U Tivtu boravi 6,99 hiljada turista, što je pet odsto manje u odnosu na isti prošlogodišnji period, pokazali su posljednji podaci.
To je ujedno i rast od sedam odsto u poređenju sa 2019. godinom, prenosi Radio Tivat.
Najveći broj gostiju je evidentiran u privatnom smještaju – 5,76 hiljada, od čega su gotovo svi strani – 5,76 hiljada. Hoteli su ugostili 1,09 hiljada turista, među kojima je bilo 84 domaća i hiljadu stranih gostiju.
U ostalim vrstama smještaja – odmaralištima i kampovima – zabilježeno je ukupno 135 gostiju. U odmaralištima je boravilo 100 stranih turista, dok ih je u kampovi svega 35, bez domaćih gostiju.
Kada je riječ o strukturi gostiju, najviše posjetilaca dolazi iz Srbije, sa ukupno 1,71 hiljada gostiju. Slijede turisti iz Rusije, njih 1,06 hiljada, Velike Britanije 344, Turske 259 i Ukrajine 247.
U manjem broju na tivatskoj rivijeri borave i gosti iz Bosne i Hercegovine, Azerbejdžana, Njemačke, Sjedinjenih Američkih Država i Izraela.
Ovi podaci ukazuju na raznolikost turističkog tržišta, ali i potvrđuju da Srbija i Rusija ostaju ključna emitivna tržišta, posebno kada je riječ o privatnom smještaju.
U Crnoj Gori danas se saobraća uz umjerenu, tokom dana pojačanu frekvenciju vozila. Vozačima se savjetuje da poštuju sva ograničenja i zabrane definisane postavljenom signalizacijom, da vožnju prilagode vremenskim prilikama i prave češće pauze tokom dužih putovanja, saopšteno je iz Auto moto saveza Crne Gore AMSCG.
Na regionalnom putu R-10 Đurđevića Tara – Mojkovac, u mjestu Sokolovina na snazi je totalna obustava saobraćaja za sve vrste vozila zbog odronjavanja stijenske mase u okviru sanacije kritične tačke Sokolovine.
Do 1. avgusta zbog izvođenja radova na rekonstrukciji regionalnog puta R-29 Bar -Kamenički most Krute odobrava se totalna obustava saobraćaja za sve vrste vozila u terminima od 08.00 do 11.00 sati i od 13.00 do 16.00 sati.
Dana 7. i 8. jula doći će do totalne obustave saobraćaja za sve vrste vozila u terminima od 09.00 -12.00 i od 13.00 do 16.00 časova, zbog radova na regionalnom putu R-14 Danilovgrad-Čevo.
Na magistralnom putu M-2 dionica Ribarevine-Poda i Poda-Berane saobraćaj će se zbog radova obavlja jednom trakom naizmjenično.
Na magistralnom putu M-3 dionica Plužine-Jasenovo Polje, lokalitet Zaborje -Jasenovo Polje saobraćaj se obavlja naizmjenično jednom trakom na mjestima izvodjđe]enja radova i regulisan je svjetlosnom saobraćajnom signalizacijom.
Odobrava se promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na jednosmjerni, na mjestu izvođenja radova, zbog adaptacije regionalnog puta R-19 dionica Trešnjevik – Andrijevica.
Zbog izvođenja radova na izgradnji bulevara biće saobraćaj obustavljen u ulici Vojislavljevića-Podgorica. Saobraćaj će se odvijati alternativnim putnim pravcima u skladu sa postavljenom saobraćajnom signalizacijom.
Na magistralnom putu M-6 dionica Pljevlja-Đurđevića Tara odobrava se promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na jednosmjerni na mjestu izvođenja radova.
Od 07.00 do 17.00 sati odobrava se povremena promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na jednosmjerni zbog izvođenja radova na sanaciji klizišta „Provalija“na magistralnom putu M-6 dionica Žabljak-Šavnik.
Na magistralnom putu M-3 dionica Šćepan Polje-Danilovgrad zbog presvlačenja asfaltnog kolovoza na državnim putevima u Sekciji Nikšić saobraća se naizmjenično na mjestima izvođenja radova.
Promijenjen je režim saobraćaj sa dvosmjernog na jednosmjern zbog izvođenja radova u okviru investicionog presvlačenja magistralnih i regionalnih puteva u sekciji Nikšić, na magistralnom putnom pravcu M-6 dionica Šavnik-Jasenovo Polje.
Do završetka radova saobraćaj se obavlja naizmjeničnim saobraćanjem, zbog asfalterskih radova u sekciji Nikšić, na regionalnom putu R-23 dionica Bogetići-Glava Zete.
Do 08. jula biće promijenjen režim saobraćaja sa dvosmjernog na jednosmjerni zbog radova na postavljanju dilatacije na mostovima na magistralnom putu M-7 Nikšić-Ilino Brdo,dionica Nikšić-Kuside.
Na autoputu se saobraćaj obavlja bez izmjena u režimu saobraćaja.
Zabranjuje se saobraćaj teretnih motornih vozila čija najveća dozvoljena masa prelazi 7,5 tona u periodu od 15. juna do 15. septembra svakim danom na sljedećim magistralnim i regionalnim putevima
M-1 GP Debeli brijeg-Herceg-Novi-Kotor-Tivat (Krtolska raskrsnica)-Budva-Bar-Ulcinj -GP Sukobin M-2 Podgorica -Sotonići-Petrovac M-2 Podgorica-Mioska-Kolašincdmputevi M-10 Podgorica-Cetinje-Budva u vremenu od 17.00 do 22.00 sata
U periodu od 09. maja do 15. septembra zabranjen je saobraćaj teretnih motornih vozila čija najveća dozvoljena masa prelazi 7.5 tona na sljedećim djelovima regionalnih puteva
R-1 Kotor -Trojica(raskrsnica sa M-1)opština Kotor do mjesta Krstac(raskrsnica sa R25) opština Cetinje R-29 Bar 2(tunel Ćafe,raskrsnica sa M-1)opština Bar do mjesta Kamenički most-Krute (raskrsnica sa M-1)opština Ulcinj svakim danom u vremenu od 07.00 do 22.00 sata.
Zabranjuje se saobraćaj autobusa kategorije M-2 i M3 (laki i teški autobusi i tzv.kombi vozila)i specijalnih putničkih vozila za stanovanje -tzv kampera ,u periodu od 09. maja do 15. septembra svakim danom u vremenu od 00.00 do 24.00 sata na dionicama regionalnih puteva
R-1 od mjesta Krstac (raskrsnica sa R-25 ) opština Cetinje do mjesta Trojica-Kotor(raskrsnica sa M-1)opština Kotor, iz smjera Njeguša u smjeru Kotora.
R-29 dionica Bar 2 (tunel Ćafe,raskrsnica sa M-1) opština Bar ,do mjesta Kamenički most-Krute (raskrsnica sa M-1) opština Ulcinj, u oba smjera ,osim autobusa koji obavljaju javni gradski prevoz putnika.
R-25.1 dionica Međuvršje-Lovćen od parkinga do Mauzoleja u oba smjera.
Zabrana iz tačke 1 podtačke 1,2,3,4 i 6 iz ove Naredbe se ne odnosi na vozila sa pravom prvenstva prolaza, vozila za održavanje puteva i ptt instalacija,vozila za pomoć na putu, specijalna vozila za prevoz životinja, betona, asfaltne mase i hladnjače koje prevoze lako kvarljivu robu,vozila koja vrše transport vode kao ni vozila za prevoz opasnih materija na dijelu magistralnog puta M-1 od GP Debeli Brijeg preko Herceg Novog i Kamenara do kružnog toka u mjestu Lipci, dok se zabrana iz tačke 1podtačka 5 ne odnosi na vozila sa prvenstvom prolaza i vozila za pružanje pomoći na putu.
Saobraćaj je umjerenog do pojačanog intenziteta.
U protekla 24 sata dogodiloe se 17 saobraćajnih nezgoda u kojima su tri osobe zadobile teže, a sedam lakše povrede.
Auto moto savez Crne Gore pruža učesnicima u saobraćaju tehničku pomoć na javnim putevima, koja podrazumijeva pružanje usluge pomoći na putu, otklanjanja manjih kvarova i besplatnog šlepanja vozila do prvog servisa ili radionice za sva vozila registrovana u Crnoj Gori.
Informativni centar zajedno sa službom pomoći na putu na usluzi je građanima 24 sata. Informacije se mogu dobiti putem telefona 19807, 020234999 i 063239987.
Nasilje u plavskom selu Bogajiće, uhapšen O.C. koji više od tri decenije živi u Njemačkoj.
Žena napadnuta nakon što je, kako tvrdi, uzela svoj alat i kazala da niko ne vraća stvari koje uzme, batinama prethodila prijetnja: “Nemoj da dođem tamo vrat da ti slomim”…
Plavljanku Z. M. krajem juna brutalno je pretukao njen đever O. C. koji joj je prijetio: “Nemoj vrat da ti slomim”.
Napad se dogodio krajem juna, u njenoj kući, u selu Bogajiće kod Plava, nakon što je uzela svoju bormašinu i komentarisala da “niko ne vraća stvari koje pozajmi”.
O. C. koji više od tri decenije živi i radi u Njemačkoj, ubrzo je uhapšen.
Sudija za istragu Osnovnog suda u Plavu odredio mu je pritvor do 30 dana, a to rješenje potvrdilo je i vijeće bjelopoljskog Višeg suda.
Tužilaštvo ga tereti za krivično djelo nasilje u porodici ili porodičnoj zajednici.
Prema iskazu oštećene, incident se dogodio 28. juna, oko 18 sati, dok je radila u dvorištu i pokušavala da ukloni vaze sa cvijećem, za što joj je trebala bormašina.
“Na susjednom imanju je primijetila da je cijeli dan radio njen đever O. C, sa svojim sinom, a kod nje je bila i njena jetrva E. M. sa djecom. Tom prilikom pošla je do O. imanja i pitala ga da li može da provjeri da li je u garaži njihova bormašina, na šta joj je on odgovorio da sama vidi, zato što ne zna jer je prije dva dana došao iz Njemačke. Zatim je pošla do svekrve, odnosno do te garaže, gdje je našla tu mašinu i uzela je, i prolazeći pored O. rekla je da niko ne vraća stvari koje uzme. Tada joj je on rekao: ‘Nemoj da laješ’, a nakon toga i: ‘Nemoj da dođem tamo vrat da ti slomim’”, citiraju sudije iskaz oštećene.
Ona je na saslušanju ispričala da je đever napao kada ga je pitala: “Kome ti vrat da slomiš, šta sam ti ja uradila?”
“On je tada bacio alatku iz ruke i trčeći došao do nje, dok se nalazila na terasi od stare kuće i pokušala da odvadi neke vaze sa cvijećem. Tada je snažno udario otvorenim šakama u predjelu obje sljepočnice, a kada mu je govorila: ‘Bježi od mene, bježi od mene’ i pokušala da prođe pored njega, kako bi pobjegla sa terase, on je šakama uhvatio za podlaktice i bacio na pod terase, tako da je leđima pala, a on je nastavio da je udara nogama i pesnicama po tijelu nekoliko puta u predjelu lijeve strane rebara”, ispričala je pretučena Plavljanka.
Na saslušanju je rekla i da je glasno govorila đeveru da bježi od nje i da će zvati policiju, te da je tada prestao da je udara i krenuo prema svom imanju.
Ona je sjela u automobil i otišla u Odjeljenje bezbjednosti Plav, gdje je i prijavila nasilje.
Zbog povreda koje je zadobila u napadu, policajci su je odvezli na ljekarski pregled u prostorije Hitne medicinske pomoći u Plavu:
“Gdje su joj konstatovane povrede i određena terapija”.
Sudije koje su odlučivale o žalbi branioca osumnjičenog ocijenile su da osnovana sumnja predstavlja osnovni preduslov da bi se nekom licu odredio pritvor:
“Dok će činjenica da li je okrivljeni zaista izvršio krivično djelo koje mu se stavlja na teret biti utvrđena u daljem toku krivičnog postupka… Sud je u ovoj fazi postupka, a u okviru svojih zakonom propisanih ovlašćenja, na osnovu raspoloživih dokaza utvrdio da postoji osnovana sumnja da je okrivljeni učinio krivično djelo koje mu je stavljeno na teret, kako je to pravilno utvrdio i sudija za istragu, a materijalnu istinu u tom pogledu može utvrditi samo sudeće vijeće prvostepenog suda u daljem toku krivičnog postupka uz primjenu procesnog načela kontradiktornosti”, piše u rješenju o određivanju pritvora u koje “Vijesti” imaju uvid.
Sudije su cijenile da postoje okolnosti za određivanje pritvora protiv okrivljenog i zbog opasnosti od bjekstva.
“U konkretnom slučaju postoji više okolnosti koje opravdano upućuju na opasnost od bjekstva okrivljenog. Okrivljeni je osnovano sumnjiv da je izvršio krivično djelo nasilje u porodici ili u porodičnoj zajednici… Kada se navedena činjenica dovede u vezu sa činjenicom da se radi o licu koje živi i radi u Njemačkoj, sa svojom porodicom, već 35 godina i da je pred državnim tužiocem upoznat o krivičnom djelu koje mu se stavlja na teret, pa samim tim i kaznom koja mu se može izreći, ukoliko dođe do optuženja i osude za krivično djelo koje mu se stavlja na teret, što ga po nalaženju vijeća ovog suda ne može ostaviti ravnodušnim, u odnosu prema sudu i krivičnom postupku, pa bi se isti izvjesno mogao dati u bjekstvo i skrivanje, i na taj način ometati dalji tok krivičnog postupka.”
Ocijenili su da je određivanje pritvora nužno i zbog opasnosti od uticaja na svjedoke, čije se saslušanje zbog utvrđivanja potpunog i pravilnog činjeničnog stanja pokazuje opravdanim.
“Iz spisa predmeta proizilazi da je to svjedok E. M, za koju se sumnja da je očevidac događaja, a ista još uvijek nije saslušana kod nadležnog tužioca. Naime, okrivljeni bi, ukoliko bi se našao na slobodi, mogao uticati na imenovanu, u smislu da da povoljniji iskaz za okrivljenog ili prećuti pravno relevantne činjenice.”
Predsjednik FSCG i nekada slavni fudbaler ‘Crvene Zvezde‘ i ‘Milana‘, Dejan Savićević priveden je sinoć od strane policije zbog više saobraćajnih prekršaja, potom je predat sudiji za prekršaje i osuđen je na novčanu kaznu, potvrđeno je Portalu RTCG.
Nakon što mu je izrečena kazna, Savićević je pušten.
Savićević nije odgovorio na pitanja Portala RTCG povodom ovog događaja.
On je po prekršajnoj prijavi hercegnovske policije izveden pred sud zbog prebrze vožnje i preticanja na punoj liniji.
Kako saznajemo nezvanično, odbio je alkotestiranje.
Savićević je i ranije osuđivan zbog sličnih prekršaja.
Nedavno je izabran na novi mandat na čelu Fudbalskog saveza Crne Gore.
U Crnoj Gori danas će biti pretežno sunčano, a najviša dnevna temperatura iznosiće 36 stepeni, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.
U zapadnim i sjeverozapadnim predjelima povremeno će biti umjereno oblačno i uglavnom suvo.
Vjetar će biti umjeren do pojačan južnih smjerova.
Jutarnja temperatura vazduha od 11 do 25, najviša dnevna od 25 do 36 stepeni.
Na Kongresu Bošnjačke stranke danas u Podgorici, Ervin Ibrahimović ponovo je izabran za predsjednika te partije.
Danas je u Podgorici održan peti po redu Kongres Bošnjačke stranke. U svojih skoro dvadeset godina postojanja, Bošnjačka stranka nije imala nijedan vanredni kongres, te sa sigurnošću možemo reći da je ovaj, Peti redovni kongres jubilej naše stranke i simbol stabilnosti i kontinuiteta, poručila je u saopštenju Bošnjačka stranka.
Navode da je apsolutnom podrškom, jednoglasno, Ervin Ibrahimović ponovo izabran za predsjednika Bošnjačke stranke.
„Delegati i članstvo Bošnjačke stranke podržavaju rad predsjednika Ibrahimovića, koji se, svjestan odgovornosti koju nosi, ali voljan za uspješno vođstvo Bošnjaka u Crnoj Gori zahvalio svim delegatima i članstvu BS na pruženoj prilici da i u naredne četiri godine vodi Bošnjačku stranku uspješnim putem“, piše u saopštenju stranke.
Iz stranke kažu da je na kongres usvojio i četiri važne rezolucije, koje će trasirati politički put BS naredne četiri godine.
„Usvojene su Rezolucija o evropskim integracijama, Rezolucija o zaštiti jezičkih prava i adekvatnom učešću Bošnjaka i bosanskog jezika u Crnoj Gori, Rezolucija o demografskoj održivosti, kao i Rezolucija o Genocidu u Srebrenici“, piše saopštenju.
Predsjednik Ibrahimović je u svom obraćanju kazao da će nastaviti da vodi Bošnjačku stranku uspješnim putem, a u prilog tome je i činjenica da će još veći broj mladih i žena biti zastupljen u novom sazivu Glavnog odbora.
“Nema uspjeha bez mladih i žena u svim procesima odlučivanja. Odgovorno tvrdim da je Bošnjačka stranka najbolja bošnjačka priča u novijoj istoriji Crne Gore. U to ime, sve vas pozivam na međusobno povjerenje, poštovanje i saradnju. Svi zajedno smo dužni da našim mladim ostavimo bolji, ravnopravniji i razvijeniji ambijent za prosperitet i život u našoj Crnoj Gori”, zaključio je Ibrahimović.
Peti Kongres Bošnjačke stranke (Foto: Bošnjačka stranka)
Pod sloganom Znamo put!Vidimo se u EU!, predstavljen je novi Program i pravac djelovanja BS za naredne četiri godine.
„O dosljednosti u radu govori i činjenica da ni za ovaj četvorogodišnji period BS ne mijenja svoj ključni cilj: članstvo Crne Gore u Evropskoj uniji, ravnomjeran regionalni razvoj i očuvanje, afirmaciju i poboljšanje položaja Bošnjaka, ali i drugih manje brojnih naroda u Crnoj Gori“, piše u saopštenju stranke.
Kongresu je prisustvovala visoka delegacija iz Republike Turske, i to: Zafer Sirakaya, potpredsjednik AK partije, poslanik, šef za vanjske poslove,Zeynep Yildiz, poslanica AK partije iz Ankare, predsjednica Tursko-crnogorske međuparlamentarne grupe prijateljstva, Muhammed Burak Sarman, zamjenik predsjednika za vanjske poslove i Esra Idil Baysal, stručnjakinja za vanjske poslove.
Takođe, gosti Kongresa bili su i Nj.E Bariš Kalkavan, ambasador Republike Turske u Crnoj Gori, kao i Nj.E Branimir Jukić, ambasador BiH u Crnoj Gori.
U saopštenju navode da je potpredsjednik Stranke demokratske akcije iz BiH, Haris Zahiragić u svom obraćanju prisutnima kazao da su Bošnjaci autohtoni narod Crne Gore, kazavši da “Bošnjaci nijesu došli u Crnu Goru, Crna Gora je došla Bošnjacima”.
S tim u vezi, Zahiragić je posebno istakao važnost ravnopravnog učešća Bošnjaka u svim sferama života, ali i to da je Bošnjačka stranka zaista jedini autentični predstavnik Bošnjaka u Crnoj Gori.
Zahvalio se rukovodstvu Bošnjačke stranke za dobru saradnju Crne Gore i BiH, posebno se osvrćući na činjenicu da je upravo Bošnjačka stranka prva u Crnoj Gori pokrenula pitanje Rezolucije o Genocidu u Srebrenici, u Skupštini Crne Gore.
Ispred Socijaldemokratske partije Srbije bili su prisutni: Jasmina Karanac, potpredsjednica partije i Branimir Jovanović, šef poslaničkog kluba SDP. Delegaciju Bošnjačke stranke Kosova činili su Mirzet Džogović, predsjednik stranke i Rifat Mujanović, predsjednik Glavnog odbora.
Kongresu je prisustvovao i Usame Zukorlić, predsjednik Stranke pravde i pomirenja, koji je u svom obraćanju dao punu podršku predsjedniku Ibrahimoviću.
On je takođe ukazao na značaj međusobnog uvažavanja i umrežavanja lidera Bošnjaka sa prostora Zapadnog Balkana, kazavši da su Bošnjaci iz Novog Pazara i Bošnjaci iz Rožaja braća, kao i iz ostalih sredina gdje žive Bošnjaci.
Ispred Bošnjačkog demokratskog saveza iz Republike Sjeverne Makedonije, Kongresu se obratio Munir Kolašinac, predsjednik BDS,koji je imao i obraćanje, a u njegovoj delegaciji bili su i članovi Izvršnog odbora te stranke: Dževad Ređović I Arslan Omeragić, kao i Seida Džigal, članica Bošnjačkog nacionalnog vijeća.
Iz Bošnjačke stranke navode da su imali posebnu čast da im se obrati i Smajo Srdanović, direktor Bošnjačkog Islamskog Kulturnog centra u Njujorku. Srdanović je u svom obraćanju kazao da je ravnopravnost Bošnjaka od suštinskog značaja za njihov život i prosperitet.
“Mi tražimo da budemo ravnopravni, ni manje, ni više, samo da smo ravnopravni sa svima”, kazao je Srdanović, koji je takođe ukazao i na značaj dijaspore i njen doprinos matičnoj Crnoj Gori.
U tom smislu, kako su naveli, Bošnjačka stranka je nezaobilazan faktor u povezivanju dijaspore sa matičnom državom, što je danas od predstavnika dijaspore i potvrđeno.
Osim pomenutih, Kongresu BS prisustvovali su i predstavnici ostalih političkih partija u Crnoj Gori, i to: Bojan Božović, Naida Nišić i Branko Krvavac ispred Pokreta Evropa sad, Albin Ćeman, Demokratska Crna Gora, Agron Ibrahimi, Demokratska unija Albanaca, Abaz Dizdarević, DPS, Adnan Šabović, SDP,Slađana Kaluđerović, Bogdan Božović i Marko Radonjić, SNP, Nihad Canović, SD, Milena Vuković, URA.
„Radni dio Kongresa je protekao u produktivnoj atmosferi. Radno predsjedništvo je usvojilo Program i Statut BS, kao i Statutarnu komisiju, Nadzorni odbor i Sud časti, te članove Glavnog odbora BS“, dodaju u saopštenju.
Predsjednik Skupštine Crne Gore na obilježavanju 150. godišnjice Nevesinjskog ustanka
„Danas ovdje stojimo u zajedništvu – Republika Srpska, Crna Gora i Srbija. To bratstvo je zalog da ćemo, uprkos svim izazovima, znati da čuvamo ono što smo naslijedili od naših velikih predaka“, poručio je predsjednik Skupštine
Predsjednik Skupštine Crne Gore Andija Mandić obratio se danas na proslavi 150 godina od izbijanja Nevesinjskog ustanka koji je, kako je kazao, postao simbol otpora, simbol žrtve za slobodu i temelj slobode svih balkanskih naroda i država koje su bili pod okupacijom otomanskog carstva.
Mandić je svoje obraćanje iskoristio danaglasi kako se junaci Nevesinjskog ustanka nijesu borili samo za svoje selo, svoju familiju ili svoj zavičaj. Oni su se, tvrdi predsjednik Skupštine Crne Gore, borili za slobodu svih Srba, za dostojanstvo naroda, za pravo na život u slobodi.
Mandić je Hercegovinu nazvao „zemljom svetog Save“ ustvrdivši da ustanci u Gacku, Bileći, Pivi, Drobnjaku, Morači, Nikšiću i Plužinama govore o dubokoj vezanosti Hercegovine i Crne Gore, „ne samo geografski, već duhovno, kulturno u krvlju ispisanoj istorijskoj sudbini“.
Mandić je podsjetio i da je ovaj ustanak doveo do Berlinskog kongresa 1878. godine, kada su, Srbija i Crna Gora dobile puno međunarodno priznanje, te da je upravo 13. jul, kada je 1878. godine zaključen mirovni sporazum u Berlinu, Crna Gora odabrala za dan vlastite državnosti „koji ćemo narednih dana proslaviti“.
„Zato je ovaj jubilej i za Crnu Goru od posebnog značaja. On nas podsjeća ko smo bili, gdje smo danas i šta nam je činiti u budućnosti. Danas više nego ikada moramo čuvati istorijsko pamćenje, moramo vaspitavati mlade na primjerima hercegovačkih, crnogorskih i drugih srpskih junaka, na moralnoj vertikali koju su nam ostavili. Hrabrost tih ustanika nije ostala u 19. vijeku. Ona se prenijela na nove generacije – na srpske dobrovoljce u Balkanskim ratovima, na heroje Cerske, Kolubarske i Mojkovačke bitke, na mučenike Solunskog fronta i na one koji su položili živote za slobodu u Drugom svjetskom ratu. Odjek Nevesinjske puške je pretvoren u snažan nacionalni i patriotski talaskoji je iznio dva balkanska i Prvi svjetski rat, temelj koji je uzdigao naš narod u borbi za istinu, pravdu i slobodu. Taj duh, taj poziv na čast, živi i danas, ovdje među nama, u svakom oku, u svakoj priči, u svakoj pjesmi“, naveo je Mandić.
Joanikije i Mandić na obilježavanju Nevesinjske puške…
Kako je dodao, predstavnici države Crne Gore došli su u Nevesinje da se poklone div junacima Nevesinjske puške i iskažu visoko poštovanje mučeničkoj Hercegovini.
„Imamo želju i potrebu da poručimo – dobro znamo ko smo, znamo da smo jedni drugima najbliži, a moćna ruka Svetog Vasilija Ostroškog i Tvrdoškog daće nam snage da sve izazove sa kojima se suočavamo izdržimo. U ovim teškim vremenima kada se pokušava prekrojiti istorija, kada se nastoji izbrisati žrtve naših predaka i obesmisliti njihovo junaštvo, naša je obaveza da istinu branimo – istim onim žarom kojim su je oni branili. Danas ovdje stojimo u zajedništvu – Republika Srpska, Crna Gora i Srbija. To bratstvo je zalog da ćemo, uprkos svim izazovima, znati da čuvamo ono što smo naslijedili od naših velikih predaka“, kazao je Mandić.
Ističe da srpski narod mora da izbjegne zamke ratovanja i ubijanja i posveti se svojim interesima i budućnosti svoje djece.
„Današnje vrijeme traži i neke nove vještine i mi smo dužni da tim vještinama ovladamo kako u domaćem životu tako i politici. Postavimo jasne ciljeve oko kojih se mogu okupiti svi dobronamjerni ljudi. Za početak je važno da nastavimo da radimo zajedno i učinimo naše zemlje zajednicama slobodnih, srećnih i bogatih ljudi. Sam možda možeš da se krećeš brže ali u društvu je sigurnije, ta pouka treba da nam je posebno važna. Zato je dužnost ove generacije– vjerujem, dostojnih sinova i unuka heroja Hercegovačkog ustanka – da Nevesinjsku pušku nosimo i čuvamo u našim srcima, a da istovremeno neumorno radimo na korist svakog pojedinca, porodice i šire zajednice kojoj pripadamo. Živjele Crna Gora, Republika Srpska i Srbija!“, poručio je Mandić.
Nova dionica auto-puta E-763 „Miloš Veliki“, od Pakovraće do Požege u dužini od 19,5 kilometara, danas je puštena u saobraćaj. Prva vozila krenula su trasom oko podneva, čime je završen ključni segment puta koji povezuje centralnu Srbiju sa zapadnim delovima zemlje. Otvaranjem ove dionice, putovanje iz Crne Gore do Beograda biće kraće za oko 30 minuta.
Kao što je najavio predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, prva vozila su krenula posljednjom dionicom auto-puta do Požege oko 12 časova. Dionica sa dva najduža drumska tunela u Srbiji Laz i Munjino brdo, svečano je otvorena u subotu, a predsjednik Vučić je tom prilikom poručio da je Srbija jaka država sa razvijenom infrastrukturom i najmodernijim i najbezbjednijim auto-putevima.
„Danas su sve bivše staze i bogaze, pune rupa i kontra nagiba, postale najmoderniji i najbjezbedniji auto-putevi u našoj Srbiji. Neka lijepa naša srpska mjesta djelovala su nam katkad zaista daleko i skoro pa nedogledno. Sada je Srbija jaka država, razvijene infrastrukture, koja će se u godinama koje dolaze još više modernizovati“, istakao je Vučić.
Težak teren, mnogo tunela i čak 35 mostova
Karakteristično za ovu deonicu puta je što prolazi kroz veoma težak geografski teren i zbog čega su izgrađeni brojni tuneli i mostovi, pa skoro trećinu trase čine mostovi i tuneli. Na celokupnom projektu je projektovano 35 mostova ukupne dužine 5.196 metara, četiri nadvožnjaka ukupne dužine 592 m, tri mosta na lokalnim putevima nakon silaska sa denivelisanih raskrsnica ukupne dužine 180 metara.
Projektovano je i četiri nadvožnjaka u sklopu denivelisanih raskrsnica ukupne dužune 1.075m i to: 13 mostova dužine preko 100 metara, a najduži most 478 metra, šest mostova dužine od 25-100 m, 16 jednorasponskih mostova dužine od 10-25 m. Izgrađeno je 1.912.000 m3 nasipa i tri kompletne saobraćajne petlje, koje će omogućiti rasterećenje postojeće obilaznice oko Čačka.
Dio od Pakovraće – Požega u sastavu je dionice Preljina – Požega dužine 30,96 kilometara, od čega je 11,4 kilometara dionice Preljina-Pakovraće puštena u saobraćaj 2022. godine. Finansijer ove deonice je Vlada Srbije – Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastukture, a investitor JP „Putevi Srbije“.
Glavni izvođač radova je „China Communications Construction Company“ (matična kompanija firme CRBC), a ugovorena vrijednost cijele dionice od Preljine od Požege iznosi 523.530.000 dolara (450 miliona evra). Topografski i geomorfološki uslovi su zahtjevali potrebu za projektovanjem i izgradnjom ukupno tri tunela: Trbušani, Laz i Munjino Brdo. Tunel Trbušani nalazi se u prvoj trećini deonice.
Dalje trasa prelazi preko Zapadne Morave i penje se obroncima planine Ovčar i Jelice. Kroz planinu Jelicu probija se tunel Laz. Zatim se trasa spušta prema Lučanima kroz Markovicu i Negrišore. Poslije Lučana prolazi kroz brdski masiv tunelom Munjino Brdo do mjesta Prilipac, gdje je i završetak dionice. Sva tri tunela su projektovana sa po dvije odvojene tunelske cijevi, svaka za jedan saobraćajni smjer. Tuneli Laz i Munjino Brdo predstavljaju trenutno najduže drumske tunele u Srbiji.
Samo u prvom dijelu deonice od postojeće naplatne rampe „Preljina“ do Pakovraća, koji je dužine 14,3 km, urađeno je izmještanje elektroenergetskih, telekomunikacionih, vodovodnih i gasnih instalacija na ukupno 73 mjesta.
Auto-put E-763 Beograd – Južni Jadran služi kao vitalna veza između Srbije i Crne Gore, povezujući Beograd sa područjem Južnog Jadrana. Na širem planu, poboljšaće povezanost između Rumunije, Srbije, Crne Gore i Italije.
TOMPSONOV KONCERT U ZAGREBU JE SRAMOTA NAD SRAMOTAMA – I ZA HRVATSKU, I ZA EVROPSKU UNIJU!
U srcu Evrope, u 21. vijeku, organizuje se javni skup na kome se otvoreno veličaju ustaške horde – najkrvaviji izdanci fašizma na Balkanu, odgovorni za masovna ubistva srpske nejači: žena, staraca i djece.
To nije koncert. To je duhovna obnova Nezavisne Države Hrvatske – na velikoj sceni, pod reflektorima, uz aplauze i ustaške simbole. Dakle, u sred EU ustaštvo je dobilo mikrofon, scenu i medijsku podršku.
Zamislite tu sramotu – 500 000 ljudi u sred Zagreba kliče čoveku koji je slavu stekao pjevajući o klanju Srba i koji svoje nastupe otvara poklikom „Za dom spremni“, što je jednako „Zig hajlu“ u Njemačkoj. U bilo kojoj normalnoj zemlji, to bi bilo kažnjivo. U Hrvatskoj to je šou-biznis. A u Evropskoj uniji – tišina.
I tu je suština problema: ćutanje Evrope. Ćutanje je, znamo, odobravanje. Ćutanje pred ustašlukom koji se vraća na velika vrata znači da Evropska unija nije u stanju da se izbori ni sa sopstvenim demonima, a kamoli da poučava druge o „evropskim vrijednostima“.
Štaviše, baš ta EU nas tjera na “suočavanje sa prošlošću” koje podrazumijeva da im isplaćujemo ratne odštete, dajemo našu imovinu, teritoriju, brodove i ko zna šta još – valjda u znak zahvalnosti što su nas ubijali.
Da budem jasan: ovaj skup nije problem samo Srba. On je udar na svaki pokušaj pomirenja u regionu. On je podsjetnik da mržnja prema Srbima u Hrvatskoj nije nestala – već je institucionalizovana, popularizovana i pretvorena u zabavu.
Srbi dobro pamte i Jasenovac i Prebilovce i Glinu i “Oluju” i sve jame i logore u kojima je ustaška ruka ostavila krvavi trag. I nikada nećemo ćutati pred pokušajima da se taj zločin opere pjesmom i spektaklom.
Да бисмо пружили најбоље искуство, користимо технологије попут колачића за чување и/или приступ информацијама о уређају. Сагласност са овим технологијама ће нам омогућити да обрађујемо податке као што су понашање при прегледању или јединствени ИД-ови на овој веб локацији. Непристанак или повлачење сагласности може негативно утицати на одређене карактеристике и функције.
Функционално
Увијек активан
Техничко складиштење или приступ је стриктно неопходан за легитимну сврху омогућавања коришћења одређене услуге коју изричито захтева претплатник или корисник, или за једину сврху обављања преноса комуникације преко електронске комуникационе мреже.
Преференце
Техничко складиштење или приступ су неопходни за легитимну сврху чувања преференција које не захтевају претплатник или корисник.
Статистика
Техничко складиште или приступ који се користи искључиво у статистичке сврхе.Техничко складиште или приступ који се користи искључиво у анонимне статистичке сврхе. Без судског позива, добровољне сагласности од стране вашег Интернет провајдера или додатне евиденције треће стране, информације сачуване или преузете само за ову сврху се обично не могу користити за вашу идентификацију.
Маркетинг
Техничко складиште или приступ су потребни за креирање корисничких профила за слање реклама или за праћење корисника на веб локацији или на неколико веб локација у сличне маркетиншке сврхе.