Home Blog Page 491

Joković: Šćekić prije neki dan određivao potpredsjednike i zamjenike, a onda mu nestalo političke hrabrosti

0

Na predstojećem Kongresu Socijalističke narodne partije u subotu biće dovoljan broj delegata, poručuje lider te stranke Vladimir Joković.

Joković, koji će u subotu ‘konkurisati’ za novi četvorogodišnji mandat na čelu partije, komentarisao je i to što je Dragoslav Šćekić najavio kako neće prisustvovati kongresu, te da će možda formirati i novu stranku.

„Žao mi je što je Šćekić otišao tim putem, jer je on već godinu i po – dvije prije najavljivao kandidaturu, prije neki dan određivao je i potpredsjednike, zamjenike predsjednika, najavljivao ubjedljivu pobjedu“, istakao je on za televiziju Vijesti.

Šćekić nagovijestio formiranje nove partije: Neću…

No, kako dodaje Joković, kada se Šćekić suočio sa sudom članstva SNP-a, nije imao političke hrabrosti.

„Ono što me je najviše zaboljelo je to što je rekao da su mnogi kupljeni, prepadnuti, ucijenjeni, zaposleni… Pa nas u SNP-u 30 godina svemoćni DPS nije mogao kupiti ni slomiti. Ali ako kaže da je neko nekoga ucijenio, onda treba da kaže ko je koga“, dodaje Joković.

Dobro bi bilo, smatra on, da Šćekić u subotu ispoštuje ljude i birače koji su mu mnogo omogućili.

Smatra i kako ne bi bilo u redu da Šćekić, ako formira novu partiju, zauzima mjesto u vlasti koje pripada SNP-u.

Knežević: Ako krene gradnja kolektora u Botunu tražiću od odbornika DNP-a da napuste vlast u Podgorici

0

Predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević dematovao je izjavu gradonačelnika Saše Mujovića u vezi sa postrojenjem za prečišćavanje otpadnih voda koje treba da se gradi u Botunu, ističući da je saopštio na pomentom sastanku sa šefom delegacije EU, da on ne organizuje mještane ovog sela da brane pravo na zdrav život, ali da ih u potpunosti podržava i da je protiv gradnje kolektora u tom selu. Najavio je i da će ako počne gradnja kolektora u ovom selu tražiti od kluba odbornika DNP-a da napusti koalicionu vlast u Podgorici.

Kako je naglasio u demantiju, gradonačelnik Saša Mujović, za kratko vrijeme svog mandata na funkciji prvog čovjeka Podgorice toliko puta je promijenio stav oko izgradnje kolektora, da počinje da vjeruje da ih ima najmanje trojica i da su sva trojica u stalnom sukobu dvadeset i četiri časa.

„Isključivo radi građana Botuna i crnogorske javnosti, a ne radi gradonačelnika Mujovića, demantujem ovu njegovu neistinu koju je saopštio neuspješno se braneći od DPS-a. A istina je sljedeća, na sastanku na koji me pozvao gospodin Satler, a kom su pored Satlera i Mujovića prisustvovali premijer Spajić, predsjednik Skupštine Andrija Mandić i poslanik Bogdanović, jasno i nedvosmisleno sam im saopštio da je na posljednjim izborima u Botunu pobijedio PES, da ja ne organizujem mještane ovog sela da brane pravo na zdrav život, ali da ih u potpunosti podržavam. Da razumijem problem Glavnog grada, da oni imaju pravo na medijsku kampanju o neophodnosti da Podgorica dobije kolektor i da ja neću i ne mogu uticati na njihove medijske nastupe. Ali sam im jasno saopštio, a i sad im ponavljam, i ako uspiju da ubijede čitav Botun da bude za izgradnju kolektora, ja ću i tad biti protiv, kao što sam bio od prvog dana“, naveo je Knežević.

Dodao je da je gospodinu Satleru iznio svoje sumnje kad je u pitanju izgradnja kolektora, i tražio da umjesto što žele da izgrade kolektor u Botunu, uklone bazen crvenog mulja koji skoro pet decenija truje građane Gornje Zete.

„Svoj stav za razliku od gradonačelnika Mujovića nisam promijenio, jer je upravo on prošle godine u prisustvu predsjednika opštine Zeta Mihaila Asanovića i nekolicine mještana Botuna obećao da se kolektor neće graditi u Zeti. Što se dogodilo poslije nekoliko mjeseci zna samo jedan od trojice Mujovića. Ali ono što sigurno mogu garantovati jeste, da ukoliko Saša Mujović uprkos jasno izraženom stavu građana Botuna i Zete pokuša otpočeti izgradnju kolektora u ovom selu, biću u prvim redovima da mu se suprostavim. Takođe ću tražiti od kluba odbornika DNP-a da napusti koalicionu vlast u Podgorici, jer su mi važniji zdravlje i životi građana Zete i Crne Gore od svih funkcija koje imam i koje mogu imati. Uostalom, to građani Zete i Crne Gore veoma dobro znaju, a brzo ćemo provjeriti ko će biti na strani naroda, a ko na strani grantova“, naglasio je Knežević.

Šćekić: Neću učestvovati na Kongresu SNP-a, razmišljam o formiranju nove partije

0

Potpredsjednik Socijalističke narodne partije (SNP) i ministar sporta i mladih Dragoslav Šćekić poručio je da neće učestvovati u predstojećoj trci za predsjednika te stranke, ocjenjujući da je Kongres zakazan za 30. avgust „unaprijed režiran i privatizovan“, pišu Vijesti.

„Ako je Kongres SNP-a, na kom će se birati rukovodstvo, unaprijed režiran i privatizovan, s pravom se postavlja pitanje njegovog legitimiteta i legaliteta. SNP je, nažalost, postao privatna partija i talac ličnih interesa nekoliko pojedinaca. Ja sam branio na svakom mjestu izvorne principe SNP-a, i zato neću dati legitimitet farsi i ponižavanju onoga što su generacije članova gradile. Iz tog razloga neću prisustvovati X Kongresu“, kazao je Šćekić.

Kandidat za lidera SNP-a, osim Šćekića, je i aktuelni predsjednik partije Vladimir Joković.

Šćekić je naglasio da se razmatra i opcija formiranja nove političke organizacije, ali da takva odluka ne može biti stvar pojedinca.

„Kako se već pokazalo da Kongres nema ni legitimitet ni legalitet, onda ćemo svi zajedno odlučiti kojim putem dalje. Ako dođe do formiranja nove političke organizacije, mogu reći samo jedno: ona neće biti ničije privatno vlasništvo, niti partija poslušnika. Biće to pokret u kojem će vrijediti samo iskrenost, rad, odgovornost, rezultati, sloboda i borba za nacionalne i građanske interese Crne Gore“, poručio je on.

Govoreći o stanju u partiji, Šćekić je ocijenio da je SNP u najtežem periodu od svog osnivanja.

„Ovo je jedan od najgorih trenutaka u istoriji SNP-a. Samo je gori bio onaj kada su SNP i vertikala istih profila ljudi protjerali Momira Bulatovića, prvog predsjednika Crne Gore, predsjednika i osnivača SNP-a sa tadašnjih 148.000 glasova“, kazao je.

Prema njegovim riječima, članovi i simpatizeri očekivali su da će se Kongres održati u fer i demokratskoj atmosferi, ali ga, tvrdi, prate brojne neregularnosti – od načina formiranja opštinskih odbora, procesa kandidovanja i izbora delegata, pa do uključivanja osoba koje nijesu članovi SNP-a.

„Neregularnosti se ogledaju i u obećanjima, kupovini glasova, prijetnjama, ucjenama, zapošljavanjima – svemu onome što je DPS radio više od dvije decenije. Jasno je da se radi o dubokoj kompromitaciji i smislu Kongresa“, naglasio je Šćekić.

Šćekić je poručio da će sve njegove naredne odluke biti donesene isključivo iz osjećaja odgovornosti prema članovima i simpatizerima koji su mu pružali i nastavljaju da pružaju podršku.

Medojević: MI6 zanimaju poslovni odnosi Spajića i Džordža Kotrela

0

MI6 ZANIMAJU ODNOSI SPAJIĆA I NJEGOVOG POSLOVNOG ORTAKA, DŽORDŽA KOTRELA. KOTREL JE MEGA KRIPTOPREVARANT KOJI FINANSIRA OPOZICIJU U VELIKOJ BRITANIJI. NJEGOVA BAZA JE U CRNOJ GORI U PORTO MONTENEGRU!!

Vlada Srbije usvojila uredbu o ograničavanju marži na 20 odsto za proizvode iz 23 kategorije

0

Vlada Srbije usvojila je uredbu o ograničavanju marži u trgovinskim lancima na 20 odsto za proizvode iz 23 kategorije, potvrđeno je Tanjugu u Ministarstvu unutrašnje i spoljne trgovine.

Uredba obuhvata, kako je najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, 23 kategorije proizvoda.

To su: mleko i mlečni prozvodi, mešoviti proizvodi, jaja, bezalkoholna pića i čaj, sveže voće i povrće, prarerada voća i povrća, hleb i peciva, mahunarke, smrznuti poizvodi, sveže i prerađeno meso, sveža i prerađena riba, slani konditori, slatki kontidori i cerealije, šećer i med, brašno i testetnine.

Takođe ulja i masti, sirće, pirinač, so i začini, kućna hemija, papirna i kuhinjska galanterija, lična higijena i kozmetika, hrana za bebe i pelene.

Od ponedeljka oko 20.000 proizvoda imaće novu nižu cenu u prodavnicama, rekao je za RTS ministar finansija Siniša Mali.

Božović: Sindikat podržava centralizovani obračun zarada ali bez umanjivanja plata

0

Sindikat prosvjete Crne Gore (SPCG) podržava centralizovani obračun zarada zaposlenima u tom sektoru, ali bez umanjivanja plata, kazao je predsjednik te radničke organizacije Radomir Božović.

„Ne bi bilo ništa sporno u centralizovanom obračunu zarada da se plate velikom broju nastavnika nijesu umanjile, a nekima i do 50 EUR“, rekao je Božović na okruglom stolu „Zakonitost isplate zarada u prosvjeti“, koji je organizovao SPCG.

On je kazao da su tim povodom nijesu imali kontakt sa resornim ministarstvom.

„Dobili smo veliko ćutanje. Danas ministarka daje saopštenje da kroz Granski kolektivni ugovor (GKU) nešto promijenimo, neka bude centralizovani obračun zarada ali bez umanjenja“, rekao je Božović.

On je naveo da je moto SPCG „da nam obrazovni sistem bude kvalitetan i motivisan“ dodajući da to dvoje idu „ruku pod ruku“.

Božović je kazao da SPCG želi da probleme rješava kroz socijalni dijalog.

On je rekao da Sindikat pozdravlja inicijativu ministarke Anđele Jakšić Stojanović koja je u dopisu premijeru Milojku Spajiću predložila da se, kroz izmjene granskog kolektivnog ugovora u prosvjeti, dodatak za razredno starješinstvo poveća sa deset na 12 odsto, a dodaci za viša zvanja za po 0,2 odsto.

„Poslije dva mjeseca ovo je prvo obraćanje ministarke, vidjeli smo da je predložila neka rješenja koja će da uputi premijeru“, rekao je Božović.

On je kazao da još nijesu analizirali obraćanje Jakšić ali da će razgovarati pa će vidjeti da li da prihvate baš ono što je ona predložila.

„Ali na fonu je onoga što smo i mi predložili ili da predložimo još neke modalitete koji bi bili na tragu onoga što je ona govorila. Pozdravljamo oglašavanje ministarke nakon dva mjeseca i računam da ćemo brzih dana razgovarati o svemu“, kazao je Božović.

On je naveo da će javni čas koji su najavili biti održan i da neće remetiti nastavu 1. septembra.

„Nema nikakvog razloga da se povučemo iz ove priče jer smo vidjeli jedan novinski nastup. Još nijesmo sjeli da razgovaramo, to je samo dopis premijeru, tako da smo još u iščekivanju. Mi ne tražimo ništa specijalno već da sjednemo da razgovaramo i da se poštuje GKU“, poručio je Božović.

On je kazao da će sačekati do 15. septembra pa odlučiti da li da radikalizuju pristup.

Pravnica Vesna Simović Zvicer rekla je da kao problem vidi odsustvo socijalnog dijaloga.

„Nećemo riješiti problem jer pričamo sami sa sobom. Crna Gora je bila primjer kako treba pregovarati o socijalnom dijalogu“, rekla je Simović Zvicer.

Ona je, govoreći o Zakonu o zaradama u javnom sektoru, rekla da je taj zakon primjenjivan bez problema do prije nekoliko mjeseci.

„Kad sam prvi put čula gdje je nastao problem mislila sam da se neko šali, da se neko rješenje drugačije sada jer ga neki softver ne prepoznaje“, rekla je Simović Zvicer.

Ona je kazala da je to opasan pristup.

„Da li su neka rješenja dobra, to je već drugo pitanje i oko toga treba da se pregovara kad se bude radilo na izmjenama GKU“, dodala je Simović Zvicer.

Ona je rekla da problem što MPNI misli da postoji osnovni i neki dodatni koeficijent.

„Tako ne može, koeficijent je jedan i on se određuje u zavisnosti od složenosti poslova“, navela je Simović Zvicer.

Generalni sekretar Unije slobodnih sindikata Crne Gore Srđa Keković kazao je da ovakav odnos Vlade i izbjegavanje socijalnog dijaloga nije ništa novo.

„Mi smo vrlo zabrinuti takvim odnosom Vlade i ne smijemo dozovliti ovakvo ponašanje ako mislimo da sindikalizam u Crnoj Gori opstane“, poručio je Keković.

Jakšić-Stojanović predložila povećanja dodatka za razredno starješinstvo sa 10 na 12 odsto

0

Predlog upućen premijeru Spajiću

Ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić-Stojanović predložila je premijeru Milojku Spajiću izmjene granskog kolektivnog ugovora u prosvjeti. 

„U potpunosti podržavam centralizovani obračun zarada koji se sprovodi od strane Ministarstva finansija i od prvog dana njegove implementacije imam jasan stav- razgovora i pregovora oko primjene zakona nema i ne može biti. Taj stav sam u ime resornog Ministarstva više puta eksplicitno saopštila Sindikatu prosvjete i ostajem pri njemu“, kazala je Jakšić-Stojanović.

Međutim, dodaje da kao ministarka prosvjete, nauke i inovacija i prosvjetni radnik ne podržava ni da se sredstva koja su planirana budžetom za plate prosvjetnih radnika iskoriste u bilo koje druge svrhe. 

„Posebno imajući na umu reformu obrazovnog sistema koja je pred nama, a čiji će ključni nosioci biti upravo naši prosvjetni radnici“, istakla je ona.

Kaže kako je zato uputila premijeru Milojku Spajiću, predlog da se, kroz izmjene granskog kolektivnog ugovora u prosvjeti, dodatak za razredno starješinstvo poveća sa 10 na 12 odsto a dodaci za viša zvanja (nastavnik-mentor, nastavnik-savjetnik, nastavnik-viši savjetnik i nastavnik-istraživač) uvećaju za po 0,2 odsto. 

„Vjerujem da će premijer prepoznati naše zajedničke napore da se bavimo reformom obrazovnog sistema na svim nivoima i postavimo temelje neke bolje i ljepše Crne Gore“, poručila je Jakšić-Stojanović.

Dodaje kako je sigurna da, kao i u svakom sistemu, i u prosvjeti postoji određeni broj onih koji ne zaslužuju mjesto u učionici.

„Ali sam još sigurnija u to da postoje i oni sjajni izuzetni prosvjetni radnici koji služe na čast i profesiji i cijelom društvu. I moja je kako ljudska, tako i profesionalna obaveza da stanem uz njih“, istakla je ministarka.

Kazala je kako tim Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija na čijem je čelu ostaje dosljedan poštovanju zakona.

„Ali ne može i ne smije zaboraviti obećanje koje smo dali, a to je ne samo borba za bolji materijalni položaj prosvjetnih radnika, već i za status u društvu koji većina njih zaslužuje. To smo dužni ne Sindikatu prosvjete, već prosvjetnim radnicima sa kojima želimo da gradimo bolji obrazovni sistem za sve generacije koje dolaze“, navela je Jakšić-Stojanović.

Na kraju, zahvalila je svim prosvjetnim radnicima i direktorima obrazovno-vaspitnih ustanova koji prepoznaju svakodnevne napore Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija da unaprijede kvalitet obrazovnog sistema na svim nivoima u svim segmentima.

Savjet ASK raspravlja o zahtjevu Perović da joj se isplate naknade

0

Sjutra nova sjednica najvišeg tijela Agencije za sprečavanje korupcije

Savjet Agencije za sprečavanje korupcije (ASK)održaće sjutra sjednicu na kojoj će razmatrati zahtjeve bivše direktorke te institucije Jelene Perović da joj se isplate zarade po osnovu prestanka funkcije, kao i naknade za neiskorišćene godišnje odmore iz ove i prethodne dvije godine. 

Ovo pokazuje da će nekadašnja čelnica ASK-a, koja je zbog tužbe za zloupotrebu položaja prije godinu bila smijenjena, ali na nezakonit način, istrajati u svim svojim zahtjevima prema nekadašnjem poslodavcu. Na to je nedavno u izjavi za Pobjedu ukazao i advokat Veselin Radulovićkoji je takođe ukazao na zakonsko pravo Perović da zatraži isplatu svega što bi joj sljedovalo u slučaju da je nastavila radni angažmano u pomenutoj instituciji.

Podsjećamo, ASK je sredinom maja dobila presudu Upravnog suda kojom se usvaja žalba Perović povodom njenog razrješenja, te poništava odluka koju je Savjet agencije donio 15. avgusta 2024. godine. Iako sud nije osporio razloge razrješenja koji su bili posljedica nepravilnosti konstatovanih u nalazu inspekcijske, sami postupak razrješenja i donošenje odluke bili su „bez prethodnog upoznavanja tužilje Perović“, pa je cijela procedura morala biti ponovo sprovedena.

Time je Perović praktično vraćena na posao, što je ona i pokušala da učini u više navrta početkom juna, kada je svakodnevno dolazila u prostorije Agencije u pratnji branioca Nikole Martinovića. Kako je ASK tada radio s poteškoćama, postignut je kompromis da Savjet agencije sasluša stavove bivše direktorice o njenom razrješenju. Perović je zatražila da to bude usmena rasprava, koja je održana 24. juna, ali bez prisustva javnosti.

Cijela procedura trebalo je da se nastavi kroz izjašnjenje nekadašnje čelnice ASK na zapisnik sa saslušanja, ali do toga nikada nije došlo. Tako je Savjet agencije 17. jula ove godine još jednom jednoglasno razriješio Perović, ali je, prema zakonu, morao i za tu odluku da sačeka njeno izjašnjenje. Cijeli slučaj okončan je ne validnim razrješenjem, već istekom mandata koji je Perović imala zaključno sa 25. julom, nakon čega je ASK objavio da je proces protiv nje obustavljen. 

Spajić i Janović razgovarali sa šefom MI6 o jačanju saradnje

0

Predsjednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić i direktor Agencije za nacionalnu bezbjednost Ivica Janović, sastali su se sa šefom SIS UK (MI6) Sir Ričardom Murom, a tokom sastanka je istaknuta obostrana posvećenost jačanju bilateralnih odnosa i unapređenju saradnje u svim ključnim oblastima.

Razmijenjene su ideje i inicijative koje će doprinijeti produbljivanju prijateljstva i zajedničkom razvoju, sa ciljem izgradnje stabilnijeg i prosperitetnijeg partnerstva za budućnost – kaže se u saopštenju Vlade.

Krivična prijava protiv Beranaca kod kojeg je pronađeno 12,5 kilograma duvana

0

Policijski službenici Berana pronašli su u magacinu koji koristi M.A. (26) iz Berana pakovanja duvana od 12,5 kilograma, a protiv njega podignuta je krivična prijava zbog nedozvoljene trgovine.

„Pretresom su policijski službenici pronašli 25 pakovanja duvana ukupne mase 12,5 kilograma, bez odgovarajuće dokumentacije. Sa događajem je upoznat tužilac u Osnovnom državnom tužilaštvu u Beranama koji se izjasnio da se u radnjama M.A. stiču elementi krivičnog djela nedozvoljena trgovina. Protiv M.A. je krivična prijava podnijeta u redovnom postupku“, navode u saopštenju Uprave policije.

Zaplijenjeni paketi duvanaZaplijenjeni paketi duvana (Foto: Uprava policije )

Dodaju da preduzimanje cijljanih kontrola u cilju suzbijanja sive ekonomije kao i ostalih oblika kriminaliteta će i dalje biti u fokusu službenika Regionalnog centra bezbjednosti “Sjever”, bez izuzetka.