HomeFokusVlada u tehničkom mandatu za dva mjeseca imenovala i razriješila 100 funkcionera

Vlada u tehničkom mandatu za dva mjeseca imenovala i razriješila 100 funkcionera

Ne sporeći vjerovatnu neophodnost određenih imenovanja, Vlada je na poslednjoj sjednici, tri nedjelje prije zakazanih izbora, imenovala državnog sekretara u Ministarstvu kulture. Državni sekretar ministarstva bira se na predlog ministra i mandat mu traje koliko i ministru koji ga je predložio

U periodu od 17. marta, kada je tadašnji predsjednik države Milo Đukanović vanredne parlamentarne izbore raspisao za 11. jun, Vlada Crne Gore, iako u tehničkom mandatu, do sada je odlučila u preko stotinu imenovanja i razrješenja funkcionera, članova savjeta, upravnih odbora i odbora direktora i dr. Znatan dio funkcionera koje je Vlada imenovala na puni mandat u ovom periodu imaće pravo i na naknadu po prestanku funkcije, kada dođe do neminovnih smjena prilikom formiranja nove izvršne vlasti.

Ne sporeći vjerovatnu neophodnost određenih imenovanja, Vlada je na poslednjoj sjednici, tri nedjelje prije zakazanih izbora, imenovala državnog sekretara u Ministarstvu kulture. Državni sekretar ministarstva bira se na predlog ministra i mandat mu traje koliko i ministru koji ga je predložio, što će u ovom slučaju biti vrlo kratko, ali će, uprkos tome, izabrani funkcioner imati pravo na naknadu u slučaju prestanka funkcije.

Izmjenama zakona zaštititi budžet

U toku prošle godine za naknade zarada funkcionerima godinu nakon prestanka funkcije utrošena su 2,3 miliona eura. Uprkos razlikama među crnogorskim političarima, saglasje između njih je vrlo evidentno kada je u pitanju korišćenje ovog prava. Niko od njih dosad nije pokrenuo pitanje izmjene Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, kojim bi se korišćenje tog prava ako ne ukinulo, a onda makar redukovalo kako državni budžet ne bi trpio i u slučajevima kada funkcioner na funkciji ne provede ni mjesec dana, a naknadu prima cijelu godinu.

Inicijativu u tom pravcu imala je nevladina organizacija Centar za građansko obrazovanje (CGO). Oni su u februaru prošle godine svim poslaničkim klubovima i Odboru za politički sistem, pravosuđe i upravu uputili inicijativu za izmjenu člana 36 Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru. Inicirali su da se period primanja naknade funkcionerima skrati sa godinu na tri mjeseca. Predložili su da se potpuno ukine mogućnost produženja isplate naknade do jedne godine ukoliko funkcioner u tom periodu stiče pravo na penziju. Prema njihovom predlogu, naknada bi bila u visini prosječne neto zarade u Crnoj Gori.

U CGO smatraju da naknadu ne bi trebalo da primaju funkcioneri koji su na funkciji proveli manje od tri mjeseca, koji su razriješeni sa funkcije i oni koji su razriješeni dužnosti na lični zahtjev.

Prema analizi kadrovskih odluka Vlade sa sjednica održanih od 20. marta do 18. maja (od 45. sjednice), izvršna vlast je najčešće imenovala vršioce dužnosti generalnih direktora u ministarstvima – 14 u šestomjesečnom periodu. Potom slijede imenovanja članova savjeta – osam, pa generalnih direktora – sedam, u punom mandatu na pet godina. Generalni direktor neformalno ima funkciju zamjenika ministra, tako da se i čelnici direktorata uglavnom iznova biraju po dolasku novog čelnika ministarstva.

U periodu od kada se zna da će se parlamentarni izbori održati 11. juna, Vlada u tehničkom mandatu imenovala je i šest direktora, kao i pet vršilaca dužnosti direktorske funkcije.

”PREMA ANALIZI KADROVSKIH ODLUKA VLADE SA SJEDNICA ODRŽANIH OD 20. MARTA DO 18. MAJA (OD 45. SJEDNICE), IZVRŠNA VLAST JE NAJČEŠĆE IMENOVALA VRŠIOCE DUŽNOSTI GENERALNIH DIREKTORA U MINISTARSTVIMA – 14 U ŠESTOMJESEČNOM PERIODU

Imenovana su i četiri pomoćnika direktora, kao i dva u v.d. mandatu. Vlada je imenovala tri odbora direktora u novom sastavu.

U ovom periodu imenovana su dva nova savjetnika, a po dvoje funkcionera izabrano je u sastav upravnih odbora. Imenovani su po jedan izvršni direktor, glavni inspektor, zamjenik Zaštitnika imovinsko-pravnih interesa, v.d. sekretara ministarstva, član odbora direktora i predsjednik savjeta. Određena su tri predstavnika državnog kapitala na sjednicama akcionarskih društava. Vlada je predložila 11 osoba skupštinama akcionara više preduzeća.

U periodu od 45. do 53. sjednice Vlade razriješeno je osam vršilaca dužnosti generalnih direktora i sedam članova savjeta. Smijenjena su po dva direktora, savjetnika, predsjednika savjeta, člana upravnih odbora i pomoćnika direktora. Smijenjena su i tri odbora direktora, jedan član odbora direktora i jedan v.d. izvršnog direktora. Došlo je do jednog opoziva i razrješenja jednog tijela.

POVEZANI TEKSTOVI
- Advertisment -
Google search engine

pOPULARNO

Recent Comments