Poglavar Srpske pravoslavne crkve (SPC) patrijarh Porfirije pozvao je danas sve na prekid sukoba.
„Sa trona Svetog Save pozivam i apelujem na sve – bez izuzetka, da se obustavi svaki sukob i odbace riječi i djela koja nanose bol i rane drugima. Imamo samo jednu zemlju, jedan narod i potrebni smo jedni drugima. Zato ni po koju cijenu ne dozvolimo da jedni druge povređujemo i proganjamo po ulicama i trgovima“, poručio je patrijarh Porfirije, navodi SPC.
Patrijarh Porfirije je naveo da „ništa nije razornije od mržnje, podjela i nasilja među braćom“ i da ništa nije dragocjenije „od mira i bratske ljubavi“.
Prema prognozi Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju, danas će u Crnoj Gori biti promjenljivo oblačno sa sunčanim intervalima i veoma toplo. U popodnevnim satima, ponegdje, uglavnom u planinskim oblastima, očekuje se kratkotrajna kiša praćena grmljavinom.
Vjetar će biti uglavnom slab do umjeren, najčešće iz istočnih smjerova.
Na krajnjem jugoistoku povremeno će duvati umjeren sjeveroistočni vjetar, koji će na udare biti kratkotrajno pojačan.
Jutarnja temperatura vazduha kretaće se od 12 do 26 stepeni, dok će najviša dnevna iznositi od 26 do 38 stepeni.
Predsjednik DNP-a Milan Knežević gostovao je na Informer televiziji gdje je kazao da prema svim pokazateljima, većina požara sa kojim se suočava Crna Gora da su podmetnuti.
„To treba da zabrine državu i čitav bezbjednosni sistem. Ovo sada djeluje kao jedna organizovana teroristička grupa koja i na Podgorici i crnogorskom primorju izaziva požare. Nadam se da ćemo brzo otkriti počinioce“, kazao je Knežević.
On je dodao da se ispostavilo da imamo više piromana nego požara u Crnoj Gori.
„Mi u ovom trenutku ne možemo znati motive. Kažu da piromani imaju motive zavisnosti“, kazao je Knežević.
Jasno je ko želi bezbjednosni sektor da predstavi kao nesposoban, dodao je on, i navodi da je jasno kome to odgovara.
„Država je mogla da uradi sve što je mogla sa svojim kapacitetima. Želim da izražem saučešće povodom smrti Dejana Božovića. Moramo djelovati preventivno. Moramo makar da kupimo polovne kanadere, koji koštaju 20-30 miliona evra. Imajući u vidu da je ovo bila apokaliptična situacija gdje Podgorica podsjeća na Černobil, moramo da i kroz saradnju sa državama regiona da stvorimo bezbjednosni sistem koji će preventivno i promptno reagovati kad se budu dešavale ovakve situacije“, kazao je Knežević.
„Postoji manjina koja bi viša voljela da izgori cijela Crna Gora nego da je gasi srpski helikopter“ Na pitanje novinara Informer televizije da Knežević prokomentariše negodovanje zbog srpskog helikoptera, Knežević navodi da je Direktorat istovremeno tražio pomoć od Srbije, EU i NATO-a
„Tražili smo pomoć i iz regiona putem evropske pomoći i jedino je Srbija odmah promptno reagovala, kasnije su reagovali Hrvati i Italijani. Zahvalan sam za svaku kap vode, ali ono što je uradila Srbija je još jedan dokaz bratske pomoći i želje da se ova nepogoda i ovakvo vanredno stanje što prije riješi. Većina građana Crne Gore je ovo dočekala euforično sa zahvalnošću i nadom da se ovo neće ponoviti i da će doći do tješnje saradnje“, kazao je Knežević.
Dodao je da je istina da postoji manjina, a koja bi, po njegovom mišljenju, više voljeli da izgori Podgorica i Crna Gora nego da ih gasi srpski helikopter.
„Imali ste i saopštenje DPS-a gdje su rekli da im ne treba Vučićeva milostinja već NATO. Ali NATO nije vatrogasna jedinica nego vojni savez. NATO je ostao nijem na te pozive do današnjeg dana. Naša iskrena braća su ljudi iz Srbije koji već 3-4 dana gase požare. Ja sam zahvalan i Hrvatskoj i Italiji, ali je fakat da je Srbija prva urgentno, bespogovorno, bezuslovno reagovala i to su građani prepoznali i to meni u ovom trenutku predstavlja satisfakciju i ponos što pripadam srpskom narodu“, kazao je Knežević.
„Crna Gora je zemlja dvostrukih aršina; Pjevamo himnu Sekule Drljevića i mičemo spomenik Pavlu Đurišiću“
Govoreći o spomeniku Pavlu Đurišiću, Knežević navodi da je ovo zemlja dvostrukih aršina i da pjevamo himnu Sekule Drljevića, ideologa tzv. NDCG po uzoru na NDH koji je napisao crnogorsku himnu.
„To nikome ne smeta. Imate spomenik u Gusinju čovjeku koji je bio prepoznat kao saradnik okupatora Čelić. On je učestvovao u radu muslimanskih i albanskih milicija koji su ubijali Srbe a on od 2012. nikome ne smeta“, kazao je Knežević.
Ispalo je da je najveći problem Pavle Đurišić, a nije problem što se 5% BDP-a izdvaja za NATO a da nemamo jedan kanader.
Uz počasnu paljbu saborci iz Vojske Crne Gore oprostili su se od hrabrog mlađeg vodnika Dejana Božovića, koji je život položio u borbi sa vatrenom stihijom.
– Njegovo ime i djelo ostaće urezani u sjećanju Vojske i građana Crne Gore. Počivaj u miru. Slava ti i hvala – saopšteno je iz Ministarstva odbrane.
Od hrabrog vojnika tačno u 15 sati tivatski vatrogasci su se postrojavanjem, minutom ćutnje i oglašavanjem vatrogasnih sirena, oprostili od svog kolege, mlađeg vodnika Vojske Crne Gore Dejana Božovića koji je sahranjen u rodnom Danilovgradu.
Crna Gora ne smije biti talac neodgovornih pojedinaca i grupa koje su spremne da nam zapale državu radi svojih interesa, navodi se u saopštenju ministra sporta i mladih Dragoslava Šćekića.
“Sa dubokom zabrinutošću pratim dramatičnu situaciju izazvanu požarima koji proteklih dana bukte širom Crne Gore, a naročito informacije o sumnjama Uprave policije da su požari u Crnoj Gori posljedica organizovane sinhronizovane akcije neidentifikovanih počinilaca radi izazivanja haosa u zemlji”, saopštio je Šćekić.
Prema njegovim riječima, ovakvi događaji prevazilaze okvir “obične” krivične radnje i predstavljaju ozbiljan udar na bezbjednost građana, imovine i životne sredine.
“Ukoliko se tokom istrage potvrdi da je motiv ovih i sličnih namjernih paljenja izazivanje destabilizacije i političke krize sa ciljem rušenja legitimno izabrane vlasti, smatramo da se mora otvoriti pitanje kvalifikacije ovih djela kao terorističkog akta protiv države”, rekao je Šćekić.
Kako je dodao, paljenje šuma, naselja i javnih površina, naročito u naseljenim sredinama, ne ugrožava samo materijalna dobra već direktno prijeti životima ljudi, pripadnika službi zaštite i spašavanja, i svih onih koji učestvuju u gašenju požara.
“To je napad na državu, društvo i našu zajedničku bezbjednost. Podržavam nadležne organe bezbjednosti da hitno i temeljno istraže sve okolnosti, identifikuju nalogodavce i izvršioce, i da u skladu sa zakonom preduzmu najstrože mjere, bez obzira na političku ili bilo koju drugu pripadnost počinilaca”, dodaje Šćekić.
Šćekić kaže da je ovo trenutak kada svi koji dobro misle Crnoj Gori, pokažu jedinstvo, bez obzira na političke i ideološke razlike.
“Crna Gora ne smije biti talac neodgovornih pojedinaca i grupa koje su spremne da nam zapale državu radi svojih interesa”, zaključio je Šćekić.
Nikšićka policija uhapsila je maloljetnika starog 17 godina zbog sumnje da je izvršio krivično djelo ubistvo u pokušaju, saopšteno je iz Uprave policije. On je kako se sumnja, sinoć oko 22 sata, na Trgu slobode izbo 18-godišnjaka, saopšteno je iz policije.
Iz policije je saopšteno da ih je sinoć oko 22 časa obavijestila Hitna medicinska služba, da im se javila osoba sa teškim tjelesnim povredala, sa više ubodnih rana u predjelu tijela.
„Preduzimajući intenzivne aktivnosti na terenu službenici nikšićke policije došli su do saznanja da je sinoć na Trgu slobode u Nikšiću došlo do fizičkog sukoba između oštećenog osamnaestogodišnjaka i jednog nepoznatog lica, kada je ovo lice oštećenom nanijelo više ubodnih rana“, piše u saopštenju policije.
Sa događajem je, kako navode u saopštenju, upoznat tužilac u Višem državnom tužilaštvu u Podgorici koji je kvalifikovao krivično djelo ubistvo u pokušaju i naložio preduzimanje daljih aktivnosti u cilju rasvjetljavanja događaja.
„Na licu mjesta je izvršen uviđaj, pronađeno je sredstvo izvršenja krivičnog djela koje je izuzeto, te su od određenog broja lica prikupljena obavještenja na zapisnik na okolnosti događaja. Niz preduzetih operativno taktičkih radnji rezultirao je identifikacijom izvršioca – maloljetnik star 17 godina iz Nikšića koji je lišen slobode zbog sumnje da je izvršio krivično djelo ubistvo u pokušaju“, saopšteno je iz policije.
Iz policije su saopštili da je on danas priveden na dalju nadležnost postupajućem tužiocu u Višem državnom tužilaštvu u Podgorici uz krivičnu prijavu.
Nacionalni Savjet Albanaca u Crnoj Gori, na čelu sa predsjednikom Faikom Nikom saopštio je da spomen obilježja Isufu Čeljaju podignut kao izraz lokalnog pijeteta a ne kao čin provokacije ili revizionizma.
Nacionalni Savjet Albanaca u Crnoj Gori reagovao je na saopštenje Ministarstva kulture i medija povodom spomen obilježja Isufu Čeljaju.
“Povodom saopštenja ministarke kulture i medija, Tamare Vujović, u vezi sa spomen-obilježjem u Vusanju posvećenom Isufu Kameru Čeljaju, osjećamo odgovornost da reagujemo u ime Nacionalnog Savjeta Albanaca, jer smo i kao institucija, ali i kao zajednica duboko pogođeni jednostranim ocjenama koje se navode u saopštenju Ministarstva kulture i medija”, poručuju iz Nacionalni Savjet Albanaca u Crnoj Gori.
Smatraju neprihvatljivim i uvredljivim činom, da odmah nakon skidanja spomen-obilježja Pavlu Đurišiću, reaguju na spomen obilježje Isufa Čeljaja, stavljajući ih u istu ravan i nazivajući ga saradnikom okupatora.
“Ovo su opasne izjave da bez naučnih dokaza i argumenata, bez uvažavanja lokalnog konteksta, jedna istorijska ličnost bude paušalno označena kao “saradnik okupatora”, što sa sobom povlači stigmatizaciju čitave zajednice koja ga smatra dijelom svog istorijskog pamćenja i ne povezuje se sa nijednom činjenicom koja se i prije, a i sada navodila kroz razne političke pokušaje”, istakli su u saopštenju.
Navode da Isuf Kamer Čeljaj, nije bio saradnik okupatora, već uvaženi borac za slobodu svog naroda i mještana u Plavu i Gusinju, za vrijeme rata, koji je poginuo početkom 1944.godine, u 35. godini u borbi protiv četničkih snaga.
“On nije bio zločinac, niti je stajao uz sile koje su donosile stradanja, progone i krv, kako se pokušava skrnaviti njegovo ime, već suprotno tome, on je bio narodni heroj, koji je po mnogim pisanim činjenicama i izjavama svjedoka pomagao i Albancima, ali i mnogim porodicama nealbanskog stanovništva”, poručuju iz Nacionalnog Savjeta Albanaca u Crnoj Gori.
Prema njihovim riječima, spomen obilježje Isufu Čeljaju podignut je na inicijativu mještana, kao izraz lokalnog pijeteta i pamćenja, a ne kao čin provokacije ili revizionizma.
“Podsjećamo da Crna Gora nije država jedne istine, jedne ideologije i jednog narativa. Crna Gora je zajednica različitosti, složene prošlosti i višeglasnog pamćenja. S toga, pokušaji da se zakon koristi kao oruđe za brisanje jednog dijela kolektivnog sjećanja duboko su štetni i opasni po društvenu koheziju”, istakli su.
Ako je, navode, opravdanje za odluku Ministarstva kulture i medija formalno-pravni aspekt, podsjećaju da u Crnoj Gori postoje na stotine spomenika podignutih bez odobrenja i na desetine hiljada nelegalnih objekata.
“Dok kada su u pitanju istorijske činjenice, Ministarstvo bi trebalo da se zasniva na relevantnim arhivskim dokumentima i provjerljivim činjenicama, a ne na jednostranim izvorima i subjektivnim izjavama pojedinaca. Štaviše NSA posjeduje sasvim drugačije podatke i dokaze, koji govore u prilog Jusufa Čeljaja kao branioca svoje zemlje i naroda, bez obzira na nacionalnu i vjersku pripadnost”, poručuju.
Iz Nacionalnog Savjeta Albanaca pozvali su Ministarstvo kulture i medija da prekine praksu jednostranih i autoritarnih odluka, i da umjesto ultimatuma – otvori dijalog.
“Jer država koja ruši spomenike bez sluha za građane – rizikuje da ruši i mostove povjerenja među svojim narodima”, poručuju u reagovanju.
Službenici Regionalnog centra bezbjednosti „Sjever“, u koordinaciji sa nadležnim državnim tužilaštvima i pribavljenim naredbama sudova, izvršili su pretrese na više lokacija i tom prilikom pronašli četiri komada oružja i 101 komad municije, te podnijeli krivične prijave protiv tri osobe.
Policijski službenici u Bijelom Polju su, pretresom stana i drugih prostorija koje koristi Š.H. pronašli i oduzeli pušku i pištolj koji se nalazio u ilegalnom posjedu.
„Državni tužilac u Osnovnom državnom tužilaštvu u Bijelom Polju, koji je upoznat sa događajem, naložio je da se nakon sprovedenih vještačenja, protiv Š.H. podnese krivična prijava zbog sumnje da je izvršila krivično djelo nedozvoljeno držanje i nošenje oružja i eksplozivnih materija“, navode iz Uprave policije.
(Foto: Uprava policije)
Postupajući po operativnim saznanjima, službenici Odjeljenja bezbjednosti Mojkovac su, kako navode, izvršili pretres stana i drugih prostorija kod D.V. i tom prilikom pronašli i oduzeli dvije lovačke puške, od kojih je jedna u ilegalnom posjedu, i 101 komad municije različite vrste i kalibra.
Po nalogu postupajućeg tužioca u Osnovnom državnom tužilaštvu u Bijelom Polju, oduzeto oružje je upućeno na odgovarajuća vještačenja, nakon ćega će državni tužilac pravno kvalifikovati djelo.
„Takođe, službenici Odjeljenja bezbjednosti Berane su, nakon dobijenih rezultata vještačenja oduzetog oružja i municije iz prethodnog perioda, podnijeli Osnovnom državnom tužilaštvu u Beranama krivične prijave protiv M.V. (38), Lj.D. (44) i V.Č. (47) zbog sumnje da su počinili krivična djela nedozvoljeno držanje i nošenje oružja i eksplozivnih materija“, zaključuju iz Uprave policije.
Tužilac rekao da u tom događaju nema elemenata bića krivičnog djela, policija će „cijeniti postojanje elemenata prekršaja u radnjama maloljetnih lica, kao i u odnosu na roditelje maloljetnika“
Uprava policije saopštila je da su dva maloljetnika – starosti 13 i 14 godina -sinoć pokušala da zapale vatru u podgoričkom Siti kvartu.
„Službenici policije u Podgorici su preventivnim operativnim radom na terenu, uočili dva lica koja su na otvorenom prostoru u krugu jedne zatvorene fabrike, pokušala da zapale vatru, u čemu su spriječeni. Naime, policijski službenici Odjeljenja bezbjednosti Podgorica su sinoć oko 20 časova, u dijelu grada City kvart, na betonskom dijelu, u blizini nekadašnje fabrike ‘Radoje Dakić’ zatekli dva maloljetnca lica starosti 13 i 14 godina, koja pokušavaju da zapale vatru“, saopštila je Uprava policije.
Maloljetnici su dovedeni u Odjeljenje bezbjednosti Podgorica, gdje su od njih uzete izjave, u prisustvu roditelja.
Državni tužilac u Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici se izjasnio da u navedenom događaju nema elemenata bića krivičnog djela.
Podgorička policija će, kako je saopšteno, „cijeniti postojanje elemenata prekršaja u radnjama maloljetnih lica, kao i u odnosu na roditelje maloljetnika“.
„Uprava policije upozorava roditelje da posebnu pažnju posvete ponašanju djece, naročito tokom ljetnjih mjeseci kada je povećan rizik od izbijanja požara. Odgovoran odnos i adekvatni nadzor djece ključni su za sprečavanje ponašanja koje može prouzrokovati ozbiljne posljedice, kako po njih same, tako i po širu zajednicu“, piše u saopštenju.
Osnovno državno tužilaštvo Bar odredilo je zadržavanje do 72 sata S.F. zbog osnovane sumnje da je izvršio krivično djelo nasilje u porodici ili u porodičnoj zajednici.
“Osumnjičeni je lako tjelesno povrijedio člana porodice – majku, uputio joj riječi prijetnje, a nakon toga više puta udario otvorenom šakom i pesnicom u predjelu lica i glave nanijevši joj tom prilikom lake tjelesne povrede”, navodi tužilaštvo.
Да бисмо пружили најбоље искуство, користимо технологије попут колачића за чување и/или приступ информацијама о уређају. Сагласност са овим технологијама ће нам омогућити да обрађујемо податке као што су понашање при прегледању или јединствени ИД-ови на овој веб локацији. Непристанак или повлачење сагласности може негативно утицати на одређене карактеристике и функције.
Функционално
Увијек активан
Техничко складиштење или приступ је стриктно неопходан за легитимну сврху омогућавања коришћења одређене услуге коју изричито захтева претплатник или корисник, или за једину сврху обављања преноса комуникације преко електронске комуникационе мреже.
Преференце
Техничко складиштење или приступ су неопходни за легитимну сврху чувања преференција које не захтевају претплатник или корисник.
Статистика
Техничко складиште или приступ који се користи искључиво у статистичке сврхе.Техничко складиште или приступ који се користи искључиво у анонимне статистичке сврхе. Без судског позива, добровољне сагласности од стране вашег Интернет провајдера или додатне евиденције треће стране, информације сачуване или преузете само за ову сврху се обично не могу користити за вашу идентификацију.
Маркетинг
Техничко складиште или приступ су потребни за креирање корисничких профила за слање реклама или за праћење корисника на веб локацији или на неколико веб локација у сличне маркетиншке сврхе.