HomeGlavne vijestiSporazumi sa UAE dobili podršku Skupštine

Sporazumi sa UAE dobili podršku Skupštine

Za drugi sporazum, 46 poslanika je glasalo za, deset je bilo protiv a četiri uzdržana. Poslanici Demokratske partije socijalista napustili su plenarnu salu Skupštine prije glasanja.

Skupština Crne Gore usvojila je zakone o potvrđivanju sporazuma o ekonomskoj saradnji i potvrđivanju sporazuma o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Poslanici su raspravu i glasanje završili nešto iza jedan sat poslije ponoći. U pitanju u sporazumi koje je Vlada nedavno potpisala sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE). Za usvajanje Zakona o potvrđivanju sporazuma o ekonomskoj saradnji glasalo je 50 poslanika, dok je deset bilo protiv. Za drugi sporazum, 46 poslanika je glasalo za, deset je bilo protiv a četiri uzdržana. Poslanici Demokratske partije socijalista napustili su plenarnu salu Skupštine prije glasanja.

Predstavnici Vlade su, tokom rasprave u Skupštini, naglasili da se nijedna investicija na osnovu sporazuma sa UAE neće dogoditi niti u jednoj opštini koja je protiv toga. U izvršnoj vlasti tvrde da ova dva istorijska sporazuma otvaraju put investicijama koje, uzevši u obzir njihov potencijalni nivo i obim, do sada nijesu viđene, ne samo u Crnoj Gori, nego ni u širem regionu. 

Odbijen zahtjev Čapunija

Prije glasanja u plenumu, Zakonodavni odbor nije prihvatio amandman nezavisne poslanice Jevrosime Pejović na Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma sa UAE o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina. Takođe, ovaj amandman nije dobio podršku ni na Odboru za međunarodne odnose i iseljenike, a ni na plenumu. 

Rukovodstvo parlamenta odbacilo je zahtjev poslanika Ilira Čapunija iz Albanske alijanse da se da pauza, kako bi se usaglasili stavovi jer sporazum direktno utiče na pitanje manjinskih prava i sloboda u Crnoj Gori. Čapuni je tražio da se obave dodatne konsultacije sa premijerom Milojkom Spajićem i ambasadorom EU Johanom Satlerom.  

Predsjednik parlamenta Andrija Mandić rekao je da takve ocjene Čapunija ne stoje, i da se ovaj sporazum ne odnosi na bilo čija manjinska prava. Naglasio je da sporazum ne tretira pitanje nijedne opštine konkretno u Crnoj Gori. 

Ministarka javnih radova Majda Adžović kazala je da nijedan od dva predloga zakona ne predviđa niti targetitra nijednu zajednicu, niti se određuje bilo koji grad za realizaciju investicije, pa zahtjev nije opravdan. 

DNP predala osam amandmana, ali nije bilo većine

Demokratska narodna partija predsjedniku Skupštine Andriji Mandiću podnijela je ukupno osam amandmana.

Prvi je da se u članu jedan Sporazuma doda novi stav da najmanje 50 odsto ukupne vrijednosti investicije iz tog Sporazuma bude realizovano na teritoriji opština koje pripadaju sjevernom dijelu Crne Gore. 

Predsjednik DNP Milan Knežević rekao je da je takav predlog opravdan. Većinom glasova prisutnih poslanika, amandman je prihvaćen. Međutim, nakon novog glasanja nije dobio većinu. 

DNP predlaže u amandmanu broj 2 da najmanje jedan investicioni projekat u okviru Sporazuma mora biti realizovan na teritoriji opštine sjevernog regiona u kojoj većinsko stanovništvo, prema podacima sa poslednjeg popisa, čine pripadnici srpskog naroda. 

Knežević je rekao da je to opravdano, i da se ovaj projekat ne odnosi samo na Ulcinj ili Rožaje. 

„Mogao bi investitor da se spusti i do Pljevalja ili Berana“, rekao je Knežević. 

Darko Dragović (PES) rekao je da amandman pravno nije prihvatljiv, ne i politički. Amandman nije dobio većinu jer je većina prisustnih poslanika bila uzdržana. 

Amandman 3 DNP-a glasi da se na član 3 stav 1 Sporazuma dodaje nova tačka o eksproprijaciji nepokretne imovine u vlasništvu vjerskih zajednica.

„Eksproprijacija nepokretne imovine u vlasništvu vjerskih zajednica u svrhu realizacije Projekata iz ovog Sporazuma može se sprovesti isključivo uz prethodnu pisanu saglasnost nadležne vjerske zajednice“, navodi se u amandmanu.

Međutim, amandman nije dobio potrebnu većinu, jer je najveći broj poslanika bio uzdržan. 

Na dnevnom redu je i Amandman 4 DNP-a gdje se u članu 2, na kraju tačke 1, dodaje nova rečenica o dostavljanju podataka od strane Vlade UAE.

„Vlada UAE obavezna je da Vladi Crne Gore, uz prijedlog Entiteta, dostavi tačne i potpune podatke o stvarnom (krajnjem) vlasniku Entiteta, kao i svih pravnih i fizičkih lica uključenih, u finansiranje Projekata koji se realizuju u okviru ovog Sporazuma“, piše u amandmanu.

Knežević je rekao da treba otkloniti sve sumnje da u investicijama mogu učestvovati i neki crnogorski tajkuni.

Amandman, međutim, nije usvojen. 

DNP je predložila i amandman da se dostave kompletni podaci o vlasničkoj strukturi uključenih firmi, odnosno o stvarnim vlasnicima. Knežević je kazao da sumnja da bi možda i MIlo Đukanović, sa nekim tajkunima, mogao da bude uključen u ove najavljene investicije. Amandman nije usvojen.  

Na dnevnom redu je bio i Amandman 6 DNP-a, gdje se u članu 2, nakon tačke 5 dodaje nova, 6. tačka o osobama koje ne mogu učestvovati u realizaciji Projekata iz ovog Sporazuma.

„U realizaciji Projekata iz ovog Sporazuma ne mogu učestvovati privredna društva čiji su osnivači, vlasnici, direktori, kao i sa njima povezana lica, predmet aktivnih krivičnih istraga, optužnica ili sudskih postupaka u Crnoj Gori, UAE ili trećim državama“, navodi se u amandmanu. 

Većine, međutim, nije bilo.

DNP je predložio i amandman 7, po kome se u članu 2 dodaje nova tačka koja se odnosi da one kojima je zabranjeno učešće u Projektima.

„Zabranjeno je učešće u Projektima svih privrednih društava, fizičkih lica i pravnih aranžmana koji su vlasnički, upravljački ili finansijski povezani sa sadašnjim ili bivšim javnim funkcionerima Crne Gore, uključujući članove njihovih užih porodica“, piše se u amandmanu.

Knežević je rekao da direktno misli na Mila Đukanovića i Prvu familiju. Kazao je da je indikativno i to što je DPS napustio plenarnu sjednicu prije glasanja, jer očito ne žele da preuzmu odgovornost za ono što su izgovarali. Rekao je da je važno i što Prva banka i Aco Đukanović imaju parcele na Velikoj plaži. Amandman, međutim, nije dobio potrebnu podršku. 

Iz DNP je predložen i amandman po kome je važno napraviti razliku između najavljenih i pokrenutih projekata. Ni taj amandman nije dobio potrebnu podršku.

POVEZANI TEKSTOVI
- Advertisment -
Google search engine

pOPULARNO

Recent Comments