Guvernerka Centralne banke Crne Gore Irena Radović ekstra je plaćena, pa je njena zarada prošle godine iznosila i preko 8.000 eura, pokazuju podaci iz njenog imovinskog kartona koji je objavila Agencija za sprečavanje korupcije.
Ukupan godišnji prihod Irene Radović po osnovu plate bio je blizu 70.000 eura. Njena zarada kretala se od 7.700 do preko 8.000 eura. Po osnovu naknada za 8. mart i Dan banke dobila je po 200 eura, a po osnovu nagrade zaposlenim na kraju godine još 1.000. Iako se zimnice više rijetko isplaćuju, te bi se mogla osporavati i po osnovu zakonske utemeljenosti, Radović je na ime zimnice dobila još 850 eura.
Primala je i naknadu od 1.260 eura u Savjetu za finansijsku stabilnost, gdje je bila predsjedavajuća.
Radović posjeduje štedni ulog od 30.000 eura, a na dva tekuća računa ima preko 68.000 eura. Vlasnica je preko 1.200 metara kvadratnih livada i suvlasnik preko 3.000 kvadrata livada, koje je naslijedila.
Radović vozi „nisan kaškai“ proizvdeden 2015. godine, a posjeduje akcije u 13 preduzeća.
Guvernerka Centralne banke nije dala Agenciji za sprečavanje korupcija saglasnost za kontrolu bankovnih računa.
Skupština Crne Gore imenovala je 2023. godine Irenu Radović za guvernerku Centralne banke. Za nju je tada glasao 58 poslanika, dok je 13 bilo protiv.
Radović je na čelo CBCG došla sa mjesta direktorice Investiciono-razvojnog fonda. Za guvernerku ju je predložio predsjednik države Jakov Milatović. Na čelu CBCG zamijenila je Radoja Žugića.
Osnovno državno tužilaštvo u Bijelom Polju formiralo je predmet i primilo dvije krivične prijave protiv dva pravna i dva odgovorna lica zbog sumnje na prenošenje zarazne bolesti kod životinja i biljaka, a izviđaj je u toku, saopšteno je Portalu RTCG iz te institucije. Ovo je učinjeno nakon što su, prema sumnjama nadležnih, u Bijelom Polju i Nikšiću prikrivani slučajevi ptičjeg gripa.
„Uprava policije OB Bijelo Polje je dana 17. marta 2026. godine dostavila ovom tužilaštvu dvije krivične prijave protiv dva pravna lica i dva odgovorna lica u tim pravnim licima, zbog krivičnog djela prenošenje zarazne bolesti kod životinja i biljaka“, saopštili su iz tužilaštva.
Prijave su, kako ističu podnijeli veterinarski inspektor i Uprava policije u Bijelom Polju, nakon čega je donijeta naredba za vještačenje Specijalističkoj veterinarskoj laboratoriji za analizu određenih uzoraka.
„Nakon sprovedenog postupka izviđaja koji je u toku, postupajući tužilac će donijeti odluku“, napisali su oni u odgovorima Portalu RTCG.
U Crnoj Gori potvrđen je prvi slučaj avijarne influence tipa H5N1, 4. marta ove godine. Ptičiji grip je registrovan kod domaće živine na dva gazdinstva, u opštinama Nikšić i Bijelo Polje.
Veterinarska inspekcija u Bijelom Polju utvrdila je 11. marta da su na dvije komercijalne farme u februaru zabilježena masovna uginuća živine, a da vlasnici o tome nijesu obavijestili nadležne službe, već su sami uklonili i zakopali uginule životinje.
Ptčiji grip u Crnoj Gori, farma (Foto: Pixabay)
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede saopštilo je da postoji sumnja da su uginuća povezana sa ptičjim gripom, zbog čega je slučaj prijavljen policiji i tužilaštvu.
Do sada je potvrđeno da je od posljedica avijarne influence uginulo ili eutanazirano oko 111 komada živine u Bijelom Polju, 62 u Nikšiću i 40 u Plavu.
„Nakon sprovođenja detaljnije istrage, dobijena je informacija da je na ove dvije farme došlo do masovnog uginuća, a da subjekti nijesu obavijestili najbližu veterinarsku ambulantu ili veterinarskog inspektora o promijenjenom zdravstvenom stanju, odnosno uginućima na njihovim farmama, što je njihova zakonska obaveza. Takođe, samoinicijativno su izvršili uklanjanje živine iz objekata, angažovali Komunalno preduzeće i bez adekvatne prijave nadležnim organima i veterinarskoj ambulanti, uzimanja uzoraka i testiranja na potencijalne razloge masovnih uginuća na tim farmama“, kazali su iz resornog ministarstva.
Saopštili su da je pregledom farmi utvrđeno da su objekti prazni, da nema živine kao ni proizvoda i ne bave se proizvodnjom.
Izvršen je i pregled lokacije na kojoj je od strane Komunalnog preduzeća izvršeno zakopavanje uginule živine, a po izjavama zaposlenih, tokom i nakon zakopavanja uginule živine porijeklom sa ovih farmi izvršena je dezinfekcija – obilno posipanje krečom.
„S obzirom da se radi o ozbiljnom kršenju zakonom propisanih dužnosti i obaveza držalaca životinja, gdje osnovano postoji sumnja da je masovno uginuće živine posledica prisustva zarazne bolesti, odmah po saznanju, slučaj je prijavljen Centru bezbjednosti Bijelo Polje, i dalje od strane Centra, proslijeđen Tužilaštvu u Bijelom Polju. U toku su istrage Uprave o potencijalnoj epizootiološkoj povezanosti ovog slučaja sa ostalim u Bijelom Polju. U skladu sa procedurama koje nalože Centar bezbjednosti Bijelo Polje i Tužilaštvo iz Bijelog Polja povodom ovog slučaja, Uprava će nastaviti sa postupanjem“, saopštili su ranije iz ministarstva.
Iz ministarstva napominju, da o slučaju masovnih uginuća u ovim objektima i posledičnom uklanjanju živine sa farme nije obaviješten veterinarski inspektor, nijedan službenik Uprave, kao ni veterinarske ambulante iz Bijelog Polja, a do informacija o navedenom događaju došlo se putem epizootiološke istrage nakon prvog potvrđenog slučaja ptičjeg gripa u Bijelom Polju.
Kazali su da, nakon potvrde prvog slučaja avijarne influence kod domaće živine u opštini Bijelo Polje i Nikšić, a na osnovu dobijenih podataka tokom epizootiološkog ispitivanja izvršenog od strane veterinarskog inspektora i službenika Uprava, između ostalog, utvrđena su i gazdinstva sa kojih je ili na koje je ptičji grip moglao biti unijet zbog njegove lokacije, kretanja lica, vozila, živine ili drugih ptica ili na drugi način – kontaktna gazdinstva.
„Odmah, dana 5. i 6. marta, u Bijelom Polju, izvršen je službeni nadzor na ovim gazdinstvima (kontaktna gazdinstva) gdje je na dva epizootiološki povezana gazdinstva, utvrđeno, na osnovu izjave vlasnika, da je u prethodnom periodu bilo uginuća koka nosilja koje su držaoci sami, bez obavještavanja veterinarske službe, uklonili sa svojih gazdinstava. Inače, radi se o gazdinstvima sa ekstenzivnim načinom uzgoja, a jaja su korišćena za potrebe sopstvenog domaćinstva. Na jednom gazdinstvu, po izjavi vlasnika, uginula je sva živina, a na osnovu podataka dobijenih od držaoca, klinička slika ukazuje na uginuća od avijarne influence“, kazali su iz ministarstva.
Saopštili su da je na drugom gazdinstvu, na kojem je prije uginuća bilo oko 30 koka nosilja i 5 pataka, izvršeno uzorkovanje živine koja je zatečena živa, a Specijalistička veterinarska laboratorija je dana 8. marta potvrdila prisustvo virusa visokopatogene avijarne influence.
Dodaju da se i na ovim gazdinstvima sprovode sve mjere u skladu sa propisima, po nalogu i pod nadzorom veterinarskog inspektora u cilju suzbijanja i sprečavanja širenja avijarne influence.
„Navodimo da je i jedno lice koje je hronični bolesnik sa pogoršanom kliničkom slikom testirano na prisustvo virusa H5N1 od strane ljekara IJZCG i da su rezultati pokazali da ovo lice nije oboljelo od virusa H5N1“, kazali su iz ministarstva.
Istovremeno, kako su saopštili iz ministarstva, a u skladu sa propisima, nadležne veterinarske ambulante sprovode popis svih gazdinstava sa živinom ili drugim pticama koje se nalaze u zaraženom odnosno ugroženom krugu u opštini Bijelo Polje i Nikšić. Takođe, sprovode se i druge mjere u skladu sa propisima.
„Sumnja na zarazu postavljena je i 7. marta na jednom malom gazdinstvu u opštini Plav. Posle niza analiza prisustvo bolesti je potvrđeno 10. marta. Epizotiološko istraživanje pokazuje povezanost ovog slučaja sa izbijanjem zaraze u Bijelom Polju“, saopštili su iz ministarstva.
Pozvali su sve držaoce živine na odgovorno postupanje, te da prate zdravstveno stanje živine na gazdinstvu, da odmah, bez odlaganja prijave svaku promjenu zdravstvenog stanja živine nadležnoj veterinarskoj ambulanti ili veterinarskom inspektoru kao i sprovode sve propisane mjere u cilju zaštite zdravlja živine.
Danas sunčano i toplo vrijeme za ovo doba godine, prijatna 24 stepena, ali već od sjutra pojačan vjetar uz malo niže temperature.
Na sjeveru promjenljivo oblačno s dužim sunčanim periodima. Popodne ponegdje kratkotrajno kiša. Vjetar uglavnom slab, promjenljiv. Temperatura do 21 stepen.
U južnim i centralnim predjelima pretežno sunčano. Vjetar uglavnom slab, promjenljiv. Temperatura do 24 stepena.
More sjutra malo talasasto. Vjetar zapadni, slab do umjeren.
U južnim predjelima i narednih dana sunčano, uz povremeno malu ili umjerenu oblačnost. Vjetar u srijedu i četvrtak umjeren do pojačan, sjeveroistočni. Temperatura od srijede u blagom padu.
U centralnim predjelima slično vrijeme, pretežno sunčano, povremeno uz malu do umjerenu oblačnost. Vjetar u srijedu i četvrtak sjeverni i sjeveroistočni, umjeren do pojačan. Temperatura od srijede malo niža.
Na sjeveru u srijedu ujutru ponegdje slaba kiša, tokom dana razvedravanje. U četvrtak pretežno sunčano ili malo do umjereno oblačno. Vjetar u oba dana umjeren, sjeverni. Temperatura od srijede osjetno niža.
Jučerašnja temperatura od 24 stepena malo je niža od rekordne za 6. april, a zabilježene 1988. Tada je u Baru izmjereno 27 stepeni, Kotoru 26, a u Ulcinju, Budvi i Tivtu 25 stepeni.
Protivpravno prisvojili novčana sredstva na ime specijalnog dodatka
Službenici Odsjeka za suzbijanje složenih oblika ekonomskog kriminala i sprovođenje finansijskih istraga, borbu protiv korupcije i ekološkog kriminala u koordinaciji sa Osnovnim državnim tužilaštvom u Podgorici, podnijeli su krivičnu prijavu protiv policijskih službenika V.V.(57), P.S.(47) i J.B.(44) zbog sumnje da su izvršili krivična djela utaja u produženom trajanju.
„U postupku do podnošenja krivične prijave utvrđeni je da su V.V., P.S. i J.B. krivična djela koja im se stavljaju na teret počinili na način što su u svojstvu policijskih službenika Uprave policije Crne Gore u vremenskom periodu od 01.03.2023. godine do 31.07.2025. godine, u namjeri sticanja imovinske koristi protivpravno prisvojili novčana sredstva u ukupnom bruto iznosu od 20.279 eura na ime specijalnog dodatka, a koja im nijesu pripadala, čime su budžetu Crne Gore pričinili materijalnu štetu u naznačenom iznosu“, saopšteno je iz Uprave policije.
Vlada Crne Gore podržala je organizaciju međunarodnih muzičkih festivala, čime Crna Gora postaje novi dom EXIT festivala u Ulcinju i Sea Dance festivala u Budvi. Očekuje se da događaji generišu preko 210.000 noćenja i više od 40 miliona eura direktne turističke potrošnje, jačajući poziciju zemlje u segmentu međunarodnog event turizma.
„Vlada Crne Gore donijela je odluku o podršci međunarodnih ljetnjih muzičkih festivala za 2026. godinu čime su stvoreni uslovi da Crna Gora postane novi dom EXIT festivala“, navodi se u saopštenju.
Prema Informaciji koju su danas razmatrali članovi Vlade, Crna Gora, prema njihovim riječima ima jedinstvenu priliku da tokom ljetnje sezone 2026. godine ostvari značajan iskorak u oblasti međunarodnog event turizma.
„Organizacija dva velika međunarodna muzička događaja pod zajedničkim nazivom “EXIT to Montenegro” u Ulcinju u prvoj polovini jula i Sea Dance festivala u Budvi krajem avgusta, ima potencijal da generiše mjerljive ekonomske koristi za turističku privredu i širu ekonomiju, uz veoma snažan promotivni efekat na globalnom nivou”, navodi se u Informaciji.
Prema procjenama, očekuje sa da oba događaja zajedno, kako navode, generišu najmanje 210.000 noćenja i preko 40 miliona eura direktne turističke potrošnje.
„Predložena javna podrška iznosi 1,5 milion eura iz državnog budžeta, uz dodatnu podršku od opština Budva i Ulcinj. Realizacijom ovog projekta Crna Gora ima namjeru da se pozicionira kao jedan od lidera manifestacionog turizma u Evropi, turističke grane koja već sada generiše više od 100 milijardi eura godišnje globalno“, dodaju oni.
EXIT predstavlja jedan od najprepoznatljivijih festivalskih brendova na svijetu sa razvijenim međunarodnim ugledom, koji je, prema njihovim riječima, do sada generisao stotine miliona eura lokalne turističke potrošnje.
Među najvažnijim međunarodnim priznanjima izdvajaju se, kako navode, tri titule Best Major Festival na UK i European Festival Awards, najprestižnijim evropskim festivalskim takmičenjima kao i nagrada za najbolju event organizaciju Evrope u 2025. godini.
„Istraživanja pokazuju da je 83% anketiranih posjetilaca navelo festival kao jedini razlog dolaska u destinaciju što potvrđuje direktnu vezu između festivalskog prisustva i turističke tražnje. U tom smislu, EXIT platforma predstavlja dokazano snažan generator međunarodne turističke tražnje, medijske vidljivosti i potrošnje u destinaciji domaćinu budući da okuplja posjetioce iz više od 100 država“, poručuju u saopštenju.
Iz Vlade poručuju da realizacijom projekta Crna Gora neće dobiti samo velike međunarodne muzičke događaje, već i snažan podsticaj razvoju kreativnih industrija, privlačenju vodećih svjetskih digitalnih nomada i kreatora sadržaja, te zadržavanju mladih talenata u zemlji.
„Imajući u vidu da Crna Gora obilježava 20 godina od obnove nezavisnosti, u okviru Programa proslave Vlada Crne Gore će pružiti dodatnu podršku najznačajnijim domaćim festivalima koji se tradicionalno održavaju u Crnoj Gori“, zaključuje se u saopštenju Vlade Crne Gore.
Shodno planskim aktivnostima Uprave policije – Sektora policije opšte nadležnosti u saradnji sa Nacionalnim biroom osiguravača Crne Gore, u periodu od 6. do 10. aprila biće realizovana kampanja pod nazivom “Pojas za spas”, saopštili su iz Uprave policije.
Cilj kampanje je kako dodaju, podizanje nivoa svijesti građana o poštovanju zakonske obaveze korišćenja sigurnosnih pojaseva na svim mjestima u vozilima na kojima su pojasevi ugrađeni, kao i obavezno korišćenje bezbjednosnih sjedišta za prevoz djece.
“Ova akcija će obuhvatiti preventivno-edukativnu kampanju i preduzimanje represivnih mjera, koje će službenici saobraćajne policije preduzimati u toku njenog trajanja. Preventivno – edukativna kampanja će obuhvatiti dijeljenje 10.000 flajera od strane policijskih službenika građanima , učesnicima u saobraćaju, dok će u dijelu represivih mjera službenici Uprave policije evidentirati prekršaje iz ove oblasti i počinioce istih upozoravati, ali i sankcionisati”, piše u saopštenju.
Dodaju da je poštovanje odredbi Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima u pogledu upotrebe sigurnosnih pojaseva od strane vozača i putnika u vozilu, bilo da se prevoze na prednjem ili zadnjim sjedištima, od izuzetnog, a u ne malom broju slučajeva i od krucijalnog značaja, budući da upravo sigurnosni pojas može spasiti život.
Foto: Printscreen Uprava policije
Napominju da je, kako ističu, pomenutim odredbama Zakona predviđeno da su vozač i putnici u motornom vozilu u kojem su ugrađeni, odnosno postoje mjesta za ugradnju sigurnosnih pojaseva, dužni da u saobraćaju na putu koriste sigurnosni pojas na način koji je predvidio proizvođač vozila, kao i da se dijete do pet godina starosti mora prevoziti u bezbjednosnom sjedištu, odnosno korpi koja je za vozilo pričvršćena sigurnosnim pojasom ili posebnim kopčama u vozilu, ukoliko nije riječ o vozilima za javni prevoz putnika.
“Apelujemo na građane da radi svoje ali i bezbjednosti drugih učesnika u saobraćaju, budu odgovorni, da vožnju prilagode uslovima na putu i da koriste sigurnosne pojaseve”, zaključuje se u saopštenju.
Tokom akcije „Presretač“, od petka do nedjelje, kontrolisani su učesnici u saobraćaju i uhapšeno je 48 osoba, saopštili su iz Uprave policije (UP).
“U nastavku planskih aktivnosti koje Uprava policije u kontinuitetu sprovodi u cilju podizanja nivoa bezbjednosti u saobraćaju, kao što je i najavljeno, tokom prethodna tri dana (petak, subota i nedjelja) realizovana je pojačana akcija kontrole učesnika u saobraćaju pod nazivom „Presretač“, koju su sprovodili službenici Mobilne jedinice policije”, naveli su iz UP.
U akciji je, kako su saopštili, učestvovalo sedam vozila za registrovanje prekršaja u pokretu tzv. „presretača“.
Podnijeto je i 107 prekršajnih prijava, izdato 326 prekršajnih naloga i oduzeto je šest pari registarskih oznaka.
“Ostvareni rezultati dodatno dobijaju na značaju imajući u vidu da tokom trajanja akcije nije bilo smrtno stradalih lica u saobraćajnim nezgodama. Policija nastavlja sa planskim i kontinuiranim aktivnostima na unapređenju bezbjednosti saobraćaja i sankcionisanju svih oblika nepropisnog ponašanja u saobraćaju”, navode u saopštenju.
Iz policije apeluju na vozače da poštuju saobraćajne propise, vožnju prilagode uslovima na putu, te da odgovornim ponašanjem doprinesu svojoj i bezbjednosti ostalih učesnika u saobraćaju.
📢 Tokom akcije „Presretač“ (petak–nedjelja) kontrolisani su učesnici u saobraćaju: • 48 lica lišeno slobode, • 107 prijava, • 326 naloga • 6 oduzetih tablica. pic.twitter.com/VXWgFXtI8D
— Uprava policije Crne Gore (@PolicijaCG) April 6, 2026
Skupština Crne Gore već pet mjeseci ne objavljuje plate poslanika, iako je to ranije bila ustaljena praksa.
Zakonodavni dom, koji je nekada bio prepoznat po transparetnosti, sada je zatvorio vrata javnosti, odnosno građanima, na čiji račun primaju plate i uživaju brojne druge privilegije. Ovakva praksa uslijedila je nakon usvajanja novog Zakona o slobodnom pristupu informacijama.
U prethodnoj godini, osim u januaru, dio poslanika je primao i plate i varijabile, a po tom osnovu su nagrađivani i do 700 eura. Od novembra prošle godine, Skupština ne daje na uvid javnosti plate crnogorskih poslanika, koje plaćaju poreski obveznici.
„Dan“ je prije desetak dana uputio pitanja Skupštini tražeći da nam objasne razloge za promjenu prakse, odnosno za ukidanje transparentnosti prema građanima kada su u pitanju zarade narodnih predstavnika. Do zaključenja ovog broja „Dana“, odgovore nijesmo dobili.
Skupština Crne Gore u ovoj godini ima na raspolaganju skoro 15,63 miliona eura, što je čak 1,08 miliona više u odnosu na prvobitno predloženi iznos izdvajanja iz državnog budžeta. Za rad Skupštine, uključujući poslanike i sve službe te institucije, prema detaljima raspodjele novca iz državne kase opredijeljeno je 15,63 miliona eura.
Poslanici, njih ukupno 81, za vršenje funkcije imaće na raspolaganju 4,1 milion eura umjesto prvobitno namijenjenih 4,3 miliona. To konkretno znači da će za rad kancelarije svakog od njih biti izdvojeno 50.500 eura na godišnjem nivou.
Za partije 20 miliona
Iz državne kase će se partijama i njihovim parlamentarnim predstavnicima preliti 20,71 miliona eura. Taj iznosi predstavlja 4,57 odsto budžetskog segmenta „Transferi institucijama, pojedincima, nevladinom i javnom sektoru“. Najveći dio novca odnosi na aktivnosti svrstane u program „Parlamentarna demokratija“, za koji je planirano nešto više od 18,3 miliona eura.
Podaci iz Plana javnih nabavki za ovu godinu pokazuju da će Skupština Crne Gore za gorivo za službene potrebe dati preko 57.000, a za hotelski smještaj za poslanike u Podgorici više od 21.000. Za smještaj u zemlji i u inostranstvu građani će za poslanike platiti preko 224.000 eura. Skupština će za usluge mobilne telefonije dati više od 12.000 eura, a za fiksnu telefoniju hiljadu eura manje. Usluge putničkog prevoza za potrebe realizacije edukativnih programa demokratske radionice „Barbara Pramer“ i „Simulacija rada parlamenta“ koštaće preko 60.000 eura.
Održavanje i servisiranje motornih vozila Skupštine koštaće blizu 40.000 eura, a njihovo pranje više od 11.000, dok bi usluge tehničkog pregleda i registracije vozila trebalo da koštaju oko 25.000. Osiguranje poslanika poreske obveznike će koštati 25.000 eura, a kancelarijski namještaj preko 34.000. Za parkig servis platiće 28.000 eura.
Slobodna Crna Gora daje punu i nedvosmislenu podršku inicijativi Demokratske narodne partije i Milana Kneževića da se trobojka zakonski definiše kao narodna zastava u Crnoj Gori.
Smatramo da je riječ o ispravljanju dugogodišnje nepravde prema srpskom narodu u Crnoj Gori, njegovoj istoriji, tradiciji i pravu da ono što je vijekovima bilo njegov znak prepoznavanja konačno dobije i jasno mjesto u pravnom poretku. Crnogorska trobojka nije nikakva tuđa zastava, niti bilo čiji politički eksperiment već simbol naroda koji je na ovim prostorima ostavio najdublji trag, branio svetinje, čuvao ime i prezime naroda i podnosio žrtve za slobodu.
Trobojka nije nastala u kabinetima, nego u narodu. Nosila se onda kada je bilo najteže – pod njom se stradalo, ratovalo, pobjeđivalo i opstajalo. Zato je potpuno prirodno da se jednom zauvijek prekine sa licemjernim odnosom prema simbolu koji je duboko ukorijenjen u svijesti srpskog naroda u Crnoj Gori i u istorijskom pamćenju same Crne Gore.
Podrška ovom predlogu nije pitanje dnevne politike, već pitanje elementarnog dostojanstva. Nijedan narod ne može biti miran ako mu se traži da se stidi svojih boja, svog imena i svog istorijskog trajanja. Zato je važno da se jasno kaže: srpski narod u Crnoj Gori ne traži ništa tuđe, niti bilo kome nešto oduzima, već traži samo ono što mu pripada i po istoriji i po istini.
foto: scg
Slobodna Crna Gora smatra da je krajnje vrijeme da prestane praksa po kojoj se sve što je srpsko mora pravdavati, umanjivati ili gurati u stranu. Srpski narod u Crnoj Gori nije ni privremen ni sporedan nego istorijski utemeljen i državotvoran narod i zato njegovi simboli moraju imati mjesto koje zaslužuju.
Pozivamo sve poslanike u Skupštini Crne Gore da podrže ovaj predlog i pokažu da razumiju težinu trenutka. Ovo nije samo glasanje o jednom zakonskom rješenju, već i odnos prema srpskom narodu, prema istoriji i prema pravu da svako u ovoj državi može slobodno i dostojanstveno da nosi ono što jeste.
Slobodna Crna Gora će bez ustezanja i bez povlačenja stajati uz srpski narod u Crnoj Gori, uz njegovo ime, njegovu istoriju, njegove simbole i njegovo pravo da bude svoj na svome. Podržavaćemo svaku borbu za ono što nam pripada, a svakome ko misli da će srpski narod i dalje ćutati, uzmicati i stidjeti se sebe, poručujemo jasno – ta vremena su prošla.
Decenije neulaganja u elektroenergetsku infrastrukturu i decenije nebrige o Rožajama i građanima Rožaja dolaze na naplatu, saopštili su iz Opštinskog odbora Bošnjačke stranke (BS) Rožaje.
Oni su se oglasili u vezi sa skorašnjom situacijom koja je zadesila Rožaje, a tiče se, kako su naveli, višednevnog prestanka napajanja električnom energijom usljed vremenskih nepogoda. Podsjetimo, Opštinski odbor DPS Rožaje saopštio je ranije da najoštrije osuđuje posjetu ministra energetike i rudarstva, funkcionera Bošnjačke stranke Admirа Šahmanovića, i da je smatra krajnje neprimjerenom, neiskrenom i politički motivisanom.
“Gospodo iz DPS-a, razumijemo vaš nagon da politički (zlo)upotrijebite situaciju u kojoj se su se našli Rožaje i građani Rožaja, kao i pokušaje da preko energetskog sektora napadnete Bošnjačku stranku i ministra Šahmanovića, jer mu očigledno brinete kao jednom od najboljih ministara koji se, za godinu i po dana otkako se bavi energetikom nametnuo kao čovjek koji rješava probleme i podiže standarde u energetskom sektoru. Ako ne vjerujete nama, onda pitajte one koji to bolje znaju i od vas i od nas ali i međunarodne partnere pa ćete dobiti jasne odgovore. Bili bismo sretniji, svi u Rožajama, da ste se u 30 godina potpune kontrole nad energetskim sektorom makar i uoči izbora sjetili Rožaja i stanja elektroenergetske infrastrukture u Rožajama. A niste. Jer da jeste, Rožaje bi sve ove dane imalo stabilnu električnu energiju sa glavnog ili alternativnog voda”, naveli su iz BS Rožaje.
Ovako, kako ističu, decenije neulaganja u elektroenergetsku infrastrukturu i decenije nebrige o Rožajama i građanima Rožaja dolaze na naplatu.
“Rožaje ste, nažalost, ostavili sa samo jednim vodom napajanja, što je sistemski propust čijim posljedicama svjedočimo ovih dana. Za razliku od ranijeg perioda, u mandatu u kojem je Bošnjačka stranka upravljala energetskim sektorom, prvo preko Ministarstva kapitalnih investicija na čelu sa mr Ervinom Ibrahimovićem, a sada u mandatu ministra Šahmanovića, pokrenute su konkretne i dugoročne mjere – inicirana je izgradnja dalekovoda Rožaje–Tutin, kao i planiranje trafostanice od 110 kV, čime se trajno rješava pitanje sigurnosti napajanja ovog kraja”, dodaju u saopštenju.
Takođe, navode iz BS Rožaje, radi se i na projektu dalekovoda Andrijevica–Gusinje, koji će omogućiti alternativno napajanje za Plav i Gusinje u slučaju ispada postojećih vodova.
“Istovremeno, u Rožajama se prvi put u istoriji, razvijaju i proizvodni kapaciteti kada je u pitanju električna energija što je, u vrijeme kada ste vi upravljali ovim sektorom, bilo nezamislivo. Dakle, mi se kroz energetsku politiku ne bavimo samo saniranjem posljedica već konačno i sistemskim rješavanjem problema koje smo naslijedili a rezultat su višedecenijskog nemara prema ovim pitanjima, prema ovim krajevima i prema ovom narodu”, navode iz BS Rožaje.
Prema njihovim riječima, zašto je to tako treba neko drugi iz nekih drugih političkih struktura, ko je upravljao energetskim sektorom u dugom periodu, da položi račune.
“Sto se tiče teme ko je i zašto posjetio Rožaje ne čudi nas vaše čuđenje činjenicom da ljudi kojima građani daju povjerenje na izborima pokazuju odgovornost za dato povjerenje. Niko vam nije kazao da tako treba jer vam je uspostavljen model “puno za prazno” ili glasove ni za šta – na koji ste pristali i zato je vaša politička relevantnost u Rožajama na izdisaju”, dodaju u saopštenju.
Ponosni su, navode, na činjenicu da su, kao odgovorni ljudi prema situaciji u kojoj smo se nalazili minulih dana, a koja je izazvana isključivo elementarnim nepogodama a ne ljudskim faktorom, Rožaje posjetili ministar energetike i rudarstva mr Admir Šahmanović i direktor CGES -a Ivan Asanović kao resorno najpozvaniji da budu tog dana u Rožajama, ali i potpredsjednik Skupštine Crne Gore Mirsad Nurković i član OD EPCG Irfan Husović, koji su obišli dio terena i Rožaje i upoznali se sa situacijom na licu mjesta i bili u Rožajama dok svaka kuća nije dobila napajanje električnom energijom.
Kako su istakli, ova posjeta predstavlja jasan pokazatelj odgovornog i posvećenog odnosa institucija prema građanima, posebno u situacijama koje direktno utiču na kvalitet života i redovno snabdijevanje električnom energijom.
“Gospodo iz OO DPS Rožaje, ko želi pomoći u ovakvim situacijama dobro je došao a ko želi sabotirati i samo kritikovati neka slobodno kritikuje, ali neka se pomjeri i ne smeta onima koji rade na unapređenju uslov života svih građana”, navode iz BS Rožaje.
O tome šta je ko i kako radio najbolji sud će, naglašavaju, dati građanke i građani Rožaja.
“I mi smo spremni da se tom sudu izložimo. U međuvremenu stvorićemo uslove da Rožaje dobije alternativne pravce napajanja električnom energijom i time obezbijediti veću pouzdanost sistema. Koristimo priliku da se još jednom zahvalimo inženjerima i monterima koji su na terenu u više navrata otklanjali kvar na dalekovodu, kao i rasčišćavanje trase dalekovoda gde je na više mjesta popadalo drveće koje je u neposrednoj blizini dalekovoda, a što je u konačnom bio glavni razlog za havariju koja je nastala”, navodi se u saopštenju OO BS Rožaje.
Да бисмо пружили најбоље искуство, користимо технологије попут колачића за чување и/или приступ информацијама о уређају. Сагласност са овим технологијама ће нам омогућити да обрађујемо податке као што су понашање при прегледању или јединствени ИД-ови на овој веб локацији. Непристанак или повлачење сагласности може негативно утицати на одређене карактеристике и функције.
Функционално
Увијек активан
Техничко складиштење или приступ је стриктно неопходан за легитимну сврху омогућавања коришћења одређене услуге коју изричито захтева претплатник или корисник, или за једину сврху обављања преноса комуникације преко електронске комуникационе мреже.
Преференце
Техничко складиштење или приступ су неопходни за легитимну сврху чувања преференција које не захтевају претплатник или корисник.
Статистика
Техничко складиште или приступ који се користи искључиво у статистичке сврхе.Техничко складиште или приступ који се користи искључиво у анонимне статистичке сврхе. Без судског позива, добровољне сагласности од стране вашег Интернет провајдера или додатне евиденције треће стране, информације сачуване или преузете само за ову сврху се обично не могу користити за вашу идентификацију.
Маркетинг
Техничко складиште или приступ су потребни за креирање корисничких профила за слање реклама или за праћење корисника на веб локацији или на неколико веб локација у сличне маркетиншке сврхе.