Home Blog Page 577

Uhapšen Gusinjanin: Osumnjičen da je napao kominalnog policajca – udarao ga, davio, vukao po asfaltu

0

Policija je po nalogu tužioca u Osnovnom državnom tužilaštvu u Plavu uhapsila S.F. (31) osumnjičenog za napad na komunalnog policajca u Gusinju.

” Naime, on je nepropisno parkirao teretno motorno vozilo ometajući odvijanje saobraćaja, u odnosu na šta je od strane komunalnog policajca upozoren, međutim on je odbio da vozilo ukloni sa nepropisno parkirane pozicije i oglušio se o izdato naređenje, nakon čega je prišao oštećenom komunalnom policajcu s leđa, uhvatio ga rukama za vrat, oborio ga na tlo i zadao mu udarac u predjelu grudi”, saopštila je Uprava policije (UP).

Takođe, S.F. je nakon toga oštećenog koji se nalazio na asfaltnoj podlozi, uhvatio za noge i vukao po tlu.

“Policijski službenici Odjeljenja bezbjednosti Plav su po nalogu postupajućeg tužioca u Osnovnom državnom tužilaštvu u Plavu uhapsili S.F. i uz krivičnu prijavu ga priveli istom na dalju nadležnost zbog sumnje da je izvršio krivično djelo napad na službeno lice u vršenju službene dužnosti, gdje mu je donijeto rješenje o zadržavanju do 72 sata”, zaključuju iz policije.

Huter: Policija pomogla Mandiću u institucionalizaciji šovinizma i sramoćenju 13. jula

0

Crnogorska policija sinoć je, na protestu u blizini Vile Gorica, pomogla predsjedniku Skupštine Andriji Mandiću u institucionalizaciji šovinizma i sramoćenju 13. jula, kazao je poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Oskar Huter.

Na protestu koji je sinoć održan u blizini Vile Gorica, povodom dodjele Trinaestojulske nagrade književniku Bećiru Vukoviću, policija i građani su se sukobili dva puta.

Huter je, na konferenciji za novinare Kluba poslanika DPS-a, rekao da je policija na sraman i brutalan način intervenisala u odnosu na građane koji su mirno protestovali, među kojima je bio veliki broj intelektualaca, kao i starijih građana, svih vjera i nacija.

„Sinoć je crnogorska policija asistirala srbijanskom državljaninu Andriju Mandiću u instutionalizaciji šovinizma i sramoćenju 13. jula, što je jedini cilj četničkog vojvode, koji svakim postupkom želi poniziti i obesmilitii sve što je crnogorsko“, kazao je Huter.

On je istakao da Crna Gora nema svjetlijeg i svetijeg datuma nego što je 13. jul.

„Tako je crnogorska policija sinoć postala saučesnik u zlokobnom naumu i direktno se podredila tuđim interesima, čiji je izvršilac Mandić, stajući protiv svojih građana“, naveo je Huter.

On je rekao da je policija sinoć građane „pendrekala, prskala i zaprašivala suzavcem, biber sprejem, kako bi Mandić mogao da uživa u velikosrpskom piru“.

Huter je kazao „da je tokom masakra u Medovini više policajaca čuvalo popove i da im nijesu bili važni životi djece, koja su ubijana na samo 50-ak metara od njih“.

Prema njegovim riječima, isto je bilo 1. januara ove godine, kada je u više od pet sati ubijano 13 ljudi.

„Poslije toga je svima postalo jasno da crnogorska polciija nije zainteresovana za živote građana, a sinoć smo, kao i 5. septembra na Belvederu, vidjeli da ih ne interesuje ni Ustav, ni dostojanstvo Crne Gore“, rekao je Huter.

On je naveo „da je policija sinoć branila samo sram koji se odvijao u Vili Gorica“.

„Ona bruka od sinoć je najbolja potvrda da je veting o kojem slušamo samo proces u kome treba formirati partijsku policiju koja će, po ugledu na Vučićev režim, da bude batina vlasti, putem koje će se obračunavati sa neistomišljenicima“, kazao je Huter.

On je, onima koji su sinoć naredili intervenciju, poručio da im to što su zamislili neće proći.

„Znaće Crna Gora da se odupre ovom naumu i da zaustavi sistemsko ponižavanje države. Branićemo i odbraniti dostojanstvo naše istorije. Odbranićemo građansku i evropsku Crnu Goru i pobijediti zlo koje nas je zadesilo“, rekao je Huter.

On je naveo da Crnu Goru čine svi – slobodni pojedinci, građanski aktivisti, političke partije, nevladine organizacije, intelektualci i slobodni mediji.

Upitan da prokomentariše to što su iz mase letjele kamenice prema policajcima i da li je siguran da je upotrijebljen suzavac, Huter je rekao da nije ekspert da zna koja su sve sredstva korišćena.

„Ako ste bili tamo, onda vam je sigurno jutros gorak ukus u grlu. Ne želim da tvrdim da je bio suzavac, jer nijesam siguran, ali mogu vam pokazati svoje tijelo koje je puno opekotina, a šta je na njemu ne znam, nijesam odlazio kod doktora“, naveo je Huter.

On je istakao da je netačno da je bilo napada na policiju.

„To je netačno, policija je napala građane, građanima je ograničeno osnovno ustavno pravo – slobodno kretanje. Građani su protestovali i branili državu“, zaključio je Huter.

Dajković Abazoviću: Hvala na svemu što si uradio za SPC

0

DAJKOVIĆ ČESTITAO NOVI MANDAT ABAZOVIĆU NA ČELU URA: “HVALA NA SVEMU ŠTO SI URADIO ZA SPC!”

Predsjednik političke stranke Slobodna Crna Gora, Vladislav Dajković, prisustvovao je, zajedno sa saradnicima, Kongresu Građanskog pokreta URA povodom deset godina postojanja te partije, na poziv predsjednika URA-e, dr Dritana Abazovića.

Obraćajući se prisutnima na Kongresu, Dajković je istakao da je politički put URA-e bio dug i često trnovit, ali da su pokazali da i mali tim brzo postaje veliki – ukoliko vjeruje u čuda. 

“U vremenu kada je malo ko vjerovao u promjene, vi ste ih sanjali, a potom i ostvarili. URA je pokazala da politika nije rezervisana samo za moćne i bogate, već da i mali tim, vođen idealima i upornošću, može mijenjati lice Crne Gore“, poručio je Dajković.

U svom govoru posebno se zahvalio predsjedniku URA-e Dritanu Abazoviću na potpisivanju Temeljnog ugovora sa Srpskom pravoslavnom crkvom, ocijenivši taj čin kao ključni doprinos smirivanju tenzija po vjerskim pitanjima u zemlji. Takođe je izrazio zahvalnost za, kako je naveo, njegovu iskrenu i hrabru borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije.

„Bez obzira na to što se po mnogim pitanjima ne slažemo, vjerujem da Crnoj Gori trebaju mladi političari koji gledaju u budućnost, a ne u retrovizor. Samo generacije koje su spremne da prave kompromise zarad dobra naroda mogu donijeti prave promjene“, naglasio je Dajković.

Medijski tim Slobodne Crne Gore

Medojević: PES traži podršku DPS-a za zakon o Morskom dobru

0

PES TRAŽI PODRŠKU DPS-a ZA ZAKON O MORSKOM DOBRU. ZBCG PRIJETI DA ĆE EPCG PRODATI 20% VLASNIŠTVA I POVUĆI NOVAC I DEPOZITE IZ PRVE BANKE!! 

PES je predao zakon o morskom dobru u proceduru i dnevni red aktuelnog zasijedanja je proširen sa tom tačkom. Koalcija ZBCG ne želi da izgubi kontrolu nad ovim važnim resursom.

PES pregovara sa DPS da njihovi poslanici obezbijede većinu. S druge strane EPCG prijeti da ce u slučaju glasanja DPS za ovaj zakon, prodati 20% vlasništva i ugasiti svoje poslovne račune i povući preostale depozite iz Prve Banke Aca Đukanovića.

Ovo ce biti veliki test funkcionisanja ove koalcije ili najava nekih novih političkih saveza na jesen.

Kaluđerović i Božović: Omogućimo vlasnicima da upravljaju svojim šumama

0

Poslanici Socijalističke narodne partije Bogdan Božović i Slađana Kaluđerović predali su u skupštinsku proceduru Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o šumama.

– Ovim izmjenama želimo ispraviti nepravdu prema hiljadama građana koji, iako posjeduju svu potrebnu i potpuno legalnu dokumentaciju, ne mogu vršiti ni sječu drva u sopstvenim šumama kazali su Bogdan Božović i Slađana Kaluđerović.

Kako su istakli, ključni problem leži u činjenici da je pravo na sječu zakonom vezano za privredno društvo za gazdovanje šumama koje još uvijek nije osnovano.

– Time su vlasnici privatnih šuma dovedeni u apsurdnu situaciju — imaju imovinu, imaju dozvole, ali nemaju mogućnost da je koriste. Ovakvo stanje građane ostavlja u pravnoj praznini, a mnoge porodice i bez ključnog izvora prihoda – navode poslanici SNP-a.

Oni predloženim izmjenama traže da se, dok to društvo ne bude formirano, ovlašćenja u dijelu doznaka stabala za sječu u privatnim šumama prenesu na nadležni organ uprave.

– Na taj način omogućavamo vlasnicima da, kroz zakonitu proceduru, upravljaju svojom imovinom i obezbijede egzistenciju za sebe i svoje porodice. Ove izmjene se tiču isključivo vlasnika privatnih šuma. One su jasna poruka da je Socijalistička narodna partija uz građane, da njihove probleme ne ignorišemo, već ih rješavamo. Upravo zato ćemo tražiti da se ovaj predlog zakona razmatra po hitnom postupku, jer život i prava ljudi ne smiju da čekaju – ističu Božović i Kaluđerović.

SNP, kako su istakli, ostaje dosljedan politici koja štiti običnog čovjeka, a ne interese privilegovanih i moćnih.

– Naš cilj je jasan — zakon koji služi narodu – poručuju  Božović i Kaluđerović.

Bojanić: Odbor direktora COTEE izabrao najgoreg kandidata

0

Odluka Odbora direktora Crnogorskog operatera tržišta električne energije (COTEE) da za za izvršnog direktora izabere Mersudina Gredića, ubjedljivo najgoreg kandidata na konkursu, njihovo je samouništenje, kazao je Mladen Bojanić.

U Odboru direktora su Maksim Vučinić (ZBCG), predsjednik, Đorđe Živković (PES) i Nermin Škretović (BS)) o izboru Mersudina Gredića (BS),

– Prvo, Mersudin Gredić (BS) ne ispunjava uslove konkursa. Ni skrivanje odluke i dokumenata, ni potvrda NVO iz Rožaja o znanju engleskog jezika, niti pokušaj da se Vlada zbrzi u davanju saglasnosti ne mogu mu pomoći – napisao je Bojanić u objavi na mreži X.

Bojanić kao drugi argument ističe da Vlada ne smije i neće dati saglasnost na njegovo imenovanje.

– Prevelik je bijes javnosti zbog ozbiljnih optužbi za njegovo dosadašnje ponašanje i mobing nad zaposlenima – navodi Bojanić.

On ističe da je najpametnije da Odbor direktora odmah podnese ostavku.

– Obećano i značajno povećanje naknada za članstvo u OD u zamjenu za izbor Mersudina mala je cijena za srozavanje ličnog integriteta. I to sve uzalud, Mersudin neće proći, a oni će zauvijek biti upamćeni po sramnoj trgovini – ističe Bojanić.

SPO pretresa prostorije danilovgradske policije, uhapšen Marko Drobnjak

0

Kako saznaju Vijesti, uhapšen je načelnik OB Danilovgrad

Specijalno policijsko odjeljenje pretresa prostorije danilovgradske policije po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva.

Kako saznaju Vijesti, uhapšen je načelnik OB Danilovgrad Marko Drobnjak.

Uskoro opširnije…

Vozač napravio čak devet prekršaja: Bježao policajcima, nepropisno preticao, vozio u suprotnom smjeru…

0

Barska policija uhapsila je operativno interesantnu osobu V.G.(40) koji je počinio devet prekršaja iz oblasti Zakona o bezbjednosti saobraćaja, saopšteno je iz Uprave policije.

“On je, kao vozač, na putu od Bara do Budve bježao policijskim službenicima, odbio da se zaustavi, vršio nepropisno preticanje, vozio bez važeće saobraćajne dozvole i u suprotnom smjeru”, naveli su iz policije na mreži X.

Uhapšen je i P.V.(26) iz Bara, takođe operativno interesantna osoba. Vozio je 107 km/h na dijelu puta gdje je brzina ograničena na 50 km/h.

Nakon hapšenja, privedeni su sudiji za prekršaje u Baru.

Oblačno i svježije, mjestimično kiša

0

U Crnoj Gori danas će biti promjenljivo oblačno i svježije, a u prvom dijelu dana mjestimično se očekuju kiša ili pljusak i grmljavina, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Od sredine dana očekuje se dosta suvog vremena, u većem dijelu države prestanak padavina i smanjenje oblačnosti.

Vjetar će biti u skretanju na sjeverni, slab do umjeren, ponegdje pojačan, tokom noći na udare i jak.

Jutarnja temperatura iznosiće od deset do 22, najviša dnevna od 14 do 29 stepeni.

Policija o incidentu: Građani pokušali da probiju kordon, povrijeđen policajac

0

Okupljeni građani, koji su se nalazili na ulazu iz Bulevara Ivana Crnojevića u ulicu Rista Stijovića i Beogradsku, koje vode prema štićenom objektu – Vila Gorica, u jednom trenutku su fizičkom silom – guranjem, pokušali da potisnu policijske službenike i probiju policijski kordon, kako bi se kretali i neovlašteno ušli u štićeni prostor Vile Gorica, gađajući tom prilikom policijske službenike: kamenicama, flašama, jajima i drugim sredstvima, saopštili su iz Uprave policije.

„Okupljeni građani, koji su se nalazili na ulazu iz Bulevara Ivana Crnojevića u ulicu Rista Stijovića i Beogradsku, koje vode prema štićenom objektu – Vila Gorica, u jednom trenutku su fizičkom silom – guranjem, pokušali da potisnu policijske službenike i probiju policijski kordon, kako bi se kretali i neovlašteno ušli u štićeni prostor Vile Gorica, gađajući tom prilikom policijske službenike: kamenicama, flašama, jajima i drugim sredstvima. Kako bi ih spriječili u namjeri, nakon više upozorenja i izdatih naređenja na koje su se građani oglušili, policijski službenici su upotrijebili najblaže sredstvo prinude, ručni sprej sa nadražujućim dejstvom, prema grupi lica. Ubrzo nakon toga grupa građana se povukla nazad i prestala sa napadom i pružanjem otpora“, stoji u saopštenju policije. 

Kako objašnjavaju, nedugo zatim, pojedini okupljeni, među kojima primarno D.M. i pojedini poslanici Skupštine Crne Gore, pozvali su građane da ponovo otpočnu probijanje policijskog koordina, što se ubrzo i dogodilo, na način što su okupljeni građani gurali policijske službenike.

„Tokom ovog aktivnog napada na policijske službenike uz gađanje kamenicama, flašama, jajima i drugim sredstvima, jedan policijski službenik je zadobio povrede i njemu je ukazana ljekarska pomoć. Da bi odbili napad, savladali otpor i uspostavili javni red i mir, policijski službenici su ponovno upotrijebili sredstvo prinude – ručni sprej sa nadražujućim dejstvom, nakon čega su se građani povukli na pozicije gdje su okupljeni“, istakli su iz Uprave policije. 

O navedenom događaju je, kako ističu, upoznat tužilac u Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici, a policijski službenici će preduzeti zakonom propisane mjere i aktivnosti na očuvanju javnog reda i mira, zaštiti šticenog objekta i prostora, te omogućavanju nesmetanog odvijanja drumskog saobraćaja, ali i na identifikaciji učesnika u narušavanju javnog reda i mira.

Službenici Uprave policije će, kako kažu, izvršiti sveobuhvatnu analizu dostupnih video –snimaka, uključujući snimke sa nadzornih kamera, službenih uređaja i medijskih izvora, koji su zabilježili fizičke napade na policijske službenike, kao i druge oblike nasilnog ponašanja tokom neprijavljenog okupljanja. Analiza će biti usmjerena na identifikaciju počinilaca, utvrđivanje individualne odgovornosti, kao i preduzimanje zakonom propisanih mjera prema svim licima koja su učestvovala u napadu na službena lica i narušavanju javnog reda i mira.

„Ističemo da su policijski službenici, u konkretnom slučaju, postupali krajnje uzdržano, profesionalno i u skladu sa etičkim standardima policijske službe, pokazujući visok stepen tolerancije i trpeljivosti. S druge strane, okupljeni građani su se ponašali nasilno, koristeći i tvrde predmete, sa ciljem da na silu da uđu u štićeni prostor, čime su direktno ugrozili javni red i mir, bezbjednost učesnika i policijskih službenika“, kazali su iz policije. 

Apeluju na sve građane, kao i prisutne poslanike, da svojim ponašanjem ne podstiču nasilno ponašanje, ne pozivaju na incidente i ne doprinose narušavanju javnog reda i mira, posebno ne ugrožavanjem policijskih službenika na zadatku.

„Uvažavajući pravo na mirno okupljanje, pozivamo sve prisutne da doprinesu očuvanju bezbjednosti i omoguće nesmetano odvijanje saobraćaja i slobodno kretanje pješaka ka objektu Vila Gorica“, zaključuju u saopštenju.