Home Blog Page 120

Stanje na putevima: Povoljni uslovi za vožnju

0

U Crnoj Gori danas se saobraća uz povoljne uslove za voznju. Duž klisura i usjeka učestali su sitniji odroni. Neophodna oprezna vožnja i poštovanje pravila saobraćaja, saopšteno je iz Auto moto saveza Crne Gore AMSCG.

Na regionalnom putu R-10 Đurđevića Tara -Mojkovac, na lokalitetu Sokolovina došlo je do odrona uslijed čega je saobraćaj obustavljen.

Zbog izvođenja radova na rekonstrukciji mosta „Đurđevića Tara“ na magistralnom putu na M-6 Dionica Pljevlja – Žabljak, lokalitet „Đurđevića Tara”, odobrava se promjena režima saobraćaja sljedeći način:

– totalna obustava saobraćaja za teretni saobraćaj (kamioni, šleperi, kamioni sa prikolicom, šleperi sa prikolicom, itd) nosivosti preko 3,5 tone, do završetka radova.

-za putnički saobraćaj i autobuse, sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja, kao i totalna obustava saobraćaja od 06:00 do 08:00, od 10:00 do 12:30 i od 14:00 do 18:00 časova u periodu do 01. maja. Za vrijeme trajanja obustave saobraćaja, učesnici u saobraćaju mogu koristiti alternativne putne pravce.

Do 1. maja odobrava se potpuna obustava saobraćaj od 08.00 do 12.00 sati i od 13.00 do 17.00 sati zbog izvođenja radova na regionalnom putu R-30 dionica Petnjica -Bioča, potez Bioča-Lješnica.

U toku je rekonstrukcija regionalnog puta R-29 Bar-Kamenički most-Krute i dolazi do obustave saobraćaja za sve vrste vozila od 08.00 do 11.00 i od 13.00 do 16.00 sati.

Odobrava se totalna obustava saobraćaja za sve vrste vozila od 08.00 do 14.00 časova na regionalnom putu R-17 dionica Čevo – Riđani zbog izvođenja radova na adaptaciji puta.

Zbog izvođenja radova na rekonstrukciji saobraćajnice Petnjica-Bioča odobrava se promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja na mjestima izvođenja radova, kao i povremena obustava saobraćaja ne duža od 60 minuta. Obustave saobraćaja ne duže od 60 minuta ne mogu se koristiti radnim danima (ponedjeljak-petak) od 07.00 do 09.00 i od 12.00 do 14.00 sati.

Na magistralnom putu M-3 dionica Plužine-Jasenovo Polje, lokalitet Zaborje – Jasenovo Polje saobraćaj se obavlja naizmjenično jednom trakom na mjestima izvođenja radova i regulisan je svjetlosnom saobraćajnom signalizacijom.

Odobrava se promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja zbog izvođenja radova na rekonstrukciji prilaznih saobraćajnica mostu Đurđevica Tara.

Odobrava se promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja zbog izvođenja radova na rekonstrukciji mosta Đurđevica Tara na magistralnom putu M-6 dionica Žabljak – Pljevlja.

Do 15. juna dolazi do izmjene režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenični kao i mogućnost potpune obustave saobraćaja u kraćim terminima u tunelu Sozina u vremenu od 22.00 do 06.00 časova. U pitanju su radovi na sanaciji pukotina u tunelu Sozina injektiranjem sa završnim farbanjem obloge. Radovi će se izvoditi ručno pomoću lake opreme i mašina.

Do 15. juna doći će do izmjene režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenični kao i mogućnost potpune obustave saobraćaja u kraćim terminima u tunelu Sozina u vremenu od 22.00 do 06.00 časova. U pitanju su radovi na sanaciji pukotina u tunelu Sozina injektiranjem sa završnim farbanjem obloge. Radovi će se izvoditi ručno pomoću lake opreme i mašina.

Privremeno se dobrava promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja zbog izvođenja radova na adaptacoji dijela saobraćajnice u centru Tuzi, od marketa,Voli do katoličke crkve, na magistralnom putu M-4 dionica Podgorica- Božaj.

Privremeno se odobrava promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja na mjestima izvođenja radova, zbog izvođenja radova na poboljšanju bezbjednosti saobraćaja, (vertikalne i horizontalne saobraćajne signalizacije) na regionalnom putu R-13 dionica Mateševo-Kolašin.

U Podgorici se odobrava se potpuna obustava zbog izvođenja radova na izgradnji Bulevara Vojislavljevića -Faza II-u dijelu od ulice Kralja Nikole do ulice Princeze Ksenije. Saobraćaj se obavlja alternativnim putnim pravcima u skladu sa postavljenom saobraćajnom signalizacijom.

Saobraćaj je umjerenog intenziteta.

U protekla 24 sata dogodilo se 17 saobraćajnih nezgoda u kojima je šest osoba zadobilo lakše povrede.

Auto moto savez Crne Gore pruža učesnicima u saobraćaju tehničku pomoć na javnim putevima koja podrazumijeva pružanje usluge pomoći na putu, otklanjanje manjih kvarova i besplatnog šlepanja vozila do prvog servisa za sva vozila registrovana u Crnoj Gori.

Informativni centar zajedno sa službom pomoći na putu na usluzi je građanima 24 sata. Informacije se mogu dobiti putem telefona 19807, 020234999 i 063239987.

Saobraćaj za godinu odnio 67 života, alkohol, brzina i telefoni ključne prijetnje

0

Tokom 2025. godine na putevima u Crnoj Gori život je izgubilo 67 osoba, što predstavlja smanjenje od 10,7% u odnosu na godinu ranije, ali je ukupan broj saobraćajnih nezgoda porastao na 6.831, navodi se u najnovijem izvještaju o stanju bezbjednosti saobraćaja na putevima Uprave policije. Iako su preventivne i represivne aktivnosti policije pojačane, opšta ocjena stanja bezbjednosti ostaje nezadovoljavajuća zbog kombinacije ljudskog faktora, zastarjele infrastrukture i starosti voznog parka.

U protekloj godini registrovano je 2,7% više udesa u odnosu na 2024. godinu. Od ukupnog broja poginulih, najviše je stradalo vozača (32) i saputnika (21), dok je broj poginulih pješaka pao na šest, što je značajno smanjenje u odnosu na 16 pješaka stradalih godinu ranije. Zabrinjava podatak o broju povrijeđenih – ukupno 3.179 osoba zadobilo je povrede, što je porast od 3,3%.

Kao jedan od rijetkih pozitivnih primjera u izvještaju se izdvaja autoput „Princeza Ksenija“, kojim je prošlo više od 3,2 miliona vozila bez ijednog smrtnog slučaja, čime je, kako navode, ovaj projekat „u potpunosti opravdao očekivanja u bezbjednosnom smislu“.

Ključni problemi: Alkohol, brzina i mobilni telefoni

Prema preliminarnim zaključcima vještaka, glavni uzrok najtežih nesreća i dalje je ljudski faktor. Izvještaj navodi da su neprilagođena brzina, prelazak u suprotnu traku, vožnja pod uticajem alkohola, kao i ometanje pažnje upotrebom mobilnih telefona ključne odrednice negativne statistike.

„Analiza indikatora performansi pokazuje da brza vožnja i dalje predstavlja jedan od ključnih bezbjednosnih problema u Crnoj Gori“, navodi se u dokumentu, uz podatak da je više od polovine kontrolisanih vozača (52,8%) prekoračilo ograničenje brzine. Takođe, upotreba sigurnosnog pojasa na prednjim sjedištima iznosi svega 46,1%, dok je na zadnjim sjedištima taj procenat poražavajućih 17%.

Zastarjeli vozni park i loša infrastruktura

Prosječna starost vozila u Crnoj Gori iznosi 17,06 godina, dok je procenat automobila starijih od deset godina čak 84,32%. Ova činjenica, uz infrastrukturu koja „ne zadovoljava bezbjednosne kriterijume i zahtjeve modernog saobraćaja“, direktno utiče na povećan rizik.

Na putevima je svakodnevno više od 313.000 registrovanih vozila, što uz veliki priliv turista tokom sezone često dovodi do saobraćajnih kolapsa.

Službenici saobraćajne policije tokom 2025. godine kontrolisali su preko 292.000 vozila i alkotestirali skoro 200.000 vozača. Kroz izrečene kazne, rad stanica za tehnički pregled i druge aktivnosti, u budžet Crne Gore slilo se ili bi moglo biti naplaćeno ukupno 13,3 miliona eura.

Uprkos ovim rezultatima, policija se suočava sa hroničnim nedostatkom kadra i zastarjelom opremom. U zaključku izvještaja se upozorava: „I pored svih aktivnosti saobraćajne policije… i dalje je broj vozača koji su se neodgovorno i nedisciplinovano ponašali u saobraćaju vrlo visok“.

Kako bi se stanje popravilo, Uprava policije predlaže hitnu implementaciju stacionarnih radarskih sistema za neselektivno kažnjavanje prekršaja, bolje budžetsko finansiranje opreme i rješavanje kadrovskog deficita. „Samo zajedničkim, organizovanim i aktivnim pristupom svih subjekata šire društvene zajednice možemo bitnije uticati na poboljšanje postojećeg stanja“, zaključuje se u izvještaju.

Danas sunčano, do 23 stepena

0

Na sjeveru jutros povećana oblačnost, ali uglavnom bez padavina. Tokom dana pretežno sunčano. Vjetar slab do umjeren, sjeverni. Temperatura do 17 stepeni.

U južnim i centralnim predjelima sunčano, ujutru malo do umjereno oblačno. Vjetar mjestimično umjeren do pojačan sjeverni i sjeveroistočni. Temperatura do 23 stepena.

More danas malo do umjereno talasasto. Vjetar sjeverozapadni i sjeveroistočni, mjestimično umjeren do pojačan.

U južnim predjelima i u četvrtak sunčano, uz povremeno malu ili umjerenu oblačnost. U petak promjenljivo oblačno, a krajem dana i tokom noći ponegdje kiša. Vjetar u četvrtak povremeno umjeren do pojačan, sjeveroistočni. Temperatura u postepenom padu.

U centralnim predjelima u četvrtak pretežno sunčano, povremeno uz malu do umjerenu oblačnost, a u petak umjereno do pretežno oblačno. Krajem dana ili tokom noći ponegdje kiša. Vjetar u četvrtak sjeverni i sjeveroistočni, umjeren do pojačan. Temperatura u postepenom padu.

Na sjeveru u četvrtak malo do umjereno oblačno, a u petak umjereno do potpuno oblačno. Tokom noći ponegdje slabe padavine. Vjetar u četvrtak umjeren, sjeverni. Temperatura u osjetnom padu.

URA: Za dva mjeseca pristupilo 1076 novih članova

0

Građanski pokret URA saopštio je da je u prethodnih dva mjeseca njihovom pokretu pristupilo 1076 novih članova.

“To je rezultat kampanje koja je započeta tokom februara ove godine, kada je i predstavljen novi sajt Građanskog pokreta URA koji, između ostalog, omogućava učlanjenje građana na veoma jednostavan način putem online pristupnice. Po gradovima, zaključno sa 5. aprilom, posebno se ističe 315 novih članova u Podgorici, 112 u Ulcinju, 111 u Baru, 89 u Bijelom Polju, 73 u Rožajama i 59 u Nikšiću”, naglasili su.

Foto: URA

Iz URE navode da posebno raduje što je samo u martu našoj partiji pristupilo 723 novih građanki i građana Crne Gore.

“Pristupanje novih 1076 članova Građanskom pokretu URA predstavlja jasnu potvrdu da građani žele diskontinuitet od štetnih politika koje promoviše vladajuća većina i da traže progresivnu građansku alternativu i ideje koje zastupamo kroz naš sveobuhvatni razvojni program “Crna Gora 365″. Kontinuirana borba za povećanje penzija i dječjih dodataka, isplatu obeštećenja bivšim zaposlenim u javnim preduzećuma koja su otišla u stečaj, inicijative za smanjenje akciza na gorivo i rasta inflacije, konkretne su mjere koje je URA u proteklih nekoliko mjeseci jasno zastupala i zbog kojih danas dobija ogromnu podršku među građanima, što će se i potvrditi na narednim parlamentarnim izborima, kad god oni bili”, jasni su oni.

Zaključili su najavom da će u narednom periodu organizovati niz aktivnosti širom države, osnovati nove mjesne odbore u gradovima, ali i nove inicijalne odbore u gradovima i manjim sredinama gdje do sada nijesu formirani organi Građanskog pokreta URA.

Živković u Plavu: DPS će nastaviti da snažno promoviše politiku zajedništva, stabilnosti i evropskih vrijednosti

0

Predsjednik Demokratske partije socijalista (DPS) Danijel Živković boravio je u radnoj posjeti Plavu, gdje je sa lokalnim rukovodstvom i građanima razgovarao o daljem razvoju ove opštine i unapređenju kvaliteta života svih njenih stanovnika. Kako je saopšteno iz ove partije, on je tom prilikom ocijenio da je razvoj sjevera u potpunosti zaustavljen, kao i da cijenu plaćaju građani.

Tokom posjete, kako se navodi, istaknuto je da Plav predstavlja primjer uspješne lokalne samouprave, koja je rezultat političke stabilnosti, odgovorne i ozbiljne vlasti, kao i jasne razvojne vizije.

“Upravo takav model upravljanja potvrđuje da se kontinuitetom politike koja u fokus stavlja građanina mogu ostvariti konkretni i mjerljivi rezultati”, naglasili su.

Foto: DPS

Istovremeno, tokom razgovora ukazano je na zabrinjavajući odnos aktuelne Vlade prema sjeveru Crne Gore, koji se ogleda u zaustavljanju ključnih infrastrukturnih i razvojnih projekata.

Foto: DPS

“Umjesto nastavka investicionog ciklusa koji je bio snažno pokrenut u prethodnom periodu, svjedočimo stagnaciji i odsustvu konkretnih poteza koji bi unaprijedili život građana ovog regiona. Nema jasne razvojne strategije a politička nestabilnost na državnom nivou direktno utiču na usporavanje ekonomskih aktivnosti u opštinama poput Plava. Takav odnos vodi daljem zaostajanju sjevera i produbljivanju regionalnih razlika, što je suprotno interesima građana i ukupnom razvoju države”, kazao je.

Živković je poručio da će DPS nastaviti da snažno promoviše politiku zajedništva, stabilnosti i evropskih vrijednosti, uz uvjerenje da su upravo takvi principi garant sigurnije i prosperitetnije budućnosti za sve građane Crne Gore.

Foto: DPS

“Radna posjeta Plavu dio je redovnih aktivnosti rukovodstva Demokratske partije socijalista s ciljem ostvarivanja neposrednog kontakta s građanima”, zaključili su.

(FOTO) Prve fotografije snimljene sa udaljene strane Mjeseca

0

NASA danas objavljuje fascinantne fotografije snimljene sa udaljene strane Mjeseca tokom istorijskog lunarnog preleta misije Artemis II. Među fotografijama se posebno ističe zadivljujuća slika naše planete koja tone iza Mjesečevog horizonta nazvana “ Zalazak Zemlje“ („Earthset“).

Na Fejsbuk stranama NASA Artemis i NASA Earth „Zalazak Zemlje“ se danas poredi sa čuvenom fotografijom „Izlazak Zemlje“ („Earthrise“) koju je prije više od 57 godina snimio astronaut Vilijam Anders tokom misije Apolo 8.

Fotografija Fotografija „Izlazak Zemlje“ snimljena tokom misije Apolo 8 u decembru 1968. (Foto: NASA)

FD06_high priority pao
FD06_high priority pao
FD06_high priority pao
FD06_high priority pao

Đoković: Parlamentarna većina uradila mnogo na jačanju prava radnika

0

Poslanik NSD-a ocijenio da je poboljšan i životni standard

Poslanik Nove srpske demokratije (NSD) Velimir Đoković je, u današnjoj diskusiji u Skupštini Crne Gore, podsjetio na rezultate koji su postignuti u protekle dvije godine na polju poboljšanja životnog standarda i jačanju prava radnika.

“Vjerujem da je ova pralamentarna većina uradila mnogo u cilju poboljšanja uslova rada i jačanju svih prava radnika, koja moraju da se poštuju. Podsjetiću da je ova parlamentarna većina, osim uslova rada, umnogome poboljšala i životni standard građana. Prosječna zarada je 2020. godine bila 523 eura. Danas je 1022 eura. Pripravnička nadoknada je do 2020. godine bila je 250 eura. Danas je 600 eura. Nagrada za novorođeno dijete bila je 109 eura. Danas je 1000 eura. Kroz ove primjere, građani najbolje mogu da ocijene rad ove parlamentarne većine”, istakao je Đoković.

On je podsjetio i na nezavidan položaj radnika tokom vladavine DPS režima.

“Ambijent u kom živimo i radimo je mnogo bolji. Radnike danas niko ne pritiska pitanjima za koga će da glasaju. Da biste se zaposlili u prethodnom vremenu, morao je teren da vas prepozna. Teren bi vas naročito prepoznao ako je u vašem domaćinstvu bilo četvoro ili više građana s pravom glasa. Podsjetiću da su mnogi građani tada radili na osnovu ugovora o radu ili djelu, koji im je produžavan svakog mjeseca i koji su ucjenjivani svakog mjeseca. Oni su godine i godine svog aktivnog rada proveli u tim uslovima”, dodao je poslanik NSD-a.

Tokom svog izlaganja, osvrnuo se i na uspjehe ostvarene u mnogim opštinama u kojima je značajno smanjena stopa nezaposlenosti.

“Tokom perioda od četiri godine, broj građana Nikšića na Birou rada je pet hiljada manje. Mnogo je manji procenat nezaposlenih i u drugim opštinama. Na državnom nivou je to jednocifren procenat, a ja ću izdvojiti opštine Tivat i Kotor, u kojima je stepen nezaposlenosti dva do tri odsto”, zaključio je Đoković.

Uhapšeni Barani: Ukrajinki obećali kriptovalute, uzeli joj 50.000 eura pa pobjegli?

0

Barska policija uhapsila je operativno interesantna lica A.C. (48) i I.C. (45) iz tog mjesta, kojima se na teret stavljaju krivična djela prevara.

Kako je saopšteno iz Uprave policije, sumnja se da su A.C, I.C. i državljanin Ruske Federacije A.T. 21. januara ove godine, dok su se nalazili u kući A.C. u Baru, po prethodnom usmenom dogovoru u vezi sa kupoprodajom kriptovalute, jednoj ukrajinskoj državljanki, koja ima boravak u Tivtu, obećali da će joj prodati kriptovlautu USDT za 50.000 eura.

“Oštećena je toga dana, shodno prethodnom dogovoru koji je ostvarila sa A.T, donijela u kuću A.C. i I.C. 50.000 eura i novac predala ovim licima u prisustvu A.T, na ime kupovine kriptovalute USDT od A.C. Ona je ovom licu predala i adresu kriptonovčanika kako bi se izvršila transakcija”, navode u policiji.

Kako dodaju, dok su čekali potvrdu koda za transakciju, A.C. je uzeo novac od nje i prebrojao ga, nakon čega je sa I.C. otišao u drugu prostoriju kuće kako bi, navodno, provjeravao novčanice na aparatu za provjeru ispravnosti istih, sve vrijeme je ubjeđujući da će se ta transakcija izvršiti.

“Nakon određenog vremena, kako oštećena nije zaprimila povratni kod o obavljenoj transakciji na kriptonovčaniku u vezi sa kupovinom kriptovalute, posumnjala je u prevarne radnje, provjerila drugu prostoriju i shvatila da su se A.C. i I.C. udaljili u nepoznatom pravcu sa njenim novcem, neizvršavajući dogovorenu transakciju. Tako su A.C. i I.C. doveli u zabludu i lažnim prikazivanjem i prikrivanjem činjenica, prevarili oštećenu za 50.000 eura, a za sebe pribavili protivpravnu imovinsku korist u navedenom iznosu i, kako se sumnja, izvršili krivična djela prevara. Oni će u zakonom predviđenom roku biti privedeni uz krivične prijave postupajućem osnovnom državnom tužiocu u Baru”, ističu u policiji.

Predlog DNP-a o izmjenama Zakona o državnim simbolima nije uvršten u dnevni red

0

Izmjene Zakona o državnom simbolima, koje je u skupštinsku proceduru predala DNP, nijesu uvrštene u dnevni red današnje sjednice jer za to niije glasala većina poslanika. Predlog je dobio podršku 21 poslanika, 23 je bilo protiv a 13 uzdržanih. Vlada je za današnju sjednicu parlamenta predložila dopunu dnevnog reda sa 14 tačaka. Predlog za promjenu Ustava koji je dostavila Vlada, kako je saopštio predsjednik Skupštine Andrija Mandić, iz proceduralnih razloga neće se naći na današnjoj sjednici.

Vlada je predložila da se dnevni red dopuni izmjenama zakona o poreskoj administraciji, što je prihvaćeno. Tu je i predlog zakona o prihvatanju konvencije vezano za pomorska potraživanja, što je takođe prihvaćeno.

Prihvaćen je i Vladin predlog da se raspravlja o CEFTA sporazumu vezano za intelektalnu svojinu, o zakonu o postupanju prema maloljetnicima, o elektronskim informacijama vezano za elektronski teret, o potvrđivanju dodatnog protokola o elektronskom tovarnom listu, o dopuni zakona o koncesijama, o izmjeni zakona o porezu na dohodak fizičkih lica, te o izmjenama zakona o regionalnom vodosnabdijevanju primorja.  

Demokratska narodna partija (DNP) predložila je ranije Skupštini Crne Gore da na dnevni red današnje sjednice stavi izmjene Zakona o državnom simbolima i da se trobojka normira kao narodna zastava.

Lider DNP-a Milan Knežević rekao je da je trobojka istorijski, nacionalni i i duhovni kontinutet stare Crne Gore sa današnjom Crnom Gorom. 

„Kome smeta trobojka danas u Crnoj Gori“, rekao je Knežević, pokazujući slike zastava iz vremena knjaževine i kraljevine Crne Gore. 

Trobojka smeta, rekao je, onima koji bi da zaboravimo Vojislavljeviće, Nemanjiće, Balšiće, Petroviće…

„Onima koji misle da istorija počinje s njima. Ovu zastavu nijesam donio iz Mojanovića nego je Valtazar Bogišić normirao u Ustavu iz 1905. godine“, kazao je Knežević. 

On navodi da je PES konsultovan o ovim predlozima, te da je zbog odbijanja da se raspravlja o uvođenju trobojke, između ostalog, DNP napustila Vladu. Pokazao je fotografiju stručnjaka u blokčejn industriji Vitalika Buterina, navodeći da je on slika i prilika crnogorske evropske agende. 

Poslanica PES Branka Marković upozporila je da se povede računa o izlaganjima, jer se iznose teške uvrede na račun premijera i ljudi koji nijesu u sali. Zatražila je da predsjedavajući reaguje.

„Ja sam srpski orjentisana, idem u Srpsku pravoslavnu crkvu. Učestvovala sam u protestima i onome što se dešavalo prije 2020. godine. Ali mi nikada nikoga nijesmo pitali koje je vjere i nacionalnosti. Naš premijer se srpski orjentiše, više nego kolega koji ga, nažalost, naziva svakakvim imenima“, rekla je Marković.  

Ona je kazala da ne dozvoljava da se danas ugrožava evropski put Crne Gore. 

„Ja sam Srpkinja i svoje srpstvo nosim u duši“, kazala je Marković. 

Knežević je rekao da nije vrijeđao premijera, a naveo je i da Marković nije viđao na protestima od 2015. do 2020. godine, sem ako se nije maskirala. 

„Ja vjerujem da je premijer Srbin jer je imao srpsko državljanstvo, ali kako radi za interese srpskog naroda bolje da je Čečen“, rekao je Knežević. 

Marković je rekla da se nije maskirala, već je ljudski i hrabro izašla u borbu za slobodniju i srećniju Crnu Goru. 

„Branka je mogla da ostane bez posla tada, ali odustajala nijesam“, rekla je Marković. 

Šef kluba poslanika DPS Andrija Nikolić rekao je da su maske pale, te da je sasvim jasno da u građanskoj državi ne može da bude narodne zastave.

Kako je naveo, ovdje je jasno da je dio koalicije (ZBCG) u Vladi i podržava je, dok drugi dio koalicije tu vladu naziva lopovskom. 

Mandić je rekao da DPS ne treba da brine o koaliciji ZBCG. 

Knežević je s druge strane, naveo da je očekivao da DPS podrži predlog DNP jer je dugogodišnji lider DPS-a Milo Đukanović izabran pod trobojkom, pozivao je rezerviste da idu na Dubrovnik pod trobojkom i podržavao je zajedničku državu. 

Nikolić je kazao da prisustvujemo brakorazvodnoj parnici između DNP i Nove srpske demokratije. 

„A taj razvod u suštini ima identitetske teme, koje su u meriturmu vaših programa“, kazao je Nikolić. 

Mandić je odgovorio da je uvjeren da će u DPS doći neka mlađa generacija koja će dovesti do toga da ta stranka skloni sa dnevnog reda neke teme koje su joj ranije bile svojestvene. 

„Da ne udarate nisko, da budete prava opozicija. Ne treba da vi obavještavate građane kakvi su odnosi u većini, oni to dobro vide i daće jasan odgovor na izborima“, kazao je Mandić. 

Kako dodaje, ako DPS nastavi ovako još dugo će biti u opoziciji. 

Nikolić je kazao da je ova tema očito dobro zaboljela Mandića, ali zapravo se svi dobro sjećamo kakav je on bio političar i šta je govorio prije deset ili više godina. 

„Očito sinekure vlasti opijaju. Vi ste stranačke i koalicione interese podredili ostanku u vlasti. To ne kažem ja, nego to vam kažu dojučerašnji ili odjučerašniji partneri. Neke će se stvari ovdje morati brzo razjasniti. Imate vi dosta materijala da objašnjavate vašim biračima, mi sa našim biračima razgovaramo na jasnim osnovama“, kazao je Nikolić. 

On je rekao da smo danas čuli da u Vladi nema Crnogoraca, jer je i sam premijer, po riječima njegove koleginice, Srbin. 

Mandić je odgovorio da Nikolić treba da odgovori zašto nije moderniji političar. 

„Mislim da je Vojo Đukanović, iako je već u godinama, dok je bio u politici bio mnogo moderniji političar od Vas. On je slao poruke koje su bile mnogo korisnije građanima“, kazao je Mandić. 

Nikolić je kazao da dok je Mandić sarađivao sa Dodikom, Koštunicom i ličnostima poput Šešelja, partner DPS-a bio je Zoran Đinđić. 

Jelena Nedović (PES) rekla je da se ne živi od tema iz prošlosti. 

„Ova parlamentarna većina je dokaz ujedinjenog naroda. Ovdje su predstavnici svih naroda. Oni koji navodno brane i vole ovu državu, oni su je opljačkali i ljude zavadili“, kazala je Nedović. 

U Pokretu Evropa sad u saopštenju ranije danas kazali su da uvažavaju pravo kolega iz opozicionog DNP-a da bez ikakvih konsultacija kandiduju inicijative koje su dio njihove političke agende, ali mora se konstatovati da je zajednički usvojen Barometar 26, kojim se apsolutni prioritet daje temama koje su ključne i neophodne za evropski put Crne Gore.

Predlog DNP-a bio je da se narodna zastava ističe na Dan državnosti Crne Gore, prilikom sportskih i drugih manifestacija, te i u dane žalosti, koje odredi Vlada.

Naveli su da je pri kraju i njihov predlog zakona o državljanstvu koji će, kako kažu, ubrzo biti predat u skupštinsku proceduru.

Apelacioni sud ukinuo presudu: Predmet „Stanovi“ vraćen na ponovno suđenje

0

Apelacioni sud Crne Gore uvažio je žalbe Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) u Podgorici i Zaštitnika imovinsko-pravnih interesa Crne Gore, pa je ukinuo presudu Specijalnog odjeljenja Višeg suda u Podgorici i predmet vratio prvostepenom sudu na ponovno suđenje.

Rješenje je donijeto nakon tajnog vijećanja i glasanja od 3. marta 2026. godine.

Optuženi u slučaju “Stanovi”, oslobođeni su u maju prošle godine optužbe da su kao članovi Komisije za rješavanje stambenih pitanja Vlade koja je postojala od 2016. do 2020. godine zloupotrijebili službeni položaj.

Sutkinja podgoričkog Višeg suda Vesna Kovačević pojasnila je tada da protiv optuženih SDT nije ponudilo kredibilne dokaze za optužene u ovom slučaju. Ona je pojasnila da sud nije mogao da kopije cijeni kao dokaz jer bi na taj način povrijedio pravo optuženih na pravično suđenje. 

Kako navode u saopštenju danas iz Apelacionog suda, prvostepenom presudom optuženi Predrag Bošković, Suad Numanović, Budimir Šegrt, Sanja Vlahović, Ivan Brajović, Dražen Miličković, Damir Šehović, Dragica Sekulić, Osman Nurković, Suzana Pribilović, Jelena Radonjić i Aleksandar Jovićević, oslobođeni su od optužbe da su kao saizvršioci izvršili produženo krivično djelo zloupotreba službenog položaja, jer nije dokazano da su izvršili krivično djelo koje im se stavlja na teret.

„Žalbu protiv navedene presude izjavilo je Specijalno državno tužilaštvo u Podgorici i Zaštitnik imovinsko-pravnih interesa Crne Gore. Polazeći od razloga u izjavljenim žalbama, Apelacioni sud, kao drugostepeni, ocijenio je da su osnovane žalbe Specijalnog državnog tužilaštva i Zaštitnika imovinsko-pravnih interesa Crne Gore, kojima se ukazuje da je prvostepeni sud počinio bitnu povredu odredaba krivičnog postupka, jer nema razloga o odlučnim činjenicama, dok su dati razlozi potpuno nejasni i u znatnoj mjeri protivrječni“, navode u obrazloženju. 

Po ocjeni Apelacionog suda, nejasan je zaključak prvostepenog suda da je o rješavanju stambenih potreba funkcionera, državnih službenika i namještenika odlučivala Vlada Crne Gore, a da je Komisija samo pripremala informacije i davala predloge, odnosno, da je isključivo imala tehničku ulogu, preduzimala radnje koje ne proizvode pravna dejstva i ne stvaraju obavezu.

Optuženi bili i Dragica Sekulić, Suzana Pribilović i  Osman NurkovićOptuženi bili i Dragica Sekulić, Suzana Pribilović i Osman Nurković (Foto: TVCG)

„Pri tome, prvostepeni sud, po mišljenju ovog suda, u razlozima presude nije cijenio činjenicu da je Komisija za rješavanje stambenih potreba funkcionera, shodno odluci Vlade, bila zadužena da sprovede postupak kako je to propisano članom 31 Odluke, kao i činjenicu da je Komisija nakon sprovedenog postupka, Vladi Crne Gore dostavljala predlog odluke o rješavanju stambenih potreba pojedinih funkcionera u smislu čl. 30 st. 1 i 30a Odluke, kao i da su ti predlozi sadržali iznose novca za kredite za poboljšanje uslova stanovanja u iznosu većem nego što je to odlukom Vladi limitirano. Ukazano je od strane Apelacionog suda i da je nejasan zaključak prvostepenog suda da Komisija kao tijelo Vlade nije odlučivala o pravu, već da je Vlada donosila odluke u vidu zaključaka, koje zaključke je potom Komisija samo sprovodila“, navode u Apelacionom sudu.

Specijalno državno tužilaštvo podiglo je 2024. godine optužnicu protiv pomenutih funkcionera bivše vlasti zbog postojanja osnovne sumnje da su zloupotrijebili službeni položaj zbog dodjele stanova i stambenih kredita kao članovi bivše komisije Vlade Crne Gore.

Oni su osumnjičeni da su budžet Crne Gore oštetili za dva miliona i 600 hiljada eura.

Portparol SDT-a, tužilac Vukas Radonjić saopštio je ranije da su, u periodu od 2016. do 2020. godine, kao članovi Komisije za stambena pitanja Vlade Crne Gore, u saizvršilaštvu, učinili produženo krivično djelo zloupotreba službenog položaja, za koje je propisana kazna zatvora od dvije do 12 godina.

„Okrivljenima se stavlja na teret da su, suprotno Odluci o načinu i kriterijumima za rješavanje stambenih potreba funkcionera, koja je propisivala da se rješavanje stambenih potreba ostvaruje prema planu za rješavanje stambenih potreba koji sadrži iznos sredstava za dodjelu kredita za poboljšanje uslova stanovanja, da se kredit za poboljšanje uslova stanovanja može dodijeliti u iznosu do 15.000 eura, a da se visina kredita utvrđuje na osnovu obima radova koje procjenjuje stručna komisija tadašnje Uprave za imovinu, bez plana za rješavanje stambenih potreba i procjene stručne komisije Uprave, odobrili i dodijelili stambene kredite za poboljšanje uslova stanovanja za 119 javnih funkcionera i zaposlenih u državnim organima i organima državne uprave, u iznosima između 17.500 i 40.000 eura, te im tako pribavili korist, a budžetu Crne Gore nanijeli štetu, u ukupnom iznosu od 2.604.740,59 eura“, naveo je tada Radonjić.