Tokom uviđaja, navode iz Uprave policije, utvrđeno je da je Filipović opštinskim automobilom upravljao u alkoholisanom stanju, zbog čega je i lišen slobode.
Mojkovčani A. Filipović i M. Stošić preksinoć su ukrali dva službena automobila Opštine Mojkovac, potom jedan vratili kada su se provozali, a drugi havarisali u udesu u Dromiri.
Prema zvaničnim informacijama oni su, prvobitno, sa parking prostora ispred zgrade Službe zaštite i spašavanja Mojkovac ukrali „škodu“ koja je ustupljena na korištenje Turističkoj inspekciji Mojkovac, a kada su se provozali, vratili su taj službeni automobil i ukrali „Ford“ koji je takođe ustupljen Službi zaštite i spašavanja.
Iz Uprave policije (UP) za Vijesti su kazali da im je juče, u jutarnjim časovima, koordinator Opštinskog tima za zaštitu i spašavanje, prijavio da su u toku prethodne noći, njemu dva nepoznata lica, oduzela „škodu“, a potom i „ford“…
„Vozilo marke ‘Škoda’ je nakon korištenja vraćeno na isti parking prostor, dok su ova lica sa vozilom marke ‘ford’ učestvovala u saobraćajnoj nezgodi u mjestu Dromira, opština Podgorica“, piše u odgovorima.
Policija je utvrdila okolnosti događaja, a čeka se izjašnjenje tužioca.
„Preduzetim nizom mjera i radnji u cilju rasvjetljavanja ovoga događaja policijski službenici su došli do sumnje da su lica koja su neovlašćeno koristila pomenuta dva vozila A.F. i M.S., oba lica iz Mojkovca, koja nisu imala bilo kakvu dozvolu za korištenje ovih vozila, a i nisu zaposleni u gore navedenim službama“, objasnili su iz UP.
Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović utvrdio je Listu prijavljenih kandidata za izbor jednog sudije Ustavnog suda Crne Gore, po objavljenom javnom pozivu od 1. jula 2025. godine. Na listi su: Maja Šćepanović, Mira Kontić, Nikola Golubović, Predrag Krstonijević, Siniša Bjeković, Nataša Radonjić, Elvis Duraković.
Kako navode u saopštenju iz Kabineta predsjednika, Milatović će formirati posebnu komisiju čiji će zadatak biti da utvrdi da li su prijave kandidata podnijete u skladu sa Ustavom Crne Gore, Zakonom o Ustavnom sudu i objavljenim Javnim pozivom.
„Predsjednik Crne Gore će obaviti razgovor sa svim kandidatima koji su se prijavili na javni poziv, a koji ispunjavaju uslove za izbor sudije Ustavnog suda i, na osnovu dokaza o ispunjavanju uslova za izbor i rezultata razgovora sa kandidatima, sačiniti obrazložen predlog za izbor sudije Ustavnog suda“, navode u saopštenju.
Zajedničkim saopštenjem Ministarstvo saobraćaja i Željeznička infrastrukture Crne Gore, povodom medijskih istupa Andreja Kaluđerovića, obavještavaju javnost da su tvrdnje koje je iznio netačne.
– Kaluđerović je odbijao pozive na pregovore, insistirajući da se unaprijed prihvate zahtjevi za koje je znao da nijesu u skladu sa zakonom, a na kraju je odbio i konačnu ponudu kolektivnog ugovora. Na taj način preuzeo je odgovornost za blokadu željezničkog saobraćaja i kritične infrastrukture, koja je u suprotnosti sa svim zakonskim propisima, bez poštovanja minimuma radne obaveze u djelatnosti od javnog interesa. Takvim postupcima ugrožen je čitav sistem, a naročito zaposleni u Montecargu i njihovi potpisani ugovori o prevozu tereta, koji su od velikog značaja za dalju sudbinu te kompanije – piše u zajedničkom saopštenju Ministarstva saobraćaja i ŽICG-a.
Kako je pojašnjeno, ŽICG je, u dogovoru sa reprezentativnim sindikatima i u saradnji sa Ministarstvom saobraćaja, pripremila kolektivni ugovor kojim je, po prvi put nakon više godina, predviđeno značajno povećanje plata za sve zaposlene.
– Ponuda predočena gospodinu Kaluđeroviću predviđa koeficijent 7,9 za radno mjesto otpravnika vozova, uz dodatak od 30 odsto na osnovnu zaradu. Na taj način, neto zarade za ovu kategoriju poslova kretale bi se u rasponu od 1.000 do 1.260 eura, zavisno od radnog staža. Iako je ponuda ispunila zahtjeve koje je ranije isticao, Kaluđerović ju je odbio, te su ovim pregovori sa njim po ovoj stvari završeni – precizirali su.
Zakon jasno propisuje način na koji se pregovara, zaključuje i usvaja kolektivni ugovor, pa su, kako su naglasili, izjave gospodina Kaluđerovića samo izgovor i opravdanje za dalju nezakonitu blokadu željezničkog saobraćaja i kritične infrastrukture.
– Ponuda koja je izrečena predstavlja posljednju i jedinu zakonsku mogućnost i biće sastavni dio kolektivnog ugovora koji će važiti za sve zaposlene koji uredno izvršavaju svoje radne zadatke. Ministarstvo saobraćaja i ŽICG ovom prilikom obavještavaju javnost da je dio zaposlenih prihvatio predložene uslove i iskazao spremnost da odmah nastave sa radom, kako bi se omogućilo postepeno uspostavljanje željezničkog saobraćaja. Za početak će se pokrenuti vozovi i kompozicije koje su do sada bile zadržane. Očekujemo da će se u narednim danima situacija dodatno stabilizovati i da će se broj raspoloživih polazaka postepeno povećavati, sve do potpune normalizacije saobraćaja – poručuju iz ova dva resora.
Za one koji odbijaju izvršavanje radnih obaveza i time nanose ogromnu štetu kompaniji, kazali su, predviđena je puna odgovornost.
– Željeznička infrastruktura Crne Gore već je podnijela krivične prijave i pokrenula disciplinske postupke protiv više lica koja su nezakonitom obustavom rada i svojim djelovanjem izazvala blokadu kritične infrastrukture i nanijela ogromnu materijalnu štetu. Ministarstvo saobraćaja i ŽICG ostaju posvećeni zaštiti javnog interesa, pravnog poretka i unapređenju uslova rada svih zaposlenih kroz novi kolektivni ugovor. Međutim, država ne smije dozvoliti da bude predmet ucjena, posebno onda kada za to ne postoji nikakav osnov – zaključili su u saopštenju.
Ovih dana se stvara utisak da niko od parlamentarnih stranaka nije potegao pitanje demografskih opasnosti za Crnu Goru, što je apsolutno netačan podatak, saopštio je poslanik Ujedinjene Crne Gore Vladimir Dobričanin.
„Naime, Ujedinjena Crna Gora i ja kao njen poslanik skrenuli smo pažnju na skupštinskom Odboru za zdravstvo rad i socijalno staranje upravo kada je bilo na repertoaru konsultativno saslušanje ministra Gutića. Upravo tada je došlo do direktne političke konfrontacije između mene i ministra Gutića i upravo vezano za negativne migracione trendove u Crnoj Gori i nekontrolisano doseljavanje različitih etničkih grupa, što može imati i već ima nesagledive posljedice na Crnu Goru“, izjavio je Dobričanin, pa nastavio:
„Na moju opasku da se mora povesti računa na ove trendove, jer Crna Gora demografski i etnički ne može sačuvati svoj identitet sa ovakvim prilivom stranaca, kao i činjenicu da u Crnoj Gori ima oko 25 hiljada naših građana iz bivših jugoslovenskih republika, koji 20 do 30 godina čekaju famozno državljanstvo, ministar Gutiće me je opomenuo da sam površan, šta god to u njegovoj glavi značilo, i da sam oprečan u svojim stavovima, jer tražim da se sa jedne strane povede računa o migracijama, a sa druge da se ‘nekima’ da državljanstvo“, naglasio je Dobričanin.
Prema njegovim riječima, „tu nastaje problem, jer posle ovakve opaske vidim šta je cilj Bošnjačke stranke i njenih ministara u Vladi“.
„Sudeći prema stavu ministra Gutića, on izjednačava migrante sa našim narodom koji je samo otišao iz jedne republike (ratom zahvaćene) u drugu – Crnu Goru. Ovakve šovinističke izjave jednog ministra su prošle nezapaženo, ali je ovo jedna ozbiljna opasnost koja je već zakucala na vrata Crne Gore“, istakao je poslanik Ujedinjene.
Naravno, kako je dodao, „odmah je ministar krenuo u tiradu po Ujedinjenoj“.
„Da je prava i pravde, mnogi sadašnji ministri iz redova BS bi trebalo da odgovaraju pred crnogorskim zakonodavstvom zbog zloupotrebe službenog položaja, uzimanja kredita i stanova pod uslovima kojima su ostalim građanima bili samo u domenu naučne fantastike, političkog zapošljavanja kao i davanja neizmerne podrške čerupanju Crne Gore. Naravno, sam ministar, a i pojedini njegovi saborci smatraju da će upravo ta migracija da da glasove Bošnjačkoj stranci i na taj način se odužiti nečinjenju i promovisanju ovakvih migracija“, izjavio je Dobričanin, pa dodao:
„To je i razlog zbog čega sprečavaju i ucenjuju aktuelnu Vladu da na dnevni red stavi izjednačavanje srpskog jezika, kojim priča preko polovine građana, ali i odbijanje davanja državljanstva našim sunarodnicima mimo svih aktuelnih zakona“, rekao je poslanik Ujedinjene.
Istakao je da „Crna Gora srlja u demografski i migracioni sunovrat, ali se to očigledno i, zbog nečijeg računa, sklanja pod tepih.
„Ali se bojim da ćemo se otrezniti kada to bude kasno. Pojedini političari (Medojević) su ovih dana upozoravali na ovaj problem i nakon toga doživljavaju linč od strane pojedinaca iz inostranstva i sa domaćeg terena“, podsjetio je Dobričanin.
Kako je naglasio, „Bošnjaci i muslimani u Crnoj Gori nemaju bliže od nas Srba i Crnogoraca“.
„Za vas su svi oni koji dolaze u Crnu Goru kao migranti i doseljenici sa jugoistoka kontinenta isto stranci kao i za nas. Sa njima vi nemate ništa zajedničko, dok sa nama dijelite sve, istoriju, zemlju, prirodu, narod, porijeklo, krvno srodstvo i rođake. U pamet se svi vi koji živite u Crnoj Gori koji god da ste i kako god da se ‘pišete’“, naveo je Dobričanin, pa za kraj dodao:
„Ostavite na marginama politike one koji ne misle dobro Crnoj Gori i koji naš narod izjednačavaju sa neprirodnim migracijama koje su u istoriji zavile ovu zemlju u crno“, zaključio je Dobričanin.
Zemljotres jačine 3,4 stepena po Rihterovoj skali, danas je u 12:22 sati pogodio Bosnu i Hercegovinu BiH, potvrdio je Evropski mediteranski seizmološki centar (EMSC), piše Klix.
Epicentar zemljotresa zabilježen je 14 kilometara zapadno od Mostara, na dubini od pet kilometara. Prema prvim informacijama, zemljotres se osjetio na širem području Hercegovine, ali i u Bosni, Hrvatskojj i Crnoj Gori. Najjače podrhtavanje tla osjetili su stanovnici Mostara i okolnih mjesta.
Građani na društvenim mrežama navode da je podrhtavanje bilo kratko, ali dovoljno snažno da se osjeti u stanovima i kućama. Za sada nema izvještaja o eventualnoj materijalnoj šteti niti o povrijeđenima.
U početku Sindikati nijesu shvatili kakve će deformacije u sistemu zarada napraviti ovaj populistički program.
Minimalna zarada nije samo ekonomska kategorija već je i parametar za utrđivanje zarada na tržištu rada. Evo posle 2 godine radnici shvataju kakve je nepravde napravio Spajić i počinju da se bune.
Bolje bi bilo da su me slušali i glasali PzP!! Sad je đavo izio šalu!!!
Nezakonito bogaćenje javnih funkcionera potrebno je propisati kao posebno krivično djelo, a uvođenjem krivične sankcije otvara se prostor za vođenje finansijskih istraga, preporučio je Ministarstvu pravde konsultant, kojeg je taj Vladin resor plaćao krajem prošle godine za izradu preporuka u vezi sa Pregovaračkim poglavljima 23 i 24, saopšteno je iz Akcije za socijalnu pravdu (ASP).
Kako su saopštili, prema dokumentaciji u posjedu ASP, taj konsultant je ukazao da bez ovog krivičnog djela antikorupcijski normativni sistem nije zaokružen i institucionalna saradnja Agencije za sprečavanje korupcije i Državnog tužilaštva, u prvom redu Specijalnog državnog tužilaštva, nije na odgovarajućem nivou.
– Ovo krivično djelo treba da proizvede snažan odvraćajući efekat da se kršenje antikoruptivnog zakonodavstva ne isplati. Svjedoci smo da to nije slučaj u dovoljnoj mjeri. Prekršajna odgovornost nije dovoljna – predočio je pravni konsultant Ministarstvu pravde, a navode iz ASP-a.
Konsultant je, dodaje se, naznačio da se uvođenjem krivične sankcije otvara prostor za vođenje finansijskih istraga koje mogu da dovedu do proširenog oduzimanja imovine stečene kriminalnom djelatnošću, kao važnog represivnog alata u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, posebno korupcije na visokom nivou.
On je podsjetio da je Crna Gora potpisala i ratifikovala Konvenciju UN o borbi protiv korupcije i naveo član 20, koji je sistematizovan u Poglavlju III – inkriminacija i sprovođenje zakona.
– Uz obavezu da poštuje svoj Ustav i osnovna načela svog pravnog poretka, svaka država ugovornica ima obavezu da razmotri mogućnost usvajanja zakonskih i drugih mjera potrebnih da se kao krivično djelo, kada se počini namjerno, predvidi nezakonito bogaćenje, odnosno znatno uvećanje dobara javnog funkcionera koje on ne može razumno objasniti, s obzirom na svoje zakonite prihode – citirao je konsultant dio iz Konvencije.
Prema njegovom predlogu, dalje navode iz ASP-a, dopuna Krivičnog zakonika bi se sastojala od jednog člana kojim bi se blanketnom normom odredila radnja izvršenja krivičnog djela, a u skladu sa Konvencijom Ujedinjenih nacija (UN) o borbi protiv korupcije propisao umišljaj, kao njegov subjektivni element, i odredila visina imovinske koristi u osnovnom i kvalifikovanom obliku krivičnog djela.
Blanketna krivična djela podrazumijevaju da se krivičnim djelom propisuje samo opšti okvir djela, dok se iz ostalih zakona, ovdje bi to dominantno bio Zakon o sprječavanju korupcije, dopunjava postojanje krivičnog djela.
Kako je ocijenio konsultant, ukoliko bi se ovo krivično djelo našlo u Krivičnom zakoniku, nužno je dopuniti član 2 Zakona o oduzimanju imovine stečene kriminalnom djelatnošću.
– Na ovaj način se potpuno otvara prostor za vođenje finansijskih istraga i proširenog oduzimanja imovine, te se rješava i problem retroaktivne primjene zakona u dijelu koji se odnosi na oduzimanje imovinske koristi – cijenio je taj konsultant, a dodaje se u saopštenju ASP-a.
Izmjene Krivičnog zakonika Crne Gore bile su u februaru ove godine na javnoj raspravi.
– Od propisivanja krivičnog djela nezakonitog bogaćenja javnih funkcionera još nema ništa – zaključuju u ASP-u.
Dok Ministarstvo kulture i medija Crne Gore, na čelu sa Tamarom Vujović, u javnosti najavljuje da će „bez izuzetaka“ uklanjati sva nezakonito postavljena spomen-obilježja, iznova se postavlja pitanje – zašto se ni riječ ne kaže o najsramnijem obilježju, ploči u Morinju?
Prema saznanjima koje su objavile Vijesti, Vujović je u obavezi da uskoro dostavi Vladi Crne Gore spisak svih spornih i eventualno nezakonito postavljenih spomenika širom države. Taj spisak, kako nezvanično saznaje ovaj medij, broji desetine objekata, od ploča do bisti, kojima nije mjesto u javnom prostoru. U proteklim danima, već su uklonjeni pojedini spomenici u Herceg Novom, Gusinju i drugim mjestima.
Međutim, u svim tim javnim najavama i „čvrstim porukama“ ministarke Vujović da „nema izuzetaka“, izostaje jedna ključna stvar – šta je sa pločom u Morinju? Taj „spomenik“ je, ništa drugo do poniženje za sve srpske žrtve, podsjećanje na jednostrano tumačenje istorije i nastavak politike kojom se Srbi u Crnoj Gori guraju u ćošak kao „agresori“.
Zar nije upravo ta ploča u Morinju najjasniji primjer spomenika koji produbljuje podjele i širi lažnu sliku, dok se prećutkuju stradanja Srba u Hercegovini, na Dubrovačkom ratištu i šire? Ako već, kako Vujović tvrdi, nema tolerancije za obilježja koja simbolizuju „gubitak slobode, saradnju sa okupatorom ili šovinističke ideologije“, kako je moguće da spomen-ploča u Morinju – koja u suštini služi kao instrument političke osvete – ne dospije ni u raspravu?
Očigledno je da se radi o selektivnoj primjeni zakona. Srpski spomenici, bilo da se radi o ploči u Plužinama ili obilježju Pavlu Đurišiću, pod budnim su okom inspekcije i uklanjaju se gotovo momentalno. S druge strane, ono što vrijeđa srpski narod i istoriju – ostaje netaknuto.
Ukoliko Ministarstvo kulture zaista želi da „štiti istorijski integritet države“, onda mora biti dosljedno i javno objasniti zašto Morinj nije na listi. Bez tog odgovora, sve poruke o „jednakom zakonu za sve“ ostaju prazna priča.
Policijski službenici Regionalnog centra bezbjednosti „Jug“, Odjeljenja bezbjednosti Bar, rasvijetlili su tri teške krađe i podnijeli krivične prijave protiv dva strana državljanina – K.M. (52) i M.M. (45), saopšteno je iz Uprave policije.
Sumnja se, kako su kazali iz policije, da je K.M., zajedno sa bratom M.M. vozilom došao do jednog parking prostora gdje se nalazilo zaključano vozilo oštećenog lica, na kojem je M.M. uz pomoć fizičke snage otvorio prozor, zatim je ušao u unutrašnjost istog i izvršio premetačinu, međutim nije pronašao ništa vrijedno što bi mogao otuđiti, te je izašao iz vozila, dok ga je K.M. čekao u vozilu kojim su se dovezli do lica mjesta.
„Nadalje, u neposredoj blizini ovoga vozila M.M. je uočio drugo vozilo koje je bilo otključano, u koje je ušao, izvršio premetačinu i ni u ovom vozilu nije pronašao ništa što bi otuđio. Takođe, nakon toga isto lice prišlo je jednom kombi vozilu, gdje je uz pomoć podesnog sredstva polomio staklo na ovom vozilu i iz istog otuđio oko 200 eura“, stoji u saopštenju.
Nakon što je otuđio novac M.M. se vratio u vozilo u kojem ga je čekao K.M., te su se njime udaljili u nepoznatom pravcu.
„Sa događajima je upoznat tužilac u Osnovnom državnom tužilaštvu u Baru po čijem je nalogu K.M. lišen slobode, dok je protiv M.M. koji je trenutno nedostupan nadležnim organima, podnijeta krivična prijava“, zaključuju iz Uprave policije.
Od sinoć vidimo sinhronizovanu akciju domaćih političkih aktera i njima ideološki bliskih medija da se jedna veoma važna izjava ministra inostranih poslova Njemačke Johana Vadefula u potpunosti zataška, saopšteno je iz koalicije Za budućnost Crne Gore (ZBCG).
“Toliko se trude da bi čovjek pomislio da je u pitanju neka beznačajna tema, a ne stav jedne od ključnih zemalja Evropske unije. A šta je to ministar Vadeful zapravo poručio? Veoma jednostavno, a opet dovoljno snažno da zaboli sve one koji ovih dana pažljivo konstruišu lažnu sliku Crne Gore: „Neke zemlje preduzimaju hvale vrijedne korake. Imaju priliku uskoro pristupiti EU. Trenutno smatramo da je Crna Gora na jako dobrom putu“ – rekao je šef njemačke diplomatije za Hrvatsku radio-televiziju”, navode iz ZBCG.
Iz ove koalicije ističu da snažno pozdravljaju ovakvu izjavu.
“Na ovaj način, šef njemačke diplomatije dao je crveni karton domaćim i inostranim protivnicima i kočničarima evropske budućnosti Crne Gore. Čini se jasnim da gospodina Vadefula ne interesuju feljtoni u pojedinim medijskim koncernima, saopštenja opozicionih partija čiji počasni predsjednici imaju desetine miliona evra na ofšor računima i protiv kojih se formiraju predmeti za kriminalne i korupcionaške afere, ali ni izvještaji lišeni stvarnosti koje podnose ljudi čiji bi zadatak trebao da bude da predstavljaju njemačku državu u Crnoj Gori”, poručuju u saopštenju.
Na kraju, kako dodaju, ključna poruka je takođe poslata zemlji za čiju nacionalnu televiziju je ministar i dao samu izjavu.
“Poruka koja je prenešena diplomatskim vokabularom glasi – bilo kakav pomen „blokade i sabotaže“ procesa pristupanja EU od strane zemalja članica koje u proteklom periodu najmanje dijele evropske vrijednosti, naići će na snažnu reakciju Njemačke. Sve u svemu, ova izjava njemačkog ministra čist je dokaz da je ova parlamentarna većina odradila sjajan posao, da će taj posao nastaviti i ubrzati, te da će upravo ona uvesti Crnu Goru u Evropsku uniju”, saopštili su iz ZBCG.
Kako poručuju, sve analize, kolumne, feljtoni koje su to dovodile u pitanje sada djeluju izuzetno smiješno, kada vidimo stav prvog čovjeka njemačke diplomatije.
“Na ovaj način, zaustavljene su i sve lažne konstrukcije koje se tiču parlamentarne većine, a koje su hranili opozicija, njima bliski mediji i pojedine naivne žrtve njihove propagande iz redova parlamentarne većine. Njemački ministar je jasno i glasno rekao ono što građani već odavno znaju – Crna Gora ide naprijed sa ovom parlamentarnom većinom, a onaj ko želi da gleda unazad, neka se slobodno put tamo i okrene, ali neka ne očekuje da će u tom pravcu ići i ostatak Crne Gore”, zaključuje se.
Да бисмо пружили најбоље искуство, користимо технологије попут колачића за чување и/или приступ информацијама о уређају. Сагласност са овим технологијама ће нам омогућити да обрађујемо податке као што су понашање при прегледању или јединствени ИД-ови на овој веб локацији. Непристанак или повлачење сагласности може негативно утицати на одређене карактеристике и функције.
Функционално
Увијек активан
Техничко складиштење или приступ је стриктно неопходан за легитимну сврху омогућавања коришћења одређене услуге коју изричито захтева претплатник или корисник, или за једину сврху обављања преноса комуникације преко електронске комуникационе мреже.
Преференце
Техничко складиштење или приступ су неопходни за легитимну сврху чувања преференција које не захтевају претплатник или корисник.
Статистика
Техничко складиште или приступ који се користи искључиво у статистичке сврхе.Техничко складиште или приступ који се користи искључиво у анонимне статистичке сврхе. Без судског позива, добровољне сагласности од стране вашег Интернет провајдера или додатне евиденције треће стране, информације сачуване или преузете само за ову сврху се обично не могу користити за вашу идентификацију.
Маркетинг
Техничко складиште или приступ су потребни за креирање корисничких профила за слање реклама или за праћење корисника на веб локацији или на неколико веб локација у сличне маркетиншке сврхе.