Aktuelni premijer Viktor Orban priznao je poraz na danas održanim parlamentarnim izborima u Mađarskoj i, poslije 16 godina, spreman je da ode sa vlasti. Rezultati koje je objavila Nacionalna izborna komisija pokazuju da je prednost opozicione stranke Tisa, na čijem je čelu Petar Mađar, osvojila dvotrećinsku većinu u parlamentu. Izbore obilježila rekordna izlaznost – do 18.30 na birališta je izašlo 77,8 odsto glasača, što je za oko 12 procenata više nego prije četiri godine.
Na osnovu 87,82 odsto prebrojanih glasova stranka Tisa osvojila je 138 mandata, dok je vladajući Fides dobio 54 mandata, pokazuju podaci objavljeni na sajtu Nacionalne izborne komisije.
Sedam mandata će, prema do sada prebrojanim glasovima, osvojiti stranka Mi Hazank.
(Foto: Beta/AP/Denes Erdos)
Orban: Služiću Mađarskoj iz opozicije
Lider Fidesa Viktor Orban rekao je da je rezultat izbora jasan i čestitao je Tisi na pobjedi. Poručio je da će Mađarskoj služiti iz opozicije.
(Foto: Beta/AP/Petr David Josek)
„Osvojili smo 2,5 miliona glasova, ti glasači su nam vjerovali i nikad ih nećemo ostaviti. Hvala posebno dijaspori. Služićemo domovini makar iz opozicije“, rekao je Orban.
Prema riječima odlazećeg premijera, sada kada više ne nose teret upravljanja državom, njihov zadatak biće da ojačaju svoje zajednice.
„Dva i po miliona birača nam je vjerovalo – poručujemo im odavde da ih nikada nećemo iznevjeriti“, naveo je.
„Više od 30 godina smo zajedno, prošli smo i teške i lijepe, i radosne i tužne godine, ali jedno svako u ovoj sali i u cijeloj zemlji može da zna – mi ne odustajemo, nikada, ali nikada“, rekao je predsjednik Fidesa.
Prema njegovim riječima, naredni dani biće posvećeni zacjeljivanju rana, a zatim se nastavlja rad, u kojem računaju na sve svoje birače.
Orban je na kraju poželio svima mnogo snage i dobro zdravlje, uz poruku: „Hajrá Magyarország, hajrá magyarok!“ („Naprijed Mađarska, naprijed Mađari!“).
Lider stranke Tisa Peter Mađar je u objavi na Fejsbuku naveo da mu je lider Fidesa Viktor Orban telefonom čestitao na pobjedi.
„Premijer Viktor Orban nam je telefonom čestitao pobjedu“, naveo je Mađar u objavi.
(Foto: Beta/AP/Darko Bandic)
Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izjavila je večeras poslije rezultata parlamentarnih izbora u Mađarskoj da srce Evrope jače kuca u toj zemlji gdje je pobjednik proevropski opozicioni lider Peter Mađar (Magyar).
„Večeras srce Evrope jače kuca u Mađarskoj“, napisala je Ursula fon der Lajen na društvenoj mreži Iks (X) i dodala da se Mađarska ovim glasanjem „vratila na svoj evropski put“.
Francuski predsjednik Emanuel Makron (Emmanuel Macron) i njemački kancelar Fridrih Merc (Friedrich Merz) čestitali su lideru opozicije Peteru Mađaru (Magyar) pobjedu na parlamentarnim izborima u Mađarskoj.
„Upravo sam razgovarao sa Peterom Mađarom da mu čestitam na pobjedi u Mađarskoj! Francuska pozdravlja ovu pobjedu za demokratsko učešće, za posvećenost mađarskog naroda vrijednostima Evropske unije i za Mađarsku u Evropi“, napisao je francuski predsjednik na društvenoj mreži Iks (X).
„Zajedno, hajde da izgradimo suvereniju Evropu, za bezbjednost našeg kontinenta, našu konkurentnost i našu demokratiju“, dodao je Makron.
Merc je sa svoje strane pozvao Mađara da „udruži snage za ujedinjenu Evropu“.
Inače, do 18.30 na birališta je izašlo 77,8 odsto glasača, što je za oko 12 procenata više nego prije četiri godine.
Prema zvaničnim podacima, riječ je o značajnom rastu u odnosu na izbore 2022. godine, kada je izlaznost u isto vrijeme iznosila 62,92 posto. Takođe, već je premašen i prethodni rekord od 73,51 posto iz 2002. godine.
Mađarski parlament broji ukupno 199 zastupničkih mjesta.
Uprava policija objavila je na mreži X da su službenici barske policije uhapsili M.D. (35), državljanina Njemačke i F.H. (33), državljanina Kosova, koji su su upravljali vozilom pod dejstvom marihuane.
Kako su napisali, protiv njih će biti pokrenut postupak pred nadležnim sudom zbog prekršaja iz ZOBS-a.
“Kod M.D. je pronađeno i oko šest grama marihuane, zbog čega slijedi i krivična prijava”, zaključili su.
🚔 @PolicijaCG OB Bar lišili su slobode dva lica — M.D. (35), državljanina Njemačke, i F.H. (33), državljanina Kosova, koji su su upravljali vozilom pod dejstvom PAS (marihuana) 🚗❌
— Uprava policije Crne Gore (@PolicijaCG) April 12, 2026
Herceg Novi u ovogodišnju turističku sezonu ulazi uz optimizam koji je ove godine ulio blagi rast posjeta u predsezoni. Uz snažnu promociju i nove turističke proizvode, u ovoj primorskoj opštini vjeruju da će premostiti sve izazove koje diktiraju globalna kretanja i infrastrukturna ograničenja.
Već početak proljeća, uz stabilne vremenske prilike i predstojeće praznike, donio je prve pozitivne signale. Iz Turističke organizacije Herceg Novi za Bankar potvrđuju da je april tradicionalno mjesec intenzivnih priprema, ali i sve vidljivijeg turističkog prometa.
„Period aprila je svake godine u znaku intenzivnih priprema za sezonu, što podrazumijeva niz aktivnosti na polju unapređenja, modernizacije i stvaranja uslova za što efikasnije funkcionisanje turističke ponude grada“ navode iz TO Herceg Novi
Kako ističu, fokus je na promociji destinacije, unapređenju servisa za prijavu boravka i organizaciji događaja, dok će u drugoj polovini aprila i maju Herceg Novi ugostiti i novinare i turoperatore sa ključnih emitivnih tržišta.
Prema dostupnim podacima, predsezona već bilježi rast.
„U ovom periodu predsezone bilježimo za par procenata veći broj posjeta u odnosu na isti period prošle godine i nadamo se da će se pozitivan trend nastaviti“, ističu iz lokalne Turističke organizacije.
Sport i manifestacije kao okosnica predsezone
Jedan od ključnih pravaca razvoja turističke ponude je jačanje specijalizovanih segmenata, posebno sportskog turizma. Nakon što je grad ponio titulu „Evropski grad sporta 2024“, ove godine dodatno ulaže u taj segment.
Centralni događaj biće međunarodni polumaraton „One Run“, zakazan za 23. maj, za koji je već sada interesovanje iznad očekivanja.
Pored sporta, manifestacioni kalendar dodatno osnažuje predsezonu – od vaskršnjih događaja poput „Biram radost“, preko ekoloških akcija, do Hercegnovskih aprilskih pozorišnih svečanosti i koncerata regionalnih izvođača za prvomajske praznike.
Oprezni optimizam za ljeto: stabilan promet, ali neizvjesni trendovi
Kada je riječ o glavnoj sezoni, iz TO Herceg Novi očekuju najmanje ponavljanje prošlogodišnjih rezultata, uz potencijal produženja turističke sezone zahvaljujući boljoj avio dostupnosti i intenzivnijoj promociji.
„Realno je očekivati da će Herceg Novi imati dugu sezonu, kao i da će posjeta biti minimum na nivou prošlogodišnje“, očekuju iz TO Herceg Novi.
Poseban akcenat stavlja se na diversifikaciju tržišta – uz zadržavanje regionalnih gostiju, cilj je veće prisustvo turista iz Zapadne i Centralne Evrope.
Geopolitika mijenja navike turista
Ipak, globalna kretanja već utiču na turističko tržište. Rast cijena energenata i geopolitičke tenzije mogli bi smanjiti dolaske sa udaljenijih tržišta, ali istovremeno povećati interesovanje regionalnih turista.
Iz Turističke organizacije ukazuju i na promjene u ponašanju gostiju.
„Globalna situacija će ovog puta očigledno rezultirati brojnim ‘last minute’ odlukama, što u ovom momentu otežava preciznu projekciju sezone“, napominju iz ove organizacije.
Prema informacijama iz privrede, trenutni bukinzi za predstojeći period su na zadovoljavajućem nivou, ali bez jasne dugoročne predvidivosti.
Infrastruktura i radna snaga među ključnim izazovima
Sezonu će, kao i prethodnih godina, pratiti izazovi karakteristični za cijelu crnogorsku obalu – saobraćajne gužve, ograničeni kapaciteti aerodroma i nedostatak domaće radne snage.
Hotelijeri su i dalje prinuđeni na uvoz radnika, dok se kroz izmjene Zakona o radu pokušava povećati atraktivnost sezonskih poslova za domaće stanovništvo.
Istovremeno, rast cijena i globalni ekonomski pritisci utiču na ponašanje turista, koji sve češće biraju kraće boravke i destinacije bliže mjestu stanovanja.
Regionalno tržište kao oslonac
U takvim okolnostima, Herceg Novi nastavlja da se oslanja na regionalno tržište, uz paralelne napore ka širenju na nova emitivna područja.
Kombinacija uređenog urbanog ambijenta, raznovrsne ponude i relativno pristupačnih cijena ostaje ključna konkurentska prednost destinacije u odnosu na regionalne rivale.
Ako se trenutni trendovi nastave, Herceg Novi bi i 2026. mogao potvrditi status jedne od najstabilnijih turističkih destinacija na crnogorskom primorju – uz sezonu koja se sve više produžava van ljetnjih mjeseci.
Auto-putem Princeza Ksenija od početka godine prošlo je 704,14 hiljada vozila, pokazuju podaci sa sajta Monteputa.
Prema istim podacima, auto-putem je u prošloj godini prošlo 3,2 miliona vozila, u 2024. godini 2,87 miliona, u 2023. godini 2,29 miliona, a u 2022. godini 1,14 miliona vozila.
Prioritetna dionica auto-puta Bar-Boljare otvorena je svečano 13. jula 2022. godine, da bi narednog dana bila puštena u saobraćaj.
Prvih sedam dana putarina je bila besplatna. Nakon toga, ona za motore iznosi 1,5 euro, za putnička vozila 3,5 eura, a za kamione i autobuse 17 eura.
Ukupna dužina prve dionice auto-puta je 41,5 kilometara, sa 20 mostova na glavnoj trasi, devet mostova na rampama petlji, dva nadvožnjaka, osam podvožnjaka, 7,2 kilometra betonskih zidova, kao i 16 dvocijevnih tunela.
Dionica ima četiri petlje, sa naplatnim rampama, na kojim se ostvaruje veza auto-puta sa postojećim stanjem, a to su – Smokovac, Pelev Brijeg, Veruša i Mateševo.
Ukazivanjem na probleme i nuđenjem konkretnih rješenja ne rušim ni Vladu ni opoziciju, već artikulišem glas onih koji su nas birali da radimo zakonito i posvećeno. Građani ne traže političke sukobe, već rezultate, odgovornost i funkcionalne institucije, poručio je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović u intervjuu za Dan.
Milatović je istakao da u svakom uređenom sistemu mora postojati jasna odgovornost.
“Ako ukazivanje na probleme neko naziva rušenjem, onda problem nije u tome ko govori, već u tome što se na te probleme ne daje argumentovan odgovor. Činjenica da sam podjednako meta kritika i vlasti i opozicije potvrđuje moju nepristrasnost i namjeru da ostanem izvan tmurne dnevnopolitičke svakodnevice, koju, nažalost, karakterišu neozbiljnost, neodgovornost i neznanje. Ako nešto zaista želim da srušim, to je institucionalna neodgovornost, na koju smo, nažalost, počeli da se navikavamo”, ocijenio je on.
Komentarišući bezbjednosni sektor, Milatović je rekao da službe bezbjednosti moraju biti u funkciji države i svih građana, a ne bilo koje političke strukture. Svaki pokušaj korišćenja bezbjednosnih službi u partijske svrhe, napominje, na kraju se vrati kao politički bumerang.
“Građanima je nakon promjena 2020. obećano oslobađanje tog sektora od partijskog i kriminalnog uticaja, kao i jednaka sigurnost za sve. Građani s pravom očekuju da budu sigurni i da institucije rade u njihovom interesu. Danas je jasno da taj posao nije završen i da postoji opravdano nezadovoljstvo rezultatima”, istakao je Milatović.
Reforma, ističe on, ne znači zamjenu jednih partijskih uticaja drugim.
“Zato sam se protivio rješenjima koja, umjesto depolitizacije, otvaraju prostor za novi politički uticaj u sektoru bezbjednosti. Na to smo ukazivali i tokom usvajanja zakonskih rješenja u ovom sektoru, jer bez jasnih pravila i kontrole nema ni profesionalnih i pouzdanih institucija”, naglasio je predsjednik države.
Tamo gdje postoji politički uticaj na službe bezbjednosti, Milatović ističe da nema ni povjerenja građana, ni stvarne sigurnosti.
“Zato je rješenje jasno: profesionalizacija, depolitizacija i snažni mehanizmi kontrole koji garantuju da službe rade isključivo u interesu države i svih građana. Sistem mora da se očisti od kriminala i zloupotreba, ali to ne smije biti izgovor za novi politički uticaj u tim službama, poručio je on.
Milatović je rekao i da predstojeći samit Evropska unija – Zapadni Balkan, koji će 5. juna biti održan u Tivtu, predstavlja istorijsku prekretnicu i najveći skup svjetskih lidera ikada organizovan u Crnoj Gori.
“Najkonkretnija i mjerljiva korist je to što će Crna Gora nakon 5. juna biti korak bliže svom ključnom strateškom cilju da postane 28. članica Evropske unije. Ovaj skup, najveći te vrste koji je ikada održan u Crnoj Gori, a možda i u regionu, važna je prekretnica na tom putu. U Tivtu ćemo imati sve ključne evropske lidere na jednom mjestu i to je trenutak da pokažemo da smo spremni da završimo posao koji traje godinama. Činjenica da se ovakav samit po prvi put organizuje u Crnoj Gori govori o povjerenju koje danas imamo kod evropskih partnera. Crna Gora ne dočekuje Evropu, ona je okuplja”, naglasio je on.
On je poručio i da evropski put ne smije biti “šminka”, već suštinska promjena koja se vidi u životu građana.
“Tačno je da danas postoji snažnija politička volja za proširenje unutar Evropske unije, i to je prilika koju treba da iskoristimo. Ali ona ima smisla samo ako je pratimo stvarnim reformama. Zato stalno ponavljam da nije više pitanje da li ćemo ući u EU, već kakvi ćemo tamo ući. Ako reforme ostanu samo na papiru, problemi će ostati isti, samo u drugačijem okviru. To znači da će građani i dalje čekati pravdu, tražiti vezu za posao i živjeti u sistemu koji nije jednak za sve” poručio je predsjednik države.
Zato je njegov fokus, kako kaže, da se reforme mjere kroz rezultate koje građani vide.
“Kroz jače institucije, manju korupciju i sistem u kojem pravila važe jednako za sve, kroz jasnu odgovornost institucija i rezultate koje građani mogu da vide i osjete. Evropski put vrijedi samo ako donese stvarne promjene u životu građana,” zaključio je Milatović.
Policija u Beranama podnijela je krivične prijave protiv dva vlasnika firme za izgradnju montažnih kuća iz Srbije zbog sumnje da su prevarom oštetili dvoje Beranaca za skoro 70.000 eura, navodi se u saopštenju Uprave policije.
Kako piše, podnijete su krivične prijave protiv M.T. i D.D. iz Užica, državljana Republike Srbije, zbog sumnje da su počinili krivična djela prevara.
„Kriminalistička obrada upućuje na sumnju da su M.T. i D.D, kao vlasnici firme „M.K.I“, registrovane u Srbiji, u namjeri pribavljanja protivpravne imovinske koristi, lažnim prikazivanjem činjenica o mogućnosti i roku izgradnje montažnih kuća, dovodili u zabludu dva oštećena lica, navodeći ih da izvrše uplate novčanih sredstava, nakon čega preuzete ugovorne obaveze nijesu ispunili“, navodi se u saopštenju.
Oni su ovim krivičnih djelima, sumnja se, protipravno pribavili imovinsku korist u iznosu od 69.670 eura.
„Naime, kako se sumnja, M.T. i D.D. su sa dva oštećena lica iz Berana zaključili ugovore o izgradnji montažnih kuća. Jedan ugovor je bio vrijednosti 41.610 eura, dok je drugi ugovor bio vrijednosti 28.060 eura, i to oba sa rokom izgradnje od 60 dana. Nakon izvršenih uplata od strane oštećenih, radovi su započeti, a potom obustavljeni, pri čemu ugovoreni objekti nijesu završeni“, pojasnili su iz policije.
Vaskršnja liturgija počela je u osam sati u Hramu Hristovog Vaskrsenja.
Liturgiju je služio mitropolit Joanikije sa sveštenstvom.
Pravoslavni vjernici danas obilježavaju Vaskrs, najveći hrišćanski praznik kojim se proslavlja vaskrsenje Isusa Hrista i koji predstavlja temelj hrišćanske vjere.
Riječi pouke je uputio je juče Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije, istakavši da smo u ove svete i velike dane išli stopama Hristovim na njegovom putu za golgotu i vidjeli stradanje koje je on primio radi nas ljudi i radi našega spasenja.
„Vidjeli smo Njegovo smirenje, trpljenje, poniženje, strašna stradanja, ali smo se krijepili cijelo vrijeme mišlju i nadom i vjerom da je On pobjeditelj smrti, jer je rekao da vlast ima dušu svoju položiti i vlast ima opet uzeti je, odnosno život svoj položiti i opet uzeti ga. Kada je vaskrsao četvorodnevnog Lazara, on je otkrivao sebe i govorio: Ja sam vaskrsenje i život. Ali je tako blagoizvolio da primi krsno stradanje, da bi na takav način iscijelio našu prirodu, da bi je obnovio, preporodio, očistio od grijeha i dao joj slobodu od smrti, jer je On smrću svojom smrt uništio“, naveo je mitropolit Joanikije.
Njegova smrt je bila živonosna, kaže on, kao što smo to vidjeli svojim duhovnim očima kada je on izdahnuo na krstu, „tada se zemlja potrese i kamenje se raspade i mnogi koji su se ranije upokojili, ustadoše iz svojih grobova“.
Liturgiji su prisustvovali premijer Crne Gore Milojko Spajić i predsjednik Skupštine Andrija Mandić sa suprugama.
Tamo je bio i gradonačelnik Podgorice Saša Mujović, predsjednica Skupštine Glavnog grada Jelena Borovinić Bojović, potpredsjednik Skupštine Crne Gore Boris Pejović, izvršni direktor Pokreta Evropa sa (PES) Vlade Bojović.
Najveći hrišćanski praznik, Vaskrs, u svojoj suštini nosi snažnu poruku ljubavi, solidarnosti i odgovornosti prema najugroženijim članovima društva, kao i prema zajednici u cjelini. Ovaj praznik nas iznova podsjeća na važnost ličnog doprinosa opštem dobru i potrebe da djelujemo u duhu humanosti i međusobnog razumijevanja, saopšteno je danas iz Banke hrane.
“Kuvar Žarko i Banka hrane, već 12. godinu zaredom organizuju Vaskršnji ručak za socijalno ugrožene porodice i pojedince na teritoriji Podgorice. Ove godine spremili smo obroke za 50 porodica, čime je još jednom potvrđena posvećenost pružanju podrške onima kojima je ona najpotrebnija. Vjerujemo da i mali gest pažnje i solidarnosti može imati veliki značaj, naročito kada dolazi iz iskrene namjere da se pomogne drugima”, navodi se u saopštenju.
Pozivaju sve pojedince, kompanije i institucije da, u skladu sa svojim mogućnostima, doprinesu ovakvim i sličnim inicijativama, jer se samo zajedničkim djelovanjem može graditi humanije i pravednije društvo.
Foto: Banka hrane
“U duhu Vaskrsa, praznika koji nosi poruke nade, obnove i vjere u bolje sutra, podsjećamo javne funkcionere na odgovornost i pravičnost kao temeljne vrijednosti koje treba da vode svako djelovanje u službi građana. Ovo je vrijeme kada se posebno naglašavaju moral, solidarnost i posvećenost opštem dobru. Upravo zato, očekujemo da se ove vrijednosti ne zadrže samo na riječima, već da budu vidljive kroz konkretne odluke i postupke”, navodi se u saopštenju.
Kako ističu, odgovornost prema građanima i pravičnost u radu nisu samo obaveza, već i temelj povjerenja koje društvo polaže u svoje institucije.
“Neka praznik Vaskrsa bude podsjetnik na važnost čestitosti, transparentnosti i služenja zajednici”, navode iz Banke hrane.
Mirsad Nurković prošle godine imao više izvora prihoda, ali i ubjedljivo najveće obaveze u vrhu parlamenta
Boris Pejović prijavio kuće i zemljište stečene razmjenom, Zdenka Popović ima pet nekretnina u suvlasništvu
Imovinski kartoni rukovodstva Skupštine Crne Gore pokazuju da je najveće lične prihode prošle godine imao njen potpredsjednik Nikola Camaj (Albanski forum), dok šef parlamenta Andrija Mandić (Nova srpska demokratija) ima najviše nekretnina.
Plate, varijabile, nekretnine… Mandić i potpredsjednici, Foto: Skupstina
Potpredsjednik parlamenta Mirsad Nurković (Bošnjačka stranka) prijavio je više izvora prihoda – plate, akcije, gotovinu i sredstva na računima, ali i najveće obaveze u vrhu parlamenta – ukupno 245 hiljada eura preostalog duga po više kredita. Njegovo domaćinstvo ujedno ima i najveće ukupne prihode među potpredsjednicima najvišeg zakonodavnog doma.
Potpredsjednik Skupštine Boris Pejović (Pokret Evropa sad) prijavio je kuće i zemljište stečene razmjenom, novac na računima u eurima i dolarima, dok potpredsjednica parlamenta Zdenka Popović (Demokrate) ima pet nekretnina u suvlasništvu, akcije u četiri kompanije…
Camaj prihodovao 57,6 hiljada eura
Nikola Camaj prijavio je u redovnom imovinskom kartonu za prošlu godinu, podnijetom Agenciji za sprečavanje korupcije (ASK), da je po osnovu javnih funkcija prihodovao 35.472 eura. Od toga je 32.472 eura dobio kao potpredsjednik Skupštine, uz mjesečnu neto platu od 2.706 eura, i još 3.000 eura kao odbornik u Tuzima, po osnovu naknade od 250 eura mjesečno.
Prijavio je i prihode od samostalne djelatnosti (ne precizirajući koje) od ukupno 2.100 eura, kao i 20.000 eura pomoći za troškove liječenja. To znači da je Camaj prošle godine imao prihod od ukupno 57.572 eura. Nema podataka o prihodima njegove supruge Zoje Camaj.
Camaj funkciju potpredsjednika parlamenta obavlja od 31. jula 2024. godine, dok je odbornik u Skupštini opštine Tuzi od 21. marta 2023.
Camaj je prijavio kuću od 126 kvadrata, koju je naslijedio 1995. i u kojoj ima stopostotno vlasništvo. Ima i livadu od 7.430 kvadrata i njivu od 4.180 kvadrata, obje naslijeđene 1991, takođe u punom vlasništvu. U kartonu su navedeni i livada od 2.591 kvadrat i pašnjak od 7.268 kvadrata, u kojima ima po 50 odsto vlasništva, a koji su stečeni ugovorom o poklonu 2015.
Od pokretne imovine, prijavio je automobil “audi” iz 2007, kao i “Volkswagen T-Cross” iz 2020, koji je u vlasništvu njegove supruge.
Camaj ima potrošački kredit od 20.000 eura, a preostali dug iznosi 9.901 euro.
Mandić naslijedio nekretnine
Prema podacima iz kartona, dostupnim na sajtu ASK-a, predsjednik Skupštine Andrija Mandić je po osnovu javne funkcije prošle prihodovao ukupno 34.680 eura. Od toga su se 28.023 eura odnosila na osnovnu platu, dok je po osnovu varijabila prijavio još 6.657 eura.
Njegova supruga Sanja Mandić, zaposlena u kompaniji M:tel, tokom godine je prihodovala 32.989 eura. Kćerka MilenaMandić prijavila je prihode od rada u Prvoj TV i državnoj kompaniji Air Montenegro.
Kad je riječ o nepokretnoj imovini, Mandić je prijavio više naslijeđenih nekretnina. Od toga je prošle godine naslijedio stan od 90 kvadrata, voćnjak od 2.580 kvadrata i livadu od 4.184 kvadrata, koji su u njegovom stopostotnom vlasništvu.
Prijavio je i 50 odsto vlasništva nad porodičnom stambenom zgradom (kućom) od 120 kvadrata, pomoćnim objektima od po 73 kvadrata, dvorištem od 415 kvadrata i zemljištem ispod zgrade od 120 kvadrata, takođe stečenim nasljeđem 2025.
U kartonu je navedeno i 25 odsto vlasništva nad kućom od 80 kvadrata i livadom od 74 hektara, stečenim nasljeđem 1999, kao i automobil “golf 7”, godište 2014, koji je u vlasništvu njegove supruge.
Mandić je prijavio i gotovinu u iznosu od 13.500 eura, dok je na ime Sanje Mandić evidentirano još 23.000 eura gotovine, što ukupno iznosi 36.500 eura.
Nurković od rente i stanarine imao18.470 eura
Potpredsjednik Skupštine Mirsad Nurković prihodovao je po osnovu javnih funkcija 33.216 eura. Od toga je kao potpredsjednik parlamenta primio 30.356 eura, a kao odbornik u Rožajama 2.860 eura. Osim toga, prijavio je i dodatne prihode od rente i stanarine od 18.470 eura, pa njegovi ukupni evidentirani godišnji prihodi iznose 51.686 eura.
Nurković je potpredsjednik parlamenta od 16. avgusta 2024, dok je odbornik u Skupštini opštine Rožaje od 22. novembra 2022.
Njegova supruga Melida Nurković prihodovala je 34.688 eura po osnovu osnovne plate, rente i ugovora o djelu.
Kad je riječ o nepokretnoj imovini, u kartonu je prijavljen stan od 114 kvadrata u vlasništvu Melide Nurković, kupljen 2004. Mirsad Nurković je prijavio kuću površine 297 kvadrata, opisanu kao šest jednosobnih stanova, zatim krovnu terasu od 131 kvadrata i četiri garažna mjesta ukupne površine 71 kvadrat, sve u stopostotnom vlasništvu i izgrađeno 2008.
Nurković je prijavio automobil marke “mercedes” iz 2013, stečen razmjenom. Osim toga, naveo je da posjeduje gotovinu od 25.000 eura, dok je na tekućim računima prijavljeno 3.320 eura na njegovo ime, kao i 3.195 i 1.547 eura na ime njegove supruge.
U kartonu su evidentirane i akcije u više kompanija i fondova, među kojima su Euroinvest (10.000 akcija), HLT (3.300), Atlasmont (5.000), HTP Mimoza Tivat (3.000) i Magnat osiguranje (250). Nurković je takođe prijavio potraživanje od 42.000 eura.
Porodica Nurković prijavila je i više kreditnih zaduženja. Na njegovo ime evidentirana su dva stambena kredita i jedan potrošački, dok Melida Nurković ima potrošački kredit. Ukupan preostali dug po tim osnovama iznosi 245.047 eura.
foto: Skupština Crne Gore
Pejović stekao više nekretnina
Prema podacima iz kartona, Boris Pejović je po osnovu javne funkcije prošle godine prihodovao 27.315 eurA. Njegova supruga Nina Pejović prijavila je prihod po osnovu osnovne plate od 750 eura mjesečno, odnosno ukupno 9.000 eura na godišnjem nivou.
Pejović je prijavio da je tokom 2025, po osnovu razmjene, stekao više nepokretnosti u stoprocentnom vlasništvu. U kartonu su navedeni zemljište pod zgradom površine 40 i 152 kvadrata, dvorište od 500 kvadrata, livada od 1.242 kvadrata, kao i porodične stambene zgrade površine 40 i 152 kvadrata.
Prijavio je i dva automobila – “Volkswagen” iz 2013. i “Toyotu” iz 2017.
Na računima ima 15.720 eura i 16.979 američkih dolara. U kartonu je navedeno i da posjeduje vaučer kao hartiju od vrijednosti, ali nije precizirano koja vrsta vaučera je u pitanju.
Popović prijavila udio još u jednom stanu
Potpredsjednica parlamenta Zdenka Popović prošle godine je prihodovala 31.200 eura. Od toga se 28.200 eura odnosi na zaradu koju je imala kao potpredsjednica Skupštine (mjesečna neto plata od 2.350 eura), a 3.000 eura na odborničku naknadu (250 eura mjesečno). Uz to, prijavila je i prihode od rente od 6.900 eura, pa tako njeni ukupni godišnji prihodi iznose 38.100 eura.
Popović funkciju potpredsjednice obavlja od 30. oktobra 2023, dok joj je mandat odbornice u Skupštini Glavnog grada trajao od 28. novembra 2024. do 30. decembra 2025.
Ona je prijavila pet nekretnina, sve s vlasničkim udjelom od 33 odsto. Riječ je o stanu od 34 kvadrata, stečenim nasljedstvom 2005, poslovnim prostorima od 24 i 22 kvadrata, takođe stečenim nasljedstvom iste godine, poslovnom prostoru od 20 kvadrata kupljenom 2005, kao i stanu od 63 kvadrata naslijeđenom 2025.
U njenom imovinskom kartonu navedena su i dva automobila – “Peugeot 205” iz 1990. i “Opel Corsa” iz 2008. godine, kao i akcije u četiri kompanije: u Duvanskom kombinatu (148), Crnogorskom elektroprenosnom sistemu (230), Izbor Bar (20.013) i u Kontejnerskom terminalu i generalnim teretima (465).
Popović je prijavila i gotovinski kredit od 20.000 eura, s preostalim dugom od 3.588 eura.
Rakočević prijavio prihod od 21.913 eura
Donedavni potpredsjednik Skuštine iz Demokratske partije socijalista (DPS) Nikola Rakočević, prošle godine je po osnovu poslaničke funkcije prihodovao 21.913 eura. Uz to je prijavio i varijabile od 3.153 eura, što znači da su njegovi prihodi bili 25.066 eura.
Njegova supruga Darija Rakočević kao savjetnica za međunarodne projekte u Eko fondu prijavila je zaradu od oko 900 eura mjesečno.
U imovinskom kartonu nijesu prijavljene nepokretnosti, vozila, gotovina, depoziti, akcije ni udjeli u vlasništvu pravnih lica. Kao jedina obaveza naveden je lizing kod Erste banke na ime Darije Rakočević, u iznosu od 34.000 eura, s mjesečnom ratom od 397,33 eura i preostalim dugom od 21.455 eura.
Rakočević je ostavku na mjesto potpredsjednika Skupštine podnio 11. marta zbog usvajanja dijelu javnosti spornih izmjena zakona o unutrašnjim poslovima i Agenciji za nacionalnu bezbjednost (ANB).
Predsjednik Hrvatske građanske inicijative AdrijanVuksanović i predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeća Crne Gore ZvonimirDeković razgovarali su u Zagrebu s hrvatskim poslanikom u Evropskom parlamentu Tomislavom Sokolom, saopštili su iz Hrvatske građanske inicijative.
Kako navode, u srdačnom i sadržajnom razgovoru razmijenjena su mišljenja o aktualnim političkim temama, pri čemu su sugovornici istaknuli kako europski put Crne Gore nužno uključuje snažnu saradnju sa Hrvatskom kao članicom Europske unije ili kako su naglasili, Crna Gora u Europsku uniju ide jedino preko Hrvatske.
Foto: HGI
“Predstavnici hrvatske zajednice u Crnoj Gori naglasili su kako je podrška Vlade Republike Hrvatske i drugih relevantnih institucija kontinuirana, konkretna i snažna, ocijenivši da nikada nije bila na tako visokoj razini, kao za vrijeme mandata premijera Andreja Plenkovića“, piše u saopštenju.
Sokol je izrazio uvjerenje da će Hrvatska i u budućnosti nastaviti pružati punu potporu Hrvatima u Crnoj Gori, posebno u kontekstu njihove političke zastupljenosti, očuvanja identiteta i jačanja institucionalnih prava.
“Vuksanović i Deković boravili su u Zagrebu povodom Bokeljske večeri, manifestacije koja se u glavnom gradu Hrvatske održava više od stotinu godina. Tom su prigodom ostvarili niz značajnih susreta s istaknutim predstavnicima političkog i kulturnog života Hrvatske”, zaključuje se u saopštenju.
Да бисмо пружили најбоље искуство, користимо технологије попут колачића за чување и/или приступ информацијама о уређају. Сагласност са овим технологијама ће нам омогућити да обрађујемо податке као што су понашање при прегледању или јединствени ИД-ови на овој веб локацији. Непристанак или повлачење сагласности може негативно утицати на одређене карактеристике и функције.
Функционално
Увијек активан
Техничко складиштење или приступ је стриктно неопходан за легитимну сврху омогућавања коришћења одређене услуге коју изричито захтева претплатник или корисник, или за једину сврху обављања преноса комуникације преко електронске комуникационе мреже.
Преференце
Техничко складиштење или приступ су неопходни за легитимну сврху чувања преференција које не захтевају претплатник или корисник.
Статистика
Техничко складиште или приступ који се користи искључиво у статистичке сврхе.Техничко складиште или приступ који се користи искључиво у анонимне статистичке сврхе. Без судског позива, добровољне сагласности од стране вашег Интернет провајдера или додатне евиденције треће стране, информације сачуване или преузете само за ову сврху се обично не могу користити за вашу идентификацију.
Маркетинг
Техничко складиште или приступ су потребни за креирање корисничких профила за слање реклама или за праћење корисника на веб локацији или на неколико веб локација у сличне маркетиншке сврхе.