Home Blog Page 151

Abazović: Vlada ostvarila najgori ekonomski rezultat u posljednjih šest godina

0

Lider Građanskog pokreta URA Dritan Abazović rekao je da zbog loše socioekonomske situacije i odsustva razvojne politike Vlada treba da „stegne kaiš“ u nekontrolisanom trošenju novca, službenim putovanjima, javnoj administraciji i svemu onome što stvara neproduktivnu potrošnju.

“Treba da smišljamo načine kako da dođemo do nove ekonomske vrijednosti. Mi smo partija koja o tome govori sa punim integritetom, jer smo, kada smo napuštali vlast, po prvi put ostavili Crnoj Gori 204 miliona eura suficita u budžetu. Ako neko misli da je dobro sa ovakvim minusima, uz četvrti kvartal u 2025. godini koji je najgori ekonomski kvartal u posljednjih šest godina u Crnoj Gori, a na vlast su navodno došli neki ekonomski eksperti, onda stvarno mislim da takve stvari treba mijenjati i pozivam vas da to učinimo zajedno“, rekao je on u autorskom podkastu „Petak s Dritanom“.

Abazović je o tome govorio odgovarajući na veliki broj pitanja građana koja su se odnosila na odbijanje parlamentarne većine da podrži povećanje penzija za 40 eura i na izostanak ekonomskog razvoja države.

Podsjetio je da je URA inicirala povećanje penzija nakon što je u državnom budžetu pronašla stavku koja već predviđa potreban iznos novca, ali da ni to nije dobilo podršku vladajuće većine, iako se tiče oko 120.000 ljudi u Crnoj Gori.

“Prihvatamo da to nije suma koju zaslužuju penzioneri i da bi ona trebalo da bude mnogo veća. Ali mislimo da u ovom trenutku u državnom budžetu, prema sredstvima opredijeljenim za Fond PIO za 2026. godinu, svako može da primi 40 eura više do decembra 2026. godine na već postojeću penziju. To su naši penzioneri. Imali su prekjuče skup ispred Skupštine Crne Gore. Svega su im dva poslanika prišla, od kojih je jedan moj kolega Miloš Konatar“, rekao je.

Upitan kako Crna Gora može ekonomski da se oporavi, kazao je da država može da privuče strane firme i da ekonomska diplomatija mora drugačije da funkcioniše.

Trenutne geopolitičke okolnosti mogu ići na ruku Crnoj Gori, ali, kako je rekao, mora postojati administracija koja će to iskoristiti.

“Ako želje da našu zemlju rasprodaju, unište i daju u bescjenje, da drugi iskoriste nje potencijal, to je onda naš veliki problem. Takođe, mnogo bolje možemo da povežemo naše poljoprivredne proizvode sa tržištem. Međutim, mi nemamo sistem koji to može da odradi. Za to treba samo malo znanja i energije. U prošlom podkastu sam govorio o nekim iskustvima iz Italije. Mislim da u drugim zemljama postoje slična iskustva: ljudi žele domaće proizvode i zdravu hranu, a potražnja za tim će u narednom periodu biti sve veća. Smatram da je to izuzetno značajno.“

On je kritikovao Vladu i zbog cijena goriva, navodeći da bi zakašnjela odluka o smanjenju akciza mogla da izazove inflatorni talas, jer se još nije desilo da su trgovci snizili cijene nakon njihovog povećanja.

Kazao je da je potpuno razočaran što Vlada nije nastavila akciju „Stop inflaciji“ i pomogla građanima Crne Gore.

“Imali su neku svoju akciju limitiranih cijena koja uopšte nije valjala, a nijesu spremni da prihvate predloge i praksu koja se pokazala dobrom”, istakoa je Abazović.

Ukoliko se sačeka inflatorni udar pa tek nakon toga preduzmu mjere, rekao je, efekti tih mjera biće mnogo manji nego što bi mogli da budu sada.

“Zašto? Gdje ste vidjeli da je neko vratio cijene na prethodni nivo nakon što ih je podigao?“, upitao je Abazović.

Govoreći o otvorenim listama na izborima, za šta će URA uskoro podnijeti predlog zakona, Abazović je objasnio građanima zašto su one važne.

“Otvorene liste podrazumijevaju da građani, osim što glas na izborima daju nekoj političkoj opciji, imaju priliku da preferencijalno glasaju za poslanike za koje smatraju da bi trebalo najbolje da ih predstavljaju. Često ljudi ne žele da ih predstavljaju oni koje odrede partije. Sada, na zatvorenim listama, partije u zavisnosti od broja mandata određuju ko će biti poslanici. Međutim, kod otvorenih lista nije važno na kom ste mjestu na listi. Ako dobijete dovoljno preferencijalnih glasova, možete prestići i nekoga ko je na vrhu liste. Na taj način postoji mnogo veća odgovornost poslanika prema građanima koji su ih glasali“, objasnio je.

Crna Gora, kako je dodao, treba da uvede otvorene liste i zbog toga što će, kada postane članica EU, poslanike za Evropski parlament birati isključivo putem otvorenih lista.

“Kada Crna Gora bude članica EU, imaće određenu kvotu poslanika koji se biraju u našoj zemlji. Građani će tada na evropskim izborima glasati za ljude imenom i prezimenom. Ako imamo osam mjesta, osam kandidata sa najviše glasova predstavljaće Crnu Goru u Evropskom parlamentu. Istu stvar treba da uradimo i ovdje“, dodao je.

Objasnio je da bi to u praksi značilo da bi se na jednom dijelu glasačkog listića nalazile političke partije, a na drugom brojevi od 1 do 81, koliko Skupština ima poslanika.

“Zaokružite partiju, a zatim od 1 do 81 birate ljude za koje smatrate da iz te partije treba da budu u državnom parlamentu. Mnogo je važno da nas u Skupštini Crne Gore ne predstavljaju takozvani ‘taster poslanici’. To je osoba koja nema drugu svrhu osim da glasa kako joj partija naredi. Nama to ne treba. Potrebno je da ljudi dobiju preferencijalne glasove i budu odgovorni prema građanima koji su im dali povjerenje. Na taj način ojačaće integritet Skupštine Crne Gore, integritet poslanika i kontrolna uloga parlamenta“, zaključio je Abazović.

Za vikend uhapšeno 89 vozača, izdato 1.800 prekršajnih naloga

0

Tokom prethodnog vikenda, na crnogorskim putevima evidentirano je 30 saobraćajnih nezgoda, u kojima je jedna osoba poginula u Podgorici, dok su dvije osobe zadobile teške tjelesne povrede, a pet lica je lakše povrijeđeno.

„U istom periodu, službenici saobraćajne policije su, u okviru represivnih aktivnosti, podnijeli 223 prekršajne prijave, izdali 1.804 prekršajna naloga, privremeno oduzeli 20 pari registarskih oznaka, a isto toliko vozila isključili iz saobraćaja“, navodi se u saopštenju Uprave policije.

Ukupno je uhapšeno 89 vozača, od kojih 42 zbog vožnje pod dejstvom alkohola u koncentraciji većoj od 1 g/kg ili odbijanja alkotestiranja, 17 zbog vožnje pod dejstvom opojnih droga ili drugih psihoaktivnih supstanci, odnosno odbijanja testiranja,17 zbog vožnje pod dejstvom opojnih droga ili drugih psihoaktivnih supstanci, odnosno odbijanja testiranja i  30 zbog počinjenih drugih težih prekršaja iz oblasti Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima i Krivičnog zakonika Crne Gore.

Od ukupnog broja uhapšenih, najviše ih je u Podgorici – 29 vozača, zatim u Nikšiću 10, Danilovgradu sedam, dok je po pet vozača lišeno slobode u Herceg Novom i Budvi.

Božović: Dnevnice od 18 i 7,2 eura neprihvatljive, nastavnici neće voditi djecu na ekskurzije

0

Najveću cijenu mogli bi platiti učenici

Godinama unazad, ekskurzije đaka crnogorskih škola funkcionisale su po neformalnom modelu – dnevnice nastavnicima i profesorima često su bile uključene u cijenu aranžmana koje plaćaju roditelji. Nakon negodovanja roditelja, Ministarstvo prosvjete upozorilo je da takva praksa nije u skladu sa zakonom. To znači da trošak sada mora snositi škola iz sopstvenog budžeta, koji je u većini slučajeva ograničen. Međutim, kako ističu sagovornici TV Podgorica, nastavnički posao na ekskurzijama daleko prevazilazi standardno radno vrijeme.

“Vođenje djece na eksurzije predstavlja 24-časovno radno vrijeme sa strahovitom odgovornošću. Ako su ekskurzije velike od sedam, osam, 10 dana sa starijom djecom ili izleti sa mlađom djecom koja su još zavisna od starijih osoba – predstavlja izuzetnu odgovornost i napor”, naglasio je Petar Špadijer iz Prosvjetne zajednice Crne Gore.

A svaka 24 časa provedena na putovanju računaju se kao jedna dnevnica.

Prema Uredbi o naknadi troškova zaposlenih u javnom sektoru, dnevnica za službena putovanja se umanjuje za 40 odsto i 60 odsto ako su obezbijeđeni hrana i smještaj.

U praksi, mnogi nastavnici za višednevne ekskurzije dobijaju simbolične iznose.

“Dnevnice od 18 i 7,2 eura jednostavno nisu prihvatljive i Ministarstvo mora da nađe način da vrednuje rad mojih koleginica i kolega na pravi način”, poručio je predsjednik Sindikata prosvjete Radomir Božović.

Zbog toga, dio nastavnika već odbija da vodi djecu na ekskurzije.

“U velikom broju škola u Podgorici i u Crnoj Gori škole prirode se ove godine otkazuju, nastavnici jednostavno neće da vode djecu na ekskurzije, odnosno škole u prirodi”, naveo je Božović.

“Ne bi bilo iznenađenje ako veliki broj ljudi bude odustao, jednostavno jer je nemoguće biti dugo vremena na putu bez novca”, naglasio je Špadijer.

Najveću cijenu mogli bi platiti učenici ako ostanu bez iskustva koje je generacijama bilo važan dio školovanja.

“Jednostavno ćemo doći u situaciju da veliki broj djece, maturanata i polumaturanata neće ići na te ekskurzije, a o školama prirode da ne pričamo, to će jednostavno biti prošla priča, dakle prošlost”, kazao je Božović.

A to bi, dodaje on, bio presedan i poruka javnosti da obrazovni sistem nije kadar da riješi stvari koje nisu komplikovane. Zato ima predlog za resorno Ministarstvo.

“Zašto ne bismo uključili i agencije, ako su one već spremne da jedan dio dnevnica od svojih sredstava isplate nastavnicima, ima i tu zakonskih rješenja, ugovorom o djelu, ugovor o dopunskom radu ili nešto tako, u svakom slučaju malo dobre volje, a novca ima“, istakao je Božović.

A na pitanja – kako će postupiti ako škole nemaju dovoljno novca da isplate dnevnice i šta će biti rješenje ako se budu otkazivale ekskurzije zbog nezadovoljstva nastavnika visinom dnevnica – od Ministarstva prosvjete RTV PG odgovor nije dobili.

Pavličić tražila razrješenje Mirjane Popović

0

Predlog podnesen po članu Zakona o Sudskom savjetu i sudijama, u kojem se, između ostalog, navodi da se “predsjednik suda razrješava dužnosti ukoliko se neprimjereno odnosi prema strankama i zaposlenima u sudu”.

Popović kazala “Vijestima” da je radila i da radi “izuzetno posvećeno, savjesno, zakonito, vodeći računa o onom što mi je glavna obaveza – ažuran, zakonit i efikasan rad suda, što, u krajnjem, pokazuju i rezultati rada ovog suda”

Nakon gotovo tri sedmice od početka bune svih sudija i većine zaposlenih u administraciji Apelacionog suda protiv predsjednice Mirjane Popović, nazire se i rasplet – predsjednica Vrhovnog suda Valentina Pavličić dostavila je Sudskom savjetu predlog za razrješenje predsjednice najvišeg žalbenog suda, saznaju “Vijesti”.

Pavličić je predlog za razrješenje dostavila u petak u zatvorenoj koverti ponaosob svim članovima Sudskog savjeta, a pored njenog mišljenja, poslala im je i izjašnjenja svih sudija i službenika Apelacionog suda koji su se početkom marta ove godine pritužbom obratili tom tijelu žaleći se na navodno neprimjereno ponašanje Popovićeve.

Predlog za razrješenje Mirjane Popović podnijet je po članu 126 stav 3 Zakona o Sudskom savjetu i sudijama, a u kojem se, između ostalog, navodi da se “predsjednik suda razrješava dužnosti ukoliko se neprimjereno odnosi prema strankama i zaposlenima u sudu…”.

Uz predlog za razrješenje prva žena sudske vlasti dostavila je i obrazloženje, zbog čega smatra da iz postupaka sutkinje Popović proizilazi osnovana sumnja da je izvršila teži disciplinski prekršaj zbog čega je tražila njeno razješenje.

Predsjednica Apelacionog suda Mirjana Popović saopštila je “Vijestima” da zna da je predsjednica Vrhovnog suda dostavila akt Sudskom savjetu i da nije upoznata sa sadržinom.

“Nisam upoznata sa sadržinom akta, ali ni sa sadržinom izjava koje su podnosioci pritužbe, na zahtjev predsjednice Vrhovnog suda, dostavljali. Ukoliko je podnijet predlog za razrješenje, smatram da tome nema mjesta. Svoj posao sam radila i radim izuzetno posvećeno, savjesno, zakonito, vodeći računa o onom što mi je glavna obaveza – ažuran, zakonit i efikasan rad suda, što, u krajnjem, pokazuju i rezultati rada ovog suda”, navela je Popović.

Ona je najavila da će ujutro predati Sudskom savjetu dopis u kojem će tražiti da joj dostave na upoznavanje i izjašnjenje akt predsjednice Vrhovnog suda, ali i sve izjave podnosioca pritužbe.

“Smatram da imam pravo da se o svemu tome i ja izjasnim, a imala bih mnogo toga i za reći. Od mene je do sada od strane Vrhovnog suda samo zatraženo dostavljanje odluke vezano za postavljanje video-nadzora u hodnicima suda. Cjelokupnu dokumentaciju, vezanu za to, sam i dostavila”, kazala je Popović.

Sada je na potezu Sudski savjet, a Zakon pravi razliku između disciplinskog postupka i postupka razrješenja predsjednika suda, ali se u nekim slučajevima oni preklapaju. Kako se Zakonom o sudskom savjetu i sudijama predviđa shodna primjena kao i za disciplinski postupak, to će značiti da Sudski savjet ima obavezu da sprovede i okonča postupak.

Sve sudije Apelacionog suda ali i gotovo cijela administracija obratila se 2. marta ove godine pritužbom Sudskom savjetu u kojem su tražili da to tijelo zauzme stav i pokrene zakonske mehanizme zbog, kako su naveli, dugotrajnog neprimjerenog ponašanja i načina rada predsjednice tog suda.

Sudski savjet je narednog dana odmah reagovao i tražio hitno izjašnjenje Popović, koja je, između ostalog, napisala da je “iznenađena, zatečena i šokirana” navodima kolega iz suda, kojim rukovodi od aprila 2024. godine.

Popović je napisala i da za dvije godine rukovođenjem Apelacionim sudom “nije osjetila da postoje narušeni međuljudski odnosi”.

To tijelo trebalo bi da utvrdi da li se iza cijelog slučaja kriju možda i neki drugi motivi, budući da je Apelacioni sud u nekoliko ključnih visokoprofilnih predmeta imao potpuno drugačije odluke od kolega iz Višeg suda u Podgorici.

Predsjednica Apelacionog suda nedavno je, odgovarajući na pitanja “Vijesti” o tome da li smatra da se iza nezadovoljstva kolega kriju možda drugi motivi, saopštila da ima svoj stav oko toga, ali i naglasila da “smeta nekom u sudstvu i van njega”.

Lani riješili skoro sve predmete

Apelacioni sud je tokom 2025. ostvario ponajbolje rezultate u sudskom sistemu – godišnji izvještaj pokazuje da su prošlu godinu okončali sa 99,22 odsto riješenih predmeta u odnosu na priliv.

Posebnu efikasnost, Apelacioni sud je pokazao tokom rješavanja tzv. “starih predmeta”. Od ukupno 496 predmeta starijih od tri godine, riješeno je 455, odnosno 92 odsto, dok je prosječno trajanje postupka pred Apelacionim sudom bilo 30,44 dana.

Pojedine sudije u najvišem žalbenom sudu su lani ostvarile godišnju normu u rasponu od 145 odsto do 327 odsto…

Predsjednica Apelacionog suda Mirjana Popović krajem 2025. zbog tih rezutata je saopštila “da iza statističkih pokazatelja stoje veliki profesionalni napori, timski rad i lična odricanja…”.

Inicijativa opštini Berane: Kaludarsku rijeku proglasiti zaštićenim prirodnim područjem

0

Iz nevladine organizacije (NVO) „Tumbarica“ zvanično su podnijeli zahtjev Opštini Berane za pokretanje postupka proglašenja Kaludarske rijeke i njenog sliva za zaštićeno prirodno područje.

U zahtjevu su predočili da ovo područje predstavlja jedan od najvrednijih prirodnih prostora beranskog kraja.

– Vrijeme je da zaštitimo ono što pripada svima nama – prirodu koju smo naslijedili i koju treba da ostavimo budućim generacijama. Zato smo podnijeli zahtjev Opštini Berane da se donese uredba o trajnoj zaštiti Kaludarske rijeke i njenog sliva. Stojimo na raspolaganju kroz građanski monitoring i projekat Sentinel – Stražar mreža, kako bi se obezbijedili svi potrebni podaci za izradu studije zaštite – kazao je Radomir Tomović, predstavnik NVO „Tumbarica“.

Mještani spriječili izgradnju mini-hidroelektrane

Stanovnici Kaludre svojevremeno su uspjeli da spriječe izgradnju mini-hidroelektrane na rijeci koja protiče kroz njihovo selo. Oni su se godinama borili da Vlada raskine ugovor na osnovu kog je kompanija „Hidroenergija Montenegro“ dobila koncesiju da na Kaludarskoj rijeci gradi male elektrane.

– Izašli smo kao pobjednici iz ove priče, jer smo uspjeli da sačuvamo našu rijeku, izuzetni prirodni biser na sjeveru države. Raduje nas što su odgovorni konačno shvatili da ne treba ići protiv prirode i naroda i da interesi pojedinih investitora ne mogu biti preči od interesa lokalnog stanovništva – ističu mještani Kaludre.

On ističe da rejon Kaludarske rijeke ispunjava sve prirodne i druge predispozicije da dobije status zaštićenog područja.

– Ovo područje ima očuvani riječni ekosistem, bogat biodiverzitet, autentične planinske pejzaže, značajne hidrolološke vrijednosti i ogroman potencijal za održivi turizam. Njegova zaštita znači očuvanje prirodnih resursa opštine Berane, razvoj ekoturizma, zaštitu biljnog i životinjskog svijeta i jačanje lokalnog identiteta i prirodnog nasljeđa. U skladu sa Zakonom o zaštiti prirode, naša inicijativa je već prepoznata od strane Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, a sada je na Opštini Berane da pokrene dalji postupak, jer za tako nešto ima potpuno opravdanje – rekao je Tomović.

I mještani Kaludre nedavno su najavili da će predložiti da se rijeka koja protiče kroz njihovo sela stavi pod punu zašitu države Crne Gore. Naglasili su da Kaludarska rijeka predstavlja pravi prirodni biser i da kao takva treba da bude sačuvana od bilo kakvih štetnih uticaja. Kako su ukazali, remećenje korita Kaludarske rijeke predstavljalo bi svojevrstan ekološki zločin.

– Kaludarska rijeka sa okolinom predstavlja najljepšu moguću prirodnu oazu. Na njenim obalama, između ostalih vrijednosti, prije dvadesetak godina, uz blagoslov tadašnjeg mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija, obnovljen je drevni Manastir Ćelije, koji važi za jedan od najljepših pravoslavnih hramova u Crnoj Gori. Svetinju je, uz pomoć mještana, obnovio Veljko Ralević, opominjući da su na tom istom mjestu Nemanjići podigli manastir koji su Turci razorili u 17. vijeku. Zato nikada nećemo dozvoliti da neko iz bilo kog razloga remeti Kaludarsku rijeku onako kako je to u minulom periodu bilo nagoviješteno. Od nadležnih državnih organa zatražićemo da se Kaludarsku rijeku stavi pod trajnu zaštitu, jer se ona, zbog svoje božanstvene ljepote, može nazvati pravim prirodnim biserom – poručili su mještani Kaludre.

Poznato je da je nedavno bila najavljena izgradnja kamenoloma u blizini Kaludarske rijeke, i to na lokalitetu Gradine. Međutim, nakon reakcije mještana i predstavnika nevladinog sektora, Vlada je odlučila da ovaj lokalitet ukloni iz Plana koncesija za 2026. godinu.

Inače, živopisna Kaludarska rijeka je desna pritoka Lima.

AMSCG: Dobri uslovi za vožnju, obavezno poštovati saobraćajna pravila

0

U većem dijelu zemlje saobraća se nesmetano. Dodatna pažnja se preporučuje u klisurama i usjecima zbog mogućih sitnijih odrona. Na dionicama gdje se izvode radovi izmijenjen režim vožnje, a obavezno je poštovanje postavljene saobraćajne signalizacije.

Od 15.11.2025. godine do 1.4.2026.godine upotreba pneumatika za zimsku upotrebu za sva motorna vozila je obavezna na putevima gdje je to naznačeno signalizacijom bez obzira da li na tom putu postoje zimski uslovi.

Kada na ostalim djelovima i dionicama puta koji nijesu obuhvaćeni Naredbom postoje zimski uslovi ( sniježne padavine, snijeg,led ili poledica na kolovozu) na vozilu moraju biti pneumatici za zimsku upotrebu na svim točkovima. Minimalna dubina šare na gazećoj površini pneumatika koji se koriste u ovom periodu je 4mm.

Na regionalnom putu R-10 Djurdjevića Tara -Mojkovac, na lokalitetu Sokolovina došlo je do odrona uslijed čega je saobraćaj obustavljen.

Zbog izvođenja radova na rekonstrukcijí mosta „Đurdevića Tara“ na magistralnom putu M-6 Dionica Pljevlja – Žabljak, lokalitet Đurdevića Tara, odobrava se promjena režima saobraćaja na sledeći način:

1. totalna obustava saobraćaja za teretni saobraćaj (kamioni, šleperi, kamioni sa prikolicom, šleperi sa prikolicom, itd.) nosívosti preko 3,5 tone, od 4.3.2026.godine do završetka radova.

2. za putnički saobraćaj i autobuse, totalna obustava saobraćaja od 8.30 do 12.30 i od 14.00 do 17.00 časova u periodu od 4.3.2026.godine do 1.4.2026.godine. Van ovih termina odobrava se promjena režima sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja.

U toku je rekonstrukcija regionalnog puta R-29 Bar-Kamenički most-Krute i dolazi do obustave saobraćaja za sve vrste vozila u terminima od 08.00 do 11.00 i od 13.00 do 16.00 sati.

U periodu od 16.12.2025.godine pa do završetka radova odobrava se totalna obustava saobraćaja za sve vrste vozila u terminu od 08.00 do 14.00 časova na regionalnom putu R-17 dionica Čevo-Ridjani zbog izvodjenja radova na adaptaciji puta.

Do 31.03.2026.godine odobrava se totalna obustava saobraćaja u intervalu od 08.00 do 12.00 sati i od 13.00 do 17.00 sati zbog izvodjenja radova na regionalnom putu R-30 dionica Petnjica-Bioča, potez Bioča-Lješnica.

Zbog izvodjenja radova na rekonstrukciji saobraćajnice Petnjica-Bioča odobrava se promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja na mjestima izvodjenja radova,kao i povremena obustava saobraćaja ne duža od 60 minuta. Obustave saobraćaja ne duže od 60 minuta ne mogu se koristiti radnim danima (ponedjeljak-petak)u intervalima od 07.00 do 09.00 i od 12.00 do 14.00 sati.

Na magistralnom putu M-3 dionica Plužine-Jasenovo Polje, lokalitet Zaborje -Jasenovo Polje saobraćaj se obavlja naizmjenično jednom trakom na mjestima izvodjenja radova I regulisan je svjetlosnom saobraćajnom signalizacijom.

Odobrava se promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja zbog izvodjenja radova na rekonstrukciji prilaznih saobraćajnica mostu Djurdjevica Tara.

Za period od 19.01.2026. god do 15.06.2026. god doći će do izmjene režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenični kao i mogućnost potpune obustave saobraćaja u kraćim terminima u tunelu Sozina u vremenu od 22.00 do 06.00 časova. U pitanju su radovi na sanaciji pukotina u tunelu Sozina injektiranjem sa završnim farbanjem obloge.Radovi će se izvoditi ručno pomoću lake opreme i mašina.

U periodu od 05.03.2026.godine pa do završetka radova odobrava se promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na jednosmjerni uz povremenu obustavu saobraćaja ne dužu od 10 minuta u terminu od 22.30 do 06.00 sati zbog izvodjenja radova na pranju i farbanju unutrašnjosti tunela na magistralnom putu M-8 Lipci-Grahovo-Vilusi 1.

Privremeno se period od 13.03.2026.godine pa do završetka radova, odobrava promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja na mjestu izvođenja radova zbog izvođenja radova na adaptacoji dijela saobraćajnice u centru Tuzi, od marketa,Voli“ do katoličke crkve, na magistralnom putu M-4 dionica Podgorica- Božaj.

Privremeno se za period od 06.03.2026.godine pa do završetka radova, odobrava promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja na mjestima izvođenja radova, zbog izvođenja radova na poboljšanju bezbjednosti saobraćaja, (vertikalne i horizontalne saobraćajne signalizacije) na regionalnom putu R-13 dionica Mateševo-Kolašin.

U Podgorici se odobrava se potpuna obustava zbog izvodjenja radova na izgradnji Bulevara Vojislavljevića -Faza II-u dijelu od ulice Kralja Nikole do ulice Princeze Ksenije. Saobraćaj se obavlja alternativnim putnim pravcima u skladu sa postavljenom saobraćajnom signalizacijom.

U protekla 24 sata na putevima u zemlji dogodilo se 7 saobraćajnih nezgoda u kojima su 2 osobe zadobile lakse povrede.

Saobraćaj je umjerenog intenziteta.

Auto moto savez Crne Gore pruža učesnicima u saobraćaju tehničku pomoć na javnim putevima koja podrazumijeva pružanje usluge pomoći na putu, otklanjanje manjih kvarova i besplatnog šlepanja vozila do prvog servisa za sva vozila registrovana u Crnoj Gori.

Informativni centar zajedno sa službom pomoći na putu na usluzi je gradjanima 24 sata. Informacije se mogu dobiti putem telefona 19807, 020234999 i 063239987.

Danas oblačno sa slabom kišom, do 18 stepeni

0

U Crnoj Gori danas mjestimično slabe padavine. Najviša dnevna temperatura do 18 stepeni.

Na sjeveru umjereno do potpuno oblačno, uglavnom poslijepodne mjestimično slaba kiša, a u planinama slab snijeg. Vjetar slab promjenljivog smjera. Najviša dnevna temperatura vazduha od 4 do 12 stepeni.

U južnim i centralnim oblastima takođe dosta oblaka, mjestimično i slaba kiša, na primorju je moguće već tokom jutra. Vjetar slab do umjeren promjenljivog smjera. Najviša dnevna temperatura vazduha od 13 do 18 stepeni.

More malo talasasto. Vjetar na otvorenom moru slab do umjeren, prijepodne sjeveroistočni, od sredine dana sjeverozapadni i zapadni. Temperatura površine mora na otvorenom oko 15 stepeni.

Prognoza vremena za naredna tri dana

U južnim predjelima danas umjereno do potpuno oblačno mjestimično sa slabom kišom, a u utorak i srijedu pretežno sunčano ili malo do umjereno oblačno.

Vjetar slab do umjeren promjenljivog smjera, u utorak umjeren do jak sjeverni i sjeveroistočni. Dnevna temperatura vazduha u ponedjeljak malo niža, a u utorak i srijedu nešto viša.

U centralnim predjelima slično vrijeme, u ponedjeljak umjereno do potpuno oblačno, poslijepodne ponegdje sa slabom kišom, a u utorak i srijedu pretežno ili djelimično sunčano. Vjetar slab do umjeren promjenljivog smjera, u utorak umjeren do jak sjeverni. Temperatura vazduha u malom kolebanju.

Na sjeveru u ponedjeljak i utorak umjereno do potpuno oblačno, u ponedjeljak popodne i utorak prijepodne ponegdje slaba kiša, a u planinama slab snijeg.

U srijedu uglavnom sunčano ili malo do umjereno oblačno. Vjetar slab do umjeren promjenljivog smjera, u utorak umjeren do jak sjeverni, a u srijedu umjeren do pojačan južni. Temperatura vazduha u manjem padu, a u srijedu osjetnom porastu.

Dizel od utorka tri centa skuplji nego što je najavljeno u petak

0

Trgovina sirovom naftom na svjetskom tržišta tokom protekle sedmice bila je izuzetno dinamična. Cijena se kretala između 92 i gotovo 101 dolar za barel. U petak kada su berze zatvorene posljednja cijena za barel sirove nafte bila je 98 dolara. Zbog toga cijene koje će važiti od 24. marta su nešto drugačije u odnosu na one koje su objavljene u petak.


Cijene goriva od utorka

Eurosuper 98 koštaće 1,56eura, eurosper 95 1.52, dok će najskuplji biti dizel.

Za litar tog goriva moraćete da izdvojite 1,57 eura.

Zahvaljujući umanjenju akciza od 25 i 50 odsto, cijene goriva po litru biće više između 5 I 7 centi u odnosu na aktuelne.

 (Foto: RTCG)

Ono što zabrinjava jeste šta će se dešavati ukoliko se blokada Ormuskog moreuza nastavi. Analitičari predviđaju da bi barel sirove nafte mogao ići najprije na 110, a moguće i daleko iznad te cijene, čak do 150 dolara za barel.

ODT Berane: Određeno zadržavanje za četiri lica zbog teške tjelesne povrede i nasilničkog ponašanja

0

Nakon saslušanja u Osnovnom državnom tužilaštvu u Beranama, određeno je zadržavanje do 72 sata za četiri lica – D.H., D.D., I.C. i A.T., zbog krivičnog tjela teška tjelesna povreda i krivičnog djela nasilničko ponašanje u saizvršilaštvu.

– Osumnjičeni D.H. je dana 21.3.2026. godine, oko 16 časova, nedaleko od gradskog stadiona u Beranama, nakon završene fudbalske utakmice, drskim i bezobzirnim ponašanjem ugrozio spokojstvo građana i remeteći javni red i mir, teško tjelesno povrijedio T.N., kojom prilikom su i osumnjičeni D.D., I.R. i A.T., zajednički, vršenjem nasilja prema oštećenom E.H. i izazivanjem tuče, remetili javni red i mir i tom prilikom lako tjelesno povrijedili oštećenog E.H. – saopštili su iz ODT-a Berane.

Kako su naveli, uzrok kritičnog događaja je nošenje prsluka sa obilježjima drugog fudbalskog kluba, od strane oštećenog.

– Osumnjičenima je određeno zadržavanje zbog postojanja okolnosti koje ukazuju na opasnost od bjekstva i da će ometati postupak uticanjem na svjedoke – istakli su iz ODT-a Berane.

U daljem toku postupka će biti preduzete neophodne mjere i radnje, u cilju donošenja odluke u ovom predmetu.

URA: Radunović podgrijao sumnje da je konkurs za Velje brdo namješten

0

Nakon što je ministar urbanizma Slaven Radunović, gostujući u emisiji na televiziji Prva kazao da su se „vrlo ozbiljne arhitektonske kuće iz Evrope i regiona javile“ na konkurs za izradu idejnog rješenja Veljeg brda, dodatno su podgrijane sumnje da je i taj konkurs, kao i PUP Podgorice i sve šta je prethodilo, plod nove namještaljke i potpuno nezakonitog djelovanja Vlade. To je saopšteno iz Građanskog pokreta URA.

„Iako Zakon jasno propisuje pravila konkursa, koji nije pozivni – već anonimni, te iako se identitet prijavljenih može otkriti tek nakon donošenja konačne Odluke žirija, ministar očigledno već zna – ko se prijavio, a vrlo vjerovatno i ko dobija ovakav nezakoniti konkurs koji svi debelo plaćamo“, kazali su iz URA.

Ističu da bi se ovim postupkom moralo pozabaviti i nadležno tužilaštvo, budući da je riječ o projektu ogromne finansijske važnosti, koji će građane koštati na stotine miliona eura.

„Da je ministru stalo do Zakona – odmah bi podnio ostavku, ali pošto to nije ni pomislio onda kada je pogazio sve zakonske i podzakonske propise donoseći ID PUP Podgorice – kao najgori planski dokument ovog milenijuma – ne očekujemo ni naknadni priziv savjesti, niti bilo kakvu reakciju Vlade i Glavnog grada. Ali, zato pozivamo tužilaštvo da dobro isprati navedeni konkurs i sve zakulisne radnje, jer u svemu očigledno ima elemenata brojnih nezakonitosti, a vrlo vjerovatno i krivičnih djela“, ukazuju iz URA.

Oni pojašnjavaju da su moguća samo dva scenarija – da ministar izmišlja i preuveličava, ili da je ministar već otvorio sve pristigle projekte još uvijek nezavršenog Konkursa i da je mimo Zakona i Pravilnika već otkrio identitet svih prijavljenih.

„A konkursna procedura je sasvim jasna. Identitet učesnika otkriva se tek nakon završetka žiriranja, odnosno donošenja Odluke, dok u susret tom finalnom činu postoji čitav niz zaštitnih mehanizama koje je Ministarstvo dužno da uradi, kako bi obezbijedilo anonimnost konkursa. Očigledno da je to, kao i sve drugo, za ovu Vladu mrtvo slovo na papiru i da se i prije raspisivanja konkursa odlučilo – čije idejno rješenje pobjeđuje, a vrlo moguće – i koje kompanije trebaju da grade megalomanski i potpuno besmisleni projekat Veljeg brda“, zaključuju iz URA u saopštenju.