HomeDrustvoZa tuđu njegu i pomoć fali 5,6 miliona

Za tuđu njegu i pomoć fali 5,6 miliona

U junu ove godine najveći broj korisnika tuđe njege i pomoći bio je u Podgorici, 5.444 primalaca, a slijede Nikšić (2.864), Bijelo Polje (2.765), Berane (2.165), Rožaje (1.972) i Pljevlja (1.949).

Ministarstvom rada i socijalnog staranja do formiranja nove vlade rukovodio je ministar Admir Adrović iz Bošnjačke stranke, a tu dužnost sada je preuzela Naida Nišić iz Evrope sad

Vlada je na poslednjoj sjednici prihvatila predlog Ministarstva finansija da se 5,6 miliona eura, koliko nedostaje za isplatu nadoknada za tuđu njegu i pomoć, obezbijedi preusmjeravanjem u skladu sa Zakonom o budžetu i fiskalnoj odgovornosti. Ministarstvo rada i socijalnog staranja je u dopisu od 10. novembra dostavilo zahtjev za otpuštanje sredstava za isplatu prava iz oblasti socijalne, dječije, boračke i invalidske zaštite za oktobar 2023. godine, u ukupnom iznosu od 18.258.050,91 euro.

– Da bi se realizovao dostavljeni zahtjev, utvrđeno je da nedostaju sredstva u iznosu od 5,6 miliona eura u okviru izdatka 4125 – tuđa njega i pomoć. Takođe, analizom je utvrđeno da se ta sredstva ne mogu obezbijediti iz sredstava opredijeljenih Ministarstvu rada i socijalnog staranja Zakonom o budžetu Crne Gore za 2023. godinu. Shodno navedenom, imajuću u vidu značaj isplate prava iz oblasti socijalne zaštite, Ministarstvo finansija predlaže da se ta sredstva obezbijede preusmjeravanjem u skladu sa Zakonom o budžetu i fiskalnoj odgovornosti. Potrebna sredstva za isplatu prava iz oblasti socijalne zaštite do kraja tekuće godine predviđena su Predlogom zakona o izmjenama Zakona o budžetu Crne Gore za 2023. godinu, koji je u skupštinskoj proceduri. Stoga je potrebno pripremiti i amandman na Predlog zakona o izmjenama Zakona o budžetu za 2023. godinu kako bi se nadomjestila preusmjerana sredstva – navodi se u dokumentu koji je usvojila Vlada.

Ministarstvom rada i socijalnog staranja do formiranja nove vlade rukovodio je Admir Adrović iz Bošnjačke stranke, a tu dužnost je sada preuzela Naida Nišić iz Evrope sad.

Prema podacima koje je ranije objavio „Dan“, broj korisnika tuđe njege i pomoći u junu je bio 27.852, što je u odnosu na januar, kada ih je bilo 24.036, uvećanje za 3.816, ili za 13,7 odsto. S druge strane, zabrinjavaju izuzetno niske naknade po ovom osnovu, koje ne iznose ni punih 80 eura. Kada se podaci o korisnicima uporede sa periodom iz septembra prošle godine, odnosno sa vremenom kada je takozvanoj manjinskoj vladi Dritana Abazovića izglasano nepovjerenje u parlamentu i od tada do oktobra ove godine djelovala je bez političkog legitimiteta, te brojke su još izraženije. Tako je u septembru prošle godine broj primalaca tuđe njege i koristi bio 20.507, a do juna ove godine uvećan je za 7.345, ili za preko 26 odsto.

Zvanično nijesu jasni razlozi ovolikog rasta broja korisnika tog prava, a iz civilnog sektora ranije su razloge za to nalazili i u političkom uticaju u izbornim periodima, gdje se kod najstarije populacije praktično na ovaj način nadomještaju male penzije. Inače, ovo je bila godina u kojoj su održani redovni predsjednički i vanredni parlamentarni izbori.

Najviše korisnika u Podgorici

Tuđu njegu i pomoć, ili preciznije, pravo na dodatak za njegu i pomoć, ima lice kome je neophodna njega i pomoć zbog tjelesnih, mentalnih, intelektualnih ili senzornih oštećenja ili promjena u zdravstvenom stanju. U junu ove godine najveći broj korisnika tuđe njege i pomoći bio je u Podgorici, 5.444 primalaca, a slijede Nikšić (2.864), Bijelo Polje (2.765), Berane (2.165), Rožaje (1.972) i Pljevlja (1.949).

U Bar je u istom periodu bilo 1.327 korisnika tuđe njege i pomoći, a na Cetinju 1.152, dok je u ostalim lokalnim samoupravama taj broj ispod hiljadu korisnika, pri čemu se najmanji broj primalaca – 84 – bilježi u Šavniku.

POVEZANI TEKSTOVI
- Advertisment -
Google search engine

pOPULARNO

Recent Comments