Bezbjednosna situacija u zemlji je stabilna, saopšteno je na današnjoj sjednici Vijeća za nacionalnu bezbjednost Crne Gore.
Sjednici su pored članova vijeća prisustvovali po pozivu glavni specijalni tužilac Vladimir Novović, vrhovni državni tužilac Milorad Marković, šef kabineta Branko Krvavac, savjetnik predsjednika Vlade za odbranu i bezbjednost Todor Goranović, direktor Uprave policije Zoran Brđanin, v.d. pomoćnik direktora Sektora za borbu protiv kriminala Lazar Šćepanović.
Kako su saopštili, na sjednici je razmatrana trenutna bezbjednosna situacija u zemlji sa osvrtom na turističku sezonu i aktivnostima na sprečavanju ilegalnih migracija i krijumčarenja ljudi preko naše teritorije, Izvještaj o radu Biroa za operativnu koordinaciju organa obavještajno bezbjednosnog sektora za period 07.12.2023. godine do 07.06.2024. godine, te Predlog inovirane liste nacionalnih prioriteta u borbi protiv teškog i organizovanog kriminala.
Sjednici je prisustvovala većina članova Vijeća, što je, navodi se, omogućilo validno donošenje odluka.
“Konstatovano je da je bezbjednosna situacija u zemlji stabilna, da se preduzimaju mjere i aktivnosti na poboljšanju bezbjednosti i zaštite državne granice, da je obezbjeđivanje sigurnosti boravka turista tokom turističke sezone bio izazov koji je uz koordinisani rad svih bezbjednosnih službi uspješno sproveden, kao i da treba raditi na poboljšanju saobraćajne infrastukture kojim će se riješiti problem saobraćajnih gužvi i povećati bezbjednost svih učesnika u saobraćaju. Usvojen je izvještaj o radu Biroa za operativnu koordinaciju organa obavještajno bezbjednosnog sektora za period 07.12.2023. godine do 07.06.2024. godine”, kazali su iz Vijeća za nacionalnu bezbjednost.
Usvojen je i predlog inovirane liste nacionalnih prioriteta u borbi protiv organizovanog i teškog kriminala koji obuhvata devet oblasti.
“Lista obuhvata sljedeće oblasti: djelovanje visokorizičnih organizovanih kriminalnih grupa, krijumčarenje narkotika, korupciju sa posebnim fokusom na korupciju na visokom nivou, ilegalne migracije i trgovina ljudima, krijumčarenje akciznih roba, sajber kriminal, terorizam i ekstremizam, nasilje i zloupotrebu vatrenog oružja, i novi nacionalni prioritet ekološki kriminal kao specifičan bezbjednosni izazov u Crnoj Gori, koji je tokom prethodnog perioda kroz ekspanziju nelegalnih aktivnosti u oblastima sječe šuma, bespravne gradnje i nelegalne eksploatacije šljunka iz rječnih korita, uz propratne koruptivne aktivnosti, prouzrokovao ne samo ekonomske, već i krupne ekološke probleme koji su bitno uticali na devastaciju životne sredine i stanja biodiverziteta”, naveli su u saopštenju.
Vijeće je na sjednici razmotrilo i niz drugih pitanja i usvojilo više zaključaka iz svoje nadležnosti.