Home Blog Page 551

Udruženje sudija: Sudije u Crnoj Gori nemaju ništa protiv provjere imovine i stručnih kompetencija

0

Sudije nisu prepreka bezbjednosti – naprotiv, one su njen temeljni garant, jer samo nezavisno i pravedno sudstvo može spriječiti da bezbjednost postane sredstvo za nepravdu, saopštili su iz Udruženja sudija Crne Gore povodom saopštenja iznijetog sa sjednice Vijeća za nacionalnu bezbjednost.

U reagovanju navode da je Udruženje sudija Crne Gore pažljivo ispratilo zaključke i poruke sa sjednice Vijeća za nacionalnu bezbjednost, posebno one koje se odnose na  pravosuđe.

Podsjećaju da je Udruženje sudija Crne Gore više puta javno i jasno saopštilo da se sudije u Crnoj Gori nemaju ništa protiv provjere imovine i stručnih kompetencija – pod uslovom da se taj  proces sprovodi fer, nepristrasno i transparentno, uz puno poštovanje ustavnih garancija nezavisnosti sudske vlasti.

Posebno naglašavaju da svaka provjera nosilaca pravosudnih funkcija mora biti potpuno oslobođena političkog uticaja, jer je to jedini način da se očuva nezavisnost sudstva i osnaže temelji vladavine prava.

– Međutim, izjave koje dolaze iz izvršne vlasti – posebno one koje počivaju na procjenama bez detaljne analize i koje su, koliko je nama poznato, donesene na sjednici bez prisustva predstavnika sudske grane vlasti – ostavljaju prostor za pogrešna tumačenja. Impliciranje odgovornosti sudstva za stanje bezbjednosti u zemlji može se doživjeti kao oblik političkog pritiska i pokušaj uticaja na sudske odluke. Takav pristup ne doprinosi ni jačanju institucija ni stvaranju zdravog dijaloga, naročito imajući u vidu da bezbjednost građana zahtijeva koordinaciju i odgovornost svih relevantnih aktera – policije, tužilaštva, sudova i izvršne vlasti, koja treba da obezbijedi uslove za njihov rad, a ne da, olako i bez osnove, traži krivce za složene društvene izazove – navode u saopštenju.

U tom kontekstu, kažu, očekuju i da Sudski savjet Crne Gore, kao ključni garant nezavisnosti pravosuđa, „odlučnije i vidljivije reaguje u zaštiti sudija i sudova od svih oblika nedopuštenog uticaja – bilo da oni dolaze iz političkih krugova ili drugih centara moći.“

Udruženje sudija Crne Gore ostaje dosljedno principima nezavisnog, stručnog i odgovornog sudstva, spremno da doprinese svakom reformskom procesu koji je utemeljen na ustavu, zakonima i međunarodnim standardima. Ne tražimo, niti želimo izuzeće iz reformi – ali ne prihvatamo ni da sudije budu tretirane kao „dežurni krivci“ za duboko ukorijenjene društvene probleme. Sudije nisu prepreka bezbjednosti – naprotiv, one su njen temeljni garant, jer samo nezavisno i pravedno sudstvo može spriječiti da bezbjednost postane sredstvo za nepravdu, ističu.

Na kraju, ističemo važnost otvorene i argumentovane javne rasprave o stanju i reformi pravosuđa, jer je to ključ za jačanje institucija, vladavine prava i povjerenja građana u sudski sistem. Udruženje ostaje otvoreno za dijalog i spremno da pruži konstruktivan doprinos svakoj inicijativi koja vodi ka jačanju pravne države, uz čvrstu odlučnost da brani integritet i dostojanstvo sudija koji istinski zaslužuju da nose sudijsku togu, zaključuju.

Ibrahimović: Hvala svima koji su dali doprinos da danas pobijedi Crna Gora, vidimo se u EU

0

Potpredsjednik Vlade, ministar vanjskih poslova i predsjednik Bošnjačke stranke, Ervin Ibrahimović osvrnuo se na današnje usvajanje izborne reforme u Skupštini Crne Gore, ističući da je dogovor oko izborne reforme još jedna u nizu pobjeda Crne Gore, doma svih nas.

“Do velike istorijske pobjede, koju smo zakazali za 2028., trebaće nam još ovakvih pobjeda kojim, u interesu države Crne Gore i budućnosti svih nas u njoj, pobjeđujemo sitne lične i partijske interese. Hvala svima koji su dali doprinos da danas pobijedi Crna Gora. Vidimo se u EU”, naveo je Ibrahimović.

Čarapić: Skupština izrazila proevropsko DA

0

Kopredsjedavajući Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu i šef kluba poslanika Pokreta Evropa sad (PES) i Vasilije Čarapić poručio je da današnje glasanje pokazatelj kapaciteta koji crnogorsko društvo može da ima, kada se ujedini oko evropske budućnosti i demokratizacije naše zemlje.

Skupština Crne Gore usvojila je danas predloge zakona o izmjenama i dopunama zakona o izboru odbornika i poslanika, lokalnoj samoupravi i zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja.

„Ponosan sam što smo još jednom isporučili veliku reformsku mjeru – usvojen je paket izbornih zakona“, napisao je Čarapić na platformi X.

Prema njegovim riječima, ubjedljivom većinom, Skupština je izrazila proevropsko DA – lokalnim izborima u jednom danu, profesionalizaciji izbornih komisija i rodnoj kvoti za manje zastupljeni pol od 40 odsto za izborne liste.

„Sveobuhvatna izborna reforma je godinama bila u zastoju, zato je današnje glasanje pokazatelj kapaciteta koji crnogorsko društvo može da ima, kada se ujedini oko evropske budućnosti i demokratizacije naše zemlje“, zaključio je Čarapić.

Pao ovogodišnji rekord: Danas izmjereno 42,2, u više mjesta iznad 40 stepeni

0

Tropski talas u našoj državi je na vrhuncu

Vrhunac toplotnog talasa donio nam je i najtopliji dan u dosadašnjem dijelu godine. Da je tako, govore upravo izmjerene temperature na stanicama Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

U Danilovgradu su u 15 časova zvanično izmjerena 42,2 stepena.

U Podgorici je u 16 časova izmjerena temperatura od 41,5 stepeni.

Iznad 40 bilo je i na mjernoj stanici Manastir Morača – 41,2. 

U Virpazaru je u 16 časova bilo 39,9.

U Nikšiću je prije sat bilo gotovo 38,5, a zanimljivo je kako je na Šćepan Polju izmjereno čak 38,8.

Na Cetinju je u 15 časova bilo 37 stepeni, a sat kasnije u Ulcinju 37,5.

Iznad 37 bilo je na sjeveru, i to u Bijelom Polju (37,1)

Rožajac optužen da je izvršio krivično djelo zloupotreba tuđeg snimka, fotografije…

0

Podnijet optužni predlog protiv Rožajca A.K., zbog osnovane sumnje da je izvršio krivično djelo zloupotreba tuđeg snimka, fotografije, portreta, audio zapisa ili spisa sa seksualno eksplicitnim sadržajem.

On je, kako navodi tužilaštvo, prijetio emotivnoj partnerki da će u slučaju da ona raskine sa njim učiniti dostupnim njene video snimke i fotografije sa seksualno eksplicitnim sadržajem njenom sinu.

Milatović: Nema izgovora za lošu turističku sezonu, posebno zabrinjava najava izbora usred ljeta

0

Još u februaru ove godine pozvao sam Vladu da predstavi jasan i odgovoran plan za oporavak turizma, jednog od najvažnijih stubova naše ekonomije. kazao je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović.

– Umjesto toga, svjedočimo lošim i nepromišljenim potezima: od netransparentnog zakupa plaža do kašnjenja u realizaciji ključnih infrastrukturnih radova – kazao je Milatović.

Predsjednik ističe da je povećanje PDV-a sa sedam na 15 odsto na turističke usluge bila je ozbiljna greška.

– Ta mjera nas je učinila manje konkurentnim i poslala poruku da turizam više nije prioritet. Zbog toga sam u septembru 2024. vratio zakon Skupštini na ponovno razmatranje – kazao je Milatović.

On je kazao da svi pokazatelji potvrđuju: pad prihoda u turizmu u 2024. nije izuzetak, već trend koji će se nastaviti i u 2025. ako se ništa ne promijeni. Ovo je direktna posljedica lošeg upravljanja i potpune neodgovornosti Vlade Crne Gore.

– Ne pristajem na čekanje. Crna Gora mora da se mijenja – odmah, odlučno i temeljno. Posebno zabrinjava plan da se lokalni izbori održe u jeku ljetnje turističke sezone, u junu 2027. To je pogrešan potez. Umjesto da svi resursi budu usmjereni na prihode, promociju i goste – pažnja će biti preusmjerena na političke kampanje – kazao je predsjednik CG.

On je pozvao sve političke aktere da pokažu odgovornost. Izbori treba da se održavaju u periodima koji ne ugrožavaju sezonu, u rano proljeće ili na jesen.

– Turistička sezona mora biti vrijeme za rad, rast i prihode, a ne za političke podjele. Vrijeme je da turizam postane ono što zaslužuje da bude – strateški prioritet Crne Gore – kazao je Milatović.

Katnić: Petar Lazović lagao Zvicera da bi prikupio informacije

0

Pred podgoričkim Višim sudom nastavljeno je suđenje bivšem funkcioneru Uprave policije Zoranu Lazoviću, bivšem glavnom specijalnom tužiocu Milivoju Katniću i specijalnom tužiocu Saši Čađenoviću. Suđenje je nastavljeno iznošenjem odbrane Milivoja Katnića.

Katnić je i danas detaljno negirao navode optužnice u kojima SDT tvrdi da je postao član kriminalne grupe Zorana Lazovića. I danas je, kao i juče, naglasio doprinos Petra Lazovića u prikupljanju informacija protiv kriminalnih grupa.

Takođe, Katnić je naglasio da je ovaj optužni akt plod tužioca Miloša Šoškića i političkih struktura i da je cilj tužioca da ostane u Spužu (pritvoru) dok je živ.

Katnić je kazao da to što je Petar Lazović komunicirao preko SKY aplikacije, sa vođom kriminalne grupe Radojem Zvicerom, da je to bilo u interesu službe. Dodao je da je Petar Lazović lagao Zvicera kako bi prikupio informacije o kriminalnim organizacijama.

On je ponovio ono što je juče kazao, da je donio odluku da nema osnova da je Lazović počinio krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije. On je naveo da su na osnovu informacija koje je dostavljao Petar Lazović spriječena ubistva, šverc cigareta i otkrivena neka krivična djela.

„Zbog toga sam donio pravi zaključak da nema dokaza da je Petar Lazović počinio krivično djelo. Odluku sam donio na osnovu svog slobodnog tužilačkog uvjerenja i tada raspoloživih dokaza“, istakao je Katnić.

„Svjedok Dragan Radonjić je naveo da je od Petra Lazovića dobio podatke o međunarodnom švercu cigaretama, na osnovu kojih je sa partnerskim službama iz Hrvatske, realizovana ova akcija koji je potom doveo do pokretanja krivičnog postupka. Svi su pravosnažno osuđeni. Na osnovu podataka koje je donio Petar Lazović, zaplijenjena je određena količina cigareta na Jabuci, koja je bila sakrivena u cistijerni. U Tuzima je otkriven magacin za smještaj i pakovanje cigaretama i to takođe na osnovu informacija koje je dostavljao Petar Lazović. Na osnovu svih ovih informacija, uspostavljena je saradnja sa Italijom. Na osnovu informacija o krijumčarenju cigaretama iz Luke Bar, u avgustu 2020., zaplijenjeno je 1.200 paketa“, kazao je Katnić i dodao da sve ove izjave Radonjića su potvrđene u iskazu svjedoka Milorada Žižića.

Podsjećamo, Specijalno državno tužilaštvo sumnjiči Lazovića i Katnića za učešće i stvaranje kriminalne organizacije i zloupotrebu službenog položaja.

Tužilaštvo tereti Lazovića da je formirao kriminalnu organizaciju, čiji su članovi, osim Katnića, postali i specijalni tužilac Saša Čađenović.

Podsjećamo, Čađenović je pred SDT-om negirao veze sa kavačkim klanom. On je ukazao da posao tužioca obavlja 20 godina u skladu sa zakonom i ovlašćenjima. I Lazović i Katnić su više puta negirali optužbe

Medojević: U normalnim pravnim državama privremeno se zamrzava sva imovina osumnjičenog i sa njim povezanih pravnih i fizičkih lica

0

OPTUŽENI ZA ORGANIZOVANI KRIMINAL NE MOGU KORISTITI IMOVINU ZA KOJU SE OSNOVANO SUMNJA DA JE STEČENA KRIMINALOM KAO JEMSTVO!! RUGANJE PRAVDI!!

U normalnim pravnim državama, lice optuženo za organizovani kriminal NE MOŽE koristiti novac i imovinu za koju postoji osnovana sumnja da je stečena kriminalom, kao jemstvo za puštanje da se brani sa slobode.

Inače, u zemljama koje su imale ozbiljnih problema sa organizovamim kriminalom, u datoj fazi istrage se privremeno zamrzava sva imovina osumnjičenog i sa njim povezanih pravnih i fizičkih lica.

Zbog mogućnosti uticaja na svedoke, uništavanje dokaza, korupiranja i nezakonitog uticaja na vještake, tužioce i sudije, ova lica se ne mogu braniti sa slobode. 

Kod nas očigledno da ne postoji svijest o društvenoj opasnosti organizovanog kriminala i njegovom političkom i kulturološkim uticaju, pa posledično ne postoji ni politička volja za posebnim vanrednim i radikalnim mjerama i postupanjima kada je mafija u pitanju!!

Spajić: U ponedjeljak, 28. jula, Dan žalosti u Crnoj Gori

0

Premijer Milojko Spajić obavijestio je da je ponedjeljak, 28. jul, proglašen Danom žalosti u znak poštovanja prema izgubljenim životima u nizu tragedija koje su se prethodnih dana dogodile u našoj zemlji.

„Dijelimo tugu i stojimo uz porodice stradalih“, navodi Spajić u objavi na mreži X.

Vlada Crne Gore današnjom odlukom proglasila je 28. jul 2025. godine za dan žalosti, povodom stradanja građana i građanke, koji su tragično izgubili živote.

„Dan žalosti označava se obaveznim isticanjem zastave na pola koplja na svim zgradama državnih organa i zgradama organa lokalne samouprave i javnih ustanova, u skladu sa Zakonom o državnim simbolima i Danu državnosti Crne Gore. Na dan žalosti na javnim mjestima neće se održavati programi javnog, kulturnog i zabavnog karaktera, a u ugostiteljskim objektima neće se emitovati muzika. Elektronski i drugi mediji dužni su svoje programske sadržaje prilagoditi obilježavanju dana žalosti“, navodi se u odluci Vlade. 

NSD: Održan istorijski sastanak, srpske i albanske stranke u Crnoj Gori otvaraju novo poglavlje saradnje

0

U Podgorici je juče održan sastanak predsjednika srpskih stranaka u Crnoj Gori — Andrije Mandića (Nova srpska demokratija), Milana Kneževića (Demokratska narodna partija) i Vladimira Jokovića (Socijalistička narodna partija) — sa predsjednikom Albanskog foruma Nikom Đeljošajem i potpredsjednikom Skupštine Crne Gore Nikolom Camajem, saopštila je Nova srpska demokratija (NSD).

“Počevši od činjenice da postoje različiti pogledi na neke regionalne probleme, istaknuto je da zajednička strateška spoljnopolitička opredijeljenost za članstvo u Evropskoj uniji ostaje neupitna, što je svakako i velika prednost regiona u cjelini. Na sastanku je izražena spremnost za otvoren i konstruktivan dijalog, uz zajedničku posvećenost evropskom putu Crne Gore, kao ključnom cilju koji objedinjuje sve građane bez obzira na nacionalnu ili političku pripadnost”, navodi se u saopštenju.

Kako se dodaje, učesnici su naglasili da Srbi i Albanci u Crnoj Gori imaju dugu tradiciju mirnog suživota, međusobnog poštovanja i dobrosusjedskih odnosa.

“Ni u najtežim vremenima, Srbi i Albanci se nisu sukobljavali u Crnoj Gori, već su održavali komunikaciju i dijalog, pokazujući senzibilitet i toleranciju koji treba da budu uzor svim narodima u regionu”, ističe se u saopštenju nakon održanog sastanka.

Kako se dodaje, sagovornici su se saglasili da je došlo vrijeme za novu Crnu Goru — državu jednakih šansi za sve, gdje niko neće biti diskriminisan. Istaknuto je da je neophodno da se prekine sa politikom isključivosti, koja je tokom prethodnih decenija nanosila štetu i srpskom i albanskom narodu.

“Svi učesnici su se složili da je neophodno raditi na izgradnji Crne Gore kao zemlje slobodnih, srećnih i bogatih građana, koja će biti prepoznata kao dom svih naroda koji u njoj žive”, dodaje se u saopštenju.

Iz NSD navode da su učesnici sastanka naglasili da je dijalog između političkih predstavnika srpskog i albanskog naroda u Crnoj Gori važan korak u vremenu velikih turbulencija i ratova koji su zahvatili cijelu planetu i da treba da služi kao primjer drugim narodima širom regiona.

“Upućen je poziv i izražena je spremnost da se zajedno sa drugim političkim organizacijama u Crnoj Gori radi na temama koje povezuju, u interesu svih građana. Članstvo Crne Gore u Evropskoj uniji biće ne samo geopolitička orijentacija, već potvrda zrelosti našeg društva i privrženosti standardima koji garantuju bolji životni i društveni ambijent za sve”, poručeno je na sastanku.

Kako se zaključuje, sastanak je ocijenjen kao veoma važan korak u pravcu uspostavljanja trajnog povjerenja i zajedničkog rada na izgradnji moderne, evropske i multietničke Crne Gore.