Home Blog Page 553

EU daje 150 miliona eura bespovratne pomoći za nastavak gradnje autoputa

0

Evropska unija (EU) i Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD), kako je saopšteno, pomažu unapređenje transportne povezanosti Crne Gore obezbjeđivanjem finansijske podrške za nastavak izgradnje autoputa Bar–Boljare, dionice Mateševo – Andrijevica. Za ovaj projekat, Evropska unija obezbjeđuje bespovratna sredstva od 150 miliona eura, najveći EU grant ikada dodijeljen u Crnoj Gori, dok je EBRD odobrila zajam vijedan 200 miliona eura.

Ambasador EU Johan Satler na ceremoniji potpisivanja ugovora o podršci za izgradnju autoputa, koja je organizovana danas u Vili Gorica u Podgorici, rekao je da je ovo najveći grant koji je Unija ikada dodijelila Crnoj Gori. 

foto: najnovije.me

“Zadovoljstvo mi je što sam danas ovdje s vama kako bismo obilježili jednu zaista važnu prekretnicu – potpisivanje sporazuma o najvećem grantu koji je Evropska unija ikada dodijelila Crnoj Gori. Evropska unija danas ulaže 150 miliona eura bespovratne pomoći za izgradnju dionice autoputa od Mateševa do Andrijevice. Ova dionica nije samo još jedan put. Riječ je o ključnoj strateškoj investiciji u budućnost Crne Gore, posebno u njen Sjever“, kaže Satler.

Sa svečanosti Sa svečanosti (Foto: Evropska kuća)

Kako je rekao, ovo nije poklon bez obaveza.

„Ovo je podrška, ali i očekivanje. Jer kada ulažemo evropski novac – to znači da očekujemo i evropski kvalitet. To znači da će se projekat sprovoditi prema najvišim standardima – fer javna nabavka, zaštita životne sredine, uvažavanje lokalnih zajednica, transparentnost trošenja sredstava. Sve ono što i građani Crne Gore žele od svojih institucija. Upravo zato je ova investicija toliko važna. Jer pored toga što povezuje jug i sjever, ona povezuje i Crnu Goru i širi region sa Evropskom unijom – ne samo fizički, već i kroz zajedničke vrijednosti i pravila. Ova dionica je dio evropskog transportnog koridora, ona je dio poglavlja 21, i izgradnja ovog važnog putnog pravca po evropskim pravilima bića još jedan konkretan korak ka članstvu Crne Gore u EU. Projekat koji danas podržavamo vrijedan je ukupno oko 600 miliona eura – zahvaljujući partnerstvu sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj, kao i doprinosu države Crne Gore“, tvrdi Satler. 

Evropska unija je, ističe, spremna da i dalje ulaže u saobraćajnu infrastrukturu u Crnoj Gori – u puteve i pruge koje smanjuju zagađenje, povećavaju bezbjednost i funkcionišu na održiv način.

„Jer Crna Gora sebe s pravom vidi kao zelenu destinaciju – i zato njeni putevi treba da prate tu viziju. Zato pozdravljamo inicijativu da se istraži potencijal solarne energije duž auto-puta. To je pravi evropski pristup – inovativan, održiv, okrenut budućnosti. Današnja podrška ide ruku pod ruku sa našom širom podrškom kroz Plan rasta EU. Kroz ovu inicijativu ulažemo gotovo 400 miliona eura u vidu bespovratne pomoći i povoljnih kredita, kako bi se stvorile nove prilike za održivi razvoj širom Crne Gore. Jedan od krupnih koraka naprijed je očekivano pristupanje Crne Gore Jedinstvenom području plaćanja u eurima – SEPA – u oktobru ove godine. Ovo će učiniti novčane transfere između Crne Gore i zemalja EU znatno bržim, sigurnijim i jeftinijim. Ovo su jasni, konkretni primjeri kako evropski put Crne Gore već donosi stvarne koristi za njene građane i ekonomiju“, rekao je ambasador. 

Satler kaže da posebno zahvalnost duguje  svima koji su mjesecima radili kako bi ovaj trenutak bio moguć – od službi EU, do partnera iz EBRD-a, ministarstava i lokalnih zajednica.

„Posebno cijenimo spremnost da se u posljednjem trenutku izađe u susret zahtjevima lokalne zajednice i da se urade dodatne ekološke analize. Ovo je zajednički uspjeh. Ovo pokazuje da kada radimo po evropskim principima – kvaliteta, otvorenosti i saradnje – stižemo do pravih rezultata“, naglasio je Satler. 

Medojević: Vlada suspenduje krivični zakoni abolira izvršioce krivičnih djela; Ko je jamio, jamio

0

Vrlo opasan populizam i gaženje Ustava. Vlada dovodi u dikriminisani položaj pravna i fizička lica koja su gradila po zakonu i važećim urbanističkim planovima i platila sve neophodne takse i nadoknade sa onima koji su krali državno zemljište i gradili nelegalno. Ovako se ruši ustavni i pravni poredak, princip jednakosti građana pred ustavom i zakonom i obaveza državne vlasti da postupa jednako prema svim građanima u istoj pravnoj stvari. 

Ovo je opasna poruka građanima da su oni koji poštuju zakone ove države i rade legalno- budale, a da su mnogo pametniji i da ce bolje proći oni koji lažu, kradu i otimaju!!!

Ovo je posebno opasno jer upravo u ovoj oblasti je oprano najviše prljavog novca od šverca cigareta i droge i to je žariste korupcije gdje su sve Vlade odobravale kršenje zakona moćnim pojedincima koji su za to plaćali korupciju!!! 

Ovo više nije jeftini populizam i kupovina glasova o trošku države i građana. Ovde se radi o sinhronizovanim aktivnostima na urušavanju Ustava i države Crne Gore!!!

Shodno Krivičnom zakoniku Crne Gore („Sl. list RCG“, br. 70/2003, 13/2004 – ispr. i 47/2006 i „Sl. list CG“, br. 40/2008, 25/2010, 32/2011, 64/2011 – dr. zakon, 40/2013, 56/2013 – ispr., 14/2015, 42/2015 i 58/2015 – dr. zakon), za sve one koji grade bez građevinske dozvole i time trajnije mijenjaju i uništavaju prostor, predviđene su kazne zatvora od šest mjeseci do pet godina“

To je užasna poruka i nasledje koje ostavljamo sledećim generacijama. KRIMINAL SE ISPLATI.

U Beogradu: Zaplijenjeno 20kg kokaina

0

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu, izvršili su pojedinačno najveću zapljenu kokaina u Srbiji.

U akciji je na teritoriji Beograda zaplijenjeno 20 kilograma ove droge.

„Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu, zaplijenili su na teritoriji glavnog grada 20 kilograma kokaina i uhapsili dvije osobe zbog postojanja osnova sumnje da su počinile krivično djelo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga“, rekao je ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, navodi se u saopštenju.

Osumnjičeni M.N. (1984) i S.J. (2001) uhapšeni su prilikom primopredaje droge, dodao je Dačić.

„Osumnjičenima je određeno zadržavanje do 48 sati i oni će, uz krivičnu prijavu, biti predati Višem javnom tužilaštvu u Beogradu“, izjavio je ministar Dačić.

Spajić: Sprovesti hitan veting u pravosuđu, puna podrška Šćepanoviću

0

Premijer Milojko Spajić saopštio je da su na juče održanoj sjednici Vijeća za nacionalnu bezbjednost predložili da se, u saradnji sa EK, sprovede hitan veting u pravosuđu jer postoji korelacija između porasta broja krivičnih djela protiv života i tijela i trenda povećanja broja ukinutih pritvora.

„Takođe, Ministarstvo pravde zadužili smo da do oktobra pripremi Zakon o oduzimanju imovine stečene kriminalom“, kaže Spajić.

Vijeće, kako je naveo na društvenoj mreži X, daje punu podršku v.d. direktoru Lazaru Šćepanoviću i Upravi policije u odlučnoj borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije.

„Već u petak – novi sastanak u užem sastavu, kako bi se razradili konkretni operativni koraci juče usvojenih mjera“, kaže se u saopštenju.

Dragaš: Kandidatkinja povezana s Bemaxom, savjetnici su morali imati informacije

0

Tihomir Dragaš, član Predsjedništva Pokreta Evropa sad, oštro je reagovao na predlog predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića za sudiju Ustavnog suda, ukazujući na, kako tvrdi, zabrinjavajuće veze kandidatkinje s kompanijom Bemax i kontroverznim ličnostima.

„Siguran sam da Bane ‘pravo je duboka voda’ Radulović nije savjetovao predsjednika da za sudiju Ustavnog suda predloži nekoga ko ima veze sa Bemax-om“, napisao je Dragaš, dodajući da je teško povjerovati da „predsjednik kome je savjetnik bivši direktor ANB nije imao informaciju… da je dotična zastupnik interesa Bemax-a“, te da je osoba povezana s jednim od (bivših?) vlasnika optuženih za formiranje kriminalne organizacije.

Dragaš se time direktno nadovezao na stav potpredsjednika Skupštine Moma Koprivice, koji je upozorio da predsjednik vjerovatno nije imao potpune informacije o kandidatkinji, uključujući to da zastupa interese firme Bemax.

Abazović u Kongresu: Za dvije godine zaustavili smo kriminalna ubistva, imali najveće zapljene kokaina i cigareta

0

Predsjednik Građanskog pokreta URA i bivši premijer Crne Gore Dritan Abazović u okviru službene posjete Sjedinjenim Američkim Državama, govorio je juče na Kapitol Hilu o borbi protiv organizovanog kriminala i trgovine ljudima, na Međunarodnom samitu borbe protiv trgovine ljudima.

Abazović je govorio na panelu posvećenom međunarodnoj saradnji u borbi protiv kriminala, gdje je predstavio rezultate koje je Crna Gora ostvarila u periodu dok je on predvodio Vladu Crne Gore.

“Za samo dvije godine isporučili smo istorijske rezultate za našu zemlju. Promijenili smo Zakon o državnom tužilaštvu, omogućili imenovanje novih tužilaca, uključujući novog Glavnog specijalnog tužioca i Vrhovnog državnog tužioca, i uspostavili snažnu saradnju sa Europolom. Rezultat svega toga bile su rekordne zapljene kokaina i cigareta, kao i povratak reda na ulice naših gradova, jer su prestala sva kriminalna ubistva. Pokazali smo da se uz političku volju sve može rješavati u korist građana“, istakao je Abazović.

On je upozorio da se nakon promjene vlasti 2023. godine situacija pogoršava:

“Nakon što smo napustili kabinet, stvari se polako vraćaju na ono što smo imali prije 2020. godine. Mafija ponovo preuzima primat, a država se ponaša kao nijemi posmatrač koji se moli da se ništa ne desi. Nažalost, to nije tako. Ponovo imamo ubistva na ulicama i zato nam je potrebna međunarodna podrška.“

Zahvalio se američkoj administraciji, kao i Interpolu i Europolu, koji su, kako je naveo, dali ključni doprinos u ostvarivanju velikih rezultata.

Na pitanje koja bi mjera najviše pomogla u suzbijanju snage kriminalnih kartela na Zapadnom Balkanu, Abazović je odgovorio da je rješenje usvajanje ‘Anti-mafija’ zakona:

“Anti-mafija zakon je najefikasnije zakonsko rješenje za slabljenje organizovanog kriminala. Moramo im oduzeti imovinu i na taj način im umanjiti moć. Riječ je o ljudima koji raspolažu desetinama i stotinama miliona eura i koji čak i iz zatvora nastavljaju svoje aktivnosti. Jedini način je da im se trajno oduzme nelegalno stečena imovina, blokiraju računi i sve to stavi u funkciju građana i države. Na taj način kriminal slabi, a država jača. Pozivam novu vladajuću većinu da usvoji to zakonsko rješenje“, naveo je Abazović.

Odgovarajući na pitanje šta se tokom njegovog mandata pokazalo kao najveća slabost sistema, Abazović je kazao:

“Najveći problem je koruptivna mreža razvijena unutar mnogih institucija, ne samo u sudstvu, policiji i tužilaštvu, već i u brojnim drugim segmentima. Borba protiv ‘biro-mafije’ je najteža i zato su potrebni vrijeme, hrabri i odlučni ljudi, kao i oni koji znaju šta rade“, zaključio je Abazović.

Na Samitu su, pored Abazovića, učestvovali i brojni visoki američki zvaničnici, među kojima Majk Džonson, predsjedavajući Predstavničkog doma, Kristi Noem, sekretarka za unutrašnju bezbjednost SAD, Tom Homan, koordinator Bijele kuće za granicu, Pam Bondi, državna tužiteljka SAD, Kris Smit, kongresmen, Marša Blekburn, senator i Mercedes Šlap, politička komentatorka i bivša direktorka za strateške komunikacije Bijele kuće.

Izbor Bemaksovog zastupnika u Ustavni sud čist sukob interesa i faktor pristrasnosti

0

Siguran sam da predsjednik države nije imao potpune informacije o kandidatkinji za sudiju Ustavnog suda, koju je predložio Skupštini Crne Gore, kao npr. da je ista advokat Bemax-a u javnim nabavkama, napisao je na mreži Iks (X) potpredsjednik Vlade Momo Koprivica.

Koprivica je izjavio da niko ne treba da bude diskriminisan, ali poslanici, kako je naveo, koji su tu gdje jesu na bazi zalaganja za borbu protiv kriminala, treba da se dobro zamisle.

„Poslanici slobodno odlučuju, sa odgovornošću da li će Ustavni sud sjutra biti bedem pravde ili ogledalo interesa. Zašto je sve ovo posebno važno? Ustavni sud odlučuje o ustavnim žalbama na rešenja o određivanju pritvora pripadnicima organizovanih kriminalnih grupa, i o ustavnosti Zakona o SDT-u, koji su napale interesne grupe u cilju bespravne diskvalifikacije tužilaca upućenih u SDT“, poručio je Koprivica.

Dodao je da je to puzajući udar na postupke koje oni već vode, i to drugi po redu.

„Prvo kroz „Mišljenje“ o tom zakonu bivše direktorice Agencije za sprečavanje korupcije Jelene Perović, a sad ovaj. Ukoliko Bemax ima zastupnika u sastavu Ustavnog suda, to je čist konflikt interesa i faktor pristrasnosti. Interes države jeste što hitniji izbor najkompetentnijih i najnepristrasnijih kandidata za sudije Ustavnog suda, kako bi isti u punom sastavu vršio svoju funkciju, u cilju očuvanja ustavnog poretka. Ustavnom sudu su potrebni zastupnici prava i pravde, a ne Bemax-a i raznih grupa“, poručio je Koprivica.

Tragedija u Goliji: Otac ubio dvogodišnju ćerku, pa izvršio samoubistvo

0

Tijela oca i kćerke pronađena su u Goliji, oko 50 kilometara od Nikšića. Kako Portal RTCG saznaje riječ je o ubistvu i samoubistvu.

Prema informacijama do kojih smo došli, nakon svađe sa nevjenčanom suprugom Ž.D. (34) sa dvogodišnjom kćerkom udaljio u nepoznatom pravcu.

Nakon ove prijave policija je odmah preduzela mjere i radnje na pronalasku Ž.D.

Nakon toga, otac Ž.D. je prijavio policiji da se dogodila porodična tragedija, da je u mjestu Golija, oko 50 km od Nikšića, pronašao beživotna tijela svog sina i unuke i da je najvjerovatnije riječ o ubistvu i samoubistvu.

Na lice mjesta odmah su upućeni policijski službenici i ekipa Hitne medicinske pomoći, koja je konstatovala smrt oba lica.

Uviđaj na licu mjesta je u toku i njime rukovodi državni tužilac Višeg državnog tužilaštva u Podgorici.

Do sada preduzete policijsko – tužilačke mjere i radnje upućuju na sumnju da je Ž.D. izvršio ubistvo maloljetnog djeteta, nakon čega je izvršio samoubistvo, upotrebom vatrenog oružja.

Policija, u saradnji sa nadležnim tužilaštvom, nastavlja sa preduzimanjem svih mjera i radnji radi potpunog rasvjetljavanja okolnosti ovog tragičnog događaja.

Uhapšena Podgoričanka, vozila pod dejstvom alkohola

0

Službenici policije u Podgorici su uhapsili I.Č.(42).

Ona je uhapšena jer je upravljala vozilom pod dejstvom alkohola u koncentraciji od 2.45 g/kg alkohola u organizmu.

– Kažnjena je od strane sudije za prekršaje sa 1.500 eura novčane kazne i zabranom upravljanja vozilom od tri mjeseca -saopšteno je iz Uprave policije.

Panele će na zgradu Opštine i stadion: Za Berane raspisan tender za gradnju dvije elektrane

0

Projekat “Solari 5000+” najavljen je krajem 2022. godine i vrijedan je 70 miliona eura, a kroz njega je planirano ugrađivanje solarnih panela ukupne snage 70 megavata (MW) na domaćinstvima, kompanijama i stanovima u malim stambenim zgradama, do četiri sprata

Na taj način građani osim potrošnje, mogu da proizvode i prodaju struju

Elektroprivreda (EPCG) je objavila 5.000 eura vrijedan tender za izradu idejnog rješenja i glavnog projekta solarnih elektrana na zgradama Opštine Berane i tamošnjeg Sportskog centra, odnosno fudbalskog stadiona.

Ovaj tender se sprovodi za potrebe projekta “Solari 5.000+”, zvanično je raspisan 18. jula dok će trajati do 24. jula. Projektom je na zgradi Opštine Berane planirana elektrana ukupne snage 300 kilovata (kW), dok će se na fudbalskom stadionu graditi ona snage do 120 kW.

foto: najnovije.me

Projekat “Solari 5000+” najavljen je krajem 2022. godine i vrijedan je 70 miliona eura, a kroz njega je planirano ugrađivanje solarnih panela ukupne snage 70 megavata (MW) na domaćinstvima, kompanijama i stanovima u malim stambenim zgradama, do četiri sprata. Na taj način građani osim potrošnje, mogu da proizvode i prodaju struju.

Kompanija koja bude izabrana za ovaj posao u Beranama, imaće mjesec dana nakon potpisivanja ugovora da ga obavi, dok će isplatu dobiti kroz mjesec dana od zavšenog posla. Na ovom tenderu mogu da učestvuju samo firme i preduzetnici koje imaju dozvole, licence, odobrenja za ove poslove.

“Predmet ove javne nabavke su usluge izrade projektne dokumentacije za fotonaponski sistem, a sve u skladu sa Zakonom o planiranju prostora i izgradnji objekata. Dokumentacija uključuje izradu idejnog rješenja, glavnog projekta, kao i svih elaborata neophodnih za dobijanje odobrenja za građenje lokalnog objekta od opšteg interesa ili građevinske dozvole ukoliko u predmetnoj opštini ne postoji odluka o izgradnji objekata od opšteg interesa. Projektant je dužan da pripremi sve zahtjeve prema organima koji izdaju tehničke uslove i saglasnosti”, navodi se u tenderskoj dokumentaciji.

Iz EPCG su u aprilu saopštili da su uspješno realizovani projekti prethodnici, odnosno “Solari 3000+ i 500+” kroz koje je ugrađeno 30 MW snage solarnih panela, dok je “Solari 5000+” u poodmakloj fazi pa očekuju do kraja ove godine da ukupna snaga solarnih elektrana u Crnoj Gori premaši planiranih 100 MW.