Home Blog Page 506

Mojkovčanin ostaje u pritvoru zbog prijetnji komšijama da će ih ubiti nožem

0

Viši sud u Bijelom Polju odredio je pritvor V.P. iz Mojkovca zbog sumnje da je prijetio komšijama da će ih pobiti. Incidenti su se dogodili 10. i 11. avgusta ove godine, a oštećeni su slučaj prijavili policiji.

Prema navodima iz sudske odluke, oštećeni M.P. je tužiocu kazao da je 10. avgusta, dok je bio u dvorištu svoje kuće sa suprugom, osumnjičeni prošao putem noseći vile za stajsko đubrivo. Nakon što je skinuo žicu sa električne čobanice, došlo je do verbalnog sukoba.

„On je sa tim vilama krenuo prema meni i rekao: ‘Ti znaš dobro o čemu se radi, ti ćeš prvi biti koga ću smaknuti, a sledeći je tvoj brat od strica N.P.’. Odmah sam događaj prijavio policiji“, naveo je oštećeni u izjavi.

Dan kasnije, 11. avgusta, sukob je ponovo eskalirao. Kako je izjavio M.P, V.P. je ujutru došao pred njegovu kuću i tom prilikom izvadio nož iz futrole.

„Sa podignutom rukom i nožem u njoj zaprijetio je: ‘Svima ću ja vama presuditi’. Te prijetnje čuli su i moj brat N.P. i M.Lj. koji su sjedjeli na terasi. Moj brat je odmah pozvao policiju, a osumnjičeni je otišao“, kazao je oštećeni.

On je dodao da su ga zajedno pratili dok nije stigla policija.

„Sve vrijeme nam je ponavljao: ‘Sve ću vas pobiti, sve ću vas strpati u septičku jamu, sve će ovo biti zgarište, džaba vam što radite’. Kada su policajci stigli, naredili su mu da preda nož, što je i učinio. Nakon pregleda torbe, smješten je u službeni automobil i sproveden u pravcu Mojkovca”, rekao je M.P.

Osumnjičeni V.P. ostaće u pritvoru do daljnjeg, odlučio je Viši sud u Bijelom Polju.

Sunčano uz periode oblačnosti, do 35 stepeni

0

Na sjeveru pretežno sunčano uz lokalno slab do umjeren razvoj oblačnosti. Vjetar slab do umjeren, pretežno južni i jugozapadni. Najviša temperatura od 24 do 30 stepeni.  U južnim predjelima sunčano. Popodne u planinskim predjelima mjestimično slab razvoj oblačnosti. Vjetar slab do umjeren, pretežno južni i jugozapadni. Najviša temperatura od 29 do 35 stepeni.

More na otvorenom mirno do malo talasasto. Vjetar uglavnom slab, promjenljiv, krajem dana ili tokom noći jugoistočni u pojačanju. Temperatura mora oko 25 stepeni. UV indeks od 7 do 7,5 UV jedinica.

U južnim predjelima sunčano. U noći između četvrtka i petka naoblačenje s uslovima za mjestimičnu kišu.

Lokalno pljuskovi s grmljavinom.

U petak promjenljivo oblačno. Mjestimično slaba kiša i grmljavina, uglavnom u prvom dijelu dana. Temperatura u petak u padu.

U centralnim predjelima sunčano. Od četvrtka veče naoblačenje, mjestimično može biti kiše, lokalno pljuskova i grmljavine.

U petak promjenljivo oblačno i svježije, a prijepodne ponegdje kratkotrajno kiša i grmljavina.

Na sjeveru i sjutra pretežno sunčano i tokom dana veoma toplo. U noći između četvrtka i petka naoblačenje s kišom mjestimičnom, lokalno pljuskovima i grmljavinom.

U petak promjenljivo oblačno i znatno svježije, a mjestimično može biti kiše, ponegdje i grmljavine.

(VIDEO) Hit na društvenim mrežama: Merc govorio Trampu, Meloni kolutala očima

0

Italijanska premijerka Đorđa Meloni uhvaćena je kako koluta očima dok se njemački kancelar Fridrih Merc obraća Donaldu Trampu tokom razgovora o Ukrajini.

Na snimku se čuje kako Merc govori Trampu o važnosti prekida vatre između Ukrajine i Rusije, dok se u kadru vidi Meloni koja koluta očima, prenosi euronews.rs.

Italijanska premijerka bila je među nekoliko evropskih lidera u Vašingtonu u ponedjeljak (18. avgusta), gdje se ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski sastao sa Trampom na ključnim mirovnim pregovorima.

Ovo nije prvi put da je reakcija Meloni postala viralna – i prije dva mjeseca dospjela je na naslovne strane zbog svoje reakcije na Emanuela Makrona tokom samita G7.

Predsjednik SAD Donald Tramp imao je telefonski razgovor sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom kako bi ga izvijestio o razgovoru sa evropskim liderima, čelnikom NATO-a i predsjednikom Ukrajine u Bijeloj kući.

Učesnici sastanka u Vašingtonu istakli su važnost bezbjednosnih garancija, koje je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski naglasio kao ključne.

Tramp je poručio da je Putin prihvatio bezbjednosne garancije za Ukrajinu.

Za godinu i po 122 ugovora o djelu u Ministarstvu pravde

0

Ministarstvo pravde je tokom prošle i ove godine zaključilo najmanje 122 ugovora o djelu sa najmanje 25 lica, uglavnom na mjesečne ili tromjesečne periode, a za većinu tih angažmana je potencijalna sumnja da se radi o „prikrivenim zaposlenjima“, pokazala je studija slučaja Akcije za socijalnu pravdu (ASP),

Kako je za „Dan“ rečeno iz ASP-a, studija slučaja je zasnovana na dokumentaciji dostavljenoj od Ministarstva pravde na osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama.

Na znatan dio ovih ugovora zaključivani su aneksi, naročito lani, a među angažovanim licima našli su se specijalisti ili bečelori pravnih nauka, bezbjednosti i kriminalistike, menadžmenta ili operativni menadžeri, poneki magistar, ali i nekoliko lica sa srednjom stručnom spremom.

Za najveći dio angažovanih lica ugovori o djelu zaključeni su i produžavani prošle godine, a sa istim licima angažman je nastavljen i ove godine, pojašnjavaju iz ASP-a. Kako navode, ugovorene naknade su obično od 600 eura do 700 ili 800 eura.

Ugovor o djelu nije radni, već obligacioni odnos. Prema Zakonu o obligacionim odnosima, ugovorom o djelu poslenik (preduzimač, izvođač radova) obavezuje se da obavi određeni posao (izrada ili opravka neke stvari ili izvršenje nekog fizičkog ili intelektualnog rada i slično), a naručilac se obavezuje da mu za to plati naknadu.

Primjeri zaključenih ugovora o djelu u Ministarstvu pravde u ove dvije godine pokazuju da se lica angažuju u velikoj mjeri za vođenje različitih evidencija, prikupljanje statitistika, izrade različitih izvještaja, ili različite promotivne aktivnosti za potrebe Kabineta ministra pravde.

Tako je jedan ekonomista – operativni menadžer zadužen da izrađuje izvještaje o godišnjem prilivu zaprimljenih zahtjeva za izdavanje uvjerenja iz kaznene evidencije za fizička i pravna lica i evidenciju pravosnažnih sudskih odluka. Taj isti opis posla je i za jedno lice sa diplomom Pravnog fakulteta, dok je jedan drugi diplomirani pravnik angažovan da „klasifikuje i sortira predmete za potrebe preseljenja Ministarstva pravde u prostorije na novoj lokaciji“, a taj posao je trajao mjesecima, sudeći prema zaključenim ugovorima o djelu.

Jedan ekonomista je angažovan da obavlja poslove administrativno-tehničke podrške prilikom klasifikovanja predmeta i sortiranja istih za arhiviranje, sa „posebnim osvrtom na predmete iz nadležnosti Službe za finansijske poslove“.

Jedna osoba je angažovana ugovorima o djelu da prikuplja podatke o kapitalnim investicijama u Ministarstvu pravde i da izrađuje mišljenja i izvještaje o tome, a jedno lice sa diplomom menadžera da priprema oglasnu dokumentaciju, evidentira ugovore o djelu, o dopunskom radu, o privremenim i povremenim poslovima i evidentira zahtjeve za slobodan pristup informacijama.

Posao za preseljenje od 11 mjeseci, za evidenciju o vozilima

Među više ugovora o djelu sa licima sa srednjom školom zanimnjiv je slučaj iz prošle godine sa građevinskim tehničarom, a za potrebe sortiranja predmeta radi preseljenja Ministarstva pravde. Više zaključenih ugovora obuhvata period od čak 11 mjeseci prošle godine, a u posljednjem ugovoru navodi se da je izvršilac posla građevinski tehničar – penzionerka.

Tokom ove godine zaključeno je više ugovora o djelu sa licem koje ima opšti smjer gimnazije, a opis angžovanja je „vođenje evidencije o vozilima koja koristi Ministarstvo pravde i praćenje stanja vozila u odnosu na ispravnost i higijenu istih“, kažu u Akciji za socijalnu pravdu.

Jedan angažovani, po profesiji specijalista novinar, u svojim ugovorima o djelu ima zaduženje da evidentira zahtjeve vjerskih zajednica, uvodi ih u upisnike i djelovodnike, dostavlja akte u rad preko internih dostavnih knjiga, otprema poštu i stara se o umnožavanju materijala.

– Većina primjera zaključenih ugovora o djelu, posebno imajući u vidu da su produžavani u kontinuitetu, postavlja pitanje da li je riječ o prikrivenim zaposlenjima. Pored toga, opisi pojedinih poslova su vrlo indikativni, pa je utisak da se `izmišljaju` radni zadaci radi angažovanja. Naravno, potpuna je nepoznanica kako se ugovori zaključe baš sa tim licima, te je otvorena sumnja u političke ili nepotističke kontakte, o čemu se u javnosti godinama govori, kažu u ASP-u za „Dan“.

ASP je nedavno predložila Ministarstvu pravde da se, u okviru izmjena Krivičnog zakonika, razmotri mogućnost da se zapošljavanja na ovaj način definišu u zoni krivične odgovornosti, tj. kao krivično djelo, smatrajući da se u praksi dostigla kritična tačka.

Ipak, a uprkos činjenici da je kompletna crnogorska javnost upoznata sa razmjerama ovog problema, radna grupa Ministarstva pravde je u startu odbacila ovaj predlog, pod šturim obrazloženjem da „ne postoji analiza koja bi opravdala uvođenje ovog krivičnog djela“.

SNP Bar demantovao SNP Bar: Kandidati su i Joković i Šćekić

0

Iz Mjesnog odbora u Sutomoru optužili Vasilija Laloševića za manipulacije

Lažni su medijski navodi iz Saopštenja sa sjednice OO SNP Bar, da je barski Odbor jednoglasno predložio Vladimira Jokovića za predsjednika partije, navodi se u saopštenju koje potpisuje Branko Bulatović

Sa mejl adrese Medjiskog centra Socijalističke narodne partije (SNP) [email protected], danas su stigla dva oprečna saopštenja.

Naime, u prvom saopštenju koje je na našu mejl adresu stiglo jutros u 10:02, navodi se da je barski odbor SNP-a jednoglasno podržao kandidaturu Vladimira Jokovića za predsjednika stranke, dodavši kako se Mjesni odbor Sutomore nije izjasnio ovim povodom. 

Gotovo pet sati kasnije, u 14.45, sa iste adrese primili smo poruku u kojoj se tvrdi da je sadržaj prvog mejla netačan.

„U ime ostalih članova Opštinskog odbora (OO) koji ne prihvataju netačno izvještavanje drugog dijela OO SNP Bar i iskonstruisanu situaciju, čime se nanosi velika šteta imenu i ugledu naše partije iznosim sljedeće. Lažni su medijski navodi iz Saopštenja sa sjednice OO SNP Bar, da je barski Odbor jednoglasno predložio Vladimira Jokovića za predsjednika partije“, navodi se u saopštenju koje potpisuje Branko Bulatović iz Sutomora.

Kaže kako su svo troje prisutnih slobodnih predstavnika iz Sutomora i jedan iz Bara predložili Dragoslava Šćekića za novog čelnika SNP-a.

„Radi se svojevrsnoj manipulaciji Vasilija Laloševića, starog idejnog tvorca i aktuelnog člana Predsjedništva SNP-a, koji zarad ličnih interesa očajnički pokušava da se održi u vrhu odlučivanja, nadajući se opstanku Jokovića, što bi bio posljednji zabijeni ekser u kovčeg naše partije“, istakao je Bulatović.

On napominje da barski Odbor nije funkcionisao preko dvije godine.

„A sada je Vaskova družina bez pozivanja aktivista i starih članova na brzinu fingirala sastanke Mjesnih odbora, sa željom da umanji broj predloga za Šćekića, kandidujući nepoznate delegate. Znači, barski Odbor predložio je dva kandidata: Dragoslava Šćekića i Vladimira Jokovića“, zaključio je Bulatović.

Balijagiću produžen pritvor, advokat ne želi da ga brani

0

Neizvjesno je ko će biti branilac Alije Balijagića, kome je za 1. oktobar u 11.30 sati u bjelopoljskom Višem sudu zakazan početak suđenja pred tročlanim vijećem sudije Bojane Radović.

Balijagiću će se suditi za ubistvo brata i sestre Jovana (60) i Milenke Madžgalj (69) u bjelopoljskom selu Sokolac. 

Branilac Milorad Vlahović, koji je bio postavljen po službenoj dužnosti, otkazao je punomoćje Balijagiću, a u isto vrijeme zahtjev da mu se odredi drugi branilac podnio je i okrivljeni, ali je predsjednik Višeg suda Milan Smolović odbio oba zahtjeva.

Vlahović je u međuvremenu ponovo tražio razrješenje. On je podneskom sudiji Radović predao zahtjev za razrješenje, ali je uprkos tome juče Višem sudu predao žalbu na odluku vanraspravnog vijeća da Balijagiću produže pritvor za još dva mjeseca.

– Smatram da me predsjednik vijeća mora razriješiti odbrane. S obzirom na to da je Balijagiću potvrđena optužnica Višeg državnog tužilaštva, jedini nadležan da donese odluku o razrješenju je predsjednik vijeća sudija Radović. Smatram da je moguće moje razrešenje jer za to postoje opravdani razlozi – naveo je Vlahović u svom zahtjevu.

image

Dodao je da odluka mora da bude donijeta na osnovu objektivne analize postavljenog branioca i okrivljenog, te ocjene odnosa povjerenja koji mora postojati.

– Ako taj odnos ne postoji ili je osjetno poremećen, onda je dovedeno u pitanje ostvarivanje funkcije odbrane. Tako ona može biti stvarno formalna. Pogrešna procjena bi donijela bitnu povredu zakona na glavnom pretresu. Prema stavu sudske prakse, kada postoje obostrani razlozi, i okrivljeni i branilac žele razrješenje, sud ga gotovo uvijek prihvati, jer je narušen odnos povjerenja. Nastavak zastupanja onemogućio bi efikasno i djelotvorno pružanje pravne pomoći, naveo je Balijagićev branilac po službenoj dužnosti.

Advokat Vlahović naglašava da je njegova dalja saradnja sa okrivljenim nemoguća.

– Predlažem da predsjednik vijeća donese odluku da usvaja zahtjev okrivljenog i njegovog branioca po službenoj dužnosti i imenuje novog branioca – naveo je Vlahović u podnesku upućenom Višem sudu u Bijelom Polju, predsjedniku vijeća Bojani Radović.

Balijagić je nakon hapšenja i izručenja Crnoj Gori priznao da je ubio brata i sestru Madžgalj.

– Ubio sam dvoje Madžgalja. Ne znam koji je motiv, izuzev da sam se naljutio jer sam prilikom posjete njihovoj kući naišao na arogantan odnos s njihove strane. Nikada ih ranije vidio nijesam, kazali su mi da idem i ja sam otišao do obližnje šume, odakle sam se kasnije vratio, riješivši da im se za to osvetim i izvršio dvostruko ubistvo. Nijesam imao namjeru odranije da ih ubijem, niti bilo koga u ovom kraju – kazao je Balijagić.

Dodao je da ga je ranije troje sugrađana isprebijalo i da je razmišljao o tome da ih ubije.

Predložio sporazum o priznanju krivice

Advokat Milorad Vlahović ranije je podnio Višem državnom tužilaštvu u Bijelom Polju predlog za zaključenje sporazuma o priznanju krivice. Balijagićev branilac po službenoj dužnosti predlog je podnio na izričit zahtjev njegovog branjenika, kojem je zaprijećena kazna od 10 do 40 godina zatvora zbog teškog ubistva i nedozvoljenog držanja oružja.

Uhapšen advokat zbog sumnje da je oštetio klijente za više od 156.000 eura

0

Službenici Odjeljenja bezbjednosti Herceg Novi – Jedinice za suzbijanje ekonomskog kriminala uhapsili su B.B. (43) iz Herceg Novog i protiv njega Osnovnom državnom tužilaštvu u Herceg Novom podnijeli krivičnu prijavu zbog sumnje da je izvršio krivična djela zloupotreba povjerenja u produženom trajanju u sticaju sa krivičnim djelom prevara u produženom trajanju na štetu državljana Danske i Rusije, čime je sebi pribavio protivpravnu imovinsku korist u iznosu od preko 156.000 eura, saopšteno je iz Uprave policije.

„Naime, B.B. je krivično djelo zloupotreba povjerenja u produženom trajanju izvršio na način što je, zastupajući imovinske interese oštećenog lica – ruskog državljanina, u svojstvu advokata, zloupotrijebio ovlašćenja u pogledu raspolaganja novčanim sredstvima u ukupnom iznosu od 60.250 eura, koje je oštećeni 10. maja 2024. godine uplatio na račun B.B. isključivo u svrhu plaćanja kupoprodajne cijene za nepokretnost – stan u Herceg Novom, koji je namjeravao da kupi od jednog pravnog lica sa kojim je zaključio ugovor o prodaji 5. juna 2024. godine“, piše u saopštenju policije.

Iz policije je saopšteno da je B.B. oštećeno lice prvobitno doveo u zabludu tako što mu je predao lažni prepis lista nepokretnosti u kojem se navodi da je oštećeni vlasnik pomenutog stana.

„Nakon što je pravno lice – prodavac stana, zbog neplaćanja raskinulo kupoprodajni ugovor 31. oktobra 2024. godine, oštećeni je tražio od B.B. da mu vrati uplaćeni iznos novca, nakon čega ga je B.B. doveo u zabludu da su mu računi blokirani usljed dospjelih kredita i finansijskih obaveza.
B.B. je u narednom periodu oštećenom u dva navrata, na ime duga, predao ukupno 31.000 eura, dok preostali iznos novca do dana podnošenja prijave nije vratio. On je na ovaj način sebi pribavio protivpravnu imovinsku korist, dok je oštećenom licu nanio materijalnu štetu u iznosu od oko 29.500 eura“, saopštili su iz policije.

Iz policije je saopšteno da, drugo djelo koje se prijavljenom stavlja na teret – zloupotreba povjerenja u produženom trajanju, B.B. je izvršio na način što je, zastupajući imovinske interese oštećenog – državljanina Danske sa privremenim boravkom u Herceg Novom, zloupotrijebio ovlašćenja.

„Te je sa računa privrednog društva u vlasništvu oštećenog lica, bez njegove saglasnosti i znanja, u periodu od kraja 2021. do sredine 2023. godine, odobravao transkacije na račun drugih privrednih društava, odobravao i realizovao transakcije na lični račun i vršio isplate novca u gotovini, čime je sebi pribavio protivpravnu imovinsku korist i time nanio štetu privrednom društvu u ukupnom iznosu od oko 23.000 eura“, saopštili su iz policije.

Osim toga, kako su naveli, B.B. se sumnjiči da je zloupotrebom odnosa povjerenja, od oštećenog državljanina Danske, u kontinuitetu uzimao pozajmice u ukupnom iznosu od preko 104.000 eura, dovodeći i održavajući ga u zabludi da će mu vratiti novac, čime je počinio krivično djelo prevara u produženom trajanju.

Medojević: OPERACIJA PREUZIMANJA ANB-a OD STRANE PES-a, KODNO IME  „MARQUEZ“

0

Vlada Spajića ce ostati zapamćena kao pokušaj totalnih političkih amatera i neznalica, sklonih korupciji koji upravljaju državom u izuzetno slozenim unutrasnjim, regionalnim i globalnim politčkim, ekonomskim i brzbjednosnim procesima.

Nesnalazenje, improvizacije, zakasnjele reakcije, pogresne procjene, izostanak vizije, strategija , planiranja. Vlada bez vodjstva. Avion bez pilota. Brod bez kapetana!

Efekat vladavine ove vesele druzine je kastarofalan, sa trajnim posledicama na vitalne institucije sistema, ekonomski potencijal zemoje, politicku stabilnost, mir i bezbjednost zemlje. Ugrozeni su temelji i potporni zidovi drzave.

Energetika na koljenima. Turistička sezona doživjela fijasko. Sistemi za vanredne situacije kolabirali. Javna preduzeća u zoni gubitaka. Pomorska flota rasprodata. Parazitska administracija nesleđena od DPS dodatno uvećana partijskim uhljebima. Upravljanje šumama ne postoji. Morsko dobro pod kontrolom narkokartela. Rupa u budžetu sve veća! 

Nepovjerenje u vladajucoj kolaciji dostize vrhunac. Spajic nema autoritet , ni politicki ni licno, koji je neophodan da bi Vlada funkcionisala kao jedinstven organ vlasti , u skladu sa Ustavom. Svaka partija konstituent ove vlasti vodi svoju, a ne drzavnu politiku. Kao sto svako Minisratsvo vodi svoju , a ne politiku Vlade. Konfederacija partijskih i politika Ministarstva , gdje je Spajic samo administrator Viber grupe „Vlada“ gdje se najlrupnije drzavne odluke sa dugorocnim posledicama po interese drzave i gradjana donose lajkovanjem ili slanjem emotikona !!

Vec mjesecima traju pregovori DPS i PES o rekonfiguraciji Vlade, koji su ohrabrivani od strane jedne znacajne drzave EU, ali koji se ne sprovode samo zbog kolebljivosti i kukavičluka Premijera koji izbjegava sukobljavanja u PES i sa koalicijom ZBCG i Demokratama, zbog koaliranja sa DPS.

Desavanja u Gornjem Zaostru su samo ubrzala raskol u vlasti i Spajic je uz podrsku sebi lojalnih ljudi, koji podrzavaju koalciju sa DPS i raskid koalcije sa ZBCG i Demokratama, krenuo u ubrzane pripreme za konacni obracun.

Tako su pocele hitne promjene u ANB gdje se po skracenoj, ubrzanoj proceduri primaju novi operativci , za koje savjetnik Spajica za bezbjednosti i jos jedan od celnih funkcionera PES sa problematicnim iskustvom iz sektora bezbiednoati ( na crnoj listi stranih partnera zbog saradnie sa Kavackim klanom ) smatraju da su lojalni PES i Spajicu.

Tako je ta operativca u Podgorici projena osoba bez isksutva koja ima ozbiljne bezbjednosne smetnje kao rodjaka jednog od vodja kanavkog klana, optuzenog za najmonstruoznije zlocine, koji je u bjekstvu. Osim toga, doticna osoba ima i druge bezbjednoane smetnej ( porodicnog profila) koje su uvijek do sada bile razlog negativnim bezbjednosnim procjenama sam sluzbe. I ovaj put procjena je bila negativna, ali je top menadzment ANB protivzakonito falsifikovao provjeru i prepravio je u pozitivnu. 

Iskusni operativci u CB Podgorica su ogorceni sa ovakvim propustima menadzmenta i prakticno su poveli sa tihim strajkom sto dovodi do slabojenja operativnih kapaciteta sluzbe.

Po istom modelu direktor Angencije dovodi lice bez iskustva i neophodnih referenci za nacelnika  sektora za terorizam i ekstremizam, koji se nikada nije bavio tim poslovima.

Operativcu ANB koje je za vrijeme DPS i Zorana Lazovica i Duska Markovica bio zaduzen za Luku Bar i koji je vec u javnosti bio vise puta pominjan kao lice koje je pokrivalo sverc cigareta preko Luke, jedan od DB milionera , vracen je pristup tajnim podacima koji mu je bio suspendovan. I za niega je negativna brzbjednosna procjena , prepravljena i falsifikovana od strane top menadzmenta u pozitivnu.

Takodje, dugogodisnji tukovodilac u Carini, pominjan u SKY prepiskama kao dio svercerskog lanca DPS, je sada postavljen za sefa sluzbe u bezbjednosno najkriticnijem gradu u CG , Kotoru. I pored negativne bezbjednosne provjere.

Konacno, kako ANB nije znao za dogadjaje  u Gornjem Zaostru? Ovo je pitanje posebno vazno jer je tamo na skupu bile vise lica koji su godinama i decenijama , pozicije ANB. Prema mojim izvorima iz ANB oni su redovno i na vrijeme informisali svoje operativne kontakte u sluzbi o ovom dogadjaju, ali te informacije jijesu stigle do menadzmenta ANB.  Nevjrerovatno ie da menadzment ANB nije znao da je sporni spomenik usao u Crnu Goru jos 2004 godine i to uz  dogovor sa vrhom Crkve i Djukanovicem. Zbog toga ce biti smjenjen sef ANB u Beranama.

Zbog cega Spajić na čelne pozicije u ANB vraca kompromitovane i potrosene kadrove Djukanovica i Lazovica? 

Postoje samo dva moguća odgovora:

1. Spajic se sprema da nastavi šverc cigareta i kokaina 

2. Spajicu treba partijska sluzba radi kompromitacije lidera i ključnih kadrova ZBCG i Demokrata u javnom politickom obračunu koji slijedi!

Prema mojim saznanjima PES ANB vec obradjuje lidere ZBCG i Demokrata i za ocekivati je da ce preko medija bliskih sluzbi iz vremena vlasti DPS oni biti predmet javnih kampanja u medijima i na drustvenim mrezama.

Ipak, dometi tih akcija ce biti limitirani jer se sluzba vec godinu dana bavi sama sobom i medjusobnim spijuniraniem i spletkama oko kadrovskih rjesenja. Sluzba, zbog toga gubi operativnu sposobnost , a zloupotrebe bezbjednosne provjere, kao temeljnog instrumenta zastite integriteta sluzbe od infiltriranja bezbjednosno spornih i opasnih struktura ( politicke partije, vjerske organizacije, mafija, strane sluzbe, tajkuni…) , dodatno ugrozava efikasnost i osnovne ustavne i zakonske funkcije sluzbe.

Sve ukazuje na eksalaciju politickih konflikata u samoj vlasti u koje ce se, opet, ukljuciti i sluzba pokusavajuci da ojacča slabašne pozicije PES-a i Spajica. 

Da li ce  gomila kompromitovanih bivših trećerazrednih operativaca i policajaca ( junaka SKY aplikacija), kodnog imena “ MARQUEZ“, uspjeti da zlupotrebama, protivustavnim i nezakonitim radnjama privatizuje ANB i stavi je u funkciju PES-a, vidjećemo već ove jeseni.

Pritvorenici u Spužu najavljuju za 15. septembar totalni štrajk i blokadu sudova!

0

Pritvorenici u Spužu najavljuju za 15. septembar totalni štrajk i blokadu sudova!

Pritvorenici Istražnog zatvora u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija (UIKS) u Spužu, poslije više upozorenja štrajkom glađu, sada su odlučni: najavljuju od 15. septembra totalni štrajk i blokadu sudova, sve do ispunjenja njihovih zahtjeva.

Pritvorenici spuškog zatvora koji su unazad nekoliko mjeseci štrajkovali glađu zbog loših uslova i nepoštovanja dogovora koji je tada postignut sa predsjednikom Višeg suda Zoranom Radovićem i predstavnicima Ministarstva pravde, posredstvom advokata Nikole Tomkovića, izdali su novo saopštenje, u kojem zahtijevaju da ih posjete predsjednik Višeg suda Zoran Radović, ministar pravde Bojan Božović i predsjednica Vrhovnog suda Valentina Pavličić, gdje traže da se usaglase rješenja koja bi bila po Zakonu i Ustavu Crne Gore, uz poštovanje odredbi Evropskog suda za ljudska prava.

„Zbog nepoštovanja Zakona i Ustava Crne Gore i prava na odbranu i pravično suđenje koje nam je Zakonom zagarantovano, dužine pritvora i uslova u kojima boravimo, prinuđeni smo da otkažemo svaki vidi pravne pomoći i nedolazak na zakazana suđenja, a naše porodice se protestovati ispred institucija“,  ističe se u saopštenju dostavljenom preko advokata Nikole Tomkovića.

Kako napominju, očekuju da im se pridruže advokati koji, kako su naveli u saopštenju prije dvadesetak dana, takođe imaju primjedbe na uslove rada zbog velikog broja pritvorenika nekada čekaju po 2-3 sata da bi razgovarali sa klijentom.

„Pozivamo sve advocate i Advokatsku komoru da nam daju podršku i solidarišu se sa nama i našim porodicama i da damo jedinstven odgovor na pravno nasilje koje je na snazi u Crnoj Gori, jer kao što i sami vidite, ni sudije ni tužioci vas ne poštuju. Želimo da se zahvalimo predsjedniku Advokatske komore Danilu Mićoviću koji je svojim javnim nastupom podržao našu borbu za bolje uslove boravka i prava na pravično suđenje“, saopštavaju pritvorenici u otvorenom pismu.

Kako navode, očito se dešava nasilje nad pravom a sudovi se vode praksom i zauzetim stavom, pritom znajući da je u suprotnosti sa Zakonom i Ustavom Crne Gore i „sve pod političkim pritiskom i selektivnom pravdom“.

Pritvorenici ukazuju da pritvori traju više od kazne i produžavaju se po istom šablonu izmontiranih optužnica koje je još pisao Milivoje Katnić, Lidija Vukčević i Saša Čađenović.                                                  

“Jemstva su mrtvo slovo na papiru, nepoštovanje odluka evropskih sudova, potvrđivanje optužnica bez čitanja i provjere sa iskonstruisanim činjenicama koje su čist falsifikat!

Tužilaštvo štiti glavne ljude bivšeg režima koji su opljačkali ovu državu, ostavljajući neriješeno preko 100 ubistava u vrijeme vladavine DPS-a.

Odlučni, nećemo dozvoliti da budemo “žrtvena jagnjad” u zatvaranju Poglavlja 23 i 24, jer smo i mi nečiji roditelji, nečija djeca, članovi porodica, državljani ove zemlje i nećemo dati da se neko grub oi nezakonito igra sa našim sudbinama!“, kategorični su pritvorenici u UIKS-u u saopštenju koje su proslijedili preko advokata Nikole Tomkovića.

Na kraju obraćanja, pritvorenici spuškog zatvora pozivaju ambasadora Evropske unije u Crnoj Gori Johana Satlera i sve NVO da se uvjere u ovo što traže i da provjere njihove navode, zbog čega najavljuju od 15. septembra totalni štrajk i blokadu sudova, sve do ispunjenja njihovih zahtjeva.

Dajković: MITROPOLIT METODIJE – VITEZ NAŠE VJERE!

0

Već danima gledamo kako se anti-srpski mediji, ohrabreni premijerom, predsjednikom, ministrima i raznim „pri-pejd“ dežurnim anti-srbima, iživljavaju nad Mitropolitom budimljansko-nikšićkim Metodijem. Oni potpiruju mržnju prema njemu, ali im krajnji cilj nije samo on – već da se ta mržnja, preko njegove snažne pojave, prelije na čitav srpski narod u Crnoj Gori.

Svjedočimo jednoj bezočnoj i do sada neviđenoj kampanji medijske kuće „Vijesti“ koja već deset dana – iz uloge samoproglašene dežurne “savjesti i pameti“ – otvara dnevnike sa Mitropolitom Metodijem, objavljuje desetine „analitičkih“ tekstova protiv njega, kreira optužnice i presuđuje, pa čak ide dotle da ga poziva da se povuče. Zamislite bezobrazluka!

Kao da je on neki politički aparatčik koji podnosi ostavku na partijskoj sjednici, a ne mitropolit Crkve koja je tri vijeka starija od same Crne Gore i duhovni vođa desetina, pa i stotina hiljada ljudi u našoj zemlji.

Zašto i čemu ova kampanja protiv Mitropolita u momentu dok gori pola države, dok bukte ratovi narko klanova i dok se krvnik našeg naroda Milo Đukanović sunča u Porto Montenegru? Zašto, pitam? Zar je jedan Mitropolit veća opasnost po bezbjednost države od iznad pobrojanog?

foto: najnovije.me

Naravno, ja nemam istinu u džepu, ali je tražim u svakom trenutku svog postojanja. I odgovor se nameće sam – komunizam. Da, dobro ste pročitali. Sve ovo što gledamo samo je nasleđe djece i unuka komunizma.

Komunizam u Crnoj Gori nije mrtav – naprotiv, olinjali komunistički brk življi je nego ikad i umače se u sve čorbe nove vlasti. Upravo ovaj obračun sa mitropolitom Metodijem podsjeća nas na vremena kada su komunisti, prije samo nekoliko decenija, vodili krvavi rat protiv naše Crkve.

Oni su ubijali sveštenike, progonili monahe, rušili crkve i manastire, skrnavili kapele – poput Njegoševe zavjetne na Lovćenu. Toliko svešteničke i mitropolitske krvi proliveno je u tom vremenu da u Crnoj Gori gotovo da nije ostao kamen na kamenu Crkve srpske.

foto: najnovije.me

Njihov cilj bio je jedan: da ubiju Boga. Ne pretjerujem – zaista su htjeli da ubiju Boga u ljudima, zaboravljajući da poslije smrti uvijek slijedi – Vaskrsnuće.

Ako je nekada neprijatelj srpskog naroda bio Milo Đukanović, danas tu titulu nose novinari i vlasnici „Vijesti“, potpomognuti NATO strankama u Crnoj Gori, uz glasno i – za mene posebno porazno – ćutanje onih (naših?) koji se prave da se ništa ne dešava.

A svi znamo: ćutanje i povlačenje ne donose mir, već rađaju još žešće i još brutalnije napade. U ovoj igri za opstanak pametniji ne popušta. U ovoj igri pobjeđuje samo onaj koji smije da se suprotstavi zlu koje se, poslije pada režima Mila Đukanovića, ponovo nadvija nad srpskim narodom u Crnoj Gori.

Foto: Najnovije/N.D.

Sebi mogu naći milion mana – da sam brzoplet, tvrdoglav, da često griješim, a da toga nisam ni svjestan. Ali za ovo vrijeme, koliko pratim pojavu mitropolita Metodija, nisam primijetio nijedan pogrešan korak – ni protiv srpskog, a posebno ne protiv drugih naroda u našoj zemlji.

Štaviše, imam osjećaj kao da je izašao iz korica Gorskog vijenca: viteškog držanja, vojnički spreman, dostojanstven, a opet uvijek nasmijan i blag – sa krstom u rukama umjesto mača. Njegove riječi, doduše, sijeku kao mač, ali ne zato što je on prijek i težak, već zato što je istina prijeka i teška. A istina ne pravi kompromise – ni sa ljudima, ni sa vremenom.

Znam da mitropolitu Metodiju podrška ne treba. Ali neka ovaj tekst bude svjedočanstvo – kao ona priča o ptičici koja je u kljunu nosila kap vode da ugasi požar koji su zapalili razbojnici.

Kada su je pitali zašto to radi kad ne može da ugasi vatru, odgovorila je: “Nosim da se zna na čijoj sam strani bila.“ Tako i ja želim da se zna – da sam bio uz našeg Mitropolita. Nasuprot onima koji mu mjere korake i sipaju otrov po novinskim kolumnama, nek se zna da nisam ćutao. I što je za mene još važnije – da nisam bio kukavica.

Zemaljsko je za malena carstvo, a nebesko uvijek i dovijeka!

Vladislav Dajković