Home Blog Page 487

Joković ponovo izabran za predsjednika SNP-a

0

Vladimir Joković ponovo je izabran za predsjednika SNP-a na danas održanom kongresu te partije. Ovo je Jokovićev treći mandat na čelu ovog političkog subjekta. Od 434 delegata, za Jokovića je glasalo 339. Protiv je bilo 19.

Joković je rekao da se deseti kongres te stranke održava 30. avgusta, na dan velike pobjede crkve i naroda u Crnoj Gori. On je naglasio da je Socijalistička narodna partija nastala iz naroda, da je uvijek bila i ostaje uz narod, prenosi RTCG.

Kako je rekao, jedan je SNP jer je uvijek bila na liniji da je opšte dobro važnije od bilo kojih pojedinačnih interesa. Kako kaže, u SNP-u nema mjesta za podjele, ali ima za dijalog.

“Želim da potvrdim da ono što je već poznato – SNP nije partijski eksperiment, već politička konstanta u Crnoj Gori”, rekao je Joković.

On je naglasio da SNP ostaje na putu koji je trasirao 30. avgust.

“Vjerujemo u evropsku budućnost Crne Gore”, rekao je Joković.

Delegati su usvojili dnevni red i izabrano je radno Predsjedništvo.

Desetom Kongresu SNP u Podgorici prisustvuju gosti iz političkog i javnog života Crne Gore i regiona, uključujući predsjednika parlamenta i NSD-a Andriju Mandića, ambasadora Srbije Nebojšu Rodića, ranijeg lidera stranke Srđana Milića, poslanike PES Vasilija Čarapića i Jelenu Nedović, čelnika URA Dritana Abazovića, poslanika URA Zorana Mikića, poslanicu BS-a Edinu Dešić, predstavnicu Demokratske Crne Gore Draganu Kažanegru Stanišić, predsjednika FORCA i opštine Ulcinj Gencija NimanbeguaJelenu Kljajević i Vladimira Bulatovića iz DNP-a, ministra javne uprave Maraša Dukaja, poslanika Ujedinjene Crne Gore Vladimira Dobričanina, predstavnika CIVIS Srđana PavićevićaVladislava Vukovića iz Jugoslovenske komunističke partije Crne Gore, Kseniju Milović iz Demosa, Maksima Vučinića iz Radničke partije, predstavnika Prave Crne Gore Stefana Vešovića

Tu su i ministar kulture u Vladi Srbije Nikola Selaković i poslanik SPS Uglješa Marković, kao i Rajko Papović, savjetnik predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.

Obraćajući se delegatima, Andrija Mandić rekao je da su danas potrebne moderne politike. On je naglasio da je SNP pod vođstvom Jokovića doživjela preporod. Naglasio je da je Joković 2020. godine u važnom trenutku za srpski narod i sve koji vole istinu i pravdu u Crnoj Gori, znao da SNP treba da stane uz veliku, pobjedničku koaliciju.

“Želim da nastavite starim putevima slave”, rekao je Mandić.

Ministar Maraš Dukaj je naveo da je Albanska alternativa imala korektnu saradnju sa SNP-om.

“Želim da istaknem da SNP kao tradicionalna stranka, koja je dugo bila u opoziciji, pokazuje otpornost i razumijevanje društvenih procesa”, ukazao je Dukaj.

Šef poslaničkog kluba PES-a Vasilije Čarapić je istakao da SNP-u zahvaljuje na dosadašnjem radu u korist građana Crne Gore.

“Naša vizija je Crna Gora u modernoj Evropi ali i Crna Gora u kojoj građani osjećaju pravdu”, kazao je Čarapić.

Kako je istakao, da bi Crna Gora bila snažna i uspješna, moramo ojačati slobodu i djelovanje građana. Pohvalio je djelovanje dvoje poslanika SNP-a u crnogorskom parlamentu.

Dritan Abazović ističe da je SNP bio možda i većinska Crna Gora u jednom teškom vremenu. On je naglasio da mu je čast što je SNP bio dio Vlade koju je on formirao 2022. godine.

“Da u solidarnosti i slozi postižemo ciljeve na korist svih građana Crne Gore, bez obzira na vjeru i naciju. Da se srećemo u dobru”, kaže Abazović.

Potpredsjednica Demokrata Dragana Kažanegra Stanišić rekla je, pozdravljajući skup, da je pred svim demokratskim snagama važan zadatak – da vetingom očisitimo institucije od mafije.

“Da oslobodimo Crnu Goru od organizovanog kriminala i korupcije. Dokazali smo da možemo opstati. Kada su mnogi bježali, mi smo ostajali”, rekla je Kažanegra Stanišić.

Edina Dešić istakla je da BS želi uspješan i plodotvoran rad delegatima na kongresu SNP-a. Kako je istakla, BS i SNP iako su imali razlike, u teškim vremenima imali su snage i zrelosti za dogovore u korist svih građana naše zemlje.

Jelena Kljajević iz DNP-a rekla je da obje stranke imaju obavezu da izgrade Crnu Goru zasnovanu na pravdi i solidarnosti.

Vladimir Dobričanin rekao je da je SNP dio velike, uspješne priče, a posebno je bitno to istaći baš na današnji dan, kada se sjećamo velike političke pobjede u Crnoj Gori.

Genci Nimanbegu kazao je da u mnoštvu partija i političkih ponuda, moramo naći ono što nas spaja, i što je korisno za sve građane.

Ksenija Milović podsjetila je na saradnju Demosa i SNP-a i izrazila je očekivanje da će sva zajednička obećanja građanima u ranijim kampanjama biti ispunjena.

Maksim Vučinić istakao je da Radnička partija većinu vrijednosti i stavova dijeli sa SNP-om.

Stefan Vešović kaže da je SNP bio neko ko je nosio luču promjena u Crnoj Gori i da je ponosan što danas, 30. avgusta, možemo da obilježimo jedan važan datum u novijoj političkoj istoriji Crne Gore.

Vladislav Vuković kazao je da se nada će SNP istrajati u borbi za društvo socijalne pravde.

Srđan Pavićević rekao da je formiranje prve vlade nakon pada DPS-a 2020. godine jedan od najvažnijih događaja u posljednjih osam decenija. On je naglasio da se sada postavlja pitanje – gdje je 31. avgust, i je li svanuo.

U ime Demokratske partije (DP) – ogranak za Malesiju Kristijan Dukaj kazao je da se nada će današnji kongres rezultirati korisnim odlukama za budućnost Crne Gore.

Srpski ministar kulture i predstavnik Srpske napredne stranke Nikola Selaković rekao je da mu je čast što prisustvuje današnjem kongresu SNP-a. On je naveo da su SNP i SNS bratske stranke.

“Od kako pratim politiku u Crnoj Gori, pratio sam šta je radila Socijalistička narodna partija. Ono što nikada nijeste promijenili jeste ono čime ne može da se podiči veliki broj stranaka na političkoj sceni Crne Gore i Srbije, a to je odanost ideji”, rekao je Selaković.

Kako je naglasio, SNP sa svojim idejama i idealima nikada nije trgovao.

“Izdržali ste i izgurali u svojoj borbi sa drugim strankama koje kao ni vi, nijesu htjeli da trguju sa svojim idejama. Nijeste se toga stidjeli, i opstali ste evo treću deceniju. Ponosim se što imam prijetelje u Novoj srpskoj demokratiji, SNP-u i DNP-u. Ponosim se što smo uvijek zajedno, i onda kada je lijepo i onda kada nije. To su oni trenuci kada se osjeti ljudska i bratska bliskost, a to, priznaćete, ne može sa svakim. Prenosim vam pozdrave predsjednika SNS Miloša Vučevića i predsjednika Srbije Aleksandra Vučića. Hvala vam što nijedan član SNP-a nije nasjeo i nije podržao neustavni pokušaj obojene revolucije u Srbiji”, kaže Selaković.

Poslanik SPS-a u Skupštini Srbije Uglješa Marković rekao je da prenosi pozdrave predsjednika SPS Ivice Dačića i cjelokupnog članstva.

“Našem dvije partije, SNP i SPS, povezuje naša zajednička borba da se stvori društvo u kome svi mogu da žive od svog rada, gdje neće biti gladnih i gdje će vladati sloboda”, istakao je Marković.

Stefan Krkobabić, jedan od potpredsjednika Partije ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera Srbije, rekao je da je SNP uvijek bio na pravoj strani, i uvijek na ljude u Srbiji gledaju kao na svoju braću.

“Živio SNP i samo naprijed”, kazao je Krkobabić.

Predsjednik Srpske lige Aleksandar Đurđev kazao je da naš korijen jeste naš narod, i ideali koje su generacije prije nas stvarale.

“Želim vam da snagu koju imate usmjerite baš na ono što je pisao kralj Crne Gore Nikola, da Srbin više nikad ne bude rob”, kazao je Đurđev.

Savjetnik Milorada Dodika, Rajko Papović, rekao je da SNP-u želi uspješan kongres.

“Iz Banjaluke vam donosim pozdrave i poruke prijateljstva i saradnje u borbi za pravedno društvo. Živio SNP i živjelo naše prijateljstvo”, kaže Papović.

Potpredsjednik Socijalističke narodne partije i ministar sporta i mladih Dragoslav Šćekić saopštio je juče da povlači svoju kandidaturu za predsjednika stranke, navodeći da ne želi da učestvuje u procesu koji je, kako tvrdi, od početka bio “obesmišljen, neregularan i duboko kompromitovan”.

Berane: U svatovskoj koloni pucano iz startnog pištolja, policija oduzela oružje i municiju

0

Policija je u Beranama zaustavila svatovsku kolonu nakon što je jedno lice ispalilo hice iz startnog pištolja, pri čemu su kod učesnika pronađena i oduzeta tri pištolja i 150 komada municije, a protiv odgovornih su podnijete prekršajne prijave.

Policija je juče, postupajući shodno saznanju o upotrebi oružja pucanjem uvis u koloni svatova, zaustavili i kontrolisali lica i vozila. Tom prilikom kod tri lica koja su se nalazila u dva vozila pronađena su i oduzeta tri komada oružja – dva gasna pištolja i startni pištolj, kao i 150 komada pripadajuće municije, dok je četvrto lice koje je bilo saputnik u jednom od vozila, kako se sumnja, upotrijebilo startno oružje i ispalilo više hitaca uvis.

„Kolona svatova u Beranama je, naime, nakon saznanja o događaju, kontrolisana detaljno, kako bi se preventivno djelovalo na moguće posljedice ovakvog nezakonitog i neodgovornog ponašanja i kako bi se sankcionisala odgovorna lica. Tom prilikom je kod državljana Luksemburga koji su se nalazili u džipu marke „Merdeces“, K.A (23) i I.O (23) pronađeno i oduzeto: – gasni pištolj „Blow“ TR2 cal.9mm, – automatski gasni pištolj „Blow/SWAT Uzi“, i – 80 komada municije za navedeno oružje Lica su dovedena u službene prostorije Odjeljenja bezbjednosti Berane, nakon čega su, na osnovu dalje obrade događaja, policijski službenici Jedinice policije Andrijevica zaustavili vozilo „Audi Q7“, kojim je upravljao S.R (23), takođe luksemburški državljanin, kod kojeg je u vozilu pronađeno i oduzeto: – startni pištolj marke „Blow „F06 cal.9mm, i – 50 komada municije cal. 9mm za navedeno oružje. I lice S.R. je dovedeno u službene prostorije Odjeljenje bezbjednosti Berane“, kaže se u saopštenju.

Daljim radnjama koje su sproveli radi utvrđivanja činjenica u ovom događaju, policijski službenici su došli do saznanja da je startni pištolj, pucanjem uvis, u svadbenoj koloni upotrijebio D.L (18) iz Berana.

„Od njega je u policijskim prostorijama uzeta izjava na navedene okolnosti, gdje je utvrđeno da je D.L. startni pištolj upotrijebio dok se nalazio u koloni svatova, u vozilu kojim je upravljao pomenuti S.R. Ispaljeni hici nisu povrijedili bilo koje lice ili oštetili imovinu, ali jesu predstavljali opasnost i njihovim ispaljenjem je došlo do narušavanja mira i bezbjednosti građana“, pojašnjavaju u UP.

O događaju je upoznata državna tužiteljka u Osnovnom državnom tužilaštvu u Beranama, koja se izjasnila da se u radnjama navedenih lica ne stiču elementi bića krivičnog djela, već da se radi o prekršaju.

„Policijski službenici su stoga protiv D.L. nadležnom Sudu za prekršaje podnijeli prekršajnu prijavu shodno članu 13 Zakona o javnom redu i miru, dok je ostalim navedenim licima kod kojih je pronađeno gasno i startno oružje uručen prekršajni nalog. Upotreba oružja, bilo vatrenog, gasnog ili startnog, prilikom proslavljanja životnih događaja je, podsjećamo, nezakonita. Svako ovakvo ponašanje biće sankcionisano, krivičnom ili prekršajnom prijavom podnesenom protiv odgovornih lica, shodno zakonu“, zaključeno je u UP.

Medojević: DANAS JE 30.AVGUST! DAN KAD SU SVI POSTALI ISTI!!

0

Danas je 5 godina od izbora na kojima je unaprijed dogovoren pobjednik -Milo Djukanović.

Čovjek koji je opljačkao Crnu Goru do koske, podijelio i posvadjao narod, od drzave napravio jedan od najvecih globalnih narko-kartela, naredio likvidacije ne desetine ljudi, huskao na rat sa Hrvatskom 1990, razorio moral nacije, povezao narkomafiju i šverc cigareta sa laznim crnogorskim patriotizmom, obrukao časno ime Crnogorskog naroda sa kriminalom i korupcijom, unistitio preko 100.000 radnih mjesta u industriji, potopio brodove, strpao vise milijardi EUR u svoje džepove, je na SLOBODI!!!

Čak i slučajevi koji su dokazani u SAD i javno objelodanjeni ( prvi milion, 11x 1 milion, limenka, nicija kuca…) nijesu bili dovoljni da se Đukanovic saslusa, makar u svojstvu gradjanina, a kamoli uhapsi. Glavni bos duvanske i narko mafije je na SLOBODI.

Slučajevi zastarjevaju, vlast cuti, SDT cuti, Predsjednica Vrhovnog suda ćuti. ZAVJERA ĆUTANJA.

OMERTA!

I ne samo Đukanovic. Markovic, Gvozdenovic i svi DPS tajkuni koji su bestijalno pljackali Crnu Goru 35 godina ( a pljackaju je i ovih 5) na SLOBODI!!!

Misija vlasnika Vijesti Zeljka Ivanovica i Miska Perovica, Mitroplolita Amfilohija i oca Gojka Perovica , i svercerskog tajkuna Dake Davidovica da se Milo Djulanovic i njegovi srodnici i partneri u pljacki Crne Gore ne HAPSE i da im se imovina ne ODUZIMA, je USPJELA.

Narod je prevaren, biraci DF izlagani, Crna Gora ostala bez nade za moralni, politicki i ekonomski oporavak. Samo se povecao broj milionera , jer su i neki „nasi“ dobro omrsili brke nastavljajuci stazama Mila i korupcije.

30. avgust da se obiljezava kao Dan Izdaje, prodaje i lažavine.

Slagali smo narod. SVI SMO ISTI. 

Nadam se da sam svojim javnim nastupima donekle spasio svoju dusu, ali i dalje sam kriv. Jer sam vjerovao u ideju ( sto bih vazda) i u neke ljude ( što vise necu nikad)

Šehović: 30. avgust bio organizovani projekat urušavanja temelja crnogorske države

0

Na javnoj sceni, kako navodi, dominira klerošovinizam, anticivilizacijska retorika i prostakluk koji je postao model ponašanja

„Pet godina nakon 30. avgusta 2020. jasno je da taj datum nije bio početak oslobođenja, već organizovani i sa strane pomognuti projekat urušavanja temelja crnogorske države i društva. Od tada se Crna Gora suočava sa najdubljom političkom, institucionalnom i društvenom regresijom od obnove nezavisnosti. Događaj koji je mnogima bio predstavljen kao nova šansa pokazao se kao početak najopasnijeg perioda sistemske erozije državotvornih vrijednosti u njenoj savremenoj istoriji“, saopštio je dr Damir Šehović predsjednik Socijaldemokrata Crne Gore (SD) i jedan od lidera Evropskog saveza.

Kako kaže, umjesto obećane demokratizacije, Crna Gora je dobila vlast koja je brutalno urušila demokratske standarde i obesmislila institucije države.

„Državne institucije, koje su morale biti čuvari suvereniteta, stavljene su u funkciju zvaničnog Beograda i pretvorene u mehanizme kojima se Crna Gora sistematski razgrađuje i potčinjava tuđoj politici i interesima. Bezbjednosni sistem je potpuno razoren, lišen funkcije zaštite države i građana koju bi morao da ima. Na multietnički karakter Crne Gore se neprekidno i organizovano udara iz svih raspoloživih oruđa, od štetnih političkih odluka, preko prizemne medijske propagande, do otvorenog nasrtaja koji dolazi od pojedinih klerikalnih struktura. Svjedočimo najprimitivnijem istorijskom revizionizmu čiji je cilj da se izbrišu nesporne činjenice naše prošlosti, da se afirmiše ideologija četništva kao „državni narativ“ i da se Crna Gora odrekne antifašizma kao vrijednosne vertikale na kojoj počiva njena savremena državnost. To nije samo napad na prošlost, već i pokušaj da se Crna Gora liši budućnosti kao građanska, evropska i antifašistička država“, kaže on.

Na javnoj sceni, kako navodi, dominira klerošovinizam, anticivilizacijska retorika i prostakluk koji je postao model ponašanja.

„Umjesto kulture dijaloga i odgovornosti, promovisana je kultura podjela, uvreda i ponižavanja. Umjesto politike ideja, dobili smo politiku jeftinih parola. Umjesto dostojanstva, dobili smo normalizaciju vulgarnosti i primitivizma. Ekonomija je dovedena u stanje potpune improvizacije. Umjesto jasne strategije razvoja i koordinisane politike vodi se politika na parče, svedena na bilbord ekonomiju i marketinške trikove. To je zapravo kockarska ekonomija u kojoj se umjesto reformi nude jednokratne potrošačke mjere, a umjesto vizije puko preživljavanje. Ishod takvog modela je uvijek isti: zaduženija država, slabija privreda i neizvjesna budućnost. Sve to potvrđuje da je 30. avgust bio početak kontrarevolucije, a ne emancipacije. To nije bio korak ka demokratiji, već organizovana operacija urušavanja temelja crnogorske države i društva. I u toj operaciji je sve bilo jasno: i ciljevi, i sredstva, i inspiratori, i izvršioci“, ističe on.

Kako zaključuje, ipak, uprkos svemu tome, građanska Crna Gora nije nestala.

„Naprotiv, ona postaje sve svjesnija svoje snage i značaja, ne samo kroz opozicione snage koje nose emancipatorsku misiju, već još snažnije kroz slobodne pojedince, predstavnike civilnog društva i mlade ljude koji odbijaju da pristanu da im budućnost i identitet budu moneta za političku trgovinu. Sve svjesnija je i među onima koji su 2020. godine povjerovali u lažna obećanja, a danas jasno vide da je projekat promjena bio projekat razgradnje države, a ne njene izgradnje.Naša istorija nas uči da Crna Gora nikada nije posrtala kada je vjerovala u sebe. Opstajala je jer je znala šta brani. Vjerujem da će i ovog puta građanska, evropska i antifašistička Crna Gora povratiti snagu i izgraditi društvo dostojno svojih vrijednosti i svojih ljudi. To nije samo politički zadatak. To je istorijska obaveza prema prošlim i budućim generacijama“, zaključio je Šehović.

Vens: Spreman sam da preuzmem Trampovo mjesto ako mu se nešto desi

0

Potpredsjednik SAD Džej Di Vens izjavio je da je spreman da preuzme predsjedničku dužnost „ako se, ne daj Bože, dogodi nekakva strašna tragedija Donaldu Trampu“, prenijeli su danas američki mediji.

Međutim, u opširnom intervjuu za USA TODAY, Vens je rekao da je uvjeren da će predsjednik Tramp nastaviti da obavlja predsjedničke dužnosti do kraja svog mandata.

Mediji prenose da su internet preplavile spekulacije o zdravlju američkog predsjednika Donalda Trampa nakon što su korisnici društvene mreže X počeli da postavljaju pitanja o njegovom nestanku iz javnosti u posljednjih nekoliko dana, kao i o tvrdnjama da nije zdrav.

Tema je dodatno dobila na značaju nakon što su korisnici X-a primijetili veliku modricu koja se ponovno pojavila na Trampovoj desnoj ruci, a potpredsjednik SAD Džej Di Vens izjavio kako je „spreman da postane predsjednik“ u slučaju da se Trampu dogodi „strašna tragedija“.

– Tramp ima nevjerovatnu energiju – on je osoba koja posljednja telefonira noću i prvi je koji se budi ujutru. Događaju se strašne tragedije, ali vrlo sam uvjeren da je predsjednik Sjedinjenih Država u dobroj formi, da će odslužiti ostatak svog mandata i učiniti velike stvari za američki narod – izjavio je Vens.

Tramp se u javnosti nije pojavio više od nekoliko dana, odnosno od 25. avgusta, a dodatnu sumnji unosi i to što su neki naveli da predsjednik SAD nema zakazane „nikakve javne sastanke ili pojavljivanja za 30. i 31. avgust“

Danas kongres SNP-a: Treći mandat za Jokovića, ali pravo pitanje je – koliko će članova otići ovog puta?

0

Socijalistička narodna partija danas će održati partijski kongres, 10. po redu.

Ukoliko je prije nekoliko sedmica i djelovalo kako bi moglo biti neizvjesno – ovog je dana sve jasno. Vladimir Joković opet će biti izabran za lidera stranke.

Jer, juče je njegov protivkandidat Dragoslav Šćekić i formalno povukao kandidaturu. Pritom, Šćekić će po svoj prilici, sa dijelom članstva, napustiti stranku – a već je nagovijestio i kako razmišlja o tome da formira novu.

Raskoli u SNP-u, doduše, konstanta su gotovo otkad ta stranka postoji.

Ipak, prvi put se dešava da se jedan čelnik te partije kandiduje i za treći uzastopni mandat. I dok dio članstva, predvođen Šćekićem, naglašava kako statut stranke ne dopušta treći mandat, Joković će ga danas ‘prigrabiti’.

Time će, u slučaju da izgura pun mandat, postati i najdugovječniji lider u istoriji SNP-a.

No, ono što je proteklih dana posebno plijenilo pažnju javnosti, bili su stavovi Jokovića i Šćekića, jednog o drugom.

Joković je proteklih dana mnogo govorio o svemu, a kazao je i kako je pri formiranju 44. Vlade stav premijera bio kako Šćekić ne može biti dio nje.

“Ja sam organizovao sastanke, razgovarao, opuštao tu atmosferu, učinio sve da Šćekić bude ne samo dio Vlade, nego da dobije i mjesto potpredsjednika Vlade… Naravno, elementarno korektno bi bilo da, ako ništa ne valja u SNP-u, da smo, kao što sam čuo u nekim izjavama, iznevjerili 27 godina rada, da ostavi (Šćekić) sve ono što je uzeo od SNP-a. Ako odlaziš, ostavi funkciju koja pripada SNP-u i formiraj bilo koju partiju”, kazao je Joković.

Međutim, Šćekić je juče kazao kako njegovi politički rezultati nijesu zasluga bilo koga iz aktuelnog rukovodstva, već isključivo povjerenja naroda i snage SNP-a u Beranama.

„Tamo partija u kontinuitetu vrši vlast već dugi niz godina. To povjerenje me i preporučivalo za funkcije koje sam obavljao, a ne mišljenje jednog čovjeka. Zbog svega navedenog, jasno poručujem: ne povlačim se iz borbe,jer ovo nije borba, već iz farsičnog procesa u kojem ne želim biti saučesnik”, kazao je on.

Kako god, čini se kako je uoči današnjeg kongresa SNP-a sve izvjesno osim toga koliko će tačno članova pri ovom ‘cijepanju’ napustiti stranku.

Danilović: 30. avgust zaboravljen već 31. avgusta – nastavi li se ovako vratiće se svima, i to s kamatom

0

Goran Danilović, lider Ujedinjene Crne Gore, ocijenio je za IN4S da je 30. avgust, kao dan pobjede naroda nad „jednom rigidnom i mafijaškom vlašću“, zaboravljen već 31. avgusta 2020. godine.

„Nije postojala želja čak ni kod pobjednika da taj dan sačuvamo ili da ga obilježavamo, da bude dan političkog mijenjanja i razumijevanja“, naveo je Danilović.

On smatra da su pobjednici od 30. avgusta napravili brojne greške i propustili mnoge šanse, ali da je sve to oprošteno na izborima 2023. godine. „Ipak, prevršila se mjera i nastavi li se ovako vratiće se svima, i to s kamatom“, upozorava on.

Danilović ne smatra da je DPS uistinu ojačao kao politička stranka, ali vjeruje da DPS, kako ističe, hrani amaterizam nekih od pobjednika 30. avgusta.

On ističe da su mnoge šanse propuštene i da nije iskorišćena prilika da društvo bude oslobođeno i učinjeno otvorenim. „Nije dovoljno hapsiti, nego je neophodno, politički rečeno, ‘udariti u glavu’ da nikome više u budućnosti ne padne na pamet da istovremeno rukovodi državom i mafijom“, dodao je on.

Danilović ističe da „najveći dobitnici od 30. avgusta 2020. imaju najmanje respekta prema toj ‘davnoj pobjedi’“.

On zaključuje da nema vremena za žaljenje: „Treba nam nova snaga, novo udruživanje i novi cilj: potpuno oslobađanje Crne Gore i borba za ravnopravnost – ravnopravnost građana i naroda. Treba nam snaga da se razjure štetočine i licemjeri, da država prodiše i nanovo oživi.“

U Kotoru preko osam hiljada turista, u hotelima skoro 100% više nego 2019. godine

0

U Kotoru trenutno boravi 8.063 turista, što je skoro 10% više nego u istom periodu prethodne godine, a 14,5% odsto više nego rekordne 2019. godine, navodi se u podacima Nacionalne turističke organizacije.

Hotele je izabralo 1.777 gostiju, što je 6% više nego 2024. godine, a skoro 100% više nego 2019. godine.

U privatnom smještaju se nalazi njih 6.236, iznad 10% više nego lani, a oko 3% više nego 2019. godine.

Grad sa UNESCO liste ima najviše stranih turista kojih je 8.039, a domaćih je 24.

Najzastupljeniji su gosti iz Velike Britanije, Francuske, Njemačke, Rusije, Sjedinjenih Američkih Država i Izraela.

Mandić: 30. avgust dan slobode i pobjede demokratije, litije ozdravile dušu naše zemlje

0

Predsjednik Skupštine Crne Gore i lider Nove srpske demokratije, Andrija Mandić, poručio je povodom petogodišnjice od 30. avgusta 2020. kada je smijenjena vlast, da taj datum ostaje upisan kao „dan slobode i pobjede demokratije“ u Crnoj Gori.

On je naglasio da je 30. avgust 2020. godine označio kraj „privatizovane države i feudalne demokratije“, te da je to bio trenutak kada su građani zajednički „srušili zidove nesmjenjivosti vlasti i otvorili put slobodi i pomirenju“.

„To je pobjeda morala i ljudskosti, pobjeda koja ne smije biti ničiji poraz“, rekao je Mandić, dodajući da demokratija podrazumijeva stalnu brigu za slobodu drugoga i odgovornost za dobrobit cijelog društva.

On je podsjetio da su litije i političko jedinstvo opozicije bili ključni za promjene 2020. godine, a da je nakon njih Crna Gora postala država u kojoj, kako tvrdi, „građani slobodno iznose mišljenje bez straha, u kojoj su relaksirani međunacionalni odnosi i u kojoj institucije rade u službi naroda“.

“Ta 2020. godina, ostaće zapisana zlatnim slovima u knjigama istorije Crne Gore i njenog naroda. Društveno-duhovni fenomen litija ozdravio je dušu naše zemlje i bio prvi korak ka zatrpavanju i prevazilaženju rovova koje je gotovo 30 godina stvarao bivši režim. Tih dana, svi smo disali i koračali kao jedno”, istakao je Mandić.

Govoreći o rezultatima, Mandić je istakao rast plata i penzija, smanjenje nezaposlenosti i unapređenje ekonomskih pokazatelja, uz ocjenu da je zemlja danas bliža članstvu u Evropskoj uniji.

„Crna Gora je zemlja budućnosti i pomirenja, zemlja u kojoj će buduće generacije pamtiti 30. avgust kao dan novog oslobođenja“, poručio je Mandić, čestitajući građanima praznik demokratije.

Bečić najavio ustanovljenje „Nagrade Slavoljub Šćekić“

0

„Slavoljub Šćekić je bio simbol časnog službenika, simbol neprolaznosti, simbol vječnog trajanja, jer ne umiru oni koji stradaju za pravdu“, kazao je potpredsjednik Vlade

Potpredsjednik Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku Aleksa Bečić najavio je ustanovljenje „Nagrade Slavoljub Šćekić“.

Kako je saopšteno iz kanineta potpredsjednika Vlade, ta nagrada će od 2. oktobra, Dana unutrašnjih poslova, postati najveća nagrada MUP-a i Uprave policije, namijenjena onima koji su pokazali izuzetnu hrabrost, predanost i rezultate u obavljanju policijskih poslova.

U susret noći između 29. i 30. avgusta, kada se navršava dvije decenije od ubistva policijskog inspektora Slavoljuba Šćekića na njegovom kućnom pragu, Bečić, ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović i direktor Uprave policije Lazar Šćepanović, u prisustvu njegove sestre Slavice Šćekić, položili su vijenac na njegov grob i odali mu počast.

„Slavoljub Šćekić je bio simbol časnog službenika, simbol neprolaznosti, simbol vječnog trajanja, jer ne umiru oni koji stradaju za pravdu. On je postao putokaz mladim ljudima, policijskim službenicima, ali i cijelom društvu kako se hrabro, nepokolebljivo i bez kalkulacija voli i brani svoja zemlja. Njegova krv nije uzalud prolivena, jer je iz nje nikla nova snaga Crne Gore da ustane i da se obračuna sa kriminalom“, rekao je Bečić.

Slavoljub Šćekić
foto: Đorđe Cmiljanić/Vlada Crne Gore

On je naglasio da je prije mjesec dana formalizovao inicijativu da Policijska akademija ponese ime Slavoljuba Šćekića, ali i da danas, zajedno sa Šaranovićem i Šćepanovićem najavljuje ustanovljenje „Nagrade Slavoljub Šćekić“.

„U vremenu kada se obnavlja sistem vrijednosti, kada se vodi istorijska borba protiv svih oblika kriminala i oslobađa država od nedozvoljenih uticaja, lik i djelo Slavoljuba Šćekića su svjetionik i zavjet. Oni su put kojim Crna Gora mora ići, da bi bila vječna“, rekao je Bečić.

Šaranović je rekao da dvadeset godina nakon što je ubijen zato što je radio svoj posao pošteno i hrabro, ime Slavoljuba Šćekića obavezuje svakog policajca i svakog državnog službenika.

„On je dokaz da je borba protiv kriminala često i borba za goli život, ali i da nema ničega časnijeg od toga da ostaneš vjeran zakletvi i domovini do posljednjeg daha“, kazao je Šaranović.

Slavoljub Šćekić
foto: Đorđe Cmiljanić/Vlada Crne Gore

Šćepanović je rekao da „policija danas odaje počast svom kolegi i inspektoru koji je bio veći od smrti“.

„Slavoljub Šćekić je simbol integriteta, poštenja i hrabrosti, ali i bolno svjedočanstvo cijene koju plaćaju oni koji udare na organizovani kriminal. Njegova žrtva nas obavezuje da ostanemo istrajni, profesionalni i jedinstveni, a svaki naš korak u borbi protiv kriminala jeste i nastavak puta koji je on započeo. Crnogorsku policiju ništa neće zaustaviti, jer bitku koju je tada država izgubila obavezuje nas da u ratu i borbi protiv organizovanog kriminala pobjedimo“, rekao je Šćepanović.

Slavoljub Šćekić
foto: Đorđe Cmiljanić/Vlada Crne Gore

Slavica Šćekić je kazala da veliku satisfakciju u dugoj borbi, kroz koju prolazi njena porodica, predstavlja činjenica da su po prvi put nakon 20 godina, čelnici bezbjednosnog sektora odali počast njenom bratu.

„Danas ne osjećam samo tugu, već i ponos, jer znam da država kojoj je dao život sada stoji ovdje i odaje mu počast. To je znak da je istina jača od vremena, a pravda jača od smrti. Posebno sam zahvalna gospodi Bečiću, Šaranoviću i Šćepanoviću, koji ne samo ovog dana, već aktivno pokazuju zainteresovanost da se ova agonija konačno završi i da pravda u Crnoj Gori bude zadovoljena, zarad budućih generacija“, rekla je Slavica Šćekić.