Direktor Uprave za bezbjednost hrane Vladimir Đaković ističe da Crna Gora jeste zavisna od uvoza svinjskog mesa i prerađevina od tog mesa, ali zbog pojave svinjske kuge u regionu i u nekim zemljama EU, ne očekuje da će biti problema sa snabdijevanjem i cijenom u narednom periodu. Novo žarište u BIH u opštini Čajniče blizu granice, kaže, zabrinjava, i zaraza bi se mogla pojaviti vrlo brzo i kod nas.
Đaković za Portal RTCG ističe da trenutno više uvozimo iz zemalja u kojima afrička kuga nije napravila problem, a zabranjen je uvoz iz onih zemalja, prevenstveno regiona, u kojima je reagistrovana ta bolest.
Kako je dodao, trenutno ova bolest još nije registrovana, što se tiče regiona, u Crnoj Gori i Albaniji, ali je pitanje vremena kada će se pojaviti i to se teško može izbjeći, bez obzira na sve mjere predostrožnosti.
“Ne očekujemo značajan porast cijena ovog mesa iako su Srbija i BiH veoma ugrožene, i sve ostale države u regionu, jer uvozimo meso i prerađevine iz drugih zemalja. Po našu ekonomiju bi bilo opasno da se zaraza pojavi kod nas, jer smo izvoznici prerađevina od mesa, prije svega, mislim na Njeguški pršut. Ukoliko bi se bolest pojavila i kod nas bio bi jedna period u kojem bi bio zabranjen izvoz i to nije dobro po našu ekonomiju”, naglašava Đaković.
Iako su proizvođači svinja u Srbiji prije dva dana najavili da će biti poskupljenja svinjskog mesa i da će do nove godine dostići i cijenu od 8,5 eura po kilogramu, Đaković ističe da, ipak, ne očekuje veće kolebanje cijena u Crnoj Gori.
“Za sada imamo dovoljno svinjskog mesa, iako se bolest proširila. A što se tiče cijene, ne računam da će biti većeg poskupljenja i ono može prije nastati što je loša poljoprivredna godina. Bilo je dosta kiša i može se desiti da bude dosta mikrotoksina u stočnoj hrani, što bi uslovilo manjak na tržišti i povećanje cijene te hrane, a onda lančano i ovog mesa”, navodi Đaković.
Ističe da je zabranjen uvoz svih proizvoda od svinjskog mesa koji mogu da doprinesu širenju bolesti, iz onih djelova zemalja regiona u kojima je registrovana zaraza i ta zabrana će trajati do daljnjeg.
“Mi uvozimo trenutno iz Srbije i Sjeverne Makedonije iz onih regiona gdje nije registrovana svinjska kuga. U tim državama po pravilima koje diktira Svjetska organizacija za zdravlje životinja, odrađena je regionalizacija i određene mjere, tako da se može uvoziti iz onih djelova gdje bolesti nema. Novina je da se afrička kuga pojavila u Hrvatskoj, odakle mi uvozimo određene prerađevine. Dok ne sprovedu po tim instrukcijama regionalizaciju, uvoz će biti zabranjen. I njihove veterinarske uprave su zabranile izvoz mesa iz tih regiona da bi zaštiti prije svega sebe, a onda i druge”, objašnjava Đaković.
Kada Hrvatska, kako kaže, sprovede regionalizaciju i oni mogu da nastave sa izvozom iz onih djelova gdje bolesti nema.
Zabrinjava, naglašava Đaković, novo žarište koje se pojavilo u BiH u opštini Čajniče, tako da čekaju dan kada će se bolest pojaviti i kod nas, prije svega preko divljih životinja.
“Kretanje divljih svinja ne možemo kontrolistati, a daj dio je u blizini granice, ali s obzirom da se zaraza pojavila na malom gazdinstvu, nadamo se da se neće proširiti još neki značajan vremenski period”, kazao je Đaković.