понедељак, мај 20, 2024
HomeStavJoković: U Crnoj Gori ne smije biti neobradivih površina

Joković: U Crnoj Gori ne smije biti neobradivih površina

Treba da omogućimo onome koji želi da radi da obradimo čitavu Crnu Goru i da imamo što je moguće veću poljoprivrednu proizvodnju, rekao je on

Treba da omogućimo onome koji želi da radi da obradimo čitavu Crnu Goru i da imamo što je moguće veću poljoprivrednu proizvodnju, rekao je on

Predlog Zakona o poljoprivrednom zemljištu naći će se tokom ove godine u skupštinskoj proceduri, najavio je u izjavi za „Dan“ ministar poljoprivrede Vladimir Joković. On je pojasnio da će duh zakona o poljoprivrednom zemljištu biti da će onima koji hoće da rade biti dostupne sve površine u Crnoj Gori.

– Ne može niko ko ima poljoprivredno zemljište, pa bio to privatnik ili država, da dozvoli da te površine zarastaju i postanu neobradive. Upravo suprotno, treba da omogućimo onome koji želi da radi da obradimo čitavu Crnu Goru i da imamo što je moguće veću poljoprivrednu proizvodnju. Da ne zavisimo ovoliko od uvoza. Vjerujem da nema nikoga u parlamentu ko će se tome suprotstaviti – kazao je Joković za „Dan“.

Dodao je da još ostaje da se vidi na koji način će to uraditi.

– Da li će država moći da iznajmljuje i privatno zemljište koje se ne privodi namjeni ili će znatno, znatno više naplaćivati porez, to ćemo da vidimo. Što se tiče državnog zemljišta, raspisaće se pozivi i ono će se dati onima koji se bave primarnom proizvodnjom. Gledaćemo da ne postoji mogućnost da neko uzme od države pa onda izdaje nekome drugom, nego oni koji direktno proizvode da oni imaju te površine da ih obrađuju, da ih gledaju kao svoje. Zakupi će biti na neki određeni duži period, ali je suština da bude godinu za godinu – pojasnio je Joković.

Upitan u vezi sa subvencijama za mašine, zašto se mašine ne nabavljaju direktno od proizvođača iz susjednih zemalja, nego od naših koji te mašine uvoze, pa samim tim budu skuplje, kazao je da Ministarstvo poljoprivrede ne ograničava nikoga da nabavlja mašine iz inostranstva.

– Proizvođač ima pravo da ode u Kinu, Indiju ili Srbiju i uveze traktor i neku mašinu, a mi ćemo to da subvencionišemo. Dakle, mi ne ograničavamo ljude gdje će kupovati i hoće li plaćati po toj ili nekoj drugoj cijeni. Ono što uradimo i što je naša obaveza jeste da vidimo kolike su cijene u regionu i mi do te cijene subvenciramo, da se ne bi pojavilo da enormno plaćamo veće cijene nego što su realno na tržištu. Dakle, kao što svaki građanin Crne Gore može da uveze neko vozilo, tako poljoprivredni proizvođač može da uveze traktor, kao što može da uveze nešto drugo može da uveze i poljoprivrednu mašinu i mi ih ne ograničavamo gdje će kupovati. Mi vršimo subvencije na osnovu carinskih izvještaja i troška – kazao je Joković.

Zaposleni preopterećeni, EK tražila još 149 radnih mjesta

Upitan oko sistematizacije, Joković je kazao da su oko toga imali zahtjev Evropske unije.

– Imamo procjenu Evropske komisije da je opterećenost zaposlenih u Ministarstvu poljoprivrede enormna i da je shodno njihovom broju nemoguće da odrade sve poslove i izazove koji su pred njima. Zato su oni zahtijevali veći broj zaposlenih i bolje uslove, posebno u Agenciji za plaćanje, tj. Direktoratu za IPARD program. Evropska komisija nam daje da adaptiramo državnu zgradu kako bi imali normalne uslove za rad i kako bi povlačenje sredstava bilo lakše, a ne ovako. Previše rade i to nije standard Evrope. Mora se zaposliti više ljudi – rekao je Joković.

On je saopštio da je EK samo za Direktorat za IPARD tražila da se sistematizuje 149 novih mjesta.

– I ako se bude sistematizovalo svih 149, ni polovina neće biti primljena, ali pošaljimo EK poruku da mi to želimo, ako hoćemo da vučemo fondove i privlačimo sredstva – kazao je Joković.

POVEZANI TEKSTOVI
- Advertisment -
Google search engine

pOPULARNO

Recent Comments