Naime, početkom decembra prošle godine polomljena je ulazna rampa na ulazu u portu hrama.
U navečerje praznika Ulaska Hristovog u Jerusalim (Cvijeti) svešteniku Milenku Raleviću – parohu beranskom oštećeno je vozilo. I to po drugi put u dvije sedmice na istovjetan način: izbušene gume, dok je podesnim sredstvom isparana gotovo čitava spoljašnjost automobila
Istovjetnom vandalizmu, takođe u dva navrata bilo je izloženo i vozilo starješine Sabornog Hrama, protojereja-stavrofora Siniše Jankovića.
Navedeni huliganski incidenti, počev od lomljenja rampe pa do posljednjeg vandalizma, uredno su prijavljeni policiji. Nažalost, to nije rezultiralo niti otkrivanjem NN vinovnika niti sprečavanjem dalje vandalizacije imovine Eparhije i njenog sveštenstva.
Nema sumnje da pomenuta nedjela predstavljaju izraz krajnje netrpeljivosti, te pokušaj sistematskog i upornog zastrašivanja i izazivanja nesigurnosti. Takvim gnusnim namjerama ide na ruku izostanak adekvatne reakcije nadležnih državnih organa.
Stoga i ovim putem apelujemo na organe reda da preduzmu odgovarajuće aktivnosti kako bi se crkvena dobra i imovina sveštenstva profesionalno zaštitila i obezbijedila, u skladu sa ustavom i zakonom. U suprotnom se nameće zaključak i opravdano stiče utisak da u ovoj državi postoje možda građani i organizacije drugog reda, čija imovina i sigurnost nijesu vrijednosti koje uživaju isti nivo pravne zaštite kao i u slučaju svih ostalih građana.
Nakon što su riješeni imovinsko-pravni odnosi i ispunjeni svi uslovi, na terenu se radi punom parom
Kompanija „Bemax“ objavila je najnoviji video sa gradilišta bulevara Tivat–Jaz, pružajući tako potpun uvid u napredak radova na jednoj od najznačajnijih saobraćajnica na crnogorskom primorju, piše Portal TVE.
Nakon što su riješeni imovinsko-pravni odnosi i ispunjeni svi uslovi, na terenu se radi punom parom, što potvrđuje i uvođenje treće smjene čime se dodatno ubrzala dinamika izvođenja radova.
Na snimku se jasno vidi kako, uz nesmetano odvijanje redovnog saobraćaja, kompanija „Bemax“ sprovodi asfaltiranje – kilometar po kilometar na dionici Tivat–Jaz.
Realizacija ovog projekta značajno će unaprijediti kvalitet saobraćajne infrastrukture i bezbjednost svih učesnika u saobraćaju.
Na snimku pogledajte kako trenutno izgleda jedno od najznačajnijih gradilišta u zemlji.
Nakon pet godina zastoja, ponovno otvaranje Svetog Stefana moglo bi označiti prekretnicu za crnogorski turizam – ne samo kroz povratak jednog od njegovih najprepoznatljivijih simbola, već i kroz priliku da se država ponovo pozicionira među najprestižnijim svjetskim destinacijama. Sagovornici Pobjede ocjenjuju da je riječ o potezu koji može imati višestruke pozitivne efekte – od jačanja imidža zemlje i luksuznog turizma, do slanja snažnog signala investitorima i povratka Crne Gore na mapu visoko platežnih gostiju.
Simbol i nosilac brenda
Kako ističu član Odbora za turizam i ugostiteljstvo Privredne komore Dragan Purko Ivančević i ekonomski analitičar Mirza Mulešković, Sveti Stefan nije samo hotelski kompleks, već ključni simbol i nosilac brenda crnogorskog turizma, čije je višegodišnje zatvaranje ostavilo ozbiljne posljedice na vidljivost, prihode i ukupnu percepciju Crne Gore kao turističke i investicione destinacije.
Otvaranje Svetog Stefana otvara prostor da Crna Gora ponovo zauzme mjesto na mapi najprestižnijih svjetskih destinacija, posebno u segmentu luksuznog i savremenog turizma koji sve više stavlja fokus na zdravlje i kvalitet života.
U tom kontekstu, značaj dodatno dobija i novi koncept Aman grupacije – „Janu“, koji predstavlja iskorak ka modernom modelu turizma zasnovanom na dobrobiti, boravku u prirodi i balansu između tijela i uma. Riječ je o brendu koji redefiniše luksuz, pomjerajući ga sa klasične ekskluzivnosti ka iskustvu koje podrazumijeva zdrav način života, fizičku aktivnost, kvalitetnu ishranu i mentalni mir.
Crna Gora je, prema ranijim planovima, imala priliku da bude među prvim destinacijama u kojima bi ovaj koncept bio razvijen. Međutim, zbog višegodišnjeg zatvaranja Svetog Stefana i prekida realizacije projekta, prvi „Janu“ objekat otvoren je u Tokiju, čime je propuštena važna razvojna i promotivna šansa.
Upravo ovakav pristup turizmu danas je među najtraženijima na globalnom tržištu, posebno među gostima visoke platežne moći, koji sve više biraju destinacije koje nude autentičan doživljaj, zdravlje i održivost, a ne samo luksuz u tradicionalnom smislu.
– Ponovno otvaranje Svetog Stefana predstavlja jedan od najvažnijih trenutaka za crnogorski turizam u posljednjih nekoliko godina – ocijenio je Ivančević, naglašavajući da je riječ o simbolu koji prevazilazi lokalni značaj i ima globalnu prepoznatljivost.
Prema njegovim riječima, Sveti Stefan nije samo luksuzni hotelski kompleks, već centralni element identiteta crnogorske turističke ponude.
– Sveti Stefan je decenijama bio zaštitno lice Crne Gore i ključni nosilac njenog turističkog brenda. Njegova snaga nije samo u smještajnim kapacitetima, već u simbolici i percepciji koju ima na međunarodnom tržištu. Kada on nije u funkciji, cijela destinacija gubi na vidljivosti i prestižu – istakao je Ivančević.
foto: najnovije.me
On upozorava da je višegodišnje zatvaranje ovog kompleksa ostavilo ozbiljne posljedice na imidž zemlje, posebno u segmentu luksuznog i visokoplatežnog turizma.
– Pet godina odsustva Svetog Stefana sa tržišta predstavljalo je ozbiljan udarac za crnogorski turizam. U tom periodu izgubili smo kontinuitet u promociji i dio tržišta koje je vezano za elitni turizam. To se ne može nadoknaditi preko noći, jer je za izgradnju i održavanje brenda potrebna dugoročna i dosljedna strategija – naglasio je Ivančević.
Dodaje da je upravo sada ključni trenutak da se ovaj lokalitet ponovo integriše u ukupnu turističku ponudu i da postane pokretač njene dalje valorizacije.
– Očekujemo da će ponovno stavljanje Svetog Stefana u funkciju doprinijeti podizanju standarda čitave destinacije, kako u pogledu kvaliteta usluga, tako i u percepciji Crne Gore kao ozbiljne turističke zemlje. On mora biti integralni dio ponude, ali i njen najjači promotivni alat – smatra Ivančević.
Posebno ističe važnost dostupnosti ovog prostora, ukazujući da je u prethodnom periodu upravo to bio jedan od ključnih problema.
– Jedan od najvećih nedostataka bio je ograničen pristup. Sveti Stefan nije bio dostupan ni domaćim posjetiocima ni turistima koji nijesu boravili u hotelu, što je u suprotnosti sa interesima destinacije. Takav pristup je umanjio njegovu vrijednost kao turističke atrakcije – kazao je on.
Ivančević podsjeća i da se kroz aktuelne sporazume, koji treba da budu potvrđeni u Skupštini, uređuje i status prostora poput Kraljičine plaže i Miločerskog parka, što dodatno dobija na značaju u kontekstu upravljanja ovom ekskluzivnom zonom.
– U Miločerskom parku treba razvijati hotelske kapacitete, a ne stambenu izgradnju. Taj prostor mora ostati u funkciji turizma i očuvanja ekskluzivnosti destinacije, jer svako pretvaranje u stanove dugoročno urušava vrijednost i imidž ovog područja – naglasio je Ivančević.
– Ključno je da se pronađe balans između ekskluzivnosti i dostupnosti. Sveti Stefan mora ostati premium destinacija, ali istovremeno i mjesto koje doprinosi ukupnom turističkom doživljaju Crne Gore. Samo tako može u potpunosti opravdati svoj značaj – zaključio je Ivančević.
Dragulj crnogorskog turizma
Ekonomski analitičar Mirza Mulešković ocijenio je da otvaranje Svetog Stefana predstavlja jednu od najznačajnijih vijesti za crnogorski turizam u posljednjih nekoliko godina, ističući da je riječ o simbolu po kojem je Crna Gora globalno prepoznata.
– Sveti Stefan je bio, jeste i biće najveći dragulj crnogorskog turizma. To je mjesto koje šalje najljepšu sliku o Crnoj Gori i po kojem je naša država prepoznata širom svijeta – kazao je Mulešković.
On podsjeća da je način na koji je ovaj kompleks zatvoren ostavio negativne posljedice, ne samo na turizam, već i na ukupnu investicionu percepciju države.
– Njegovo zatvaranje i način na koji se to dogodilo poslali su veoma lošu poruku o Crnoj Gori, posebno kada je riječ o njenom imidžu kao investicione destinacije. To je situacija koju nijesmo smjeli da dozvolimo. Trebalo je reagovati na vrijeme i pronaći rješenje kako ne bismo došli u situaciju da pet godina ne koristimo ono što je naše najveće turističko blago – naglasio je Mulešković.
Govoreći o aktuelnim dešavanjima, Mulešković ističe da je još rano donositi konačne sudove o sporazumu, ali da su potencijalni efekti ponovnog otvaranja nesumnjivo pozitivni.
– U ovom trenutku ne možemo detaljno komentarisati sporazum jer nije u potpunosti poznat, ali je jasno da ovakvi potezi mogu donijeti značajne benefite za crnogorski turizam. Naravno, to mora biti praćeno očuvanjem državnih interesa i jasnim definisanjem prioriteta – kazao je on.
Posebno naglašava značaj prisustva renomiranih međunarodnih investitora, poput kompanije Aman, koja je, kako podsjeća, još od svog dolaska dodatno pozicionirala Crnu Goru na svjetskoj turističkoj mapi.
– Aman je jedan od najprepoznatljivijih svjetskih investitora u luksuznom turizmu i njegov dolazak je bio prekretnica za Crnu Goru. Povratak i ponovno otvaranje Svetog Stefana šalju snažan i pozitivan signal međunarodnim investitorima, ali i turistima, da je Crna Gora stabilna i atraktivna destinacija – istakao je Mulešković.
On upozorava i na ekonomske posljedice višegodišnjeg zatvaranja ovog kompleksa.
– Crna Gora je u tom periodu izgubila značajne prihode od turizma, ali i dio svoje pozicioniranosti na tržištu, posebno kada je riječ o visoko platežnim gostima. To je segment koji moramo pažljivo njegovati i razvijati – kazao je Mulešković.
Prema njegovim riječima, upravo luksuzni turizam predstavlja ključnu razvojnu šansu za Crnu Goru.
– Sveti Stefan je simbol luksuznog turizma i upravo taj segment treba da bude jedan od stubova naše turističke strategije. Luksuzni turizam donosi veću potrošnju, veće prihode i jača međunarodni imidž države. Istovremeno, prisustvo jakih investitora šalje pozitivne signale i drugim kompanijama koje razmatraju ulaganja u Crnu Goru – zaključio je Mulešković.
„Janu“ – novi luksuzni koncept
„Janu“ je novi brend Aman grupacije koji redefiniše luksuzni turizam, stavljajući u fokus zdravlje, aktivan način života i boravak u prirodi. Za razliku od klasičnih luksuznih hotela, ovaj koncept naglašava balans tijela i uma kroz wellness programe, fizičku aktivnost, kvalitetnu ishranu i društvenu interakciju.
Riječ je o tzv. živom luksuzu, koji podrazumijeva iskustvo, energiju i povezivanje sa okruženjem, a ne samo ekskluzivnost. Upravo ovakav model turizma sve je traženiji među savremenim putnicima, posebno u segmentu visoko platežnih gostiju.
Crna Gora, sa svojim prirodnim potencijalima, ima dobru priliku da razvija ovakav vid turizma i dodatno se pozicionira kao destinacija modernog luksuza.
Šefu parlamenta u martu isplaćeno 2.959 eura, od čega se 607,2 eura odnosi na varijabilu
Skupština Crne Gore juče je, nakon nekoliko mjeseci, objavila na svom sajtu podatke o platama poslanika, koji pokazuju da su u martu 33 parlamentarca imala ukupnu neto zaradu od 2.000 eura i više, uključujući varijabile (naknade).
Najviši zakonodavni dom mjesecima nije objavljivao podatke o zaradama poslanika – posljednji podaci su, do juče, bili oni za novembar prošle godine. Juče su objavljeni za decembar, januar i februar.
Najveću ukupnu neto zaradu u martu je imao predsjednik parlamenta Andrija Mandić (Nova srpska demokratija – NSD), kojem je isplaćeno 2.959 eura, od čega se 607,2 eura odnosi na varijabilu. Slijede njegov partijski kolega Dejan Đurović sa 2.841 eurom, uključujući 809,6 eura varijabile, i potpredsjednik Skupštine Nikola Camaj (Albanski forum) s ukupno 2.788 eura, od čega je 607,2 eura iznosila varijabila. Podaci pokazuju da su dodaci po osnovu članstva u Kolegijumu šefa Skupštine, predsjedavanja odborima i druge dodatne funkcije pravili najveću razliku u konačnim primanjima dijela poslanika.
Na četvrtom mjestu po ukupnoj neto zaradi bio je Boris Mugoša (Socijaldemokrate) sa 2.735 eura, pri čemu je varijabila iznosila 809,60 eura, dok je Mirsad Nurković (Bošnjačka stranka) primio 2.662,88 eura, uključujući 607,20 eura varijabile. Milan Knežević (Demokratska narodna partija) imao je ukupno 2.461 eura, uz varijabilu od 607,2 eura, a Boris Bogdanović (Demokrate) i Miloš Konatar (GP URA) po 2.450,21 euro, uz varijabile od po 607,20 eura.
Andrija Nikolić (Demokratska partija socijalista – DPS) u martu je primio 2.438 eura, Zdenka Popović (Demokrate) 2.432 eura, a Nikola Rakočević (DPS) 2.427 eura, pri čemu je kod sve troje varijabila iznosila 607,2 eura.
Među dvadesetak poslanika s najvećim ukupnim neto primanjima u martu bili su i nezavisna poslanica Jevrosima Pejović sa 2.405 eura, Adrijan Vuksanović (Hrvatska građanska inicijativa) sa 2.393 eura, Boris Pejović (Pokret Evropa sad – PES) sa 2.381, Amer Smailović (Bošnjačka stranka) sa 2.371, Vasilije Čarapić (PES) sa 2.359, Artan Čobi (Albanski forum) sa 2.337 i Bogdan Božović (Socijalistička narodna partija) sa 2.322 eura. Svi su imali varijabile od po 607,2 eura.
Boban Stanišić, generalni sekretar Skupštine, primio je 2.269,29 eura, od čega 607,2 eura kroz varijabilu.
Iznad granice od 2.200 eura bili su još i Vladimir Bulatović, zamjenik generalnog sekretara, sa 2.227 eura i varijabilom od 607,2 eura, dok su među poslanicima nešto niža, ali i dalje iznadprosječna ukupna primanja imali Velimir Đoković (NSD) sa 2.263 eura (202,4 eura varijabile), Oskar Huter (DPS) 2.143 (varijabila 202,4), Dragan Bojović sa 2.118 (varijabila 354,2), Jelena Nedović (PES) sa 2.118 (varijabila 354,2), Duško Stjepović (Demokrate) sa 2.106 eura (354,2 varijabila) i Jovan Vučurović (NSD) sa 2.106 eura (354,2 varijabila).
Dražen Petrić (PES) primio je 2.069 eura, uz varijabilu od 354,2 eura, dok su iznad 2.000 eura bili i Zoja Bojanić Lalović (DPS) sa 2.016 eura (bez varijabile), Mihailo Anđušić (DPS) sa 2.011 eura (202,4 varijabile) i Milena Vuković (Građanski pokret URA) sa 2.000 eura (202,4 varijabile).
Podaci pokazuju i da više poslanika nije primalo nikakvu varijabilu, ali da su zbog osnovne zarade i dalje bili iznad 2.000 eura. Tako su, bez dodataka, Milan Lekić (NSD) i nezavisna poslanica Radinka Ćinćur imali po 2.182 eura, Branka Marković (PES) 2.061 euro i Mehmed Zenka (DUA) 2.091 euro.
Naknadu dobilo troje bivših poslanika
U posebnoj kategoriji su poslanici koji ostvaruju pravo na naknadu po prestanku funkcije.
U martu su to bili Ana Novaković Đurović (GP URA) sa 1.854,33 eura, Admir Adrović (BS) sa 1.809,11 eura i Filip Adžić (GP URA) sa 1.722,44 eura.
Policija u Podgorici uhapsila je G.G. (32) iz Bara zbog sumnje da je prijetnjom primorao zaposlenog u kladionici u Zeti da mu preda 700 eura iz kase, nakon čega je pobjegao, ali je akcijom policije identifikovan i priveden.
„G.G. je, kako se sumnja, 11. februara 2026. godine u večernjim časovima, upotrebom prijetnje natjerao oštećeno lice zaposleno u kladionici da mu preda novac iz kase u iznosu od 700 eura, što je ovo lice i uradilo, nakon čega se osumnjičeni udaljio sa lica mjesta u nepoznatom pravcu“, pojasnili su u saopštenju.
Kako navode, policijski službenici su od trenutka prijave događaja, preduzimali intenzivne aktivnosti na identifikovanju, lociranju i hapšenju G.G, a koje aktivnosti su, kako kažu, rezultirale hapšenjem ovog lica i rasvjetljavanjem događaja.
„O događaju je obaviješten nadležni državni tužilac u Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici, koji je naložio da se G.G. liši slobode zbog sumnje da je izvršio krivično djelo razbojništvo, te da mu se u zakonskom roku sprovede na dalju nadležnost“, zaključuje se u saopštenju Uprave policije.
Srpska pravoslavna crkva i vernici danas slave Blagovesti, dan kada se hrišćani podsećaju dolaska Arhangela Gavrila koji je Bogorodici javio blagu vest da će roditi Sina Božijeg. Blagovesti su jedan od 12 najvećih hrišćanskih praznika.
„Raduj se, blagodatna! Gospod je s tobom, blagoslovena si ti među ženama“, tim rečima arhanđel Gavrilo saopštio je Devici Mariji da je odabrana od Boga da rodi Božijeg sina, Isusa Hrista, Mesiju i Spasitelja sveta i čoveka.
Otuda se i Blagovesti smatraju koliko velikim toliko i radosnim praznikom.
Sa ovim događajem, otpočela je istorija spasenja ljudskog roda i obnovljenja tvari. Spadaju u red Bogorodičnih praznika, i uvek se slave 25. marta po starom, odnosno 7. aprila po novom kalendaru.
Blagovesti su, uz Cveti, jedina dva dana kada je dozvoljeno jesti ribu tokom Vaskršnjeg posta.
Blagovesti se veoma poštuju, posebno među ženama.
Ovim praznikom, po narodnom kalendaru, završava se zima, pa tek počinje setva jarih žita, orezivanje voćnjaka i vinograda.
I same ptice tek posle Blagovesti počinju da svijaju gnezda, kaže se u našem narodu.
Veruje se da je od danas do Velikog petka dobro započeti neki veći posao. Dobar je period i za donošenje važnijih životnih odluka.
Kompanija iz ranijeg perioda ima akumulirane gubitke od 45 miliona, kao i dug Poreskoj upravi od 18 miliona
Državna kompanija “Plantaže” raspisala je više oglasa o prodaji zemljišta procijenjene vrijednosti 12,1 milion eura, koji će se naći na javnoj usmenoj licitaciji zakazanoj za 24. april.
Parcele su ukupne površine od oko 118 hiljada kvadrata, a nalaze se u Donjoj Gorici i Donjim Kokotima kod Podgorice i u selu Jastreb kod Danilovgrada.
U oglasu je navedeno da depozit u vrijednosti od dva odsto početne vrijednosti za svaku parcelu, koje se većinom prodaju pojedinačno, sa popunjenim prijavama treba uplatiti do 21. aprila, a javna nadmetanja će se održavati 23. i 24. aprila u velikoj sali upravne zgrade “Plantaža”.
Prema posljednjem bilansu kompanije, iz septembra prošle godine, dugoročne i kratkoročne obaveze kompanije većinom iz ranijeg perioda iznose 41 miliona eura. Prema crnoj listi Poreske uprave ova kompanija joj je na kraju septembra dugovala 18 miliona eura, uz ukinuto rješenje o reprogramu.
Akumulirani gubitak kompanije na kraju septembra iznosio je 44,9 miliona eura, koji se skoro u cjelosti odnosi na period prije pet godina, a dijelom je nastao i kada su revizori nakon 2021. godine utvrdili postojanje značajnih neuknjiženih obaveza i gubitaka.
U posljednje četiri godine “Plantaže” su popravile poslovanje, a u posljednje dvije godine su ostvarile profit – od jedan milion u 2024. i tri miliona u 2025. Međutim, velike obaveze iz ranijeg perioda, kao i akumulirani gubici, predstavljaju veliki teret za budući razvoj kompanije na prodaju dijela zemljišta koje ne koristi za plaćanje dugova i investicije u obnavljanje vinograda i voćnjaka.
Dio mještana Donje Gorice i Kokota ranije je organizovao proteste tvrdeći da je to zemljište ranije oduzeto njihovim porodicama i da treba da bude vraćeno. Ovo zemljište je sada u katastru uknjiženo “jedan kroz jedan” na “Plantaže”.
Otac učenice petog razreda jedne osnovne škole podnio je pritužbu zbog navodnog šamara koji je njegova ćerka dobila od učiteljice, tvrdeći da je dijete pretrpjelo stres i strah od odlaska u školu. Nakon sprovedenog postupka, Zaštitnik ljudskih prava i sloboda je utvrdio da je škola preduzela određene mjere, ali je preporučio dodatni savjetodavni rad, unapređenje saradnje sa roditeljima i edukaciju nastavnog kadra.
Otac učenice V razreda podnio je pritužbu zbog, kako tvrdi, šamara koji je njegova ćerka dobila od učiteljice 30. januara 2026. godine, smatrajući da su djetetu povrijeđena prava na zaštitu od nasilja u obrazovno-vaspitnoj ustanovi.
U pritužbi je naveo da je djevojčica nakon incidenta doživjela stres, počela da se plaši odlaska na nastavu i da je trpjela zdravstvene posljedice, zbog čega jedno vrijeme nije dolazila u školu. Istakao je da je protiv učiteljice podnio krivičnu prijavu nadležnom tužilaštvu, o slučaju obavijestio direktoricu škole, Ministarstvo prosvjete, Prosvjetnu inspekciju i Centar za socijalni rad, te da škola, uprkos urgencijama, nije preduzela adekvatne mjere zaštite djeteta.
Iz Prosvjetne inspekcije je saopšteno da je 6. februara 2026. izvršen inspekcijski nadzor, tokom kojeg je obavljen uvid u zapisnike školskih organa i izjavu učiteljice.
„Učiteljica je u izjavi navela da je na času nespretno dodirom pokušala da usmjeri pažnju učenice, te da nije bilo osnova za pokretanje upravnih mjera iz nadležnosti inspekcije“, navodi se u izjašnjenju.
U postupku je utvrđeno da je došlo do kontakta učiteljice sa učenicom, što je kod djevojčice izazvalo osjećaj povrijeđenosti i nesigurnosti, ali da je škola po prijavi preduzela aktivnosti na utvrđivanju činjenica i zaštiti prava djeteta.
„Škola je preduzimala radnje i mjere u cilju ispitivanja navoda, obavljeni su razgovori sa djetetom i roditeljima, uspostavljena saradnja sa Centrom za socijalni rad, a pokrenut je i postupak utvrđivanja odgovornosti učiteljice“, navodi se u mišljenju ombudsmana koje potpisuje zamjlenica zaštitnika ljudskih prava i sloboda Snežana Mijušković.
Etički odbor škole podržao je odluku direktorice da se pokrene disciplinski postupak protiv učiteljice, u kojem će biti utvrđene sve činjenice i okolnosti događaja.
U dokumentaciji se navodi i da je djevojčica ranije bila oslobođena nastave fizičkog vaspitanja zbog povrede glave, što je dodatno pojačalo zabrinutost roditelja za njeno zdravlje i bezbjednost.
Zaštitnik je ukazao da postupanje učiteljice, iako, kako je navela, nije imalo namjeru da povrijedi dijete, pokazuje potrebu za dodatnom edukacijom nastavnog kadra i unapređenjem metoda rada.
„Potrebne su kontinuirane edukacije prosvjetnih radnika na jačanju kompetencija za realizovanje interaktivne nastave i adekvatno motivisanje djece“, ističe se u mišljenju.
Takođe je naglašena važnost saradnje porodice i škole, uz ocjenu da je u ovom slučaju komunikacija između roditelja i učiteljice bila nedovoljna, te da je trebalo razmotriti i školsku medijaciju kako bi se prevazišli nesporazumi.
“Prema navodima škole, djevojčica se nakon nekoliko dana vratila na nastavu i saopštila da je situacija stabilizovana, dok je u toku izrada individualnog plana podrške”, piše u mišljenju.
Zaštitnik je preporučio školi da dodatno radi sa roditeljima i učenicom kroz savjetodavni rad, unaprijedi saradnju roditelja i razredne starješine, razmotri sprovođenje medijacije, te u saradnji sa Zavodom za školstvo obezbijedi dodatne edukacije za nastavnike.
Škola je obavezna da u roku od 30 dana dostavi izvještaj o preduzetim mjerama i realizaciji preporuka.
Na većini puteva u zemlji saobraća se uz povoljne uslove za vožnju. Iz AMSCG-a duž klisura i usjeka skreću pažnju na moguće sitnije odrone. Vozačima se savjetuje oprezna vožnja prilagođena uslovima i stanju na putu.
Na regionalnom putu R-10 Djurdjevića Tara -Mojkovac, na lokalitetu Sokolovina došlo je do odrona uslijed čega je saobraćaj obustavljen.
Zbog izvođenja radova na rekonstrukcijí mosta „Đurdevića Tara“ na magistralnom putu M-6 Dionica Pljevlja – Žabljak, lokalitet Đurdevića Tara, odobrava se promjena režima saobraćaja na sledeći način:
1.totalna obustava saobraćaja za teretni saobraćaj (kamioni, šleperi, kamioni sa prikolicom, šleperi sa prikolicom, itd.) nosívosti preko 3,5 tone, od 04.03.2026.godine do završetka radova.
2. za putnički saobraćaj i autobuse, sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja, kao i totalna obustava saobraćaja od 6.00 do 8.00, od 10.00 do 12.30 i od 14.00 do 18.00 časova u periodu od 1.04.2026.godine do 01.05.2026.godine..
U toku je rekonstrukcija regionalnog puta R-29 Bar-Kamenički most-Krute i dolazi do obustave saobraćaja za sve vrste vozila u terminima od 8.00 do 11.00 i od 13.00 do 16.00 sati.
U periodu od 16.12.2025.godine pa do završetka radova odobrava se totalna obustava saobraćaja za sve vrste vozila u terminu od 8.00 do 14.00 časova na regionalnom putu R-17 dionica Čevo-Ridjani zbog izvodjenja radova na adaptaciji puta.
Do 1.05.2026.godine odobrava se totalna obustava saobraćaja u intervalu od 8.00 do 12.00 sati i od 13.00 do 17.00 sati zbog izvodjenja radova na regionalnom putu R-30 dionica Petnjica-Bioča, potez Bioča-Lješnica.
Zbog izvodjenja radova na rekonstrukciji saobraćajnice Petnjica-Bioča odobrava se promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja na mjestima izvodjenja radova,kao i povremena obustava saobraćaja ne duža od 60 minuta. Obustave saobraćaja ne duže od 60 minuta ne mogu se koristiti radnim danima (ponedjeljak-petak)u intervalima od 7.00 do 9.00 i od 12.00 do 14.00 sati.
Na magistralnom putu M-3 dionica Plužine-Jasenovo Polje, lokalitet Zaborje -Jasenovo Polje saobraćaj se obavlja naizmjenično jednom trakom na mjestima izvodjenja radova I regulisan je svjetlosnom saobraćajnom signalizacijom.
Odobrava se promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja zbog izvodjenja radova na rekonstrukciji prilaznih saobraćajnica mostu Djurdjevica Tara.
Za period od 19.01.2026. god do 15.06.2026. god doći će do izmjene režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenični kao i mogućnost potpune obustave saobraćaja u kraćim terminima u tunelu Sozina u vremenu od 22.00 do 06.00 časova. U pitanju su radovi na sanaciji pukotina u tunelu Sozina injektiranjem sa završnim farbanjem obloge.Radovi će se izvoditi ručno pomoću lake opreme i mašina.
Privremeno se period od 13.03.2026.godine pa do završetka radova, odobrava promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja na mjestu izvođenja radova zbog izvođenja radova na adaptacoji dijela saobraćajnice u centru Tuzi, od marketa,Voli“ do katoličke crkve, na magistralnom putu M-4 dionica Podgorica- Božaj.
Privremeno se za period od 06.03.2026.godine pa do završetka radova, odobrava promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja na mjestima izvođenja radova, zbog izvođenja radova na poboljšanju bezbjednosti saobraćaja, (vertikalne i horizontalne saobraćajne signalizacije) na regionalnom putu R-13 dionica Mateševo-Kolašin.
U Podgorici se odobrava se potpuna obustava zbog izvodjenja radova na izgradnji Bulevara Vojislavljevića -Faza II-u dijelu od ulice Kralja Nikole do ulice Princeze Ksenije. Saobraćaj se obavlja alternativnim putnim pravcima u skladu sa postavljenom saobraćajnom signalizacijom.
Saobraćaj je umjerenog intenziteta.
U predhodna 24sata dogodilo se 16 saobracajnih nezgoda u kojima su 3 osobe zadobile teže a 3 osobe lakse povrede.
Auto moto savez Crne Gore pruža učesnicima u saobraćaju tehničku pomoć na javnim putevima koja podrazumijeva pružanje usluge pomoći na putu, otklanjanje manjih kvarova i besplatnog šlepanja vozila do prvog servisa za sva vozila registrovana u Crnoj Gori.
Informativni centar zajedno sa službom pomoći na putu na usluzi je gradjanima 24 sata. Informacije se mogu dobiti putem telefona 19807, 020234999 i 063239987.
Да бисмо пружили најбоље искуство, користимо технологије попут колачића за чување и/или приступ информацијама о уређају. Сагласност са овим технологијама ће нам омогућити да обрађујемо податке као што су понашање при прегледању или јединствени ИД-ови на овој веб локацији. Непристанак или повлачење сагласности може негативно утицати на одређене карактеристике и функције.
Функционално
Увијек активан
Техничко складиштење или приступ је стриктно неопходан за легитимну сврху омогућавања коришћења одређене услуге коју изричито захтева претплатник или корисник, или за једину сврху обављања преноса комуникације преко електронске комуникационе мреже.
Преференце
Техничко складиштење или приступ су неопходни за легитимну сврху чувања преференција које не захтевају претплатник или корисник.
Статистика
Техничко складиште или приступ који се користи искључиво у статистичке сврхе.Техничко складиште или приступ који се користи искључиво у анонимне статистичке сврхе. Без судског позива, добровољне сагласности од стране вашег Интернет провајдера или додатне евиденције треће стране, информације сачуване или преузете само за ову сврху се обично не могу користити за вашу идентификацију.
Маркетинг
Техничко складиште или приступ су потребни за креирање корисничких профила за слање реклама или за праћење корисника на веб локацији или на неколико веб локација у сличне маркетиншке сврхе.