko provjerio preklapanje radnog vremena, prisustva na poslu i obaveza vezanih za diplomiranje?“, pitaju iz Alternative Crna Gora.

Dodaju da, ukoliko medicinski radnik mora biti na radnom mjestu, u smjeni i sa pacijentima, javnost ima pravo da zna kako se istovremeno dolazi i do diplome, posebno kada dokumenti ukazuju na veliki broj radnih sati.

Foto: Fejsbuk

Iz ove organizacije pozvali su nadležne institucije da reaguju.

„Pozivamo KCCG da jasno odgovori, kao i nadležne inspekcije i tužilaštvo da utvrde činjenice“, navodi se u saopštenju.

Alternativa Crna Gora poručuje da, ukoliko pravila važe jednako za sve, ne bi trebalo da bude teško odgovoriti na, kako ističu, jednostavno pitanje – kako je moguće biti na dva mjesta u isto vrijeme.

Diplome objavili ministarka prosvjete i direktori

0

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija objavilo je diplome visokorukovodnog kadra u tom resoru, na čelu sa ministarkom Anđelom Jakšić Stojanović.

Diplome su na uvid javnosti stavili i državni sekretari Dragan Marković, Tatjana Ćalasan i Fikreta Lulanaj.

Na sajtu su objavljene i obrazovne isprave Dragane Ćetković, generalne direktorice Direktorata za visoko obrazovanje i studentski standard, Marije Gošović, generalne direktorice Direktorata za gimnazijsko i stručno obrazovanje, Svetlane Drobnjak, generalne direktorice Direktorata za predškolsko i osnovno obrazovanje i vaspitanje, Marice Melović, generalne direktorice Direktorata za naučno-istraživačku djelatnost, Savice Vujičić, v.d. generalne direktorice Direktorata za inovacije i pametnu specijalizaciju, Marka Vukašinovića, generalnog direktora Direktorata za međunarodnu saradnju, evropske integracije i EU fondove, Jasne Jovanović, generalne direktorice Direktorata za cjeloživotno učenje, i Marka Šljukića, sekretara MPNI.

Podsjećamo da su poslanici DPS-a i PES-a, Ivan Vuković i Uglješa Urošević, inicitrali objavljivanje diploma poslanika i pozvali druge predstavnike vlasti da to učine.

Šaranović: Policiji i tužilaštvu poznati lokaliteti na kojima je Medenica boravio

0

Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović saopštio je da je Miloš Medenica boravio na lokalitetima koji su policiji i tužilaštvu poznati, kao i koja su mu lica pomagala dana 27. i 28. 1. od kada je on nedostupan državnim organima.

Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović podsjetio je da je za Milošem Medenicom raspisana nacionalna i međunarodna potjernica, te da policija intenzivno radi na njegovom lociranju.

„Preduzete su policijsko potražne radnje i mjere u cilju, naravno, lociranja njega kao osuđenog lica, i u mjerama prvog zahvata utvrđeno da je ovo lice boravilo na lokalitetima koji su policiji i tužilaštvu poznati, kao i koja su mu lica pomagala dana 27. i 28. 1. od kada je on nedostupan državnim organima“, kazao je ministar.

Napominje da policija raspolaže podacima o licima koja su učestvovala u pomaganje „u svemu ovome“.

„Ti podaci su od strane policije dostavljeni Osnovnom državnom tužilaštvu, nakon čega je formiran i predmet, a kroz zajedničku aktivnost policije i Osnovnog državnog tužilaštva, juče su lišena slobode dva lica zbog sumnje da su izvršila krivično djelo, omogućavanja bjekstva, Milošu Medenici, odnosno licu koje je lišeno slobode“, kazao je Šaranović.

On je kazao da su dvije osobe koje su juče uhapšene u koordiniranoj aktivnosti policije i Osnovnog tužilaštva, se sumnjiče, da su počinili krivično djelo na način što su odbjeglom, Medenici pružili pomoć i logistiku, u skrivanju kako bi bio nedostupan organima za sprovođenje zakona, nakon što je prekršio mjeru nadzora.

„Svakako, napominjem da policijski službenici i dalje u kontinuitetu preduzimaju sve mjere i radnje na lociranju i lišenju slobode ovog osuđenog lica“, kazao je ministar.

Podsjećamo, Uprava policije je saopštila  da su uhapšene dvije osobe zbog sumnje da su omogućili bjekstvo Milošu Medenici. Kako saznajemo, riječ je o Saši Lakoviću (36) i Nemanji Mučalici (36).

Uhapšen Podgoričanin, auto-putem vozio skoro 200 km/h

0

Saobraćajna policija uhapsila je M.D. (28) iz Podgorice, zbog prekoračenja brzine tokom vožnje na auto-putu.

„On je lišen slobode zbog vožnje brzinom od 196 km/h na dijelu puta gdje je maksimalna dozvoljena brzina 100 km/h“, saopštili su iz Uprave policije na mreži Iks.

On je priveden kod sudije za prekršaje.