Zaposleni na poslovima otpravnika vozova, TK i saobraćajnih dispečera u Željezničkoj infrastrukturi (ŽICG), najavili su da će obustaviti saobraćaj, ukoliko ih nadležni ne pozovu na razgovor i ne prihvate njihove predloge.
„Obavještavamo javnost da, ukoliko nas ni nakon ovog saopštenja nadležni ne pozovu na hitan razgovor i ne prihvate naše opravdane predloge, bićemo prinuđeni da pređemo na narednu fazu – obustavu saobraćaja”, navodi se u saopštenju.
Oni su kazali da njihova borba nema političku pozadinu niti je povezana sa bilo kojom partijom.
„Ovo je isključivo borba radnika za dostojanstvo, sigurnost i poštovanje zakonom zagarantovanih prava”, dodaje se u saopštenju.
Zaposleni na poslovima otpravnika vozova, TK i saobraćajnih dispečera u ŽICG su podsjetili da već godinama ukazuju na njiove probleme i zahtjeve – kroz usmene razgovore, sindikalne sastanke i zvanične obraćaje rukovodstvu kompanije i resornom Ministarstvu.
“Na tim sastancima dobijali smo obećanja da će naši zahtjevi biti razmotreni i uvaženi, ali nijedno od njih do danas nije ispunjeno”, navodi se u saopštenju,
Nakon što su iscrpljeni svi usmeni pokušaji, 6. avgusta su uputili zvanični pisani dopis sa jasno definisanim zahtjevima.
Odgovor su dobili samo od direktorice Direktorata za željeznički saobraćaj u Ministarstvu saobraćaja, Slavice Knežević, dok se ostali iz rukovodstva i Ministarstva, kako su kazali, još nijesu oglasili.
“Odgovor Knežević smatramo pokušajem skretanja pažnje sa suštine problema i izbjegavanjem odgovornosti, uz iznošenje netačnih i nepotpunih informacija. Na nijedno od konkretnih pitanja nismo dobili jasan i precizan odgovor”, rekli su zaposleni.
Oni su ponovili njihove zahtjeve i to, između ostalog, povećanje koeficijenta na 7,9 i dodatak na platu od 30 odsto.
Oni još traže isplatu prekovremenog rada, mjesec za mjesec, povratak beneficiranog radnog staža, uvećanje zarade za rad nedjeljom za 80 odsto, pravedan obračun prosjeka zarade za vrijeme odmora (prosjek zadnja tri mjeseca).
“Obavljamo poslove najveće odgovornosti za bezbjednost željezničkog saobraćaja, što potvrđuju i važeći pravilnici, a zauzvrat dobijamo tretman koji je nepravedan, ponižavajući i dugoročno opasan za sistem”, poručili su zaposleni.
Demokratska partija socijalista (DPS) saopštila je da će uskoro na javnu raspravu uputiti nacrt zakona o zabrani fašističkih, nacističkih i ekstremno nacionalističkih organizacija i njihovih simbola. Iz te partije poručili su da je cilj donošenje kvalitetnog zakonskog rješenja koje bi imalo što širu društvenu podršku i kojim bi se stalo na put pokušajima falsifikovanja antifašističkog nasljeđa i veličanju ratnih zločinaca.
Dok iz DPS-a tvrde da rade u interesu “civilizovanih vrijednosti” i evropskih standarda, lider Ujedinjene Crne Gore Goran Danilović, ocijenio je da je upravo ta partija posljednja koja ima pravo da govori o ekstremizmu.
„DPS ‘nacrtava’? Ovako nam i treba! Ako postoji ekstremistička organizacija u Crnoj Gori, onda je to DPS. Partija koja je više od dvije decenije bila pokrovitelj ekstremizma, banditizma, nerasvijetljenih ubistava, crnih trojki, progona, prijetnji i prebijanja, sada sebi daje za pravo da piše zakon o zabrani ekstremističkih organizacija. Sram ih bilo zauvijek, a i nas sa njima, jer ni nakon pet godina ‘uslovne slobode’ nemamo snage da se ujedinimo i stanemo na kraj ovoj perverziji i sprdnji sa zdravim razumom“, poručio je Danilović.
On je ocijenio da je sama najava da DPS priprema ovakav zakon groteskna i uvredljiva za građane koji su, kako kaže, dobro zapamtili kako je izgledala „sloboda pod njihovom vlašću“.
„Zemljo, otvori se! Oni koji su decenijama unosili strah i nesigurnost sada bi da brane društvo od ekstremizma. Ako je DPS zaštitnik antifašizma, onda je jasno koliko je ova država daleko od istinske slobode“, zaključio je lider Ujedinjene Crne Gore Goran Danilović
Službenici saobraćajne policije u Baru sproveli su lokalne akcije pod nazivom „Alkohol“ i „PAS“, tokom kojih je devet osoba uhapšeno zbog vožnje pod dejstvom alkohola ili psihoaktivnih supstanci, objavila je Uprava policije na mreži X.
Kako je saopšteno iz Uprave policije, među uhapšenima su: L.T. (23) iz Srbije, A.Ć. (27) iz Podgorice i V.P. (27) iz Bara, koji su vozili pod dejstvom alkohola u koncentraciji većoj od 1 g/kg. A.S. (27) iz Moldavije lišen je slobode zbog vožnje pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci.
Uhapšeni su i: E.G. (35) iz Bara zbog vožnje pod dejstvom amfetamina, metamfetamina, kokaina i marihuane; A.L. (30) iz Bara, koji je bio pozitivan na kokain i marihuanu; te A.L. (21) iz Bara, L.K. (26) i N.D. (23) iz Srbije, koji su odbili testiranje na psihoaktivne supstance.
Ne može se reći da Đole Lutovac nema integritet. On nije došao da dijeli narod niti da ga vraća u prošlost, već da se bavi onim što mu pripada – zakonima i pravdom, saopštila je poslanica Pokreta Evropa sad Jelena Nedović.
– Napad na Lutovca je napad na Pokret Evropa sad. Znači na sve nas – kazala je Nedović.
Ocijenila je da Lutovca ne zanimaju partizani i četnici, niti beskrajne rasprave o tome ko je bio „na kojoj strani“.
– To je istorija koja je svoje rekla i koju nove generacije doživljavaju kao prevaziđenu. Niti ga je narod birao da bi se bavio čija je istorija istinita – već da sprovodi zakone ove države – istakla je Nedović.
Ljudi danas ne žele da žive u prošlim sukobima, nego u miru, pravu i jedinstvu.
– Nove generacije ne zanimaju ideološke podjele, nego sigurnost, zajedništvo i nada u bolju budućnost. Đole upravo to donosi – pogled unaprijed, a ne nazad. Pravi integritet nije u tome da se stalno otvaraju stare rane, već u tome da se donese mir, pravda i sloga. On to i čini – smatra Nedović.
Nedović je poručila da uloga crkvenih lica nije da se bave politikom ni da vraćaju narod u prošle rovove.
– Njena misija je da govori o ljubavi, o Hristu i o svecima, da podstiče praštanje i da bude uz narod kad mu je teško. Da bude svetionik nade, a ne podjela. Ko želi da se bavi politikom – a to se odnosi na sve vjerske poglavare koji žele biti političari a ne duhovnici – neka skinu odore i dođu u politički ring. I samo neka se sjete patrijaha Pavla. Kao mjere posvećenosti narodu, vjeri i crkvi – istakla je ona.
Dodala je da je pogrešno svaljivati krivicu na one koji žele da grade, a ne da ruše.
– Đole stoji na strani zakona, mira i budućnosti – i to je integritet koji je našem narodu danas potreban. Napominjem – da državni organi ne budu selektivni – ista pravila za sve! Što je i predsjednik opstine Berane uradio – na isti način treba da se ophode i drugi nosioci javnih funkcija. I dok se druge države bave robotikom, letećima automobilima – mi se igramo četnika i partizana. Sramno – zaključila je Nedović.
Predsjednik Opštine Berane Đole Lutovac saopštio je da je nakon saznanja o postavljanju spomenika Pavlu Đurišiću u selu Gornje Zaostro odmah reagovao, te da je po nalogu Ministarstva kulture i medija pokrenuta procedura uklanjanja.
Po nalogu ministarke kulture i medija, nadležna inspektorka je, kako je kazao, izašla na teren i u poslijepodnevnim časovima utvrdila činjenično stanje.
„Opštini Berane i meni lično, kao odgovornom licu, uručen je zapisnik i rješenje kojim smo obavezani da po hitnom postupku, u roku od odmah, a najkasnije u roku od tri dana uklonimo spomenik, u skladu sa Zakonom o spomen-obilježjima.Kao odgovorna lokalna samouprava, odmah smo pokrenuli proceduru kako bi se ispunili svi preduslovi za uklanjanje spomenika. Uzimajući u obzir složenost situacije – angažovanje više lokalnih i državnih službi, obavještavanje drugih institucija i koordinaciju sa bezbjednosnim službama zbog informacija da su na lokaciji prisutna lica potencijalno povezana sa službama iz regiona – stvoreni su uslovi da se na lice mjesta izađe deset sati nakon donošenja rješenja, tj. oko dva sata poslije ponoći narednog dana“, objašnjava Lutovac.
Isitče da su po dolasku zatekli okupljene građane koji su znali za njihov dolazak i čekali ih kako bi izrazili protivljenje uklanjanju spomenika. Razgovor sa njima vođen je, kaže Lutovac, u mirnoj atmosferi, bez povišenih tonova, a kamoli tenzija.
„Zamolio sam sveštenike, oca Milenka Ralevića, oca Miloša Mizića i još nekoliko ljudi da se, zajedno sa načelnikom Babovićem i komandirom Delevićem, izdvojimo od okupljenih i razgovaramo o rješenju problema. Tom prilikom rečeno nam je da će za nekoliko sati u obližnjoj crkvi liturgiju služiti Mitropolit Metodije, te da će prisutni postupiti u skladu s njegovim stavom – bilo da spomenik bude uklonjen, bilo da ostane“, navodi on.
Lutovac naglašava da su jasno istakli da živimo u sekularnoj državi, da se zakoni moraju poštovati i da njihovo sprovođenje ne može zavisiti od bilo čije riječi ili stava – bez obzira da li dolazi od vjerskog poglavara, predsjednika opštine ili nekog trećeg.
„Nakon konsultacija sa kolegama iz Odjeljenja bezbjednosti Berane, procijenio sam da se građani neće povući dobrovoljno i da bi uklanjanje spomenika bilo moguće jedino uz upotrebu sile. To sam odbacio kao opciju, ne želeći da se primijeni sila prema okupljenima ili njihovoj imovini. Građanima sam saopštio da u roku od 12 sati, odnosno do 15 časova narednog dana, moraju osloboditi prilaz spomeniku kako bi službe mogle da pristupe i realizuju rješenje“, istakao je on.
Oni su, kaže, njegovu namjeru da smiri tenzije shvatili i prihvatili, a potom odlučili da sami uklone spomeni.
„Dakle, kao što je naveo Mitropolit Metodije, smatram sebe najodgovornijim za dešavanja te noći u Gornjem Zaostru – upravo zato što sam smirivao tenzije, što nisam dozvolio primjenu sile, što sam sačuvao i okupljene i službenike, izbjegao nova hapšenja, krivične prijave, desetine optužnica i bratske sukobe i eskalaciju. Istina, potkrijepljena ovim činjenicama, dijametralno je suprotna tvrdnjama Mitropolita Metodija. Spreman sam da to potvrdim i na poligrafu i pred sudom, ukoliko bude potrebno“, poručio je Lutovac.
Za razliku od Mitropolita Metodija, dodaje on, sveštenici Miloš Mizić i Milenko Ralević pokazali su konstruktivnost i odgovornost.
„Posebno ističem sveštenika Ralevića, koji je svojim ponašanjem doprinosio smirivanju tenzija, što sam mu i lično priznao i o čemu sam spreman da svjedočim gdje god bude potrebno. Nakon događaja, iz ljudske i moralne obaveze, ostvario sam kontakt i sa porodicom uhapšenog Dobrašinovića, želeći da izrazim brigu za njegovo zdravlje i dobrobit“, naglasio je Lutovac.
Život i zdravlje svake osobe, dodaje on, moraju biti zaštićeni.
„Istovremeno, zakoni države moraju se poštovati, a institucije su dužne da ih sprovode pravedno i nepristrasno. Moju iskrenu brigu potvrđuje i izjava porodice Dobrašinovića data za medije, pred Osnovnim sudom u Beranama, u kojoj su naveli da su u razgovoru sa mnom naišli na razumijevanje i ako sam osudio postavljanje spomenika. Takođe, pominjanje gospodina Ivana Radevića u ovom kontekstu je neutemeljeno – on je, na moj zahtjev, kao direktor jednog opštinskog preduzeća, obezbijedio mašinu potrebnu za izvršenje rješenja i ništa više od toga“, istakao je Lutovac.
Nažalost, kako je naglasio, pojedinci su uklanjanje nelegalno podignutog spomenika iskoristili za politički obračun sa državnim i lokalnim vlastima.
Posebno je, kako kaže Lutovac, problematično što se pokušava nametnuti neistinit narativ da se zbog uklanjanja spomenika Srbi hapse po Crnoj Gori.
„Kao predsjednik Opštine Berane jasno poručujem da nikoga ne hapsim – to nije moja nadležnost, niti motiv. Živimo u maloj sredini, dobro se poznajemo i narod jasno prepoznaje iskrene namjere. Moj odnos prema građanima, zakonima i poštovanju pravnog poretka bio je i ostaje vođen odgovornošću i iskrenošću. Jasan mi je cilj ovakvih izjava, a jasan je i narodu“, istakao je on.
Lutovac poručuje da stoji miran pred svim što se dogodilo, te da je sačuvao narod i ujedno postupio po zakonu.
„U srcu i duhu ostajem vjeran hrišćanskoj načelnosti – oslonjen na molitvu i istinu koju Hristos donosi. U duhu ljubavi i praštanja poštujem svakoga, vjerujući da pravda proizilazi iz iskrene vjere i ljubavi. Vjerujem i da će doći dan, kada će istina spajati ljude, jer samo kroz mir, koji smo kao odgovorno rukovodstvo sačuvali, možemo ići naprijed. A, vrijeme je majstorsko rešeto, sve će pokazati“, zaključuje Lutovac.
Podgoričko tužilaštvo odredilo je zadržavanje za F.J. iz tog grada.
On se tereti da se bavio zelenašenjem.
Kako su naveli iz ODT, sumnja se da je F.J. tražio od maloljetnika, inače učenika srednje škole, da mu vrati iznos od 1.700 eura, na ime duga od 1.000.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić obraća se naciji.
Predsednik je na početku obraćanja rekao da u ime Republike Srbije želi da pozdravi razgovore Putina i Trampa na Aljasci.
– Srbija smatra da su ti razgovori od presudnog značaja za budućnost čovečanstva, naravno i za budućnost Evrope, i za budućnost Srbije. Mir je najviši interes svih na planeti, a posebno za Srbiju – rekao je on.
Tenzije usmerene protiv naših građana će biti manje ako dođe do mira u Ukrajini, istakao je Vučić.
– Posebno smatramo da je od interesa za Srbiju uspostavljanje mira. Deo tenzija koje postoje usmrene su potiv naše Srbije, naših građana – rekao je predsednik Vučić.
– Ono zašto sam vas pozvao, a to je tema koju sam hteo da izbegnem, verovao sam da će moje sledeće obraćanje biti o smanjivanju cena i povećavanju standarda naših građana. Borimo se za nove planove kojima će građani Srbije biti zadovoljni, da njihove plate i penzije koje će rasti ponovo, da dobiju pravi značaj ako držimo pod kontrolom cene – kazao je on.
Vučić ističe da je borba za očuvanje doma ljudi, mesta osnovnog životnog prostora gde izvršitelji ne bi imali pravo da oduzimaju kuću, je jedan od prioriteta.
Krenulo se sa pričom o pravdi, podseća Vučić, i dodaje da priče o pravdi nije bilo kada je izgorelo 16 ljudi u požarima u Novom Sadu, gde je bila direktna ljudska krivica.
– Nedvosmislena krivica, i gradskih čelnika i ostalih. Pravdu niste čuli u Severnoj Makedoniji, tamo gde je četiri puta više ljudi poginulo u požaru. Tu reč niste čuli. Zašto smo je čuli u Srbiji? Čuli smo je zato što je iskorišćeno kao oružje i municija u borbi protiv slobodne i suverene i nezavisne zemlje – rekao je predsednik.
Kaže da je sve krenulo sa romantičnim pričama o „našoj deci, mladosti i budućnosti“, i zapitao je pa ko ne bi bio za to.
– Svako od nas je bio za to. Iako i dalje nismo sasvim sigurni šta se tačno dogodilo, a još manje znaju oni što sve svode na politiku, svakako pravda za nadstrešnicu mora biti pronađena. A onda smo samo mesec dana posle toga shvatili da im nije baš do roditelja i pravde, kada su krenuli da napadaju oca i majku strica poginulih i nastradalih – istakao je Vučić.
Onda su kao posle Ribnikara saopštili da nisu deca, roditelji poginulih ti koji imaju monopol na bol, podseća predsednik.
– Onda su defakto počeli da ukidaju školstvo i obrazovanje. Ne formalno, ali suštinski da. Naša deca danas mnogo manje uče i znaju. I ne razumem roditelje koji su to podržavali. Pošto su uništili školstvo i obrazovanje, razorili ga do temelja da su nam fakulteti pretvoreni u brloge i svinjce, uz aplauze i huk iz svih sala i hala kako je to nešto najlepše. Valjda smo fakultete gradili da budu svinjci, a ne da se deca školuju. To je najviši stepen uspeha koji smo napravili. I ne daj Bože da se neko usudi da kaže nešto protiv toga, odmah ga proganjaju – rekao je predsednik.
Vučić dodaje da je onda, u tom tepanju da su svinjci najlepša mesta za život, počeli da viču da su protiv nasilja.
< – Onda je išlo bezbroj laži o napadima na Pravnom fakultetu gde su se tukli između sebe. Onda su zaustavili slobodu kretanja, uz odobravanje onih spolja, koji su nam govorili da ne treba da poštujemo sopstvene zakone i Ustav.
– Onda su defakto počeli da ukidaju školstvo i obrazovanje. Ne formalno, ali suštinski da. Naša deca danas mnogo manje uče i znaju. I ne razumem roditelje koji su to podržavali. Pošto su uništili školstvo i obrazovanje, razorili ga do temelja da su nam fakulteti pretvoreni u brloge i svinjce, uz aplauze i huk iz svih sala i hala kako je to nešto najlepše. Valjda smo fakultete gradili da budu svinjci, a ne da se deca školuju. To je najviši stepen uspeha koji smo napravili. I ne daj Bože da se neko usudi da kaže nešto protiv toga, odmah ga proganjaju – rekao je predsednik.
Vučić dodaje da je onda, u tom tepanju da su svinjci najlepša mesta za život, počeli da viču da su protiv nasilja.
– Onda je išlo bezbroj laži o napadima na Pravnom fakultetu gde su se tukli između sebe. Onda su zaustavili slobodu kretanja, uz odobravanje onih spolja, koji su nam govorili da ne treba da poštujemo sopstvene zakone i Ustav. I sve smo morali da trpimo, ako država krene da sprovodi zakon, onda viču teror, teror, diraju nam decu. Zamislite veterana koji je 1985. godište. U kom je ratu taj učestvovao? Tu je reč o prevarantima i lažovima – kaže on.
Dodaje da je onda počela priča da su svi lopovi, i da su preko noći najpošteniji ljudi predstavljeni kao lopovi.
– Slušam laži da Franš pripada mome bratu, a ja opet kažem: pokažite mi jedan moj račun u inostranstvu. Moj otac ima svoju kuću na teritoriji BiH, pošto je jednu obnovio. A oni koji imaju stotine miliona evra i koji su pljačkali zemlju odjednom postali poštenjačine. I sve je to podržano od strane okupacionih medijskih platformi – rekao je Vučić.
On kaže da su onda prešli na političke zahteve, koje do juče nisu hteli.
– A govorili su da je izdajnik svako ko hoće izbore. Onda su postajali sve nemoćniji, i ljudi su počeli da shvataju njihovu destruktivnu ulogu, i onda su tražili izbore.
– Ta druga faza kontrolisanog haosa se koristi da opiše mehanizam destabilizacije društva. Pri čemu haos nije spontan već ciljano iniciran. Prva faza – generiše se kontrolisani haos niskog intenziteta. Dezinformacije, laži, medijske kampanje. Poput one koje su objavljivali o siromašnoj starici koja čeka studente, a ono žena iz Rumunije. Druga faza, kada društvo već funkcioniše u uslovima zasićenja krizom, prelazi se na eskalaciju, koordinisane diverzije i nasilje, pojačane spoljnopolitičke pritiske. Sve ste to videli. Onda se kontrolisani haos pomera ka novoj dinamici, kako bi se pirhvatala neprihvatljiva rešenja. Dakle lagali su da su za pravdu, da su za društvo bez korupcije, pošto su znali da će to prihvatiti, da bi posle ovih faza došli do ovih priča o izborima. Posle te faze kreće transformacija, gde kriza postaje instrument za formiranje novog reda – kazao je Vučić.
Sve to gledamo danas, istakao je on, i rekao da u poslednjih dva meseca prisustvujemo eskalaciji haosa.
– Potcenili su građane Srbije, i nisu uspeli da obave to uz sve milijarde evra. Kada igrač pravi crveni karton na terenu? Kada ne može da stigne protivnika, to je izraz nemoći. Slabosti, a ne snage. Pošto ne mogu da ponude novu laž, osim laži o ranjenom i ubijenom detetu. I to lažu besomučno dva dana, i džabe im demanti, nastaviće da lažu. A napravili su zatvoreni krug, da ti ljudi koji su manipulisani da samo to prihvataju laž kao činjenicu, a ne istinu. To dovodi do ovih rezultata. Onda smo došli do toga da su ovi drugi jedini građani, i da oni idu po kućama političkih protivnika. To su radili između 1920 i 1934 godine. Interesantno od 1934 do 1938 se išlo na uništavanje političkih stranaka prostorija. SPD-a, komunista i nekih drugih. Uništavali su ih pripadnici nacističke partije, SA odredi – kazao je predsednik.
Kažu revoltirani građani, a oni bogati da ne mogu biti bogatiji, istakao je on.
– Kažu revoltirani stradalo dete u Valjevu. Ali nije! Ma oni kažu da jeste. Ovo se u Srbiji nije dešavalo od 1952 godine naovamo. U vreme krize oko Informbiroa, tada je su dolazili i po mog teču, zato što je tapšao sovjetskoj reprezentaciji. Ali od tada se nije dešavalo da bande idu po kućama i da sprovode teror. Nikada to veliki diktator Milošević nije sprovodio protiv bilo koga, niti strašni autokrata Vučić. Nismo to radili ni kada smo bili u opoziciji. Bili smo odgovorni ljudi, to sebi ne bismo dozvolili – naglašava Vučić.
Onda kaže da su krenuli da spaljuju prostorije svih političkih protivnika, i da su sinoć na meti bili i SPS, i radikali, i Pokret socijalista.
– Nisam se danas obratio da kukam, ili nekoga napadam, radim koliko mogu sa ljudima koji žele da se bore. Da sačuvamo mir, pa i te ljude, to su naši građani. Da ih vratimo da razumeju šta je normalno ponašanje. Zamalo su ubili 300 ljudi te večeri u Novom Sadu. I pri tome su pričali da je strašno što se ti ljudi brane, u sopstvenoj kući. Zato su išli da ih spale žive! Igrom slučaja smo izbegli ogromnu tragediju! Trebalo je da pogine i Miloš Vučević, i njegovo okruženje, i još nekih 200 ljudi. Nisu izvukli pouku iz toga, već kreću još žešće da spaljuju. Onda su došli sledeće veče, tada nije bilo ljudi, ali ih je iritiralo staklo i brava, pa su sve razbili. Mi smo rekli ljudima da ne rizikuju živote. U Valjevu su zamalo spalili ljude, bacali su molotovljeve koktele – naglasio je predsednik.
Vučić kaže da smo onda čuli od okupacionih medijskih uposlenika da policija juri novinare.
– To je naravno bila laž. Ljudi, govorim vam ovo zato što nam je zemlja u velikoj opasnosti. Ne samo država, već sve naše vrednosti, normalan pristojan život običnih ljudi. Ovo rade protiv svakoga od vas, protiv svakog normalnog čoveka u zemlji. Oni ljudima ne dozvoljavaju da idu u grad, Beograd i Novi Sad su prazni. Ugostitelji, frizeri, zanatlije ne mogu da zarađuju. Zato što banda vlada ulicama. Misle da imaju pravo da tuku, pale, ruše… I pri tome nijedan jedini skup im nije legalan – naglasio je on.
Kaže da ovo podseća na period olovnih godina u Italiji, koji se završio ubistvom Alda Mora, bivšeg premijera.
– I tek tada se država obračunala sa bandama. I moje pitanje za sve je, koga će večeras da spale? I moje upozorenje ljudima je, pitanje je dana kada će nekoga da ubiju. I to kažem na najotvoreniji način! Kažem vam da je to jedino što je preostalo. Sve drugo su već uradili. Ostalo je samo da počnu da ubijaju. Nisam preterao, pitanje je dana kada će se to dogoditi. I tada će reći, ovde je sve u redu, revoltirani građani mirno su ubili tog i tog. I zvuči vam kao parodija, ali nije. Ja sam ovo sazvao da vam kažem šta će se dogoditi – naglasio je predsednik Vučić.
Istakao je da ako se budemo plašili za sve ono za šta smo se borili neće ostati ništa.
– Slušajte ovo. Ukupno 137 policajca je teško ili lakše povređeno. Znate li koliko to košta državu, koliko su ovi ljudi iscrpljeni. Sa direktorom policije razgovaram svaki dan oko pola 3 ujutru, a onda pričamo opet u pola sedam ujutru. Razmislite koliko su nam ljudi iscrpljeni. Zbog poruka koje su pisali „ACAB“ – „svi policajci su kopilad“, pokazuju da ne žele policiju ili red. Oni žele da mogu da rade šta hoće i da im je dozvoljeno šta hoće. Pitam javno tužioca, zna se ko je nadležan za terorizam u Srbiji. Sada ću vam pročitati iz zakonika:
– Prema članu 331. krivičnog zakonika, terorizmom se smatra radnja onog ko u nameri da ozbiljno zastraši stanovništvo, ili da prinudi državu da učini ili ne učini nešto, ili da ozbiljno ugrozi osnovne strukture Srbije, izvrši nešto od sledećih dela: Napadne život, telo ili slobodu drugog lica, to rade svaki dan u Srbiji. Uništi državni ili javni objekat, sinoć smo to videli u Valjevu.
Predsednik Srbije najavio je odlučnu akciju, kojom će se vratiti mir u zemlju.
Frekvencija vozila u Crnoj Gori je umjerena tokom dana pojačana na važnijim putnim pravcima i prilazima gradskim sredinama. Vozačima savjetujemo da izbjegavaju putovanja u najtoplijem dijelu dana, prave češće pauze tokom dužih putovanja i poštuju pravila saobraćaja. Dodatan oprez je neophodan na putevima gdje se izvode radovi, saopšteno je iz Auto moto saveza Crne Gore AMSCG.
Na regionalnom putu R-10 Đurđevića Tara – Mojkovac, u mjestu Sokolovina na snazi je totalna obustava saobraćaja za sve vrste vozila zbog odronjavanja stijenske mase u okviru sanacije kritične tačke Sokolovine.
Do završetka radova odobrava promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja, zbog izvođenja radova na adaptaciji kosine na magistralnom putu M-2 dionica Sotonići-Virpazar, u mjestu Virpazar. Radovi se izvvode od 24 časa do 06.00 časova.
Do 01. septembra zbog izvođenja radova na rekonstrukciji regionalnog puta R-29 Bar-Kamenički most-Krute odobrava se obustava saobraćaja za sve vrste vozila od 08.00 do 11.00 sati i od 13.00 do 16.00 sati.
Do 12. septembra odobrava se promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na jednosmjerni na mjestima izvođenja radova kao i povremenu totalnu obustavu saobraćaja ne dužu od 60 minuta zbog izvođenja radova na rekonstrukciji saobraćajnice Petnjica-Bioča.
Na magistralnom putu M-2 dionica Ribarevine-Poda i Poda-Berane saobraćaj se zbog radova obavlja jednom trakom naizmjenično i moguća je povremena obustava saobraćaja ne duža od 30 min.
Do 07. septembra promijenjen je režim saobraćaja sa dvosmjernog na jednosmjernoi zbog radova na rekonstrukciji magistralnog puta M-2 dionica Bijelo Polje-Barski most, granični prelaz Dobrakovo.
Do 31. avgusta odobrava se promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja, zbog radova, na magistralnom putu M-2 dionica Lepenac-Ribarevina.
Na magistralnom putu M-3 dionica Plužine – Jasenovo Polje, lokalitet Zaborje – Jasenovo Polje saobraćaj se obavlja naizmjenično jednom trakom na mjestima izvođenja radova i regulisan je svjetlosnom saobraćajnom signalizacijom.
Odobrava se promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na jednosmjerni na mjestu izvođenja radova zbog adaptacije regionalnog puta R-19 dionica Trešnjevik-Andrijevica.
Zbog izvođenja radova na izgradnji bulevara saobraćaj je obustavljen u ulici Vojislavljevića-Podgorica. Saobraćaj će se odvijati alternativnim putnim pravcima u skladu sa postavljenom saobraćajnom signalizacijom.
Na magistralnom putu M-6 dionica Pljevlja-Đurđevića Tara odobrava se promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na jednosmjerni na mjestu izvođenja radova do završetka radova.
Do završetka radova od 07.00 do 17.00 sati odobrava se povremena promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na jednosmjerni zbog izvođenja radova na sanaciji klizišta „Provalija“na magistralnom putu M-6 dionica Žabljak-Šavnik.
Do 08. septembra odobrava se promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja zbog izvođenja radova na rekonstrukciji prilaznih saobraćajnica mostu Đurđevica Tara .
Privremeno se do 04. septembra odobrava promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja zbog izvođenja radova na rekonstrukciji mosta Đurđevica Tara na mag. Putu M-6 dionica Žabljak -Pljevlja.
Privremeno se za period do 5. oktobra odobrava promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja ne duže od 10 minuta na mjestu izvođenja radova zbog izvođenja radova na poboljšanju bezbjednosti saobraćaja u zonama pješačkih prelaza obnova i popravka svjetlosne saobraćajne signalizacije na sljedecim putnim pravcima:
Regulacije: – Raskrsnica puta M-6 i R-18, Pljevlja, lokacija 1, – Raskrsnica puta M-6 i R-11, Pljevlja, lokacija 2, – Raskrsnica puta R-18 i R-3, Pljevlja, lokacija 3, – Raskrsnica puta M-6 i lokalni put, Žabljak (Hotel Enigma), lokacija 4, Raskrsnica puta M-6 i R-20, Žabljak (Hotel Izvor), lokacija 5, – Raskrsnica puta M-6 i R-20, Šavnik, lokacija 6, – Raskrsnica puta M-7 i M-8 (Lipci), Vilusi, lokacija 7, – Raskrsnica puta M-3 i R-23, Bogetići, lokacija 8, – Raskrsnica puta M-2 i R-21, Mioska, lokacija 9, – Raskrsnica puta M-3 i R-16, Plužine, lokacija 10, – Raskrsnica puta M-1 i M-2, Petrovac, lokacija 11, – Raskrsnica puta M-8 i R-8, Grahovo, lokacija 12.
Do 29. avgusta odobrava se totalna obustava saobraćaja za sve vrste vozila od 09:00 – 11:00 i od 12:00 do15.00 časova, zbog izvođenja asfalterskih radova na regionalnom putu R-11 dionica Dubočica -Trlica.
Sjutra od 10:00h do 14:30h časova i 17. avgusta od 10:00 do 14:30 časova, odobrava se obustava saobraćaja za sve vrste vozila na regionalnom putu R-4 Dajevića Han – Čemerno, zbog organizacije Međunarodne brdske auto trke „MEMORIJAL NIKOLA ASANOVIĆ”.
Na autoputu se saobraćaj obavlja bez izmjena u režimu saobraćaja.
Zabranjuje se saobraćaj teretnih motornih vozila čija najveća dozvoljena masa prelazi 7,5 tona u periodu od 15. juna do 15. septembra svakim danom na sljedećim magistralnim i regionalnim putevima
M-1 GP Debeli brijeg-Herceg-Novi-Kotor-Tivat (Krtolska raskrsnica)-Budva-Bar-Ulcinj -GP Sukobin M-2 Podgorica -Sotonići-Petrovac M-2 Podgorica-Mioska-Kolašincdmputevi M-10 Podgorica-Cetinje-Budva u vremenu od 17.00 do 22.00 sata
U periodu od 09. maja do 15. septembra zabranjen je saobraćaj teretnih motornih vozila čija najveća dozvoljena masa prelazi 7.5 tona na sljedećim djelovima regionalnih puteva
R-1 Kotor -Trojica(raskrsnica sa M-1)opština Kotor do mjesta Krstac(raskrsnica sa R25) opština Cetinje R-29 Bar 2(tunel Ćafe,raskrsnica sa M-1)opština Bar do mjesta Kamenički most-Krute (raskrsnica sa M-1)opština Ulcinj svakim danom u vremenu od 07.00 do 22.00 sata.
Zabranjuje se saobraćaj autobusa kategorije M-2 i M3 (laki i teški autobusi i tzv. kombi vozila)i specijalnih putničkih vozila za stanovanje -tzv kampera ,u periodu od 09. maja do 15. septembra svakim danom u vremenu od 00.00 do 24.00 sata na dionicama regionalnih puteva
R-1 od mjesta Krstac (raskrsnica sa R-25 ) opština Cetinje do mjesta Trojica-Kotor(raskrsnica sa M-1)opština Kotor, iz smjera Njeguša u smjeru Kotora.
R-29 dionica Bar 2 (tunel Ćafe,raskrsnica sa M-1) opština Bar, do mjesta Kamenički most-Krute (raskrsnica sa M-1) opština Ulcinj, u oba smjera ,osim autobusa koji obavljaju javni gradski prevoz putnika.
R-25.1 dionica Međuvršje-Lovćen od parkinga do Mauzoleja u oba smjera.
Zabrana iz tačke 1 podtačke 1,2,3,4 i 6 iz ove Naredbe se ne odnosi na vozila sa pravom prvenstva prolaza, vozila za održavanje puteva i ptt instalacija,vozila za pomoć na putu, specijalna vozila za prevoz životinja, betona, asfaltne mase i hladnjače koje prevoze lako kvarljivu robu,vozila koja vrše transport vode kao ni vozila za prevoz opasnih materija na dijelu magistralnog puta M-1 od GP Debeli Brijeg preko Herceg Novog i Kamenara do kružnog toka u mjestu Lipci, dok se zabrana iz tačke 1podtačka 5 ne odnosi na vozila sa prvenstvom prolaza i vozila za pružanje pomoći na putu.
Saobraćaj je umjerenog do pojačanog intenziteta.
U protekla 24 sata dogodilo se 27 saobraćajnih nezgoda u kojima je jedna osoba zadobile teže, a 12 lakše povrede.
Auto moto savez Crne Gore pruža učesnicima u saobraćaju tehničku pomoć na javnim putevima, koja podrazumijeva pružanje usluge pomoći na putu, otklanjanja manjih kvarova i besplatnog šlepanja vozila do prvog servisa ili radionice za sva vozila registrovana u Crnoj Gori.
Informativni centar zajedno sa službom pomoći na putu na usluzi je građanima 24 sata. Informacije se mogu dobiti putem telefona 19807, 020234999 i 063239987.
Košarkaška reprezentacija Srbije upisala je novu pobjedu u pripremama za Evropsko prvenstvo, pošto je u Minhenu bila bolja od aktuelnog svjetskog šampiona Njemačke rezultatom 91:81 i to u finalu Superkupa.
Trijumf je ostvaren i bez nekoliko važnih igrača – u sastavu nije bilo Balše Koprivice, Nikole Topića, Ognjena Dobrića, Vase Micića, Dejana Davidovca, kao ni Uroša Trifunovića i Alena Smailagića.
Prva četvrtina završena je vođstvom Srbije 18:15, a iako su oba tima imala slab procenat šuta, u nastavku je Pešićev sastav preuzeo kontrolu. Serijom Gudurića i Marinkovića Srbija je stekla prednost, a do poluvremena povela 31:25.
Treća četvrtina donijela je najbolju igru Srbije – Gudurić i Vukčević pogodili su trojke, Jović je uzvratio Šruderu sa gotovo devet metara, pa je Srbija došla i do +15.
Njemačka je u posljednjoj dionici pokušala da se vrati i spustila razliku na 73:71, ali je Gudurić preuzeo odgovornost u napadu, a trojke Jovića i Avramovića ponovo su odvele Srbiju na dvocifrenu prednost. Povratkom Nikole Jokića na parket tim je povratio smirenost i rutinski priveo meč kraju.
Na sjeveru promjenljivo oblačno sa sunčanim intervalima. Tokom prijepodneva suvo, a od sredine dana, kiša ili pljusak praćen grmljavinom. Vjetar slab do umjeren, sjeverni. Najviša temperatura od 21 do 30 stepeni.
U južnim predjelima promjenljivo oblačno sa dužim sunčanim intervalima. Ponegdje uslovi za slabu kišu ili pljusak i grmljavinu, prvenstveno u kontinentalnim predjelima i planinskom zaleđu Boke. Vjetar slab do umjeren, ponegdje pojačan, sjeverni. Najviša temperatura od 32 do 35 stepeni.
More sjutra malo talasasto. Vjetar slab do umjeren, zapadni. Ujutru i tokom noći pojačan, sjeveroistočni i istočni. Temperatura mora oko 25 stepeni. UV indeks i sjutra visok, između 8,5 i 9 UV jedinica.
U južnim predjelima naredna dva dana promjenljivo oblačno. Tokom prijepodneva duži sunčani intervali i uglavnom suvo, a popodne uslovi za kratkotrajnu kišu ili pljusak i grmljavinu. U utorak više sunca i uglavnom suvo. Vjetar slab do umjeren, na udare i pojačan, sjeverni i sjeveroistočni.
Temperatura u blagom padu, ali i dalje toplo.
U centralnim predjelima promjenljivo oblačno sa dužim sunčanim intervalima. Sjutra i preksjutra tokom popodneva jači razvoj oblačnosti uz uslove za kratkotrajno kišu ili pljusak praćen grmljavinom. U utorak uglavnom suvo. Vjetar slab do umjeren, na udare i pojačan, sjeverni. Temperatura u padu.
Na sjeveru promjenljivo, pretežno oblačno i svježije. Biće i sunčanih intervala, a od sredine dana uslovi za kišu ili pljusak praćen grmljavinom, prvenstveno u nedjelju i ponedjeljak. Vjetar slab do umjeren, sjeverni. Temperatura u padu.
Iznad većeg dijela Evrope sjutra stabilno. Povećana oblačnost, mjestimično kiša, a ponegdje obilniji i izraženiji pljusak, očekuju se na sjeveru i sjeveroistoku Evrope, Apeninskom i Balkanskom poluostrvu, te u širem regionu Alpa. Najviše temperature se sjutra očekuju na Pirinejskom poluostrvu, a najniže na sjeveru i sjeveroistoku kontinenta. Najtopliji glavni evropski grad i sjutra će biti Madrid sa temperaturom oko 40 stepeni, a najhladnije će biti u Moskvi i Helsinkiju, gdje se očekuje temperatura do 19 stepeni.
Na području Balkanskog poluostrva sjutra promjenljivo oblačno sa sunčanim intervalima, ali i uslovima za mjestimično kišu, pljusak i grmljavinu, naročito na zapadu i sjeveru. U većini krajeva najviša temperatura za koji stepen niža.
Да бисмо пружили најбоље искуство, користимо технологије попут колачића за чување и/или приступ информацијама о уређају. Сагласност са овим технологијама ће нам омогућити да обрађујемо податке као што су понашање при прегледању или јединствени ИД-ови на овој веб локацији. Непристанак или повлачење сагласности може негативно утицати на одређене карактеристике и функције.
Функционално
Увијек активан
Техничко складиштење или приступ је стриктно неопходан за легитимну сврху омогућавања коришћења одређене услуге коју изричито захтева претплатник или корисник, или за једину сврху обављања преноса комуникације преко електронске комуникационе мреже.
Преференце
Техничко складиштење или приступ су неопходни за легитимну сврху чувања преференција које не захтевају претплатник или корисник.
Статистика
Техничко складиште или приступ који се користи искључиво у статистичке сврхе.Техничко складиште или приступ који се користи искључиво у анонимне статистичке сврхе. Без судског позива, добровољне сагласности од стране вашег Интернет провајдера или додатне евиденције треће стране, информације сачуване или преузете само за ову сврху се обично не могу користити за вашу идентификацију.
Маркетинг
Техничко складиште или приступ су потребни за креирање корисничких профила за слање реклама или за праћење корисника на веб локацији или на неколико веб локација у сличне маркетиншке сврхе.