HomeFokusVlada planira zaduženje do 1,4 milijarde eura

Vlada planira zaduženje do 1,4 milijarde eura

Uz budžet je usvojen i predlog odluke o zaduženju, kojim je predviđeno da država može pozajmiti do 1,4 milijarde eura – 900 miliona za otplatu starih dugova i 500 miliona za stvaranje fiskalne rezerve i refinansiranje duga.

Vlada je utvrdila predlog Zakona o budžetu za 2025. godinu, koji je projektovan na nešto preko četiri milijarde eura, što je oko 500 miliona više u odnosu na ovogodišnji budžet. Izvorni prihodi budžeta projektovani su na 2,886 milijardi, rashodi na 3,16 milijardi, pa će deficit budžeta biti 278 miliona, odnosno 3,5 odsto BDP-a.

Uz budžet je usvojen i predlog odluke o zaduženju, kojim je predviđeno da država može pozajmiti do 1,4 milijarde eura – 900 miliona za otplatu starih dugova i 500 miliona za stvaranje fiskalne rezerve i refinansiranje duga. „Danu“ su ove informacije potvrđene nezvanično iz Vlade, koja juče na sajtu nije objavila Predlog zakona o budžetu, što je nesvakidašnja praksa, ali, nažalost, ne i iznenađujuća.

Kako smo saznali, Nacrtom zakona o budžetu predviđeno je da za tekući budžet ide milijarda i po eura, za budžet državnih fondova milijardu, a za kapitalni budžet 280 miliona eura.

Vlada će Predlog zakona o budžetu objaviti tek u ponedjeljak, nakon što izmijeni određene stavke, a za tada su zakazali i pres-konferenciju na kojoj će predstaviti budžet. Zakonski rok za dostavljanje Predloga zakona o budžetu Skupštini je 15. novembar.

Iz Ministarstva finansija su se povodom utvrđivanja Predloga zakona o budžetu oglasili saopštenjem, u kojem nisu spominjali iznos zaduženja koji može ići do 1,4 milijarde eura. Ove godine se država mogla zadužiti do 1,15 milijardi eura.

Naveli su da je utvrđen predlog zakona i odluka o zaduživanju, uz predviđeni suficit tekuće budžetske potrošnje, što znači da će se država zaduživati isključivo za otplatu starih dugova i finansiranje kapitalnih projekata.

– Ovim se ispunjava „zlatno pravilo“ budžeta da država sve svoje tekuće obaveze finansira iz tekućih prihoda. Izvorni prihodi budžeta planirani su u iznosu od 2,886 milijardi eura i u odnosu na planirane za 2024. godinu veći su za 102 miliona eura, ili 3,7 odsto, i pored smanjenja doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje planirano u sklopu reforme smanjenja poreskog opterećenja na zarade. Rashodi budžeta planirani su u iznosu od 3,164 milijarde eura. Imajući u vidu planirane nivoe prihoda i rashoda, deficit budžeta planiran je u iznosu od 278 miliona eura, ili 3,5 odsto BDP-a, kao što je planirano fiskalnom strategijom – saopštili su nakon sjednice Vlade iz resora kojim rukovodi ministar Novica Vuković.

Budžet, kako su dodali, karakterišu mjere za unapređenje standarda građana implementirane u okviru programa „Evropa sad 2“, a koje se odnose na povećanje minimalne zarade sa 450 eura na 600 eura i 800 eura, povećanje zarada svim zaposlenima, uz dostizanje nivoa prosječne zarade od 1.000 eura, povećanje minimalne i prosječne penzije, kao i povećanje naknada za stručno osposobljavanje i studentskih kredita.

– Unapređenje standarda građana i intenzivan investicioni ciklus sprovode se uz punu stabilnost javnih finansija, što se garantuje time da se budžetski deficit zadržava na nivou od prosječno 3,3 odsto u naredne tri godine i neto javni dug na nivou od prosječno 61 odsto BDP-a, čime se ispunjavaju kriterijumi fiskalne odgovornosti – naveli su iz Ministarstva finansija.

Kapitalni budžet 280 miliona

Kapitalni budžet planiran je u iznosu od 280 miliona eura za realizaciju višegodišnjih projekata ukupne procijenjene vrijednosti od 3,7 milijardi eura, saopštili su iz Ministarstva finansija.

– Za narednu godinu projektuje se nastavak pozitivnih ekonomskih kretanja, uz ostvarivanja dinamične stope realnog ekonomskog rasta od 4,8 odsto, dalje smanjenje inflatornih pritisaka i povećanje zaposlenosti – saopšteno je iz MF-a.

POVEZANI TEKSTOVI
- Advertisment -
Google search engine

pOPULARNO

Recent Comments