Home Blog Page 500

ASP: Za 18 članova Jedinice za auto-put 848.000 eura

0

U periodu od 11 godina za 18 lica koja su bila članovi Jedinice za implementaciju projekta auto-puta isplaćeno je ukupno 848.124 eura u neto iznosu.

Najmanji iznos koji je član Jedinice dobio je 200 eura, a najveći 180.700 eura, navodi se u Studiji slučaja o opravdanosti jedinice za auto-put Akcije za socijalnu pravdu (ASP).

– Odlukom je bilo propisano da članovima Jedinice, osim rukovodiocu, pripada mjesečna naknada od 1,5 hiljada i 1,3 hiljade eura, dok je predviđeno da će odluka biti na snazi do 1. februara ove godine. Takođe, petoro uposlenih bili su članovi Jedinice za implementaciju projekta auto-puta čitavo vrijeme, dok su ostali bili od jedne do više godina. Tih pet lica ukupno je prihodovalo 737.576 eura, dok je preostalih 11 lica koja su bili članovi Jedinice za implementaciju projekta auto-puta samo u kraćim vremenskim periodima prihodovala ukupno 110.548 eura. Drugim riječima, proizilazi da je pet angažovanih lica koja su dobila najveće naknade tokom perioda angažmana dobilo novčanu vrijednost koja odgovara vrijednosti po dva prosječna stana u Podgorici – predočeno je u studiji.

Ukazuju da nije poznato po kom kriterijumu su birani članovi Jedinice za implementaciju projekta, da li su vođenje evidencije i izrađivani izvještaji o radu Jedinice, šta su bila konkretno zaduženja svakog pojedinog člana, te da li je posao obavljan u vrijeme redovnog radnog vremena ili nakon njega.

– To je posebno bitno jer su uposleni imali i druge radne zadatke na svojim redovnim radnim mjestima, pa je upitno da li je redovan posao bio zapostavljen zbog rada u Jedinici. Akcija za socijalnu pravdu uputila je krajem aprila 2024. godine Budžetskoj inspekciji inicijativu za postupanje, a radi utvrđenja zakonitosti isplata za Jedinicu za implementaciju projekta auto-puta.

Desetak dana kasnije, Budžetska inspekcija nas je obavijestila da će, shodno prioritetima i planiranim inspekcijskim nadzorima, preduzeti aktivnosti iz svoje nadležnosti i blagovremeno obavijestiti o svojim postupanjima. Međutim, do sredine godine, odnosno više od godinu kasnije, Budžetska inspekcija nije dostavila nikakvo obavještenje da li je preduzela inspekcijski nadzor i šta su nalazi koje je potencijalno utvrdila tokom svog postupanja po inicijativi – ističu iz Akcije.

Uputili su poseban zahtjev Ministarstvu saobraćaja da se navede pravni osnov za formiranje Jedinice za implementaciju projekta i dostave kriterijumi po kojima su birani članovi, uključujući i njihove reference.

Ministarstvo nije dostavilo kriterijume za izbor članova Jedinice za implementaciju projekta i reference izabranih članova, već je navelo da su sastav Jedinice sačinjavala angažovana lica različitih profila, a primjereno vrsti projekta i zadacima Jedinice– navodi se u studiji.

Stvorili preduslove za praćenje projekta

U studiji ASP-a piše i da su im iz Ministarstva saobraćaja odgovorili da je inicijativa pokrenuta „još prilikom pokušaja pokretanja koncesionog aranžmana po uzoru na dobru međunarodnu praksu i stvaranju preduslova za adekvatno praćenje kompleksnog infrastrukturnog projekta“

Spajić: Prijatelji su tu da pomognu u teškim trenucima, vrijeme za konkretne projekte

0

Premijer Milojko Spajić sastao se sa potpredsjednikom Vlade Ujedinjenih Arapskih Emirata i ministrom vanjskih poslova, Njegovim Visočanstvom šeikom Abdulahom bin Zajedom Al Nahjanom i zahvalio za svesrdnu pomoć prijatelja iz UAE, koji su ustupili vatrogasni avion tokom trajanja sezone požara. Kako je saopštio, time su konkretno doprinjeli jačanju crnogorskih vatrogasnih kapaciteta u zaštiti života, imovine i prirodnih resursa.

Potpredsjednik Al Nahjan je poručio da tome prijatelji služe i da će biti podrška Crnoj Gori u svim izazovima u budućnosti.

U tom kontekstu, kako navode iz Vlade, razmatrana je mogućnost korišćenja razvijenih tehnologija Ujedinjenih Arapskih Emirata, radi efikasnijeg odgovora na jedan od najvećih izazova za čitav mediteranski region – šumske požare.

Postoji spremnost i obostrana zainteresovanost da se u najskorijem roku započnu projekti u oblastima turizma, energetike, digitalizacije, bezbjednosti i poljoprivrede.

„Siguran sam da ćemo u u narednom periodu imati konkretne i razrađene predloge projekata kako na državnom tako i na lokalnom nivou, kako bi iskoristili ovaj momentum sjajne saradnje i dodatno spojili naše zemlje. Svjesni smo da je zajednički interes da krenemo sa konkretnim stvarima i radujemo se tome“, istakao je Spajić.

Za dalji turistički razvoj Crne Gore, saglasili su se sagovornici, neophodno je unaprjeđenje crnogorskih aerodroma.

“Završetak koncesionog postupka prvi je korak ka tom cilju”, naglasio je Spajić.

Pozdravljeno je to što postoji direktna avio-povezanost, tokom sezone, a da će se razvojem aerodroma i proširenjem kapaciteta otvoriti mogućnost za cjelogodišnju konekciju i dolazak wide-body većih aviona, što je interes i Crne Gore i UAE, a za azijsko tržište je posebno bitno da aerodromi rade i preko noći – 24h

Šeik Al Nahjan istakao je spremnost da ekspertski i finansijski podrže EPCG u razvoju energetskih projekata, što bi omogućilo da građani Crne Gore i dalje plaćaju prisupačnu cijenu električne energije, ali i da bi razvijali kapacitete data centara, fintech-a i vještačke inteligencije gdje je pristupačna cijena energije jedan od glavnih inputa konkurentnosti.

“Zašto bi izvozili “sirovinu” električnu energiju, kada se mogu izvoziti kompleksniji proizvodi i usluge- derivati pristupačne cijene elektricne energije” ocijenio je Al Nahjan.

Sa sastanka Sa sastanka (foto: gov.me )

Izgradnja infrastrukture data centara, koja daje i uslove za razvoj modernih tehnologija privući će brojne velike IT kompanije u Crnu Goru.

U kontekstu jačanja ekonomskog standarda crnogorskih građana, apostrofirana je važnost izgradnje pristupačnih stanova u okviru projekta Velje brdo i drugih projekata socijalnih stanova, kako bi se drasticno smanjili troškove rente i cijena kvadrata stanova za crnogorske građane. UAE je zainteresovana da razmotri finansiranje projekta po povoljnim uslovima.

Na sastanku je dogovoreno da se posebna pažnja obrati na mogućnost saradnje u oblasti poljoprivrede, konkretno proizvodnje i kasnije otkupa zdrave i ukusne hrane, kao velikog potencijala Crne Gore.

Takođe se razgovaralo o unaprjeđenju bezbjednosti kroz primjenu vještačke inteligencije i video-nadzora u javnim školama, s posebnim fokusom na prevenciju vršnjačkog nasilja i suzbijanje upotrebe i distribucije narkotika u školama.

Pored premijera Spajića, sastanku su prisustvovali potpredsjednici Vlade Aleksa Bečić, Filip Ivanović i Ervin Ibrahimović, ministarka Majda Adžović i ministri Danilo Šaranović i Admir Šahmanović.

Dajković: Dok se mnogi kriju iza lažnih plaštova evropejstva i NATO pakta, mi pričamo našu priču

0

BERANCI DOČEKALI DAJKOVIĆA U ŠTITARIMA: I MRTAV PAVLE ĐURIŠIĆ JAČI OD NJIHOVIH LAŽI, ZATO GA SE PLAŠE

Mještani beranskog sela Štitari dočekali su predsjednika Slobodne Crne Gore, Vladislava Dajkovića, nakon posljednjih dešavanja u Goljem Zaostru. U srdačnom razgovoru predstavnici bratstva Šćekića izrazili su snažnu podršku za sve što Dajković i Slobodna Crna Gora rade u odbranu istinskih vrijednosti Crne Gore i srpskog naroda.

Obraćajući se prisutnima, Dajković je poručio da je ovakav doček najbolja potvrda ispravnosti politike koju Slobodna Crna Gora vodi:

“U vremenu kada se mnogi kriju iza lažnih plaštova evropejstva i NATO pakta, mi pričamo istu priču od prvog dana. Ništa nas nije promijenilo. Spremni smo da trpimo posljedice – progon, smjene, pa i zatvore – ali nikada nećemo odustati od našeg puta. Siguran sam da ćemo na narednim izborima, kako u Beranama, tako i u cijeloj Crnoj Gori, ostvariti više nego odličan rezultat.“

Na kraju svog obraćanja, Dajković je naglasio da istorija najbolje svjedoči o veličini junaka:

foto: najnovije.me

„Nećemo da dozvolimo da našu srpsku istoriju tumače neprijatelji našeg naroda. Ako iko ima dilemu kakav je bio Pavle Đurišić, neka se sjeti činjenice da je i mrtvom Jusufu Čeliću “skinuo” glavu. To isto danas simbolično govori i činjenica da je, nakon 12 godina od sudske presude, inspekcija uklonila spomenik Čeliću. Pravda, koliko god bila spora, uvijek dođe.“

Slobodna Crna Gora još jednom se zahvaljuje hrabrim i čestitim ljudima Berana na gostoprimstvu i podršci koja daje snagu da istrajemo do kraja.

MEDIJSKI TIM SLOBODNE CRNE GORE

Čelić siguran u zgradi gusinjske opštine, Tužilaštvo zbog zastare ne može pokrenuti postupak

0

Tužilaštvo zbog zastare ne može pokrenuti postupak za postavljanje spomenika saradniku okupatora u Gusinju.

Ministarstvo kulture 2018. je podnijelo krivičnu prijavu protiv Arifa Čeljaja, ali je tada već nastupila zastara, rekla je rukovoditeljka ODT-a Drita Rugovac.

Čelnik Gusinja, Sanel Balić nije odgovorio na pitanja da li se bista i dalje nalazi u zgradi Opštine

Postupak protiv odgovornog za postavljanje spomenika saradniku fašista u Drugom svjetskom ratu Jusufu Čeliću (Isufu Kameru Čelaju) u selu Vusanje, kod Gusinja, ne može biti pokrenut jer je slučaj zastario, rekla je “Vijestima” rukovoditeljka Osnovnog državnog tužilaštva (ODT) u Plavu Drita Rugovac.

Kako je objasnila, ODT bi mogao pokrenuti postupak jedino ako bi neko bistu ponovo postavio.

Ona je podsjetila da je Ministarstvo kulture 2018. godine podnijelo krivičnu prijavu protiv Arifa Čeljaja, finansijera izgradnje, ali da je tada već nastupila zastara i nije mogao biti pokrenut postupak. Tužilaštvo je zbog toga odbacilo krivičnu prijavu.

Opština Gusinje uklonila je sporni spomenik u selu Vusanje 14. avgusta po nalogu inspektorke za kulturna dobra Ministarstva kulture i medija. Osim spomenika, uklonjen je i natpis koji se nalazio pored biste.

Bista Čeliću postavljena je bez odobrenja Ministarstva, 2013. godine. U julu te godine inspekcija Ministarstva naložila je uklanjanje spomenika, ali to nije urađeno do prošle sedmice.

Prema Zakonu o spomen-obilježjima nije dozvoljeno podizanje spomenika za događaje koji označavaju gubitak slobode ili nezavisnosti Crne Gore, simbolizuju, odnosno označavaju saradnju s okupatorom, njegovim saveznikom ili pomagačem, zatim za osobe koje su bile saradnici okupatora, njegovog saveznika ili pomagača…

Rugovac je, odgovarajući na pitanje “Vijesti” gdje se uklonjena bista nalazi, kazala da je u zgradi Opštine Gusinje, te da ju je o tome obavijestila policija.

“Inspekcijski organi iz nadležnog Ministarstva određuju gdje će biti – u njihovoj je nadležnosti”, poručila je.

Čelnik Gusinja Sanel Balić nije odgovorio na pitanja “Vijesti” da li se bista i dalje nalazi u zgradi Opštine.

Ni Ministarstvo kulture i medija, po čijem je nalogu spomenik uklonjen, nije odgovorilo da li će tražiti da se bista premjesti na drugu lokaciju i da li će tražiti njegovo uništenje.

Čelić je bio komandir čete vulnetara (vulentara), milicije koju su činili Albanaci koji su živjeli na prostoru Plava, Gusinja i Albanije, a koja je, prema tvrdnjama nekih istoričara, odgovorna za zločine nad pravoslavnim stanovništvom. Tu paravojsku formirala je fašistička Italija.

Ministarka kulture i medija Tamara Vujović (Demokrate) rekla je prije desetak dana “Vijestima” da će svi spomenici, koji su postavljeni protivno zakonu, biti uklonjeni.

“Nema izuzetaka, nema selektivne primjene, nema tolerancije. Ministarstvo će i dalje, u saradnji sa Upravom za inspekcijske poslove, lokalnim samoupravama, policijom i tužilaštvom, štititi kulturnu baštinu i istorijski integritet naše države. Kad postoji osnov sumnje da je spomenik predmet ili sredstvo izvršenja krivičnog djela, oduzimanje može narediti isključivo nadležni tužilac, u skladu sa zakonom”, poručila je ona.

Spomenik je uklonjen nakon što je isto urađeno sa obilježjem četničkom komandantu Pavlu Đurišiću u selu Gornje Zaostro kraj Berana 8. avgusta.

Vujović je tada rekla da se Ministarstvo kulture i medija neće zaustaviti dok svako spomen-obilježje postavljeno bez saglasnosti tog resora ne bude uklonjeno – u svakoj opštini, bez izuzetka.

Ona je naložila inspektorki za kulturna dobra tog resora da u Plužinama, Herceg Novom i Petnjici izvrši nadzor, odnosno provjeri da li je neko od spomen-obilježja u tim opštinama nezakonito postavljeno.

Podnosilac prijave u vezi s Plužinama tražio je, prema nezvaničnim informacijama redakcije, da se ispita da li je po zakonu postavljena ploča “Nedajci pali u ratovima 1912-1918”, koja se nalazi ispod ploče posvećene stradalima u ratu od 1941. do 1945.

U Herceg Novom je, po inicijativi predsjednika Opštine Stevana Katića, počela provjera da li je spomenik odžačaru Rudolfu Karužiću Njunju u Njegoševoj ulici postavljen nezakonito, dok je u Petnjicu inspekcija upućena da ispita da li u toj opštini postoji zvanična odluka o davanju imena ulici po ratnom zločincu Osmanu Rastoderu.

Vujović je bila u toj varošici prije 15 dana povodom navoda medija da se tu nalazi ulica Rastodera. Ona je tada kazala da na licu mjesta nije zatekla tablu s natpisom koji se pominjao u medijima, ali je najavila detaljnu kontrolu.

“Vijesti” su 2015. godine objavile da su neki građani Petnjice samoinicijativno postavili nekoliko tabli s nazivima ulica. Među njima je bila i ona s imenom Rastodera, a čija fotografija (table) je objavljena na Fejsbuk stranici Radija Petnjica. Iz Opštine Petnjica su prije dvije sedmice saopštili da organi te lokalne samouprave nikad nijesu ni razmatrali, niti donijeli odluku kojom bi se neka ulica nazvala po Rastoderu.

“Istine radi, u jednom trenutku je neodgovorni pojedinac postavio tablu, koja je odmah uklonjena od nadležnih organa”, naveli su.

Vlasti Federativne Narodne Republike Jugoslavije proglasile su Rastodera za ratnog zločinca nakon završetka Drugog svjetskog rata, a vođa Muslimanske milicije, paravojne formacije koja je sarađivala s fašistima, ubijen je u januaru 1946. pod nerazjašnjenim okolnostima.

Krivične prijave protiv tri osobe zbog šumskih krađa u Bijelom Polju i Nikšiću

0

Službenici Regionalnog centra bezbjednosti „Sjever“ i Regionalnog centra bezbjednosti „Zapad“, su u okviru pojačanih aktivnosti na otkrivanju krivičnih djela iz oblasti eksploatacije prirodnih resura, podnijeli krivične prijave protiv tri osobe, saopšteno je iz policije. 

„Službenici Odeljenja bezbjednosti Bijelo Polje, Jedinice za suzbijanje ekonomskog kriminala podnijeli su krivičnu prijavu protiv lica koje se sumnjiči za krivično djelo šumska krađa koje je krajem jula ove godine, u državnoj šumi, na području gazdinske jedinice „Mejdanica – Lisa“, nezakonito posjeklo pet čamovih stabala ukupne bruto drvne mase 6,698 m3, čime je Upravi za gazdovanje šumama i lovištima PJ Bijelo Polje pričinjena materijalna šteta. Nakon sprovedenih operativnih aktivnosti i saradnje sa službenicima Stanice granične policije Bijelo Polje, identifikovan je osumnjičeni V.K. iz Bijelog Polja, te je protiv njega nadležnom tužilaštvu u Osnovnom državnom tužilaštvu u Bijelom Polju“, piše u policijskom saopštenju. 

Takođe, službenici Regionalnog centra bezbjednosti „Zapad“, Odeljenja bezbjednosti Nikšić podnijeli su krivičnu prijavu Osnovnom državnom tužilaštvu u Nikšiću protiv dva lica zbog krivičnog djela šumska krađa, navodi se. 

Ilustracija Ilustracija (Foto: Uprava za gazdovanje šumama)

„Naime, ovo krivično djelo na teret se stavlja D.T. (41) i R.S. (35), koji su 6. avgusta u mjestu Gradačka Poljana, opština Nikšić, zatečeni u bespravnoj sječi bukove šume, te je policija protiv njih podnijela krivičnu prijavu u redovnom postupku. Nezakonito eksploatisanje prirodnih resursa osim što predstavlja krivično djelo, narušava kako prirodne vrijednosti, tako i interese crnogorskog društva u cjelini, te apelujemo na građane da budu odgovorni, prema zajedničkim prirodnim resursima i da nakon eventualnih saznanja o ovakvim djelima obavijeste nadležne organe“, istaknuto je. 

Hrvatska: Pomen za 814 žrtava iz jame Jazovka koje su ubili partizani na kraju Drugog svjetskog rata

0

Evropski je dan sjećanja na žrtve totalitarnih i autoritarnih režima. Kako prenosi HRT, u organizaciji Ministarstva hrvatskih branitelja biće održan posljednji ispraćaj i ukop 814 žrtava iz jame Jazovka koje su ubili partizani na kraju Drugog svjetskog rata i u poslijeratnom razdoblju.

Misu će predvoditi zagrebački nadbiskup Dražen Kutleša.

Dan sjećanja biće obilježen i na ostrvu Sveti Grgur i Golom otoku.

Povodom Evropskog dana sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima, ispred ulaza u tvrđavu Gripe u Splitu, gradonačelnik Tomislav Šuta i splitsko-dalmatinski župan Blaženko Boban položili su cvijeće u znak trajnog sjećanja i pijeteta.

„Mlađe generacije treba da znaju i shvate da je na njima težište, da to trebaju iskorijeniti u čovjeku, narodu, institucijama i među nama. Da to demokratskim putem poklope i kažu „ne može tako, to šteti čovjeku do tebe, to šteti narodu do tebe“, rekao je Boban.

Šuta je kazao da je ovo trenutak kada se moramo sjetiti svih žrtava, odati im počast.

„Ali isto tako osuditi zločine koji su se dogodili u nacizmu, komunizmu i fašizmu. Nema familije i u Splitu ili Hrvatskoj koja se nije suočila s nekim od oblika ovih režima na području Republike Hrvatske. S obzirom na sve ratove koji se događaju u svijetu, svi treba da težimo uspostavljanju mira, slobode i demokratije te da se takvi zločini više nikad ne dogode“, dodao je Šuta.

Koprivica: Crna Gora pamti stradale bez prava na suđenje i odbranu

0

Danas se sjećamo miliona žrtava koje su stradale pod totalitarnim i autoritarnim režimima širom Evrope i svijeta. Evropski dan sjećanja na žrtve nacizma, fašizma, komunizma i drugih autoritarnih režima, ustanovljen Rezolucijom Evropskog parlamenta, podsjetnik je na to koliko su krhke sloboda, ljudska prava i dostojanstvo ako ih društvo ne brani zajednički i dosljedno, saopštio je potpredsjednik Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju Momo Koprivica.

„Ovo nije samo dan sjećanja – to je i poziv na odgovornost. Političke i ideološke razlike ne smiju zasjeniti osnovne moralne i ljudske principe. Svaka nevina žrtva zaslužuje poštovanje i pomen, a svako društvo ima obavezu da se suoči sa svojom prošlošću bez relativizacije, negativnog istorijskog revizionizma ili zaborava. Ideologije, koje su osuđene Rezolucijom Evropskog parlamenta, ostavile su trag u Evropi, a taj trag nije zaobišao ni Crnu Goru, uz sve objektivne razlike između režima koji su bili kod nas i u nekim drugim istočnoevrooskim državama i uz nužno izbjegavanje negiranja činjenice da su pripadnici NOP-a doveli do slobode od fašističkog zavojevača“, istakao je Koprivica. 

Crna Gora pamti, naglasio je.

„Pamti žrtve vansudskih pogubljenja. Pamti kazne bez suđenja, pamti zatvore za „nepodobne“, ćutanje iz straha, poniženja zbog drugačijeg mišljenja, pamti one koji su osuđeni bez krivice i one koji su pogubljeni bez suđenja. Ali pamti i one koji su odbijali partijske naloge da likvidiraju ili degradiraju komšije ili sugrađane, potvrđujući čojstvo kao osnovnu moralnu tradiciju Crne Gore. Sjećanje nije čin prošlosti, već otpora. Otpora pokušajima da se nepravda i gaženje ljudskih prava i dostojanstva zaborave ili opravdaju“, kazao je Koprivica. 

U duhu evropskih vrijednosti istine, savjesti i sjećanja, naglasio je, Crna Gora treba da očuva svoje antifašističke tekovine i tradicije, ali i da rasvijetli sudbine nevino stradalih u ratnom i poratnom periodu, pod autoritarnim režimom, omogućavajući dostojanstvo i neselektivno sjećanje, uključujući i identifikaciju masovnih grobnica.

„U kojima su nevini ljudi, stradali bez prava na suđenje i odbranu, kao što su Kotor jama u Nikšiću, zatim masovne grobnice na Cetinju i drugim mjestima. U pijetetu i sjećanju na nevine žrtve nijesmo ni lijevi ni desni, ni bijeli, ni crveni ni zeleni, već samo ljudi. Samo društvo koje se, na temelju istine, suočava sa tamnim stranicama svoje prošlosti ima osnov da se nada svjetlijoj budućnosti“, rekao je Koprivica. 

On je naglasio da su evropske rezolucije putokaz.

„Jedino se kroz istinu, istorijsko pamćenje i otvoren dijalog može graditi demokratska, pravedna i otporna budućnost za sve građane. Evropske rezolucije i deklaracije daju putokaz. Na ovaj dan izražavamo solidarnost s porodicama žrtava, ali i odlučnost da njegujemo kulturu sjećanja i obrazovanja, kako se zločini totalitarizma i autoritarnih režima nikada više ne bi ponovili“, navodi Koprivica.

Medojević: Na sceni je tiha, ali masovna islamizacija Crne Gore

0

TIHA ISLAMIZACIJA OZBILJAN DUGOROČNI PROJEKAT. NESTAJANJE TRADICIONALNE HRISĆANSKE CRNE GORE!!

Dok se vlast i opozicija igraju partizana i četnika i jure spomenike po Crnoj Gori već nekoliko godina na sceni je tiha, ali masovna islamizacija Crne Gore. Kao dio šireg državnog projekta „neoosmanizma“, preko Vlade Crne Gore i Ministarstva inostranih poslova, dolazi do ogromnog priliva državljana Turske koji žive i rade u Crnoj Gori. Preko 100.000 državljana Turske, Azerbejdžana i drugih islamskih država živi i radi u Crnoj Gori. ANB ne prati ovaj proces, ne daju se bezbjednosne provjere za dobijanje radnih i boravišnih dozvola. Turski državljani su otvorili preko 5000 firmi, uglavnom u Budvi i Podgorici i bave se uglavnom građevinarstvom, trgovinom i ugostiteljstvom. 

U svakoj državi koja drži do sebe, svog identiteta i tradicije, priliv 20% stranog stanovništa iz jedne države predstavljao bi alarm, ali kod nas to nije slučaj.

Vladu vode neozbiljni i neodgovorni, nedorasli pojedinci koje ovi geostrateški poremećaji ne zanimaju. Samo provizije i korupcija. Da se što brže uzme što više para.

Crna Gora, kakvu je znam i bezgranično volim, nestaje. Po raznim linijama se raspada, a nesloga, bratska mržnja i sklonost ka korupciji i kriminalu samo ubrzavaju ovaj proces. I to je istorijska lekcija. Prostor ostaje, stanovništvo se mijenja. I biološki i kulturološki i vjerski i identitetski. I mi smo Crnogorci pomjerili neke starosjedioce koji su na ovom božanstvenom prostoru živjeli. Sad dolaze drugi da zamijene nas. Bolji, organizovaniji, složniji, svjesniji , patriotskiji. Naša generacija je pokazala da ne zaslužuje državu i ovu teritoriju. Za šaku dukata prodali smo prvo zemlju pa onda i državu i na kraju i identitet i dušu. PAF -PAF.

Vuković: Kad god Crna Gora napravi korak ka EU, Mandić i ostale persone non grata proizvedu neki skandal

0

Ova većina ne može uvesti Crnu Goru u EU

Da aktuelna vlast obmanjuje javnost pričom o tome da će Crna Gora, do kraja 2026. ili 2027. godine, biti spremna da postane dio Evropske unije, potvrdio je i izvjestilac Evropskog parlamenta za Crnu Goru Marjan Šarec koji je istakao da će biti zadovoljan ako se čitava integracija završi do kraja 2029. godine, podsjeća poslanik DPS Ivan Vuković.

„Šarecova ocjena da Crnu Goru čeka još mnogo posla na njenom evropskom putu, te da istom zasigurno ne doprinosi nezakonito podizanje spomenika najozloglašenijem četničkom komandantu i fašisti Pavlu Đurišiću, potvrđuje ono na šta Demokratska partija socijalista sve ovo vrijeme i ukazuje – da aktuelna vladajuća većina ne može uvesti Crnu Goru u Evropsku uniju“, navodi Vuković u saopštenju.

Vlast, čiji je, prema njegovim riječima, stvarni šef četnički vojvoda Andrija Mandić, koji je simbol nazadne, retrogradne politike, politike koja afirmiše postavljanje spomenika četničkom koljaču, u čijim okvirima se ratni zločinci slave kao heroji, politike koja neskriveno bi da prekraja i lažira istoriju, ne može učiniti Crnu Goru dijelom evropske porodice. 

„Jasno je to iz svega što se dešava, jer kad god Crna Gora napravi korak ka EU, Mandić i ostale persone non grata u susjednim zemljama, proizvedu neki skandal međunarodnih razmjera, zbog kojeg pljušte protestne note iz komšiluka ili preduzmu neki ovakav korak kojim nastoje da podrivaju temelje Crne Gore koja je davno izabrala antifašizam za svoje trajno vrjednosno opredjeljenje“, smatra Vuković.

Na kraju, jedino Crna Gora, kao građanska i antifašistička zemlja, kao država u kojoj se poštuju ljudska prava i slobode, može postati članica Evropske unije. 

„Jasno je da Crna Gora, u kojoj određene politike sa pozicija vlasti bi da unište građanski koncept, da unize antifašističko nasljeđe, da tuđa prava i slobode poštuju onoliko koliko im taj neko ide uz dlaku, ne može ući u EU – ne do kraja 2026. odnosno 2027. godine, kojima neopravdano i neutemeljeno licitiraju predstvanici vlasti, nego ni do kraja 2029. koja se pojavljuje kao mogućnost u najoptmističnijim obraćanjima evropskih zvaničnika“, zaključuje Vuković.

Narodna Skupština RS izglasala raspisivanje referenduma o presudi protiv Dodika, održaće se 25. oktobra

0

Referendumsko pitanje glasi: „Da li prihvatate odluke neizabranog stranca Kristijana Šmita i presude neustavnog Suda BiH izrečene protiv predsjednika RS, kao i odluku CIK-a o oduzimanju mandata predsjedniku RS Miloradu Dodiku?“

Narodna skupština Republike Srpske (NSRS) usvojila je neustavnu odluku o održavanju referenduma na kojem bi se građani tog entiteta trebali izjasniti o presudi Suda Bosne i Hercegovine protiv Milorada Dodika i odluci Centralne izborne komisije (CIK) BiH kojom mu je oduzet mandat predsjednika RS.

Referendum će biti održan, kako je usvojeno, 25. oktobra ove godine.

Odluka o referendumu nije u skladu sa Ustavom Bosne i Hercegovine koji ne predviđa mogućnost da entiteti samostalno raspisuju referendume o odlukama državnih institucija.

Referendumsko pitanje, koje je na sjednici pročitao šef Kluba poslanika SNSD-a Srđan Mazalica, glasi: „Da li prihvatate odluke neizabranog stranca Kristijana Šmita i presude neustavnog Suda BiH izrečene protiv predsjednika RS, kao i odluku CIK-a o oduzimanju mandata predsjedniku RS Miloradu Dodiku?“

Za odluku je glasalo 50 od prisutnih 65 poslanika, dok ostatak od 15 poslanika, koji su prisustvovali glasanju, nisu glasali ni za, ni protiv.

Vlasti RS ne priznaju visokog predstavnika u BiH Kristijana Šmita i osporavaju mu legitimitet, tvrdeći da njegovo imenovanje nije potvrdio Savjet bezbjednosti Ujedinjenih nacija.

Vladajuća koalicija ranije je predložila da se referendum održi 18. ili 25. oktobra, ali tek je na samoj sjednici precizirano referendumsko pitanje.

Narodna Skupština Republike Srpske, Skupština Republike Srpske
foto: narodnaskupstinars.net

Odluku o referendumu pratilo je i usvajanje izmjena Zakona o referendumu i građanskoj inicijativi po hitnom postupku, koje bi Skupštini RS trebale omogućiti formiranje posebnih komisija za referendume.

Sud BiH je početkom avgusta izrekao pravosnažnu presudu kojom je Milorad Dodik osuđen na kaznu jednogodišnjeg zatvora, uz šestogodišnju zabranu obavljanja javnih funkcija. Kazna zatvora je otkupljena novčanom uplatom, dok je CIK BiH, postupajući po presudi, oduzeo Dodiku mandat predsjednika RS.

Dodik od 18. avgusta zvanično nije predsjednik RS, a CIK BiH je obavezan da u roku od 90 dana raspiše prijevremene izbore za predsjednika entiteta.

Usvojeni i zaključci kojima se ‘odbacuje’ presuda Dodiku

Pored odluke o referendumu, poslanici vladajuće koalicije na čelu sa SNSD-om, usvojili su i set zaključaka kojima Skupština RS „odbacuje“ presudu Suda BiH i odluku Centralne izborne komisije kojima je prestao mandat Dodiku na funkciji predsjednika RS.

U zaključcima se navodi da se Narodna skupština protivi održavanju prijevremenih izbora, da se „poziva Dodik da nastavi obavljati funkciju predsjednika RS“, te da se od svih institucija u entitetu zahtijeva da ne preduzimaju aktivnosti u vezi s raspisivanjem izbora.

Narodna Skupština Republike Srpske, Skupština Republike Srpske
foto: narodnaskupstinars.net

Jedan od zaključaka upozorava da bi „eventualna saradnja sa CIK-om BiH povodom ovog pitanja predstavljala izvršavanje krivičnog djela nepoštovanja odluka institucija ili organa RS, propisanog Krivičnim zakonikom RS“.

Takođe, usvojen je i zaključak prema kojem Kolegijum Skupštine RS treba da pripremi nacrt rezolucije o samoopredjeljenju srpskog naroda i Republike Srpske, iako Ustav BiH ne predviđa pravo entiteta na samoopredjeljenje.

Opozicija upozorava na ‘antiustavno’ djelovanje i opasnost od radikalizacije

Opozicioni poslanici su tokom rasprave istakli da entitetska skupština nema nadležnosti da se izjašnjava o odlukama sudova.

Zagorka Grahovac, poslanica stranke Za pravdu i red, poručila je da Skupština „može izraziti politički stav, ali ne i odlučivati o sudskim odlukama“.

„Entitetski parlament ne može obustaviti izvršavanje presuda. To pripada sudskoj vlasti koja je odvojena od zakonodavne i izvršne“, naglasila je Grahovac.

Ona je upozorila da bi eventualno usvajanje zaključaka o neodržavanju prijevremenih izbora značilo „ulazak u novo krivično djelo – sprječavanje održavanja izbora“.

Nedeljko Glamočak iz Srpske demokratske stranke (SDS) ocijenio je da se pod plaštom odbrane RS vodi politika koja ugrožava i institucije i građane.

„Vrijeme će pokazati da je sve ovo uvod u predizbornu kampanju. Ali ova strategija je mnogo rizična po Republiku Srpsku. Ne možemo protiv čitavog svijeta“, rekao je Glamočak.

On je poručio da SDS „neće pratiti vladajuću koaliciju u avanturama“, te pozvao na jedinstvo oko RS, a ne oko pojedinaca i njihovih presuda.

Narodna Skupština Republike Srpske, Skupština Republike Srpske
foto: narodnaskupstinars.net

Ramiz Salkić, samostalni poslanik u Skupštini RS, istakao je da se raspravom o presudi Dodiku ulazi u novu fazu kršenja Ustava BiH.

„Zamislite da svaki lokalni parlament odlučuje da li će priznati ili ne neku presudu. To vodi u spiralu krivičnih djela. Presuda je pravosnažna i ide se u prijevremene izbore“, kazao je Salkić.

On je pozvao Skupštinu da usvoji zaključak kojim bi se od CIK-a tražilo da što prije odredi datum izbora za predsjednika RS.

Ostavka Viškovića i tehnički mandat Vlade

Na istoj sjednici poslanici su prihvatili ostavku Radovana Viškovića na funkciju premijera RS, čime je entitetska Vlada postala tehnička.

Prema predviđenim procedurama, predsjednik RS je taj koji bi u narednih desetak dana trebao da predloži mandatara za novog entitetskog premijera.

Kako je Dodiku oduzet mandat, a Ustav BiH, kao ni Ustav RS ne definišu ko vrši funkciju predsjednika RS u slučaju njegove smjene, tako trenutno nema ko ni da predloži novog premijera.

No, Dodik se i dalje predstavlja kao predsjednik RS, a tako ga je, tokom sjednice u utorak, predstavio i Nenad Stevandić, predsjednik entitetskog parlamenta.

Time je Dodiku, kome su nadležnosti oduzete, omogućio i obraćanje poslanicima u funkciji entitetskog predsjednika, iako, formalno, to više nije.