Home Blog Page 494

AMSCG: Radovi na više dionica, vozačima oprez

0

U Crnoj Gori danas učesnike u saobraćaju povoljni uslovi za vožnju. Frekvencija vozila je umjerena, tokom dana pojačana.

Na dionicama gdje se izvode radovi obavezno poštovanje postavljene signalizacije, a na svim putnim pravcima savjetujemo maksimalno opreznu vožnju, saopšteno je iz Auto moto saveza Crne Gore AMSCG.

Zbog protesta na Kruševom ždrijelu saobraćaj je u prekidu na magistralnom putu Cetinje-Podgorica od 17.20 do 19.26.

Na regionalnom putu R-10 Đurđevića Tara – Mojkovac, u mjestu Sokolovina na snazi je totalna obustava saobraćaja za sve vrste vozila zbog odronjavanja stijenske mase u okviru sanacije kritične tačke Sokolovine.

Do završetka radova odobrava promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja, zbog izvođenja radova na adaptaciji kosine na magistralnom putu M-2 dionica Sotonići-Virpazar, u mjestu Virpazar. Radovi se izvvode od 00.00 do 06.00 časova.

Do 01. septembra zbog izvođenja radova na rekonstrukciji regionalnog puta R-29 Bar-Kamenički most-Krute odobrava se obustava saobraćaja za sve vrste vozila od 08.00 do 11.00 sati i od 13.00 do 16.00 sati.

Do 12. septembra odobrava se promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na jednosmjerni na mjestima izvođenja radova kao i povremenu totalnu obustavu saobraćaja ne dužu od 60 minuta zbog izvođenja radova na rekonstrukciji saobraćajnice Petnjica-Bioča.

Na magistralnom putu M-2 dionica Ribarevine-Poda i Poda-Berane saobraćaj se zbog radova obavlja jednom trakom naizmjenično i moguća je povremena obustava saobraćaja ne duža od 30 min.

Do 07. septembra promijenjen je režim saobraćaja sa dvosmjernog na jednosmjernoi zbog radova na rekonstrukciji magistralnog puta M-2 dionica Bijelo Polje-Barski most, granični prelaz Dobrakovo.

Do 31. avgusta odobrava se promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja, zbog radova, na magistralnom putu M-2 dionica Lepenac-Ribarevina.

Na magistralnom putu M-3 dionica Plužine – Jasenovo Polje, lokalitet Zaborje – Jasenovo Polje saobraćaj se obavlja naizmjenično jednom trakom na mjestima izvođenja radova i regulisan je svjetlosnom saobraćajnom signalizacijom.

Odobrava se promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na jednosmjerni na mjestu izvođenja radova zbog adaptacije regionalnog puta R-19 dionica Trešnjevik-Andrijevica.

Zbog izvođenja radova na izgradnji bulevara saobraćaj je obustavljen u ulici Vojislavljevića-Podgorica. Saobraćaj će se odvijati alternativnim putnim pravcima u skladu sa postavljenom saobraćajnom signalizacijom.

Na magistralnom putu M-6 dionica Pljevlja-Đurđevića Tara odobrava se promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na jednosmjerni na mjestu izvođenja radova do završetka radova.

Do završetka radova od 07.00 do 17.00 sati odobrava se povremena promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na jednosmjerni zbog izvođenja radova na sanaciji klizišta „Provalija“na magistralnom putu M-6 dionica Žabljak-Šavnik.

Do 08. septembra odobrava se promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja zbog izvođenja radova na rekonstrukciji prilaznih saobraćajnica mostu Đurđevica Tara.

Privremeno se do 04. septembra odobrava promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja zbog izvođenja radova na rekonstrukciji mosta Đurđevica Tara na mag. Putu M-6 dionica Žabljak -Pljevlja.

Privremeno se za period do 5. oktobra odobrava promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja ne duže od 10 minuta na mjestu izvođenja radova zbog izvođenja radova na poboljšanju bezbjednosti saobraćaja u zonama pješačkih prelaza obnova i popravka svjetlosne saobraćajne signalizacije na sljedecim putnim pravcima:

Unapređenje bezbjednosti saobraćaja: -Magistralni put M-3 Danilovgrad – Podgorica (Komanski most);

Regulacije: – Raskrsnica puta M-6 i R-18, Pljevlja, lokacija 1, – Raskrsnica puta M-6 i R-11, Pljevlja, lokacija 2, – Raskrsnica puta R-18 i R-3, Pljevlja, lokacija 3, – Raskrsnica puta M-6 i lokalni put, Žabljak (Hotel Enigma), lokacija 4, Raskrsnica puta M-6 i R-20, Žabljak (Hotel Izvor), lokacija 5, – Raskrsnica puta M-6 i R-20, Šavnik, lokacija 6, – Raskrsnica puta M-7 i M-8 (Lipci), Vilusi, lokacija 7, – Raskrsnica puta M-3 i R-23, Bogetići, lokacija 8, – Raskrsnica puta M-2 i R-21, Mioska, lokacija 9, – Raskrsnica puta M-3 i R-16, Plužine, lokacija 10, – Raskrsnica puta M-1 i M-2, Petrovac, lokacija 11, – Raskrsnica puta M-8 i R-8, Grahovo, lokacija 12.

Do 29. avgusta odobrava se totalna obustava saobraćaja za sve vrste vozila od 09:00 – 11:00 i od 12:00 do15.00 časova, zbog izvođenja asfalterskih radova na regionalnom putu R-11 dionica Dubočica -Trlica.

Sjutra od 10:00h do 14:30h časova i 17. avgusta od 10:00 do 14:30 časova, odobrava se obustava saobraćaja za sve vrste vozila na regionalnom putu R-4 Dajevića Han – Čemerno, zbog organizacije Međunarodne brdske auto trke „MEMORIJAL NIKOLA ASANOVIĆ”.

Na autoputu se saobraćaj obavlja bez izmjena u režimu saobraćaja.

Zabranjuje se saobraćaj teretnih motornih vozila čija najveća dozvoljena masa prelazi 7,5 tona u periodu od 15. juna do 15. septembra svakim danom na sljedećim magistralnim i regionalnim putevima

M-1 GP Debeli brijeg-Herceg-Novi-Kotor-Tivat (Krtolska raskrsnica)-Budva-Bar-Ulcinj -GP Sukobin

M-2 Podgorica -Sotonići-Petrovac

M-2 Podgorica-Mioska-Kolašincdmputevi

M-10 Podgorica-Cetinje-Budva

u vremenu od 17.00 do 22.00 sata

U periodu od 09. maja do 15. septembra zabranjen je saobraćaj teretnih motornih vozila čija najveća dozvoljena masa prelazi 7.5 tona na sljedećim djelovima regionalnih puteva

R-1 Kotor -Trojica(raskrsnica sa M-1)opština Kotor do mjesta Krstac(raskrsnica sa R25) opština Cetinje

R-29 Bar 2(tunel Ćafe,raskrsnica sa M-1)opština Bar do mjesta Kamenički most-Krute (raskrsnica sa M-1)opština Ulcinj svakim danom u vremenu od 07.00 do 22.00 sata.

Zabranjuje se saobraćaj autobusa kategorije M-2 i M3 (laki i teški autobusi i tzv. kombi vozila)i specijalnih putničkih vozila za stanovanje -tzv kampera,u periodu od 09. maja do 15. septembra svakim danom u vremenu od 00.00 do 24.00 sata na dionicama regionalnih puteva

R-1 od mjesta Krstac (raskrsnica sa R-25) opština Cetinje do mjesta Trojica-Kotor(raskrsnica sa M-1)opština Kotor, iz smjera Njeguša u smjeru Kotora.

R-29 dionica Bar 2 (tunel Ćafe,raskrsnica sa M-1) opština Bar, do mjesta Kamenički most-Krute (raskrsnica sa M-1) opština Ulcinj, u oba smjera,osim autobusa koji obavljaju javni gradski prevoz putnika.

R-25.1 dionica Međuvršje-Lovćen od parkinga do Mauzoleja u oba smjera.

Zabrana iz tačke 1 podtačke 1,2,3,4 i 6 iz ove Naredbe se ne odnosi na vozila sa pravom prvenstva prolaza, vozila za održavanje puteva i ptt instalacija,vozila za pomoć na putu, specijalna vozila za prevoz životinja, betona, asfaltne mase i hladnjače koje prevoze lako kvarljivu robu,vozila koja vrše transport vode kao ni vozila za prevoz opasnih materija na dijelu magistralnog puta M-1 od GP Debeli Brijeg preko Herceg Novog i Kamenara do kružnog toka u mjestu Lipci, dok se zabrana iz tačke 1podtačka 5 ne odnosi na vozila sa prvenstvom prolaza i vozila za pružanje pomoći na putu.

Informativni centar zajedno sa službom pomoći na putu na usluzi je građanima 24 sata.

Normalizovan željeznički saobraćaj, prekinuta blokada

0

Nakon pet dana kasno sinoć, odnosno rano jutros oko dva sta, postignut je dogovor oko deblokade željezničkog saobraćaja u Crnoj Gori. Uz jake sirene jutros u Podgorici prvi vozovi su krenuli na put.

To je saopštio predstavnik zaposlenih Andrej Kaluđerović

– Postigli smo kompromis sa menadžmentom i Ministarstvom saobraćaja – kazao je Kaluđerović.  

Neću s milionerima iz doba DPS-a: Šćekić kaže da neće učestvovati na Kongresu SNP-a

0

Samo gori trenutak u istoriji partije bio je onaj kad su SNP i vertikala istih profila ljudi protjerali Momira Bulatovića

Da li je privilegija kad za vrijeme DPS vladavine ostanete bez posla kao ja, ili predsjedavanje Karate savezom i stvaranje milionskog biznisa

Ako premijer prihvati Jokovićev ucjenjivački zahtjev da ne budem u Vladi, poštovaću i tu vrstu odluke

Potpredsjednik Socijalističke narodne partije (SNP) i ministar sporta i mladih Dragoslav Šćekić, poručio je da neće učestovati u predstojećoj trci za šefa te stranke.

On je “Vijestima” kazao da se, ako je Kongres SNP-a na kom će se birati rukovodstvo partije “unaprijed režiran i privatizovan”, s pravom postavlja pitanje legitimiteta i legaliteta tog stranačkog organa.

“… SNP je, nažalost, postao privatna partija i talac ličnih interesa nekoliko pojedinaca. Ja sam branio na svakom mjestu izvorne principe SNP-a, i zato neću dati legitimitet farsi i ponižavanju onoga što su generacije članova gradile. Iz tog razloga neću prisustvovati X Kongresu”, rekao je Šćekić u intervjuu rađenom elektronskom poštom.

Konges SNP-a zakazan je za 30. avgust. Osim Šćekića, kandidat za lidera partije je aktuelni predsjednik SNP-a Vladimir Joković.

Šćekić je u intervjuu nagovijestio i mogućnost formiranja nove stranke, ocijenivši da to nije odluka koju može donijeti jedan čovjek, već hiljade članova s kojima je, tvrdi, u stalnom kontaktu.

“Kako se već pokazalo da Kongres nema ni legitimitet ni legalitet, onda ćemo svi zajedno odlučiti kojim ćemo putem dalje. Ako dođe do formiranja nove političke organizacije, mogu reći samo jedno: ona neće biti ničije privatno vlasništvo, niti partija poslušnika. Biće to pokret u kom će vrijediti samo iskrenost, rad, odgovornost, rezultati, sloboda i borba za nacionalne i građanske interese Crne Gore”, naveo je on.

Postoje glasine da ćete, iako ste prihvatili kandidaturu za lidera SNP-a, ipak napustiti partiju prije Kongresa i formirati svoju stranku. Da li je to tačno ili pak planirate da izađete na megdan Jokoviću na Kongresu?

U SNP-u sam od njegovog osnivanja i svoj život sam podredio borbi za principe i ideale na kojima je ova partija nastala. To su poštenje, dosljednost, briga za narod i odbrana nacionalnih interesa. Moj politički i lični identitet je bio neraskidivo vezan za SNP i nikad nijesam bio čovjek koji bježi s bojišta.

Međutim, moram reći da je ovo jedan od najgorih trenutaka u istoriji SNP-a. Samo je gori bio onaj kad su SNP i vertikala istih profila ljudi protjerali Momira Bulatovića, prvog predsjednika Crne Gore, predsjednika i osnivača SNP-a s tadašnjih 148.000 glasova.

Naši članovi i simpatizeri su očekivali da će se Kongres održati u fer i demokratskoj atmosferi, ali ono što danas vidimo jesu brojne neregularnosti koje prate pripreme za X Kongres – od načina formiranja opštinskih odbora, preko procesa kandidovanja, do izbora delegata, pa i onih koji nijesu bili u SNP-u, kao i gaženje izvornih vrijednosti SNP-a za koje smo se bespoštedno borili od dana osnivanja. Neregularnosti se ogledaju i u obećanjima, kupovini glasova, prijetnjama, ucjenama, zapošljavanjima, itd., sve ono što je DPS radio više od dvije decenije. Jasno je da se radi o dubokoj kompromitaciji i smislu Kongresa.

Ako je Kongres unaprijed režiran i privatizovan, onda se s pravom postavlja pitanje njegovog legitimiteta i legaliteta. SNP je, nažalost, postao privatna partija i talac ličnih interesa nekoliko pojedinaca. Ja sam branio na svakom mjestu izvorne principe SNP-a, i zato neću dati legitimitet farsi i ponižavanju onoga što su generacije članova gradile.

Iz tog razloga neću prisustvovati Kongresu.

Sve moje odluke i politički potezi u narednom periodu biće vođeni isključivo osjećajem odgovornosti prema svima onima koji su mi do sada pružali, a i dalje pružaju podršku.

Ukoliko odlučite da formirate stranku, a sve ukazuje na to, pa bilo to prije ili nakon Kongresa, kako će se ona zvati i koje će biti njeno djelovanje i politička orijentacija?

Kao što sam i ranije govorio, nikad nijesam donosio odluke sam, niti sam svoju političku borbu gradio na ličnim ambicijama. Sve što radim u politici, radim zajedno s ljudima koji su uz mene već decenijama i s kojima sam rame uz rame branio principe i ideale izvornog SNP-a.

Što se tiče pitanja formiranja nove stranke, to nije odluka koju može donijeti jedan čovjek, već hiljade članova s kojima sam u stalnom kontaktu. Kako se već pokazalo da Kongres nema ni legitimitet ni legalitet, onda ćemo svi zajedno odlučiti kojim ćemo putem dalje.

Ako dođe do formiranja nove političke organizacije, mogu reći samo jedno: ona neće biti ničije privatno vlasništvo, niti partija poslušnika. Biće to pokret u kom će vrijediti samo iskrenost, rad, odgovornost, rezultati, sloboda i borba za nacionalne i građanske interese Crne Gore.

Na koje ljude iz SNP-a računate da se pridruže Vašoj partiji i da li očekujete da ćete za sobom povući značajan dio članstva SNP-a, s obzirom na to da g. Joković tvrdi da će mali dio ljudi poći za Vama?

Jokovićeve tvrdnje su na fonu onih da sam imao sve privilegije od SNP-a. Ja to ne bih nazvao privilegijom, već svojom zaslugom i neospornim rezultatima, kako političkim, tako i profesionalnim. Građani nek procijene da li je privilegija kad za vrijeme DPS vladavine nakon referenduma (o nezavisnosti Crne Gore) ostanete bez posla kao što sam ja ostao, ili je privilegija predsjedavati Karate savezom za vrijeme DPS-a, stvaranje milionskog biznisa za vrijeme pomenute vlasti, ali i pokrivanje najviših funkcija u državi bez reference, itd.

Tako da je i ta tvrdnja, da bi mali broj pošao za mnom, stvar pogrešne percepcije.

Ističem, u ovome nijesam sam. Postoji veliki broj ljudi s kojima sam u stalnoj komunikaciji, a koji su, baš kao i ja, duboko nezadovoljni stanjem u kom se partija nalazi. Među njima je značajan broj onih koji su zbog dosadašnjeg predsjednika i nekolicine ljudi već napustili SNP, ili su, razočarani, svoj rad i angažman potpuno pasivizirali.

Svjestan sam činjenice da je određeni broj članova, naročito onih koji su profesionalno angažovani na državnom ili opštinskom nivou, svojim statusom direktno ili indirektno vezan obavezama prema sadašnjem rukovodstvu, ali siguran sam da je veći dio uz mene. Međutim, to nije suština. Ono što je zaista važno jeste da je uz mene stala esencija članova, ljudi koji su ostali dosljedni izvornim principima i idejama SNP-a. Upravo ta snaga i autentičnost daju mi sigurnost da ćemo sve što budemo radili, kao i do sada, raditi iskreno, časno i u interesu naroda i države.

Da li imate u planu da članovi Vaše stranke budu nekadašnji istaknuti članovi SNP-a – Danijela Đurović, Aleksandar Damjanović, Marko Kovač…?

Mislim da sam vam već u prethodnim odgovorima donekle kazao ono što je suština. Moj stav je jasan: svi oni koji imaju iskrene namjere i drže do tradicionalnih vrijednosti i kojima je opšti interes na prvom mjestu, dobrodošli su.

To se odnosi kako na ljude koji su još u SNP-u, tako i na one koji su, iz različitih razloga, morali da odu. Ako iskažu spremnost da se bore za te vrijednosti, ja ne pravim razliku. Dakle, ne radi se o imenima, već o principima. Oni koji žele da radimo pošteno, dosljedno i u interesu naroda, uvijek će biti dobrodošli u nekom novom političkom subjektu, ukoliko do njega dođe.

Na koje partije gledate kao na moguće saveznike?

Kao svoje saveznike vidim sve one koji rade na napretku Crne Gore, prije svega one koji rade na ubrzanom putu pristupanja Crne Gore u EU (Evropska unija), one koji rade na ekonomskom oporavku, koji su doprinijeli povećanju plata, penzija, socijalnih davanja poslije više decenija. Jednom riječju, sve one kojima su Crna Gora i životni standard svakog građanina u Crnoj Gori broj jedan.

One koji se bore protiv kriminala i korupcije, one koji podržavaju snažno veting, tj. one čiji se rezultati vide i građani Crne Gore ih osjećaju. Kao i sve one koji poštuju SPC (Srpska pravoslavna crkva) i ne osporavaju prava Srba u Crnoj Gori.

G. Joković tvrdi da mu nikad niste direktno rekli zbog čega niste saglasni s njim i koji su razlozi Vaše “ljutnje”. Da li je to tačno i kako gledate na Jokovićeve optužbe da su pojedini ljudi oko Vas uticali na to da promijenite odnos prema “mnogim članovima SNP-a”?

Moj odnos prema svima u partiji je ostao isti onakav od kada sam u SNP-u – zasnovan na poštovanju, saradnji i zajedničkim idealima. Ako je neko taj odnos promijenio, onda to nijesam ja, već oni kojima je vlast udarila u glavu i koji su oko sebe podigli zid. Ja u tu avliju nemam namjeru da ulazim, niti takve zidove da preskačem.

Što se tiče optužbi da je neko sa strane uticao na mene, to je apsolutno netačno i ne bih se bavio tim primitivnim pristupom. Moji stavovi su rezultat mog ličnog uvjerenja, moje dosljednosti i mog ljudskog pogleda na ono što su tradicionalne vrijednosti Crne Gore i ono što nosi savremeno profesionalno ponašanje. I nije u pitanju nikakva ljutnja, već principijelno neslaganje s politikom i metodama rukovođenja, a koje su partiju dovele u ovakvo stanje.

Svi koji su ostali vjerni izvornim vrijednostima SNP-a znaju da moj odnos prema njima nije promijenjen i nikad neće biti.

Šta najviše zamjerate g. Jokoviću?

Prije svega nedržanje riječi i manipulaciju kako najbližim saradnicima, tako i članstvom, zloupotrebu dobronamjernih ljudi. U organizacionom smislu, partiju je za osam godina neodgovorno doveo do rasula, posebno u drugom mandatu, gazeći izvorne principe SNP-a i vrijednosti za koje smo se nekad zalagali.

Ono što sad dobro osjeća ogroman broj članova i simpatizera jesu njegove neempatične poruke – “nestala je i velika Vizantija, može i mali SNP”, a sve navodno po nekim većim interesima, kao i neodgovornost kako prema funkcionerima, tako i prema običnom članu riječima – “jedni pođu, drugi dođu”, gdje pokazuje da su ljudi, članovi SNP-a, samo jednokratna upotreba, što nije bio duh tadašnjeg našeg okupljanja u narodni pokret protiv onih koji su Crnu Goru poveli u državu kriminala i korupcije, uništene ekonomije i socijalne neodgovornosti.

Ako napustite SNP, da li ćete ostati ministar u Vladi ili možda planirate da podnesete ostavku? G. Joković je u intervjuu “Vijestima” rekao, aludirajući na Vas, da ko ne bude dio SNP-a, ne može da vrši nijednu funkciju u ime te stranke.

Prije svega, sve funkcije koje sam obavljao u dosadašnjem periodu su plod podrške građana Crne Gore, a zahvaljujući svojim političkim i profesionalnim rezultatima.

S obzirom na to da mi nije strano da ostajem bez posla zahvaljujući DPS-u i da sam bio predmet revanšizma, te i da je moja borba za opšte dobro postojala i prije funkcija, to ne može biti momenat moje brige i zaustavljanja moje borbe za opšte dobro, ali je sve stvar principa.

Premijer je taj koji odlučuje koja će partija ili pak pojedinci učestvovati u konstituisanju vlasti. Svakako, ukoliko premijer prihvati Jokovićev ucjenjivački zahtjev, poštovaću i tu vrstu odluke.

Svi mi koji smo na pozicijama ministara nosimo iza sebe neki politički bekgraund i podršku na terenu. Ja se svojim političkim bekgraundom ponosim, od 1998. godine pa sve do danas. Godine 2014. lista koju sam predvodio u Beranama pobijedila je DPS u najvećem vrhuncu moći. Istu pobjedu potvrdili smo 2018. godine, kao i 2020. godine na parlamentarnim izborima. Kao i 2024. godine u koalicionom nastupu s PES-om (Pokret Evropa sad), kad smo osvojili najveći broj mandata i pokazali dobar sinergetski efekat. Za građenje snažnog političkog puta moramo sagledati sve momente, a sve u interesu građana.

Suzdržavao sam se “radi mira u kući”

SNP je nekad bio jedna od najjačih partija u Crnoj Gori, a danas se bori za opstanak (dva poslanika u parlamentu, loši izborni rezultati u nekoliko opština gdje ste nekad imali jako prisustvo). Koji je glavni razlog tog pada i vidite li i svoju odgovornost za to s obzirom na to da ste visoki funkcioner SNP-a?

Generalno, glavni razlog pada SNP-a leži u kombinaciji unutrašnjih i spoljašnjih faktora. S jedne strane, promijenila se politička scena Crne Gore – pojavile su se nove partije i pokreti koji su preuzeli dio biračkog tijela koji je ranije bilo lojalan SNP-u. S druge strane, unutar same partije su postojale greške u strategiji, komunikaciji sa članstvom i građanima, kao i u prilagođavanju modernim političkim izazovima.

Jedan dio rukovodstva, na čelu s predsjednikom partije, na neki način je izvršio tihi puč i pretvorio partiju u privatnu strukturu koja služi isključivo njemu i njegovim zaposlenicima. Svemu ovome svjedoče medijska saopštenja članova opštinskih odbora širom Crne Gore u posljednjih mjesec dana, kao i građana Crne Gore, udruženja koja su pogođena ponašanjem pojedinaca koji obavljaju visoke funkcije u ime SNP-a.

Za sebe lično mogu da kažem da je u određenim trenucima trebalo da budem odlučniji i da javno reagujem, ali sam se, kao vojnik partije, suzdržavao “radi mira u kući”, uvijek povlačio zarad partijskih interesa i jedinstva partije, nadajući se da će i drugi, a ne samo ja, pokazati inicijativu za vraćanje partije na pravi put i jačanje njenog autoriteta među građanima. O svemu ovome sam ukazivao na organima partije.

Mnogi članovi osjećaju da nemaju glas i da se odluke donose mimo njih

Kako gledate na višemjesečna “prepucavanja” unutar SNP-a? Kolike su razmjere krize?

Kao što sam rekao, ja se ni sa kim nijesam prepucavao, niti imam namjeru. S druge strane, uvijek sam saopštavao ono što mislim i ono što je u interesu i partije i države. To što se istina nekome ne dopada, ne znači da je prepucavanje.

Kriza u SNP-u nije proizvod mojih stavova, već posljedica dugogodišnjih pogrešnih politika i lošeg rukovođenja koje je udaljilo partiju od njenih temelja i članstva. Razmjere krize su velike – ne krijem to. Danas imamo situaciju u kojoj mnogi naši članovi osjećaju da nemaju glas, da se odluke donose mimo njih, da su procesi svedeni na manipulaciju, a ne na demokratsku proceduru.

Umjesto da budemo snaga koja okuplja i daje nadu, svedeni smo na uske interese pojedinaca i njihovih poslušnika. To je suština krize – gubitak povjerenja članstva i udaljavanje od onoga što je SNP nekad bio.

Moja borba, bez obzira na sve optužbe i pritiske, upravo je bila usmjerena na to da se te vrijednosti povrate i da se članovima vrati glas.

Narednih dana temperatura u porastu

0

U Crnoj Gori će biti pretežno sunčano uz povremeno malu do umjerenu, uglavnom visoku oblačnost. Najviša temperatura do 33 stepena.

Na sjeveru pretežno sunčano, povremeno uz malu do umjerenu oblačnost. Vjetar slab, promjenljiv. Najviša temperatura od 24 do 29 stepeni.

U južnim i centralnim predjelima pretežno sunčano, lokalno uz malu do umjerenu oblačnost. Vjetar slab do umjeren, promjenljiv. Najviša temperatura od 27 do 33 stepena.

More mirno do malo talasasto. Vjetar prijepodne slab, promjenljiv, od sredine dana na otvorenom moru sjeverozapadni, uz obalu zapadni i jugozapadni, slab do umjeren. Temperatura mora oko 25 stepeni, UV indek visok oko 7,5 UV jedinica.

Na jugu pretežno sunčano i toplo. U petak tokom noći povećanje oblačnosti. Vjetar slab do umjeren, promjenljiv. Najviša dnevna temperatura u porastu.

U centralnim predjelima sunčano uz lokalno malu do umjerenu oblačnost. Vjetar uglavnom slab, promjenljiv. Temperatura svakodnevno u blagom porastu.

Na sjeveru pretežno sunčano, od sredine dana slab do umjeren razvoj oblačnosti. Vjetar sjutra slab, promjenljiv, a zatim južni, slab do umjeren. Jutra i dalje svježa, a najviša dnevna temperatura svakodnevno u porastu.

Eparhija budimljansko nikšićka: Policija pokrenula teror masovnih razmera priličan samo totalitarnim društvima

0

Iako iguman Danilo nije bio ni prisutan u Gornjem Zaostru kada je 8. avgusta povodom praznika Svete Petke Rimljanke služena Arhijerejska liturgija, niti je bio prisutan na imanju porodice Dobrašinović gdje je domaćin postavio spomenik Vojvodi.

Nakon što su u proteklih mjesec dana dva puta saslušavali Mitropolita budimljansko-nikšićkog g.Metodija u svojim službenim prostorijama, Policija je današnjom sinhronizovanom akcijom prema sveštenstvu i monaštvu Eparhije budimljansko-nikšićke pokrenula teror masovnih razmera priličan samo totalitarnim društvima i njegovim interesnim klikama.

Besprizornim kriminalizovanjem klira Srpske crkve Policija i Tužilaštvo Crne Gore poslali su javnosti jasnu poruku i time afirmisali kao normalno svako neprimjereno ponašanje, brutalnost i teror nad Srpskom pravoslavnom crkvom, njenim sveštenstvom i vjernicima.

Od oktobra recept kod privatnika ne važi: Ugovori ističu, a saradnja Fonda i privatnih apoteka neizvjesna

0

Iz Fonda kažu da su još u maju pokrenuli proceduru za raspisivanje javnog poziva privatnicima, ali da Upravni odbor još nije donio odluku o tome na koji način će sarađivati s njima

Važeći ugovori na snazi do 30. septembra, a kako je potrebno značajno vrijeme za analizu ponuda i zaključenje ugovora, izvjesno je da će građani terapiju podizati u samo 56 državnih apoteka

Građani od oktobra vjerovatno neće moći da podižu ljekove na recept u privatnim apotekama jer nadležni još nisu napravili novi model saradnje sa njima, niti raspisali javni poziv, a važeći ugovori ističu 30. septembra.

Prema tvrdnjama vlasnika privatnih apoteka, ali i menadžmenta Fonda za zdravstveno osiguranje, kompletan proces buduće saradnje neće biti okončan do kraja narednog mjeseca, iako je ustanova kojom rukovodi Vuk Kadić na vrijeme, još u maju ove goidine, pokrenula proceduru za raspisivanje javnog poziva.

Dok u Fondu kažu da je potrebno značajno vrijeme za analizu ponuda zbog velikog interesovanja i novog modela koji će biti na snazi, privatnici tvrde da će, u najboljem slučaju, novi ugovori da budu potpisani krajem oktobra, a dok se ne realizuje saradnja, građani će moći da dobiju terapiju na recept u samo 56 državnih apoteka u Crnoj Gori.

To će, smatraju privatnici, značajno onemogućiti dostupnost ljekova građanima, naročito ranjivih kategorija, a uticaće i na predvidljivost njihovog poslovanja.

Kasne jer Upravni odbor razmatra tri modela

Iz Fonda za “Vijesti” kažu da će javni poziv biti raspisan nakon što Upravni odbor te ustanove donese konačnu odluku.

“Fond za zdravstveno osiguranje je proceduru za raspisivanje Javnog poziva pokrenuo još sredinom maja mjeseca tekuće godine. Nakon dobijanja saglasnosti Ministarstva zdravlja krajem juna, inicirali smo sjednicu Upravnog odbora u prvoj polovini jula, a koja je održana 22. 7. 2025. godine. Na toj sjednici Upravnog odbora nije donijeta konačna odluka, nego je Upravni odbor tražio dodatne analize u smislu iskustava u regionu i evropske prakse”, piše u odgovoru Fonda.

Pojašnjavaju da je nakon toga Upravni odbor u julu i avgustu održao nekoliko sjednica na kojima je detaljno razmatrao tri modela po kojem bi u narednom periodu funkcionisali ugovori Fonda i privatnih apoteka, ali konačna odluka još nije donijeta.

“Fond je u međuvremenu obavijestio i nadležna ministarstva, koja imaju svoje predstavnike u Upravnom odboru, o dinamici kojom se realizuje pomenuti proces. Tokom ove nedjelje očekujemo da se održi sjednica Upravnog odbora na kojoj će se donijeti konačna odluka”, kažu iz Fonda.

Na pitanje koliko vremena je potrebno kako bi se zaključili novi ugovori, s obzirom na to da važeći ističu 30. septembra, iz Fonda kažu da je potrebno značajno vrijeme za rad Komisije koja provjerava ponude, imajući u vidu veliko interesovanje apoteka u prethodnim godinama.

Tvrde da će usvojeni novi model buduće saradnje s privatnicima takođe značajno uticati na obim posla koji očekuje Komisiju.

“U ovom trenutku, s obzirom na okolnosti, gotovo sa sigurnošću možemo reći da kompletan proces buduće saradnje sa privatnim apotekama neće biti završen do 30. 9. 2025. godine. Imajući u vidu buduću odluku Upravnog odbora, javnost će biti blagovremeno obaviještena o daljim koracima u ovom procesu”, kažu iz Fonda.

Poručuju da će uslovi u javnom pozivu i konačan broj apoteka koje mogu da se prijave zavisiti od toga koji će od ponuđenih modela da bude izglasan na sjednici Upravnog odbora.

Privatnicima u 2024. isplaćeno 27 miliona

Važeći ugovori Fonda i privatnika na snazi su od septembra 2023. godine, a potpisani su na period od dvije godine sa 60 pravnih lica, u okviru kojih posluje 113 apoteka.

Do reforme modela saradnje sa njima došlo je 2021. godine, kada je broj privatnih apoteka koje su u ugovornom odnosu sa Fondom smanjen sa 198 na 120. Do toga je došlo jer je propisano da jedna firma može da kandiduje samo jednu apoteku u kojoj građani mogu da podižu ljekove na recept u svim opštinama, osim u Podgorici, gdje je jedno pravno lice moglo predložiti dvije.

Dodatno, prije dvije godine takođe su mijenjani uslovi javnog poziva pa je jedna firma, bez obzira na veličinu opštine, mogla da kandiduje jednu apoteku u kojoj osiguranici mogu da podižu propisanu terapiju.

Za ljekove na recept u prošloj godini Fond je isplatio “Montefarmu” oko 74 miliona, a privatnim apotekama oko 27 miliona eura.

Prema izvještaju crnogorskog Instituta za ljekove i medicinska sredstva, građani su prošle godine iz budžeta i džepa na ljekove potrošili rekordnih oko 198 miliona eura.

Od ukupnog iznosa izdvojenog za ljekove, Fond za zdravstveno osiguranje pokrio je 69,46 odsto za ljekove koji se koriste u bolnicama i podižu na recept u apotekama, dok su ostatak od oko 60,6 miliona platili građani direktno iz džepa.

Čarapić: Pitanje jezika za nas nije pitanje koje treba da bude polarizujuće

0

Kojim god jezikom da se priča u Crnoj Gori, smatramo da taj jezik zaslužuje da bude ravnopravan sa drugim jezicima, poručuje šef Kluba poslanika PES

Kojim god jezikom da se priča u Crnoj Gori, taj jezik zaslužuje da bude ravnopravan sa drugim jezicima, kazao je šef poslaničkog kluba Pokreta Evropa sad (PES) Vasilije Čarapić.

On je to rekao u magazinu „Oko“ Radio-televizije Srbije, u epizodi koja se bavila stanjem u Crnoj Gori pet godina od promjene vlasti, prenosi portal Vijesti.

Jedna od tema bili su i podaci sa popisa stanovništva koji su, kako se podsjeća, pokazali da srpskim jezikom govori 43 odsto građana, crnogorskim skoro 35 odsto, uz podsjećanje da je crnogorski po Ustavu jedini službeni jezik, dok je srpski u službenoj upotrebi, u istom rangom sa bosanskim, hrvatskim i albanskim.

„Mi smo svjesni svojevrsne diskriminacije tzv. ‘srpskog pitanja’ koja je postojala za vrijeme DPS-a. Ali smo, takođe, kao Vlada svjesni momenta i odgovornosti koje imamo u ovom trenutku. Imamo tri fokusa, to su: evropske integracije, vladavina prava i standard građana, i potpisali smo platformu Barometar 26, gdje smo rekli da riješimo goruće probleme građana, a onda možemo da riješimo i segmente koji su ranije bili polarizujuću, a za koje smatramo da ne treba da budu polarizujuća pitanja“, rekao je Čarapić.

Na pitanje novinara znači li to da je to pitanje „na čekanju za budućnost“, kaže da „pitanje jezika za nas nije pitanje koje treba da bude polarizujuće“.

„Kojim god jezikom da se priča u Crnoj Gori, smatramo da taj jezik zaslužuje da bude ravnopravan sa drugim jezicima. Međutim, kad dođemo u stabilnu, mirnu atmosferu, mi ćemo i to pitanje riješiti“, dodao je poslanik PES-a.

Ukrali dva službena automobila Opštine Mojkovac: „Škodu“ vratili, „ford“ havarisali u udesu

0

Tokom uviđaja, navode iz Uprave policije, utvrđeno je da je Filipović opštinskim automobilom upravljao u alkoholisanom stanju, zbog čega je i lišen slobode.

Mojkovčani A. Filipović i M. Stošić preksinoć su ukrali dva službena automobila Opštine Mojkovac, potom jedan vratili kada su se provozali, a drugi havarisali u udesu u Dromiri.

Prema zvaničnim informacijama oni su, prvobitno, sa parking prostora ispred zgrade Službe zaštite i spašavanja Mojkovac ukrali „škodu“ koja je ustupljena na korištenje Turističkoj inspekciji Mojkovac, a kada su se provozali, vratili su taj službeni automobil i ukrali „Ford“ koji je takođe ustupljen Službi zaštite i spašavanja.

Iz Uprave policije (UP) za Vijesti su kazali da im je juče, u jutarnjim časovima, koordinator Opštinskog tima za zaštitu i spašavanje, prijavio da su u toku prethodne noći, njemu dva nepoznata lica, oduzela „škodu“, a potom i „ford“…

„Vozilo marke ‘Škoda’ je nakon korištenja vraćeno na isti parking prostor, dok su ova lica sa vozilom marke ‘ford’ učestvovala u saobraćajnoj nezgodi u mjestu Dromira, opština Podgorica“, piše u odgovorima.

Policija je utvrdila okolnosti događaja, a čeka se izjašnjenje tužioca.

„Preduzetim nizom mjera i radnji u cilju rasvjetljavanja ovoga događaja policijski službenici su došli do sumnje da su lica koja su neovlašćeno koristila pomenuta dva vozila A.F. i M.S., oba lica iz Mojkovca, koja nisu imala bilo kakvu dozvolu za korištenje ovih vozila, a i nisu zaposleni u gore navedenim službama“, objasnili su iz UP.

Utvrđena lista kandidata za izbor sudije Ustavnog suda Crne Gore

0

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović utvrdio je Listu prijavljenih kandidata za izbor jednog sudije Ustavnog suda Crne Gore, po objavljenom javnom pozivu od 1. jula 2025. godine. Na listi su: Maja Šćepanović, Mira Kontić, Nikola Golubović, Predrag Krstonijević, Siniša Bjeković, Nataša Radonjić, Elvis Duraković.

Kako navode u saopštenju iz Kabineta predsjednika, Milatović će formirati posebnu komisiju čiji će zadatak biti da utvrdi da li su prijave kandidata podnijete u skladu sa Ustavom Crne Gore, Zakonom o Ustavnom sudu i objavljenim Javnim pozivom.

„Predsjednik Crne Gore će obaviti razgovor sa svim kandidatima koji su se prijavili na javni poziv, a koji ispunjavaju uslove za izbor sudije Ustavnog suda i, na osnovu dokaza o ispunjavanju uslova za izbor i rezultata razgovora sa kandidatima, sačiniti obrazložen predlog za izbor sudije Ustavnog suda“, navode u saopštenju.

MS i ŽICG saopštili: Kaluđerović odbio, dio zaposlenih pristao na izmjene kolektivnog ugovora, ostalima krivične prijave

0

Zajedničkim saopštenjem Ministarstvo saobraćaja i Željeznička infrastrukture Crne Gore, povodom medijskih istupa Andreja Kaluđerovića, obavještavaju javnost da su tvrdnje koje je iznio netačne.

– Kaluđerović je odbijao pozive na pregovore, insistirajući da se unaprijed prihvate zahtjevi za koje je znao da nijesu u skladu sa zakonom, a na kraju je odbio i konačnu ponudu kolektivnog ugovora. Na taj način preuzeo je odgovornost za blokadu željezničkog saobraćaja i kritične infrastrukture, koja je u suprotnosti sa svim zakonskim propisima, bez poštovanja minimuma radne obaveze u djelatnosti od javnog interesa. Takvim postupcima ugrožen je čitav sistem, a naročito zaposleni u Montecargu i njihovi potpisani ugovori o prevozu tereta, koji su od velikog značaja za dalju sudbinu te kompanije – piše u zajedničkom saopštenju Ministarstva saobraćaja i ŽICG-a.

Kako je pojašnjeno, ŽICG je, u dogovoru sa reprezentativnim sindikatima i u saradnji sa Ministarstvom saobraćaja, pripremila kolektivni ugovor kojim je, po prvi put nakon više godina, predviđeno značajno povećanje plata za sve zaposlene.

– Ponuda predočena gospodinu Kaluđeroviću predviđa koeficijent 7,9 za radno mjesto otpravnika vozova, uz dodatak od 30 odsto na osnovnu zaradu. Na taj način, neto zarade za ovu kategoriju poslova kretale bi se u rasponu od 1.000 do 1.260 eura, zavisno od radnog staža. Iako je ponuda ispunila zahtjeve koje je ranije isticao, Kaluđerović ju je odbio, te su ovim pregovori sa njim po ovoj stvari završeni – precizirali su.

Zakon jasno propisuje način na koji se pregovara, zaključuje i usvaja kolektivni ugovor, pa su, kako su naglasili, izjave gospodina Kaluđerovića samo izgovor i opravdanje za dalju nezakonitu blokadu željezničkog saobraćaja i kritične infrastrukture.

– Ponuda koja je izrečena predstavlja posljednju i jedinu zakonsku mogućnost i biće sastavni dio kolektivnog ugovora koji će važiti za sve zaposlene koji uredno izvršavaju svoje radne zadatke. Ministarstvo saobraćaja i ŽICG ovom prilikom obavještavaju javnost da je dio zaposlenih prihvatio predložene uslove i iskazao spremnost da odmah nastave sa radom, kako bi se omogućilo postepeno uspostavljanje željezničkog saobraćaja. Za početak će se pokrenuti vozovi i kompozicije koje su do sada bile zadržane. Očekujemo da će se u narednim danima situacija dodatno stabilizovati i da će se broj raspoloživih polazaka postepeno povećavati, sve do potpune normalizacije saobraćaja – poručuju iz ova dva resora.

Za one koji odbijaju izvršavanje radnih obaveza i time nanose ogromnu štetu kompaniji, kazali su, predviđena je puna odgovornost.

Željeznička infrastruktura Crne Gore već je podnijela krivične prijave i pokrenula disciplinske postupke protiv više lica koja su nezakonitom obustavom rada i svojim djelovanjem izazvala blokadu kritične infrastrukture i nanijela ogromnu materijalnu štetu. Ministarstvo saobraćaja i ŽICG ostaju posvećeni zaštiti javnog interesa, pravnog poretka i unapređenju uslova rada svih zaposlenih kroz novi kolektivni ugovor. Međutim, država ne smije dozvoliti da bude predmet ucjena, posebno onda kada za to ne postoji nikakav osnov – zaključili su u saopštenju.