Home Blog Page 539

Otvorena nova metabolička jedinica u KBC Berane

0

U Kliničko-bolničkom centru Berane danas je svečano otvorena nova, savremena jedinica za dijagnostiku i liječenje metaboličkih poremećaja, u čiju je adaptaciju uloženo oko 85 hiljada eura.

Svečanosti su prisustvovali ministar zdravlja Vojislav Šimun, ministarka javnih radova Majda Adžović, predstavnci lokalne samouprave, menadžment ustanove brojni gosti.

Šimun je istakao značaj otvaranja nove jedinice koja će, kako je kazao, omogućiti kvalitetniji tretman pacijenata sa metaboličkim oboljenjima, uključujući respiratorne i bubrežne bolesti, teške intoksikacije i infekcije.

„Ova investicija od 85.000 eura predstavlja još jedan konkretan korak u jačanju zdravstvenog sistema i dokaz naše posvećenosti poboljšanju uslova liječenja“, naveo je ministar.

Direktor KBC Berane, dr Milorad Magdalinić, zahvalio je Ministarstvu zdravlja i Ministarstvu javnih radova na prepoznavanju značaja ulaganja u modernizaciju zdravstvenih kapaciteta.

„Ne otvaramo samo prostor sa najsavremenijom medicinskom opremom – otvaramo vrata prema boljoj dijagnostici, bržem liječenju i većem kvalitetu zdravstvene zaštite za sve pacijente koji se bore sa složenim metaboličkim oboljenjima“, poručio je direktor, naglasivši i zahvalnost medicinskom i tehničkom osoblju koje svakodnevno brine o pacijentima.

Ministarka javnih radova Majda Adžović naglasila je da su infrastrukturni projekti poput ovog primjer efikasne saradnje između resora zdravlja i javnih radova.

„U samom vrhu prioriteta Ministarstva javnih radova nalazi se unapređenje infrastrukturnih uslova u oblasti zdravstva, jer smo svjesni koliko je važno da medicinski radnici imaju adekvatne uslove za rad, a građani pristup kvalitetnoj zdravstvenoj usluzi. Ovaj projekat je primjer uspješne saradnje između našeg Ministarstva i resora zdravlja, a ovakve inicijative ćemo snažno podržavati i ubuduće”, kazala je Adžović.

KBC Berane godišnje realizuje više od 93 hiljade pregleda, 7 hiljada hospitalizacija i 1.800 operacija, što potvrđuje njegovu ključnu ulogu u zdravstvenom sistemu Crne Gore. Otvaranje nove jedinice dodatno jača kapacitete ustanove i pruža nove mogućnosti za liječenje brojnih pacijenata iz regije.

U okviru radne posjete zdravstvenim ustanovama u Beranama, gdje je danas otvorena i u potpunosti adaptirana jedinica Zavoda za hitnu medicinsku pomoć, ministar Šimun obišao je i Dom zdravlja “Dr Niko Labović”.

 (Foto: Ministarstvo zdravlja)

On je izrazio zadovoljstvo zainteresovanošću mladih ljekara da rade u ovoj ustanovi i posebno pohvalio aktivna savjetovališta za mlade, dijabetes, HIV i reproduktivno zdravlje, kao i rad Centra za mentalno zdravlje, koji uz podršku psihijatara svakodnevno pruža usluge kroz metadonski centar.

Naglasio je važnost sprovođenju Strategije ranog razvoja djeteta i projekta Porodično orjentisane rane intervencije (PORI), koji se realizuje u saradnji sa Ministarstvom zdravlja i UNICEF-om, a koji za cilj ima osnaživanje roditelja i staratelja kroz znanje i vještine za podršku razvoju djece.

Šimun je poručio i da će resorno ministarstvo nastaviti sa ulaganjem u slične projekte kako bi se obezbijedila pravovremena i kvalitetna zdravstvena zaštita za sve građanke i građane, bez obzira na mjesto stanovanja.

Zahvalio je menadžmentu i zaposlenima KBC Berane i Doma zdravlja na njihovoj posvećenosti i doprinosu unapređenju zdravstvenog sistema.

Joković: Neću se kandidovati za predsjednika SNP-a ako ne budem vidio da ću imati dvije trećine glasova

0

„Neću se kandidovati ako ne budem vidio da ću imati dvije trećine glasova. Biće ogroman broj opštinskih odbora koji će mene predlagati, kako dobijam informacije. Mi u SNP-u se najbolje znamo, ni jedan medij, analitičar, FB profili ne znaju situaciju u ovoj partiju kao časni ljudi i borci stranke. Šalju se signali da masovno predlažu mene za predsjednika, ja ću se odrediti i odrediću savjetnike, one koji najviše mogu da doprinesu i koji su doprinijeli jedinstvu SNP-a“, kazao je Ministar poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede i predsjednik Socijalističke narodne partije (SNP) Vladimir Joković, gostujući u Info plusu na Adria televiziji.

Kako je dodao, samo oni koji shvataju SNP najbolje znaju kako funkcioniše partija.

„Ovo će biti deseti kongres partije, ovo je demokratska partija, mijenjaju se predsjednici. Simbolika da kongres bude 30. avgusta. Sumiraćemo rezultate, kad vidim ko me sve predložio i kad procjenim koliko bi mogao dobiti glasova reći ću da hoću. Za budućnost partije ne moramo da brinemo, imamo dobru mladu generaciju. SNP će nastaviti da radi i jača i da bude ozbiljan faktor na političkoj sceni u Crnoj Gori“, naglasio je Joković.

O izborima u jednom danu

„Postignut je konsenzus da svi izbori lokalni i parlamentarni budu u jednom danu, 13. jula 2027. godine. Ovdje se najviše odnosi reforma za lokalne izbore, nećemo imati više onih turista koji su profesionalni glasači koji obezbjeđuju nekoj partiji glas više. Neće biti svakih dva, tri mjeseca izbori. Imaćemo izbore u jednom danu kao svugdje u Evropi, a ne sad kao ringišpil ili cirkus da putujemo od grada do grada. To će biti lakše i za građane, izbori se završe za dan i okrećemo se obavezama“, rekao je Joković.

Političke partije, kako je istakao, neće biti stalno u izbornom ciklusu, svakih nekoliko mjeseci.

„Novina, ako bi u međuvremenu pala vlast, ona bi trajala do isteka mandata. Napravili smo dobar iskorak i biće bolje nego ovo do sada“, dodao je predsjednik SNP-a.

Đeljošaj: Neistina da sam prijetio, zakon vraćen zbog kumovskih veza i pribavljanja lične koristi

0

Potpredsjednik Vlade i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj je kazao da je gruba neistina objava predsjednika države Jakova Milatovića u kojoj ga je optužio da mu je uputio prijetnje.

„Sa indignacijom odbacujem kao grubu neistinu objavu slučajnog predsjednika Jakova Milatovića, te sa punom odgovornošću saopštavam javnosti da je velika laž da sam prijetio, a poruke koje ostaju kao trag komunikacije, najbolje to mogu i da potvrde“, naveo je Đeljošaj.

Osnovano sumnja, dodaje, da je predsjednik plasirao ove lažne informacije kako bi skrenuo temu sa onoga što je on imao namjeru da objavi.

„A to je da je odbio da potpiše navedeni zakon zbog kumovskih veza sa Nebojšom Vuksanovićem kako bi za sebe i njega pribavio ličnu korist. Svu komunikaciju koja je bila između mene i njega sam sačuvao i zato mu poručujem da ću je, ukoliko se ne izvini, javno objaviti kako bi cijela Crna Gora vidjela o kakvom se predsjedniku radi“, navodi Đeljošaj.

Đeljošaj prijetio Milatoviću, obaviještena i Uprava policije

0

Kabinet predsjednika Crne Gore obavijestio je javnost da je potpredsjednik Vlade i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj uputio niz prijetnji i neprimjerenih poruka predsjedniku Crne Gore Jakovu Milatoviću, neposredno nakon što je saopšteno da je predsjednik vratio Zakon o porezu na nepokretnosti Skupštini na ponovno odlučivanje.

Kako navode u saopštenju, s obzirom na ozbiljnost poruka i direktan pokušaj političkog pritiska na predsjednika države, Kabinet predsjednika Crne Gore je o tome obavijestio direktora Uprave policije.

„Očekujemo da nadležne institucije reaguju odmah, u skladu sa svojim obavezama prema Ustavu i zakonima Crne Gore. Zahtijevamo od predsjednika Vlade da bez odlaganja smijeni potpredsjednika Đeljošaja. Svaki minut ćutanja Vlade u ovom trenutku jeste poruka da su prijetnje dozvoljene“, navode u saopštenju iz Kabineta predsjednika.

Poslije upućenih prijetnji Milatoviću, veoma brzo su, kako navode iz Kabineta, došli do informacija koje otkrivaju povod za ovakvo neprimjereno reagovanje Đeljošaja.

„Višegodišnji sudski sporovi koje Opština Tuzi ima sa kompanijom ’13. jul Plantaže’, a koji se tiču (nezakonitog) obračuna poreza na nepokretnost na poljoprivredno zemljište su razlog za postupke potpredsjednika Vlade Crne Gore. Sporovi se vode zbog protivzakonito obračunatih godišnjih poreza na nepokretnost koje je Opština Tuzi prinudno naplaćivala kroz blokade računa. ‘Plantaže’ su bile primorane da pravdu i povraćaj sredstava traže sudskim putem. Ovi postupci traju i više godina, a sve do sada donesene odluke Upravnog suda po žalbama ‘Plantaža’ bile su u korist kompanije. Ključnu ulogu u tom procesu imao je upravo sadašnji potpredsjednik Vlade, a tada predsjednik Opštine Tuzi, Nik Đeljošaj, protiv koga je kompanija Plantaže podnijela krivičnu prijavu pred Specijalnim državnim tužilaštvom. Predloženim zakonskim rješenjem, osim što se ukidaju jedinstvene poreske olakšice za sve poljoprivredne proizvođače, pa time Plantaže, posebno sporno je ‘retroaktivno’ dejstvo zakona koje bi omogućilo Opštini Tuzi da poništi tekuće sudske sporove sa Plantažama. Time bi se legalizovao nezakonit obračun poreza od strane Đeljošaja, a kompanija bi ostala trajno finansijski oštećena za višemilionski iznos i dodatno bi bila narušena njena likvidnosna pozicija“, objašnjavaju u saopštenju.

Kabinet predsjednika Milatovića je već obaviješten da ovo nisu prve prijetnje koje je gospodin Đeljošaj uputio nekom od zvaničnika Crne Gore u vezi ovog spornog zakona.

„Zato, prijetnje potpredsjednika Vlade nijesu političko pitanje, već pitanje slobode, bezbjednosti i dostojanstva nosilaca najviših državnih institucija i funkcije predsjednika Crne Gore. Ukoliko Vlada Crne Gore bude ignorisala ovakvo djelovanje svog potpredsjednika, postavlja se pitanje da li institucije smiju da odlučuju nezavisno, bez ucjena, prijetnji i privatnih interesa? Ako se danas prijeti predsjedniku države zato što je vratio zakon u skladu sa Ustavom, sjutra se može prijetiti svakom građaninu koji misli drugačije. Predsjednika Milatovića neće uplašiti bilo čija prijetnja, već će nastaviti da radi kao i do sada, čvrsto posvećen zaštiti ustavnog poretka i demokratskih principa na kojima se mora zasnivati Crna Gora: slobodna, pravna i jednaka za sve“, poručuju iz Kabineta predsjednika.

Knežević: Presuda Dodiku u susret zločinačkoj Oluji udar na cijeli srpski narod

0

U susret beležavanju godišnjice zločinačke akcije „Oluja“ srpski narod se suočava sa novom geopolitičkom olujom koja preti da ugrozi stabilnost u regionu. Presuda Miloradu Dodiku je presuda Dejtonskom sporazumu i Republici Srpkoj, kazao je za „Novosti“ lider DNP-a Milan Knežević.

– Ovo je trenutak kad i srpski narod i njegovi lideri treba da pokazu sabornost i mudrost, ali i da se snažno suprostave daljim pokušajama okupacije i dezintegracije. Ne postoje slučajnosti, svakom iole dobrobamernom čoveku je jasno, da se radi o koordinisanoj akciji delova kolektivnog Zapada u pravcu destabilizacije Republike Srpske, ali i višegodisnjem pokušaju promene vlasti u Srbiji. Uostalom to nisu nikad ni krili, jer je plan da se dekretom imenuju poželjni Srbi u Srbiji, Republici Srpskoj i Crnoj Gori, koji će klimajući glavom izdati još ovo malo što se nije izdalo i što smo uspeli sačuvati – kazao je Knežević.

Dva policajca osumnjičena za propuste u slučaju Balijagića

0

Osnovno državno tužilaštvo (ODT) u Bijelom Polju podnijelo je optužni predlog protiv dvojice policajaca zbog sumnje da su postupali neprofesionalno u slučaju potrage za Alijom Balijagićem, osumnjičenom za dvostruko ubistvo. Ovo je potvrđeno Portalu RTCG u ODT-u.

„Postupajući po prijavi Madžgalj Velibora iz Bijelog Polja, protiv šest policijskih sluzbenika OB Bijelo Polje, povodom događaja koji se desio u mjestu Sokolac dana 25.oktobra 2025.godine, nakon završenog postupka izviđaja, podnijet je optužni predlog Osnovnom sudu u Bijelom Polju, protiv dva lica zbog krivičnog djela nesavjestan rad u službi iz člana 417 stav 2 u vezi stava 1 Krivičnog zakonika Crne Gore, dok je u odnosu na ostala lica i prijavljena djela donijeto rješenje o odbačaju krivične prijave“, saopštili su iz ODT Bijelo Polje za Portal RTCG. 

Balijagić se tereti da je ubio Jovana i Milenku Madžgalj, a prije zločina, Bjelopoljci su prijavili policiji da njihov sugrađanin, koji je od ranije poznat po izvršenju teških krivičnih djela, naoružan ide bjelopoljskim selima.

Kako nije lociran i uhapšen u kratkom roku on je, kako se sumnja, ubio brata i sestru Madžgalj.

Postupak protiv policajaca je pokrenut po prijavi Velibora Madžgalja, brata ubijenih Jovana i Milenke.

Optužnim aktom policijski službenici terete se za krivično djelo nesavjestan rad u službi. Madžgalj je više puta optužio policajce da su kako prije ubistva njegovih brata i sestre, tako i nakon zločina, postupali neprofesionalno. 

Prijavom koju je podnio ovaj Bjelopoljac obuhvaćeno je bilo šest policijskih službenika.

Ipak, sumnje u nesavjestan rad javile su se za dvojicu službenika policije, dok je prijava u odnosu na preostalu četvoricu odbačena. 

Četiri prijave zbog prevara u zapošljavanju osoba sa invaliditetom, šteta od preko 150.000 eura

0

Policija je saopštila da je podnijela četiri prijave u nastavku aktivnosti na procesuiranju lica zbog prevare Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom, te da je pričinjena šteta od preko 150.000 eura.

“Naime, u sklopu akcije „Lockdown“ koja se odnosi na otkrivanje i krivično procesuiranje fizičkih i pravnih lica, koja dovode u zabludu službenike Zavoda za zapošljavanje – Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom, kako bi im se u cilju sticanja protivpravne imovinske koristi, vršile isplate subvencija za osobe sa invaliditetom, policija je podnijela krivične prijave protiv pravnog lica „M.M.“ Bijelo Polje, izvršne direktorice V.P. (35) i knjigovođe – računovođe B.M. (46), zatim protiv pravnog lica lica „S.MNE“ Bijelo Polje, izvršnog direktora D.T. (57) i knjigovođe B.M., kao i protiv pravnog lica „S.B.D.“ d.o.o. Bijelo Polje, direktorice D.K. (41) i knjigovođe B.M. zbog sumnje da su izvršili krivična djela prevara u produženom trajanju i falsfikovanje isprave u produženom trajanju”, navodi policija.

Takođe, krivična prijava podnijeta je i protiv pravnog lica „RS J.“ d.o.o. Bijelo Polje, direktorice A.J. (35) i knjigovođe B.M. koji se sumnjiče za krivično djelo prevara u produženom trajanju.

“Isključivi cilj osnivanja pravnih lica „S.MNE“ Bijelo Polje, „S.B.D.“ Bijelo Polje i „RS J.“ Bijelo Polje, bio je fiktivno zapošljavanje osoba sa invaliditetom i ostvarivanje prava na subvencije kod Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, ne po osnovu obavljanja privredne djelatnosti, već po osnovu fiktivnih poslova. Ukupna materijalna šteta koja je pričinjena budžetu Crne Gore, izvršenjem ovih krivičnih djela je 151.901 euro”, navodi policija.

Partije ostaju bez funkcija u odborima direktora

0

Amandmane poslanika NSD-a, koji su podrazumijevali da državnim i lokalnim društvima sa ograničenom odgovornošću upravljaju kao i do sada odbori direktora (OD) i izvršni direktori, odbijeni su i od strane predlagača Ministarstva ekonomskog razvoja (MER) i od ostalih poslanika vladajuće koalicije.

Poslanici NSD-a Dejan ĐurovićVelimir Đoković i Bojana Pićan podnijeli su pet amandmana, a poslanici Demokrata Nikola Rovčanin i Zdenka Popović jedan, koji se ticao odlaganja primjene zakona. Svi amandmani su odbijeni, pa je na kraju zakon od 634 člana usvojen u izvornom obliku, dogovorenom sa Evropskom komisijom.

Usvajanjem ovog zakona, privrednim društvima i u državnom i u privatnom vlasništvu, moći će da upravlja ili direktor ili odbor direktora. Do sada su sva državna i lokalna preduzeća registrovana kao društva sa ograničenom odgovornošću (DOO) imala izvršne direktore i odbore direktora, dok će od sada moći da imaju ili jedno ili drugo. Takođe, ukoliko se odluče da imaju odbore direktora, za predsjednika odbora će morati da bude izabran neizvršni direktor, koji, kako je pojašnjeno, ima nadzornu i kontrolnu funkciju. To će značiti da će političke partije, koje su po dubini, u državnim i lokalnim preduzećima, zapošljavale svoje kadrove i davale im odgovorne funkcije, od 2026. godine ostati bez te privilegije. Zakon se primjenjuje od 2026, kompanije moraju da sve izmjene u skladu sa Zakonom izvrše u roku od tri mjeseca, odnosno do početka oktobra.

Pomoćnica ministra ekonomskog razvoja Renata Milutinović je kazala da je zakon donesen u skladu sa direktivama EU, te da je ovo zakon sa takozvanom plavom zastavicom i da Vladi kao predlagaču nije prihvatljivo da se od zakona izuzimaju državna i opštinska preduzeća registrovana kao DOO, jer se nigdje u EU i u regionu ne izuzima nijedan vid privrednih subjekata.

– Ne vidimo zašto bismo uvodili izuzetak. Jer dajemo mogućnost da se može birati odbor direktora u čijem sastavu može biti i izvršni direktor. Ne vidimo potrebu za ovakvom intervencijom poslanika – navela je Milutinović na Odboru za ekonomiju, prilikom razmatranja amandmana.

Za amandman koji je ukidao normu da predsjednik odbora direktora bude neizvršni direktor, Milutinović je kazala da se izvršni direktor bavi izvršnim radnjama, a neizvršni je neko ko ga kontroliše i da je zato u zakonu predviđeno da predsjednik odbora bude iz reda neizvršnih direktora. Istakla je i da je neprihvatljivo Vladi da se odlaže primjena zakona, jer je izričito traženo da to bude od 2026. godine.

Partijsko zapošljavanje – prokletstvo Crne Gore

Miloš Konatar (URA) je kazao prilikom rasprave u plenumu da zakon koji je predložila Vlada, podržava opozicija, dok poslanici vlasti djeluju amandmanski na njega.

– Zakon je dobar i unapređuje ovu oblast. Dobio je podršku Evropske komisije, ali se amandmanima vraćamo na jedno prokletstvo Crne Gore, a to je partijsko zapošljavanje. To je jedna od stvari na kojima smo pali nakon 30. avgusta i koja razjeda Crnu Goru i dan danas. Imamo poslanike koji su se snažno borili protiv partijskog zapošljavanja, ali kad su sjeli u udobne fotelje, rekli su da ovo nije toliko loše. Pa su onda dobili i službena auta i rekli ovo je još bolje od fotelja. Tako da ne možemo sada reći da je važno sačuvati upravne odbore da bismo imali namirenje partijskih funkcionera – zaključio je Konatar.

Nikola Rovčanin (DCG) je istakao da je nemoguće primijeniti zakon u rokovima koji su predloženi zakonom.

Boris Mugoša (SD) je prije odlučivanja o amandmanima kazao da poslanici vladajuće većine hoće da krše direktive kako bi ostavili svoje kadrove u odborima direktora, dok sa druge strane atakuju na privatna preduzeća kroz povećanje poreza na dobit.

– Gazimo privredu, ali jačamo kvantitativno državni aparat i čuvamo političko-partijske feude u državnim kompanijama. Ta logika će donijeti mnogo ozbiljnih problema. Nemojte zbog usko partijskih interesa da kvarite zakonska rješenja. Ona jesu bolna, ali to su standardi – poručio je Mugoša.

Mediji: U Srbiji u toku državni udar po nalogu Brisela

0

Više beogradskih medija objavili su da je u toku pokušaj tužilačkog državnog udar po nalogu Evropske unije (EU) i da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić za sjutra sazvao hitnu sjednicu Savjeta za nacionalnu bezbjednost.

Portal lista Novosti u tekstu pod naslovom „U toku masovni pokušaj državnog udara po nalogu Evropljana“ navodi informaciju da je predsjednik hitno sazvao sjednicu Savjeta za nacionalnu bezbjednost.

List navodi da je uhapšen bivši ministar Tomislav Momirović, kao i da je izdat nalog za privođenje takođe bivšeg ministra Gorana Vesića, kojeg Tužilaštvo tereti kao nadležnog za pad nastrešnice na željezničkoj stanici u Novom Sadu kada je stradalo 13 ljudi.

Masovni pokušaj državnog udara koji po nalogu, kako kažu, Evropljana sprovode specijalni tužilac Javnog tužilaštva za organizovani kriminal Mladen Nenadić, javni tužilac Javnog tužilaštva za organizovani kriminal Jasmina Ganić, dio policije iz UKP-a i SBPOK-a.

Momirović je bio ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture u vrijeme rekonstrukcije Željezničke stanice Novi Sad. Ostavku na mjesto ministra unutrašnje i spoljne trgovine podnio je 20. novembra prošle godine, poslije pada nadstrešnice na Željezničkoj stanici.

Mediji navode i da je ponovo izdat nalog za hapšenje Gorana Vesića iako je on već optužen.

Mediji prenose ocjene nekih novinara da je „hapšenjem Momirovića počeo tužilački državni udar“ i da „sve vodi Tužilaštvo za organizovani kriminal po nalogu Brisela“.

Na drugoj strani, portali N1 i Nove S prenose informacije o hapšenjima odgovornih za pad nastrešnice na stanici u Novom Sadu.

Tragedija na željezničkoj stanici u Novom Sadu desila se prije devet mjeseci.

Bečić predložio da Policijska akademija u Danilovgradu ponese ime Slavoljuba Šćekića

0

Potpredsjednik Vlade Crne Gore za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku Aleksa Bečić je, u skladu sa porukama koje su se čule od ministra unutrašnjih poslova i direktora Uprave Policije, podnio zvaničnu inicijativu Upravnom odboru Policijske akademije u Danilovgradu da se naziv ove ustanove promijeni u: JU Viša stručna škola „Policijska akademija Slavoljub Šćekić“, u znak sjećanja i poštovanja prema pokojnom inspektoru Slavoljubu Šćekiću, koji je izgubio život u borbi protiv kriminala.

„Dana 30. avgusta 2025. godine navršava se dvadeset godina od ubistva načelnika kriminalističke policije, inspektora Slavoljuba Šćekića, jednog od najčasnijih ljudi koje je crnogorska Policija ikada iznjedrila. Tog jutra, u ranim časovima, u naselju Tološi, pred svojom porodičnom kućom, brutalno je prekinut život čovjeka koji je nosio uniformu ne zbog privilegije, već zbog principa. Imao je samo 46 godina. Iza sebe je ostavio porodicu i kolege, ali i zavjet istini i pravdi, koji ni nakon dvadeset godina nije utihnuo.”, naglasio je Bečić.

Dodao je i da je profesionalni put Slavoljuba Šćekića bio oličenje svega onoga čemu treba da teži svaki pripadnik policije: zakonska dosljednost, lična hrabrost, etička nepokolebljivost i duboko ukorijenjeno poštovanje prema narodu i državi: ,, Bio je policajac koji nije znao za pritisak, nije znao za strah, nije znao za kompromis s nepravdom. I baš zato, nije bio prihvatljiv onima koji su željeli državu po mjeri svojih interesa, a ne po mjeri zakona i građana.

Slavoljub Šćekić nije stradao zato što je pogriješio, stradao je zato što je bio u pravu. I zato njegova smrt ne može biti zaboravljena, a njegovo ime ne može ostati van institucija koje odgajaju nove generacije ljudi koji treba da štite zakon.”

Bečić je poručio da ime Slavoljuba Šćekića zaslužuje da stoji na ulazu u najvišu stručnu policijsku ustanovu u Crnoj Gori, kao svakodnevni podsjetnik budućim generacijama da časno nošenje uniforme ne počinje danom zaposlenja, nego danom kada odlučiš da istina vrijedi više od karijere.

,,Zato, u društvu u kojem su granice između institucija i interesa decenijama bile mutne, Slavoljub Šćekić je bio razlika. I upravo zbog te razlike, stradao je.

Zato vjerujem da bi promjena naziva JU Viša stručna škola „Policijska akademija“ u JU Viša stručna škola „Policijska akademija Slavoljub Šćekić“ predstavljala garanciju da Crna Gora zna da čuva uspomenu na one koji su dali život ne za vlast, već za zakon. Ne za poziciju, već za istinu. Njegovo ime bi svakom mladom polazniku akademije već pri samom ulasku postavljalo pitanje: Jesam li spreman da budem kao on?” istakao je Bečić.

Potpredsjednik Bečić je obraćanje javnosti, povodom predmetne inicijative, zaključio rekavši da je ova inicijativa poruka da država počinje tamo gdje se čuva čast onih koji su ginuli štiteći je. I da budućnost Policije mora da se gradi na temeljima onih koji su branili zakon i kada ih je to koštalo života.

Predmetna inicijativa se oslanja na član 76 stav 1 tačka 7 Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja kojim je propisano da Upravni odbor ustanove predlaže promjenu naziva i sjedišta ustanove, i član 19 stav 1 tačka 10 Statuta JU Viša stručna škola ,,Policijska akademija”.