HomeFokusVEĆINOM GLASOVA: Parlament opet usvojio Zakon o predsjedniku

VEĆINOM GLASOVA: Parlament opet usvojio Zakon o predsjedniku

VEĆINOM GLASOVA: Parlament opet usvojio Zakon o predsjedniku

Skupština Crne Gore usvojila je po drugi put izmjene i dopune Zakona o predsjedniku. Za usvajanje tog akta, glasao je 41 poslanik. Skupština je nastavila rad, nakon što ranije danas nije izabrala sudije Ustavnog suda.

Šef kluba poslanika DF-a Slaven Radunović predložio je da se donese odluka, zbog hitnosti, da zakon bude objavljen u Službenom listu najkasnije dan nakon isteka roka do kada je predsjednik države dužan da potpiše zakon. Ovlašćena za sprovođenje ove odluke je predsjednica parlamenta Danijela Đurović. Za razloge hitnosti i dostavljanje Službenom listu, glasala je većina poslanika, odnosno 41 parlamentarac. 

Oko 16 časova počela je sjednica Kolegijuma predsjednika parlamenta, na kojoj je dogovorena dinamika daljeg rada. Na dnevnom redu su, između ostalog, predlog zakona o izmjenama zakona o javnim nabavkama, izmjena zakona o unutrašnjim poslovima, pokretanje procedure za utvrđivanje da li je predsjednik Crne Gore Milo Đukanović povrijedio Ustav i izmjena zakona o prebivalištu i boravištu.

Na dnevnom redu su i izmjene i dopune zakona o zaradama u javnom sektoru. 

Skupština većinom glasova nije prihvatila predlog da se na dnevni red uvrsti predlog da se formira Anketni odbor koji bi provjerio postupanje MUP-a i organa policije na Cetinju u septembru 2021. godine. 

Na dnevnom redu su izmjene i dopune zakona o sprečavanju nelegalnog poslovanja. 

Na predlog Moma Koprivice iz Demokratske Crne Gore, na dnevnom redu su i zaključci o nehumanom i šikanoznom zadržavanju mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija Radovića u prostorijama Centra bezbjednosti Podgorica, 22. juna 2020. godine. 

Skupštinski Ustavni odbor podržao je 21. novembra Predlog za pokretanje postupka za utvrđivanje da li je predsjednik Crne Gore Milo Đukanović povrijedio Ustav,

Predlog je podnijela i na Odboru izglasala parlamentarna većina. Opozicija nije prisustvovala sjednici.

U obrazloženju predloga se navodi da Đukanović nije predložio Skupštini mandatara za sastav nove Vlade nakon izglasavanja nepovjerenja Vladi premijera Dritana Abazovića 20. avgusta.

Tvrde da Đukanović takođe nije pozvao na razgovore o mandataru sve predstavnike parlamentarnih partija – Demos, Ujedinjenu Crnu Goru, Pravu Crnu Goru, Radničku partiju i Savez građana Civis. Riječ je o partijama koje imaju po jednog poslanika. 

Presjednica odbora Simonida Kordić kazala je da je sastavni dio neustavnog postupanja činjenica da se predsjednik pozvao na potrebu da poslanici podnesu 41 potpis, a Ustav Crne Gore, kako kaže, ne poznaje takvu kategoriju.

Naglašavaju da nepozivanjem Demosa na razgovor Đukanović nije pozvao Miodraga Lekića iz te partije, koji je bio predlog parlamentarne većine za novog mandatara.

POVEZANI TEKSTOVI
- Advertisment -
Google search engine

pOPULARNO

Recent Comments