Predsjednik SNS i savjetnik predsjednika Srbije za regionalna pitanja Miloš Vučević rekao je da se „nikada neće skloniti pred onima koji šire mržnju i da će se još jače boriti protiv njih“.
Miloš Vučević reagovao je na protest koji je sinoć održan ispred njegove kuće.
– Nikad im se neću pomjeriti. Ne mogu da kažem ko će kako reagovati. Što se tiče moje porodice i mene, mi smo još čvršći i odlučniji. Danas su me dodatno ubijedili da sam na pravom putu – rekao je Vučević u izjavi za TV Informer.
Premijer Đuro Macut najoštrije osudio, kako je rekao, “napad na porodični dom Vučevića“, ocijeniviši da su napadi te vrste nedopustivi su u demokratskom društvu i predstavljaju crvenu liniju koja se ne smije prelaziti
Macut je naglasio da niko nema pravo da ugrožava nečiju bezbjednost, posebno ne bezbjednost porodice i djece i pozvao je sve da se uzdrže od izazivanja tenzija koje ne vode ničemu dobrom, navodi se u saopštenju Vlade Srbije.
Naveo je da se političke, ideološke ili bilo kakve druge razlike moraju rješavati isključivo u institucijama i u okviru zakona, a ne na ulici ili kroz akte nasilja.
Reagovala je i predsjednica Skupštine Srbije Ana Brnabić. Ona je izjavila da neće uspjeti da uplaše Vučevića.
– Svi smo uz Miloša, pristojnu i normalnu Srbiju – rekla je Brnabić, prenosi RTS.
Gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin rekao je da je Novi Sad doživio nešto nije doživeo od svog nastanka.
– Javno je objavljen otvoren poziv na linč nekadašnjeg gradonačelnika Novog Sada i predsjednika SNS-a Miloša Vučevića i njegove porodice – napisao je Mićin.
U Crnoj Gori jutros se saobraća nesmetano i uz dobru vidljivost na većini puteva, saopštili su iz Auto moto saveza (AMSCG).
Iz AMSCG su vozačima savjetovali maksimalno opreznu vožnju prilagođenu uslovima na putu i poštovanje pravila saobraćaja i poručili da je zbog visokih temperatura vazduha neophodno izbjegavati duža putovanja u najtoplijem dijelu dana.
Na regionalnom putu Đurđevića Tara – Mojkovac, u mjestu Sokolovina, saobraćaj je obustavljen za sva vozila zbog odronjavanja stijene u okviru sanacije kritične tačke Sokolovine.
Zbog rekonstrukcije regionalnog puta R-29 Bar – Kamenički most Krute, saobraćaj će biti obustavljen od osam do 11 i od 13 do 16 sati.
Na magistralnom putu M-2, na dionicama Lepenac -Ribarevina, Ribarevine – Poda i Poda – Berane, saobraćaj se obavlja jednom trakom naizmjenično i povremeno je obustavljen, ne duže od 30 minuta.
Na magistralnom putu M-3 Plužine – Jasenovo polje, na dionici Zaborje – Jasenovo polje, saobraća se jednom trakom naizmjenično na mjestima radova, a saobraćaj je regulisan svjetlosnom saobraćajnom signalizacijom.
Zbog adaptacije regionalnog puta R-19, dionica Trešnjevik – Andrijevica, saobraćaj je na mjestu radova promijenjen sa dvosmjernog na jednosmjerni.
Iz AMSCG-a su kazali da je saobraćaj u ulici Vojisavljevića u Podgorici obustavljen zbog izgradnje bulevara i da će vozila saobraćati alternativnim putevima.
Na magistralnom putu M-6 Pljevlja-Đurđevića Tara režim saobraćaja je promijenjen sa dvosmjernog na jednosmjerni na mjestima radova.
Na magistralnom putu M-6, na dionici Šavnik – Žabljak, saobraćaj će od sedam do 17 sati povremeno biti promijenjen sa dvosmjernog na jednosmjerni, zbog sanacije klizišta Provalija.
I na magistralnom putu M-3, dionica Šćepan Polje – Danilovgrad, režim saobraćaja je promijenjen sa dvosmjernog na naizmjenični, zbog asfaltiranja.
Iz AMSCG su kazali da će privremeno biti promijenjen saobraćaj sa dvosmjernog na naizmjenični zbog rekonstrukcije prilaznih saobraćajnica mostu Đurđevića Tara.
Na sjeveru promjenljivo oblačno sa sunčanim intervalima. U popodnevnim satima, ponegdje je moguća kratkotrajna nestabilnost. Vjetar slab do umjeren i promjenljiv. U jutarnjim satima ponegdje umjeren do pojačan sjeverni. Najviša dnevna temperatura kretaće se u intervalu od 25 do 32 stepena.
Na jugu pretežno sunčano i toplo, povremeno uz slabu do umjerenu oblačnost. Vjetar slab do umjeren i promjenljiv. U jutarnjim ili prijepodnevnim satima, ponegdje umjeren do pojačan sjeverni. Najviša dnevna temperatura od 32 do 37 stepeni.
More malo do umjereno talasasto. Vjetar slab do umjeren, samo ponegdje kratkotrajno pojačan, sjevernih smjerova. Temperatura površine mora na otvorenom 24 stepena. Uprkos povremenoj oblačnosti, UV indeks je i dalje veoma visok – 9 jedinica, tako da sunčanje bez zaštite nije dobra ideja, ni tokom oblačnih dana.
U južnim predjelima, sjutra pretežno sunčano i toplo, povremeno uz slabu do umjerenu oblačnost. U četvrtak promjenljivo oblačno, a moguća je kiša ili pljusak i grmljavina. U petak više sunca i uglavnom suvo vrijeme. Vjetar slab do umjeren i promjenljiv, a ponegdje umjeren do pojačan sjeverni, uglavnom u jutarnjim satima. Temperatura sjutra bez bitnije promjene, u četvrtak u padu.
U centralnim predjelima sjutra slične vremenske prilike. Pretežno sunčano i toplo, povremeno uz slabu do umjerenu oblačnost. Najtoplije će biti u Podgorici, gdje će se najviša dnevna temperatura kretati do 36 stepeni. U četvrtak promjenljivo oblačno i nestabilno, a moguća je kiša ili pljusak i grmljavina. U petak više sunca i uglavnom suvo vrijeme. Vjetar uglavnom slab do umjeren, ponegdje kratkotrajno pojačan, promjenljivog smjera.
Na sjeveru sjutra promjenljivo oblačno sa sunčanim intervalima. U popodnevnim satima, ponegdje je moguća kratkotrajno kiša. U četvrtak promjenljivo, nestabilno i svježije. Lokalno su moguće kratkotrajne vremenske nepogode. U petak promjenljivo oblačno, uz uslove za kišu ili kratkotrajni pljusak. Vjetar slab do umjeren, promjenljivog smjera, ponegdje na udare pojačan i jak. Temperatura sjutra u blagom porastu, tokom četvrtka u osjetnom padu.
Pred crnogorskim sudovima u toku je šest predmeta za naknadu štete zbog nesavjesnog liječenja u Kliničkom centru, najvećoj zdravstvenoj ustanovi Crne Gore. Tri tužbe su podnijete u prošloj, a još tri ove godine.
U prošloj i od početka ove godine pacijenti su podnijeli šest tužbe za naknadu štete zbog nesavjesnog liječenja, kazali su Gradskoj iz Kliničkog centra Crne Gore. Doktor urgentne medicine Vladimir Dobričanin ističe da se ljekarske greške događaju svuda u svijetu, ali da se i drugačije tretiraju. Nada se da se većina grešaka dešava iz nehata, a ne iz nemara.
„Kod nas ljekarska greška nije krivično djelo, izuzev ako nije napravljena iz nemara, nehata. Takve greške pripadaju drugom obliku djela i ja se i sve moje kolege borimo da demistifikujemo tu ljekarsku grešku, da niko ne bježi od nje. Zato i postoje osigranja od ljekarske greške svuda u svijetu, jedeino u Crnoj Gori to i u ovom dijelu našeg Balkana ne postoji“, naveo je Dobričanin.
Naglašava da to ne znači da je kvalitet liječenja loš.
„Na ovoliki broj pregledanih, na preko million i sedamsto usluga koje pruži poliklinika, na nekoliko desetina hiljada operacija, na stotine hljada pacijenata, na skoro 90 hiljada pregleda u Urgentnom centru, mora da se desi greška“, dodaje.
Ističe da u KCCG-u postoje komisije koje ocjenjuju kvalitet liječenja, a greške, naglašava, treba procesuirati na način kako se to radi u savremenim društvima.
„Način je da se obešteti oštećeni, jer ako svakog doktora koji je napravio grešku maknete iz zdravstvenog sistema onda nema ko da vas liječi, ako mislite da neko za 30 godina nije napravio nijednu grešku, taj ne postoji, taj nije ništa radio“, navodi.
Iz KCCG-a nijesu htjeli da komentarišu nedavni slučaj pacijentkinje Mirjane Lilić, koja je greškom liječena od kancera i primila tri doze hemioterapije. Osnovni sud djelimično je usvojio njen tužbeni zahtjev i naložio Kliničkom centru da joj isplati 46.200 eura.
„Informišemo Vas da predmet pacijentkinje Mirjane Lilić nije pravosnažno okončan, jer je u toku postupak po žalbi pred Višim sudom, pa shodno tome nijesmo u mogućnosti da se izjašnjavamo po tom pitanju“, naveli su iz KBC.
„Napravljena je greška, tu nema dileme uopšte. Dato je nešto pacijentkinji kojoj to nije trebalo biti dato, Samo sada treba vidjeti okolnosti pod kojima je došlo do toga da se pacijentkinji da jedna ozbiljna terapija. Da vidimo da li je greška bila objektivna, subjektivna ili je ta greška napravljena iz nekog nemara ili nehata. To je sada jako bitno da vidimo da li su ispoštovane sve procedure, provjere jednog nalaza“, zaključuju.
U Crnoj Gori pacijenti koji dokažu da su pogrešno liječeni bivaju obeštećeni iz državnog budžeta.
Iz Mreže NVO Sjevera kažu da je posebno zabrinjavajuće to što nijednom riječju nije pomenuto da će se ispitivati porijeklo novca kojim su finansirane i podignute čitave divlje imperije
Izjava ministra prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Slavena Radunovića kojom se najavljuje masovna legalizacija bespravno izgrađenih objekata, uz paušalnu napomenu da će biti izuzeti samo oni objekti koji se nađu na trasama puteva ili dalekovoda, predstavlja ozbiljan udar na pravni poredak, prostorno planiranje, zaštitu životne sredine i borbu protiv kriminala i korupcije u Crnoj Gori, ocijenili su iz Mreže nevladinih organizacija Sjevera.
„Ministre Radunoviću, ovakvom politikom šaljete poruku da je zakon bio i ostao opcioni okvir za snalažljive, moćne i bezobzirne, dok se običan građanin, koji je godinama tražio dozvole, plaćao takse, čekao urbanističko-tehničke uslove i pokušavao da ‘igra’ po pravilima – svodi na budalu.
Legalizacijom svega što je nelegalno izgrađeno, uz nejasan kriterijum ‘javnog interesa’, direktno se aminuje sve ono protiv čega se ova država navodno godinama bori. Ko će i po kojem kriterijumu određivati da li je neko gradio na trasi budućeg puta ili na prostoru javnog interesa? Hoće li to biti isti oni službenici koji godinama ćute dok se betonom zatrpavaju obale jezera, vrhovi planina i tokovi rijeka, dok se devastiraju čitava prostranstva zbog nečijeg hira ?“, pitaju iz Mreže u obraćanju ministru prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine.
Kažu da je posebno zabrinjavajuće to što nijednom riječju nije pomenuto da će se ispitivati porijeklo novca kojim su finansirane i podignute čitave divlje imperije – od apartmanskih kompleksa u srcu nacionalnih parkova, do luksuznih vila i etno-naselja, čak i u UNESCO-om zaštićenim zonama, uključujući Nacionalne Parkove „Durmitor“, „Prokletije“, „Skadarsko jezero“, kanjon rijeke Tare i stari grad Kotor…
„Gospodine Ministre, nije isto kada neko u nuždi podiže malu kuću za porodicu na sopstvenoj zemlji, i kada neko, vođen pohlepom, gradeći bez ikakve dozvole, krši sve zakone, devastira prirodu i pritom, vrlo često, pere novac iz kriminalnih tokova – bilo da je riječ o švercu cigareta, drogi ili drugim oblicima organizovanog kriminala. Vi ste, ovakvom najavom, sve strpali u jedan koš. To je sramotno.
U vrijeme kada se svijet bori za očuvanje posljednjih prirodnih dragocjenosti, vi šaljete poruku da je betonizacija Crne Gore – zakonita stvar, unazad. A sve pod plaštom ‘novog početka’ i ‘nulte tolerancije’ – koji će važiti tek od sutra, dok se sve do danas urađeno bespravno – retroaktivno abolira. Ministre, ako je vaša izjava ishitrena – korigujte je. Ako nije – pozivamo Vas da budete precizni i građanima i zainteresovanoj javnosti jasno odgovorite:
Zašto inpektori urbanističko građevinske inspekcije, ne postupaju po brojnim do sada podnijetim inicijativama za inspekcijski nadzor za nelegalno izgrađene objekte u kojim prednjače inspektori iz Pljevalja i Bijelog polja? Da li čekaju da se sve legalizuje pa da odahnu?
Hoće li se legalizovati objekti izgrađeni u zaštićenim zonama i nacionalnim parkovima?
Da li će biti ispitano porijeklo novca uloženog u masovnu bespravnu gradnju?
Ko će odgovarati za period kada su inspekcije bile „nedostupne” i nadležnosti potpuno zamagljene, što je dovelo do eksplozije divlje gradnje?
Da li su satelitski snimci sredstvo za disciplinovanje malih, dok će veliki, sa jakim vezama, i dalje biti zaštićeni?“, poručuju iz Mreže NVO Sjevera.
Oni su pozvali Radunovića da jasno i javno isključi mogućnost legalizacije objekata izgrađenih u zaštićenim područjima, i da umjesto toga najavi rušenje i uklanjanje svih do sada izgrađenih nelegalnih objekata koji ugrožavaju prirodnu i kulturnu baštinu Crne Gore
„U tome ćete imati našu punu podršku. Ali ako ostanete pri stavu da se sve, ama baš sve, može ozakoniti – onda ste Vi, gospodine ministre, legalizovali bezakonje“, zaključuju iz Mreže NVO Sjevera.
Španiju je pogodio zemljotres magnitude 5,3, samo nekoliko sati nakon što je zemlja bila razorena poplavama i jakom kišom.
Zemljotres je pogodio južnu Španiju, uključujući popularna turistička mjesta kao što su Kosta del Sol i Alikante, rano u ponedjeljak ujutru, prenosi Independent.
Nacionalni institut za geografiju Španije (IGN) zabilježio je zemljotres kod rta de Gata na obali Almerije u 7:13 po lokalnom vremenu. Rt de Gata je najveće zaštićeno obalno područje u regionu Andaluzije.
A 5.3 magnitude earthquake just hit southern Spain, including popular tourist hotspots Costa del Sol and Alicante. The epicentre is reportedly 12 miles southeast off the coast. Various building as well as an airport terminal roof reportedly collapsed. pic.twitter.com/1x2UCyveor
Prema najnovijem izvještaju IGN-a, zabilježeno je osamnaest naknadnih potresa, od kojih je najveći bio magnitude 3,4 i dogodio se samo pet minuta nakon glavnog zemljotresa.
Glavni zemljotres dogodio se oko 30 kilometara od obale, na dubini od skoro 2,5 kilometara ispod nivoa mora i osjetio se u stotinama gradova i sela širom Andaluzije i regiona Levante, prema IGN-u i lokalnim medijima.
U Almeriji, krov na aerodromu se srušio nakon što je potres uzdrmao stotine gradova, a izložbeni salon automobila je takođe oštećen.
Radnik aerodroma je rekao lokalnim medijima da su se čuli zvuci jedan za drugim, a zatim glasan prasak i pojavio se veliki oblak prašine.
– Baš smo se uplašili. Radnici na aerodromu su pili svoju prvu jutarnju kafu, ali srećom niko nije povrijeđen – kazao je radnik, prenosi N1.
Španski list El País izvijestio je da su Granada, Malaga i Haen, zajedno sa Mursijom, Alikanteom i Albaseteom na istoku, bili među najteže pogođenim područjima.
U Huerkal de Almeriji, salon Tojote je bio oštećen. Slika je prikazivala urušen plafon koji je bio oblijepljen trakom.
Granična policija na sjeveru sankcionisala je dvije osobe, od kojih će jedna odgovarati za nedozvoljenu trgovinu, dok je druga procesuirana zbog posjedovanja marihuane i upravljanja vozilom pod dejstvom narkotika.
Policijski službenici Mobilne jedinice Regionalnog centra granične polciije “Sjever” su juče u popodnevnim časovima u mjestu Gubavač u Bijelom Polju, zaustavili i kontrolisali vozilo marke “Citroen” bjelopoljskih registarskih oznaka kojim je upravljao S.A. (65). Pregledom tovarnog dijela vozila policijski službenici u saradnji sa carinskim službenicima Odsjeka za suzbijanje krijumčarenja, pronašli su veću količinu robe – razne vrste alata, bez odgovarajuće dokumentacije, ukupne vrijednosti skoro 4.000 eura, koju su carinski službenici oduzeli.
Carinici zaplijenili robu pronađenu kod S.A. (Foto: Uprava policije)
„Sa događajem je upoznat tužilac u Osnovnom državnom tužilaštvu u Bijelom Polju koji se izjasnio da se u radnjama S.A. stiču elementi krivičnog djela nedozvoljena trgovina, te će protiv S.A. biti podnijeta krivična prijava u redovnom postupku“, navode u saopštenju policije.
Osim toga, službenici Regionalnog centra granične policije “Sjever”, Stanice granične policije I Pljevlja su na graničnom prelazu Ranče, kontrolisali V.R. (45), državljanina Republike Srbije koji je upravljao vozilom marke “Peugeot”, čijim pregledom je pronađeno manje pakovanje materije za koju se sumnja da je opojna droga marihuana.
„Ovo lice je podvrgnuto testu na prisustvo opojnih droga u organizmu na koji je bio pozitivan. On je lišen slobode zbog prekršaja iz Zakona o sprečavanju zloupotrebe droga, te mu je sudija za prekršaje izrekao novčanu kaznu u iznosu od 300 eura, dok je zbog prekršaja iz Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima kažnjen novčanom kaznom u iznosu od 900 eura. Od strane inspektora za strance V.R. je sankcionisan zbog neprijavljenog boravka i donijeto mu je rješenje o protjerivanju iz Crne Gore“, naglašavaju u policiji.
Oni koji su sebi ovo dozvolili morali bi da znaju da je 13 jul dan ustanka protiv fašizma, dok je pjesma koju su puštali i fašistička i šovinistička i antisrpska i da su na taj način uvrijedili osjećanja svojih sugrađana Srba, jer pjesma Bojna Čavoglave govori o proterivanju naših sunarodnika, pa je samim tim poruka nama, Srbima iz Nikšića valjda ista kao i 1991 u Hrvatskoj, što je vjerovatno i agenda DPS-a i njegovih satelita iz SDP, SD i sličnih antisrpskih organizacija. – istakao je Tomić
Takođe, pošto je gorepomenuti Marko Perković Tompson poznat kao promoter ustaških koljača iz Jasenovca i iz Stare Gradiške i čitavog sistema logora gdje je izvršen genocid nad Srbima u NDH, oni koji dozvoljavaju i oni koji slušaju ove pjesme morali bi znati da ne postoji prezime ni kod Srba ni kod Crnogoraca a da je pravoslavno a da to prezime nije ZAKLANO upravo u zloglasnom logoru smrti Jasenovac.- naglasio je Tomić
Pozivam nadležne institucije da adekvatno reaguju i sankcionišu ovo otvoreno širenje nacionalne mržnje i netrpeljivosti- zaključio je Tomić
Predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević reagovao je povodom sinoćnjeg ustaškog derneka u Nikšiću ali u svom stilu poručivši – da je Tompson dobio Trinaestojulsku nagradu ništa od ovog ne bi bilo.
„Kako se toga nismo sjetili, Bog nas ubio neznavene. Kakav Bećir i Koprivica, Tompson je naša mjera, alal mu prađedovska srpska vjera. Nagradu bi mu uručio Andrej Plenković, a grupa „antifašista“ bi u znak podrške pjevala: „Evo zore, evo dana, evo Jure i Bobana“. Onda bi neko od prisutnh izrecitovao pjesmu posvećenu laureatu pod nazivom: „Uspavanka za Tompsona“ koja počinje strofama:
„Kad porastem biću Hitler I sricaću rasna slovca Neću loptu, neću kliker Hoću kamu Jasenovca. Kad porastem biću Ante Jedva čekam baš taj zeman Da mi kliču komandante: Za hipodrom ja sam spreman“
Knežević nastavlja svoju tezu i navodi da bi sav raznježen Marko Perković Tompson izgrlio recitatora i saopštio da čitav iznos nagrade uplaćuje u fond za uklanjanje spomenika Partizanu borcu na Gorici kako bi na tom mjestu podigli spomenik Sekuli Drljeviću u znak neraskidivih istorijskih veza između Crne Gore i Hrvatske.
„Istovremeno bi obećao koncert u hotelu „Onogošt“, gdje bi posjetioci mogli da uživaju u specijalitetima: „Princ Eugen“ doručak za dvoje, „Handžar“ burek i sirnica, Jasenovački stek i jagnjetina iz Jadovna. Svečanost bi se završila poklanjanjem broda „Jadran“ Hrvatskoj u znak naše posvećenosti evropskim integracijama, kojim bi se dobitnik Trinaestojulske nagrade još uvijek našim morem vratio u lijepu njihovu, dok bi mi ostali ovdje da se nosimo u tri lijepe. A onda bi za petnaest dana došla Severina na besplatni koncert od 100 hiljada evra, ogrnuta crnogorskom zastavom otpozadi, da ne dobije kakvu upalu, i poručila okupljenoj masi: „Ne daj se Montenegro, ne daj se Srbima, ja ih znam najbolje, a i oni mene!“ Tad bi se stvorili uslovi da joj odmah uruče „Miroslavljevo jevanđelje“ za nemjerljiv doprinos u raskrinkavanju mračne strane Srba.
A sljedeći Trinaesti jul, dodaje lider DNP-a bi slavili 12. jula uz tradicionalni usklik:
„Eviva, eviva, Ti nisi ništa kriva“ Ojha“, zaključio je Knežević.
U višednevnoj polemici malo se previđa da je NOB bio i SOCIJALISTIČKA REVOLUCIJA. Čuvar tekovina te revolucije u SFRJ je bila KPJ, saopštio je na X-u poslanik PES-a Miodrag Laković.
„Nakon raspada Jugoslavije, nasljednica KPJ je bila jedinstvena DPS, koja se kasnije podijelila na dva dijela od kojih je jedan – SNP otišao u opoziciju i kasnije se fragmentisao u xy partija. DPS vlast je nakon 1990. uradila sve potpuno suprotno načelima socijalističke revolucije: brutalno uništila i rasprodala državna preduzeća i fabrike, mnoge od njih otela od građana u tajkunsko – rođačko – kumovskoj privatizaciji, razvila koruptivne šeme za lično bogaćenje, napravila ogromno socijalno raslojavanje i “novu kastu”, napisao je on na X-u.
Dodaje da je to sve ono protiv čega su se borili partizani revolucionari.
„I danas vrlo pretenciozno kažu “mi smo čuvari tekovina NOB-a”. Pa kako, drugovi!?“, pita Laković.
U višednevnoj polemici malo se previđa da je NOB bio i SOCIJALISTIČKA REVOLUCIJA. Čuvar tekovina te revolucije u SFRJ je bila KPJ. Nakon raspada Jugoslavije, nasljednica KPJ je bila jedinstvena DPS, koja se kasnije podijelila na dva dijela od kojih je jedan – SNP otišao u…
Да бисмо пружили најбоље искуство, користимо технологије попут колачића за чување и/или приступ информацијама о уређају. Сагласност са овим технологијама ће нам омогућити да обрађујемо податке као што су понашање при прегледању или јединствени ИД-ови на овој веб локацији. Непристанак или повлачење сагласности може негативно утицати на одређене карактеристике и функције.
Функционално
Увијек активан
Техничко складиштење или приступ је стриктно неопходан за легитимну сврху омогућавања коришћења одређене услуге коју изричито захтева претплатник или корисник, или за једину сврху обављања преноса комуникације преко електронске комуникационе мреже.
Преференце
Техничко складиштење или приступ су неопходни за легитимну сврху чувања преференција које не захтевају претплатник или корисник.
Статистика
Техничко складиште или приступ који се користи искључиво у статистичке сврхе.Техничко складиште или приступ који се користи искључиво у анонимне статистичке сврхе. Без судског позива, добровољне сагласности од стране вашег Интернет провајдера или додатне евиденције треће стране, информације сачуване или преузете само за ову сврху се обично не могу користити за вашу идентификацију.
Маркетинг
Техничко складиште или приступ су потребни за креирање корисничких профила за слање реклама или за праћење корисника на веб локацији или на неколико веб локација у сличне маркетиншке сврхе.