Home Blog Page 533

Savjet RTV Podgorica: Medijski linč koji predvode „Vijesti“ neće proći

0

Savjet RTV Podgorica oglasio se, kako su rekli, povodom brutalne javne kampanje, koja se već duže vrijeme sprovodi protiv upravljačke strukture tog lokalnog javnog emitera. Oni su naveli da je Skupština Glavnog grada 30. novembra 2023. godine imenovala novi Savjet RTV Podgoric a 12. decembra iste godine savjet je imenovao novog vršioca dužnosti izvršnog direktora. Nakon tog dana, kažu, počeo je brutalni medijski linč i pritisak.

„Radi se o tekstu objavljenom 24.jula 2025. godine putem kojeg medij “Vijesti” praktično pritiska lokalnu samoupravu u Glavnom gradu da se usvoje izmjene Odluke o osnivanju RTV Podgorica, koje je sačinio Goran Đurović iz NVO “Media centar”, a u kojim se nalaze Prelazne odredbe u kojima se smjenjuje Savjet RTV Podgorica. Odluka se mijenja pod izgovorom da se vrši usklađivanje pravnih rješenja sa novim medijskim zakonima, iako je Skupština Glavnog grada tokom 2024. godine donijela Odluku o osnivanju RTV Podgorica, koja je usklađena sa novim medijskim zakonima i koja omogućava da aktuelni Savjet ostane do kraja mandata“, dodali su u saopštenju. 

Polazeći od činjenice da je Savjet RTV Podgorica nezavisno tijelo, navode dalje, što i nesumnjivo propisuje Zakon o audiovizuelnim medijskim uslugama i Odluka o osnivanju RTV Podgirica, podrazumijeva se da Savjet odnosno njegovi članovi mogu biti razriješeni samo pod propisanim uslovima u skladu sa Zakonom i Odlukom.

„Standard nezavisnosti je prepoznat i Evropskom konvencijom o temeljnim pravima i slobodama. Svako drugačije postupanje i namjere direktno zadire u poznate evropske vrijednosti instituta nezavisnosti i slobode medija. Ističemo i to da se u tekstu „Vijesti“ koristi politička izjava u kojoj se Gradska TV naziva “medijskim mrakom”, Savjet RTV Podgorica proglašava političkim, što naravno nije tačno, a izvršni direktor “neuspješnim novinarem”, uprkos brojnim nagradama za istraživačko novinarstvo istog u zemlji i inostranstvu. “Vijesti” su 7. jula 2025. godine objavile tekst u kojem lokalni političar Miloš Mašković kritikuje izvršnog direktora RTV Podgorica Vladimira Otaševića zbog gostovanja u programu dobitnika Trinaestojulske nagrade Bećira Vukovića. Lokalni političar tu situaciju navodi kao dokaz “servilnosti Otaševića prema partijama na vlasti”, kojeg kako kaže “na čelu Gradske televizije ne zadržavaju profesionalni rezultati već isključivo politička podobnost”. Radi se o tekstu, u kojem su plasirane neistine i u kojem je zanemarena činjenica da Otašević ne pokriva poziciju glavnog i odgovornog urednika Gradske TV i da isključivo uredništvo i novinari donose odluku o gostima u TV programu“, naveli su.

Takođe, kažu, zanemaruje se i činjenica da je Trinaestojulska nagrada najveće državno priznanje.

„I da su novinari Gradske TV pozvali sve dobitnike pomenute nagrade, što je profesionalan istup javnog emitera i ne može se smatrati aktom bilo kakvog pristrasnog političkog djelovanja, s obzirom da je od strane Gradske TV pozvan i dobitnik, koji je odbio Trinaestojulsku nagradu, Miloš Karadaglić. Novinari lokalnog javnog emitera su profesionalno izvještavali i sa protesta ispred Vile Gorica, povodom dodjele Trinaestojulske nagrade“, navedeno je u saopštenju. 

Kako dodaju, “Vijesti” su 24. juna 2025. godine objavile i tekst u kojem lokalni političar Filip Terzić navodi da je direktor Gradske TV Vladimir Otašević „rekorder po kršenju zakona“. U istom političar proziva tužilaštvo da “ne pokreće pretrese” i ističe da kada institucije ostaju nijeme „pred ovakvim kršenjima, jasno je da je vladavina prava na klimavim nogama“, dodaju.

„Svaki medij prenosi izjave političara, međutim profesionalne novinarske norme nalažu da je potrebno kontaktirati i drugu stranu, što “Vijesti” uporno izbjegavaju. Otašević definitivno nije rekorder po kršenju zakona, kao što se tendenciozno i zlonamjerno pokušalo predstaviti u naslovu teksta, jer RTV Podgorica nije dobila duplo negativno mišljenje od strane Državne revizorske institucije (DRI). Takođe, zanemaruje se činjenica da je DRI dala preporuke, koje se gotovo sve odnose na reviziju pravilnosti poslovanja zatečene administracije i zatečenog višegodišnjeg načina rada u RTV Podgorica, a ne na direktna nezakonita postupanja izvršnog direktora Otaševića, zbog kojih je kako Terzić tvrdi potreban “pretres tužilaštva”. Savjet RTV Podgorica je krajnje ozbiljno sagledao Izvještaj DRI i u saradnji sa menadžmentom preduzete su odlučne mjere da se u predviđenom roku zatečene nepravilnosti u poslovanju otklone“, piše u saopštenju. 

Dnevnik “Vijesti”, upozoravaju, objavio je niz tekstova, koje je bespredmetno sve pojedinačno analizirati, ali koji su publikovani sa jasnim ciljem diskreditacije uprave RTV Podgorica.

„Kao što se može vidjeti, portal “Vijesti” u produženom vremenskom periodu sprovodi brutalnu kampanju u kojoj je objavio više od 40 krajnje negativnih tekstova usmjerenih na upravljačku strukturu RTV Podgorica, odnosno u prosjeku dva do tri negativna teksta mjesečno. Dio tih tekstova prevedeni su i na engleski, ruski i turski jezik iako se radi o lokalnom javnom emiteru i lokalnoj, a ne međunarodnoj temi (u nekim slučajevima korišćena i vještačka inteligencija za prevođenje). U većini ovih objava iznesene su netačne informacije, koje su imale za cilj da u javnosti diskredituju Savjet i izvršnog direktora RTV Podgorica. Savjet RTV Podgorica u produženom vremenskom periodu na taj i na druge načine izložen je nevjerovatnom pritisku od strane povezanih interesnih grupa u medijskom, NVO i političkom sistemu. Pojedini političari su u nekoliko navrata pozivali i gradonačelnika Podgorice da suprotno EU normama, Evropskoj uredbi o slobodi medija, crnogorskim medijskim zakonima…smijene izvršnog direktora kog je zakonito imenovao Savjet RTV Podgorica. Informisani smo da je nedavno pokušana i smjena Savjeta RTV Podgorica, koji je u punom mandatu, a nakon što brutalni pritisci interesnih centara moći nijesu urodili plodom“, piše u saopštenju.

Kako su predočili, zastupaju interese građana Crne Gore, odnosno jedinice lokalne samouprave.

„Od imenovanja smo uložili velike napore da Gradska RTV postane reprezentativan mediji na usluzi, prije svega, svim građanima Podgorice. U potpunosti podržavamo menadžment sa kojim smo realizovali brojne aktivnosti, uprkos očajnom stanju u kojem smo zatekli lokalnog javnog emitera. U medijima, nažalost, nisu adekvatno predstavljeni ostvareni rezultati, od kojih je dio konstatovala i Državna revizorska institucija (DRI). U skladu sa zakonom sačinjen je Plan za unaprjeđenje upravljanja i kontrola RTV Podgorica br. 155-1/24 od 6. februara 2024. godine. U skladu sa zakonom donijet Etički kodeks br. 01- 8478 od 20.novembra 2024. godine i Plan integriteta (u sklopu Registra rizika). U skladu sa zakonom sačinjen i Registar rizika br. 159-1/2025 od 23. januara 2024. godine. U skladu sa zakonom, kroz kontrolne aktivnosti, izvršeno razdvajanje odgovornosti kojim se sprečava nezakonita praksa od osnivanja RTV Podgorica da jedno lice istovremeno bude odgovorno za odobravanje, ovlašćivanje odnosno izvršenje, evidentiranje ili kontrolu“, piše u saopštenju. 

Navode da je uspostavljen sistem dvojnog potpisa u kojem finansijska obaveza ne može biti preuzeta ili izvršeno plaćanje bez potpisa rukovodioca subjekta i rukovodioca finansijske službe ili drugog ovlašćenog lica.

„Uveden je pravilan sistem evidentiranja i kontrole faktura. Po prvi put se podnose periodični izvještaji o radu. Po prvi put se vodi uredna evidencija osnovnih sredstava. Usvojen računovodstveni pravilnik pet godina nakon osnivanja RTV Podgorica. Po prvi put uveden sistem kontrole rada eksternih saradnika. U skladu sa zakonom je sačinjen Godišnji izvještaj o aktivnostima na sprovođenju i unaprjeđenju upravljanja i kontrola za 2024. godinu br. 191-1/25 od 14. februara 2025. godine. Po prvi put od osnivanja RTV Podgorica dana 18.6.2025. godine usvojen je Godišnji izvještaj o radu i finansijskom poslovanju, broj: 1006/25. Po prvi put je objavljen spisak sa bruto zaradama javnih funkcionera, menadžera i rukovodilaca u RTV Podgorica. Po prvi put su nakon dolaska novog Savjeta i menadžmenta objavljeni svi ugovori o donacijama u RTV Podgorica. U skladu sa zakonom je donijet Pravilnik o zaštiti podataka o ličnosti broj 1613-1/24 od 4. decembra 2024. godine“, objasnilli su u saopštenju. 

U skladu sa zakonskim normama donijet je Pravilnik o načinu rada i odlučivanja Ombudsmana RTV Podgorica broj 1262/24 od 19. septembra 2024. godin, dodaje se, a navodi i da je imenovan Ombudsman, koji je na usluzi svima koji imaju pritužbe na rad RTV Podgorica.

„U skladu sa zakonskim normama je doneseno Interno pravilo o zaključivanju konsultantskih i ugovora o djelu broj 577-1/25 od 15. aprila 2025. godine. RTV Podgorica je u 2024. godini ostvarila začajno manji negativan poslovni rezultat u odnosu na 2023. godinu kada je taj iznos bio 42.117 eura. U 2024. u odnosu na 2023. godinu značajno su smanjeni troškovi potrošnje goriva, putni troškovi, troškovi službenih putovanja… sa druge strane sopstvena produkcija Gradske TV povećana je sa oko 30% na preko 50%. U odnosu na prethodne godine u 2024. godini značajno je smanjen broj ugovora o djelu u RTV Podgorica. Kad je u pitanju programski sadržaj, regulatorna Agencija za audivizuelne medijske usluge od dolaska novog Savjeta i menadžmenta više nije izricala kazne za RTV Podgorica zbog diskriminacije i govora mržnje. Program Gradske TV od početka 2024. godine otvoren je za sve građane bez obzira na njihovu političku, vjersku ili nacionalnu pripadnost“, potencirali su u saopštenju.

Kako su dodali, radne aktivnosti i zalaganje novog uredništva rezultirale su povećanjem gledanosti Gradske TV (koja je u prvih šest mjeseci ove godine najgledaniji lokalni javni emiter u Crnoj Gori) i čitanosti Gradskog portala, koji sada bilježi milionske posjete.

„Nakon nekoliko godina poslovanja u minusu, po prvi put medij posluje pozitivno u prvih šest mjeseci ove godine. Ovo je samo dio pozitivnih rezultata poslovanja, koji nisu interesantni za uredništvo medija kao što je portal “Vijesti”. Zbog ogromnog pritiska sa različitih nivoa i medijskog linča Savjet RTV Podgorica će se uskoro obratiti i predstavnicima međunarodne zajednice“, kazali su u saopštenju. 

Specijalno tužilaštvo podiglo optužnicu protiv Petra Ivanovića

0

Specijalno državno tužilaštvo (SDT) danas je Specijalnom odjeljenju Višeg suda u Podgorici predalo optužnicu protiv Petra Ivanovića, bivšeg ministra poljoprivrede i ruralnog razvoja u Vladi Crne Gore, tereteći ga za zloupotrebu službenog položaja. 

Takođe, kako se dodaje, optužnica je podignuta i protiv Nemanje Katnića, bivšeg sekretara tadašnjeg Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja i Vukice Perović, bivše šefice Službe za računovodstvo i finansije u tom Ministarstvu, zbog postojanja osnovane sumnje da su učinili produženo krivično djelo zloupotreba službenog položaja, za koje je propisana kazna zatvora od dvije do 12 godina.

„Predmet optužnice je djelovanje okrivljenih u toku 2014. godine, 2015. godine i 2016. godine, kojim su, protivpravno iskorišćavajuci svoj službeni položaj i službena ovlašćenja, okrivljeni P.I. i svoju visoku javnu funkciju, a okrivljeni N.K. i prekoračenjem granica svog službenog ovlašćenja, prilikom raspodjele sredstva iz Agrobudžeta za konkretne godine, pribavili imovinsku korist Nacionalnom udruženju vinogradara i vinara Crne Gore, a budžetu Crne Gore nanijeli štetu u ukupnom iznosu od oko 340.000 eura. Okrivljenom P.I. je pribavljena imovinska korist od oko 50.000 eura“, kažu iz SDT.

Petar IvanovićPetar Ivanović (Foto: RTCG)

Ivanović je uhapšen 13. decembra prošle godine zbog sumnje da je povezan sa nezakonitom isplatom novca iz Agrobudžeta.

Istog dana, po nalogu SDT-a, uhapšeni su i nekadašnji ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja Milutin Simović, bivši državni sekretar tog Vladinog resora, Nemanja Katnić i načelnica Službe za finansije, računovodstvo i javne nabavke Vukica Perović.

Za razliku od Ivanovića, njih troje su ubrzo pušteni da se brane sa slobode.

Protiv Ivanovića, Simovića, Katnića i Perović, kao i protiv bivšeg ministra poljoprivrede i ruralnog razvoja Budimira Mugoše, saopšteno je ranije iz SDT-a, podnijete su krivične prijave zbog postojanja osnova sumnje da su učinili tri produžena krivična djela zloupotreba službenog položaja i dva krivična djela zloupotreba službenog položaja.

„Predmet krivične prijave i postupka je dodjeljivanje novčanih sredstava pojedinim nevladinim organizacijama, u periodu od aprila 2014. do jula 2019. godine, suprotno Uredbi o uslovima, načinu i dinamici sprovođenja mjera agrarne politike – Agrobudžetu za konkretne godine, čime je nevladinim organizacijama pribavljana korist, a oštećenoj Crnoj Gori nanijeta šteta u visini od ukupno preko 300.000 eura“, naveli su iz SDT-a.

Ovom optužnicom, kako se može vidjeti, nije obuhvaćen Milutin Simović. 

Supruga Ivana Delića pokušala da unese nož u zatvor

0

Službenici spuškog zatvora spriječili su suprugu Ivana Delića da tom pritvoreniku unese i doda nož, saopštili su iz Uprave za izvršenje krivičnih sankcija (UIKS). Portalu RTCG je nezvanično iz policije rečeno da je Andrijana Mitrović Delić pokušala da unese nož u prostorije spuškog zatvora, zajedno sa stvarima za svog supruga.

Kako saznajemo, o svemu je obaviješteno Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici.  

Delić (55) je zajedno sa Podgoričaninom Aleksandrom Kekovićem izručen krajem maja Crnoj Gori iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, gdje su njih dvojica i uhapšeni sredinom maja.

Ivan Delić Ivan Delić (Foto: Uprava policije)

Za Delićem je crnogorska policija tragala od jula prošle godine zbog optužbi da je dio kriminalne grupe Vasa Ulića i Radoja Zvicera, koja je razbijena u velikoj međunarodnoj akciji “General”.

Poslanicima za godinu isplaćeno 2,8 miliona

0

Visoke zarade, putovanja, dnevnice, telefonski računi, službena vozila i gorivo samo su neki od troškova poslanika, koje su u prošloj godini papreno koštali poreske obveznike.

Naime, narodnim predstavnicima je prošle godine iz budžeta isplaćeno preko 2,8 miliona eura, što je znatno više nego godinu ranije. U poređenju sa godinom ranije, u 2024. rasli su izdaci i za plate poslanika i za druge privilegije koje dobijaju na račun građana.

U minuloj godini, u poređenju sa 2023, drastično su porasli troškovi za službena putovanja, koji su veći za skoro pola miliona, tačnije za 496.000 eura. Troškovi za službena putovanja u prošloj godni bili su preko 888.000, dok su 2023. iznosili nešto više od 391.000 eura.

Za neto plate poslanika isplaćeno je 1.895.000 eura, što je značajno više nego 2023. godine, kada je po tom osnovu isplaćeno 1,75 miliona. Službena putovanja narodnih predstavnika koštala su državu 888.050 eura, reprezentacije 49.824 eura, gorivo 53.754 eura, a telefonski računi 56.661 euro.

Podaci Skupštine Crne Gore u koje smo imali uvid pokazuju da su poslanicima po osnovu naknade za stanovanje i odvojeni život isplaćena 24.938,32 eura. Riječ je o troškovima smještaja, kao i po osnovu prava na naknadu za zakup stana u mjestu zasjedanja Skupštine i njenih radnih tijela. Pravo na ove troškove ostvarilo je pet poslanika, kojima je isplaćeno preko 24.000 eura.

Troškovnik Skupštine za prošlu godinu pokazuje da je ostvarivanje poslaničke funkcije koštalo 4.257.108,24 eura, aktivnosti poslaničkih klubova 360.000, razvoj parlamentarnog informacionog sistema 403.293 eura, obezbjeđivanje multimedijalne i produkcijske podrške 298.457 eura, a finansiranje nedjeljnika „Koha javore“ 150.000 eura. Za upravljanje i administraciju Skupštine otišlo je 5.951.697,59 eura.

Kada su u pitanju troškovi za službena putovanja, ukupno 888.050,49 eura dato je za avio-karte, hotelski smještaj u zemlji i inostranstvu, troškove nastale po osnovu dnevnica vezanih za službena putovanja u zemlji i inostranstvu, kao i za dnevnice i naknade za korišćenje sopstvenog automobila u službene svrhe za dolazak na skupštinska zasjedanja.

Konsultantima dali 360.000

Konsultantske usluge za potrebe poslanika prošle godine su koštale čak 360.000 eura.

– Sa ove pozicije isplaćuju se sredstva za angažovanje sekretara i stručnih konsultanata u poslaničkim klubovima, kao i sredstva za obavljanje poslova stručnih konsultanata u radnim tijelima Skupštine. Za ove namjene u periodu od 1. januara do 31. decembra 2024. godine utrošeno je 360.000 eura – kazali su iz Skupštine.

Poslanici su u pošloj godini za smještaj na službenim putovanjima u zemlji potrošili 24.926,20 eura, a za smještaj na službenim putovanjima u inostranstvu 240.357,45 eura. Njihov prevoz na službenim putovanjima u zemlji (dolazak na skupštinska zasjedanja – korišćenje privatnog vozila u službene svrhe) koštao je 210.557,06 eura, dok je izdatak za dnevnice za službena putovanja u zemlji (dolazak na skupštinska zasjedanja) bio 43.650 eura. Za dnevnice poslanika za službena putovanja u zemlji dato je 4.230 eura, a u inostranstvu 114.654,62 eura. Za prevoz narodnih predstavnika na službenom putovanju u inostranstvu potrošen je 243.744,81 euro, a u zemlji 1.254,08 eura. Za ostale troškove, za koje nije precizirano na šta se odnose, otišlo je 3.007,25 eura, a na dopunu platne kartice 1.669 euea. Rashodi za TV pretplatu i održavanje Viber kanala poslanika iznosili su 11.255,66 eura. Jednom poslaniku je isplaćena otpremnina u iznosu od 1.530,68 eura.

U 2024. utrošeno je i 10.629,93 eura po osnovu kotizacija za učešće na raznim seminarima i stručnim usavršavanjima zaposlenih u Službi Skupštine Crne Gore.

Godinu ranije, 2023, poreski obveznici su platili 12.717 eura na ime dnevnica poslanicima koji su dolazili na skupštinska zasjedanja i još 59.640 eura za to što su privatna vozila koristili u službene svrhe. Troškovi goriva u 2023. godini iznosili su 39.458 eura, a službena putovanja crnogorskih poslanika tada su koštala 391.407 eura.

(FOTO) Picula sa automatskom puškom: Pohvalio se učešćem u Oluji

0

Izvjestilac Evropskog parlamenta za Srbiju, Tonino Picula, oglasio se povodom godišnjice “Oluje”

– Prošlo je 30 godina od Oluje, vojno-redarstvene akcije ključne za oslobađanje okupiranih područja Hrvatske. Zalaganje za mir, jačanje demokracije i ravnomjernog gospodarskog boljitka trebaju biti trajni putokazi u razvoju našeg društva, pogotovo danas kada su te vrijednosti pod sve jačim pritiskom. Zahvalimo svima koji su dali svoj doprinos u obrani suvereniteta i slobode Republike Hrvatske. Svim građanima, a posebno svojim suborcima, čestitam Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja – napisao je Tonino Picula na Iks mreži.

Auto-putem za 24 sata prošlo 19.710 vozila

0

Monteput se na društvenim mrežama pohvalio obaranjem rekorda

Kompanija Monteput saopštila je da je na auto-putu od Smokovca do Mateševa ovog vikenda zabilježen novi dnevni rekord u broju vozila – ukupno 19.710 za 24 sata.

„Ovog vikenda oboren je još jedan rekord. Auto-putem je u protekla 24 sata prošlo 19.170 vozila – najviše do sada. Hvala vam na povjerenju, odgovornosti i strpljenju usljed gužvi“, piše u objavi Monteputa na Fejsbuku.

Bjelopoljac osumnjičen da je izazvao požar, šteta preko 20.000 eura

0

Službenici Odjeljenja bezbjednosti Bijelo Polje podnijeli su Osnovnom državnom tužilaštvu u Bijelom Polju krivičnu prijavu protiv M.B. zbog sumnje da je izvršio krivično djelo izazivanje opšte opasnosti, saopšteno je iz Uprave policije.

Preduzimajući aktivnosti na rasvjetljavanju krivičnih djela iz oblasti ekološkog kriminala, kako navode, policijski službenici su tužilaštvu podnijeli poseban izvještaj kao dopunu krivične prijave prethodno podnijete po nepoznatom izvršiocu, kojom je procesuiran M.B. iz Bijelog Polja.

„On se sumnjiči da je 9. marta ove godine, u vremenskom periodu od 11.00 do 14.00 časova izazvao požar na otvorenom prostoru – livadi u blizini porodične kuće u mjestu Zaljevo, opština Bijelo Polje, u nekontrolisanim uslovima, nakon čega je dozvolio da se vatra proširi na šumski pojas i imanje njegovog komšije, kojom prilikom je vatra zahvatila oko 2 hektara šume i voćnjaka u vlasništvu oštećenog lica iz Bijelog Polja čime je pričinio štetu u iznosu većem od 20.000,00 eura“, saopštili su iz policije.

Konatar: Neodgovorna politika Spajićeve Vlade ugrozila je privredu i javne finansije

0

Povećanje poreza, loši zakoni i promašena politika Spajićeve Vlade ugrozili su privredu i turističku sezonu, doveli do daljeg rasta cijena i narušili stabilnost javnih finasija, saopštio je šef poslaničkog kluba Građanskog pokreta URA Miloš Konatar.

Konatar ističe da su neodrživa fiskalna strategija, deficit državnog fonda PIO koji je u minusu 236 miliona eura i smanjeni ekonomski rast sa 4,8% na ispod 3% uticali su na pogrešnu odluku Vlade da poveća PDV na usluge u turizmu što je dovelo do rasta cijena i negativno uticalo na turističku sezonu.

,,Spajićeva Vlada je ušla u spiralu pogrešnih odluka, što se najbolje vidi u namjeri da povećaju stopu poreza na dobit sa 12% na 15% što bi dalje destabilizovalo poslovni ambijent, dodatno ugrozilo privredu i uticalo na rast cijena, a te greške na kraju bi ponovo platili građani Crne Gore“, upozorava Konatar.

Crnoj Gori je, naglašava Konatar, potrebna nova ekonomska politika fokusirana na odgovorno upravljanje javnim finansijama, povećanje životnog standarda kroz veću ekonomsku aktivnost, diverzifikaciju ekonomije, izgradnju stabilnog poslovnog okruženja i nezavisnih institucija, novi investicioni ciklus u razvoju infrastrukture i zelenu ekonomiju.

Danas je najkraći dan: Rotacija planete biće završena 1,25 milisekundi prije, evo šta to znači

0

Zemlja danas bilježi jedan od najkraćih dana otkako postoje precizna mjerenja. Rotacija planete biće završena 1,25 milisekundi prije uobičajenog vremena.

Današnje skraćenje dio je šireg trenda ubrzavanja rotacije planete, koji je primijećen još 2020. godine.

Prema naučnicima koji prate kretanja Zemlje uz pomoć atomskih časovnika, slična odstupanja zabilježena su i 9. i 22. jula, a rekord je postavljen 5. jula 2024. godine, kada je dan bio kraći za čak 1,66 milisekunde.

Uzroci ubrzane rotacije još nisu potpuno jasni, ali se sumnja na promjene u atmosferi, jezgru planete i uticaj Mjeseca.

Ukoliko se trend nastavi, mogla bi uslijediti prva „negativna skok sekunda”, odnosno oduzimanje sekunde iz zvaničnog vremena, što bi moglo izazvati probleme u digitalnim sistemima širom svijeta.

Knežević: Nije tajna ako kažem da je ANB formirala škaljarski i kavački klan

0

Ako neko smatra da bezbjednosni sektor može da za godinu ili dvije riješi probleme koji su se gomilali decenijama grdno se vara. Kada tome dodamo pravosudni sistem koji je godinama bio vođen od strane korumpiranih pojedinaca, postaje jasno da je veting prijeko potreban, kazao je za ADRIA Televiziju lider Demokratske narodne partije Milan Knežević.

Bezbjednosna situacija u Crnoj Gori je, dodaje, alarmantna, ali se odgovornost za trenutno stanje ne može tražiti isključivo kod sadašnjih čelnika bezbjednosnog sistema, budući da se radi o dugogodišnjem problemu.

„Isto smatram da svi moramo dati doprinos, počev od predsjednika države, premijera, svih ostalih uključujući i mene, da kroz neke nove zakone i norme pokušamo da djelujemo preventivno koliko je moguće“, rekao je.

Nažalost, dodaje Knežević, ova država je prethodnih decenija živjela od kriminala, tačnije šverca narkotika, duvanskih proizvoda i nafte.

„Nije nikakva tajna ako kažem da je Agencija za nacionalnu bezbjednost formirala škaljarski i kavački klan, kao jedinstveni klan koji se posvađao zbog podjele profita. Sada imamo posljedice onoga što je radila nekadašnja Agencija za nacionalnu bezbjednost. Ako neko smatra da naš bezbjednosni sektor sve to može da sanira za godinu ili dvije, onda je u grdnoj zabludi. Ja želim da budem pošten pred građanima, i da to na takav način saopštim“, naveo je.

Naglašava da je pravosuđe jedna od slabijih karika sistema, te da je veting prijeko potreban.

„To svakodnevno imamo prilike da vidimo čitajući SKY prepiske koje je, na primjer, imala Vesna Medenica sa sudijama, tužiocima, političarima i nosiocima izvršne vlasti. Ako ne dođe do vetinga, mislim da se nemamo čemu nadati što se tiče crnogorskog pravosuđa“, rekao je Knežević.

Pomenuti proces je takođe neophodan jer smo svjedoci da ljudi, postavljeni od strane Vesne Medenice koja se nalazi na optuženičkoj klupi, i dalje imaju visoke funkcije u pravosudnom sistemu, zaključuje Knežević.