Home Blog Page 520

Naloženo uklanjanje spomenika Čeliću; Vujović: Nema izuzetaka, nema selektivne primjene, nema tolerancije

0

Ministarka kulture i medija kazala da resor koji vodi nastavlja odlučnu i dosljednu primjenu zakona u zaštiti kulturnih dobara i poštovanju istorijskog pamćenja Crne Gore

Inspektorka za kulturna dobra Ministarstva kulture naložila je danas uklanjanje nezakonito postavljenog spomen-obilježja Jusufu Čeliću u Gusinju, rečeno je „Vijestima“ iz Ministarstva kulture.

Naloženo je uklanjanje spomenika odmah, a najduže u roku od tri dana.

Ministarka kulture i medija Tamara Vujović kazala je da resor koji vodi nastavlja odlučnu i dosljednu primjenu zakona u zaštiti kulturnih dobara i poštovanju istorijskog pamćenja Crne Gore.

„Predsjedniku opštine Gusinje uručen je zapisnik inspekcijskog nadzora, sa nalogom za uklanjanje spomenika, na koji on nije imao primjedbi. Time je potvrđena činjenica da je spomenik postavljen suprotno Zakonu o spomen-obilježjima i Zakonu o zaštiti kulturnih dobara, bez potrebnih odobrenja i procedura. Ovakvo postupanje inspekcije pokazuje koliko je važno da odgovorna lica prisustvuju nadzoru, jer tada mogu odmah da se izjasne na zapisnik i prime rješenje, čime se skraćuje vrijeme potrebno za početak izvršenja zakonskih mjera. To znači da je procedura uklanjanja spomenika Jusufu Čeliću sada ušla u završnu fazu i da se može otpočeti sa sprovođenjem naloga bez odlaganja“, rekla je Vujović.

Poručila je da će svi spomenici koji su postavljeni protivno zakonu biće uklonjeni.

„Nema izuzetaka, nema selektivne primjene, nema tolerancije. Ministarstvo kulture i medija će i dalje, u saradnji sa Upravom za inspekcijske poslove, lokalnim samoupravama, policijom i tužilaštvom, štititi kulturnu baštinu i istorijski integritet naše države. Kada postoji osnov sumnje da je spomenik predmet ili sredstvo izvršenja krivičnog djela, oduzimanje može narediti isključivo nadležni tužilac, u skladu sa zakonom“, kazala je Vujović.

Čelić je bio komandir čete vulnetara (vulentara), milicije koju su činili Albanaci koji su živjeli na prostoru Plava, Gusinja i Albanije, a koja je, prema tvrdnjama istoričara, odgovorna za zločine nad pravoslavnim stanovništvom. Tu paravojsku formirala je fašistička Italija.

Eparhija budimljansko – nikšićka: Dok teška krivična djela zastarijevaju, nastavlja se politički progon Mitropolita Metodija

0

Sveštenstvo, monaštvo i vjerni narod Eparhije budimljansko – nikšićke izdao je saopštenje povodom učestalih napada na Mitropolita Metodija, Eparhiju budimljansko – nikšićku i Srpsku Pravoslavnu Crkvu.

Njihovo saopštenje prenosimo u cjelosti:

Mi, sveštenstvo, monaštvo i vjerni narod Eparhije budimljansko-nikšićke obavještavamo javnost povodom ishitrenih i rigidnih reakcija tužilaštva i organa krivičnog gonjenja, a na okolnosti događaja od dana 08. avgusta u selu Gornje Zaostro, izražavamo svoj protest, duboko nezadovoljstvo i zabrinutost zbog selektivnog i diskriminatornog postupanja.

Neshvatljivo je da u trenutku kada doznajemo da je nastupila zastarjelost u brojnim predmetima za najteža krivična djela, tužilaštvo po drugi put u poslednjih mjesec dana poziva Mitropolita Metodija na isleđivanje po policijskim stanicama, privodi sveštenstvo, a dva vjernika naše Eparhije pritvara na trideset dana, dok se u javnosti stvara atmosfera političkog progona i zastrašivanja. Kao i uvijek do sada, ovim putem se takođe pridružujemo javnoj osudi svakog nasilja i pokušaja izazivanja netrepeljivosti i mržnje po bilo kom osnovu. Upravo je Srpska Pravoslavna Crkva, najreprezentativniji primjer žrtve koja je poslednjih devedeset godina konstantno izložena nasilju i mržnji, a da je način na koji se u poslednje vrijeme od strane institucija i dijela medija i javnosti tretira Mitropolit Metodije dokaz prethodno rečenog.

Naime, Mitropolit Metodije kao glava naše Eparhije, sve od decembra 2019. godine, očigledno je meta nekih centara moći koji prate svaki njegov korak, svaku njegovu riječ. Pritom, njegovi najglasniji kritičari nikada nijesu uzeli učešća u molitvenim sabranjima u kojima je suština djelovanja Mitropolita Metodija, a da jesu, sami bi se uvjerili da Mitropolit Metodije, na svim bogosluženjima, poziva na mir, ljubav, zajedništvo, solidarnost, jednom riječju, na istinu. Utoliko je sasvim neprihvatljivo da Mitropolit Metodije bude, ne samo permanentno izložen javnom i medijskom linču, nego i konstantni predmet interesovanja organa krivičnog gonjenja, a da povod tog interesovanja bude pomenuti medijski linč. U tom smislu, Mitropolitove izjave se krivotvore, zlonamjerno tumače ili mu se pripisuju djela koja nisu ni učinjena.

Smatramo da se na ovaj način, Mitropolitu Metodiju, a posredno, sveštenstvu i monaštvu, uskraćuju i ugrožavaju osnovna ljudska i građanska prava zajamčena Ustavom Crne Gore. Istovremeno, izražavamo nadu da će eventualno krivična građanska ili bilo koja odgovornost svih pritvorenih, biti utvrđena objektivno, nepristrasno, u skladu sa zakonom, a ne po diktatu i medijski, već unaprijed, pripremljenoj presudi. Takođe, očekujemo da će organi krivičnog gonjenja učiniti sve da, u što kraćem roku, procesuiraju i utvrde odgovornost svih onih koji su proteklih dana posredstvom medijskih platformi i drugih sredstava javnog oglašavanja, stigmatizovali Mitropolita Metodija i sveštenstvo i vjerni narod SPC i podsticali i izazivali vjersku i nacionalnu netrepeljivost i mržnju.

Stoga, sledujući pozivu Mitropolita Metodija i mi jednodušno pozivamo sve građane Crne Gore na međusobno izmirenje, u duhu bratoljublja i istine i molimo se Svemilostivom Gospodu da svima podari duh ljubavi i blagorazumnost.

VDT u Bijelom Polju formirao predmete protiv mitropolita Metodija i Vladislava Dajkovića

0

Predmet formiran zbog dešavanja u mjestu Gornje Zaostro, u opštini Berane, a u vezi nedozvoljenog podizanja spomen obilježja Pavlu Đurišiću

Više državno tužilaštvo u Bijelom Polju formiralo je predmete protiv mitropolita budimljansko-nikšićkog Metodija i predsjednika Slobodne Crne Gore, Vladislava Dajkovića.

To su učinili zbog dešavanja u mjestu Gornje Zaostro, u opštini Berane, a u vezi, kako navode, nedozvoljenog podizanja spomen obilježja Pavlu Đurišiću.

„Povodom dešavanja, u mjestu Gornje Zaostro, opština Berane, a u vezi nedozvoljenog podizanja spomen obilježja Pavlu Đurišiću, u Višem državnom tužilaštvu formirana su dva predmeta i to protiv mitropolita budimljansko-nikšićkog Metodija i predsjednika političke partije Slobodna Crna Gora, Vladislava Dajkovića. Izviđaj u ovim predmetima je u toku, nakon čega će se utvrditi da li u radnjama imenovanih, postoje elementi krivičnog djela za koje se goni po službenoj dužnosti“, saopšteno je iz Višeg državno tužilaštva u Bijelom Polju.

Pripadnik Vojske stradao, drugi teško povrijeđen u prevrtanju cisterne u Kučima

0

Pripadnik Vojske Crne Gore D.B. (41) stradao je, a drugi M.I. (42) zadobio je teške tjelesne povrede tokom angažovanja na gašenju požara u rejonu Kuča, saopšteno je iz Ministarstva odbrane.

„Do događaja je došlo kada se cisterna za vodu, kojom su upravljali, prevrnula“, snavodi se u saopštenju.

Vojska Crne Gore, u saradnji sa nadležnim organima, sprovodi istragu radi utvrđivanja uzroka i okolnosti nesreće.

Načelnik Generalštaba VCG, brigadni general Miodrag Vuksanović, po saznanju o nesreći došao je na lice mjesta.

„O svim daljim informacijama javnost će biti blagovremeno obaviještena“, kazali su iz MO. 

U proteklih dva mjeseca identifikovano šest osumnjičenih za izazivanje požara, pojačan nadzor iz vazduha, stroge kazne

0

Uprava policije aktivirala je sve raspoložive kapacitete za gašenje požara. Aktivnosti će se sprovoditi i putem nadzora iz vazduha, s posebnim fokusom na identifikaciju i postupanje prema licima koja, bilo namjerno ili iz nehata, izazivaju ili podmeću požare. Najavljuju se represivne mjere prema takvim licima, saopšteno je iz Uprave policije.

Iz Uprave polcije su saopštili da službenici policije preduzimaju sve neophodne mjere i radnje u cilju utvrđivanja uzroka požara koji su u poslednja dva dana aktivni na teritoriji više opština i regija širom države.

„U cilju adekvatnog odgovora na ovaj ozbiljan bezbjednosni i ekološki izazov, aktivirani su svi raspoloživi kapaciteti policije. Aktivnosti će se sprovoditi i putem nadzora iz vazduha, sa posebnim fokusom na identifikaciju i postupanje prema licima koja, bilo namjerno ili iz nehata, izazivaju ili podmeću požare. Uprava policije će prema takvim licima preduzeti represivne mjere, pri čemu će ista biti na udaru zakona i procesuirana u skladu sa važećim zakonskim propisima“, najavili su u saopštenju.

Ističu da su tokom požarne sezone, u proteklih dva mjeseca, službenici Uprave policije identifikovali i procesuirali šest lica osumnjičenih za izazivanje opšte opasnosti i to:

„Jedno lice u Podgorici, jedno lice u Herceg Novom, dva lica u Ulcinju, jedno lice u Danilovgradu, i jedno lice u Bijelom Polju“, piše u saopštenju.

Uprava policije apeluje na građane da pokažu maksimalnu odgovornost i oprez, posebno imajući u vidu pojačan rizik od izbijanja požara usljed produženog sušnog perioda i izuzetno visokih temperatura. Bacanje cigareta iz vozila u pokretu, kao i paljenje vatre, baklji ili korišćenje drugih potencijalnih inicijatora požara, predstavljaju ozbiljnu prijetnju po bezbjednost ljudi, imovine i životne sredine, te mogu dovesti do širenja požara velikih razmjera.

Pozivaju sve građane da, bez izuzetka, pruže podršku nadležnim institucijama i Upravi policije te da bez odlaganja prijave svako sumnjivo ponašanje, kretanje lica ili aktivnosti koje mogu ukazivati na pokušaj izazivanja požara, kako prije, tako i nakon njegovog izbijanja.

Uprava policije će preduzeti sve zakonom propisane mjere i radnje i pojačati prisustvo na terenu, s ciljem identifikacije i procesuiranja počinilaca, ukoliko se utvrdi da je uzrok požara ljudski faktor.

„Takođe, na raspolaganju Upravi policije će biti angažovani i helikopter Ministarstva unutrašnjih poslova, kao i dronovi Uprave policije, koje će vršiti nadzor iz vazduha u cilju što efikasnijeg otkrivanja aktivnih požara i identifikacije potencijalno odgovornih lica“, naveli su u saopštenju.

Ističu da su kompletni kapaciteti operativnog i uniformisanog sastava policije i pripadnici specijalnih jedinica stavljeni u pripravnost i angažovani na terenu, s ciljem zaštite života i imovine građana, pružanja asistencije nadležnim službama, pomoći ugroženima te osiguravanja reda i bezbjednosti na pogođenim područjima.

Mandić uputio zahtjev Milatoviću i Spajiću za hitnu sjednicu Savjeta za odbranu i bezbjednost

0

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić uputio je zahtjev za hitno sazivanje sjednice Savjeta za odbranu i bezbjednost predsjedniku države i predsjedniku Vlade Crne Gore, na kojoj bi analizirali trenutnu bezbjednosnu situaciju i usvojili hitne mjere za zaštitu ljudskih života, imovine, infrastrukture i prirodnih resursa.

„Crna Gora se danas suočava sa prirodnom katastrofom koja ima tendenciju da postane jedna od najvećih u njenoj istoriji. Ekstremne vremenske neprilike – temperature iznad 40°C, niska vlažnost vazduha, izuzetno nepovoljna hidrološka situacija i jaki vjetrovi doveli su do izbijanja masovnih požara i konstantno povećavaju rizik od širenja vatre i pojave novih žarišta. Naredna tri dana, prema procjenama stručnjaka, kritična su za stabilizaciju situacije“, kazao je Mandić.

Upravo zbog toga, poručio je, naša zemlja danas od nas zahtijeva bezuslovno jedinstvo.

„U ovakvim momentima ne smiju postojati podjele na većinu i manjinu, vlast i opoziciju. Svi moramo staviti razlike po strani, biti u potpunosti posvećeni izvršavanju svojih zadataka i zajedno podržati one hrabre muškarce i žene koji danonoćno brane ljudske živote, kuće, imanja i prirodne ljepote naše Crne Gore“, kazao je on.

Zbog svega navedenog, uputio je zahtjev za hitno sazivanje sjednice Savjeta za odbranu i bezbjednost predsjedniku države i predsjedniku Vlade Crne Gore, na kojoj bi analizirali trenutnu bezbjednosnu situaciju i usvojili hitne mjere za zaštitu ljudskih života, imovine, infrastrukture i prirodnih resursa.

„Zajedno ćemo pobijediti vatrenu stihiju. Sloga, jedinstvo i zaštita ljudskih života sada su iznad svega“, zaključio je Mandić. .

Medojević: Ukinuti stajaću vojsku i izgraditi efikasni sistem civilne zaštite

0

Zašto Vojska CG kupuje dva patrolna broda za 120 mil EUR, koji nam ništa ne trebaju u odbrani zemlje, umjesto da kupe dva najsavremenija aviona za gašenje požara AG 600, koji mogu da dejstvuju i kao vazduhoplov i kao plovilo i može da ponese od 12-15 tona vode.

Inače, mala država kao CG treba da ukine klasičnu vojsku i osnaži snage civilne zaštite za djelovanje u uslovima prirodnih katastrofa i drugih nesreća koje ugrožavaju bezbjednost građana i imovine!!

Island nema stajaću vojsku. Umesto toga, oslanja se na Odbrambene snage Islanda (Íslenska varnarmálastofnunin), koje su odgovorne za nacionalnu bezbednost, ali su ograničene na obalsku stražu, vazdušnu odbranu i policijske snage. Island je član NATO-a, ali nema sopstvenu vojsku, a odbrana zemlje delimično zavisi od savezničkih snaga, posebno kroz bilateralne sporazume, poput onog sa Sjedinjenim Američkim Državama. 

Obalska straža upravlja patrolnim brodovima i avionima, a Island takođe ima specijalnu policijsku jedinicu poznatu kao „Vikinzi“ za antiterorističke operacije.

Na samitu NATO-a u Hagu 2025. godine doneta je odluka da članice do 2035. godine povećaju izdvajanja na 5% BDP-a, od čega 3,5% za direktne vojne troškove i 1,5% za šire bezbednosne izdatke. Za Crnu Goru, uz projekciju BDP-a od oko 9,23 milijarde evra do 2035. godine, to bi značilo izdvajanje od oko 461,5 miliona evra godišnje, što je gotovo tri puta više od sadašnjeg budžeta za odbranu.

Mnoge drzave su razvile efikasan sistem ranog otkrivanja , upozoravanja i obavjestavanja za požare. Sistemi zasnovani na detektorima požara koji automatski radio vezama obavjestavaju komandni centar pri prvoj pojavi gasova koji ukazuju na pojavu žarišta i aktivira se najbliza vatrogasna stanica koja gasi požar. Imajući u vidu iskustva sličnih država 90% požara je podmetnut od strane neodgovornih pojedinaca.

Neophodno je uvesti registar piromana i uvesti nadzor nad njima, a kaznenom politikom maksimalno pooštriti kazne za ovo krivično djelo i izjednačiti ga sa napadom na ustavni poredak, teritorijalni integritet i suverenitet zemlje. 

Strategijom civilne zaštite utvrditi zakonske obaveze državnih organa, lokalnih samouprava, privrede, pojedinaca sa odredjenim vještinama i znanjima u situacijama ovakvih katastrofa. Država mora da ima efikasan i pravovremeni odgovor, ali i svi građani moraju konačno shvatiti da je bezbjednost opšte dobro koje moramo svi da čuvamo i branimo. Sjediti skrštenih ruku i moliti za pomoć nije odgovor. To je izdaja i kukavičluk.

URA: Vlada odmara dok država gori

0

Umjesto što je na nezasluženom odmoru, Vlada Crne Gore mora da shvati ozbiljnost situacije u kojoj se nalazimo i jasno odgovori na izazov koji je pred zemljom, kazali su iz Građanskog pokreta URA.

Dok ministri ljetuju i preko whatsapp-a vode “paf-paf” politike, ugroženi su ljudski životi, imovina, prirodna bogatstva i turistička sezona. Crna Gora se ne brani lažnim obećanjima, populizmom i neozbiljnošću jer kad tad takav odnos prema javnom dobru dođe na naplatu – saopštili su iz Građanskog pokreta URA, napominjući da je prošla godina dana od obećanja premijera Milojka Spajića da će Vlada pronaći sredstva da kupi kanader.

Iz URE zaključuju da se, sa druge strane, vatrogasci širom države, svim silama bore sa vatrenom stihijom i da im svi građani duguju punu zahvalnost za požrtvovanost koju pokazuju.

Danilović: NATO nije protivpožarna organizacija, naprotiv

0

Požari i NATO

DPS pita zašto Spajić nije pozvao NATO da ugasi požar?

A gdje ga je to ugasio, do sada?

NATO nije protivpožarna organizacija, naprotiv.

Kada ga je ono DPS zvao i kada je ono došao potom, može li se ko od starijih DPSedlija, sjetiti?

Ne računam onu pomoć u čizmama kada su bile poplave, koju nećemo zaboraviti.

Da je NATO protiv-požarni „aparat“ ugasio bi onaj stravični i razarajući požar u LA kada je poginulo stotinu ljudi, a  izgorelo na desetine i desetine  milijardi dolara vrijednosti.

Ne znam hoće li im Spajić šta odgovoriti ali je  žalosno da se toj družini ćuti skoro dvije godine.

I u njihovo vrijeme smo moljakali ovoga i onoga da nam „potuli“ vatre po Crnoj Gori.

Najveći posao u najkraćem periodu uradio je ruski „Iljušin“, ali je to bilo prije nego su nas ugurali pod NATO štit. Sad bi to bio neprijateljski avion.

Ipak, prije svega, dakle, na početku:

– Da ne bismo goreli svake godine uradimo nešto, makar osnovno, da nam sada požari bukte oko puta i u sred živućih sela.

– Ne gasi se požar kad dune sjeverac ili jug – i obični „Krivac“ je dosta da ga niko ne ugasi i ne zaustavi.

– Mogli bismo da pokosimo oko magistralnih, regionalnih i seoskih puteva, zar ne? Trebaju li nam Rusi i Amerikanci za to?

– Imamo li trimera i kosačica da spasimo domove i grobove po selima i gradovima?

– Ima li neko od NVO aktivista da očisti oko očeve i đedove kuće prije nego se mane u Nacionalne parkove?

– ima li, gospodo vladaoci, ikakve šanse da, ipak, kupimo dva helikoptera ili kanader, a da ne bankrotiramo?

– Možemo li to završiti od prihoda od igara na sreću, pošto se nesreće nikada ne isplate?

– Možemo li kako napraviti akciju, da se, prosto,  zainatimo i cijelu državu „ošišamo“ na nularicu – i šume i trave i redom: da državu isdepiliramo, kao što je pokradena, pa da počinemo?

– Možemo li, na kraju, zamoliti i NATO, da pošalje dva aviona, samo da nadlete,  i da nam baci malo kakvog vatrostalnog crijeva, pa ne mora prosipti ni kantu vode. 

Ma, ne to, ne trebaju oni  da nam pomažu i gase, samo da nam se jave da znamo da nijesmo sami i da smo sigurni. Ugasićemo to mi i Bog, kao uvijek. 

Samo nam i Boga ne gurajte u Alijansu, kumimo vas Bogom Velikim.

Predsjednik Skupštine Opštine Andrijevica Vesko Raketić pozvan u CB Berane

0

Kako saznaje naš portal Vesko Raketić, predsjednik Skupštine Opštine Andrijevica je jutros na osnovu prijave pozvan na informativni razgovor u CB Berane.

Povod su događanja u Gornjem Zaostru a Raketić je bio i jedan od organizatora skupa.

Uskoro opširnije…

foto: najnovije.me