Iz UP su kazali da je državljanin Srbije uhapšen u naselju Pejton
Državljanin Srbije Nemanja Stojanović (33) uhapšen je sinoć u Podgorici, a policija je pronašla pištolj sa metkom u cijevi koji je bacio tokom bjekstva, a oduzet mu je i kriptovani mobilni telefon saopštili su danas iz Uprave policije (UP).
Oduzeti pištolj i telefon, Foto: Uprava policije
Policija sumnja da je Stojanović planirao izvršenje teškog krivičnog djela.
„Službenici Uprave policije su u Podgorici locirali, identifikovali i lišili slobode lice za koje se sumnja da je planiralo izvršenje teškog krivičnog djela. Naime, postupajući u okviru svojih nadležnosti i intenzivnih operativnih aktivnosti usmjerenih na pripadnike organizovanih kriminalnih grupa, operativno interesantnih i sa njima povezanih lica, policijski službenici Regionalnog centra bezbjednosti “Centar”, Odjeljenja bezbjednosti Podgorica, juče su u naselju Pejton uočili i sustigli lice koje je prilikom pokušaja bjekstva, od sebe odbacilo vatreno oružje. Riječ je o državljaninu Republike Srbije – N.S. (33), koji je ilegalno ušao na teritoriju Crne Gore“, kazali su iz UP.
Istakli su da su detaljnom kontrolom i pretragom terena policijski službenici pronašli su vatreno oružje – pištolj marke “Walther PP” izbrušenog fabričkog broja, sa metkom u cijevi i osam metaka u okviru pištolja.
„Takođe, pronađen je i kriptovani mobilni telefon za koji se sumnja da je korišten u planiranim kriminalnim aktivnostima, a koji je osumjničeni pokušao da odbaci tokom bjekstva. Preduzimajući operativne aktivnosti na terenu, pravovremenoj i odlučnoj reakciji policijskih službenika, spriječeno je izvršenje teškog krivičnog djela i neutralisana ozbiljna prijetnja po bezbjednost građana, što je u primarnom fokusu Uprave policije. Sa svim činjenicama upoznat je tužilac u Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici po čijem je nalogu N.S. lišen slobode zbog sumnje da je izvršio krivično djelo iz člana 403 stav 7 u vezi stava 6 Krivičnog zakonika Crne Gore – nedozvoljeno držanje i nošenje oružja i eksplozivnih materija, za koje je zaprijećena kazna zatvora do 10 godina“, piše u saopštenju UP.
Oni poručuju da nastavljaju kontinuirane i intenzivne operativno taktičke mjere i radnje na suprotstavljanju svim bezbjednosnim izazovima, sa posebnim fokusom na beskompromisnu borbu protiv organizovanog kriminala i zaštitu bezbjednosti svih građana.
„Podsjećamo da su službenici Uprave policije do sada, tokom ove godine, u sedam odvojenih slučajeva spriječili izvršenje teškog krivičnog djela“, rekli su iz UP.
Policijski službenici Berana i Bijelog Polja pretresom porodične kuće i pomoćnih objekata u mjestu Dolac i selu Veliđe, koje koristi operativno interesantno lice V.D. (20) iz Berana pronašli 30 manjih pakovanja marihuane, improvizovanu laboratoriju za uzgoj ove droge i 50 sadnica stabljike kanabisa kao i sjeme ove opojne droge. Za V.D. se intenzivno traga.
Službenici Regionalnog centra bezbjednosti „Sjever“, Odjeljenja bezbjednosti Berane su zajedno sa službenicima Odjeljenja bezbjednosti Bijelo Polje, u sklopu pojačanih aktivnosti na suzbijanju zloupotrebe narkotika, a po prethodno dobijenoj naredbi Višeg suda u Bijelom Polju, izvršili pretres porodične kuće i pomoćnih objekata koje koristi u mjestu Dolac i u selu Veliđe, operativno interesantno lice V.D. (20).
Zaplinjenja pakovanja i stabljike marihuane (Foto: Uprava policije )
„Pretresom u naselju Dolac policija je pronašla 30 manjih pakovanja sa sadržajem materije za koju se sumnja da je opojna droga marihuana ukupne mase oko 100 grama, dok je pretresom prostorija koje ovo lice koristi u selu Veliđe pronađena improvizovana laboratorija za uzgoj opojne droge marihuana u kojoj je pronađeno 50 sadnica stabljika kanabisa sa pratećom opremom neophodnom za uzgoj, kao i 33 sjemenke ove opojne droge. Stabljike i droga su izuzeti i biće predmet odgovarajućih vještačenja u Forenzičkom centru Uprave policije“, navode u saopštenju policije.
Sa događajem je upoznat tužilac u Višem državnom tužilaštvu u Podgrici koji je kvalifikovao krivično djelo neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga po čijem je nalogu protiv V.D. podnijeta krivična prijava, dok policija za njim intenzivno traga.
GUBICI RASTU, A PLATE MENADŽMENTA RASTU!! GUBICI AKCIONARIMA, PROFIT UPRAVI
Cijena EPCG ka distributivnim potrošačima je znatno niža od cijena po kojoj se energija kupuje na međunarodnim berzama, što ima značajan negativan efekat na poslovanje i poslovni rezultat EPCG – ističe se u izvještaju i dodaje da cijena po kojoj EPCG kupuje energiju iznad 100 eura po MWh, dok se distributivnim potrošačima isporučuje za oko prosječno 45 eura po MWh.
Populizam, neznanje, korupcija, doveli su do niza pogrešnih i štetnih odluka rukovodstva EPCG.
Kupovina Željezare, osnivanja partijske firme gubitaša „Solar“koja je konkurencija EPCG( koju finansira EPCG, a ona instalira solarne sisteme građanima koji proizvode struju i smanjuju potrošnju od EPCG), potpuno besmislena rekonstrukcija TE PV koja i posle potrošenih 60-80 mil EUR neće zadovoljavati kriterijume EEZ, populisticka odluka o nepodizanju cijene struje makar do nivoa proste reprodukcije EPCG i niz drugih pogrešnih i štetnih odluka menadžmenta dovela je EPCG, monopolistu na tržištu, kome REGAGEN utvrđuje regulatorne troškove i odobrava profit, u zonu gubitka.
Za ovakve katastrofalne rezultate u upravljanju EPCG nije dovoljno ne znati ništa, uzimati novac od nabavki i štetnih ugovora.
Morate i mrzjeti državu Crnu Goru i željeti joj najgore!!
U Crnoj Gori danas se saobraća uz povoljne vremenske uslove za vožnju. Zastoji ili sporije odvijanje saobraćaja mogu se očekivati na dionicama na kojima se izvode radovi pa je neophodna dodatna pažnja, saopšteno je iz Auto moto saveza Crne Gore AMSCG.
Na regionalnom putu R-10 Đurđevića Tara – Mojkovac, u mjestu Sokolovina na snazi je totalna obustava saobraćaja za sve vrste vozila zbog odronjavanja stijenske mase u okviru sanacije kritične tačke Sokolovine.
Do završetka radova odobrava promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja, zbog izvođenja radova na adaptaciji kosine na magistralnom putu M-2 dionica Sotonići-Virpazar, u mjestu Virpazar. Radovi se izvvode od 00.00 do 06.00 časova.
Do 01. septembra zbog izvođenja radova na rekonstrukciji regionalnog puta R-29 Bar-Kamenički most-Krute odobrava se obustava saobraćaja za sve vrste vozila od 08.00 do 11.00 sati i od 13.00 do 16.00 sati.
Do 12. septembra odobrava se promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na jednosmjerni na mjestima izvođenja radova kao i povremenu totalnu obustavu saobraćaja ne dužu od 60 minuta zbog izvođenja radova na rekonstrukciji saobraćajnice Petnjica-Bioča.
Na magistralnom putu M-2 dionica Ribarevine-Poda i Poda-Berane saobraćaj se zbog radova obavlja jednom trakom naizmjenično i moguća je povremena obustava saobraćaja ne duža od 30 min.
Do 07. septembra promijenjen je režim saobraćaja sa dvosmjernog na jednosmjernoi zbog radova na rekonstrukciji magistralnog puta M-2 dionica Bijelo Polje-Barski most, granični prelaz Dobrakovo.
Do 31. avgusta odobrava se promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja, zbog radova, na magistralnom putu M-2 dionica Lepenac-Ribarevina.
Na magistralnom putu M-3 dionica Plužine – Jasenovo Polje, lokalitet Zaborje – Jasenovo Polje saobraćaj se obavlja naizmjenično jednom trakom na mjestima izvođenja radova i regulisan je svjetlosnom saobraćajnom signalizacijom.
Odobrava se promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na jednosmjerni na mjestu izvođenja radova zbog adaptacije regionalnog puta R-19 dionica Trešnjevik-Andrijevica.
Zbog izvođenja radova na izgradnji bulevara saobraćaj je obustavljen u ulici Vojislavljevića-Podgorica. Saobraćaj će se odvijati alternativnim putnim pravcima u skladu sa postavljenom saobraćajnom signalizacijom.
Na magistralnom putu M-6 dionica Pljevlja-Đurđevića Tara odobrava se promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na jednosmjerni na mjestu izvođenja radova do završetka radova.
Do završetka radova od 07.00 do 17.00 sati odobrava se povremena promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na jednosmjerni zbog izvođenja radova na sanaciji klizišta „Provalija“na magistralnom putu M-6 dionica Žabljak-Šavnik.
Do 08. septembra odobrava se promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja zbog izvođenja radova na rekonstrukciji prilaznih saobraćajnica mostu Đurđevica Tara .
Privremeno se do 04. septembra odobrava promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja zbog izvođenja radova na rekonstrukciji mosta Đurđevica Tara na mag. Putu M-6 dionica Žabljak -Pljevlja.
Privremeno se za period do 5. oktobra odobrava promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja ne duže od 10 minuta na mjestu izvođenja radova zbog izvođenja radova na poboljšanju bezbjednosti saobraćaja u zonama pješačkih prelaza obnova i popravka svjetlosne saobraćajne signalizacije na sljedecim putnim pravcima:
Regulacije: – Raskrsnica puta M-6 i R-18, Pljevlja, lokacija 1, – Raskrsnica puta M-6 i R-11, Pljevlja, lokacija 2, – Raskrsnica puta R-18 i R-3, Pljevlja, lokacija 3, – Raskrsnica puta M-6 i lokalni put, Žabljak (Hotel Enigma), lokacija 4, Raskrsnica puta M-6 i R-20, Žabljak (Hotel Izvor), lokacija 5, – Raskrsnica puta M-6 i R-20, Šavnik, lokacija 6, – Raskrsnica puta M-7 i M-8 (Lipci), Vilusi, lokacija 7, – Raskrsnica puta M-3 i R-23, Bogetići, lokacija 8, – Raskrsnica puta M-2 i R-21, Mioska, lokacija 9, – Raskrsnica puta M-3 i R-16, Plužine, lokacija 10, – Raskrsnica puta M-1 i M-2, Petrovac, lokacija 11, – Raskrsnica puta M-8 i R-8, Grahovo, lokacija 12.
Do 29. avgusta odobrava se totalna obustava saobraćaja za sve vrste vozila od 09:00 – 11:00 i od 12:00 do15.00 časova, zbog izvođenja asfalterskih radova na regionalnom putu R-11 dionica Dubočica -Trlica.
Sjutra od 10:00h do 14:30h časova i 17. avgusta od 10:00 do 14:30 časova, odobrava se obustava saobraćaja za sve vrste vozila na regionalnom putu R-4 Dajevića Han – Čemerno, zbog organizacije Međunarodne brdske auto trke „MEMORIJAL NIKOLA ASANOVIĆ”.
Na autoputu se saobraćaj obavlja bez izmjena u režimu saobraćaja.
Zabranjuje se saobraćaj teretnih motornih vozila čija najveća dozvoljena masa prelazi 7,5 tona u periodu od 15. juna do 15. septembra svakim danom na sljedećim magistralnim i regionalnim putevima
M-1 GP Debeli brijeg-Herceg-Novi-Kotor-Tivat (Krtolska raskrsnica)-Budva-Bar-Ulcinj -GP Sukobin M-2 Podgorica -Sotonići-Petrovac M-2 Podgorica-Mioska-Kolašincdmputevi M-10 Podgorica-Cetinje-Budva u vremenu od 17.00 do 22.00 sata
U periodu od 09. maja do 15. septembra zabranjen je saobraćaj teretnih motornih vozila čija najveća dozvoljena masa prelazi 7.5 tona na sljedećim djelovima regionalnih puteva
R-1 Kotor -Trojica(raskrsnica sa M-1)opština Kotor do mjesta Krstac(raskrsnica sa R25) opština Cetinje R-29 Bar 2(tunel Ćafe,raskrsnica sa M-1)opština Bar do mjesta Kamenički most-Krute (raskrsnica sa M-1)opština Ulcinj svakim danom u vremenu od 07.00 do 22.00 sata.
Zabranjuje se saobraćaj autobusa kategorije M-2 i M3 (laki i teški autobusi i tzv. kombi vozila)i specijalnih putničkih vozila za stanovanje -tzv kampera, u periodu od 09. maja do 15. septembra svakim danom u vremenu od 00.00 do 24.00 sata na dionicama regionalnih puteva
R-1 od mjesta Krstac (raskrsnica sa R-25 ) opština Cetinje do mjesta Trojica-Kotor(raskrsnica sa M-1)opština Kotor, iz smjera Njeguša u smjeru Kotora.
R-29 dionica Bar 2 (tunel Ćafe,raskrsnica sa M-1) opština Bar, do mjesta Kamenički most-Krute (raskrsnica sa M-1) opština Ulcinj, u oba smjera ,osim autobusa koji obavljaju javni gradski prevoz putnika.
R-25.1 dionica Međuvršje-Lovćen od parkinga do Mauzoleja u oba smjera.
Zabrana iz tačke 1 podtačke 1,2,3,4 i 6 iz ove Naredbe se ne odnosi na vozila sa pravom prvenstva prolaza, vozila za održavanje puteva i ptt instalacija,vozila za pomoć na putu, specijalna vozila za prevoz životinja, betona, asfaltne mase i hladnjače koje prevoze lako kvarljivu robu,vozila koja vrše transport vode kao ni vozila za prevoz opasnih materija na dijelu magistralnog puta M-1 od GP Debeli Brijeg preko Herceg Novog i Kamenara do kružnog toka u mjestu Lipci, dok se zabrana iz tačke 1podtačka 5 ne odnosi na vozila sa prvenstvom prolaza i vozila za pružanje pomoći na putu.
U protekla 24 sata dogodile su se 22 saobraćajne nezgoda u kojima je jedna osoba zadobila teže, a 12 lakše povrede.
Auto moto savez Crne Gore pruža učesnicima u saobraćaju tehničku pomoć na javnim putevima, koja podrazumijeva pružanje usluge pomoći na putu, otklanjanja manjih kvarova i besplatnog šlepanja vozila do prvog servisa ili radionice za sva vozila registrovana u Crnoj Gori.
Informativni centar zajedno sa službom pomoći na putu na usluzi je građanima 24 sata. Informacije se mogu dobiti putem telefona 19807, 020234999 i 063239987.
Bivša direktorica ASK-a ponovo tražila funkcionersku naknadu po prestanku funkcije, iako već godinu prima od 2.147 do 2.293 eura
Bivša direktorica Agencije za sprečavanje korupcije Jelena Perović tražila je od Savjeta te institucije još jednu godinu funkcionerske naknade, tvrdeći da joj to pripada jer je “sada na zakonit način prestala funkcija – istekom mandata”.
Perović od prošlog septembra prima funkcionersku naknadu i to u iznosu od 2.147 do 2.293 eura, jer je to tražila nakon što je Savjet razriješio u avgustu 2024.
Naknadu je primala i tokom maja, juna i jula, kada je tvrdila da je, odlukom Upravnog suda, ona ponovo direktorica Agencije.
Savjet će danas, na elektronskoj sjednici, raspravljati o tom, ali i o zahtjevu Perović da joj se isplati šteta zbog navodno neiskorišćenih godišnjih odmora za 2023, 2024 i 2025. godinu.
“Gospođa Perović je već ostvarila pravu na funkcionersku naknadu, odnosno naknadu po prestanku funkcije u trajanju od godinu. Zakon o zaradama u javnom sektoru ne daje pravo javnom funkcioneru da dva puta nakon razrješenja ili isteka mandata ostvari to pravo. Nesporno je da su oba zahtjeva za ostvarivanje tog prava, a dva su, jer je uz gospođu Perović isti zahtjev podnio i njen advokat Nikola Martinović, neosnovana”, kazao je juče “Vijestima” član Savjeta Mladen Tomović.
Kad je u pitanju zahtjev za naknadu štete zbog nekorišćenja godišnjih odmora, Tomović ukazuje na to da je 2023. godine upravo Perović bila na čelu Agencije.
“Jedini krivac za eventualno nekorišćenje tog godišnjeg odmora bi bila isključivo ona, jer je kao starješina organa bila dužna da donese plan korišćenja godišnjih odmora. U evidencijama Agencije nema zahtjeva da se obraćala za korišćenje tog prava. Što se tiče 2024. i 2025, u tom dijelu postoji već uspostavljena sudska praksa podgoričkog Višeg suda da se osobama, kojima je prestala funkcija i koja su ostvarila pravo na funkcionersku naknadu, ne može priznati pravo na godišnji odmor”, ocijenio je Tomović.
Savjet Agencije je krajem jula usvojio zaključak kojim se obustavlja postupak razrješenja Perović, zbog činjenice da joj je 24. jula istekao petogodišnji mandat.
Ponavljanje postupka razrješenja uslijedilo je nakon što je Upravni sud u maju saopštio da je poništena odluka Savjeta ASK-a o razrješenju Perović, a u presudi je naložio tom tijelu da donese novu, zakonitu odluku.
Bivša direktorica ASK-a i njen advokat Nikola Martinović su više puta pokušali da uđu u prostorije Agencije, tvrdeći da je Perović direktorka te institucije.
Osnovni sud je krajem juna ocijenio da je neosnovan predlog Martinovića za obezbjeđenje privremene mjere i omogućavanje bivšoj direktorici Agencije nesmetan pristup toj instituciji.
“Sud ukazuje na to da predlagač obezbjeđenja, kao i svaki drugi građanin, ima pravo da pristupi u prostorije protivnika obezbjeđenja (Agencija), u skladu sa pravilima koja regulišu rad sa strankama. Nesmetan pristup, u cilju obavljanja dužnosti direktora, od strane ovog suda ne može biti odobren, jer donošenje takve odluke ne spada u nadležnost suda opšte nadležnosti”, naglašeno je tada iz Osnovnog suda.
Viši sud u Podgorici potvrdio je u aprilu optužnicu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) protiv bivše direktorice Agencije za sprečavanje korupcije i njene bivše pomoćnine Nine Paović za krivična djela zloupotreba službenog položaja i produženo krivično djelo falsifikovanje službene isprave… T. P.
Ajfone, samsunge i lap topove ostavila kod advokata
Perović je Agenciju obavijestila i da opremu u vlasništvu te institucije mogu pronaći u kancelariji advokata Martinovića.
“Kako su nezakonitim ponašanjem dijela zaposlenih u Agenciji i Savjetu Jelena Perović i njen punomoćnik onemogućeni da uđu u prostorije ASK-a, obavještavamo vas da se stvari koje su povjerene kao osnovna sredstva za rad Jeleni Perović, nalaze u kancelariji advokata Nikole Martinovića, koje možete preuzeti u terminu koji dogovorite”, navodi se u dopisu Perović, u koji “Vijesti” imaju uvid.
A osnovna sredstva za rad su, prema onome što Agencija potražuje, pet mobilnih telefona (dva ajfona 14 PRO, ajfon 13 PROMAX, ajfon 11 PROMAX i samsung A52), kao i dva “Dell” lap topa i jedan Macbook Pro 13.
Ministarstvo kulture kaže da bi o slučaju table u Morinju trebalo da se odlučuje na najvišem nivou
Iz resora Tamare Vujović tvrde da šef Vlade treba da odluči da bi se obezbijedilo da postupanje bude „i zakonito i politički odgovorno, s uvažavanjem međunarodnih okolnosti, regionalne saradnje i dobrosusjedskih odnosa“
Ministarstvo kulture i medija poručilo je da bi o tome šta treba raditi u slučaju bespravno postavljene spomen-ploče na mjestu nekadašnjeg logora u Morinju trebalo da odluči premijer Milojko Spajić (Pokret Evropa sad).
“Vijestima” su iz tog resora, na čijem je čelu Tamara Vujović (Demokrate), rekli juče da odluku treba donijeti na najvišem nivou da bi se obezbijedilo da postupanje u tom slučaju bude “i zakonito i politički odgovorno”. Stoga je, kažu, njihov predlog da se, “imajući u vidu kompleksnost slučaja i njegov međunarodni aspekt”, postupi prema instrukcijama predsjednika Vlade.
“To znači da će se u ovom slučaju odluka donositi na najvišem nivou izvršne vlasti, kako bi se obezbijedilo da postupanje bude i zakonito i politički odgovorno, s punim uvažavanjem međunarodnih okolnosti, regionalne saradnje i dobrosusjedskih odnosa”, naveli su iz Ministarstva, odgovarajući na pitanja da li su uvažili molbu kotorskog Sekretarijata za kulturu, sport i društvene djelatnosti – da se obustave dalja postupanja prema primorskoj opštini po pitanju uklanjanja table, te ako jesu – ko je sad nadležan da je ukloni i kad će to biti urađeno.
“Vijesti” su u utorak, pozivajući se na nezvanične izvore, objavile da bi ministarka Vujović uskoro trebalo da dostavi Vladi informaciju o svim eventualno nezakonito postavljenim spomen-obilježjima širom Crne Gore, i potom zatraži od izvršne vlasti instrukcije za dalje postupanje u tim slučajevima.
Spisak bi, prema nezvaničnim informacijama redakcije, mogao da bude predat Vladi u narednih nekoliko dana. Izvor “Vijesti” kazao je da se sumnja da širom države postoji nekoliko desetina nezakonito postavljenih spomenika.
Iz Ministarstva su kazali juče da je ploča u Morinju postavljena 2022. godine uz podršku tadašnje vlasti, mimo zakonskih procedura, čime je, tvrde, država dovedena u nepovoljan položaj u pogledu međunarodnih i dobrosusjedskih odnosa.
Tablu u Morinju otkrili su početkom oktobra 2022. tadašnji ministri vanjskih poslova i odbrane Ranko Krivokapić i Raško Konjević (obojica iz Socijaldemokratske partije) sa svojim hrvatskim kolegama Gordanom Grlić Radmanom (šef hrvatske diplomatije) i Tomom Medvedom (ministar hrvatskih branitelja), u znak sjećanja na to što je u Morinju početkom devedesetih nekoliko mjeseci funkcionisao tzv. Sabirni centar za ratne zarobljenike s dubrovačkog ratišta.
Ploča je postavljena mimo procedure predviđene Zakonom o spomen-obilježjima, odnosno bez odluke Vlade i saglasnosti Opštine Kotor. Zbog toga je nekadašnja Uprava za inspekcijske poslove sredinom oktobra 2022. donijela rješenje o uklanjanju table i obavezala Opštinu Kotor da ga sprovede. Međutim, uklanjanje su više puta spriječili pripadnici Vojske Crne Gore (VCG), po naređenju nekadašnjeg načelnika Generalštaba VCG Zorana Lazarevića.
Iz kotorskog Sekretarijata u utorak su kazali redakciji da, kako se i četvrti pokušaj “administrativnog izvršenja” završio neuspješno i kako su u Morinju od vojnika dobili isti odgovor – da im bez pisanog odobrenja Ministarstva ne mogu dozvoliti pristup lokaciji, o svemu obavijestili inspektorku za kulturna dobra, “uz molbu da se obustave sva dalja postupanja prema Opštini Kotor po pitanju uklanjanja bespravno postavljenog spomen-obilježja”.
Iz Ministarstva odbrane u srijedu su rekli “Vijestima” da se Opština Kotor nijednom nije obratila ministru odbrane Draganu Krapoviću (Demokrate) zahtjevom da joj odobri pristup nekadašnjem vojnom kompleksu u Morinju, kako bi uklonila bespravno postavljenu ploču.
“Opština Kotor se u više navrata obraćala tadašnjem ministru odbrane. Posljednji zahtjev upućen je 4. jula 2023. Dakle, posljednji put u mandatu prošle Vlade. Podsjećamo na činjenicu da Vojska obezbjeđuje vojni objekat Morinj u skladu sa svojim nadležnostima, a ne spomen-ploču koja se nalazi unutar njega”, rekli su iz Ministarstva.
U julu 2023. tim resorom koordinirao je tadašnji ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić (Građanski pokret URA).
U mjestu Morinj, u Kotoru, od 3. oktobra 1991. do 18. avgusta 1992. Jugoslovenska narodna armija (JNA) organizovala je tzv. Centar za prihvat zarobljenika iz Hrvatske, poznat kao “logor Morinj”, u kom su u nečovječnim uslovima bile zatvorene 292 osobe iz dubrovačke regije (ministarstva vanjskih poslova Crne Gore i Hrvatske usaglašavala su spiskove zatočenika jer im se dokumentacija o tome ne podudara). O nečovječnom postupanju prema njima, svjedočilo je 169 zatvorenika.
Za taj ratni zločin u sudskom procesu osuđene su četiri osobe na 12 godina zatvora. Specijalno tužilaštvo saopštilo je početkom februara da su po nalogu glavnog specijalnog tužioca Vladimira Novovića ponovo formirani krivični predmeti povodom, između ostalog, ratnih zločina u Morinju.
Ploča, prema ocjeni dijela crnogorske javnosti, ne tretira na ispravan način istorijske okolnosti kad je Crna Gora bila učesnik agresije na Hrvatsku na području Konavala i Dubrovnika. Ministar Krapović je u januaru prošle godine rekao da ploča treba da bude zamijenjena drugom, “s adekvatnim tekstom”. Na njoj se pominje “velikosrpska agresija na Hrvatsku”, i piše: “Sjećamo se zločina počinjenih da bi se osramotili ime i duh Crne Gore. Izražavamo žaljenje za sve patnje koje su preživjeli zatočenici. Da se nikada ne ponovi.”
Osnovno državno tužlaštvo u Kotoru je u avgustu 2023. odbacilo krivičnu prijavu protiv Krivokapića i Konjevića radi postavljanja ploče. Prijavu protiv njih Specijalnom tužilaštvu podnijela je bila i tadašnja Uprava za inspekcijske poslove zbog sumnje da su izvršili krivično djelo koje se odnosi na povredu i nedozvoljeno podizanje spomen-obilježja.
Šef hrvatske diplomatije rekao je u martu “Vijestima” da je za Zagreb ploča u Morinju “iskaz svijesti naroda Crne Gore” i tačka početka novih odnosa nakon promjene vlasti 2020. u Crnoj Gori.
“… I ona upravo takva kakva jeste za nas predstavlja mjesto pijeteta i sjećanja. Bilo kakvo diranje u nju, bilo bi rušenje izgrađenih odnosa između naših zemalja”, poručio je tada Grlić Radman.
Ministarstvo: Uklanjanje ploče spriječili oni koji su je postavili
Iz Ministarstva kulture i medija kazali su “Vijestima” da su oni i Opština Kotor uradili svoj dio posla u vezi s tablom u Morinju, ali da je “politička volja tadašnjih struktura blokirala izvršenje”, odnosno uklanjanje table.
“Konstatovano je da je ploča nezakonito postavljena, donijet je nalog za njeno uklanjanje, a opština je pokušavala da postupi. Problem je nastao u trenutku kad je tadašnja vlast, koja je ploču i postavila, spriječila izvršenje naloga”, tvrde oni.
Ministarstvo je, kako su rekli, konstatovalo da ploča nije imala saglasnost tog resora da bude postavljena, te da se ne nalazi u Programu podizanja spomen-obilježja Opštine Kotor.
“Dakle, inspektor Uprave za inspekcijske poslove u mandatu prethodne Vlade je utvrdio da je ploča nezakonito postavljena, suprotno Zakonu o spomen-obilježjima”, konstatovali su iz resora na čijem je čelu Vujović.
Budžetska inspekcija, kroz slučajni uzorak, kontrolisala četiri osnovne škole u tri grada i utvrdila niz nepravilnosti.
Kontrola je obuhvatila period od januara 2016. do februara 2025, a prema nalazu, konstatovane su iste nepravilnosti, koje se iz godine u godinu ponavljaju.
Jakšić-Stojanović uputila inicijativu premijeru Spajiću da se, kroz izmjene GKU, povećaju dodaci za razredno starješinstvo sa deset na 12 odsto, a za viša zvanja za po 0,2 odsto
Škole su suprotno propisima obračunavale dodatak sindikalnim liderima, nijesu pravilno umanjivale zarade nastavnicima na bolovanju, a pogrešno je obračunavan i procenat minulog rada, utvrdila je Budžetska inspekcija.
Inspektori su od polovine jula kontrolisali osnovne četiri škole – podgoričke OŠ “Milorad Musa Burzan” i “Štampar Makarije”, barsku OŠ “Jugoslavija” i nikšićku OŠ “Ratko Žarić”.
U nalazu Budžetske inspekcije je precizirano da je “odabir osnovnih škola za subjekte nadzora izvršen metodom prostog slučajnog uzorka korišćenjem baze podataka u excel formatu (SLOG) koja se koristi za evidentiranje iznosa i strukture zarada za sve zaposlene u oblasti prosvjeti a ista je dostavljena od strane Ministarstva finansija”. Kontrola je obuhvatila period od januara 2016. do februara 2025, a prema nalazu, konstatovane su iste nepravilnosti, koje se iz godine u godinu ponavljaju.
Osnovne škole su odnedavno dio Sistema za centralizovani obračun zarada (SOZ), a iz Sindikat prosvjete tvrde da su prosvjetarima zbog “uvođenja u pravnu brazdu” julske plate u odnosu na prethodne mjesece umanjene u prosjeku za 10 do 50 eura, a u pojedinim slučajevima i više.
Iz ministarstava prosvjete i finansija više puta su upozoravali na to da se ne radi o umanjenju zarada, već o tome da su u određenom broju škola plate pogrešno i nezakonito obračunavane.
Ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić-Stojanović juče je saopštila da će insistirati na poštovanju propisa kad je u pitanju obračun zarada i da “razgovora i pregovora u vezi sa primjenom zakona nema i ne može biti”.
Ona je kazala i da je uputila inicijativu premijeru Milojku Spajiću da se, kroz izmjene Granskog kolektivnog ugovora (GKU), povećaju dodaci za razredno starješinstvo sa deset na 12 odsto, a za viša zvanja za po 0,2 odsto.
“Tim Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija, na čijem je čelu, će ostati dosljedan poštovanju zakona. Ali ne može i ne smije zaboraviti obećanje koje smo dali, a to je ne samo borba za bolji materijalni položaj prosvjeznih radnika, već i za status u društvu koji većina njih zaslužuje. To smo dužni, ne Sindikatu prosvjete, već prosvjetnim radnicima, sa kojima želimo da gradimo bolji obrazovni sistem za sve generacije koje dolaze”, rekla je Jakšić-Stojanović.
Odgovor iz Sindikata prosvjete je brzo stigao – pozdravili su predlog resorne ministarke, ali i poručili da ne odustaju od zahtjeva da se plate kroz centralizovani obračun ne umanjuju. Najavili su i javni čas kao način protesta prvog dana nove školske godine, ali i da će protest, ukoliko ne bude dogovora, radikalizovati sredinom septembra.
“Sindikalni dodatak” postoji samo na obračunskim listama
Međutim, stav Budžetske inspekcije je jasan – sve četiri kontrolisane osnovne škole imale su propusta u obračunu. Neke su, stoji u juče objavljenom nalazu, Zakon o zaradama i GKU kršile manje, a neke više. Svima je zajednička nepravilnost obračun sindikalnog dodatka za školske sindikalne lidere što je, tvrde u inspekciji, nezakonito.
Uvidom u obračunske liste zaposlenih i raspoloživu dokumentaciju, konstatovano je da za časove koje nastavnici drže preko norme “ne postoji metodološki okvir, utemeljen u pozitivnim propisima, kojim bi se sa sigurnošću mogao utvrditi postupak obračuna”.
“Imajući u vidu navedeno za iznose i utvrđene koeficijente za časove preko norme u obračunskim listama, nije moguće konstatovati tačnost i zakonitost njihovog obračuna. Uvidom u obračunske liste kod zaposlenih i u raspoloživu dokumentaciju u osnovnim školama koje su obuhvaćene nadzorom, utvrđeno je da za časove zamjene ne postoji metodološki okvir utemeljen u pozitivnim propisima kojim bi sa sigurnošću mogao utvrditi postupak obračuna časova zamjene”, stoji u zapisniku o izvršenom inspekcijskom nalazu i ističe da “nije moguće konstatovati ni tačnost i zakonitost obračuna časova zamjene”.
“U odabranom uzorku osnovnih škola, utvrđeno je da su predmetne osnovne škole časove preko norme obračunavale na različite načine i po različitom osnovama je vršena isplata”, precizirano je u nalazu, objavljenom na sajtu Valde Crne Gore, koji potpisuje glavna budžetska inspektorka Jelena Perućica.
U dijelu nalaza koji se odnosi na barsku OŠ “Jugoslavija”, navodi se da je ta ustanova suprotno GKU obračunavala “sindikalni dodatak”, odnosno uvećanje zarade za članove sindikata i predsjednika sindikalne organizacije za obavljanje sindikalnih aktivnosti.
“Granskim kolektivnim ugovorom za oblast prosvjete nije predviđeno uvećanje zarade po osnovu sindikalnog dodatka. Obračun dijela zarade za uvećanja koja su definisana članom 22 GKU utvrđen je kao procenat redovnog rada (osnovna zarada + minuli rad). Obračun dijela zarade koji se odnosi na uvećanja definisana članom 22 GKU obračunat je kao procenat redovnog rada (osnovna zarada+ minuli rad) koji nije umanjen za vrijeme trajanja privremene spriječenosti za rad. Prilikom obračuna iznosa naknade za vrijeme privremene spriječenosti za rad posebni dio zarade nije umanjen za korektivni koeficijent od 0.9”, precizirano je u nalazu.
I u nikšićkoj OŠ “Ratko Žarić”, stoji u nalazu, takođe je godinama nezakonito obračunavan “sindikalni dodatak”.
“Procenat minulog rada se obračunavao na uvećani koeficijent složenosti predviđenog za grupe i podgrupe u koje je raspoređeno zvanje zaposlenog uvećan shodno članu 22 Granskog kolektivnog ugovora za oblast prosvjete. Prilikom utvrđivanja iznosa naknade za vrijeme privremene spriječenosti za rad, vršio se obračun: koeficijent složenosti predviđenog za grupe i podgrupe u koje je raspoređeno zvanje zaposlenog korigovan za uvećanja shodno članu 22 GKU bez primjene korektivnog koeficijenta na posebni dio zarade”, nepravilnosti su u nikšićkoj obrazovnoj ustanovi.
I u podgorička OŠ “Milora Musa Burzan” sporan je “sindikalni dodatak”, ali i način obračuna procenat minulog rada.
“Prilikom utvrđivanja iznosa naknade za vrijeme privremene spriječenosti za rad vršio se obračun: koeficijent složenosti predviđenog za grupe i podgrupe u koje je raspoređeno zvanje zaposlenog korigovan za uvećanja shodno članu 22 GKU bez primjene korektivnog koeficijenta na posebni dio zarade”, navodi se u nalazu Budžetske inspekcije.
“Sindikalni dodatak” sporan je i u OŠ “Štampar Makarije”, baš kao obračun procenta minulog rada.
Budžetska inspekcija je, pored ostalog, naložila direktorima tih škola da otklone nepravilnosti, koje se odnose na obračun zarade zaposlenih koji je vršen suprotno Zakonu o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, GKU i Uputstvu o načinu obračuna zarade i naknade za vrijeme privremene spriječenosti za rad.
Sindikat očekuje poziv
Predsjednik Sindikata prosvjete Radomir Božović je, tokom jučerašnjeg okruglog stola, koji je u vezi s novim obračunom zarada organizovala ta radnička organizacija, kazao da “Sindikat nikome nije neprijatelj”.
Prema njegovim riječima, nijesu se promijenili propisi za obračun zarada, ali način jeste.
“Ako nešto ima sporno, dajte da razgovaramo. Nikad nijesmo rekli da to nećemo. Mi smo za razgovor, ali nam nikakav dopis za razgovor nije stigao. Inicijativa za ocjenu ustavnosti GKU jeste, što nam je bilo malo čudno…”, poručio je Božović.
Odgovarajući na pitanje novinara da li predlog Jakšić-Stojanović “mijenja nešto”, Božović je kazao da je “to poslije dva mjeseca prvo njeno obraćanje”.
“Vidjeli smo putem medija da će ona da uputi rješenja premijeru Milojku Spajiću. Nijesmo imali vremena da analiziramo i razgovaramo o tome. Očekujemo da nas pozovu… Negdje je na fonu onoga što smo mi predlagali. Pozdravljam oglašavanje ministarke i računam da ćemo brzih dana sjesti i razgovarati o svim detaljima”, izjavio je Božović.
Profesorica na Pravnom fakultetu Univerziteta Crne Gore (UCG) Vesna Simović-Zvicer rekla je da je veliki problem odsustvo socijalnog dijaloga.
“Pričaćemo o problemima, ali ih nećemo riješiti. Pričamo sami sa sobom. Pričamo mi koji o određenoj temi imamo isto mišljenje. Dijalog podrazumijeva da se čujemo i onda kada nemamo isto mišljenje”, ocijenila je.
Ona je konstatovala da se mora voditi računa o pravima, dodajući da treba da se pregovara i o svim rješenjima. Kazala je da je problem što “Ministarstvo misli da postoji neki osnovni i dodatni koeficijent”.
“Zakon jasno kaže da se osnovna zarada uvećava onako kako i kaže GKU – na osnovu minulog rada. Zaista ne vidim gdje je problem. Zbog toga što neki softver to ne može da prepozna, mi moramo da tumačimo procese na drugačiji način. To mi je van svake pameti”, kazala je.
Advokat Đorđe Bulatović kazao je da MPNI od 2008. godine neće da utvrdi minimum procesa rada.
“Prosvjetni radnici ne mogu da štrajkuju i zbog toga ne mogu da ostvare svoja prava… Važno je da se što prije utvrdi minimum procesa rada pri Zakonu o štrajku”, rekao je.
U Crnoj Gori danas će biti pretežno sunčano i toplo, uz povremenu slabu do umjerenu oblačnost, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.
Tokom noći očekuje se jače naoblačenje.
Duvaće slab do umjeren vjetar, ponegdje i pojačan, uglavnom južnih smjerova.
Jutarnja temperatura kretaće se od devet do 21 stepen, dok će najviša dnevna iznositi između 26 i 35 stepeni.
Na predstojećem Kongresu Socijalističke narodne partije u subotu biće dovoljan broj delegata, poručuje lider te stranke Vladimir Joković.
Joković, koji će u subotu ‘konkurisati’ za novi četvorogodišnji mandat na čelu partije, komentarisao je i to što je Dragoslav Šćekić najavio kako neće prisustvovati kongresu, te da će možda formirati i novu stranku.
„Žao mi je što je Šćekić otišao tim putem, jer je on već godinu i po – dvije prije najavljivao kandidaturu, prije neki dan određivao je i potpredsjednike, zamjenike predsjednika, najavljivao ubjedljivu pobjedu“, istakao je on za televiziju Vijesti.
Šćekić nagovijestio formiranje nove partije: Neću…
No, kako dodaje Joković, kada se Šćekić suočio sa sudom članstva SNP-a, nije imao političke hrabrosti.
„Ono što me je najviše zaboljelo je to što je rekao da su mnogi kupljeni, prepadnuti, ucijenjeni, zaposleni… Pa nas u SNP-u 30 godina svemoćni DPS nije mogao kupiti ni slomiti. Ali ako kaže da je neko nekoga ucijenio, onda treba da kaže ko je koga“, dodaje Joković.
Dobro bi bilo, smatra on, da Šćekić u subotu ispoštuje ljude i birače koji su mu mnogo omogućili.
Smatra i kako ne bi bilo u redu da Šćekić, ako formira novu partiju, zauzima mjesto u vlasti koje pripada SNP-u.
Predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević dematovao je izjavu gradonačelnika Saše Mujovića u vezi sa postrojenjem za prečišćavanje otpadnih voda koje treba da se gradi u Botunu, ističući da je saopštio na pomentom sastanku sa šefom delegacije EU, da on ne organizuje mještane ovog sela da brane pravo na zdrav život, ali da ih u potpunosti podržava i da je protiv gradnje kolektora u tom selu. Najavio je i da će ako počne gradnja kolektora u ovom selu tražiti od kluba odbornika DNP-a da napusti koalicionu vlast u Podgorici.
Kako je naglasio u demantiju, gradonačelnik Saša Mujović, za kratko vrijeme svog mandata na funkciji prvog čovjeka Podgorice toliko puta je promijenio stav oko izgradnje kolektora, da počinje da vjeruje da ih ima najmanje trojica i da su sva trojica u stalnom sukobu dvadeset i četiri časa.
„Isključivo radi građana Botuna i crnogorske javnosti, a ne radi gradonačelnika Mujovića, demantujem ovu njegovu neistinu koju je saopštio neuspješno se braneći od DPS-a. A istina je sljedeća, na sastanku na koji me pozvao gospodin Satler, a kom su pored Satlera i Mujovića prisustvovali premijer Spajić, predsjednik Skupštine Andrija Mandić i poslanik Bogdanović, jasno i nedvosmisleno sam im saopštio da je na posljednjim izborima u Botunu pobijedio PES, da ja ne organizujem mještane ovog sela da brane pravo na zdrav život, ali da ih u potpunosti podržavam. Da razumijem problem Glavnog grada, da oni imaju pravo na medijsku kampanju o neophodnosti da Podgorica dobije kolektor i da ja neću i ne mogu uticati na njihove medijske nastupe. Ali sam im jasno saopštio, a i sad im ponavljam, i ako uspiju da ubijede čitav Botun da bude za izgradnju kolektora, ja ću i tad biti protiv, kao što sam bio od prvog dana“, naveo je Knežević.
Dodao je da je gospodinu Satleru iznio svoje sumnje kad je u pitanju izgradnja kolektora, i tražio da umjesto što žele da izgrade kolektor u Botunu, uklone bazen crvenog mulja koji skoro pet decenija truje građane Gornje Zete.
„Svoj stav za razliku od gradonačelnika Mujovića nisam promijenio, jer je upravo on prošle godine u prisustvu predsjednika opštine Zeta Mihaila Asanovića i nekolicine mještana Botuna obećao da se kolektor neće graditi u Zeti. Što se dogodilo poslije nekoliko mjeseci zna samo jedan od trojice Mujovića. Ali ono što sigurno mogu garantovati jeste, da ukoliko Saša Mujović uprkos jasno izraženom stavu građana Botuna i Zete pokuša otpočeti izgradnju kolektora u ovom selu, biću u prvim redovima da mu se suprostavim. Takođe ću tražiti od kluba odbornika DNP-a da napusti koalicionu vlast u Podgorici, jer su mi važniji zdravlje i životi građana Zete i Crne Gore od svih funkcija koje imam i koje mogu imati. Uostalom, to građani Zete i Crne Gore veoma dobro znaju, a brzo ćemo provjeriti ko će biti na strani naroda, a ko na strani grantova“, naglasio je Knežević.
Да бисмо пружили најбоље искуство, користимо технологије попут колачића за чување и/или приступ информацијама о уређају. Сагласност са овим технологијама ће нам омогућити да обрађујемо податке као што су понашање при прегледању или јединствени ИД-ови на овој веб локацији. Непристанак или повлачење сагласности може негативно утицати на одређене карактеристике и функције.
Функционално
Увијек активан
Техничко складиштење или приступ је стриктно неопходан за легитимну сврху омогућавања коришћења одређене услуге коју изричито захтева претплатник или корисник, или за једину сврху обављања преноса комуникације преко електронске комуникационе мреже.
Преференце
Техничко складиштење или приступ су неопходни за легитимну сврху чувања преференција које не захтевају претплатник или корисник.
Статистика
Техничко складиште или приступ који се користи искључиво у статистичке сврхе.Техничко складиште или приступ који се користи искључиво у анонимне статистичке сврхе. Без судског позива, добровољне сагласности од стране вашег Интернет провајдера или додатне евиденције треће стране, информације сачуване или преузете само за ову сврху се обично не могу користити за вашу идентификацију.
Маркетинг
Техничко складиште или приступ су потребни за креирање корисничких профила за слање реклама или за праћење корисника на веб локацији или на неколико веб локација у сличне маркетиншке сврхе.