Home Blog Page 130

Knežević: Nije PES samo jedna trećešalonska varijanta DPS-a, PES je u ideološkom smislu potpuno identičan DPS-u

0

Demokratska narodna partija neće dozvoliti ni PES-u ni DPS-u da širi srbofobiju i rusofobiju. Mi ćemo biti branik tom zlokobnom naumu koji ovih dana slušamo u Skupštini i u crnogoskoj javnosti, saopštio je danas lider te partije Milan Knežević.

“Ne bježimo ni od Srbije, ni od Rusije, ni od SAD, ni od EU, ali za razliku od PES-a i DPS-a mi se nikad nismo folirali i uvijek smo bili u prvim borbenim redovima da odbranimo istorijske, izvorne i duhovne vrijednosti našega naroda. Ni korak nazad, spremni smo da do kraja opstanemo i izdržimo u ovoj borbi i nije nikakav problem da ostanemo sami, jer onda znamo da nas niko ne može izdati. Razlike između PES-a i DPS-a nema”, naglasio je on.

Kako je podsjetio, imali smo  priliku da prije nekoliko dana čujete nažalost slučajnog premijera Milojka Spajića kako se ostrvrio na Rusiju, ruski narod, rusko državno rukovodstvo, ali i na Srbiju nazvavši je susjednom državom i zemljom u kojoj vlada diktatura dok u Crnoj Gori teče med i mlijeko zahvaljujući njegovim singapurskim iskustvima.

On je dodao da nije imao nikakvih problema da svojim prijateljima iz Rusije i u Dumi i na svim institucionalnim nivoima, gdje je, kako navodi, imao susrete saopšti da su pogriješili kada su podržali privatni projekat  Mila Đukanovića koji je kasnije izdao i Rusiju, izdao i Srbiju, izdao je svakoga sa kime je bio u kontaktu kako bi mogao da opstane na vlasti i da sa ruskim investicijama i ruskim novcem utaba NATO put iscenirajući tzv. državni udar kako bi mogao da bez referenduma obezbjedi ulazak Crne Gore u NATO ili tzv. papirnog tigra kako ga je Tramp nazvao sinoć.

“Nije PES samo jedna trećešalonska varijanta DPS-a, PES je u ideološkom smislu potpuno identičan DPS-u jer anti-srpski i anti-ruski narativ koji ovih dana plasira Milojko Spajić i njegovi funkcioneri najbolje govori da je to jedna srbomrzačka i ruskomrzačka stranka koja je nastala 2020. godine kada je Spajić trčao za sveštenim licima, mitropolitima i vladikama fotografišujući ih zajedno sa Zdravkom Krivokapićem i u kampanji govorio sve najbolje i o Putinu i o Aleksandru Vučiću i o Rusiji i o Srbiji. Sa takvim religioznim zanosom da smo svi mislili da će se Milojko Spajić zamonašiti 2020. godine. Sad odjednom imamo da je Srbija susjedna država, da Rusija izvršava pokolj i krvoproliće u Ukrajini, a njegov šef kluba poslanika Vasilije Čarapić koji vodi porijeklo sa Kosova i Metohije pokušava da omalovaži građane Srbije i gradove u Srbiji smatrajući grad Kladovo nečim nedostojnim za bilo kakvu polemiku i koristeći ga kao neki pežuartivni izraz za sve što treba da bude njihov politički kontekst obračuna sa onim koji žele najbolje odnose sa Srbijom i Rusijom”, rekao je on.

On je naveo i da im smetalo, niti im smeta da priznaju tzv. državu Kosovo i nikako da naprave poređenje kako je to moguće da je Kosovo nezavisno uz pomoć 19 članova NATO-a koji su bombardovali Crnu Goru i da tu nema nikakvih presedana i da tu nema kršenja međunarodnog prava, a na drugoj strani donjetska republika Krim i Narodna Republika Luganjsk su terorističke tvorevine koje su nastale na krvoproliću i po diktatorskoj zamisli Vladimira Putina.

“To je nešto što najbolje govorio o Milojku Spajiću i njegovim funkcionerima, ja sam im itekako zahvalan što ovih dana otvaraju oči svim onim Srbima i Crnogorcima koji žele najbolje odnose sa Srbijom i Rusijom zašto više ne treba da glasaju PES i Milojka Spajića. Kad su takvi junaci, zašto ne kritikuju Donalda Trampa koji je ukinuo sankcije Rusiji prije nekoliko dana, zašto ne kritikuju Trampa zato što je nazvao NATO tigrom od papira, zašto ga ne kritikuju jer je optužio članove EU da su kukvice i da sa njima će restartovati odnose tako što će promijeniti svoju politiku. Naravno da ga nije kritikovao, jer se sprema ili je već potpisan sporazum kako bi LNG terminali u luci Bar prešli u vlasništvo SAD”, rekao je on.

Objavio je i sporazum koji je potpisao sa Jedinstvenom Rusijom

“Za razliku od DPS-a i PES-a koji bježe od svega što je srpsko i rusko, ja nemam problem da saopštim da sam 27. juna 2016. godine potpisao deklaraciju i sporazum o međusobnoj saradnji sa Jedinstvenom Rusijom Vladimira Putina koji danas objavljujem, jer sam to obećao u Skupštini i u kom ne postoji ništa inkriminišuće, a tiče se evropskog puta Crne Gorem niti ništa inkriminišuće a tiče se nezavisnosti Crne Gore. Radi se o tome da se obavezujemo na saradnju koja će produbljivati ekonomske, kulturne i duhovne veze između naše dvije države, koja će produbljivati veze i sa zemljama evroazijskoga saveza, a na ni na koji način neće osporavati evropski put Crne Gore”, dodao je on.

Naveo je i da je jedan od rijetkih političara koji se sreo sa Vladimirom Putinom i imao je tu čast ne samo da se sretne nego i da porazgovara s njim.

“Nakon mog obraćanja njemu sam ga zagrlio i izljubio se, što predstavlja rijetkost da neko može da se izljubi sa ruskim predsjednikom jer sam mu tad saopštio da ga većina građana doživljava kao svog brata, zaštitnika i kao čovjeka koji je jednu Jelcinjovu Rusiju podigao iz pepela i postavio je na snažne temelje. Ja se nadam da će Rusija i SAD i EU vrlo brzo naći zajednički jezik, a prvoshodno Rusija i Ukrajina da dođe do mira među slovenskom braćom”, kazao je on.

(VIDEO) Tramp: Makronova supruga se prema njemu ponaša jako loše, još se oporavlja od udarca u vilicu

0

Američki predsjednik je tom prilikom i opisao razgovor za koji tvrdi da je imao s francuskim liderom

Predsjednik SAD-a Donald Tramp ismijavao je francuskog predsjednika Emaneula Makrona i njegovu suprugu Brižit tokom jednog privatnog ručka, dok je istovremeno kritikovao NATO saveznike zbog neučestvovanja u tekućem ratu protiv Irana, koji je destabilizovao Bliski istok.

„Nijesu nam trebali, ali sam ih ipak pitao“, rekao je Tramp tokom ručka, prema videu koji je nakratko bio objavljen na YouTube kanalu Bijele kuće prije nego što je pristup blokiran, prenosi AFP.

„Zovem Francusku, Makrona – čija se žena prema njemu ponaša izuzetno loše. Još se oporavlja od udarca u vilicu“, rekao je Tramp, aludirajući na video iz maja 2025. koji je kružio internetom i koji je navodno prikazivao Brižit kako gura lice svog supruga tokom putovanja u Vijetnam. Makron je kasnije odbacio taj snimak kao dio kampanje dezinformacija.

Tramp je zatim opisao razgovor za koji tvrdi da je imao s francuskim liderom.

„I rekao sam: Emanuel, voljeli bismo da imamo neku pomoć u Zalivu iako obaramo rekorde u eliminaciji loših ljudi i balističkih projektila. Voljeli bismo da imamo pomoć. Ako možeš, možeš li odmah poslati brodove’“, rekao je Tramp.

Zatim je imitirao francuski naglasak dok je prepričavao navodni Makronov odgovor.

„Ne, ne, ne, ne možemo to da uradimo, Donalde. To možemo učiniti nakon što rat bude dobijen“, naveo je Makronove riječi.

Zatim je dodao da mu je poručio da mu to i treba nakon što rat bude dobijen.

Tramp je ove izjave iskoristio kako bi doveo u pitanje pouzdanost NATO-a.

„Tako sam naučio o NATO-u – NATO neće biti tu ako ikada budemo imali ono veliko, znate na šta mislim pod onim velikim“, kazao je.

Takođe je opisao NATO kao „papirnatog tigra“, u najnovijoj kritici saveza od strane američkog lidera i visokih zvaničnika otkako se vratio u Bijelu kuću.

Prethodno je američki državni sekretar Marko Rubio rekao je da će Sjedinjene Američke Države „morati ponovo da razmotre“ svoj odnos s NATO-om nakon završetka rata s Iranom.

Berane u plavom: Poruka podrške, zajedništva i razumijevanja

0

2. april – Svjetski dan osoba sa autizmom obilježen je danas šetnjom pod nazivom „Plavi grad – naša zajednička snaga“.

Uprkos kiši i hladnom vremenu, okupio se veliki broj učesnika ove šetnje, koju su organizovali Dnevni centar za djecu i omladinu sa smetnjama i teškoćama u razvoju i Centar za socijalni rad za opštine Berane, Petnjica i Andrijevica, uz podršku Opštine Berane.

Ovom događaju odazvali su se učenici osnovnih i srednjih škola, polaznici vrtića, sportisti, navijači i bajkeri.

Direktor Centra za socijalni rad, Petar Pajković, zahvalio se svima što su još jednom došli da podrže tradicionalnu šetnju korisnika Dnevnog centra, njihove djece i roditelja.

„Veliko mi je zadovoljstvo što danas možemo pokazati da je Berane plavi grad i da, uprkos ovakvom vremenu, u njemu vlada vedrina. I pored kiše, danas u Beranama sija sunce“, kazao je Pajković.

Potpredsjednica Opštine Berane, Milosava Paunović, istakla je da je njihov zadatak, prije svega, da uz organizovanje ovakvih manifestacija rade i na poboljšanju položaja osoba sa autizmom i njihovih porodica, kako u materijalnom i zakonskom smislu, tako i u pogledu dostupnosti medicinskih tretmana koji u Crnoj Gori često nijesu obezbijeđeni.

„Cilj nam je da reagujemo i apelujemo na državne institucije da se unaprijedi stanje u oblasti stručnog kadra koji radi s djecom, kao i da se pronađu bolja zakonska rješenja kako bi se njihov položaj poboljšao“, kazala je Paunović.

foto: najnovije.me

Ona je poručila da je obaveza svih nas, i ljudska i društvena, da budemo jedni uz druge, da ovoj djeci pružamo pažnju, ljubav i podršku koju zaslužuju, uz jasnu poruku da smo svi jednaki i da diskriminacija, posebno po ovom osnovu, ne smije postojati.

Na kraju događaja, učesnici su pustili plave balone kao simbol podrške osobama sa autizmom, prihvatanja različitosti i zajedništva, šaljući poruku da inkluzija, razumijevanje i solidarnost treba da budu temelj svakog društva.

Krivične prijave protiv tri maloljetnika iz Podgorice: Iz vozila izbacili marihuanu

0

Granična policija u Podgorici zatekla je tri maloljetnika iz Podgorice (14, 15 i 16 godina) nakon što je iz vozila u kojem su se nalazili odbačen paket sa materijom za koju se sumnja da je marihuana. Protiv njih će biti podnijeta krivična prijava zbog sumnje da su omogućavali uživanje opojnih droga.

Službenici Stanice granične policije I Podgorica su juče, na putnom pravcu Božaj – Tuzi, u mjestu Vitoja uočili da je iz putničkog motornog vozila marke Renault model Twingoo, podgoričkih registarskih oznaka koje se kretalo iz pravca Božaj, odbačen nepoznati predmet, saopšteno je iz policije.

 (Foto: Uprava policije )

„Pripadnici granične policije zaustavili su ovo vozilo i kontrolisali lica koja su se u njemu nalazila – tri maloljetnika iz Podgorice stara 14, 15 i 16 godina. Pretragom terena u mjestu Vitoja, pronađeno je jedno pakovanje omotano folijom u kome se nalazila biljna materija zelene boje nalik na opojnu drogu marihuana“, kazali su iz policije.

Kako su naveli, navedeno putničko motorno vozilo i maloljetnici dovedeni su u službene prostorije i predati policijskim službenicima za suzbijanje prekograničnog kriminala u Stanici granične policije I Podgorica na dalje postupanje.

Na lice mjesta izašao je i službenik za kriminalističku tehniku Odjeljenja bezbjednosti Podgorica, koji je izuzeo odbačeno pakovanje. 

Sa događajem je upoznat tužilac u Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici koji je naložio da se od maloljetnika prikupe obavještenja što je i učinjeno.

„Sa sadržinom istih postupajući tužilac je povratno upoznat, nakon čega je naložio da se protiv njih podnese krivična prijava u redovnom postupku zbog sumnje da su izvršili krivično djelo omogućavanje uživanja opojnih droga“, saopšteno je iz policije.

Beranac uhapšen zbog posjedovanja i držanja puške u vozilu, krivična prijava podnijeta i protiv još dvije osobe

0

Policija je saopštila da je uhapsila A.A (23) iz Berana, zbog sumnje da je počinio krivično djelo nedozvoljeno držanje i nošenje oružja i eksplozivnih materija.

“On je, kako se sumnja, neovlašćeno držao pušku nepoznate marke i kalibra, koja je od strane policijskih službenika pronađena pregledom vozila 25.03.2026. godine”, navodi policija.

Osumnjičeni A.A. će, uz krivičnu prijavu, biti priveden državnom tužiocu u Osnovnom državnom tužilaštvu u Beranama, zbog sumnje da je počinio navedeno krivično djelo.

Službenici Odjeljenja bezbjednosti Berane su takođe nadležnom tužiocu podnijeli krivičnu prijavu i protiv J.G (25) i M.P (34) iz Berana, zbog sumnje da su izvršili krivično djelo nedozvoljeno držanje i nošenje oružja i eksplozivnih materija.

“Osumnjičeni M.P. je naime u martu 2026. godine prodao J.G. pušku za novčani iznos od 150 eura. Krivična prijava protiv ova dva lica podnijeta je u redovnom postupku”, dodaje policija.

U akciji “Stranac” otkazan boravak za 15 stranih državljana

0

Policija je saopštila da su juče, u vremenskom periodu od 4 do 9 časova, uz učešće svih organizacionih jedinica, realizovali akciju „Stranac“, usmjerenu na pojačanu kontrolu kretanja, boravka i rada stranih državljana.

“Zbog utvrđenih nepravilnosti, prilikom kontrole je preduzeta 71 mjera prema stranim državljanima, i to otkazan je boravak za 15 stranih državljana, iniciran je prestanak privremenog boravka za tri strana državljana, donijeto je 10 rješenja o povratku lica, izdata su 43 prekršajna naloga stranim državljanima”, navodi policija

Podnijeta krivična prijava protiv izvršnog direktora d.o.o. Komunalno Lim – Bijelo Polje

0

Policija je podnijela krivičnu prijavu protiv (M.G), izvršnog direktora d.o.o. Komunalno Lim – Bijelo Polje zbog sumnje na zloupotrebu službenog položaja. On je, kako se sumnja, kao izvršni direktor i odgovorno lice pomenutog preduzeća zaključivao ugovore o djelu sa R.S. od aprila 2023. za posao savjetnika izvršnog direktora, iako to radno mjesto nije postojalo, dok su istovremeno vršene redovne mjesečne isplate.

„Sumnja se da je krivično djelo izvršeno na način što je osumnjičeni, kao izvršni direktor pomenutog preduzeća i odgovorno lice u istom, zloupotrebom položaja zaključivao ugovore o djelu i njihove anekse sa R.S., počev od aprila 2023. godine, za poslove savjetnika izvršnog direktora, iako to radno mjesto nije bilo predviđeno Pravilnikom o organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta, po kom osnovu su vršene kontinuirane mjesečne isplate“, saopšteno je iz policije.

Takođe, kako su naveli iz policije, u aprilu iste godine osumničeni M.G. je zaključio ugovor o pružanju pravnih usluga sa advokatom M.S., po kojem su vršene isplate do jula 2024. godine, iako je društvo imalo organizovanu pravnu službu.

„Na taj način, bez stvarne poslovne potrebe, pribavljena je protivpravna imovinska korist navedenim licima, dok je društvu pričinjena imovinska šteta koja će se naknadno utvrditi“, saopšteno je iz policije.

Iz policije je saopšteno da je u primarnom fokusu Uprave policije kao visokorangirani prioritet prepoznata borba protiv koruptivnih radnji u državnim organima i organima lokalne samouprave na svim nivoima, kao I neselektivan pristup i pravovremeno i zakonito preduzimanje mjera i radnji u cilju rasvjetljavanja svih oblika kriminala i uspostavljanja pravne sigurnosti u primjeni i poštovanju zakonskih propisa i ovlašćenja.

AMSCG: Oprezna vožnja prilagođena promjenljivim vremenskim uslovima

0

Na većini puteva u zemlji kolovozi su suvi a u višim planinskim predjelima ponegdje i klizavi. Duž klisura i usjeka mogući nailasci na sitnije odrone. Iz AMSCG-a savjetuju opreznu vožnju prilagođenu promjenljivim vremenskim uslovima.

Na regionalnom putu R-10 Djurdjevića Tara – Mojkovac, na lokalitetu Sokolovina došlo je do odrona uslijed čega je saobraćaj obustavljen.

Zbog izvođenja radova na rekonstrukcijí mosta „Đurdevića Tara“ na magistralnom putu M-6 Dionica Pljevlja – Žabljak, lokalitet Đurdevića Tara, odobrava se promjena režima saobraćaja na sledeći način:

1.totalna obustava saobraćaja za teretni saobraćaj (kamioni, šleperi, kamioni sa prikolicom, šleperi sa prikolicom, itd.) nosívosti preko 3,5 tone, od 04.03.2026.godine do završetka radova.

2. za putnički saobraćaj i autobuse, sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja, kao i totalna obustava saobraćaja od 6.00 do 8.00, od 10.00 do 12.30 i od 14.00 do 18.00 časova u periodu od 01.04.2026.godine do 01.05.2026.godine..

U toku je rekonstrukcija regionalnog puta R-29 Bar-Kamenički most-Krute i dolazi do obustave saobraćaja za sve vrste vozila u terminima od 8.00 do 11.00 i od 13.00 do 16.00 sati.

U periodu od 16.12.2025.godine pa do završetka radova odobrava se totalna obustava saobraćaja za sve vrste vozila u terminu od 8.00 do 14.00 časova na regionalnom putu R-17 dionica Čevo-Ridjani zbog izvodjenja radova na adaptaciji puta.

Do 1.05.2026.godine odobrava se totalna obustava saobraćaja u intervalu od 8.00 do 12.00 sati i od 13.00 do 17.00 sati zbog izvodjenja radova na regionalnom putu R-30 dionica Petnjica-Bioča, potez Bioča-Lješnica.

Zbog izvodjenja radova na rekonstrukciji saobraćajnice Petnjica-Bioča odobrava se promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja na mjestima izvodjenja radova,kao i povremena obustava saobraćaja ne duža od 60 minuta. Obustave saobraćaja ne duže od 60 minuta ne mogu se koristiti radnim danima (ponedjeljak-petak)u intervalima od 7.00 do 09.00 i od 12.00 do 14.00 sati.

Na magistralnom putu M-3 dionica Plužine-Jasenovo Polje, lokalitet Zaborje -Jasenovo Polje saobraćaj se obavlja naizmjenično jednom trakom na mjestima izvodjenja radova I regulisan je svjetlosnom saobraćajnom signalizacijom.

Odobrava se promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja zbog izvodjenja radova na rekonstrukciji prilaznih saobraćajnica mostu Djurdjevica Tara.

Za period od 19.01.2026. god do 15.06.2026. god doći će do izmjene režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenični kao i mogućnost potpune obustave saobraćaja u kraćim terminima u tunelu Sozina u vremenu od 22.00 do 06.00 časova. U pitanju su radovi na sanaciji pukotina u tunelu Sozina injektiranjem sa završnim farbanjem obloge.Radovi će se izvoditi ručno pomoću lake opreme i mašina.

U periodu od 05.03.2026.godine pa do završetka radova odobrava se promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na jednosmjerni uz povremenu obustavu saobraćaja ne dužu od 10 minuta u terminu od 22.30 do 06.00 sati zbog izvodjenja radova na pranju i farbanju unutrašnjosti tunela na magistralnom putu M-8 Lipci-Grahovo-Vilusi 1.

Privremeno se period od 13.03.2026.godine pa do završetka radova, odobrava promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja na mjestu izvođenja radova zbog izvođenja radova na adaptacoji dijela saobraćajnice u centru Tuzi, od marketa,Voli“ do katoličke crkve, na magistralnom putu M-4 dionica Podgorica- Božaj.

Privremeno se za period od 06.03.2026.godine pa do završetka radova, odobrava promjena režima saobraćaja sa dvosmjernog na naizmjenično odvijanje saobraćaja na mjestima izvođenja radova, zbog izvođenja radova na poboljšanju bezbjednosti saobraćaja, (vertikalne i horizontalne saobraćajne signalizacije) na regionalnom putu R-13 dionica Mateševo-Kolašin.

U Podgorici se odobrava se potpuna obustava zbog izvodjenja radova na izgradnji Bulevara Vojislavljevića -Faza II-u dijelu od ulice Kralja Nikole do ulice Princeze Ksenije. Saobraćaj se obavlja alternativnim putnim pravcima u skladu sa postavljenom saobraćajnom signalizacijom.

Saobraćaj je umjerenog intenziteta.

U predhodna 24h dogodilo se 10 saobracajnih nezgoda u kojima su 2 osobe zadobile teze a 5 osoba je zadobilo lake povrede.

Auto moto savez Crne Gore pruža učesnicima u saobraćaju tehničku pomoć na javnim putevima koja podrazumijeva pružanje usluge pomoći na putu, otklanjanje manjih kvarova i besplatnog šlepanja vozila do prvog servisa za sva vozila registrovana u Crnoj Gori.

Informativni centar zajedno sa službom pomoći na putu na usluzi je gradjanima 24 sata. Informacije se mogu dobiti putem telefona 19807, 020234999 i 063239987.

Mandić uštedio 13.500 eura, uz platu primao i varijabile

0

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić u gotovini ima 13.500 eura, a prošle godine naslijedio je stan, voćnjak i dio više drugih nepokretnosti, navodi se u godišnjem izvještaju o imovini i prihodima koji je šef parlamenta dostavio Agenciji za sprečavanje korupcije (ASK), pišu Vijesti.

Izvještaj je dostupan na sajtu Agencije i prema tim podacima, Mandićeva plata iznosila je 2.335 eura, a veći dio godine primao je i varijabile u iznosu od 525 do 700 eura.

Prvi čovjek parlamenta naslijedio je, kako se navodi, stan – stambeni prostor na prvom spratu od 90 metara kvadratnih, kao i voćnjak od 2.580 kvadrata i livade od 4.184 kvadrata. Suvlasnik je kuće od 120 kvadrata, dva pomoćna objekta i dvorišta, a jedan od četiri vlasnika nepokretnosti naslijeđenih 1999. godine, uključujući kuću od 80 kvadrata i zemljište, kao i livadu površine 74 hektara.

Njegova supruga Sanja Mandić, zaposlena u kompaniji Mtel kao koordinator za logistiku i nabavku, primala je platu od 2.740 do 2.761 euro mjesečno. Prema podacima sa sajta ASK-a, ona ima i 23.000 gotovog novca.

Kćerka šefa parlamenta Milena Mandić u prvom dijelu godine radila je u medijima gdje je, kao novinarka, zarađivala od 735 do 818 eura. Nakon toga prelazi u državni sektor, pa kao portparol u kompaniji Air Montenegro, zarađuje od 899 do 1.456 eura.

Šef Specijalnog policijskog odjeljenja (SPO) Predrag Šuković prijavio je Agenciji da na računu ima 102.000 eura.

Prema podacima iz izvještaja, on je vlasnik kuće od 144 kvadrata i garaže od 32 kvadrata, koje je naslijedio prije više od decenije i po, kao i pomoćnog objekta od 29 kvadrata, koji je izgradio 2017. Na njegovo ime vode se i naslijeđene livada od 500 i njiva od 484 kvadrata. Njegova supruga Biljana Šuković vlasnica je garaže od 19 kvadrata, stečene razmjenom 2021. godine, kao i stana od 98 kvadrata, koji je kupila 2022. godine.

Šuković je prijavio i pištolj “Colt 38 specijal” iz 2008. godine, poluautomatski pištolj “Steyr” iz 2005, kao i pištolj “Smith & Wesson 38 SPL” iz 2018. U imovinskom kartonu navodi se i da posjeduje 10.000 akcija u ZIF “Eurofond”.

Šef SPO je tokom godine zarađivao od 2.196 do 3.504 eura. Na osnovu članstva u Komisiji za praćenje postupanja nadležnih organa u istragama napada na novinare, ostvario je ukupno 1.980 eura. Biljana Šuković je doktor stomatologije, a prijavila je mjesečne prihode koji su se kretali od oko 1.360 do 2.180 eura.

Ministar pravde Bojan Božović prihodovao je više od 10.000 eura prošle godine po osnovu članstva u Sudskom savjetu.

Prema izvještaju dostavljenom Agenciji, Božović je kao član Sudskog savjeta tokom godine zaradio 10.396 eura, dok je po osnovu drugih angažmana u radnim tijelima ostvario dodatne prihode.

Kao predsjednik Komisije za polaganje pravosudnog ispita prihodovao je 1.732 eura, kao predsjednik Komisije za polaganje ispita za javne izvršitelje 324 eura, dok je po osnovu rada u Komisiji za izradu Građanskog zakonika ostvario 2.259 eura.

Za rukovođenje resorom pravde primao je od oko 1.820 do 1.831 euro, što na godišnjem nivou iznosi više od 18.000 eura.

U imovinskom kartonu naveo je da je suvlasnik jednosobnog stana od 45 kvadrata, koji je stekao kupovinom 2015. godine, dok je druga polovina u vlasništvu njegove supruge Milene Božović.

Na ime ministra registrovana su i dva automobila – “Citroen” iz 2009. i “BMW 5 serije 520D Touring” iz 2019. godine.

Njegova supruga zaposlena je kao sekretarka Apelacionog suda, gdje je primala platu od 1.128 eura. Božovići su i kreditno zaduženi – ministar odužuje gotovinski kredit od 36.096 eura, sa preostalim dugom od 8.773 eura, kao i još jedan kredit od 4.500 eura. Njegova supruga otplaćuje stambeni kredit, sa preostalim dugom od 31.834 eura.

O svom trošku službenim autom? MVP tvrdi da je Ibrahimović platio put na utakmicu BiH – Italija

0

Ibrahimović je štićena ličnost i ima pravo na cjelodnevno korišćenje državnog vozila Međutim, gdje god da putuju štićene ličnosti, s njima ide i pratnja, za koju država mora snositi troškove

Ministarstvo vanjskih poslova (MVP) indirektno je juče saopštilo “Vijestima” da je šef diplomatije Ervin Ibrahimović (Bošnjačka stranka) putovao službenim vozilom u Zenicu na preksinoćnju fudbalsku utakmicu reprezentacija Bosne i Hercegovine (BiH) i Italije, navodeći, međutim, da je on štićena ličnost i da koristi prava i ispunjava obaveze koje proističu iz tog statusa.

Oni su to rekli listu odgovarajući na pitanja u kom svojstvu je Ibrahimović bio u BiH, ko je snosio troškove njegovog putovanja, te da li je u Zenicu išao službenim ili privatnim automobilom.

Prema Odluci o određivanju ličnosti, objekata i prostora koje obezbjeđuje Uprava policije (član 3), policija obezbjeđuje i potpredsjednika Vlade i ministra vanjskih poslova, a Ibrahimović obavlja obje funkcije.

S druge strane, prema Uredbi o uslovima i načinu korišćenja prevoznih sredstava u svojini Crne Gore (član 11), pravo na stalno korišćenje službenog vozila, sa ili bez vozača, imaju, između ostalih, i članovi Vlade.

Iz MVP-a su potvrdili “Vijestima” da je Ibrahimović prisustvovao fudbalskoj utakmici između reprezentacija BiH i Italije u Zenici, te da je odlazak u BiH realizovan u privatnoj režiji i da se nije radilo o službenoj posjeti. Stoga tvrde da troškovi putovanja “nisu teretili budžet Crne Gore”, već da ih je ministar pokrio iz ličnih sredstava, “zbog čega po ovom osnovu nisu isplaćivane dnevnice”.

“Istovremeno, ukazujemo da, shodno funkciji koju obavlja, ministar ima status štićene ličnosti, te koristi prava i ispunjava obaveze koje iz tog statusa proističu, uključujući i odgovarajuće bezbjednosne protokole, koji se primjenjuju nezavisno od karaktera putovanja. Ministarstvo vanjskih poslova ostaje posvećeno principima transparentnosti i odgovornog postupanja u vršenju javnih funkcija”, poručili su iz MVP-a.

Međutim, gdje god da putuju štićene ličnosti, s njima ide i njihova pratnja, za koju država mora snositi troškove.

Fudbalska reprezentacija BiH preksinoć je, nakon penal serije, pobijedila Italiju i obezbijedila učešće na svom drugom Mundijalu (prvi put su na Svjetskom prvenstvu bili 2014. godine u Brazilu). U regularnom dijelu meča rezultat je bio 1:1, a u produžecuima nije bilo pogodaka.

Ibrahimović je utakmicu posmatrao iz svečane lože, a u njoj je bio i poznati srpski teniser Novak Đoković.

Šef diplomatije je na mreži “Iks” kasno preksinoć čestitao reprezentaciji BiH odlazak na Mundijal.

“Sjajna atmosfera i sjajna fudbalska predstava u Zenici na meču između BiH i Italije. Sve čestitke BiH na pobjedi i plasmanu na svjetsko prevenstvo”, napisao je.

Neki korisnici mreže “Iks” kritikovali su prisustvo Ibrahimovića meču, a neki su naveli da je proslavljao pobjedu reprezentacije BiH “u svojoj matici”. Time su aludirali na nedavnu izjavu poslanice Bošnjačke stranke Kenane Strujić Harbić – da Bošnjaci (iz Crne Gore) gledaju na BiH kao na matičnu državu.

Ona je sredinom februara iz Sarajeva poručila da Bošnjaci u Crnoj Gori “s matičnom državom” nemaju komunikaciju “ni na mjesečnom nivou”, za razliku od drugih naroda u zemlji koji, kako je rekla, “sa svojim maticama komuniciraju svakodnevno”.

“Srbi u Crnoj Gori imaju iza svojih leđa Srbiju, Albanci dvije države, Hrvati imaju dvadesetčetvorosatnu komunikaciju. Bošnjaci u Crnoj Gori su prepušteni sami sebi”, kazala je ona tom prilikom.

Nakon što je dio javnosti kritikovao njenu izjavu, potpredsjednik i poslanik BS-a Jasmin Ćorović poručio je da je Crna Gora Bošnjacima matična država, a da to što vole i neke druge države – ne treba da je problem nikome.

“Nijesu Bošnjaci došli u Crnu Goru, nego je Crna Gora došla Bošnjacima. Ali, mi smo je prihvatili. I to istinski i ljudski. Kao svoju. Ona je naša matična država, jer smo mi ovdje autohtoni narod, vjekovima tu živimo i utemeljeni smo na ovoj zemlji. Crna Gora je naša domovina, ne damo da je ikom više ili manje bliža, viša, ljepša i sl. To što volimo i neke druge države ne treba da je problem nikome. Jer Bošnjaci su uvijek bili dobri domaćini, a dobar domaćin vodi računa ne samo o svojoj kući, nego i o dobrom odnosu sa komšijama”, saopštio je on.

Iz MVP-a kažu da je odlazak Ibrahimovića u BiH realizovan u privatnoj režiji i da se nije radilo o službenoj posjeti