Home Blog Page 126

Sudski savjet: Sudovi riješili više predmeta nego što su primili

0

Crnogorski sudovi su tokom 2025. godine prvi put nakon više godina riješili više predmeta nego što su primili, čime je ukupni zaostatak smanjen. Ipak, veliki broj odgođenih ročišta i dalje predstavlja jedan od ključnih problema u funkcionisanju pravosuđa, pokazuju podaci iz Godišnjeg izvještaja Sudskog savjeta.

Prema podacima iz izvještaja, sudstvo je u 2025. godinu ušlo sa 74.683 neriješena predmeta, dok je tokom godine primljeno 91.300 novih, što predstavlja blagi pad u odnosu na prethodnu godinu. Sudovi su uspjeli da riješe 93.511 predmeta, pa je broj neriješenih na kraju godine smanjen na 70.358, odnosno za 4.325 predmeta ili 5,79 odsto.

U izvještaju se navodi da ovi podaci ukazuju na napredak u efikasnosti i postepenu stabilizaciju sistema, iako je opterećenje sudova i dalje visoko.

Analiza po institucijama pokazuje različite trendove. Upravni sud ostvario je pad neriješenih predmeta od 17,58 odsto, dok je Vrhovni sud smanjio zaostatak za 14,05 odsto. S druge strane, Viši sudovi bilježe rast od 20,48 odsto, a Apelacioni sud čak 26,67 odsto.

Poseban izazov i dalje predstavljaju stari predmeti. Tokom 2025. godine riješeno je 14.040 predmeta starijih od tri godine, ali ih je na kraju godine ostalo još 8.279. Udio takvih predmeta u ukupnom broju neriješenih povećan je na 11,77 odsto. U izvještaju se navodi da je najstariji riješeni predmet pokrenut još 1962. godine, dok među neriješenima postoji slučaj iz 1977. godine.

Kada je riječ o trajanju postupaka, izvještaj ukazuje na visok broj odgođenih ročišta. Od ukupno 128.885 zakazanih, odgođeno je 78.555, odnosno 60,9 odsto.

„Glavni razlozi za odgađanje su problemi sa dostavom pismena, koji čine 40,4 odsto slučajeva, kao i prijedlozi stranaka i branilaca u 22,3 odsto slučajeva“, navodi se u izvještaju Sudskog savjeta.

Podaci ukazuju i na rodnu strukturu sudstva, u kojoj dominiraju žene. Od ukupno 287 sudija, njih 186 su žene, što čini 64,81 odsto, dok u Vrhovnom sudu žene čine čak 85,71 odsto sudijskog sastava.

Sudovi za prekršaje su tokom 2025. godine naplatili više od 5,6 miliona eura po osnovu kazni, troškova postupka i taksi, što je rast od gotovo 10 odsto u odnosu na godinu ranije.

U izvještaju se navodi da je u osnovnim sudovima evidentirano 45 slučajeva zastare, dok je u sudovima za prekršaje taj broj iznosio 5.115, iako je to smanjenje u odnosu na 2024. godinu.

„U više od polovine slučajeva zastara je nastupila zbog nepostupanja policije po naredbama suda“, navodi se u dokumentu.

Država je za besplatnu pravnu pomoć u 2025. godini izdvojila 90.353 eura, dok su sudovi za prekršaje izrekli ukupno 16.632 zaštitne mjere, od čega se najveći broj odnosi na saobraćajne prekršaje.

Sudski savjet u izvještaju zaključuje da podaci ukazuju na oporavak sistema, ali i potrebu za dodatnim jačanjem kapaciteta i nadzora.

„Neophodan je stalni nadzor i kontrola rada sudija i službenika kako bi se osigurala puna zaposlenost i maksimalno korišćenje kapaciteta“, poručuje Sudski savjet.

Orban zatražio ukidanje sankcija za ruske energente

0

Mađarski premijer Viktor Orban ponovo je danas pozvao Brisel da odmah ukine sankcije na ruske energente, „kako bi se izbjegla ozbiljna energetska kriza“.

Orban je to rekao u videu snimku objavljenom na Fejsbuku, u kojem je naveo da se o tome konsultovao i sa slovačkim predsjednikom Robertom Ficom.

U završnoj fazi kampanje za parlamentarne izbore zakazane za 12. april u Mađarskoj, Orban je ponovio da Brisel treba da natjera predsjednika Ukrajine Volodimira Zelenskog da odmah otvori naftovod Družba.

– Treba da odbacimo i napustimo projekte koji predlažu oslobađanje od ruskih energenata kako bismo usvojili energetsku politiku Brisela, koja je skuplja i nedostupna porodicama – rekao je Orban.

Kao i Budimpešta, Bratislava optužuje Ukrajinu da odugovlači sa popravkom djela naftovoda Družba koji prolazi kroz njenu teritoriju, što Kijev negira.

Tim naftovodom se isporučuje ruska nafta Mađarskoj i Slovačkoj.

Šahmanović: Rožajcima odobriti maksimalne popuste na račune za struju

0

Ministar energetike i rudarstva Admir Šahmanović poručio je da će uputiti inicijativu Elektroprivredi Crne Gore (EPCG) da građanima Rožaja odobri maksimalno moguće popuste na račune za električnu energiju.

Šahmanović je danas, zajedno sa direktorom CGES-a Ivanom Asanovićem, potpredsjednikom Skupštine Crne Gore Mirsadom Nurkovićem i ekipama inženjera i tehničkih službi, obišao lokacije na kojima je došlo do kvara na elektroenergetskoj mreži u Rožajama. U obilasku je učestvovao i državni sekretar Dino Tutundžić.

Tokom obilaska konstatovano je da su ekipe na terenu maksimalno angažovane i da se, uprkos otežanim uslovima rada, ulažu svi raspoloživi resursi kako bi se kvar otklonio u najkraćem mogućem roku i uspostavilo stabilno napajanje električnom energijom. Kvar je uspješno otklonjen jutros u 10:40 časova. Ministarstvo je u svakom trenutku bilo u stalnoj komunikaciji sa menadžmentom CGES-a.

„Danas sam ovdje da na licu mjesta vidim razmjere problema, ali i da dam punu podršku ljudima koji rade u izuzetno zahtjevnim uslovima kako bi građani što prije dobili stabilno napajanje. Ovo nije situacija koja se može posmatrati kao usputni kvar,  riječ je o pitanju koje direktno utiče na svakodnevni život ljudi i zato zahtijeva ozbiljan i odgovoran pristup“, poručio je ministar Šahmanović.

On je naglasio da će Ministarstvo insistirati na potpunoj mobilizaciji svih nadležnih službi, boljoj koordinaciji i redovnom informisanju javnosti o toku sanacije.

„Paralelno sa sanacijom, razmatramo konkretne modele kako bi se, u skladu sa važećim mehanizmima, građanima i privredi nadoknadila šteta nastala uslijed prekida u napajanju. U tom pravcu, uputiću inicijativu EPCG da građanima Rožaja odobri maksimalno moguće popuste na račune za električnu energiju, u skladu sa važećim pravilima. Takođe, pozivamo sve građane i privredne subjekte da prijave eventualnu štetu, kako bi ona bila evidentirana i adekvatno razmotrena“, istakao je Šahmanović.

 (Foto: Media Biro)

Ministar je posebno ukazao na značaj ubrzanja infrastrukturnih projekata koji će dugoročno riješiti ovakve situacije.

„Ovo je jasna opomena da planska dokumentacija ne smije ostati mrtvo slovo na papiru. Rješenja postoje i sada je trenutak da se sprovedu. To podrazumijeva odlučnije i agilnije djelovanje svih – od lokalne samouprave, preko državnih institucija, do energetskih kompanija. Odlaganja više ne smije biti“, zaključio je ministar.

Direktorom CGES-a Ivan Asanović je ovom prilikom zahvalio građanima Rožaja na velikom strpljenju.

“Zahvaljujemo se i na riječima podrške koje su nam upućene, jer mogli smo da vidimo da je dosta građana svjesno da naše ekipe rizikuju svoje živote da bi se ovakvi kvarovi otklonili. Moram da zahvalim i kolegama iz CEDIS-a koji su sve vrijeme bili na raspolaganju našoj ekipi koja je uprkos jako teškim uslovima dala sve od sebe. Juče su bili ovdje ranom zorom do sinoć u ponoć. Jutros su opet od pet sati ovdje, ali su uspjeli da otklone kvarove, tako da sada imamo uspostavljeno redovno napajanje. Ovaj dalekovod je oštećen uslijed nevremena. Na nekoliko mjesta su uočena oštećenja i ta oštećenja ćemo otkloniti kad se vrijeme proljepša da bismo osigurali trajno napajanje Rožaja i okoline sa ovim dalekovodom,” naveo je Asanović.

Mirsad Nurković, potpredsjednik Skupštine Crne Gore zahvalio je ekipama inženjera i tehničkih službi koje su se uloženim naporima pobrinule da Rožaje danas ponovo ima struju.

„Uvjerovam građane da ćemo kao njihovi predstavnici učiniti sve u narednom periodu da ne dolazi do ovakvih situacija i da ovakve stvari pravovremeno rješavamo. Radilo se o vremenskim neprilikama koje su nas zadesile i koje su prouzrokovale kvar. Vremenske neprilike se stalno dešavaju, ali se nekada desi i da oštete dalekovod kao što je to bio slučaj sada. Sada je na institucijama sistema da preduprijedimo sve ovo što se desilo ovih dana i da nam se više ne dešavaju takve situacije,“ poručio je Nurković.

Abazović o gradnji u Miločerskom parku: Ono što Milo nije uspio za sebe, Gvozdenović za Mila, uspio je Spajić za obojicu

0

Predsjednik Građanskog pokreta URA Dritan Abazović rekao je da će se prije ili kasnije otkriti dokumenta iz ofšor zone na Djevičanskim ostrvima i da će se saznati ko je stvarni vlasnik Adrijatik propertiza, zakupca Svetog Stefana, kojem je Vlada odobrila gradnju u Miločerskom parku, protiv koje su tokom mandata DPS-a bile partije sadašnje vlasti.

– Još jednom su uhvaćeni u laži. Ranije sam pokazao dokument koji su tajno potpisali, a odnosi se na gradnju 64 stana u Miločerskom parku. Novi kondo hotel će imati apartmane za prodaju od po 120 kvadrata – rekao je Abazović u autorskom podkastu „Petak s Dritanom“.

Podsjetio je da je krajem prošle godine objavio dokument o tome, koji je Vlada demantovala, dok su juče prihvatili Sporazum o poravnanju sa zakupcem Svetog Stefana, a na sjednic Vlade ga proglasili internim dokumentom.

– Ono što nije mogao da uradi Milo Đukanović za sebe, niti Brano Gvozdenović za Mila Đukanovića, to je Milojko Spajić uradio za obojicu. Najsmješnija je izjava da se neće graditi ništa mimo onoga što je propisano građevinskom dozvolom. Zaista ne znam gdje su ovi ljudi učili škole, kome se obraćaju i da li zaista misle da inteligencija građana Crne Gore može da prihvati takve tvrdnje – rekao je.

Lider GP URA objasnio je da niko ne može legalno da gradi bez građevinske dozvole, te da je taj dokument u ovom slučaju izdala nekadašnja Vlada DPS-a.

– Problem je što ta građevinska dozvola podrazumijeva 64 nova apartmana od po 120 kvadrata, koji će stvoriti novi, ogroman objekat, već u sivoj fazi, i donijeti investitorima milione eura – dodao je.

Abazović je u podkastu prikazao i video sa protesta u Budvi 2019. godine, na kojem su učestvovali sadašnji predsjednik Opštine Budva Nikola Jovanović, tadašnji Marko Bato Carević, sadašnji ministar Dragan Krapović, njegov partijski kolega Krsto Radović i Krsto Rađenović iz SNP-a, kao i video Pokreta Evropa sad uoči posljednjih lokalnih izbora u Budvi, kada su građanima obećali da se zalažu da se Miločerski park sačuva u obliku u kojem ga je priroda dala.

Kako je kazao, žao mu je što su građani 2019. bili obmanuti i pozivani da ruše ograde, dok su isti ti ak

teri danas, nakon dolaska na vlast, pogazili principe i uradili ono što ni DPS nije mogao da sprovede.

Izrazio je očekivanje da će Sporazum, koji je Vlada proglasila internim dokumentom kako bi ga sakrila od očiju javnosti, ipak doći pred poslanike, kako bi građani saznali istinu.

– Nadam se da će se otkriti ko je osnivač Adrijatik propertiza i da će ti dokumenti, bez obzira na to što se nalaze na Djevičanskim ostrvima, ipak ugledati svjetlo dana – poručio je.

Abazović je zahvalio građanima na velikoj podršci, navodeći da je URA u proteklih mjesec i po dana dobila više od 1.000 novih članova.

– Svi vi koji želite veće penzije, veće dječje dodatke, mjere koje će suzbiti inflaciju i odgovornu vlast koja radi transparentno i u interesu građana, dobrodošli ste. Već od ovog mjeseca obilazićemo sve gradove Crne Gore kako bismo se susreli sa novim članovima i širili ideju građanske, progresivne i evropske Crne Gore – dodao je.

Govoreći o procjeni vrijednosti imovine Aerodroma Crne Gore i činjenici da ona prelazi 200 miliona eura, ponovio je da se postupak davanja pod koncesiju za 100 miliona mora prekinuti.

– Nakon ove procjene, nemamo logiku da za svega 100 miliona eura praktično poklonimo jedina dva funkcionalna aerodroma u Crnoj Gori. Važno je i da će se o tome izjašnjavati državni parlament, ne zato što vjerujem da ova većina ima senzibilitet prema prirodnim dobrima, već zato što je važno otvoriti javnu debatu. Dobio sam informaciju da postoji prećutni dogovor da PES podrži određene zakone, a da Demokrate i DF zauzvrat podrže koncesiju. I dalje čekamo da SDT pozove Milana Kneževića i ostale koji su javno govorili o mogućoj korupciji u vezi sa aerodromima – rekao je Abazović.

Ponovio je stav Pokreta URA da bi pod zakup trebalo dati samo aerodrom u Tivtu, dok bi podgorički trebalo da ostane u državnom vlasništvu i da se njegov remont i modernizacija finansiraju kreditno.

– Imamo rast broja putnika, što je globalni trend. Vidjećemo da li će rast cijena goriva uticati na turizam i putovanja, ali u svakom slučaju smatram da je potpuno suludo dati oba aerodroma za 100 miliona eura – kazao je lider GP URA.

Govoreći o cijenama goriva i zaradama, rekao je da vladini zvaničnici i poslanici nemaju osjećaj za troškove jer koriste državne kartice, te da rast plata zavisi od ekonomske aktivnosti, koja izostaje.

Naveo je da je država u prva dva mjeseca ove godine bila u deficitu od 81 milion eura, dok je javni dug porastao sa četiri na pet milijardi eura od dolaska nove vlasti.

Abazović je kazao da se zalaže za ograničavanje marži na proizvode i usluge, uz formiranje tijela koje bi to kontinuirano kontrolisalo i djelovalo preventivno.

Na pitanje građana o mogućnosti uvođenja identifikacionih kartica za penzionere, rekao je da bi to bilo korisno zbog ostvarivanja različitih popusta.

– Naš cilj je da kroz program ‘Crna Gora 365’ razvijemo model koji bi omogućio svima da imaju identifikacionu karticu i ostvare benefite u svakodnevnim aktivnostima. Nastavljamo da se borimo za povećanje penzija u skladu sa planiranim budžetom za 2026. godinu – zaključio je Abazović u autorskom podkastu.

Ove godine 17 krivičnih prijava zbog sumnjivih diploma

0

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) je u periodu od novembra 2023. do danas podnijelo 171 krivičnu prijavu Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici protiv lica lica za koja se sumnja da su za nostrifikaciju (priznavanje stranih obrazovnih isprava) dostavila falsifikovane obrazovne isprave.

Prema podacima tog ministarstva, ovde godine je podneseno 17 prijava zbog sumnjivih diploma, od čega 12 u januaru, četiri u februaru, a jedna juče.

Kako je juče saopšteno iz tog resora, nova krivična prijava podnesena je Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici zbog osnovane sumnje da je jedno lice u postupku priznavanja inostrane diplome dostavilo lažnu i neistinitu obrazovnu ispravu. U postupku priznavanja inostrane obrazovne isprave, nadležne ustanove utvrdile su da ona nije vjerodostojna javna isprava. Osnovano se sumnja da je to lice izvršilo krivično djelo falsifikovanje isprave iz člana 412 Krivičnog zakonika.

– Očekujemo od nadležnih organa da postupaju u skladu sa svojim nadležnostima i ovlašćenjima, u cilju rješavanja ovog značajnog institucionalnog problema – istakli su iz Ministarstva prosvjete.

Podsjećamo da se u javnosti spekuliše o 25.000 lažnih diploma u javnom sektoru, što u MPNI ranije nijesu željeli da komentarišu.

Prema podacima tog ministarstva, od novembra 2023. godine do 25. decembra 2025. podnijete su 154 krivične prijave.

U toku 2023. podnijeto je 28 krivičnih prijava zbog sumnje u falsikat obrazovne isprave. Godinu kasnije broj prijava porastao je na 38, a prethodne godine čak na 88.

Kada se pogledaju podaci o prijavama po nivou obrazovanja, najviše sumnjivih diploma tokom 2024. godine bilo je iz srednjih škola, a najmanje sa ustanova visokog obrazovanja.

– Bilo je pet prijava zbog sumnje u falsifikat inostranih obrazovnih isprava nivoa osnovnog obrazovanja, 31 prijava zbog sumnje u falsifikat obrazovnih isprava nivoa srednjeg obrazovanja i dvije prijave zbog sumnje u falsifikat obrazovnih isprava nivoa visokog obrazovanja – pokazuju podaci Ministarstva prosvjete.

U toku 2023. godine podnijeto je 14 prijava zbog sumnje u falsifikat inostranih obrazovnih isprava nivoa srednjeg obrazovanja i isto toliko prijava zbog sumnje u falsifikat obrazovnih isprava nivoa visokog obrazovanja, od čega čak 11 obrazovnih isprava potiče sa javnih ustanova visokog obrazovanja, a tri sa privatnih.

Prema podacima Zavoda za statistiku Crne Gore, broj diplomiranih studenata na ustanovama visokog obrazovanja u Crnoj Gori u 2024. godini iznosio je 2.241 kada je riječ o osnovnim studijama. Podatak ENIK centra Ministarstva prosvjete pokazuje da je iste godine priznato 1.690 diploma iz inostranstva.

Podsjećamo da je Vlada 11. jula 2024. godine donijela zaključak kojim je predviđeno dostavljanje podataka Međuresorskoj radnoj grupi o diplomama zaposlenih u državnim institucijama, ustanovama i organima, kao i u lokalnim samoupravama.

Centar za građansko obrazovanje (CGO) saopštio je nedavno da su samo četiri od 25 opština u Crnoj Gori odgovorile na njihovu inicijativu za sistematsku provjeru kvalifikacija zaposlenih, dok su svega dvije – Podgorica i Kolašin, dostavile tražene podatke Međuresorskoj radnoj grupi Vlade.

U Glavnom gradu pokrenuli dva postupka, jedna osoba ostala bez posla

Opština Kolašin jedina je dostavila jasne i potpune podatke o zaposlenima Međuresorskoj radnoj grupi Vlade, uključujući informacije o stepenu stručne spreme, obrazovnim ustanovama i mjestu i vremenu sticanja kvalifikacija zaposlenih, saopštili su nedavno iz CGO.

– Glavni grad Podgorica je saopštio da je još u avgustu 2024. godine dostavio tražene podatke Međuresorskoj radnoj grupi. Takođe su istakli da je provjera diploma bila planirana aktivnost nadležnog Sekretarijata za lokalnu samoupravu i saradnju sa civilnim društvom, uz napomenu da postoje određena pravna i proceduralna ograničenja u sprovođenju detaljnih provjera. U pojedinim slučajevima utvrđene nepravilnosti su prijavljene nadležnim organima, jedan nezakonito zasnovan radni odnos je okončan, dok je jedan postupak i dalje u toku – naveli su iz CGO.

CGO je početkom februara 2026. godine uputio inicijativu svim opštinama da, u okviru svojih nadležnosti, pokrenu postupak sistematske provjere personalnih dosijea zaposlenih u organima, službama i preduzećima čiji su osnivači.

– Očigledno je da značajan broj opština nije postupao po vladinim preporukama, niti ih je dodatno motivisala inicijativa CGO. Time se dovodi u pitanje posvećenost lokalnih vlasti unapređenju zakonitosti i profesionalnih standarda, uprkos nesumnjivom javnom interesu ovog pitanja – saopštili su ranije iz CGO.

Mladi vozač vozio pod dejstvom kokaina, uhapšen na Žabljaku

0

Policija na Žabljaku uhapsila je 21-godišnjeg državljanina Srbije nakon što je utvrđeno da je upravljao vozilom pod dejstvom kokaina.

Kako je saopšteno na mreži X, riječ je o mladom vozaču koji je kontrolisan u saobraćaju, nakon čega je podvrgnut testiranju na psihoaktivne supstance. Test je pokazao pozitivan rezultat na kokain.

Nakon sprovedene procedure, A.J. je priveden Sudu za prekršaje, gdje mu je izrečena novčana kazna.

Miličić: NSD simbol borbe za trobojku, podržavamo Predlog zakona

0

Portparol Nove srpske demokratije (NSD) Marko Miličić saopštio je da je ova partija simbol borbe kontinuiteta za srpski jezik, državljanstvo, tekst himne i trobojku, te da će podržati Predlog zakona o državnim simbolima na sjednici Skupštine zakazanoj za utorak, koji je predao lider Demokratske narodne partije (DNP), Milan Knežević.

“Hvala našim dugogodišnjim saborcima i koalicionim partnerima iz DNP što cijene podršku naše stranke inicijativama koje je, u najnovijem obliku pokrenula DNP, ali moramo podsjetiti da naša stranka nije repa bez korijenja, čemu svjedoči i naše ime, a sve ove inicijative vezane za srpski jezik, državljanstvo, tekst himne i trobojku smo pokretali više puta još od usvajanja Ustava 2007. godine pa do današnjih dana. Upravo naši poslanici nijesu glasali za Ustav iz tih razloga, a tadašnji DPS nije htio da nam prihvati zahtjeve za ustavnim normiranjem srpskog jezika, državljanstva i simbola jer je pronašao partnere sa kojima je obezbijedio potrebnu dvotrećinsku većinu za usvajanje Ustava”, kazao je Miličić.

Problem sa kojim su se suočavali uvijek kada su obnavljali ove predloge u javnosti ili u Skupštini, ističe Miličić, je da nijesu mogli obezbijediti potrebnu većinu glasova poslanika.

“Danas, u Crnoj Gori, koja nije više antisrpska, vjerujemo da pažljivim ponašanjem i stalnim traženjem saveznika možemo i to uraditi. Mi od naših ciljeva nikada nećemo odustati, već ćemo ih realizovati kada to bude moguće i uvijek ćemo se voditi interesima srpskog naroda i naših glasača”, zaključio je.

Ministar finansija Novica Vuković je u prošloj godini obavljao ukupno 30 funkcija

0

Ministar finansija Novica Vuković je u prošloj godini obavljao ukupno 30 funkcija, pokazuju podaci koje je u redovnom godišnjem izvještaju prijavio Agenciji za sprečavanje korupcije (ASK).

Pored ministarske funkcije, Vuković je i član Vijeća za nacionalnu bezbjednost, komisija za raspodjelu dijela sredstava budžetske rezerve, za ekonomska pitanja i finansije, za analizu i praćenje ugovora o djelu i ugovora o obavljanju privremenih i povremenih poslova u potrošačkim jedinicama koje se finansiraju iz budžeta države, za kontrolu privremene spriječenosti za rad i za upravljanje sredstvima uplaćenim za pomoć sanaciji posljedica štete nastalih tokom požara na teritoriji Crne Gore. Član je i savjeta za prava djeteta, za borbu protiv korupcije, za finansijsku stabilnost Centralne banke Crne Gore (CBCG), savjeta za privatizaciju, demografiju, prava lica sa invaliditetom i za NATO.

Ministar finansija je i u savjetima za reformu javne uprave, za održivi razvoj, klimatske promjene, za javne investicije, za konkurentnost, za inovacije i pametnu specijalizaciju i za pravednu tranziciju. Među brojim funkcijama, Vuković je lani bio i član koordinacionih tijela za popis oduzete robe u Slobodnoj zoni Luka Bar, za zaštitu i unapređenje javnog interesa u oblasti priređivanja igara na sreću i za praćenje i analizu kretanja proizvoda od posebog značaja za život i zdravlje ljudi, snabdijevanje tržišta i predlaganje mjera za suzbijanje posljedica porasta cijena tih proizvoda. Vuković je i u Poslovnom savjetu Ekonomskog fakulteta, Redakciji leksikona bankarstva i finansija Crne Gore CANU-a i Radnoj grupi za uvođenje i implementaciju Programa „Garancija za mlade u Crnoj Gori“. On je i CEF koordinator, član Odbora za obilježavanje i Koordinacionog tijela za organizovanje obilježavanja dvadesetogodišnjice nezavisnosti Crne Gore, a ujedno je i na funkcijama guvernera pri Evropskoj banci za obnovu i razvoj i Svjetskoj banci.

Prijavio nepokretnosti, akcije, auto…

Vuković je vlasnik trećina nepokretnosti od po 42 kvadrata (tri nekretnine te površine), te 8.609 i 64 metra kvadratna, ali nije precizirano o kojoj vrsti nepokretnosti se radi. Posjeduje i stan od 51 kvadrat, kupljen 2009, te trećinu njiva od po 190 kvadrata (dvije) i 100 metara kvadratnih. Vlasnik je trećine livada od 11.859, 7.516, 2.216 i 1.643 kvadrata, voćnjaka površine 2.913 metara kvadratnih i šuma od 17.649, 19.135, 26.183 i 7.333 m2. Posjeduje i dva pašnjaka od 4.074 i 3.084 kvadrata, a te nepokretnosti dobio je u nasledstvo 2010.

Vuković ima automobil „suzuki vitara“ iz 2015. godine. Posjeduje akcije u Željezničkoj infrastrukturi, „Vektri Boka“, Montekargu, Željezničkom prevozu, Održavanju željezničkih voznih sredstava, Marini Bar i „Plantažama – 13. jul“.

Ministar finansija duguje bankama po osnovu dva gotovinska kredita – na osnovu jednog ima dug od 8.012 eura, a na osnovu drugog 11.674 eura, dok na ime rata mjesečno odvaja 444 i 536 eura. Agenciji nije dozvolio kontrolu svojih računa.

I pored više desetina angažmana, Vuković je lani prihodovao jedino po osnovu ministarske funkcije i rada u Savjetu za finansijsku stabilnost CBCG. Od januara do marta, po osnovu osnovne plate, zarađivao je 1.865 eura, a od aprila do decembra 1.880 eura. U Savjetu za finansijsku stabilnost Centralne banke u januaru je primio 1.106 eura, a ostalih mjeseci po 1.260 eura.

Na ime naknade po osnovu rada u Redakciji leksikona bankarstva i finansija, u decembru mu je isplaćeno 175 eura.

Uhapšen policajac osumnjičen da je dao 50.000 eura na kamatu, pa uzeo imovinu vrijednu 160.000 eura

0

Policija je uhapsila svog kolegu, policajca Odjeljenja bezbjednosti Herceg Novi V.J. (42), zbog sumnje na zelenaštvo, dok je njegov brat A.J. (36) iz Nikšića osumnjičen za pomaganje. Sumnja se da je policajac oštećenom dao 50.000 eura na zelenašku kamatu, primao po 3.000 eura mjesečno i pribavio imovinu u vrijednosti od oko 160.000 eura, saopšteno je iz policije.

Nikšićka policija u saradnji sa pljevaljskom i hercegnovskom uz podršku Odsjeka za borbu protiv korupcije, ekonomskog kriminala i sprovođenja finansijskih istraga Sektora za borbu protiv kriminala, u koordinaciji sa Osnovnim državnim tužilaštvom u Nikšiću, uhapsili su aktivnog policijskog službenika Odjeljenja bezbjednosti Herceg Novi V.J (42), zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično djelo zelenaštvo, saopšteno je iz policije.

„Kako je krivičnim prijavom predstavljeno, V.J. je izvršio krivično djelo na način što je u julu 2024. godine, koristeći teško imovinsko stanje oštećenog lica, istom dao novac u iznosu od 50.000 eura, na zelenašku kamatu od 6% na mjesečnom nivou, a koju mu je kamatu oštećeni isplaćivao u periodu od jula 2024. do maja 2025. godine u iznosu od po 3.000 eura mjesečno, nakon čega je oštećeni usljed nemogućnosti vraćanja ostatka duga sa V.J. zaključio ugovor o prodaji nepokretnosti firme čiji je suvlasnik, kojim ugovorom je V.J. pribavio sebi nesrazmjernu imovinsku korist u iznosu od oko 160.000 eura“, saopšteno je iz policije.

Takođe, kako su naveli iz policije, policijski službenici su uhapsili i njegovog brata A.J (36) iz Nikšića, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično djelo zelenaštvo putem pomaganja jer je, kako se sumnja, u ime svog brata, u periodu od jula 2024. do maja 2025. godine, od oštećenog lica jednom mjesečno preuzimao novac po osnovu zelenaške kamate i zaključivao ugovore kod nadležnog organa.

„Preduzimajući dalje mjere i radnje službenici Uprave policije su ovim licima privremeno oduzeli više sredstava komunikacije, kao i službenu legitimaciju Uprave policije i pištolj koje je dužio V.J“, saopštili su iz policije.

Iz policije je saopšteno da su izvršeni pretresi na dvije lokacije u Nikšiću i Herceg Novom, koje koriste V.J. i A.J, te da je pretresima pronađena i oduzeta izvjesna količina eksploziva i municije, koji će biti predmet vještačenja u Forenzičkom centru.

„Lica lišena slobode će u zakonom predviđenom roku, uz krivičnu prijavu biti sprovedena Osnovnom državnom tužilaštvu u Nikšiću“, kazali su.

Uprava policije, podsjeća da kontinuirano i planski realizuje dugoročne obavještajne projekte „Loan“ i „Značka“, usmjerene na otkrivanje, rasvjetljavanje i procesuiranje krivičnog djela zelenaštvo i sa njim povezanih oblika kriminaliteta, te prikupljanje i analizu operativnih i obavještajnih podataka, kao i usmjeravanje efikasnih policijsko – tužilačkih aktivnosti na suzbijanje zelenaštva.

„Po nalogu direktora Uprave policije, u februaru ove godine formirana su dva posebna tima sa zadatkom da sistematski i temeljno ispituju sve prijavljene, ali i operativno identifikovane slučajeve krivičnog djela zelenaštvo, te da preduzimaju sve zakonom propisane mjere i radnje u cilju zaštite lične i imovinske sigurnosti građana“, kazali su iz policije.

Uprava policije nastavlja dalje aktivnosti na suzbijanju ovog oblika kriminala, sa na zakonu zasnovanim mehanizmima na identifikaciji i procesuiranju i policijskih službenika za koje bude postojala osnovana sumnja da vrše ova ili druga krivična djela.

„Nulta tolerancija na nezakonito postupanje policijskih službenika, jer samo čista policija je garant jačanja povjerenja, sprovođenja zakona i vladavine prava“, poručili su iz policije.

Uhapšen Cetinjanin zbog sumnje da je podmetnuo požar u Podgorici prošlog decembra

0

D.R (47) sa Cetinja uhapšen je zbog sumnje da je podmetnuo požar na imovini oštećene M.D. koje je izvršeno u decembru prošle godine u Podgorici, saopšteno je iz policije.

Službenici Odjeljenja bezbjednosti Podgorica rasvijetlili su podmetanje požara na imovini oštećene M.D. koje je izvršeno u decembru prošle godine i identifikovali i lišili slobode D.R (47) iz Cetinja, zbog sumnje da je izvršio krivično djelo izazivanje opšte opasnosti.

„Kriminalistička obrada upućuje na sumnju da je D.R, 26.12.2025. godine oko 04.10 časova, sa prethodnim umišljajem došao na adresu na kojoj oštećena živi u Podgorici, i tom prilikom je upotrebom ubrzivača požara i otvorenog plamena izazvao požar na ulaznim vratima njenog stana, čime je izvršio opšte opasnu radnju, te doveo u opasnost imovinu većeg obima. Vrata stana su usljed dejstva požara izgorjela“, saopštili su iz policije.

Kako su naveli, osumnjičeni D.R. će, uz krivičnu prijavu, biti priveden državnom tužiocu u Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici, zbog sumnje da je počinio navedeno krivično djelo.

Policija nastavlja sa sprovođenjem intenzivnih aktivnosti na rasvjetljavanju još tri događaja počinjena na sličan način na štetu imovine oštećene i njenih srodnika, te procesuiranju svih lica koja su učestvovala u izvršenju ovih krivičnih djela.