U Crnoj Gori je prošle godine zabilježeno 16 napada na novinare, kazala je protpredsjednica Sindikata medija Crne Gore (SMCG) Marijana Camović Veličković.
Ona je, na predstavljanju izvještaja “Indikatori nivoa medijskih sloboda i Indeks bezbjednosti novinara 2023”, rekla da je Uprava policije evidentirala 11 napada na novinare. Camović Veličković istakla je da je Crna Gora, u Indeksu bezbjednosti novinara Zapadnog Balkana za prošlu godinu, zabilježila blagi pad rezultata u odnosu na prethodnu – sa 3,35 na 3,33.
Ona je kazala da je uprkos tome zadržala treće mjesto u regionu. Camović Veličković je rekla da Crna Gora i dalje ostvaruje najlošiji rezultat u domenu stvarne bezbjednosti novinara, kojim se mjere nefizičke prijetnje i uznemiravanje ali i prijetnje po život i fizičku bezbjednost i stvarni napadi na medijske radnike i radnice.
Ona je dodala da su prošlu godinu obilježile izjave tadašnjeg premijera u tehničkom mandatu Dritana Abazvića, koji je u više navrata dovodio medije u vezu sa kriminalnim strukturama, kao i slučaj kada je nepoznata osoba na mejl uputila prijetnje silovanjem koje su se odnosile na pet novinarki.
– U 2023. novinarka Dragana Šćepanović osjećala se ugroženo nakon što je dugo bila na meti jednog portala i njegovog vlasnika, lokalnog biznismena Dragana Bećirovića, o čijem poslovanju je izvještavala, a koji je i pokrenuo peticiju među građanima protiv nje- rekla je Camović Veličković.
Ona je, predstavljajući Indikatore bezbjednosti novinara Crne Gore, kazala da se određene stvari mijenjaju nabolje i da su povećane zarade i smanjen broja napada na novinare.
– Ipak, suštinski se to ne osjeća jer je inflacija anulirala povećanja a neriješavanje ozbiljnih slučajeva napada na novinare zadržalo generalan osjećaj nesigurnosti kod zaposlenih u medijima- kazala je Camović Veličković.
Predsjednik SMCG Radomir Kračković kazao je da se prošle godine pojavio novi trend – da političari i javni zvaničnici nastoje da pritiskaju novinare jer su samo pisali o njima.
– Znate da su pojedini političari prijavljivali medije samo zato što su oni pisali o njima. Imali ste slučaj predsjednika Crne Gore koji se neprimjereno obratio novinarki Radio-televizije Crne Gore i potom izvinio- kazao je Kračković.
On je dodao da se sličan slučaj desio u ponedjeljak tokom konferencije za novinare u Gimnaziji „Slobodan Škerović“.
– Smatram da je važno da budemo solidarni, svima nam se mogu dešavati takve stvari samo zbog toga jer postavljamo pitanja. Nemaju pravo da komentarišu kakva su pitanja, oni samo moraju da odgovore na pitanja ili ako neće da ne odgovore- dodao je Kračković.