Zatvoreniku službena lica izdala naredbu da stane jer se nalazio u zoni u kojoj njegovo kretanje nije odobreno. On je nakon toga krenuo u bjekstvo, a savladan je uz upotrebu fizičke snage u kompleksu UIKS-a
Zatvorski službenici spriječili su pokušaj bjekstva robijaša iz Zatvora za kratke kazne kom kazna sjutra ističe, saznaju „Vijesti“ iz više izvora.
Ta informacija potvrđena je i iz Uprave za izvršenje krivičnih sankcija (UIKS), odakle su pojasnili da je zatvorenik danas pokušao da napusti kompeks UIKS-a, ali da je u tome spriječen.
„Tom prilikom zatvoreniku od strane ovlašćenih službenih lica izdata naredba da stane, jer se nalazio u zoni u kojoj njegovo kretanje nije odobreno, u odnosu na koje naređenje se zatvorenik oglušio i trčećim korakom krenuo u bjekstvo, te je od strane ovlašćenih službenih lica u kompleksu UIKS ovo lice savladano uz upotrebu najblažeg oblika sredstva prinude – fizičke snage“, kazali su iz UIKS-a.
Objasnili su da je riječ o zatvoreniku kojem kazna zatvora ističe sjutra i istakli da su preduzeli sve potrebne radnje i mjere iz njihove nadležnosti.
„Incidentna situacija biće predmet posebne analize, kao što se to uvijek i radi u ovim i sličnim slučajevima, a sve u cilju unapređenja i očuvanja stanja bezbjednosti stabilnim“, rečeno je iz UIKS-a.
Država se svjesno odriče oko osam miliona eura mjesečno kako bi taj novac ostao u džepovima građana i privrede, poručio je ministar finansija Novica Vuković povodom maksimalnih mjera ograničavanja cijene goriva koje je donijela Vlada, i naveo da je to odluka podrške, u vremenu globalnih poremećaja, saopšteno je iz njegovog resora.
“Odlukom o smanjenju akciza na naftne derivate pokazujemo da država ima kapacitet i odgovornost da zaštiti svoje građane kada je to najpotrebnije”, istakao je Vuković.
U uslovima globalnih poremećaja, dodao je da Vlada koristi sve mehanizme koje zakon daje kako bi očuvali standard građana i stabilnost ekonomije.
Foto: Ministarstvo finansija X
“Vodimo aktivnu i odgovornu ekonomsku politiku u interesu svih građana Crne Gore”, naglasio je.
Kazao je da biraju da zaštite standard građana.
“Reagujemo odlučno, koristeći postojeći zakonski okvir da stabilizujemo cijene i sačuvamo ekonomsku sigurnost Crne Gore”, zaključio je Vuković.
Klub poslanika DPS-a predao je u skupštinsku proceduru prijedlog zakona kojim se predlažu otvorene izborne liste, saopšteno je iz te partije.
„Ovaj prijedlog ce biti stavljen na javnu raspravu koju ćemo organizovati i tražiti od medijske zajednice, civilnog sektora, akademske zajednice, nadležnih nezavisnih institucija i ostalih zainteresovanih strana prijedloge za dalje dopune Zakona o izboru odbornika i poslanika, kako bi kroz amandmansku dopunu zakona dobili prijedlog koji odražava sveobuhvatno reformisan krovni izborni zakon“, navodi se u saopštenju–
Klub poslanika DPS-a poziva sve poslaničke klubove opozicije da se pridruže inicijativi.
Vlada Crne Gore na današnjoj telefonskoj sjednici donijela je maksimalne mjere ograničavanja cijene goriva i smanjila obračunski period sa 15 na 7 dana, prenosi TVCG.
Mjera je utvrđena nakon intenzivne komunikacije i detaljnih analiza sa nadležnim resorima energetike i finansija, kao i predstavnicima naftnih kompanija i ekspertima EU.
I pored značajnog gubitka državnih prihoda po ovom osnovu, na koje je ukazalo Ministarstvo finansija, u cilju zaštite interesa građana i privrede, Vlada se odlučila na maksimalno moguću mjeru.
U praksi to znači da će cijena dizela, koji predstavlja 86 odsto ukupne potrošnje, umjesto za 31 cent porasti za samo 4 centa. Tako će cijena dizela od utorka biti 1,54 eura umjesto 1,81 eura, dok će se litar benzina plaćati 1,51 eura umjesto 1,68 eura.
Uz ove mjere, građani Crna Gore će nastaviti da plaćaju gorivo po cijenama koje su među najpovoljnijim u Evropi.
Na ovaj način preduprijeđen je, ne samo rast rast cijena goriva, već i svih drugih proizvoda čija cijena zavisi od cijene naftnih derivata.
Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić danas je u Banjaluci, sa Miloradom Dodikom razgovarao o, kako je navedeno u objavi na mreži X, svim važnim stvarima koje se tiču srpskog naroda, sa posebnim osvrtom na diplomatske misije koje će se realizovati u narednom periodu.
Kako je naglasio, sve države na prostoru Zapadnog Balkana u kojima živi srpski narod su kao svoj spoljnopolitički cilj definisale pristupanje Evropskoj uniji, a sticajem okolnosti Crna Gora je najdalje napredovala ka tom cilju.
„U tom kontekstu, predsjednika Dodika sam upoznao sa željama Crne Gore kada je u pitanju naše predsjedavanje Berlinskim procesom. Uz to, istakli smo da je posebno važno da se viđenja, stavovi i pozicije srpskog naroda zastupaju na najvažnijim međunarodnim adresama“, naveo je Mandić.
Dodik i Mandić su zaključili da upravo redovnom komunikacijom iznova dokazujemo da granice nisu prepreka snaženju narodnih, kulturnih, duhovnih, ali i političkih veza.
„Kao najbliži jedni drugima, nastavljamo sa snažnom saradnjom, koja je garant mira i stabilnosti“, navodi se u objavi Mandića.
Jučerašnji dvanaestočasovni cirkus u Skupštini Glavnog grada do kraja je razotkrio političku prevaru u Podgorici. Nakon maratonske sjednice, pune improvizacije, nervoze i bježanja od suštine, svima je postalo jasno ono što Slobodna Crna Gora govori mjesecima: Saša Mujović više nije gradonačelnik Podgorice – u političkom smislu on je uzurpator funkcije.
Juče je i matematički i politički potvrđeno da ova vlast ne postoji. Ne postoji većina, a samim tim ne postoji ni legitimitet. Postoji samo grčevito držanje za fotelje, proceduralno razvlačenje i sramno održavanje u životu uz pomoć onih koje je narod odavno poslao u opoziciju.
Saša Mujović više nema podršku 30 odbornika. To je jedina suština. Sve ostalo su dimne bombe, saopštenja, fraze i gluma za kamere. U parlamentarnoj demokratiji, onaj ko nema većinu nema ni pravo da se predstavlja kao stabilan i legitiman nosilac vlasti. Mujović je juče do kraja ogoljen kao „gradonačelnik-duh“, čovjek koji luta hodnicima uprave koju je politički odavno izgubio, ali administrativno još nije napustio.
Može Saša Mujović svakoga dana da šeta ulicama Podgorice, da glumi pristupačnost, da pozira kao „narodni čovjek“ i da prodaje sliku smirenog upravljača grada. Ali građani nijesu naivni. Legitimitet se ne mjeri brojem koraka po korzu, već brojem odbornika koji stoje iza vaše politike. A juče se vidjelo da iza Mujovića ne stoji većina, već samo interesna konstrukcija sastavljena od straha, trgovine i političkog samoodržanja.
Posebno je bijedna činjenica da Saša Mujović svoju političku sudbinu danas vezuje za glasove i poteze DPS-a i njihovih satelita. Čovjek koji je trebalo da predstavlja diskontinuitet sa starim režimom, iako je nekada bio dio njega, danas opstaje zahvaljujući upravo onima koji su Podgoricu godinama pretvarali u svoj partijski plijen.
Sednica saveta za nacionalnu bezbednost održana je u Palati „Srbija“ povodom energetske situacije. „Moramo da donosimo bolne mere za državu, ali gledaćemo da ne budu bolne i za građane“, rekao je Aleksandar Vučić i pojasnio da će kumulativno smanjenje akciza na gorivo biti za 61 odsto. Litar dizela zahvaljujući intervenciji države danas neće preći 212 dinara, rekao je Vučić.
Predsednik Vučić je izjavio da je za Srbiju važno da se u narednim danima razgovara sa Rusima o novom gasnom aranžmanu koji ističe 31. marta i istakao da bi bilo veoma važno da dobijemo i za naredna tri meseca povoljniju cenu, po sličnoj formuli kao što je bila do sada.
„U danima pred nama mi ćemo morati da razgovaramo sa Rusima, pokušaću da razgovaram i sa predsednikom Putinom oko gasnog aranžmana, koji ističe 31. marta. Ako dobijemo tu povoljniju cenu po formuli sličnoj kako je bilo do sada, za naredna tri meseca, to bi nama značajno olakšalo sve napore“, rekao je Vučić.
Vučić je rekao da se ide na povećanje cenzusa za dečji dodatak sa 13.000 na 18.000 dinara.
„To je velika i izuzetna mera. Vraćamo građanima to pravo“, rekao je predsednik Srbije.
Predsednik Vučić je istakao da Srbija ima najveće rezerve.
Rezerve gasa su 587,5 miliona kubnih metara, naveo je Vučić.
Da stane gas sutra, sve što je neophodno možemo da stabilizujemo ovim što imamo u rezervama, iz sopstvenih izvora.
Što se nafte tiče, naveo je da su rezerve dizela 508.436 tona, što je dovoljno za 90 dana.
„Benzin, da ne uvezemo ni jedan tanker i da nam ništa ne dođe preko Janafa, što nije realno, jer uvozimo svaki dan, imamo 120.972 tone, to je 91 dan, mazut 90.311 tona za 160 dana, rezervi TNG 11.894 tone za 35 dana, kerozina imamo za 58 dana i to je 28.616 tona“, rekao je predsednik.
Naveo je da je to bez vojnih rezervi a one su, kako je naveo, „pune do čepa“.
Vučić je naveo i da prehrambenih proizvoda ima u rezervama više nego dovoljno.
“Kukuruz, merkantilni, mogu da govorim u tonama, dovoljno, 77.538 tona, pirinač 163.690, ulje imamo, mogu u danima da vam govorim. Imamo da ništa ne kupimo i da ništa ne proizvedemo, što nije moguće jer smo zemlja koja ima sve to. Imamo 20 dana za samo u našim rezervama za pšenicu, a u silosima imamo za oko 70-80 dana ukupno. Oko 16 dana kukuruz imamo u silosima za dva meseca“, istakao je Vučić.
Vučić je naveo su važne i mere za poljoprivrednike.
„Sada je 179 dinara litar nafte za poljoprivrednike. U narednih sedam dana biće 181 dinar, a dalje će biti dozvoljeno maksimalno 184 dinara. To je ogroman poklon poljoprivrednicima“, naglasio je Vučić.
Predsednik Vučić je rekao, govoreći o smanjenju akciza na naftne derivate, da će se država gotovo odreći svojih prihoda.
„Mi ćemo danas smanjiti za još 40 odsto, kumulativno oko 61 odsto spustiti akcizu. Gotovo ćemo se odreći naših prihoda državnih, da bismo držali ovu cenu. I držaćemo je u nedeljama pred nama. Osim ako ne ode na 200. Onda ne znam. Tražićemo rešenje“, poručio je Vučić.
Kako je pojasnio, Srbija godišnje oko dve milijarde evra za budžet prikupi od akcize na naftu, što je najveći akcizni prihod, veći i od akciznog prihoda za cigarete, koje su oko 1,3 milijardi.
Kako je pojasnio, po zakonu postoji pravo smanjenja za 20 odsto, ali pronađeno je rešenje u Zakonu o trgovini da se smanji i više od 20 odsto.
„Kada se pogleda akciza koju mi smanjimo za 20 odsto, kao što smo već smanjili, mi gubimo u prihodima na mesečnom nivou 4,1 milijardu dinara, što je 35 miliona evra. Za samo 20 odsto smanjenja akciza, mi gubimo 35 miliona evra. Da držimo samo na 20 odsto smanjenje akcize na godišnjem nivou je gubitak od 420 miliona evra“, rekao je Vučić.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić naveo je da su dva osnova cilja državnih mera puna snabdevenost i cene pod kontrolom.
„Da bismo ostvarili ta dva osnovna cilja, naše mere su sledeće. Pod jedan, smanjenjićemo akcize. Od akciza godišnje prikupimo dve milijarde evra i to nam je najveći akcizni prihod – od toga finansiramo škole, puteve i isplaćujemo plate. Smanjivali smo akcizu za 20 odsto, kada bi to zadržali na godišnjem nivou, to vam je 420 miliona evra. Današnja cena dizela bila bi 257 dinara“, naveo je Vučić.
Ističe da sa 20 odsto smanjenja, to je 15 dinara manje, odnosno 234 dinara.
„Danas je na pumpama cena 208 dinara. Razlika u ceni je 34 dinara. Mi ćemo ići od danas na 212 dinara, imaćemo razliku od 30 dinara. Gotovo se u potpunosti odričemo naših prihoda da bismo smanjili udar na državni budžet, pošto imamo velike rezerve, spremni smo da se ponašamo brokerski. Dakle puna snabedvenost se ne dovodi u pitanje, nema panike, ima svega. Pitanje je samo cena. U ovom trenutku nema problema sa snabdevenošću“, zaključio je Vučić.
Dodao je da će cena benzina porasti za samo dva dinara i iznosiće 188 dinara.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je, posle sednice Saveta za nacionalnu bezbednost, imajući u vidu tenzije i situaciju u svetu, da će ne samo na kratak rok, već plašimo se, i na nekoliko meseci, morati da se donose veoma bolne mere za državu, ali da će gledati da to ne budu bolne mere i za građane.
„Dan u kojem se okupljaju porodice, priređuju obroci, daruju pokloni“
Banka hrane i kuvar Žarko obezbijedili su Bajramski ručak za 30 ugroženih jednoroditeljskih porodica u kojima majke samostalno podižu svoju djecu.
“Ramazanski bajram kao jedan od najvažnijih islamskih praznika je vrijeme radosti i prilika da se obnove veze zajedništva, ljubavi i solidarnosti među ljudima2, poručeno je iz Banke hrane.
Foto: Banka hrane
Ovaj praznik je, podsjećaju, dan u kojem se okupljaju porodice, priređuju obroci, daruju pokloni.
“Bajram je vrijeme kada se čine dobra djela, a jedan od njih je pomaganja onima kojima je potrebna pomoć. Kuvar Žarko i Banka hrane obilježavaju ovaj praznik na svoj prepoznatljiv način. Bajram Šerif Mubarek Olsun”, poručeno je u saopštenju.
Iz Demokratske narodne partije saopštili su da je jučerašnja sjednica Skupštine Glavnog grada potvrdila sve ono što su oni u prethodnom periodu govorili: Saša Mujović od juče i suštinski više nije gradonačelnik što je juče i matematički konstatovano.
“Nažalost, umjesto da dostojanstveno prihvati ovu političku činjenicu, Saša Mujović je spreman da za taoce drži sve građane Podgorice kako bi ostao na funkciji za koju, ponavljamo, od juče i zvanično i matematički više nema podršku. Normalan slijed događaja, nakon jučerašnjeg dana, po svim standardima demokratije i poštovanja građana, bila bi ostavka bivšeg gradonačelnika Mujovića i otvaranje prostora za normalno funkcionisanje grada. Međutim, evidentno je da za Mujovića opcija iskazivanja odgovornosti u vidu ostavke ne postoji, jer odvajanje od fotelje shvata kao tragičan čin”, navodi se u saopštenju DNP-a.
Oni tvrde da su upozorili da postoji prećutni dogovor između podnosioca inicijative i Mujovića da mu se na ovaj način, kako kažu, pruži vještačko disanje, što je u konačnom i dalo rezultat da Podgorica nema gradonačelnika, niti gradonačelnik ima Podgoricu.
“Zato smo uvjereni da će izbori prekinuti ovu agoniju i od juče novu gubitničku koaliciju između PES-DPS-ES-SEP-a”, zaključuju iz DNP-a.
Podsjećamo, Skupštini Glavnog grada juče nije skraćen mandat. Za Predlog odluke o skraćenju mandata Skupštine Glavnog grada glasala su 28 odbornika opozicije, dvoje je bilo protiv, uzdržanih nije bilo. Opozicioni odbornici, ali i DNP, juče su ocijenili da vlast nema većinu za donošenje odluka, jer nema 30 odbornika na svojoj strani.
Да бисмо пружили најбоље искуство, користимо технологије попут колачића за чување и/или приступ информацијама о уређају. Сагласност са овим технологијама ће нам омогућити да обрађујемо податке као што су понашање при прегледању или јединствени ИД-ови на овој веб локацији. Непристанак или повлачење сагласности може негативно утицати на одређене карактеристике и функције.
Функционално
Увијек активан
Техничко складиштење или приступ је стриктно неопходан за легитимну сврху омогућавања коришћења одређене услуге коју изричито захтева претплатник или корисник, или за једину сврху обављања преноса комуникације преко електронске комуникационе мреже.
Преференце
Техничко складиштење или приступ су неопходни за легитимну сврху чувања преференција које не захтевају претплатник или корисник.
Статистика
Техничко складиште или приступ који се користи искључиво у статистичке сврхе.Техничко складиште или приступ који се користи искључиво у анонимне статистичке сврхе. Без судског позива, добровољне сагласности од стране вашег Интернет провајдера или додатне евиденције треће стране, информације сачуване или преузете само за ову сврху се обично не могу користити за вашу идентификацију.
Маркетинг
Техничко складиште или приступ су потребни за креирање корисничких профила за слање реклама или за праћење корисника на веб локацији или на неколико веб локација у сличне маркетиншке сврхе.