Skoro šest mjeseci nadležni se ne izjašnjavaju oko glavnog zahtjeva – da se potpiše Opšti kolektivni ugovor i da se obračunska vrijednost koeficijenta poveća sa 90 na 100 eura, što bi značilo uvećanje zarada za oko 10 odsto. Tim povodom Unija slobodnih sindikata Crne Gore će organizovati protest pod nazivom „Zajedno za 100!” 25. juna 2026. godine sa početkom u 19 časova, ispred zgrade Vlade Crne Gore, u cilju radikalizacije borbe za preko 100 hiljada radnika koji su, kako kažu, ostali bez osnovnih prava.
Srđam Keković predsjednik Unije slobodnih sindikata kazao je da Opšti kolektivni ugovor ne egzistira od 30. aprila i to isključivo zbog nečinjenja premijera Milojka Spajića.Smatra da je vrijeme za čekanje isteklo, te da od aprilskog dogovora ništa nije realizovano, zbog čega sve glasnije optužuju Vladu Crne Gore da odugovlači sa ispunjavanjem njihovih zahtjeva, ali i da će pravdu ponovo tražiti na ulicama.
“17.april je bio prevara i sve ovo ostalo što se dešava do današnjeg dana je prevara. Tri mjeseca su prošla, nismo mala djeca i razumijemo da predsjednik Vlade kupuje vrijeme, svaki mjesec mu znači jer štedi ali šteti na muci zaposlenih dik se s druge strane stotine miliona eura rasipaju u nešto što nije prioritetni interes”, istakao je Keković.
Podsjetio je da su sindikati još u decembru prošle godine, zajedno sa Unijom poslodavaca Crne Gore, Vladi dostavili prijedlog novog Opšteg kolektivnog ugovora sa većim koeficijentima složenosti poslova i zahtjevom da obračunska vrijednost koeficijenta bude povećana sa sadašnjih 90 na 100 eura bruto. Međutim, prema njihovim izvorima Vlada planira povećanje zarada neposredno pred naredne izbore, ističući da je riječ o političkoj kampanji koju narod sluša preko 30 godina.
“Sve nam se daje na kašikicu stežemo kaiš do trenutka polititičkih izbora, a kad su izboro daju nam džak brašna ili pet eura veću zaradu, plašim se da se u političkom smislu premijeru ne slomi o glavu. Korektno smo nudili ruku svo ovo vrijeme, rekli da neće doći do radikalizacije, međutim došlo je vrijeme za protest”, istakao je Keković.
Jovan Drašković predsjednik Glavnog odbora USSCG, Jovan Drašković, kazao je da dok država ističe napredak na evropskom putu i najavljuje zatvaranje Poglavlja 19, koji se odnosi na socijalnu politiku i zapošljavanje, o takvom napretku se ipak ne može govoriti ukoliko se zanemaruju prava i zahtjevi zaposlenih.
“Ovaj put nije evropski put, ovo je put na kome se mi kao predstavnici radnika osjećamo poniženo, gazi nam se dostojanstvo”, istakao je on.
Drašković dodaje da sun a posljednjoj sjednici Socijalnog savjeta usaglasili rok u kojem je Vlada trebalo da saopšti svoj stav o našim zahtjevima. Umjesto odgovora dobili su novo odlaganje.
“Pozivamo zaposlene u crnoj gori da nam se pridruže sjutra veče u 19 časova ispred Vlade da zajednički poručimo da ne tražimo nove rokove, obećanja već odgovore, potpis i poštovanje i da poručimo da više nema mjesta za kupovinu vremena”, naglasio je Drašković.
Iz USSCG su odbacili ranije tvrdnje premijera Milojka Spajića da se povećanje zarada odnosi samo na zaposlene u javnom sektoru, ističući da bi novi Opšti kolektivni ugovor obuhvatio sve zaposlene u Crnoj Gori. Poručuju da su spremni da nastave sindikalnu borbu i nakon protesta ukoliko ne bude konkretnih pomaka.

