Home Blog Page 543

Radunović: Alabar nije uticao na Prostorni plan Crne Gore

0

U toku je sjednica skupštinskog Odbora za turizam, poljoprivredu, ekologiju i prostorno planiranje. Ministar prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Slaven Radunović izjavio je da investitor iz Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) Mohamed Alabar nije uticao na Prostorni plan Crne Gore, i da je taj dokument izrađen maksimalno profesionalno.

Radunović je rekao da nikada nije upoznao Alabara, niti je informisan o tome da je dostavio ponudu za zakup plaže u Ulcinju. Ministar kaže da pozdravlja politiku provlačenja stranih investicija, i da sami sporazumi sa UAE predstavljaju okvir u kome ne vidi ništa zabrinjavajuće.

„Te sporazume doživljavam kao opšte, kao iskazivanje dobrih namjera od strane UAE“, rekao je Radunović. 

Kako je rekao, teško je razumjeti otkud toliko kritika, posebno jer je juče potpisan memorandum sa kompanijom Behtel, pa to niko ne problematizuje. 

„Ono što je važno – naša je zadnja i mi donosimo sve odluke“, kazao je Radunović. 

Poslanik Albanske alijanse Ilir Čapuni rekao je da nije jasno zašto se žurilo sa potpisivanjem sporazuma sa UAE. Kako je rekao, postavlja se pitanje i koje ministarstvo sada je nadležno za sprovođenje sporazuma. 

„Da li je urađena analiza uticaja sprovođenja investicije koja je najavljena u iznosu od 35 milijardi“, rekao je Čapuni. 

Kako je rekao, povećanjem cijene zakupa plaža i povećanjem PDV razbija se naša turistička ponuda. 

„Postajemo sve manje konkurentna destinacija“, dodao je Čapuni. 

Radunović je rekao da zvanično, što se tiče njegovog resora, nije bilo zvanične komunikacije sa Alabarom niti su znali za njegove planove. 

„Imali smo sastanak sa predsjednikom Opštine Ulcinj Genci Nimanbeguom i premijerom Milojkom Spajićem dan prije dolaska Alabara, i tu sam dobio više informacija. Imajući u vidu nadležnosti i naš dio posla, smatrao sam da je ispravno da se angažujem u tom obimu, na korist građana Crne Gore“, rekao je Radunović. 

On navodi da u dijelu planiranja i eksproprijacije, ako krene realizacija najavljenih projekata, to je dio posla njegovog ministarstva, uz podršku resora turizma. 

„Kabinet premijera, imajući u vidu veličinu projekta, ima ulogu tome. Svako treba da isprati svoj dio nadležnosti, jer zaista ovdje govorimo o velikom projektu“, naveo je Radunović. 

Ministarka turizma Simonida Koridić rekla je da se projekat koji se najavljuje vezano za moguće investicije Alabara nije pojavio pred Vladom pa nije bilo osnova da se ulazi u detaljne analize. Ona je rekla da je bilo medijskih izjava o tome. 

„Vrlo sam otvorena da razgovaramo sa svim onim institucijama i grupacijama da omogući dolazak kvalitetnih i dobrih investitora, što će biti na korist zajednice“, dodala je Kordić. 

Na dnevnom redu su i predlog amandmana Odbora na Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izgradnji objekata te predlog amandmana Odbora (dva) na Predlog zakona o legalizaciji bespravnih objekata. 

Četiri amandmana na Predlog zakona o legalizaciji bespravnih objekata, koji su podnijeli poslanici: Nađa Laković, Zoja Bojanić Lalović, Nikola Milović i Mihailo Anđušić, Darko Dragović (dva).

Ministar Radunović je kazao da u tom resoru imaju malo inspektora te da građevinske dozvole može da pregleda i komunalna inspekcija.

„Moraćemo izmijeniti amandman, jer ovaj broj inspektora koji imamo ne bi mogao da opsluži čitavu Crnu Goru bez pomoći opština pa predlažem da se i komunalni insepktori u opštinama ovlaste da obavljaju poslove, odnosno da provjeravaju građevinske dozvole za objekte, samo da provjeri da li ima ili nema građevinsku dozvolu i onda prijavi nama i onda će naši inspektori da preuzimaju posao“, predložio je Radunović, što je Odbor jednoglasno prihvatio. 

Ovaj posao, radili bi do početka naredne godine.

(VIDEO) Heroji sa Kamčatke: Ljekari nastavili operaciju uprkos razornom zemljotresu

0

Kamčatku je pogodio najjači zemljotres u poslednjim decenijama, ali lekare u operacionoj sali ovaj snažan potres nije sprečio da ostanu nepokolebljivi – hrabo i predano su bili posvećeni pacijentu na operacionom stolu, čemu svedoči i snimak koji se pojavio na mrežama.

Detalje događaja i video-snimak iz operacione sale za vreme seizmičke aktivnosti podelio je šef resora zdravlja Kamčatskog kraja Oleg Meljnikov na svom Telegram kanalu. Prema njegovim rečima, intervencija je uspešno završena i sa pacijentom je sve u redu, pišu Vesti.

Predloženi za državne nagrade
Lekari Kamčatskog onkološkog dispanzera, koji su nastavili operaciju tokom zemljotresa, biće predloženi za državne nagrade, a to je saopštio guverner regiona Vladimir Solodov. On je istakao da je hrabrost lekara dostojna najviše ocene i zahvalio im se na odanosti pozivu.

„Tokom najjačih potresa nisu prekinuli operaciju, sačuvali su hladnokrvnost i profesionalizam“, naglasio je, a piše RIA.

Takođe, na ovaj podvig reagovala je i portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova koja je visoko ocenila hrabrost medicinskog osoblja.

„Sopstvenim telima su zaštitili (pacijenta)!“, sa divljenjem je istakla Zaharova.

Ovaj snažni zemljotres je pogodio Daleki istok Rusije izazvao je cunami, a Japan i Havaji naredili su evakuaciju. Zemljotres je potresao grad Petropavlovsk na Kamčatki, a prema prvim izveštajima ima i povređenih. Prvi talas cunamija pogodio je Kurilska ostrva, a cunami visine od 3-4 metra udario je u poluostrvo Kamčatka. Ovo je najjači zemljotres u tom regionu od 1952. godine.

ODT: Uhapsiti osumnjičene za prebijanje mladića zbog majice „Partizan“

0

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici dalo je nalog službenicima Odeljenja bezbjednosti Podgorica da uhapse tri osobe, od kojih dva maloljetnika zbog sumnje da su pretukli muškarca A.P. zbog toga što je nosio majicu sa natpisom fudbalskog kluba „Partizan“.

ODT je sopštilo da je izdaklo nalog za hapšenje dva maloljetnika i jednog punoljetnikae M.Š., zbog sumnje da su počinili krivično djelo nasilničko ponašanje, a koje je bilo motivisano navijačkim opredeljenjem.

„Ova lica su dana 25.jula 2025.godine, oko 00:10 časova, preko puta Pravnog fakulteta u Podgorici primijetili oštećenog A.P., koji je nosio majicu sa natpisom fudbalskog kluba „Partizan“, nakon čega su istog presreli i tražili da skine majicu, a kako je oštećeni odbio, zadali su mu više udaraca, nanoseći mu laku tjelesnu povredu oka“, navodi se u saopštenju ODT-a.

Od 1. jula naredne godine počinje primjena novog sistema vještačenja invaliditeta

0

„Fokus više neće biti samo na nalazu, nego na preostalim sposobnostima osobe i barijerama u društvu. Na osnovu toga odrediće se četiri nivoa podrške kako bi svi ravnopravno učestvovali u životu zajednice“, rekao je ministar socijalnog staranja, brige o porodici i demografije, Damir Gutić

Od naredne godine vještačenje invaliditeta u Crnoj Gori neće se zasnivati samo na medicinskom nalazu i procentu invaliditeta, već i na preostalim sposobnostima osobe i preprekama sa kojima se suočava u društvu.

Kako je najavio u „Bojama jutra“ Damir Gutić, ministar socijalnog staranja, brige o porodici i demografije od 1. jula naredne godine počeće primjena novog sistema.

Umjesto 35 komisija biće formiran jedinstveni Zavod za vještačenje invaliditeta sa stalno zaposlenim stručnjacima i jedinstvenom metodologijom, čime bi trebalo da se okončaju dugotrajne i komplikovane procedure.

„Fokus više neće biti samo na nalazu, nego na preostalim sposobnostima osobe i barijerama u društvu. Na osnovu toga odrediće se četiri nivoa podrške kako bi svi ravnopravno učestvovali u životu zajednice“, rekao je Gutić.

Novi zakon predviđa da rješenja mogu biti privremena ili trajna, a postupak neće trajati duže od 90 dana. Dokumentacija će se moći podnositi elektronski, a timovi zavoda će, po potrebi, izlaziti na teren. Posebna novina je mogućnost da djeca dobiju podršku i prije utvrđivanja invaliditeta.

„Očekujemo oko 60 hiljada korisnika godišnje. Ovo je korak ka pravednijem sistemu, ali i poziv da svi radimo na uklanjanju barijera i stvaranju jednakih šansi“, zaključio je ministar.

Kaluđerović: Bez provjere profesionalne i imovinske prošlosti sudija i tužilaca, nema povratka povjerenja građana u institucije

0

Kao poslanica koja se zalaže za istinske promjene, nedvosmisleno i snažno podržavam inicijativu o sprovođenju sveobuhvatnog vetinga u pravosuđu – kao jedinog realnog načina da se otklone posljedice decenijske kontaminacije pravosudnih institucija političkim, koruptivnim i kriminalnim uticajima, saopštila je Slađana Kaluđerović (SNP).

– Ne treba posebno dokazivati da je tokom gotovo tri decenije vladavine Demokratske partije socijalista, Crna Gora sistematski pretvarana u zarobljenu državu. Institucije, posebno pravosuđe, umjesto da budu garant vladavine prava, postale su instrument za zaštitu privilegovanih i kriminalnih struktura. Danas živimo posljedice te politike i svjedočimo da čelnici pravosuđa, koji su imali zadatak da štite zakon, sada sami sjede na optuženičkim klupama – kazala je Kaluđerović.

Uprkos promjeni vlasti 2020. godine, građani i dalje čekaju suštinsku promjenu u pravosuđu.

– I dalje čekaju odgovornost, ali i rezultate! I dalje gledaju kako se pojedinci iz bivšeg režima, uprkos brojnim aferama i dokazima, slobodno kreću, koriste stečene privilegije i ponašaju se kao da su iznad zakona – dodaje.

Smatra da bez temeljne provjere profesionalne i imovinske prošlosti sudija, tužilaca, kao i drugih ključnih aktera u pravosudnom aparatu nema govora o povratku povjerenja građana u institucije.

– Veting mora biti jasan, odlučan i sveobuhvatan – bez kompromisa, bez političke selekcije i bez zaštite „nedodirljivih“. Zato će svaka inicijativa za obesmišljavanje ili relativizaciju vetinga – naići na moj i snažan otpor SNP-a u Skupštini.

Građani Crne Gore su isuviše dugo trpjeli nepravdu, selektivnost i institucionalni cinizam da bismo sada dopustili da se proces vetinga pretvori u još jednu farsu – ocijenila je Kaluđerović.

Po njenim riječima već sada je jasno da će DPS na sve načine pokušati da opstruira veting u pravosuđu.

– Aktuelno rukovodstvo DPS-a, bez ikakve unutrašnje katarze, pokušava da se predstavi kao reformisani subjekt, a istovremeno sprema se da iza kulisa koristi sve mehanizme da zaštite kadrove koji su godinama bili stubovi režima, odnosno one tužioce i sudije koji su godinama činili kičmu nepravde. DPS nije nikakva reformisana i proevropska opozicija, već ključni politički pokrovitelj sistema koji je omogućio ovakav stepen kriminala i korupcije. Njihovo odsustvo bilo kakvog kajanja, odgovornosti ili samokritike dodatno obesmišljava svaku tvrdnju o „novom DPS-u“. Oni ne mogu biti kredibilni kritičari stanja koje su sami proizveli. Zato ih moramo spriječiti u namjeri da miniraju veting – poručila je.

Crna Gora ne može graditi evropsku budućnost sa strukturama koje su temeljno potkopale pravdu.

Zato veting mora da se sprovede do kraja i sa nultom tolerancijom na korupciju i kriminal. Crna Gora nema više vremena za kalkulacije i čekanje. Pravda se mora dogoditi – svima i podjednako! Vrijeme izgovora je prošlo – vrijeme je za odgovornost i rezultate – zaključila je Kaluđerović.

UP: Muškarac u Pljevljima osumnjičen da je pijan izazvao dva udesa, potukao se sa vlasnikom oštećenog vozila

0

Službenici Odjeljenja bezbjednosti Pljevlja uhapsili su operativno interesantno lice A.Lj. (22), višestrukog povratnika u vršenju krivičnih djela i prekršaja, zbog sumnje da je počinio krivično djelo oduzimanje vozila i više prekršaja iz Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima i Zakona o javnom redu i miru.

Naime, Dežurnoj službi Odjeljenja bezbjednosti Pljevlja oštećeni je prijavio da je došlo do saobraćajne nezgode u kojoj je njegovo vozilo oštećeno, nakon čega se vozač koji je izazvao saobraćajnu nezgodu udaljio sa lica mjesta.

– Policijski službenici su po prijemu prijave izvršili uviđaj na licu mjesta, nakon čega su na drugoj lokaciji u neposrednoj blizini zatekli vozilo i vozača A.Lj. za kojeg se sumnja da je u međuvremenu izazvao još jednu saobraćajnu nezgodu prilikom koje je udario u zid i dvorišnu ogradu jedne porodične kuće – saopštila je policija.

Takođe, sumnja se da su se on i oštećeni iz prve saobraćajne nezgode, prije dolaska patrole policije, fizički obračunali i tom prilikom nanijeli materijalnu štetu na vozilu koje je bilo parkirano u blizini.

Policijski službenici su alkotestiranjem A.Lj. utvrdili prisustvo alkohola u organizmu u koncentraciji od 3.03 g/kg, nakon čega je odbio da se podvrgne testu na psihoaktivne supstance, a takođe je utvrđeno da ovo lice ne posjeduje vozačku dozvolu, nakon čega je lišeno slobode zbog počinjenih prekršaja iz Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima – navodi se.

Preduzimajući aktivnosti na rasvjetljavanju svih okolnosti događaja, došlo se do sumnje da je vozač A.Lj. sa jednog parking prostora ukrao putničko motorno vozilo, kojim je pokušao da se udalji sa lica mjesta i tom prilikom izazvao saobraćajnu nezgodu i oštetio jedno vozilo, a potom nastavio kretanje i u neposrednoj blizini prve lokacije izazvao i drugu saobraćajnu nezgodu, u kojoj je oštetio fasadu i metalnu ogradu na jednoj kući i nanio štetu na jednom vozilu.

– Policijski službenici su sa događajem upoznali državnog tužioca u Osnovnom državnom tužilaštvu u Pljevljima, koji se izjasnio da se protiv A.Lj. podnese krivična prijava zbog sumnje da je izvršio krivično djelo oduzimanje vozila – dodali su iz UP.

Takođe, policijski službenici su protiv A.Lj. podnijeli prekršajnu prijavu zbog počinjenog prekršaja iz Zakona o javnom redu i miru.

Ljekari ne smiju da prime novac ili dragocjenosti, propisaće gdje mogu dopunski da rade

0

Na skupštinskom matičnom odboru polemisalo se o ponuđenom zakonu o zdravstvenoj zaštiti, članovi jednoglasno podržali novine

Ministar zdravlja Vojislav Šimun kazao je da je propisom regulisana veća transparentnost dopunskog rada zdravstvenih radnika. Precizno će odrediti u kojim ustanovama će ljekar moći da radi, kojeg dana i koju satnicu. Smatra da će se na taj način moći uspostaviti dobar kontrolni mehanizam, te da će zdravstveno sanitarna inspekcija moći kontrolom rješenja i uvidom u stanje na terenu sprovoditi kaznenu proceduru

Zdravstveni radnici mogu da prime samo simbolične poklone vrijednosti do 50 eura, godišnji limit je sto eura, i jasno se zabranjuje primanje novca, dragocjenosti i hartija od vrijednosti. Etički komitet ili etičko tijelo zdravstvene ustanove baviće se izvještajima o potencijalnom primanju mita ili poklona.

Sve to je, pored ostalog, predviđeno predloženim zakonom o zdravstvenoj zaštiti koji su juče jednoglasno podržali članovi skupštinskog odbora za zdravstvo, rad i socijalno staranje. Ministar zdravlja Vojislav Šimun je na sjednici rekao da se ovim aktom stvara zakonski okvir za borbu protiv korupcije unutar zdravstvenih ustanova.

– To je bio jedan od predmeta koji je opterećivao našu javnost – rekao je ministar.

Šimun je precizirao da su kroz ponuđeni zakon definisali pojmove: sukob interesa, korupcija i privatni interes, te da sve to predstavlja osnov za identifikaciju i sankcionisanje neetičkog ponašanja.

Tokom diskusije poslanici su pohvalili ponuđena rješenja i saopštili da se nadaju da će u praksi biti primjenljiva.

Kontrole ljekara

Šimun je istakao da je propisom regulisana i veća transparentnost dopunskog rada zdravstvenih radnika. Obrazložio je da ne treba da se zabranjuje nekome ta vrsta rada, jer kada bi tražili od zaposlenih da se izjasne da li će raditi privatno ili u javnom sektoru, kako je kazao, to bi moglo dovesti do odliva najkvalitetnijeg kadra koji je važan za edukaciju mlađih ljekara. Ministar je istakao da se taj resor odlučio za rješenje kojim će da se propiše kako treba da izgleda saglasnost za rad u privatnim ustanovama. Naveo je da će se precizno navesti u kojim ustanovama će ljekar moći da radi, kojeg dana i koju satnicu. Šimun smatra da će se na taj način moći uspostaviti dobar kontrolni mehanizam, te da će zdravstveno sanitarna inspekcija moći kontrolom tih rješenja i uvidom stanja na terenu sprovoditi kaznenu proceduru.

– Represivan zakon nije dobro rješenje – naveo je ministar Šimun.

Ministar je na sjednici istakao da su unaprijedili okvir kontrole kvaliteta zdravstvene zaštite, te da uvode eksterne, interne, redovne i vanredne kontrole. Objasnio je da očekuje da se na taj način mnogo bolje ,,utegne“ mreža zdravstvenih ustanova u pogledu standardizacije kvaliteta pruženih usluga. Kroz ponuđeni propis uveli su pojam – stručne greške, što podrazumijeva da ljekar koji se ne bude pridržavao standarda i ako se ispostavi da je došlo do ozbiljnih posljedica po pacijenta, Ministarstvo će nakon kontrole dostavljati izvještaj Ljekarskoj komori koja onda pokreće postupak privremenog oduzimanja licence.

Više usluga u domovima zdravlja

Šimun je ukazao i na novinu da se kroz norme akta jača primarna zdravstvena zaštita, odnosno domovi zdravlja u kojima će se uvesti nove usluge – dermatovenerologije, fizikalne medicine, palijativne njege, a sve kako bi se smanjile liste čekanja. Poslanici su tokom diskusije komentarisali da veliki broj osnovnih usluga, čak i više od 80 posto pacijenti mogu da dobiju u domovima zdravlja, te da nema potrebe da idu u Klinički centar gdje se prave liste čekanja. Šimun je precizirao da se preciznije definiše tim izabranog doktora, te da treba osigurati da izabrani ljekari imaju kompetencije iz oblasti porodične, opšte medicine, pedijatrije ili ginekologije.

– Otvaramo prostor za decentralizaciju usluga, smanjujemo opterećenje sekundarnog i tercijarnog nivoa zdravstvene zaštite. Na kraju sve to dovodi do smanjenje lista čekanja. Povećavamo dostupnost usluga – rekao je Šimun.

On je istakao da su zabilježili nedostatak odgovarajućih specijalnosti, te da su ovim zakonom predvidjeli da ljekar koji želi da specijalizira porodičnu medicinu, pedijatriju, urgentnu medicinu ili medicinu rada, što sve nedostaje u domovima zdravlja, ne mora da čeka 12 mjeseci nakon pripravničnog za ove specijalnosti. Prema njegovim riječima, na taj način žele da motivišu mlade ljekare da se odluče za ove specijalizacije koje možda nijesu popularne, a potrebne su sistemu.

Ministar je kazao da je važna novina što se uvodi rana intervencija kod djece. Preimenovaće, takođe, Nacionalni centar za autizam u centar za rani razvoj.

Novina je i da prvi put u okviru Kliničkog centra otvaraju centar za rijetke bolesti. Proširiće i ulogu Instituta za javno zdravlje, pa je novim zakonom predviđeno uspostavljanje operativnog centra za vanredne situacije, što je evropski standard. Institut će se, između ostalog, baviti i pitanjem gojaznosti, odnosno pratiće ishranu stanovništva, ocjenjivaće i predlagaće određene mjere za unapređenje.

Šimun je zaključio da je ovaj zakon krovni, najvažniji sistemski akt koji je ključni u stvaranju otpornog, pravičnog i savremenog sistema koji će da odgovori na potrebe svakog građanina.

Za implementaciju ponuđenog zakona za tri godine potrebno je da se iz budžeta izdvoji 20,480 miliona eura.

Školski stomatolozi za djecu do 18 godina

Predloženim zakonom propisano je da se uvodi stomatološka zdravstvena zaštita djece do 18 godina koju će da pruža školski doktor stomatologije. Ministar Šimun je istakao da neće braniti pacijentima ostvaruju uslugu preko privatnih zdravstvenih ustanova sa kojima država ima zaključen ugovor.

– Ovo je mreža koja će se razvijati. Opremamo 56 ambulanti. Tamo gdje nema ambulante može se usluga koristiti kao do sada na definisan način – rekao je on.

Pojedini poslanici su pohvalili ovu novinu, ističući važnim vraćanje stomatoloških usluga u vaspitno-obrazovne ustanove. Kazali su i da su stomatolozi nezasluženo izašli iz javnog zdravstvenog sistema.

Montefarm može da snabdijeva i privatne ustanove

Novim zakonom propisano je i da se proširi djelokrug dejstva Montefarma, te je propisano da može da snabdijeva ne samo državne, već i privatne i druge pravne subjekte.

Ministar Šimun je kazao da na taj način žele da jačaju ulogu Montefarma u konkurentnosti, te da ta ustanova postaje centralna tačka u distribuciji ljekova i medicinskih sredstava.

– Jačamo kontrolu tržišta i omogućavamo racionalnije upravljanje zalihama – kazao je Šimun.

Medojević Šaranoviću: Umjesto što iznosite operativne podatke stare 20 godina uhapsite Mila Đukanovića

0

ILI MAKAR BRANA GVOZDENOVIĆA!!

Ako Ministar Šaranović i Potpredsjednik Bečić zaista žele da uvjere javnost da su odlučni u borbi protiv DPS mafije, minimalno moraju uhapsiti Brana Gvozdenovića, a odavno je zreo za hapšenje l šef DPS narkokartela Đukanović.

Dokaza imate dovoljno: Prvi milion, ničija kuća, 11 puta 1 milion, šelzijeva optužnica i prikupljeni dokazi…Sve čisto..da ne govorimo o SKY aplikaciji. Tu je tek more indicija i tragova. Ubistvo Žugica i svih ostalih sa političkom pozadinom, nije bilo moguće bez amina šefa DPS mafije!!!

P.S. Osoba sa kojom se susreo Abazović nije visokopozicionirani član škaljarskog narkokartela. Ni blizu!!

Vuković: Ako Kvinta nije u stanju da obuzda vladajuću većinu, to će morati da uradi opozicija

0

Predstavnici najveće opozicione stranke sastali se sa ambasadorima

Predstavnici Demokratske partije socijalista (DPS) kazali su ambasadorima Kvinte da bi trebalo da povedu računa o onome što se dešava u crnogorskoj Skupštini i da, ako oni nijesu u stanju da “zauzdaju” vladajuću većinu, to morati da uradi opozicija.

To je gostujući u centralnoj informativnoj emisiji 24 Sata, na Televiziji E, potpredsjednik DPS-a i poslanik u Skupštini Crne Gore Ivan Vuković.

“Jer ako bi se realizovali planovi ljudi na vlasti, to bi podrazumijevalo da oni imaju potpunu kontrolu nad životima svih građana”, rekao je on.

Premijer Milojko Spajić u kontinuitetu, kako kaže, pokazuje neozbiljnost i nepoštovanje Skupštine, koja ga je birala na tu funkciju.

“Juče je trebalo da bude prvi premijerski sat nakon četiri mjeseca. Od marta nijesmo bili u prilici da premijeru i ministrima postavljamo pitanja i na taj način se onemogućava ono što je jedan od osnovnih postulata u političkim sistemima svih demokratskih država, a to je kontrolna funkcija parlamenta u odnosu na izvršnu vlast. Predsjednik Vlade je juče došao nonšalantno, gotovo dripački i za govornicom kazao da on neće da odgovara na pitanja poslanika, što, koliko ja znam, a pratim aktivno politički život u Crnoj Gori, se nikad nije desilo”, rekao je Vuković.

Prema njegovom mišljenju, premijer i ministri izbjegavaju obaveze prema najvišem zakonodavnom organu koje bi morali imati po Ustavu i zakonu i po Poslovniku Skupštine Crne Gore.

“U prethodnom periodu su nas poslanici iz vladajuće većine onemogućavali u namjeri da koristimo mehanizme kontrole, kao što su kontrolna saslušanja, pa nam nijesu davali kvorum na sjednicama odbora, pa su nas preglasavali, a sve je to nepoznato u političkoj praksi iole ozbiljnih demokratskih država. Siguran da je to bio dio nekog unaprijed pripremljenog plana”, kazao je Vuković.

Podsjeća i kako je juče u Skupštini bilo vrlo neprijatno, te da je predsjednik DPS-a Danijel Živković reagovao i kazao kako DPS kao državno odgovorna, konstruktivna opozicija u kontinuitetu daje doprinos političkim uspjesima Crne Gore.

“Uključujući i izbornu reformu koje ne bi bilo bez Demokratske partije socijalista, ili bez potpredsjednika Skupštine odnedavno, Nikole Rakočevića i da nam predsjednik Vlade na ovaj način vraća, odnosno pokazuje jedno nepoštovanje prema poslanicima parlamentarne opozicije. Rekli smo to je to, od sada ćemo razgovarati drugačije sa njim, jer očito da tu nešto ozbiljno nedostaje na planu, prije svega, lične culture”, istakao je Vuković.

Loš utisak koji je ostavio premijer, podsjeća Vuković, nastavio se i u nastavku zasjedanja, u dijelu u kojem su ministri odgovarali poslanicima.

“Od 1. januara do 17. jula mi u maloj Crnoj Gori imamo 19 ubistava, svakih pet dana se desi neki incident u centru Podgorice i nemamo reakciju nadležnih”, podsjeća on i dodaje da za sve što se dešava po pitanju bezbjednosti u Crnoj Gori ministar ne odgovara nikome i ne osjeća bilo kakvu vrstu moralne ili profesionalne odgovornosti.

Izbjegavajući da odgovori na pitanje kako je zadovoljan bezbjednosnom situacijom u Crnoj Gori, ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović je, kaže, pokušao da skrene sa teme čitajući “nekakav papir koji je dobio ko zna od koga” i sa neprovjerenim informacijama.

“Pokazao je strašno nepoštovanje prema ljudima koji su to slušali, među kojima je puno onih koji su nažalost doživjeli lične i porodične tragedije u proteklom periodu, a koje smo mi, pored ostalih, imali priliku da sretnemo na Kruševom ždrijelu prije nekoliko dana”, rekao je Vuković.

Prema njegovim riječima čelnici bezbjednosnog sektora su se uživjeli u uloge, pa dolaze u Skupštinu sa idejom da projektuju moć od koje bi valjda trebalo nekoga da bude strah.

“Važnije od toga je da je sve više kompromitujućih podataka vezano za rad tih ljudi, ono što su pravne posljedice, koje će doći na naplatu jednoga dana. Što se tiče tog političkog subjekta meni djeluje da su oni sve karte bacili na ovu priču oko politizacije bezbjednosnog sektora, u formi usvajanja Novog zakona o unutrašnjim poslovima, Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB), tog famoznog vetinga, jer očigledno je jedino to preostalo. Njima koji su do prije dvije godine bili možda i najpotentnija politička partija u Crnoj Gori, danas su nešto iznad cenzusa i procjenjuju da jedino to može da ih vrati u život, u smislu zloupotrebe funkcija koje trenutno pokrivaju, a za šta su im potrebna ova nova zakonska rješenja”, istakao je Vuković.

Zakonska rješenja koja predlaže vladajuća većina, objašnjava on, svojstvena su više poluautoritarnim režimima i huntama, nego zemlji koja ima ambiciju da završi pristupne pregovore i bude prva naredna članica Evropske unije (EU).

Reformom ANB-a bi bilo omogućeno da direktor ANB prikuplja podatke o bilo kome, naglašava on, bez odobrenja suda, što je siguran put u autokratiju, koji moraju zaustaviti ne samo u patlamentu, poručuje on, nego i svi građani.

“Umjesto da pričamo o tome šta nas čeka do kraja godine, koja poglavlja treba zatvoriti, šta ćemo sa evidentno propalom turističkom sezonom, mi se bavimo nečijom ambicijom da zaslijepljen političkom mržnjom i željom za revanšizmom stavi šapu i na policiju, i na dijelove Tužilaštva, i na ANB i da, u krajnjem, disciplinuje sudove kako bi mogao da sprovodi nekakvu revolucionarnu pravdu. Mi smo na to skrenuli pažnju našim međunarodnim partnerima”, poručio je Vuković.

Prvo se počelo sa resorom prosvjete, podsjeća on, u kome su čistke Vesne Bratić dovele do toga da je Crna Gora isplatila već pola milona odštete, nastavilo se sa zdravstvom, što će tek izaći na vidjelo i na kraju se preliva na sektor bezbjednosti.

“Uklonjeni su ljudi koji su bili politički nepodobni iz policije, Ministarstva unutrašnjih poslova. Mislim da se i na taj način kumovalo bezbjednosnoj situaciji koju imamo u Crnoj Gori, sklonili su najiskusnije ljude iz sistema zato što su im politički smetali, neke od njih samo zato što su bili Crnogorci i zato što nijesu htjeli da pogaze nekakve principe koji ih vode u profesionalnom radu, pa su one koje su ostali sa nekim iskustvom angažovali da čuvaju štićene ličnosti, a na ulici su ostali ljudi koji su tek završili Policijsku akademiju. Onda se čudimo što imamo ovakvu bezbjednosnu situaciju u zemlji! Odgovorni se neće zaustaviti dok, ponavljam, sistem u potpunosti ne podrede svojim političkim interesima, što bi značilo da mogu da pokreću procese istrage protiv onih koje oni vide kao političku prijetnju, da onda kroz pritisak na Tužilaštvo mogu da izdejstvuju neke optužnice i na kraju dana se niko u sudu ne usudi da sudi protivno njihovim očekivanjima. Ovo nije samo naša politička bitka u parlamentu, nego nešto što bi morao biti poziv na buđenje cjelokupne crnogorske javnosti”, zaključio je Vuković.

Kod tužioca i sječe i napredovanja: SDT utvrđuje je li Ivica Janović kadrovao mimo propisa

0

“Anonimna krivična prijava je podnijeta krajem maja ove godine, po njoj je formiran krivični predmet u kojem je u toku izviđaj, a odluka će biti donijeta kad se prikupe svi potrebni dokazi, podaci i obavještenja”, saopštio je “Vijestima” specijalni tužilac i portparol SDT-a Vukas Radonjić

Prema nezvaničnim informacijama redakcije, Komisija za žalbe Vlade Crne Gore poništila je dvocifren broj rješenja, po kojima je Janović proljetos službenike rasporedio na druga radna mjesta u okviru tajne službe

Specijalno državno tužilaštvo (SDT) utvrđuje da li je prvi čovjek tajne službe Ivica Janović zloupotrijebio službeni položaj time što je na određene pozicije imenovao osobe bez potrebnih kvalifikacija, ali i zato što su, navodno, dijelu službenika ostale iste zarade uprkos činjenici da su raspoređeni na niža radna mjesta.

“Vijestima” su to odgovorili iz institucije kojom rukovodi Vladimir Novović, odgovarajući na pitanja o anonimnoj krivičnoj prijavi podnijetoj zbog navodnih nezakonitosti u Agenciji za nacionalnu bezbjednost (ANB).

“Anonimna krivična prijava je podnijeta krajem maja ove godine, po njoj je formiran krivični predmet u kojem je u toku izviđaj. Odluka će biti donijeta kad se prikupe svi potrebni dokazi, podaci i obavještenja”, saopštio je “Vijestima” specijalni tužilac i portparol SDT-a Vukas Radonjić.

Istovremeno, prema nezvaničnim informacijama redakcije, Komisija za žalbe Vlade Crne Gore poništila je dvocifren broj rješenja, po kojima je Janović proljetos službenike rasporedio na druga radna mjesta u okviru tajne službe. Iz ANB-a juče nije odgovoreno ni na pitanja u vezi sa anonimnom krivičnom prijavom, ali ni u vezi sa odlukama Vladine komisije po žalbama službenika te institucije…

Šta piše u prijavi

Izvor redakcije tvrdi da je anonimni podnosilac, ili više njih, u obraćanju SDT-u naveo da je direktor tajne službe krajem godine, suprotno tada važećem Pravilniku o sistematizaciji i organizaciji, za načelnicu jednog od sektora imenovao osobu koja nije ispunjavala uslove za to radno mjesto – nije imala traženi fakultet.

“…Čime joj je pribavio korist i na taj način izvršio krivično djelo zloupotreba službenog položaja iz člana 416, stav 1 Krivičnog zakonika”.

U prijavi se podsjeća da je u martu ove godine donesen novi Pravilnik o sistematizaciji i organizaciji.

“Brojni službenici ANB-a su raspoređeni na nova ili druga radna mjesta, dok im je zadržana zarada shodno Pravilniku o zaradama i dodacima na zaradu službenika ANB-a iz 2023, čime im je pribavljena korist na štetu budžeta Crne Gore, čime je izvršeno krivično djelo zloupotreba službenog položaja iz člana 416, stav 1 Krivičnog zakonika”, razlozi su zbog kojih je SDT-u prijavljen šef tajne policije.

Poništena rješenja

Komisija za žalbe navodno je poništila više od 10 rješenja kojima su službenici ANB-a, nakon usvajanja novog Pravilnika o organizaciji i sitematizaciji u martu ove godine, raspoređeni na druga radna mjesta. Prema nezvaničnim informacijama, u većini slučajeva isti su razlozi za ukidanje rješenja Janovića.

“…Po nalaženju ove Komisije, razlozi dati u pobijanom rješenju su nepotpuni, i ne omogućavaju vršenje kontrole zakonitosti pobijanog rješenja, dok samo valjano obrazloženje rješenja predstavlja neophodnu zakonsku pretpostavku za provjeru činjeničnog utvrđenja i propisa putem kojih je upravna stvar riješena, a što je standard prakse Evropskog suda za ljudska prava”, navodi se u jednom od rješenja te Vladine Komisije, koja se, pored ostalog poziva i na Evropsku konvenciju za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, ali i praksu Evropskog suda za ljudska prava.

“Komisiji za žalbe, za sad, ostaju nejasni i nedorečeni razlozi iz pobijanog rješenja u vezi s raspoređivanjem žalioca na radno mjesto u neposredno niže zvanje, imajući u vidu odredbu člana 163 stav Zakona o unutrašnjim poslovima, a pri činjenici da u spisima predmeta ne egzistira njegova saglasnost za raspored na predmetno radno mjesto”, stoji, pored ostalog, u jednom od rješenja Komsije, u koji su “Vijesti” imale uvid.

Komisija, takođe, notira i da je u rješenju navedeno da žalba ne odlaže njegovo izvršenje, ali da obrazloženje ne sadrži pozivanje na propis koji to predviđa.

“…Kao i detaljne razloge zbog čega ne odlaže izvršenje, što je u konkretnom slučaju izostalo. Imajući u vidu da je prvostepeni organ počinio navedene povrede pravila upravnog postupka, to je žalbeno rješenje valjalo poništiti i predmet vratiti na ponovni postupak i odlučivanje. Uvažavajući primjedbe ove Komisije, prvostepeni organ će u ponovnom postupku otkloniti nedostatke i, vodeći računa o ostalim navodima žalbe, uz jasno i valjano obrazloženje, donijeti novu zakonitu odluku”, precizirala je Komisija.

„Nezasluženo napredovali ili kompromitovani“

“Vijesti” su početkom juna objavile da se 14 operativaca tajne službe žalilo od početka godine do danas Vladinoj Komisiji za žalbe – jedan od njih zbog privremenog ograničenja vršenja dužnosti, a ostali su prigovarali na raspoređivanje na druga radna mjesta u Agenciji za nacionalnu bezbjednost (ANB).

To su redakciji tada potvrdili iz Komisije, navodeći da je dokumentacija koju im dostavlja ANB tajna i da ne mogu iznositi detalje…

Zvanično objašnjenje Agencije kojom rukovodi Janović bilo je da je riječ o zakonitim reformama i novoj sistematizaciji radnih mjesta, u cilju modernizacije i boljeg odgovora na savremene bezbjednosne izazove. Nezvanični izvori i pogođeni službenici tvrdili su da je riječ o politički motivisanoj čistki i revanšizmu, s ciljem da se profesionalci uklone, a mjesto oslobodi za politički podobne kadrove.

“Vijestima” je tada iz te institucije nezvanično rečeno da nema govora o revanšizmu i bilo kakvoj vrsti progona, već da su preraspoređeni službenici koji su nezasluženo napredovali ili čiji je profesionalni integritet doveden u pitanje.