Home Blog Page 77

Kos: Crna Gora ulazi prva u Uniju, slijedi Albanija

0

Evropska unija će u narednim godinama u svoje članstvo primiti prvo Crnu Goru, a zatim Albaniju, izjavila je komesarka EU za proširenje Marta Kos.

“Sada je veoma realna mogućnost da će EU rasti u narednim godinama. U mnogim dijelovima zapadnog Balkana i dalje postoji skepticizam da je članstvo u EU zaista moguće. Nadam se da će pozitivan primjer Crne Gore i Albanije, koja je sljedeća u redu, inspirisati ostatak zapadnog Balkana da slijedi isti put”, rekla je ona  na konferenciji u Frajburgu.

Dobijanje statusa kandidata je početak prilično dugog puta ka članstvu u Uniji.

Turska je kandidat od 1999. godine, Sjeverna Makedonija od 2005. godine, Crna Gora od 2010. godine, a Srbija od 2012. godine.

Posljednja zemlja koja se pridružila EU bila je Hrvatska, koja je postala članica 2013. godine, nakon procesa dugog deset godina.

AMSCG: Povoljni uslovi za vožnju

0

U Crnoj Gori danas učesnike u saobraćaju očekuju povoljni uslovi za vožnju. Duž klisura i usjeka mogući su nailasci na sitnije odrone. Vozačima savjetujemo da poštuju sva ograničenja i zabrane definisane postavljenom signalizacijom, saopšteno je iz Auto moto saveza Crne Gore AMSCG.

Na regionalnom putu R-10 Đurđevića Tara -Mojkovac, na lokalitetu Sokolovina došlo je do odrona uslijed čega je saobraćaj obustavljen.

Zbog izvođenja radova na rekonstrukciji mosta „Đurđevića Tara“ na magistralnom putu na M-6 Dionica Pljevlja – Žabljak, lokalitet „Đurđevića Tara”, odobrava se promjena režima saobraćaja sljedeći način:

– totalna obustava saobraćaja za teretni saobraćaj (kamioni, šleperi, kamioni sa prikolicom, šleperi sa prikolicom, itd) nosivosti preko 3,5 tone, do završetka radova.

-za putnički saobraćaj i autobuse, sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja, kao i totalna obustava saobraćaja od 06:00 do 08:00, od 10:00 do 12:30 i od 14:00 do 18:00 časova u periodu do 01. maja. Za vrijeme trajanja obustave saobraćaja, učesnici u saobraćaju mogu koristiti alternativne putne pravce.

– od 2. do 31. maja saobraćaj se obustavlja od 05.00 do 08.00, od 10.00 do 13.00 i od 14.00 do 20.00 časova.

02. i 03. maja zbog održavanja Međunarodne brdske trke na regionalnom putu R-1 dionica Kotor (Novo Naselje) Trojica-Krstac(Pržice) odobrava se totalna obustava saobraćaja za sve vrste vozila od 08.30 -18.00 časova.

U toku je rekonstrukcija regionalnog puta R-29 Bar-Kamenički most-Krute i dolazi do obustave saobraćaja za sve vrste vozila od 08.00 do 11.00 i od 13.00 do 16.00 sati.

Odobrava se totalna obustava saobraćaja za sve vrste vozila od 08.00 do 14.00 časova na regionalnom putu R-17 dionica Čevo – Riđani zbog izvođenja radova na adaptaciji puta.

Zbog izvođenja radova na rekonstrukciji saobraćajnice Petnjica-Bioča odobrava se promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja na mjestima izvođenja radova, kao i povremena obustava saobraćaja ne duža od 60 minuta. Obustave saobraćaja ne duže od 60 minuta ne mogu se koristiti radnim danima (ponedjeljak-petak) od 07.00 do 09.00 i od 12.00 do 14.00 sati.

Na magistralnom putu M-3 dionica Plužine-Jasenovo Polje, lokalitet Zaborje – Jasenovo Polje saobraćaj se obavlja naizmjenično jednom trakom na mjestima izvođenja radova i regulisan je svjetlosnom saobraćajnom signalizacijom.

Odobrava se promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja zbog izvođenja radova na rekonstrukciji prilaznih saobraćajnica mostu Đurđevica Tara.

Odobrava se promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja zbog izvođenja radova na rekonstrukciji mosta Đurđevica Tara na magistralnom putu M-6 dionica Žabljak – Pljevlja.

Do 15. juna dolazi do izmjene režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenični kao i mogućnost potpune obustave saobraćaja u kraćim terminima u tunelu Sozina u vremenu od 22.00 do 06.00 časova. U pitanju su radovi na sanaciji pukotina u tunelu Sozina injektiranjem sa završnim farbanjem obloge. Radovi će se izvoditi ručno pomoću lake opreme i mašina.

Do 15. juna doći će do izmjene režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenični kao i mogućnost potpune obustave saobraćaja u kraćim terminima u tunelu Sozina u vremenu od 22.00 do 06.00 časova. U pitanju su radovi na sanaciji pukotina u tunelu Sozina injektiranjem sa završnim farbanjem obloge. Radovi će se izvoditi ručno pomoću lake opreme i mašina.

Privremeno se dobrava promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja zbog izvođenja radova na adaptacoji dijela saobraćajnice u centru Tuzi, od marketa,Voli do katoličke crkve, na magistralnom putu M-4 dionica Podgorica- Božaj.

Privremeno se odobrava promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja na mjestima izvođenja radova, zbog izvođenja radova na poboljšanju bezbjednosti saobraćaja, (vertikalne i horizontalne saobraćajne signalizacije) na regionalnom putu R-13 dionica Mateševo-Kolašin.

U Podgorici se odobrava se potpuna obustava zbog izvođenja radova na izgradnji Bulevara Vojislavljevića -Faza II-u dijelu od ulice Kralja Nikole do ulice Princeze Ksenije. Saobraćaj se obavlja alternativnim putnim pravcima u skladu sa postavljenom saobraćajnom signalizacijom.

Do 30. maja od 08.00 do 16.00 sati odobrava se zauzimanje dijela kolovozne površine magistralnog puta. zbog izvođenja radova na izgradnji pristupne saobraćajnice za novu autobusku stanicu na lokaciji Šištet – Igalo.

Intenzitet saobraćaja je umjeren.Tokom dana se očekuje pojačana frekvencija vozila na većini putnih pravaca u zemlji.

U protekla 24 sata dogodile su se 22 saobraćajne nezgode u kojima su tri osobe zadobile teže, a devet lakše povrede.

Auto moto savez Crne Gore pruža učesnicima u saobraćaju tehničku pomoć na javnim putevima koja podrazumijeva pružanje usluge pomoći na putu, otklanjanje manjih kvarova i besplatnog šlepanja vozila do prvog servisa za sva vozila registrovana u Crnoj Gori.

Informativni centar zajedno sa službom pomoći na putu na usluzi je građanima 24 sata. Informacije se mogu dobiti putem telefona 19807, 020234999 i 063239987.

Bogdanović Sudskom savjetu: Šta ste uradili kada je Uprava policije sudovima dostavljala preko 300 obavještenja o kršenju mjera nadzora

0

Ne pokušavajte da zamijenite teze

Sudski savjet se više zabrinuo zbog kritike poslanika nego zbog činjenice da se u predmetima koji se tiču organizovanog kriminala, logističkih mreža, bjekstava i kompromitovanih centara moći ponavljaju odluke koje razaraju povjerenje građana u pravdu, saopštio je predsjednik Kluba poslanika Demokrata Boris Bogdanović u reagovanju na saopštenje Sudskog savjeta.

Podsjetimo, danas je Bogdanović, između ostalog, saopštio da odluka sudije Osnovnog suda da na slobodu pusti Sašu Lakovića i Nemanju Mučalicu, koji se terete da su pomogli Milošu Medenici da pobjegne, “predstavlja skandal prvog reda i brutalno ogoljava dubinu truleži u slučaju Medenica”.

Iz Sudskog savjeta su nakon toga apelovali na nosioce najodgovornijih funkcija da se uzdrže od istupa u javnom prostoru kojima se, kako su saopštili, stvara negativna slika o pravosuđu.

“Danas su se ponovo mogle čuti vrlo neprimjerene i neutemeljne optužbe na račun pravosuđa, odnosno konkretno jednog sudije u Osnovnom sudu u Podgorici, povodom donijete sudske odluke, a koje dolaze od strane šefa jednog poslaničkog kluba u Skupštini Crne Gore”, kazali su iz Sudskog savjeta.

Smatraju da je neprofesionalno iznositi neprovjerene informacije o tačno određenom nosiocu sudijske funkcije, koji, kako dodaju, pritom uopšte nije donio odluku koja je izazvala nezadovoljstvo određene političke strukture.

Nakon saopštenja Sudskog savjeta, oglasio se Bogdanović.

“Gospodo iz Sudskog savjeta, ne pokušavajte da zamijenite teze. Nije suština u tome koji je sudija zbog smrti oca predao predmet drugom sudiji. Suština je u tome da su lica osumnjičena da su pružala logistiku za bjekstvo Miloša Medenice od tog sudije puštena da se brane sa slobode. Suština je u tome da se država bori protiv organizovanog kriminala, a da dio pravosuđa svojim odlukama tu borbu obesmišljava, Mi izražavamo ljudsko poštovanje prema svakoj smrti u porodici i ne dozvoljavamo da se bilo čija lična bol uvlači u političku polemiku. Ali nećemo dozvoliti ni da se ta okolnost koristi kao dimna zavjesa za izbjegavanje ključnog pitanja, zašto su puštena lica za koja se sumnja da su pružala logistiku za bjekstvo čovjeka čiji lik kriminalne strukture koriste za pokušaje diskreditacije države?”, naveo je Bogdanović.

Prema njegovim riječima, Sudski savjet se više zabrinuo zbog kritike poslanika nego zbog činjenice da se u predmetima koji se tiču organizovanog kriminala, logističkih mreža, bjekstava i kompromitovanih centara moći ponavljaju odluke koje razaraju povjerenje građana u pravdu.

“Pitam vas javno, šta ste uradili kada je Uprava policije sudovima dostavljala preko 300 obavještenja o kršenju mjera nadzora? Jeste li se tada zapitali da li sistem funkcioniše? Šta ste uradili kada osumnjičena lica napuštaju spuške ćelije zbog nedonošenja presuda, pa nakon toga izvršavaju nova ubistva? Jeste li se zapitali kako je moguće da sudije u takvim okolnostima dobijaju najviše ocjene? Jeste li se zapitali zašto pojedini postupci traju i po deset godina? Zašto ni danas nema pravosnažnog epiloga za ubistvo visokog policijskog funkcionera Slavoljuba Šćekića?”, upitao je Bogdanović.

Pitao je i koliko će još kriminalaca izaći iz pritvora do kraja godine “ako se nastavi ovakva efikasnost, dok se približavaju rokovi, a suđenja tapkaju u mjestu”.

“Gospodo iz Sudskog savjeta, nije problem što pravosuđe mora biti nezavisno. Problem je kada se nezavisnost pretvori u nedodirljivost, samostalnost u samovolju, a odsustvo političkog uticaja u odsustvo bilo kakve odgovornosti. Da li vam je Vesna Medenica ostavila amanet nezavisnosti ili amanet zatvorenog sistema u kojem niko nikome ne polaže račune? Vi ste praktično potvrdili ono što javnost već zna: sudija kojeg pominjete ranije je donio oslobađajuću presudu Veselinu Veljoviću u predmetu napada na policijske službenike prilikom ustoličenja mitropolita Joanikija. Isti sudija je oslobađao i u predmetu „Tunel“, pa je jedno od lica iz tog predmeta nakon oslobađajuće presude završilo pod sumnjom za pomaganje u dvostrukom ubistvu na Cetinju”, saopštio je Bogdanović.

Kako je rekao, ako to za Sudski savjet nije razlog za zabrinutost, za građane Crne Gore jeste.

“Zato ne držite lekcije onima koji postavljaju pitanja. Odgovorite građanima. Da li je normalno da država hapsi, policija prikuplja dokaze, tužilaštvo pokreće postupke, a onda sve stane pred zidom sudske neefikasnosti, čudnih odluka i institucionalnog ćutanja?”, navodi dalje Bogdanović.

Prema njegovoj ocjeni, posebno je skandalozno što se u ovom slučaju ne radi samo o puštanju na slobodu, već o odluci kojom se poništava tužilačko zadržavanje od 72 sata, što se ne dešava često.

“I umjesto da vas to zabrine, vi napadate one koji traže odgovornost. I potpuno je nebitno da li je odluku donio sudija koji je zapremio predmet ili sudija kojem je predmet predat zbog smrtnog slučaja u porodici, bitno je kako je i zašto ovako odlučeno? I još nešto: kada predsjednik Višeg suda Zoran Radović javno poručuje da direktor policije ne treba da tumači pravo, to za vas nije etički problem. Ali ste u vrlo sličnom slučaju razriješili predsjednicu Apelacionog suda Mirjanu Popović. Građani imaju pravo da pitaju: da li pravila važe za sve, ili samo za one koji nijesu dio pravosudno-političkog kruga bliskog starim centrima moći i Vesni Medenici?”, kaže Bogdanović.

Kako je dalje saopštio, Sudski savjet ne smije biti advokatska kancelarija zatvorenog pravosudnog kruga.

“On mora štititi časne sudije, kojih ima mnogo, a ne praviti štit upravo za one zbog kojih časne sudije nose teret nepovjerenja javnosti”, navodi Bogdanović.

Kako je kazao, Crnoj Gori ne treba pravosuđe koje se ljuti na pitanja.

“Crnoj Gori treba pravosuđe koje daje odgovore. Jer pravda koja kasni deset godina nije pravda. Pravda koja ćuti pred kriminalom nije nezavisna. A pravosuđe koje ne prihvata odgovornost ne brani državu, nego slabi njene temelje. I na kraju, vrlo je indikativno da se Vaša reakcija gotovo ne razlikuje od reakcije jednog primitivno-političkog advokata mafije”, zaključio je Bogdanović.

Sunčano, vjetrovito, temperatura do 22 stepena

0

U južnim i centralnim oblastima Crne Gore danas će biti sunčano, uz povremeno malu do umjerenu oblačnost, a na sjeveru promjenljivo oblačno sa sunčanim periodima i uglavnom suvo, saopšteno iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Vjetar umjeren do jak , sjevernih smjerova.

Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od -3 do 14, najviša dnevna od pet do 22 stepena.

Sudski savjet: Kampanja protiv sudstva se produbljuje i postaje ozbiljna prijetnja po vladavinu prava

0

Sudski savjet apelovao je na nosioce najodgovornijih funkcija da se uzdrže od istupa u javnom prostoru kojima se, kako su saopštili, stvara negativna slika o pravosuđu.

Podsjetimo, ranije danas generalni sekretar i šef Kluba poslanika Demokrata Boris Bogdanović saopštio je, između ostalog, da odluka sudije Osnovnog suda da na slobodu pusti Sašu Lakovića i Nemanju Mučalicu, koji se terete da su pomogli Milošu Medenici da pobjegne, predstavlja skandal prvog reda i brutalno ogoljava dubinu truleži u slučaju Medenica.

“Sudski savjet još jednom oštro reaguje na neosnovane kritike pravosuđa koje postaju ozbiljna prijetnja po vladavinu prava kroz neprimjeren politički uticaj na pravosuđe. Danas su se ponovo mogle čuti vrlo neprimjerene i neutemeljne optužbe na račun pravosuđa, odnosno konkretno jednog sudije u Osnovnom sudu u Podgorici, povodom donijete sudske odluke, a koje dolaze od strane šefa jednog poslaničkog kluba u Skupštini Crne Gore”, navodi se u saopštenju Sudskog savjeta.

Iako su, kako dodaju, više puta reagovali, kampanja protiv sudstva se produbljuje i postaje ozbiljna prijetnja po vladavinu prava kroz neprimjeren politički uticaj.

“U skladu sa svojom ustavnom funkcijom, Sudski savjet je dužan da se tome još jednom oštro i odlučno suprotstavi. Kao društveno odgovorna institucija pred građanima Crne Gore, šaljemo jasnu poruku da su borba protiv kriminala i ostvarenje pravde, osnovna funkcija sudova”, saopštili su.

Smatraju da je neprofesionalno iznositi neprovjerene informacije o tačno određenom nosiocu sudijske funkcije, koji, kako dodaju, pritom uopšte nije donio odluku koja je izazvala nezadovoljstvo određene političke strukture.

“Ovo iz razloga što građani makar od poslanika moraju očekivati tačne i pouzdane informacije. O etičkoj dimenziji kritike upućene sudiji, koji zbog jučerašnje iznenadne smrti člana uže porodice nema apsolutno nikakve veze sa odlukom koja je izazvala pažnju javnosti, ostavićemo da prosudi ta ista javnost. Ponovo apelujemo na nosioce najodgovornijih funkcija da se uzdrže od istupa u javnom prostoru kojima se stvara negativna slika o pravosuđu”, zaključili su iz Sudskog savjeta.

Bogdanović: Iza svakog napada na bezbjednosni sektor stoje braća Đukanović, podnijeću krivičnu prijavu

0

Generalni sekretar Demokratske Crne Gore, Boris Bogdanović, reagovao je na saopštenje advokatskog tima biznismena Aca Đukanovića, u kom je navedeno da su Bogdanovićevi javni istupi na temu Đukanovićevog slučaja politički motivisani, kao i da predstavljaju pokušaj politizacije pravnih postupaka i stvaranja pritiska na pravosudne institucije. Funkcioner Demokrata je pozvao Đukanovića da se ne krije iza saopštenja advokatskog tima i kazao da iza svakog napada na bezbjednosni aparat stoje on i njegov brat, nekadašnji predsjednik Crne Gore, Milo Đukanović. Najavio je i da će protiv Đukanovića podnijeti krivičnu prijavu.

Bogdanovićevo reagovanje prenosimo integralno

Pozivam Aca Đukanovića da se više kukavički ne krije iza saopštenja advokatskog tima. Neka izađe lično, imenom i prezimenom, jer Crna Gora odlično zna da ovakve napade ne pišu advokati, oni ih samo potpisuju. Ovakve političko-pravne i svake druga mafijaške operacije osmišljavaju i pokreću Aco i Milo Đukanović.

Nema tu nikakve brige za zakonitost, ni za pravdu, ni za institucije. To je stara matrica, kad država krene na kriminal, kriminal krene na državu. Kad se otvore dosijei, oni crtaju mete. Kad tužilaštvo zakuca na vrata, oni šalju advokatske timove da glume žrtve. Kad institucije više ne kleče pred njima, oni pokušavaju da zastraše ljude koji danas čuvaju ustavni poredak, bezbjednosni sektor i zakon.

Iza svakog napada na bezbjednosni sektor, iza svakog pokušaja kompromitacije ljudi koji se bore protiv kriminala, iza svakog pritiska na policiju, tužilaštvo i one koji više ne pristaju da Crna Gora bude privatni feud jedne porodice, prepoznaje se isti politički i interesni rukopis, rukopis Mila i Aca Đukanovića.

Oni danas pokušavaju da ubijede javnost da je sve ovo pravna borba. Ne, gospodo. Ovo je panična odbrana sistema koji se raspada. Ovo je pokušaj da se strah vrati tamo gdje su institucije počele da vraćaju zakon. Ovo je pokušaj da se poruči svakome ko se usudio da dira nedodirljive: “Stani, jer ćemo te goniti, blatiti, pritiskati i progoniti, a možda i prekriti zemljom.”

Ali ste naišli na pogrešne ljude. Naišli ste na one koji se ne boje. Naišli ste na one koje ne možete kupiti, slomiti, ućutkati ni natjerati da sagnu glavu pred vašim prezimenom, vašim novcem, vašim medijskim batinama ili vašim advokatskim dimnim bombama.

Posebno je važno da Crna Gora zna da pojačani talas mafijaškog zastrašivanja nije krenuo slučajno. Krenuo je onda kada su oni koji su decenijama vjerovali da su jači od države počeli da osjećaju da država ipak postoji. Krenuo je onda kada je postalo jasno da više nema nedodirljivih, nema svetih krava, nema porodičnih zabranjenih zona i nema prezimena koje može biti iznad zakona.

Zato jasno još jednom poručujem, ukoliko se bilo kome iz bezbjednosnog sektora, bilo kome ko se bori protiv organizovanog kriminala, bilo kome ko radi svoj posao časno i zakonito, desi bilo kakav pokušaj zastrašivanja, ugrožavanja ili pritiska da su nalogodavci Aco i Milo Đukanović.

Acu Đukanoviću poručujem, ne šalji advokatice da vode političke ratove umjesto tebe. Ne krij se iza pravnih fraza, iza papira i pečata. Izađi pred građane i objasni ono što decenijama nijeste objasnili, kako je Crna Gora siromašila, dok su se dva brata sa svojim porodicama enormno bogatila.

I da dodatno “obradujem” braću Đukanović: u pripremi je krivična prijava protiv Aca Đukanovića, koju ću lično podnijeti nadležnim organima. Ne preko advokatskih timova, ne iz sjenke, ne iza zavjese, nego javno, jasno, odgovorno i pred institucijama države Crne Gore.

(VIDEO) Mandić: Stradanje murinskih žrtava ostaje u kolektivnom pamćenju

0

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić položio je danas u Murinu vijenac na spomen-obilježje posvećeno žrtvama NATO bombardovanja, odajući počast stradalim civilima koji su, kako je poručeno, ostali u trajnom sjećanju Crne Gore. Tom prilikom pomenuto je šest nevinih žrtava, a u Hramu Svete Petke služena je i zaupokojena liturgija.

Tom prilikom, predsjednik Mandić je vijenac posvetio „Mučenicima murinskim“, kako ih naziva Srpska pravoslavna crkva, ističući da se, kako se navodi, danas sa pijetetom prisjećamo šest nevinih žrtava – Olivere, Julije, Milke, Manojla, Miroslava i Vukića, uz poruku da će njihovo stradanje ostati u kolektivnom pamćenju Crne Gore.

„Ponosim se činjenicom, da dugi niz godina, te već drugi put u svojstvu predsjednika Skupštine Crne Gore, zajedno sa vama, predstavljajući Crnu Goru, odajem počast i imam priliku da se, ne samo u svoje, već i u ime države poklonim njihovom nevinom stradanju“, kazao je Mandić.

 (Foto: Skupština Crne Gore)

Prije polaganja vijenca, u Hramu Svete Petke služena je zaupokojena liturgija.

„Vječan im pomen“, zaključio je Mandić.

Dobričanin: Ubistva u Murinu nazvati pravim imenom – ratni zločin

0

Na današnji dan prije 27 godina tišina u selu Murino nikada nije bila glasnija. Zvuk sirena zamijenili su životi koji su prekinuti, a bol koji je tada nastao za mnoge nikada nije prošao. Godine prolaze, ali pitanje ostaje – da li smo kao društvo naučili da pamtimo ili samo biramo čega ćemo se sjećati. Dok jedne žrtve dobijaju prostor, ime i dostojanstvo, druge ostaju na marginama, prepuštene tišini, zaboravu i selektivnom pamćenju. Bez istine nema pravde, a bez pravde nema ni mira.

Poslanik Ujedinjene Crne Gore dr Vladimir Dobričanin kazao je da se Crna Gora ne bi sjetila nijednog ubijenog građanina u NATO bombradovanju.

“Žrtve u Murinu nisu samo žrtve u Murinu. Žrtve u Murinu su žrtve Crne Gore, bila ona unietnička, multietnička, građanska, negrađanska, kakva god. To su žrtve Crne Gore koje je Crna Gora, ne zaboravila, ona ih namjerno krije, jer to nije trend, to nije in sada, jer smo mi članica istog tog saveza koji je prouzrokovao smrt naših građana. Ako bismo se sjetili naših žrtava, vjerovatno bi “uvrijedili” naše partnere”, kazao je Dobričanin.

On je dodao da se Crna Gora ponizila.

“Toliko je pala nisko da ja ponekada ne vidim ni ono junaštvo, a pogotovo ne čojstvo, u odnosu prema onim žrtvama prema kojima treba da bude najsuptilniji i najosjetljiviji, a to su nevine žrtve – dječije. To su djeca koja su tek počela da žive, koja ni zašta nisu bila kriva, izuzev što su se igrala u blizini nekog mosta kojem je nekom umnobolniku iz NATO saveza zaličilo na nešto što može da bude meta”, istakao je Dobričanin.

Prema njegovim riječima, porodice su zaslužile da dožive da se ubistvo njihovih najmilijih nazove pravim imenom, a to je – ratni zločin.

“Mi smo poniženi. Nisu oni nas ponizili, mi smo sami sebe ponizili, ponizili tako što ćemo da prihvatimo da nas neko ubija zarad učešća u tom vojnom savezu i zarad toga što su oni sada kao naši partneri i mi se ponašamo kao da su to žrtve nekih drugih ljudi, kao da su tu djecu rodile neke tuđe majke i ja mislim da bi vjerovatno ogroman broj današnjih ljudi, koji su decenijama radili na tom zaboravu, da bi bili najsrećniji kada bi se imena ovih žrtava zaboravila i kada se više nikada ne bi spominjala, jer bi na taj način i nestale, ne bi nikada ni postojale”, kazao je Dobričanin.

Istakao je da isti moćnici koji su bombradovali i ubili djecu u Murinu i koji su ubili svjetsku pravdu, odlučuju o našim životima.

“Koliko god to djelovalo kao duboka država i teorija zavjera. Svaka žrtva koja ima prefiks srpska je nepoželjna u sjećanju. Mi još nismo dobili satisfakciju za skoro milion ubijenih Srba u sistemu logora u NDH. Nisu nas ni podržali kada je gotovo 36 odsto muške populacije u Srbiji nestalo u Prvom svjetskom ratu. U Drugom svjetskom ratu smo procentualno najviše izginuli posle Rusa i Njemaca i jedna smo od pet zemalja koja je bila na strani pravde, svega pet. Ne očekujem da nas bilo ko podržava, to je jednostavno tako. Mi smo u 19. i 20. vijeku predodređeni za jedan političko i istorijski odstrijel kao narod”, rekao je Dobričanin.

On je kazao da je posrijedi igra sa žrtvama i programiranje šta će se zvati zločinom, a šta nekim slučajnim dešavanjima.

Spajić: Rekonstrukcija Vlade brzo, Jelena Borovinić Bojović prihvatljiva za potpredsjednicu

0

Premijer Milojko Spajić istakao je da će se rekonstrukcija Vlade desiti vrlo brzo i prihvatljiva mu je Jelena Borovinić Bojović kao potpredsjednica.

Kako je kazao o svemu će obavijestiti javnost kada za to bude spreman.

U najkraćem roku pronaći će rješenje za otkup viškova mlijeka i da će način na koji će to odraditi biti saopšten javnosti u naredna 24 sata. Što se tiče Opšteg kolektivnog ugovora premijer je kazao da radnici neće biti prepušteni milosti i nemilosti poslodavaca, i da su i dalje raspoloženi za pregovore, jer žele da svi radnici i u državnom i u privatnom sektoru dobiju povećanje zarada. 

„Mi smo prihvatili da koeficijent bude povećan sa 90 na 100, uz uslov da koeficijenti budu usklađeni sa minimalnom zaradom. Bez tog uslova samo će 40.000 do 50.000 ljudi iz državne uprave i državnih preduzeća dobiti povećanje, a privatni sektor, odnosno 250.000 radnika neće. Svaki poslodavac ima pravo da smanji koeficijente poslije povećanja obračunske vrijednosti i to su radili u prošlosti decenijama i to nećemo dozvoliti. Ili ćemo svima povećati zarade ili hajde da se dogovorimo kako to da uradimo“, kazao je Spajić.

Jedino prihvatljivo rješenje je, kako je dodao, da se svima povećaju zarade, i ne žele da diskriminišu privatni sektor. Ističe da nema dogovora oko tog pitanja u socijalnom trouglu i dok se ne pronađe saglasnost spremi su za razgovor, ali neće dozvoliti ucjene.

„Vlada je konstruktivan partner i to smo pokazali mnogo puta do sada i treba da tako nastavimo“, poručio je Spajić.

Što se tiče koncesije za aerodrome naglasio je da je ugovor jasan i koncesionar treba da isplati 100 miliona samo se radi na tehničkim detaljima. Ugovor je, kaže, spreman za Skupštinu, ali ima jedan preduslov, a to je potpisivanje sporednog sporazuma sa Korejancima kojima se obavezuju da promovišu Crnu Goru u Koreji i još neke povoljnosti za državu, a potrebna je i potvrda njihovog Borda direktora.

Stroža pravila za oružje: Granica 21 godina, dozvole kraće važe

0

Vlada Crne Gore danas će razmotriti Predlog zakona o oružju i municiji, kojim se pooštravaju uslovi za posjedovanje oružja, povećava starosna granica i skraćuje rok važenja isprava, saopštio je potpredsjednik Vlade za bezbjednost Aleksa Bečić.

„Imamo Predlog zakona o oružju i municiji, koji ima oko 150 članova, koji je u potpunosti usaglašen sa EK i koji je veoma važno mjerilo u evropskim pregovorima. Suština ovog zakona je unapređenje sistema evidencija, pooštravanje sistema kontrole i sankcija za nepoštovanje zakona. Išlo se u više pravaca u reformama koje produkuje ovaj zakonski projekat“, istakao je on.

Pooštravaju se, kako je saopštio, uslovi za dobijanje isprava o posjedovanju oružja, a s ciljem sprječavanja zloupotreba.

„Kada govorimo o pooštravanju uslova za dobijanje oružanih listova, unapređenja idu u sljedećem pravcu: povećava se starosna granica sa 18 na 21 godinu, rok važenja isprava smanjuje se sa 10 na pet godina, proširuje se opseg krivičnih djela za koje je lice osuđeno ili je u postupku, a koja ga onemogućavaju da dobije ispravu za oružje. Oružane listove mogu dobijati stranci sa stalnim boravkom i crnogorski državljani“, kaže Bečić.

Zdravstveno uvjerenje će izdavati javne zdravstvene ustanove, i to domovi zdravlja u Kotoru, Podgorici i Beranama, a uvjerenje će se izdavati na osnovu komisije koju formiraju te zdravstvene ustanove.

Bečić je istakao i da zakon predviđa vanredne, nenajavljene preglede.

Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović istakao je da je ovo suštinska promjena.

„Ovaj zakon nastao je iz potrebe da kao društvo budemo sigurniji i odgovorniji u borbi s rizicima“, istakao je Šaranović, i naglasio da su građani bili dio ovog zakona.

„Inicjativa poznata pod nazivom Markov i Mašanov zakon ozbiljno su razmotreni, i dobar dio je implementiran. Oni predlozi koji nijesu mogli biti dio zakona, biće tretirani kroz podzakonske akte“, istakao je Šaranović.

Naglasio je da je ovaj zakon dobio podršku Evropske komiisje. 

Pojašnjava da zakon reguliše i obilježavanje oružja. „Svako oružje mora imati jasnu oznaku“, istakao je Šaranović, i naglasio da zakon definiše krig lica koji mogu posjedovati oružje.