Home Blog Page 503

Dobijanje američke vize zavisiće i od poruka na društvenim mrežama

0

Ljudi koji apliciraju za život ili rad u SAD-u sada će biti provjeravani i zbog mogućeg “antiamerikanizma”, uključujući provjeru njihovih profila na društvenim mrežama.

Ovo su saopštile američke vlasti u sklopu pooštravanja restrikcija koje su zabrinule zagovornike imigracije i advokate.

Imigracioni službenici moći će provjeravati da li su podnosioci zahtjeva imali “bilo kakvo učešće u antiameričkim ili terorističkim organizacijama” ili da li postoji “dokaz o antisemitskoj aktivnosti”, navodi se u ažuriranoj politici Američke službe za državljanstvo i imigraciju (USCIS).

Provjere društvenih mreža, koje je administracija Donalda Trampa već uvela u proces imigracione provjere u junu, bit će proširene kako bi obuhvatile i traganje za bilo kakvom “antiameričkom aktivnošću”, stoji u saopštenju.

State Department je ove godine poništio više od 6.000 studentskih viza, rekao je u ponedjeljak jedan zvaničnik.

A u junu je State Department saopštio da ambasade i konzularna predstavništva moraju provjeravati aplikante za studentske vize zbog „neprijateljskih stavova prema našim građanima, kulturi, vladi, institucijama ili temeljnim principima.“

„Američke beneficije ne bi trebale biti date onima koji preziru ovu zemlju i promovišu antiameričke ideologije“, rekao je glasnogovornik USCIS-a Mathju Trageser u saopštenju za javnost.

On je dodao da je imigraciona agencija “posvećena implementaciji politika i procedura koje iskorjenjuju antiamerikanizam i podržavaju sprovođenje rigoroznih mjera provjere i nadzora u najvećoj mogućoj mjeri.”

Ažurirana politika nije dala tačnu definiciju “antiamerikanizma,” već je samo navela da se to odnosi na one koji podržavaju „antisemitski terorizam, antisemitske terorističke organizacije i antisemitske ideologije.“

Međutim, ukazala je na jedan dio Zakona o imigraciji i državljanstvu iz 1952. godine (INA) kao primjer “antiameričkih” ideologija.

Taj dio zakona, koji predstavlja glavni pravni okvir SAD-a za imigraciju, zabranjuje određenim osobama da postanu naturalizirani državljani, uključujući članove različitih komunističkih partija, one koji se zalažu za “svjetski komunizam”, one koji pišu ili distribuiraju materijale protiv “svake organizovane vlade”, ili one koji žele nasilnim putem srušiti američku vladu.

Ova objava odmah je izazvala zabunu i uzbunu, a na online forumima povela se rasprava o tome šta se zapravo smatra „antiamerikanizmom“.

Mnogi su izrazili zabrinutost da bi nejasna formulacija i izostanak jasne definicije mogli imigracionim službenicima dati ovlasti da dodatno pooštre imigraciju, bez obzira na postojanje stvarne prijetnje.

Hoćemo li ostati ukopani u istoriji i držati se svojih plotova ili ćemo staviti ključ na vrata prošlosti

0

Ko nije čitao različite istorijske izvore taj ne može da sudi ili daje bombastične izjave kakve su se juče u emisiji OKO (rts1) mogle čuti. Svaki od sagovornika je vukao na svoju stranu: Šerbo, Aleksandar, Nikola, Budimir). Autor (ili voditelj) emisije je otišao polupripremljen a onda u etar pustio sve da sam narod zaključuje. Narod kao narod, zaključiće šta mu srcu milo.
Ali idemo redom. Povod je podizanje pa uklanjanje spomenika Vojvodi Pavlu Đurišiću. Opšti utisak je (kako reče i Šerbo) da je Crna Gora partizanska. Ozbiljno zagazila još 40 –tih godina u bratoubilački rat i do danas se nije izvukla. Naprotiv, s vremena na vrijeme, komunistički naslednici podgrijavaju tu temu i provlače je kroz antifašizam i antinacizam. Mislim da ni danas ne znaju tu razliku. 40-te su služile za obračun među sobom a to se nastavilo i danas. Za obračun među montenegrinima i srbima u Crnoj Gori. Montenegrini su pobijedili i to su naslednici partizana. Srbi su poistovjećeni sa četnicima i to će ih pratiti dok je srpskog uha na našim prostorima. Lokalni sukobi i netrpenjljivost juga prema sjeveru je odmah posle rata isplivala, otvoreno i ogoljeno. Srbi su najgori… svi ostali su patriote i borci za slobodu i pravdu i istinu. Ali po njihovim aršinima.
Šerbo vješto provuče tezu da je Osman Rastoder patriota i da je razlika između njega i Pavla ogromna. Namjerno sakri da je Osman komandovao muslimanskom milicijom i da je primao platu, hranu i oružje od Italijana. Vojvoda Đurišić je to radio od februara 1942-ali da bi se bio sa komunistima i skojevcima. I naravno sa zločincima protiv Srba.. Nijesu Srbi od radosti već od muke pjevali: Oj Osmane Rastodere, ide Pavle da te dere. U Vojvodu su imali nadu daih zaštiti ali i da ih osveti. A šte je tjeralo Osmana da udari na komšije. Da ih pobije, opljačka i preplaši. Štitio ih sigurno nije. Osman se bio protiv svih Srba. Sakri Šerbo da kaže šta je Osman uradio u Velici i Gornjoj Rženici. Sakri podatak da Rastoderi vuku korijene sa Kosmeta i da su doseljeni posle berlinskog kongresa (1878) na prostore Stare Raške. Više od 30% „muslimanskog življa“ na tim prostorima je albanskog porijekla. Kako tada, tako su i danas remetilački faktor između domaćih Muslimana i Srba. Geni zlotvora im ne daju mirovati. Ako si pošten, priznaj Šerbo šta su muslimani šiptari radili prilikom povlačenja srpskoj vojsci. U Balotićima su ubili 600 srpskih vojnika koje su na prevaru namamili, izuli, skinuli do gole kože a onda se iživljavali nad njima. Samo 8 vojnika je uspelo da se izvuče i da ispriča cijelu priču. Šta su muslimani šiptari radili po Čakoru oblačeći se u srpske uniforme i na kraju su kulminirali Velikom. Kao poražavajući podatak za tebe neka ti bude i misao onih momaka iz Petnjice da će Osmanov lik i djelo ali i ulica živjeti u njima zanavjek. Ako si istoričar i borac za pravdu hajde da je istjeramo do kraja. Tvoji su dobri a moji su loši.
Aleksandar Stamatović se pojavljuje sa podacima u najavi. Evo ti Aleksandre podatak o Balotićima. Pomenuo si korijene iz Prvog rata. Ajde sad podsjeti narod na taj događaj. Bićeš remetilački faktor mira i stabilnosti Crne Gore.
Aleksandre, u beranskoj bolnici su se liječili srpski vojnici koji su se povlačili. Umrli su i sahranjeni pored Manastira Đurđevi Stupovi. Kolege koje su mi ovo ispričali u Beogradu (jedan je Beranac a drugi beranski zet) su mi dali podatke o tome.

Evo ti prepis originala:
Brdo Ristovac kraj manastira Đurđevi stupovi. U dokumentu se navodi kao vojničko groblje. Dokument nosi br. 505 od 21. juna 1921. godine. U potpisu je Sresko načelstvo Istok. Verovatno se radi o novembru i decembru 1915. godine kada se srpska vojska povlačila preko Albanije.
U aktu broj 520 od 18.02.1921. Okružnog načelštva Peć postoji izveštaj kapetana profesora Kostića: „Vojnici su umirali u Beranskoj bolnici i u logoru. U beranama je umrlo oko 70 vojnika i sahranjeni su u groblju kod crkve Đurđevi stupovi“ stoji datum od 22.01.1921. godine a u potpisu Todor Lekić, policiski pisar – Istok.
U Arhivu Jugoslavije postoji i Izveštaj br. 580 od 24. HI (verovatno 1920.) i 06.01.1920. namjesnika Protopresviterata Al. Borovića (u dokumentima je i prezime Bojović, pisano je rukom pa je teško pročitati prezime) o preduzetim mera o održavanju grobova i grobalja
Navodi se da nemaju evidenciju sahranjenih, prilikom povlačenja
Akt broj 11569 od 5.11.1920 Ministarstva Vera spominje pored groblja u Berana ma i 25 grobova u Bijelom polju.
Spomenuti namjesnik Protopresviterata A. Borovića (moguće je da je prezime Bojović) u izveštaju navodi: „da je sasvim nemoguće doći do tačnog broja i ličnih podataka o vojnicima u odnosnom groblju sahranjenih (misli se na Berane i groblje kod manastira Đurđevi stupovi), jer je sahrana vršena u vreme odstupanja srpske vojske kroz ove krajeve i opšte evidencije srpskog življa, a opštinska uprava u Beranama bila je prešla u ruke muhamedanaca, te ovi nisu vodili računa o tome koga i gde sahranjuju“ iz akta br. 440 od 14.septembra 1920. u potpisu je Namjesnik Al, Bojović
U istoj fascikli nalazi se i podatak da u Beranama na groblju kraj manastira-crkve Đurđevi stupovi ima 28 grobova i da su tu sahranjivani srpski vojnici umrli u beranskoj bolnici bez bez znanja paroha manastira. Navodi se da su u svako grobno mesto sahranjivana 2-3 vojnika bez krstača.

Slobodna procena je da je na tom mestu sahranjeno od najmanje 56 do 84 srpska vojnika
Jedan od mojih sagovornika je prošle godine obišao taj prostor. Crkvenjak iz Manastira je bio grub prema njemu a čovjek je tražio da razgovara sa nekim višeg ranga da bi se taj prostor ogradio i napravio zajednički spomenik. Čovjek se vratio u Beograd i nije mogao da vjeruje šta je doživio u svojim Beranama. Evo ti Aleksandre samo dio podataka koji sam dobio od tih ljudi. Ima toga još mnogo.
Budimire, tebi kao političaru i Srbinu čast. Balansirao si ali opet nijesi rekao ništa.
Mladi Nikola Zečević ne zna ni gdje je pošao ni gdje je došao. Sramota ko je govorio o Crnoj Gori. Mladić miješa pojmove ko je bio patriota a ko zlotvor. Čas su to četnici a na kraju su to partizani (pominje maskr u Baru). Mladiću, ne pričaj više i ne pojavljuj se. Ličiš mi na one Srbe koji se savijaju kako vjetar duva (kako je Cvijić promijenio ime Trojanske planine u Prokletije i Radenovića vrela u Alipašine izvore, kako je pukovnik Janković prodao teritoriju Crne Gore Albaniji i dr.). Ne znaš svoju istoriju, sa tobom je lako baratati. Još ako si iz Vinicke, još si ih više ukopao (mislim na onaj partizanski dio Vinicke).
Draga redakcijo
Sve što je dato u prvom ali i u ovom tekstu je provjerljivo. Kolege koje su mi dale podatke su čestiti ljudi i ozbiljni istraživači. Neke podatke je bolje i ne objavljivati. Pobiće se potomci. Debelo smo zagazili u mržnju jedni prema drugima. Ona nam neće donijeti bolji život. Sa braćom muslimanima da sjednemo i da se ljudski dogovorimo. Takav dogovor su napravili i mudri starci 1941 godine (poličani i starci iz Petnjice i Trpezi). Našao se jedan koji je to prekršio. Komunisti su zbog svog interesa uspjeli svu mržnju da zataškaju (gurnuli su je pod tepih). I danas na našim prostorima ima umnih i čestitih ljudi koji su za zajednički život jer smo iz jednog korijena. Šerbo i njemu slični na našoj strani ne mogu da razgovaraju jer su već ideološki opredijeljeni i mržnjom zadojeni. Mi smo jedno: i braća i kumovi i prijatelji.
Šerbo, ne miješaj se u naše odnose. Poslušaj svoje starije i mudrije koji su mudro ćutali i čekali šta će vlasi među sobom da riješe. Među našim ljudima (Srbima) treba naći pametne i umne da riješe sukobe između partizana i četnika i montenegrina i Srba. Tada ćemo izaći i naći zajednički jezik sa braćom muslimanima. Ili ćemo ostati ukopani u istoriji i držati se svojih plotova ili ćemo staviti ključ na vrata prošlosti i nastaviti da živimo kao normalan svijet. Dajmo biste na groblja (i partizana i četnika i muslimana-vođa milicije). Trgovima, ulicama, školama, ustanovama dajmo imena naučnika, sportista i čestitih ljudi. Ako ovako nastavimo nećemo daleko stići..

Piše: B. D.

Prekršajne prijave zbog droge, među njima maloljetnici

0

Službenici Regionalnog centra bezbjednosti „Sjever“ izvršili su pretrese i kontrole na više lokacija gdje su pronašli opojnu drogu i tom prilikom podnijeli prekršajne prijave protiv četiri lica, saopšteno je iz Uprave policije.

Iz policije je saopšteno da su u Rožajama policijski službenici pretresom stana i drugih prostorija koje koristi H.M, pronašli 26 tableta Ksalol, koje se nalaze na listi opijata, za koje H.M. nije posjedovao medicinsku dokumentaciju.

Kako navode u saopštenju, službenici Odjeljenja bezbjednosti Berane u saradnji sa službenicima Odjeljenja bezbjednosti Bijelo Polje su, na aerodromskoj pisti u Beranama, u toku održavanja jedne muzičke manifestacije, kontrolisali dva maloljetnika starosti 17 godina, kod kojih je pregledom pronađena opojna droga marihuana.

 (Foto: Uprava policije)

„Takođe, službenici Interventne jedinice u Beranama su pregledom vozila kojim je upravljao A.J. (20) pronašli 30 tableta sa liste opijata, za koje A.J. nije posjedovao odgovarajuću dokumentaciju“, piše u saopštenju policije.

Iz policije je saopšteno da je sa svim navedenim upoznat državni tužilac u Višem državnom tužilaštvu u Bijelom Polju, koji je cijenio da u opisanim događajima nema elemenata krivičnog djela, nakon čega su, kako su naveli, policijski službenici nadležnim sudovima za prekršaje podnijeli prekršajne prijave protiv ovih lica, zbog počinjenih prekršaja iz člana 52 Zakona o sprečavanju zloupotrebe droga.

Ministarstvo: Neće biti promjena naziva obrazovno-vaspitnih ustanova

0

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija saopštilo je da neće podržati nijednu inicijativu kojom bi se mijenjali postojeći nazivi obrazovno-vaspitnih ustanova, naglašavajući da su oni dio kulturnog i istorijskog nasljeđa koje ne smije biti izgubljeno.

„Nazivi ustanova obrazovanja nijesu samo formalne oznake, već odraz vremena u kome su nastajali, svjedočanstvo o ljudima i događajima koji su oblikovali jednu epohu. Njihova promjena značila bi gubitak dragocjenog dijela kulturnog i istorijskog nasljeđa“, saopšteno je iz Ministarstva.

Istaknuto je da će svaka nova obrazovna ustanova koja ubuduće bude osnovana nositi ime po znamenitim ličnostima i događajima značajnim za crnogorsko društvo.

 (Foto: Ministarstvo prosvjete)

„Ono najvažnije – svaki predlog biće utemeljen na vrijednostima koje nas okupljaju i spajaju i na koje smo svi ponosni. Na taj način želimo da spojimo poštovanje prema nasljeđu sa stvaranjem novih vrijednosti i prilika za generacije koje dolaze“, naveli su iz Ministarstva.

Podsjećamo prvi maturanti Gimnazije „25. maj“, a sadašnje Srednje mješovite škole „25. maj“ pokrenuli su inicijativu za promjenu naziva škole.

Predložili su da se zove „Besa Malesija“, a njihov predlog podržao je školski odbor.

Kordić: Pune plaže su najbolji pokazatelj mjerljivih rezultata

0

Ministarka turizma Simonida Kordić izrazila je zadovoljstvo uređenošću i nivoom posjete kupalištima, kao i rezultatima koje je ostvarilo Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom, naglasivši da odgovorno i transparentno upravljanje donosi vidljive i mjerljive benefite za državu, privredu i građane.

– Uprkos tvrdnjama da plaže nisu spremne i da nema turista, činjenice pokazuju potpuno drugačiju sliku. Transparentnim tenderom, oslobođenim nepotizma koji je ranije bio veliki problem, Javno preduzeće je stvorilo uslove da gosti mogu da budu zadovoljni, a da ugostitelji rade na valjan i profitabilan način – navela je Kordić prilikom obilaska budvanske rivijere, prenosi Mediabiro.

Posebno je naglasila značajan finansijski rezultat.

Javno preduzeće prihoduje 35 miliona eura od zakupa plaža, dok je u 2019. ili 2020. taj prihod iznosio svega pet miliona. Ova cifra ne samo da je impresivna, već otvara nove mogućnosti za unapređenje državnih potencijala i uređenje kupališta, čime se direktno doprinosi razvoju turizma u Crnoj Gori – kazala je Kordić.

Zaključila je da ovakav model upravljanja predstavlja pravi primjer kako odgovorno vođenje resursa može da utiče na jačanje crnogorskog turizma i unapređenje kvaliteta ponude.

Medojević: KO NIJE ZA SEBE, NIJE NI ZA MENE

0

Biti profesionalni Bošnjak, Crnogorac, Srbin, Albanac, Hrvat je najbolji posao u CG. Otvaraju se i firme za to.

Za prava bošnjačkog naroda najvažnije je da se zbrine prvi Bošnjak u CG, Ibrahimović.

Tek kad se on i njegova porodica „namire“ doćiće na red i drugi Bošnjaci koji su funkcioneri u Bošnjačkoj stranci. Obični, pošteni Bošnjak, kao i obični pošteni Crnogorci, Srbi, Albanci, Hrvati, će morati malo da pričekaju….

Zašto se ministarstvo pokazuje neodlučnim prema ploči u Morinju, otkrivenoj na „najvišem“ nivou, a bez dozvole?

0

Ministarka kulture i medija Tamara Vujović naložila je inspekciji da u Plužinama, Herceg Novom i Petnjici provjeri zakonitost spomen-obilježja. Dok se najavljuju kontrole po opštinama, u Morinju, opština Kotor, stoji ploča koju su svečano otkrile delegacije vlada Crne Gore i Hrvatske, sa natpisom koji, po ocjeni dijela javnosti, predstavlja vrhunac crnogorskog poltronstva.

Na ploči piše: „Tokom velikosrpske agresije na Hrvatsku, ovdje je bio logor, takozvani Centar Morinj, za zatočene hrvatske civile i branioce“, a ispod:

„Sjećamo se zločina počinjenih da bi se osramotili ime i duh Crne Gore. Izražavamo žaljenje za sve patnje koje su preživjeli zatočeni. Da se nikada ne ponovi!“
Ploča je otkrivena 10. oktobra 2022.

Ovakva formulacija — sa političkim kvalifikacijama i kolektivnim etiketiranjem — ne samo što ponižava državu sopstvenim potpisom, nego i dodatno dijeli društvo, postavljajući Crnu Goru u ulogu dobrovoljnog samookrivljivanja pred tuđim narativom.

Upravo tu nastaje ključno pitanje: zašto se ministarstvo pokazuje neodlučnim prema ploči u Morinju, otkrivenoj na „najvišem“ nivou, a bez dozvole?

Da li se zakon selektivno „čita“ kako se ne bi narušili takozvani dobrosusjedski odnosi sa Zagrebom — ne bi li Hrvatska „ne postavljala problem“ na evropskom putu Crne Gore?

Ako je država spremna da provjerava svaku tablu u Plužinama, Herceg Novom i Petnjici, onda mora imati snage i da skloni nelegalno postavljenu spomen-ploču u Morinju, čiji neistiniti tekst duboko vrijeđa većinski dio građana i unosi politički pečat u kulturu sjećanja.

Sjutra ističu dvije nedjelje od kako je ministarka Vujović javno obećala da će rušiti sve bespravno podignute spomenike.

KCCG: Zaposleni i posjetioci da striktno poštuju saobraćajna pravila

0

Saobraćaj u krugu Kliničkog centra Crne Gore od ključne je važnosti za brz i efikasan transport pacijenata, kao i za obavljanje dijagnostičkih i konsultativnih procedura, saopšteno je iz te zdravstvene ustanove.

U tom cilju menadžment je tokom prošle godine realizovao brojne projekte koji su unaprijedili saobraćajnu infrastrukturu, čineći kretanje i parkiranje vozila lakšim i bezbjednijim.

– Međutim, uprkos dosadašnjim apelima, primijećeno je da se u posljednje vrijeme ne poštuje saobraćajna signalizacija koja reguliše kretanje, zaustavljanje i parkiranje vozila, što često ometa efikasan pristup zdravstvenoj zaštiti, naročito za najugroženije pacijente. Takvo ponašanje može ozbiljno ugroziti bezbjednost, a u nekim slučajevima, može dovesti u pitanje i spašavanje života – poručuju iz KCCG.

Pozivaju zaposlene i posjetioce da striktno poštuju saobraćajna pravila i signalizaciju, kako bi obezbijedili nesmetan pristup svima, a naročito vulnerabilnim pacijentima. Poseban apel upućuju vozačima da ne koriste parking mjesta koja su rezervisana za osobe sa invaliditetom ili otežanim kretanjem, kako bi se očuvala prava i bezbjednost svih korisnika ustanove.

– Ukoliko ne dođe do poboljšanja u poštovanju saobraćajnih pravila, KCCG će biti prinuđen da primijeni represivnije mjere – zaključuju u saopštenju.

Suspendovani policajci Mađarić i Žižić

0

Dvojici dugogodišnjih policajaca Miloradu Žižiću i Darku Mađariću juče su uručena rješenja o suspenziji, rečeno je “Vijestima” nezvanično iz Ministarstva unutrašnjih poslova.

Prema istim informacijama nekadašnji šef Odsjeka za suzbijanje teških krivičnih djela, Žižić i bivši komandir nikšićke policije Mađarić, suspendovani su navodno zbog bezbjednosnih smetnji.

Ne precizirajući o kome je riječ, potpredsjednik Vlade Aleksa Bečić saopštio je juče da su u sklopu kontinuiranog procesa vetinga koji se sprovodi, suspendovana još dva visoko pozicionirana policijska službenika:

“Dinamičan proces vetinga u prethodnim mjesecima jasno pokazuje da nema nedodirljivih i da nijedna funkcija u ovoj državi ne može biti zaklon za korupciju, kriminal ili bilo koju vrstu nedozvoljenog uticaja i nezakonitog djelovanja. Svjesni smo da nervoza raste, kako u redovima onih koji su bili direktni akteri, tako i u dijelu društveno-političke scene koja je godinama bila pokrovitelj i štit organizovanog kriminala”.

Resori za stranku, poslovi za porodicu lidera Bošnjačke stranke

0

Ibrahimovićeva žena zaposlena u CEDIS-u, kćerka dobila posao u MVP

Kako je Analitici saopšteno iz CEDIS-a, oglas za jednog izvršioca na ovom radnom mjestu raspisan je 21. maja 2025. godine – na državni praznik i neradni dan

Predsjednik Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović prihvatio je ulazak u Vladu Milojka Spajića kako bi se, prema njegovim riječima, „snažno suprotstavili svakom uticaju na Vladu, dolazio on spolja ili iznutra, koji bi podrivao na bilo koji način državnost i suverenost Crne Gore, njen građanski karakter i njene spoljnopolitičke prioritete“. S obzirom na dugogodišnju participaciju u vlasti DPS, mnogi su povjerovali u ispravnost motiva Bošnjačke stranke i njenog lidera.

No, pokazalo se da stvari ne stoje baš tako. Osim retoričkih osuda nacionalističkih ispada dijela parlamentarne većine, poput nedavnog podizanja spomenika četničkom komandantu Pavlu Đurišiću, lider Bošnjačke stranke nijednom nije pokazao da je voljan da raskine naizgled neprincipijelnu koaliciju i izađe iz Vlade koja često svojim postupcima ne djeluje u cilju evropske budućnosti Crne Gore.

Participiranje u vlasti donijelo je i neke nove radne angažmane za članove porodice Ervina Ibrahimovića.

Tako je supruga lidera BS-a Nisera Ibrahimović nedavno zasnovala radni odnos u Crnogorskom elektrodistributivnom sistemu (CEDIS) kao specijalista za životnu sredinu.

Kako je Portalu Analitika saopšteno iz CEDIS-a, oglas za jednog izvršioca na ovom radnom mjestu raspisan je 21. maja 2025. godine – dakle na državni praznik i neradni dan.

„Crnogorski elektrodistributivni sistem DOO Podgorica je 21. maja 2025. godine objavio javni oglas za zapošljavanje jednog izvršioca na radno mjesto Specijalista za životnu sredinu. Po istom je Nisera Ibrahimović zasnovala radni odnos počev od 16. jula 2025. godine“, odgovoreno je Analitici iz CEDIS-a.

Pored supruge ministra vanjskih poslova i potpredsjednika Vlade, prema riječima izvora Analitike (ime poznato redakciji), radni angažman u državnoj upravi nedavno je započela i njegova kćerka, Aldina Ibrahimović. Ona je posao dobila, ni manje ni više, u resoru kojim rukovodi njen otac.

Iz Ministarstva vanjskih poslova nijesu odgovorili na pitanja Analitike od kada je i na kojem radnom mjestu ona zaposlena niti da li je zaposlena na osnovu javnog konkursa.

Izvor Analitike tvrdi da je nakon ulaska BS-a u Vladu priliku da pređe na novo radno mjesto dobio i brat ministra Ibrahimovića, Faruk Ibrahimović.

On je, kako tvrdi izvor, radni angažman dobio u Crnogorskom operatoru tržišta električne energije (COTEE). Ni iz ovog preduzeća nije odgovoreno na naša pitanja o tome kada je, kako i na kojem radnom mjestu zaposlen Ibrahimović.

Pored Ministarstva vanjskih poslova, na čijem čelu se nalazi lider BS-a, Bošnjačka stranka dobila je na upravljanje resore energetike (nadređen CEDIS-u i COTEE-u), socijalne brige, brige o porodici i demografiji, dijaspore, te regionalnog i institucionalnog razvoja i nevladin sektor.

Mirka Dević Autorka