Home Blog Page 567

Više poslanika prijavilo uvećanje imovine

0

Doskorašnji poslanik Filip Adžić (Građanski pokret URA) u prošloj godini kupio je „glok“ i naslijedio pištolj marke „crvena zastava“, kao i kuću, tri stana i više hiljada kvadrata raznih nepokretnosti, dok je poslanik Ilir Čapuni (Albanska alijansa) stekao „bitkoin“ i „etereum“ (ETH) – najvrednije kriptovalute trenutno.

Više poslanika crnogorskog parlamenta je prijavilo da je tokom 2024. i 2025. uvećalo imovinu ili se to zaključuje poređenjem njihovih imovinskih kartona u dvogodišnjem periodu.

Čapuni je u svom imovinskom kartonu za 2023. prijavio da od kriptovaluta posjeduje „FAB“ i „algorand“, dok u poslednjem izvještaju dostavljenom Agenciji za sprečavanje korupcije (ASK) navodi da pored „algoranda“, posjeduje i ETH i „bitkoin“. Međutim, u izvještaju nije precizirana vrijednost kripto-novca, njegova količina, niti način sticanja. Čapuni je prijavio da je njegova supruga Arta gradnjom stekla vikendicu od 35 kvadrata. On je naveo da na računu ima 19.500 eura, dok je ranije prijavljivao da ima 10.500 eura.

Filip Adžić, koji je nedavno podnio ostavku na poslaničku funkciju, prijavio je da je u nasljedstvo u 2024. dobio pola kuće od 37 kvadrata, pašnjaka od 1.508 i 636 metara kvadratnih, te šuma od 62.142 i 981 m2. Naslijedio je i pola livada površine 1.641 i 5.948 kvadrata, pomoćnih zgrada od 16 i stambenih prostora od 28 i osam metara kvadratnih. Adžić je naslijedio i pola dvorišta od 351 kvadrat i njive od 280 metara kvadratnih.

Agenciji je prijavio da je naslijedio kuću od 30 kvadrata, tri stana od po 133 metra kvadratna (prizemlje, prvi sprat i potkrovlje), livadu od 350 i objekat u izgradnji od 164 m2. Naslijedio je i četvrtinu dvorišta od 84 kvadrata, kao i „sitroen c4“. Prijavio je da njegova supruga Ana ima 7.500 eura gotovine, a on 27.000 eura, dok na tekućem računu ima 14.322 eura.

Poslanik Boris Pejović (PES) prijavio je prije nekoliko mjeseci da je razmjenom stekao zemiljšte pod zgradom od 40 i 152 kvadrata, livadu od 1.242 metra kvadratna i dvorište od 500 m2. Na isti način postao je vlasnik i porodičnih stambenih zgrada od 40 i 152 kvadrata.

Poslanik Branislav Nenezić (Socijaldemokrate) prijavio je ASK da je njegova supruga Jovana u prošloj godini kupila stan od 56 kvadrata u Baru.

Poslanik Dane Marković (PES) u imovinskom kartonu je naveo da je njegova supruga Jelena u toku 2024. postala vlasnica četvrtine pomoćne zgrade od 78 kvadrata, te livada od 1.834, 178, 572, 2.479, 5.406, 732, 6.827 i 2.456 metara kvadratnih, šume od 624 i njiva od 525 i 403 m2.

Ona je stekla i osminu dvorišta od 500 kvadrata, livada površine 732, 280, 1.428, 1.152, 175, 11.617, 2.059 i 305 metara kvadratnih, te kuća od 50, 39 i 137 m2. Ima i osminu pašnjaka od 1.755 od 2.145 kvadrata, njiva od 377 i 429 metara kvadratnih, garaže od 16 i šume od 621 m2.

Pižurica na ime varijabile dobio 23.000 eura

Poslanik Miloš Pižurica (PES) prijavio je da je u prošloj godini kupio livadu od 707 kvadrata. U vanrednom izvještaju o prihodima i imovini, prijavio je da je u februaru na ime varijabile dobio 9.939 eura, a u martu, po istom osnovu, 13.280 eura. On je u izvještaju podnijetom zbog uvećanja imovine prijavio da je kupio šumu od 4.403 kvadrata, livade površine od 988, 1.112, 10.397 i 12.894 metara kvadratnih, kao i pašnjak od 3.738 i voćnjak od 498 m2.

Poslanik Momčilo Leković (Demokrate) u vanrednom izvještaju o imovini prijavio je da je kupio „volvo XC60“, iz 2021. godine. U redovnom izvještaju je prijavio da ima 4.891 euro gotovine, dok na računu ima 5.108 eura.

Poslanik Nermin Abdić (DPS) prijavio je da su mu prošle godine po presudi isplaćena 16.464 eura, a njegov partijski kolega Nikola Milović da je kupio dvosoban stan od 75 kvadrata.

Poslanik Nikola Rovčanin (Demokrate) naveo je da je njegovoj supruzi Kristini u prošloj godini poklonjena polovina livade od 16.464 kvadrata. Poslanik Velimir Đoković (Nova) po osnovu ugovora o poklonu dobio je 18 odsto građevinskog zemljišta od 680 kvadrata.

Markovići su u ovoj godini postali suvlasnici dva stana od po 60 kvadrata, porodične stambene zgrade od 70 metara kvadratnih, poslovnog prostora od 69 i dvorišta od 271 m2. Markovićeva supruga lani je kupila i vozilo marke „hjundai“.

Poslanica Dragana Vučević (PES) u prošloj godini kupila je livadu od 20.126 kvadrata, kuću izgrađenu 1950. od 70 metara kvadratnih i voćnjake površine 450 i 2.200 m2. Kupila je i njivu od 20.166 kvadrata i šumu od 1.507 metara kvadratnih.

Poslanik Jasmin Ćorović (Bošnjačka stranka – BS) prijavio je u maju da je kupio „mercedes“ iz 2018. godine. Poslanik Jevto Eraković (DPS) lani je naslijedio 38 odsto pašnjaka, livada, neplodnog zemljišta i kuće, ukupne površine od 1.035.250 m2. Njegova supruga Nela lani je kupila ostavu – protivpožarni prostor od 14 metara kvadratnih.

Poslanica Kenana Strujić Harbić (BS) prijavila je da je njen suprug Emir naslijedio poslovni prostor od 11 kvadrata, pištolj „smit i veson“, vozilo marke „pasat“, te pola kuće od 57 kvadrata, prizemlje i prvi sprat od po 46 metara kvadratnih. On je naslijedio i polovinu prizemne zgrade od 14 kvadrata, prvi sprat od 47 i garažu od 11 metara kvadratnih.

Poslanica Maja Vučelić (Civis) u prošloj godini kupila je stan od 50 kvadrata, garažu od 16 metara kvadratni i „pežo 308“, proizveden 2019. godine. Poslanik Mihailo Anđušić (DPS) prijavio je da je njegova supruga Jelena pomoću zajma kupila automobil marke „hjundai“.

Poslanik Milan Knežević (DNP) prijavio je da je prošle godine naslijedio pola livade od 7.224 kvadrata, vinograda od 306 metara kvadratnih i voćnjaka od 316 m2. Stekao je i polovinu šume od 361 kvadrata, livade od 4.530 metara kvadratnih i četvrtine livade od 17.295 m2.

Poslanik Miloš Konatar (URA) Agenciji je prijavio da je kupio „folksvagen tiguan“, a njegova supruga Ana stan od 21 kvadrata.

Pucnjava u Podgorici, Nedović preminuo u KCCG

0

Igor Nedović je preminuo u Kliničkom centru Crne Gore nakon što je danas na njega pucano u Podgorici u naselju Stara Varoš, potvrđeno je iz Uprave policije.

Kako su napisali u zvaničnom saopštenju Uprave policije, danas je oko 13.30 časova u Podgorici došlo do upotrebe vatrenog oružja od strane, za sada nepoznatog lica, a na štetu I.N.

„On je ovom prilikom zadobio teške tjelesne povrede i njemu se ukazuje medicinska pomoć. Policijski službenici Regionalnog centra bezbjednosti „Centar“, Odjeljenja bezbjednosti Podgorica, kao i Sektora za borbu protiv kriminala, uz podršku taktičkih jedinica, a u koordinaciji Višeg državnog tužilaštva u Podgorici, sprovode hitne intenzivne aktivnosti u cilju utvrđivanja svih činjenica i okolnosti ovoga događaja, identifikacije, lociranja i procesuiranja izvršioca. Uviđaj na licu mjesta je u toku i njime rukovodi viši državni tužilac, a sa daljim tokom aktivnosti ćemo fazno izvještavati javnost“, piše u saopštenju.

Precizirali su da je u blizini porodične kuće Nedovića došlo do upotrebe vatrenog oružja, te da je on teško ranjen.

„Nakon ukazivanja ljekarske pomoći on je podlegao povredama u Kliničkom centru Crne Gore. Službenici Regionalnog centra bezbjednosti „Centar“, te Sektora za borbu protiv kriminala, uz aktivnu podršku drugih organizacionih jedinica Uprave policije, a u koordinaciji sa Višim državnim tužilaštvom u Podgorici preduzimaju izviđajne mjere i radnje na rasvjetljavanju ovog krivičnog djela, identifikaciji i lociranju izvršioca“, ističu u saopštenju. 

Kako kažu, uzimajući u obzir činjenicu da je riječ o teškom i složenom krivičnom djelu molimo javnost za razumijevanje kada je u pitanju izvještavanje o istom, dok će službenici Uprave policije nakon mjera prvog zahvata sagledavanja svih relevantnih činjeica, izvršenog uviđaja i drugih mjera i radnji, u mjeri mogućeg upoznavati javnost o novonastalim okolnostima i napretku istrage.

U Nedovića je pucano i sredinom maja dok je sjedio u jednom kafiću u podgoričkom Siti kvartu.

Iz policije su nakon te pucnjave naveli da je Arijan Rečković (22) osumnjičen da je tom prilikom pokušao da ubije Nedovića.

U tome mu je, prema sumnjama policije, pomogao Tarik Muminović.

Policija je potvrdila da traga za obojicom.

Medojević: ANB treba zabetonirati, Kenteru je za šefa tajne policije postavila jedna strana ambasada

0

Šef operacija DEA u Vašingtonu lično mi je kazao da je Demokratska partija socijalista (DPS) jedna od najopasnijih terorističkih organizacija na svijetu, tvrdi predsjednik Pokreta za promjene (PzP) Nebojša Medojević.

“DPS je strateški partneri jednih od najvećih narko kartela na svijetu kao što je na primjer Sinaloa. DPS je teroristička organizacija sa svojim vojnim, političkim, ekonomskim i finansijskim  krilom, uključujući i pranje novca i obsvještajne izvore”, rekao je Medojević tokom gostovanja na Aplus televiziji.

Medojević takođe tvrdi da je jedna strana ambasada postavila na čelo ANB-a Sava Kenteru.

“Kenteru sam prozivao više puta tokom mojih javnih nastupa, zna on da ga ja ne mirišem odavno. On nije imao nikakvo iskustvo u toj oblasti. Šta dalje pričati o poslovnom integritetu te agencije… Zato tu agenciju treba zatvoriti i otvoriti novu, po ugledu na SIPA u Bosni i Hercegovini. Jednostavno treba je zatvoriti betonom ili nekim olovom, jer tu nema prostora za ozdravljenje. Tu je sve bolesno”, smatra Medojević.

Medojević nadalje tvrdi da je Kentera imao negativnu bezbjednosnu provjeru, pošto ima poslovne kontakte sa jednim bezbjednosno-interesantnim licem.

“Ta osoba se sumnjiči da je član kavačkog klana”, tvrdi Medojević.

Prema njegovim riječima, problem sa ANB-om leži u tome da se ta agencija ne može reformisati.

“Ključni i operativni ljudi ANB-a su kontaminirani i zaraženi sa dvije vrste bolesti. Prvo je uvjerenje da rade patriotski posao, da je Milo Đukanović otac nacije i da je DPS patriotska organizacija, a svako ko je opozicija DPS-u je izdajnik Crne Gore. Druga vrsta bolesti je kriminalizacija ANB-a. Većina tih ključnih ljudi u agenciji su bili članovi kriminalnih klanova”, zaključio je Medojević.

Na Žabljaku uhapšena dva vozača, jedan vozio pod dejstvom kokaina i alkohola

0

Službenici policije na Žabljaku uhapsili su D.K. (46) iz Srbije, zbog vožnje pod dejstvom kokaina i alkohola.

Kako je saopštila Uprava policije na društvenoj mreži X, sudija za prekršaje je D.K. izrekao novčanu kaznu u iznosu 980 eura novčane kazne.

Zbog vožnje pod dejstvom alkohola u koncentraciji od 1,57 g/kg uhapšen je i Žabljačanin J.B. (31).

“Od strane policije na Žabljaku su izdati i prekršajni nalozi mladim vozačima: T.B. (20) iz Šavnika i L.M. (20) iz Podgorice zbog upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola. Prekršajno je sankcionisan i R.D. (35) iz  Mojkovca zbog vožnje pod dejstvom alkohola”, navode iz policije.

Stojović: Službenica ANB-a dostavljala fajl o Voju Lakoviću članovima DPS-a

0

Dugogodišnji novinar Mladen Stojović tvrdi da je jedna službenica Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB) dostavljala fajl profesora bezbjednosti Voja Lakovića jednom od članova Anketnog odbora iz redova DPS-a.

“Da li je to Oskar Huter ili Andrija Nikolić, neka se dogovore između sebe. Prema mojim informacijama, oni imaju podatke koje je vodila stara služba kada su na čelu ANB-a bili Duško Marković i Vukašin Maraš“, rekao je Stojović u emisiji “Klub Aplus”.

Stojović poručuje da bi bilo lijepo da aktuelni šef ANB-a sprovede istragu koja je to službenica ANB-a u pitanju.

“Ona ima oko 50 godina i ima plavu boju kose. Nema ih puno takvih. Ne može ona tek tako da iznese dokumenta iz agencije”, rekao je Stojović.

Podsjetimo, Laković je dugo godina radio kao šef istrage u carinarnici u Baru.

Laković je brutalno pretučen 1999. godine, a tokom svojim gostovanja na Aplus televiziji tvrdio je da  ga tada niko iz MUP-a nije saslušao.

“Sistem je do kraja bio uključen u priču. Tada su me pretukli tri pripadnika Specijalne jedinice iz podgoričkog naselja Zlatica. Nakon toga jedan je dobio unapređenje u komandira, drugi je postao načelnik, a treći šef u najčuvenijoj firmi u Crnoj Gori”, govorio je Laković.

Laković je takođe svjedočio i na Anketnom odboru, tvrdeći da je razlog napada na njega zaplijena cigareta u Baru i citostatika u Herceg Novom.

Podgoričanin uhapšen zbog nasilja u porodici: Pronađeno vatreno oružje u ilegalnom posjedu

0

Podgorička  policija uhapsila je Z.M. iz tog grada zbog sumnje da je počinio krivično djelo nasilje u porodici ili u porodičnoj zajednici u sticaju sa krivičnim djelom nedozvoljeno držanje i nošenje oružja i eksplozivnih materija.

“Naime, policija je preduzela hitne preventivne mjere i radnje usmjerene na sprečavanje eventualnih posljedica porodičnog nasilja, a postupajući po prijavi oštećene da je između nje i njenog supruga došlo do verbalnog i fizičkog kontakta, i tom prilikom uhapsio jedno lice iz Podgorice”, saopštila je Uprava policije (UP).

Foto: UP
Foto: UP

Naime, postupajući po telefonskoj prijavi, dolaskom patrole policije na adresu stanovanja, zatečeno je oštećeno lice dok njen suprug, prijavljeni Z.M. nije zatečen, ali su policijski službenici u torbici istog, pronašli i oduzeli pištolj marke Beretta sa sedam komada municije u okviru, za koji je provjerom kroz evidencije utvrđeno da je u ilegalnom posjedu.

“Nakon što je za licem Z.M. raspisana lokalna potraga, po nalogu državnog tužioca u Osnovnom državnom tužilaštvu, isti je lišen slobode zbog sumnje da je počinio krivično djelo nasilje u porodici ili u porodičnoj zajednici u sticaju sa krivičnim djelom nedozvoljeno držanje i nošenje oružja i eksplozivnih materija”, kazali su iz policije.

Mujović: Među demonstrantima bile marginalne političke strukture koje su prijetile i vitlale rukama

0

Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović kaže kako mu je policija uoči nedjeljnog skupa na Gorici, na kojem je izviždan, savjetovala da ne ide tamo.

“Nije prijatno da dođete negdje sa najboljom namjerom i budete dočekani uvredama. Nije prijatno kad Vas nazovu fašistom. Mislim da postoji puno pogrdnih riječi, ali tako teških i pogrdnih – ne“, rekao je on.

Ističe kako se tamo nije pojavio samoinicijativno.

“Zvao me je SUBNOR, sa kojima sam šest mjeseci pripremao ovaj događaj. Sigurno je da antifašisti znaju ko je fašista a ko ne. Sigurno me ne bi zvali da imam dodira sa fašističkom ideologijom“, dodao je Mujović, gostujući na TVCG.

Kaže kako mu je policija savjetovala da se ne pojavljuje.

“Takva opcija meni nije bila prihvatljiva. Obećao sam antifašistima da ću govoriti, niti ima potrebe da zazirem od bilo koga. Kakva bi poruka bila da gradonačelnik Podgorice nema hrabrosti da se pojavi na takvom događaju“, naglasio je on.

To što su mu zviždali, ne vidi kao problematičan momenat.

“Nije mi drago što pojedine partije dodatno podgrijavaju atmosferu u jednom i drugom pravcu. Volio bih da se Crna Gora oslobodi toga”, istakao je Mujović.

Kaže i kako su u nedjelju među demonstrantima bile “marginalne političke strukture”.

“Vidio sam i neke odbornike iz drugog i trećeg reda, koji su prijetili i vitlali rukama”, naveo je on

Ulcinj: Osumnjičena da je zlostavljala sestričinu i dječaka iz Tuzi koji su živjeli kod nje, tjerala ih da prose

0

Ulcinjanka Z.K. (41) lišena je slobode, pod sumnjom da je fizičkim zlostavljanjem i prijetnjama, koristila djecu u svrhu sticanja protivpravne imovinske dobiti.

„Postupajući po operativnim saznanjima, službenici policije u Ulcinju su po nalogu državnog tužioca lišili slobode Ulcinjanku Z.K.(41) zbog sumnje da je počinila krivično djelo trgovina ljudima, na štetu dva maloljetna lica starosti 15 i 16 godina.  Naime, osumnjičena Z.K. je, dovođenjem u zabludu i zloupotrebom povjerenja, odnosa zavisnosti i teških prilika, a u cilju pribavljanja protivpravne imovinske koristi, maloljetnu sestričnu staru 16 godina prisiljavala na prosjačenje, zanemarujući obaveze prema njoj vezano za ishranu i odmor“, istakli su iz policije.

Kako dodaju, kriminalističkom obradom je utvrđeno da je oštećena maloljetnica, u posljednjih pet godina boravila kod tetke Z.K, koja je prisiljavala da se bavi prosjačenjem, zahtijevajući da joj svakog dana predaje prikupljeni novac u iznosu ne manjem od 15 eura, a kada to ne bi ispunila, istu je fizički zlostavljala, uskraćivala joj hranu i noćni odmor, na način što je preko dana primoravala da čuva njenu djecu, a da se u večernjim časovima bavi prosjačenjem.

„Osumnjičena Z.K. je takođe, maloljetnika starog 15 godina iz Tuzi, sa boravištem u Ulcinju, sa kojim nije u srodstvu, a koji je živio kod nje, dovođenjem u zabludu, zloupotrebom povjerenja i teških životnih prilika te odnosa zavisnosti, prisiljavala na prosjačenje i fizički zlostavljala, a koji je dobijeni novac morao njoj odmah predati na ruke, te joj je tom prilikom za dva mjeseca predao oko 1.600 eura“, naglasili su oni.

Od sjutra jeftinije sve vrste goriva

0

Ministarstvo energetike i rudarstva saopštilo je da će od sjutra u Crnoj Gori biti jeftinije sve vrste goriva.

Tako će u narednih 15 dana litar BMB 98 koštati 1,45 eura, BMB 95 1,42 eura, eurodizela 1,36 eura i lož ulja 1,30 eura.

„Saglasno odredbama Uredbe o načinu i visini elemenata na osnovu kojih se formiraju maksimalne cijene naftnih derivata naredni obračun će se obaviti 28. jula, a eventualno izmjenjene cijene naftnih derivata važiće od 29. jula“, navode u saopštenju.

U Pljevljima tokom praznika kažnjeno 12 vozača u 13 predmeta, u Mojkovcu privedeno tri

0

Sve kazne je izrekao dežurni sudija i predsjednik suda Alija Beganović

U Pljevljima je tokom praznika kažnjeno 12 vozača u 13 predmeta, u Mojkovcu privedeno tri vozača, saopšteno je iz Suda za prekršaje u Bijelom Polju.

Sud za prekršaje u Bijelom Polju zbog upravljanja vozilom pod dejstvom opojnih droga tokom prazničnih dana kaznio je pet vozača novčanom kaznom od 1200 eura, a jedan od 900 eura. Pet od tih kažnjenih vozača su državljani Srbije. „Takođe zbog upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola u organizmu u koncetraciji preko 2 promila i upravljanje za vrijeme trajanja zabrane upravljanja vozilom jedan državljanin Crne Gore je kažnjen kaznom zatvora od 60 dana, dok je jedan državljanin Srbije takođe zbog upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola u organizmu preko 2 promila kažnjen novćanom kaznom od 700 eura“, navodi se u saopštenju Suda za prekršaje.

Dodaje se da su dva vozača, koji su državljani Crne Gore, kažnjena sa 450, odnosno 600 eura zbog upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola u koncetraciji od 1 do 2 promila. Jedan vozač, državljanin Srbije, je zbog posjedovanja opojne droge marihuane za sopstvene potrebe kažnjen novčanom kaznom od 300 eura, dok je mladi vozač državljanin Crne Gore zbog upravljanja vozilom pod dejstvom droga kažnjen novčanom kaznom od 200 eura jer je to maksimalna kazna za mladog vozača za ovaj prekršaj, dodaju iz suda. Jedan okrivljeni je zbog prekršaja iz Zakona o zaštiti od nasilja u porodici kažnjen novčanom kaznom od 150 eura. Dva drzavljanina Crne Gore su u Mojkovcu kažnjena zbog odbijanja alkotesta novčanom kaznom od 900 eura, odnosno zbog upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola u koncentraciji od 1 do 2 promila novčanom kaznom od 600 eura, dok je jedan državljanin Crne Gore oslobođen zbog upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola u koncentraciji od preko 2 promila jer nije izvršeno alkotestiranje shodno važećim zakonskim propisima.

Sve kazne je izrekao dežurni sudija i predsjednik suda Alija Beganović, zaključuju iz suda.